Η ζωη με Covid-19

Nik.Mos

Well-Known Member
Κι ομως, φιλε μου, κατα βαθος αντιτιθεσαι.

Εδω και δυο μερες εχεις γραψει δεκαδες/εκατονταδες ποστ που δειχνουν ξεκαθαρα οτι το εμβολιο που εκανες δεν ηταν ενσυνειδητη/οικειοθελης πραξη. Φαινεται ξεκαθαρα οτι οι αμφιβολιες σε πνιγουν. Φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν εχεις συναισθανθει απολυτα την αναγκαιοτητα του καθολικου εμβολιασμου.

Δυστυχως και εσυ και ο Πανος και ολοι οι αλλοι φιλοι σου (που, οπως ισχυριζεσαι, ειναι ομοϊδεατες σου) δεν εχετε καταλαβει τι σημαινει κοινωνικη/συλλογικη ζωη. Δεν εχετε καταλαβει οτι, οταν ο ανθρωπος συζει με αλλους, ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κανει συμβιβασμους, να στερειται ελευθεριες, να υπακουει σε νομους και κοινωνικες δεσμευσεις.

Νομιζετε οτι ο καθενας πρεπει να ειναι ελευθερος, ασυδοτος να κανει οτιδηποτε θελησει.

Δεν εχετε συνειδητοποιησει οτι οι νομοι ειναι οι εγγυητες της ελευθεριας. Θεωρειτε οτι οι νομοι αποτελουν περιορισμο της ατομικης ελευθεριας.

Δεν καταλαβαινετε οτι η ελευθερια καποιου σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.

Για ποιο λογο, φιλε μου, να σε ανεχομαι που καπνιζεις; Να σε ανεχομαι που βριζεις; Να σε ανεχομαι που κυκλοφορεις ανεμβολιαστος;

Μα... θα μου απαντησεις... δικη μου ειναι η ζωη και την κανω ο, τι θελω. Θα καπνισω, γιατι ετσι γουσταρω. Θα βρισω τα θεια, γιατι ετσι γουσταρω. Θα κυκλοφορω ανεμβολιαστος, γιατι ετσι γουσταρω!!!!

Αμ, δεν ειναι ετσι τα πραγματα, φιλε μου.

Σε μια κοινωνια η σχεση των μελων ειναι αμφιδρομη, ειναι σχεση αλληλεπιδρασης. Οι πραξεις σου εχουν αντικτυπο στους αλλους (θετικο ή αρνητικο) και το αντιστροφο.

Μαθετε, επιτελους, οτι συνυπαρχετε σε μια κοινωνια. Οτι δεν ειστε ασυδοτα οντα που ενεργειτε κατα βουληση.

Διαβαστε τη θεωρια του "κοινωνικου συμβολαιου" του Ρουσσω.

Οι ανθρωποι που ζουν σε μια κοινωνια, κανουν μια συμφωνια/ενα συμβολαιο. Παραχωρουν μερος της ελευθεριας τους, προκειμενου να υπαρξει αρμονικη κοινωνικη συμβιωση.

Διαφορετικα, αν ολοι ηταν απολυτα ελευθεροι, θα επικρατουσε ο νομος της ζουγκλας.

Αρα, αφηστε στην ακρη αριστερες, επαναστατικες ιδεολογιες και καταλαβετε ποσο σημαντικο ειναι να συμμορφωνομαστε σε κανονες και αρχες.

Δεν ανηκουμε μονο στον εαυτο μας. Ειμαστε πανω απ' ολα πολιτες του κοσμου.
Φιλε τολ ,μια φιλικη παρατηρηση: Ορθο θα ηταν να μην αναφερουμε την αριστερα σαν υπευθυνη για την τροφοδοτηση της "επαναστατικης" διαθεσης των αρνητων.Το λεω γιατι αυτοι συναντωνται και στα δυο ακρα,να θυμισω βελοπουλαιους-χ.α. τραγκες κτλ,δεν νομιζω να ειναι θεμα αριστερας-δεξιας ,καλο θα ηταν να μην αναχθει σε τετοιο,φιλικα ☺
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis88test

Active Member
Φιλε τολ ,μια φιλικη παρατηρηση: Ορθο θα ηταν να μην αναφερουμε την αριστερα σαν υπευθυνη για την τροφοδοτηση της "επαναστατικης" διαθεσης των αρνητων.Το λεω γιατι αυτοι συναντωνται και στα δυο ακρα,να θυμισω βελοπουλαιους-χ.α. τραγκες κτλ,δεν νομιζω να ειναι θεμα αριστερας-δεξιας ,καλο θα ηταν να μην αναχθει σε τετοιο,φιλικα ☺
Στο συγκεκριμένο ρεύμα κυριαρχεί η ακροδεξιά που καλλιέργησε η νδ για το "μακεδονικό". Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά κιόλας, αφού ο πυρήνας των "συντεχνιών" που αντιδράει (στρατός, αστυνομία κλήρος) ήταν είναι και θα είναι ακροδεξιός. Η "αριστερά" από τον σύριζα μέχρι τον ρουβίκωνα είναι υπέρ του καθολικού εμβολιασμού, υπάρχουν βέβαια και άλλες απόψεις το οποίο όμως είναι λογικό γτ πάντα στην αριστερά υπήρχαν πολλές απόψεις. Οι δε πλειοψηφία των γιατρών που αγωνίστηκαν όλο αυτό το καιρό μπας και σωθεί τπτ ανήκουν εκεί, και κάποιοι από αυτούς απολύθηκαν τιμωρητικά. Συνεπώς κάθε αναφορά στην αριστερά σε αυτό το θέμα είναι ανεδαφική
 

