Η ζωη με Covid-19

vag25

Well-Known Member
Δύσκολο να προβλέψεις ένα χαοτικό μέλλον. Αν όμως έπρεπε να κάνω μια πρόβλεψη θα έλεγα ότι μάλλον το αντίθετο θα συμβεί. Σταδιακά ο άνθρωπος ΔΕΝ θα δουλεύει και θα αρχίσει να αντικαθίσταται από μηχανές πολύ γρηγορότερα από το παρελθόν. Σε λίγο καιρό θα δούμε τα ταξί και τα φορτηγά να γίνονται αυτόνομα και σταδιακά να χάνονται επαγγέλματα που δεν θα αντικαθιστώνται από άλλα όπως γινόταν στο παρελθόν. Αυτό θα σημαίνει ανεργία και φτωχοποίηση? Πιθανώς ναι, πιθανώς και όχι. Από την στιγμή που θα παράγεται πλούτος, αφού η παραγωγικότητα θα αυξάνεται, ένα σενάριο λέει (και συζητείται αρκετά σε βόρειες χώρες) ότι πρακτικά θα πληρώνεσαι για να κάθεσαι, τουλάχιστον στον βαθμό που οι άνθρωποι θα είναι το επίκεντρο των κοινωνικών και πολιτικών εξελίξεων.

Aυτο που λες ειναι και το πιο πιθανο σεναριο για μενα. Στο μελλον θα δουλευεις λιγοτερο και θα παιρνεις περισσοτερα. Εμμεσα γινεται ηδη, αλλα ο κοσμος δεν το αντιλαμβανεται γιατι γινεται ομαλα και οχι αποτομα.
Το smartphone για παραδειγμα με 10 ευρω το μηνα και με μια συσκευη που μπορεις να την κρατησεις 5+ χρονια σου παρεχει πραγματα που στο παρελθον θα χρειαζοταν να χασεις χρονο και και πολυ περισσοτερο χρημα για να τα εχεις. Αλλα πλεον περιλαμβανονται ολα αυτα μεσα σε αυτο το 10ευρο. Γιατι η τεχνολογια στα παρεχει αυτοματα χωρις την εργασια-κοστος που χρειαζοταν στο παρελθον για καθε ενα απο αυτα ξεχωριστα.

Δεν υπαρχει κανενα σχεδιο κρυφο συνωμοσιας να μας κλείσουν σε γυάλα κτλ. Και δεν υπαρχει και λογος να το κανουν. Η εξελιξη της τεχνολογιας (που παρεμπιπτόντως διεπεται απο τις επιστημονικες αρχες που οι συνομωσιολωγοι θεωρουν σατανικες οσον αφορα τα εμβολια), θα μας απελευθερωσει περισσοτερο παρα το αναποδο.

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα και τα κανουμε συνθετα γιατι εχουμε την αναγκη να νιωθουμε οτι καποιος φταιει, μας ελεγχει και θελει το κακο μας.

Εχουμε πανδημια και οι ελευθεριες by default κανουν ενα βημα πισω. Αυτο δεν χρειαζοταν να εχουμε την μαμα κυβερνηση να μας μαλωσει και να μας βαλει τιμωρια για να το καταλαβουμε. Απο μονοι μας χρειαζεται να μαζευτουμε.
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Άρα αναμένουμε με ανυπομονησία το λεγόμενο «Παγκόσμιο Καθολικό Εισόδημα»? Πρακτικά εμένα αυτό μου ακούγεται ότι θα βρισκόμαστε σε μια κατάσταση ελευθερίας αλλά στην ουσία θα είναι φυλακή. Θα μας πετάνε και ελάχιστα ψιχουλάκια κι όλα καλά.

Η τεχνολογία θεωρώ είναι ευχή και κατάρα μαζί, ανάλογα με το πώς την χρησιμοποιεί κανείς. Για παράδειγμα εμένα ο Γκέιτς μου βγάζει ότι έχει μια τρελοδιαστροφή. Πες με προκατειλημμένο, έτσι τον ψυχανεμίζομαι. Ξαφνικά τον πήρε ο πόνος για την ανθρωπότητα και δίνει τη μία συνέντευξη μετά την άλλη? Η τεχνητή νοημοσύνη δεν είναι πολύ μακρινό σενάριο όπως φαντάζονται μερικοί. Λίγες δεκαετίες χρειάζονται για να προετοιμαστεί κατάλληλα το έδαφος.
Θα σου ξαναπω δες την μεγαλη εικονα. Πηγαινε 50,100,200, 300 κτλ χρονια πισω και συγκρινε την ζωη που εχεις σημερα με το τοτε. Τα πραγματα γενικα εχουν την ταση να γινονται καλυτερα. Το οτι υπερπροβαλονται τα ασχημα πλεον η εχεις προσβαση σε αυτα δεν κανει το παρελθον καλυτερο.
Ολες οι προκλησεις της καθε νεας τεχνολογιας ξεπεραστηκαν και τις αντεξαμε. Πηραμε τα θετικα και αφησαμε ελαχιστα αρνητικα. Γιατι να μην γινει το ιδιο με το ΑΙ?
Αν υπηρχε ο δολος και η κακια που περιγραφετε, θα πηγαιναμε προς τα πισω. Γενικα επικρατει η θεληση για θετικη εξελιξη και αυτο γινεται.
Οχι ο γκιετς και ο καθε γκειτς δεν ειναι τερας. Πολλες ταινιες βλεπετε :p
Ισα ισα εβαλε το λιθαρακι του για να ειμαι εγω εδω απεναντι και να συνομιλω με σενα ενω δεν ξερω καν που βρισκεσαι. Πως ακριβως η διαστροφη του μας προσεφερε αυτο το αγαθο? Μαλλον ειναι καλη διαστροφη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Θα σου ξαναπω δες την μεγαλη εικονα. Πηγαινε 50,100,200, 300 κτλ χρονια πισω και συγκρινε την ζωη που εχεις σημερα με το τοτε. Τα πραγματα γενικα εχουν την ταση να γινονται καλυτερα. Το οτι υπερπροβαλονται τα ασχημα πλεον η εχεις προσβαση σε αυτα δεν κανει το παρελθον καλυτερο.
Ακριβώς
Κάνε μια σύγκριση την εποχή από το 1850 μέχρι το 1940 να καταλάβεις που ήταν ο κόσμος.
Τα πράγματα δεν έχουν την τάση,είναι έτη φωτός καλύτερα και θα βελτιώνονται συνεχώς.
Τώρα τι συζητάμε και συγκρίνουμε τα αυτονόητα?

Καλά γκαρίξτε και άλλο,όσο δεν πάει,για μια κοινωνία που συνεχώς σας φταίει και νομίζετε ότι είναι η χειρότερη,ενώ δεν έχετε ιδέα όπως και εγώ φυσικά για το χειρότερο(εύχομαι ποτέ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

F1ght3r

Well-Known Member
Το ότι πολλά πράγματα είναι καλύτερα δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανένας.
Το μεγάλο ερώτημα είναι γιατί κινούνται με ρυθμούς χελώνας όλα τα πράγματα στην ελλάδα. Όταν υπήρχε internet σε όλα τα σπίτια ας πούμε στην σουηδία στην ελλάδα ακόμα παίζαν με το πουλάκι τους. Όλα με ρυθμούς χελώνας γίνονται. Φοροφυγάδες όλοι η μαγαζάτορες, το γιατί είναι απλό μαύρο χρήμα δεν πληρώνει κανεις με κάρτα, εδώ στην σουηδία η 9 στους δέκα θα πληρώσουν με κάρτα. Στην ελλάδα σε 20 χρονια θα γίνει αυτό.
 

vlafo

Well-Known Member
Το ότι πολλά πράγματα είναι καλύτερα δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανένας.
Το μεγάλο ερώτημα είναι γιατί κινούνται με ρυθμούς χελώνας όλα τα πράγματα στην ελλάδα. Όταν υπήρχε internet σε όλα τα σπίτια ας πούμε στην σουηδία στην ελλάδα ακόμα παίζαν με το πουλάκι τους. Όλα με ρυθμούς χελώνας γίνονται. Φοροφυγάδες όλοι η μαγαζάτορες, το γιατί είναι απλό μαύρο χρήμα δεν πληρώνει κανεις με κάρτα, εδώ στην σουηδία η 9 στους δέκα θα πληρώσουν με κάρτα. Στην ελλάδα σε 20 χρονια θα γίνει αυτό.
Δεν πειράζει προτιμώ να κινούμαι πιο αργά από το να αυτοκτονώ όπωςς κάνουν οι Σουηδοί.
Πρώτοι στον κόσμο παρεπιμπτόντως,μετά την Ιαπωνία.

Και επειδή την αγαπάω τη Σουηδία και κάποτε ήμουν συνέχεια εκεί,γνωρίζω ακριβώς πως είναι η κατάσταση.

Δεν τους ζηλεύω καθόλου.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Δεν πειράζει προτιμώ να κινούμαι πιο αργά από το να αυτοκτονώ όπωςς κάνουν οι Σουηδοί.
Πρώτοι στον κόσμο παρεπιμπτόντως,μετά την Ιαπωνία.

Και επειδή την αγαπάω τη Σουηδία και κάποτε ήμουν συνέχεια εκεί,γνωρίζω ακριβώς πως είναι η κατάσταση.

Δεν τους ζηλεύω καθόλου.
Φιλε η σουηδοί είναι πολύ μπροστά σε όλα. Αυτοκτονίες ναι υπάρχουν 1168 το 2020. Αν θέλεις διάλεξε άλλη χωρα νορβηγία, δανία που είναι πιο light ο κόσμος, γερμανία ότι χωρα θες. Αυτά που έγραψα είναι ακριβώς όπως τα έγραψα και ισχούν. Όταν πριν 25 χρονια μαθαίναμε υπολογιστή στο σχόλιο στην ελλάδα δεν ήξερε κανένας από υπολογιστές. ασε μην πιάσω την γραφειοκρατία εκεί θα χάσουμε και τα αβγά και τα πασχαλια. Η Ελλάδα είναι ωραία για διακοπές, τίποτα άλλο, και να έχεις χρήμα. Κάτι που η περισσότερη δεν έχουν.
 

Stratos

Well-Known Member
ποτέ δεν ήμουν καλός στη Βιολογία γι αυτό εξηγήστε μου αν μπορείτε,
αν οι εμβολιασμοί φταίνε για τις μεταλλάξεις π.χ( όμικρον) όσοι και να εμβολιαστούν πάντα θα προκύπτουν μεταλλάξεις που θα θέλουν
μέτρα και εμβόλια και δεν θα τελειώσουμε ποτε.
αν δεν φταίνε οι εμβολιασμοί και προκύπτουν λόγω λίγων εμβολιασμών π.χ Αφρική, γιατί δεν δίνουν εμβόλια και εκεί να σταματήσουν οι μεταλλάξεις?
ή δεν ισχύει τίποτε από τα δύο και πάμε στα τυφλά εμβολιάζοντας και βλέποντας?
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε η σουηδοί είναι πολύ μπροστά σε όλα. Αυτοκτονίες ναι υπάρχουν 1168 το 2020. Αν θέλεις διάλεξε άλλη χωρα νορβηγία, δανία που είναι πιο light ο κόσμος, γερμανία ότι χωρα θες. Αυτά που έγραψα είναι ακριβώς όπως τα έγραψα και ισχούν. Όταν πριν 25 χρονια μαθαίναμε υπολογιστή στο σχόλιο στην ελλάδα δεν ήξερε κανένας από υπολογιστές. ασε μην πιάσω την γραφειοκρατία εκεί θα χάσουμε και τα αβγά και τα πασχαλια. Η Ελλάδα είναι ωραία για διακοπές, τίποτα άλλο, και να έχεις χρήμα. Κάτι που η περισσότερη δεν έχουν.
Το ότι έχουν κράτος και λειτουργεί πράγματι,αλλά πολλοί μπροστά σε άλλα θέματα άστο να μην πιάσουμε καλύτερα,
Κινούμαστε με πιο αργούς ρυθμούς γενικά αλλά δεν έχουμε καμία σχέση με την Ελλάδα του 1990.
Δε νομίζω χρήμα έχουν πολλοί και μια χαρά περνάνε οι Έλληνες,απλά εδώ έχουν μάθει να κλαίγονται και να είναι στην κακομοιριά.
Εθνικό μας σπορ.
 

vlafo

Well-Known Member
Και τις αυτοκτονίες γιατί τις περνάς στο ντούκου?
Σε ένα πρότυπο κράτος που είναι όλοι δήθενευτυχισμένοι,είναι πρώτη παγκοσμίως σε αυτοκτονίες?
Πλάκα μου κάνεις τώρα?
 

F1ght3r

Well-Known Member
Το ότι έχουν κράτος και λειτουργεί πράγματι,αλλά πολλοί μπροστά σε άλλα θέματα άστο να μην πιάσουμε καλύτερα,
Κινούμαστε με πιο αργούς ρυθμούς γενικά αλλά δεν έχουμε καμία σχέση με την Ελλάδα του 1990.
Δε νομίζω χρήμα έχουν πολλοί και μια χαρά περνάνε οι Έλληνες,απλά εδώ έχουν μάθει να κλαίγονται και να είναι στην κακομοιριά.
Εθνικό μας σπορ.
Αυτό έγραψα ότι δεν πιστεύω να αμφισβητεί κανένας ότι σίγουρα είναι καλύτερα σήμερα από παλιά, αλλα με ρυθμούς χελώνας.:)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

F1ght3r

Well-Known Member
Και τις αυτοκτονίες γιατί τις περνάς στο ντούκου?
Σε ένα πρότυπο κράτος που είναι όλοι δήθενευτυχισμένοι,είναι πρώτη παγκοσμίως σε αυτοκτονίες?
Πλάκα μου κάνεις τώρα?
Σου έγραψα πιο πάνω, διάλεξε άλλη χωρα. Γενικά μιλάω απλός σαν παράδειγμα επίδης είμαι σουηδία σου λέω για την σουηδία. Σου έγραψα χώρες πιο πάνω διάλεξε εσέι, όλες είναι όπως η σουηδία. Ο κόσμος είναι πιο κριός φυσικά δεν είναι όπως η μεσόγειος γενικά αλλα εδώ μιλάμε για το κράτος και όχι για τον κόσμο, και το ποσο είναι πίσω η ελλάδα.
 

vag25

Well-Known Member
Ακριβώς
Κάνε μια σύγκριση την εποχή από το 1850 μέχρι το 1940 να καταλάβεις που ήταν ο κόσμος.
Τα πράγματα δεν έχουν την τάση,είναι έτη φωτός καλύτερα και θα βελτιώνονται συνεχώς.
Τώρα τι συζητάμε και συγκρίνουμε τα αυτονόητα?

Καλά γκαρίξτε και άλλο,όσο δεν πάει,για μια κοινωνία που συνεχώς σας φταίει και νομίζετε ότι είναι η χειρότερη,ενώ δεν έχετε ιδέα όπως και εγώ φυσικά για το χειρότερο(εύχομαι ποτέ).

Οντως.
Για αυτο και δεν καταλαβαινω την οποια συνομωσιολογια. Δεν ειναι οτι παμε μονο μπροστα προφανως. Στα 10 βηματα το ενα μπορει να ειναι προς τα πισω. Αλλα ολο αυτο οτι οτι θελουν να μας εξολοθρευσουν οι ''κακοι'' και να μας ελεγχουν σαν μαριονετες δεν μπορω να καταλαβω απο που προκυπτει.
 
  • Like
Reactions: tol

Mizerix

Active Member
F241AC5A-5180-4888-8217-EE2DAD095982.jpeg


Μα καλά αυτοί οι Αφρικανοί δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν τον ίδιο τους τον τόπο και ζουν επί το πλείστον σε άθλιες συνθήκες? Ωχ ξέχασα, κάτι δυτικο-μάγκες τους έχουν κατσικωθεί δημοκρατικά πάντα εδώ και κάτι αιώνες.

Η «μεγάλη εικόνα» αυτή ακριβώς είναι κύριοι.
 

vlafo

Well-Known Member
Σου έγραψα πιο πάνω, διάλεξε άλλη χωρα. Γενικά μιλάω απλός σαν παράδειγμα επίδης είμαι σουηδία σου λέω για την σουηδία. Σου έγραψα χώρες πιο πάνω διάλεξε εσέι, όλες είναι όπως η σουηδία. Ο κόσμος είναι πιο κριός φυσικά δεν είναι όπως η μεσόγειος γενικά αλλα εδώ μιλάμε για το κράτος και όχι για τον κόσμο, και το ποσο είναι πίσω η ελλάδα.
Να αφήσω την Ελλάδα για αλλη χώρα δεν παίζει.
Είδα και την Αγγλία και την Αμερική όταν ήμουν.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλά τε φίλε Καλά
Προβολή συνημμένου 42797

Μα καλά αυτοί οι Αφρικανοί δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν τον ίδιο τους τον τόπο και ζουν επί το πλείστον σε άθλιες συνθήκες? Ωχ ξέχασα, κάτι δυτικο-μάγκες τους έχουν κατσικωθεί δημοκρατικά πάντα εδώ και κάτι αιώνες.

Η «μεγάλη εικόνα» αυτή ακριβώς είναι κύριοι.
Καλά τώρα σοβαρά μας κάνεις μάθημα?
Άλλαξε εσυ τον κόσμο όταν θα γίνεις πρωθυπουργός.
 

vag25

Well-Known Member
αν δεν φταίνε οι εμβολιασμοί και προκύπτουν λόγω λίγων εμβολιασμών π.χ Αφρική, γιατί δεν δίνουν εμβόλια και εκεί να σταματήσουν οι μεταλλάξεις?

Aυτο κατα την αποψη μου ειναι το πιο ωραιο ερωτημα που εχεις κανει στο thread. Υπαρχει μια δυσκαμψια. Αν μπεις στο σαιτ του WHO το υπερτονιζουν οτι χρειαζεται να δουμε τις φτωχες χωρες.
 

Mizerix

Active Member
Καλά τε φίλε Καλά

Καλά τώρα σοβαρά μας κάνεις μάθημα?
Άλλαξε εσυ τον κόσμο όταν θα γίνεις πρωθυπουργός.

Εμβόλια θα δώσουμε σε αυτούς? Εγώ αν ήμουν πλανητάρχης θα είχα άρει τις πατέντες των εμβολίων και η πανδημία θα είχε τεθεί υπό μερικό έλεγχο πολύ πιο σύντομα.
 

Stratos

Well-Known Member
Aυτο κατα την αποψη μου ειναι το πιο ωραιο ερωτημα που εχεις κανει στο thread. Υπαρχει μια δυσκαμψια. Αν μπεις στο σαιτ του WHO το υπερτονιζουν οτι χρειαζεται να δουμε τις φτωχες χωρες.
δεν γνωρίζω αλλά μήπως δεν εχουν να πληρώσουν γι αυτο δεν πανε εκει? τελικά μήπως τους νοιάζει μόνο το χρήμα και όχι η υγεία του κόσμου, μήπως δε συμφέρει η λύση του προβλήματος αλλά η διαιώνιση?
 
Μπλουζα