Mizerix

Active Member
@Nik.Mos Είδες τί προκατάληψη υπάρχει? Βάζουμε ταμπέλες παντού και όταν κάποιος μας λέει για παράδειγμα: «δεν θα φιλάτε τα παιδιά σας στο σπίτι» εμείς το δεχόμαστε! Δηλαδή ρε παιδιά νομίζετε ότι όλοι αυτοί οι ειδικοί λοιμωξιολόγοι έχουν κάνει πχ στο 2ο έτος «μέτρα για την αντιμετώπιση της πανδημίας»? Μας αντιμετωπίζουν λες και είμαστε ποντικάκια σε πείραμα ή ακόμα χειρότερα αυτοί είναι οι υπολογιστές, πατάνε ένα κουμπάκι να τρέξει ο αλγόριθμος και δίνουν την εντολή προκειμένου να εκτελεστεί το πρόγραμμα (δλδ εμείς).
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στο συγκεκριμένο ρεύμα κυριαρχεί η ακροδεξιά που καλλιέργησε η νδ για το "μακεδονικό". Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά κιόλας, αφού ο πυρήνας των "συντεχνιών" που αντιδράει (στρατός, αστυνομία κλήρος) ήταν είναι και θα είναι ακροδεξιός. Η "αριστερά" από τον σύριζα μέχρι τον ρουβίκωνα είναι υπέρ του καθολικού εμβολιασμού, υπάρχουν βέβαια και άλλες απόψεις το οποίο όμως είναι λογικό γτ πάντα στην αριστερά υπήρχαν πολλές απόψεις. Οι δε πλειοψηφία των γιατρών που αγωνίστηκαν όλο αυτό το καιρό μπας και σωθεί τπτ ανήκουν εκεί, και κάποιοι από αυτούς απολύθηκαν τιμωρητικά. Συνεπώς κάθε αναφορά στην αριστερά σε αυτό το θέμα είναι ανεδαφική

Δεν είναι θέμα δεξιάς ή αριστεράς. Από αμφότερα τα στρατόπεδα υπάρχουν πολλά "φρούτα". Κακώς το χρωματίζουμε. Περισσότερο εχει να κάνει με αυτό που έγραψε ο bobby περί δήθεν αντίστασης στην εξουσία.
 

bobby

Well-Known Member
Φιλε τολ ,μια φιλικη παρατηρηση: Ορθο θα ηταν να μην αναφερουμε την αριστερα σαν υπευθυνη για την τροφοδοτηση της "επαναστατικης" διαθεσης των αρνητων.Το λεω γιατι αυτοι συναντωνται και στα δυο ακρα,να θυμισω βελοπουλαιους-χ.α. τραγκες κτλ,δεν νομιζω να ειναι θεμα αριστερας-δεξιας ,καλο θα ηταν να μην αναχθει σε τετοιο,φιλικα ☺
Τα άκρα συναντιούνται.......
 

tol

Well-Known Member
Φιλε τολ ,μια φιλικη παρατηρηση: Ορθο θα ηταν να μην αναφερουμε την αριστερα σαν υπευθυνη για την τροφοδοτηση της "επαναστατικης" διαθεσης των αρνητων.Το λεω γιατι αυτοι συναντωνται και στα δυο ακρα,να θυμισω βελοπουλαιους-χ.α. τραγκες κτλ,δεν νομιζω να ειναι θεμα αριστερας-δεξιας ,καλο θα ηταν να μην αναχθει σε τετοιο,φιλικα ☺


Μα, φυσικα εχεις απολυτο δικιο, φιλε Mos.

Φυσικα οι προαναφερθεντες για μενα αποτελουν "σκουπιδια" της πολιτικης. Φυσικα η δεξια βριθει απο τετοιου ειδους "καλοπαιδα".

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να απομονωσω πολιτικα το προβλημα. Σε ολο το πολιτικο χωρο, σε ολοκληρη την κοινωνια παρατηρουνται αντιληψεις δηθεν "επαναστατικης διαθεσης".

Καθετι ακραιο (ειτε προς τα δεξια, ειτε προς τα αριστερα) ειναι καταδικαστεο.
 

tol

Well-Known Member
@Nik.Mos Είδες τί προκατάληψη υπάρχει? Βάζουμε ταμπέλες παντού και όταν κάποιος μας λέει για παράδειγμα: «δεν θα φιλάτε τα παιδιά σας στο σπίτι» εμείς το δεχόμαστε! Δηλαδή ρε παιδιά νομίζετε ότι όλοι αυτοί οι ειδικοί λοιμωξιολόγοι έχουν κάνει πχ στο 2ο έτος «μέτρα για την αντιμετώπιση της πανδημίας»? Μας αντιμετωπίζουν λες και είμαστε ποντικάκια σε πείραμα ή ακόμα χειρότερα αυτοί είναι οι υπολογιστές, πατάνε ένα κουμπάκι να τρέξει ο αλγόριθμος και δίνουν την εντολή προκειμένου να εκτελεστεί το πρόγραμμα (δλδ εμείς).


Φιλε Mizerix, παρατηρω οτι επιμενεις να εισαι...μιζερος. Επιμενεις να ζεις μεσα στη μιζερια. Επιμενεις να κατακρινεις τους αλλους και να βλεπεις παντου φαντασματα.

Αποσιωπας, κάνεις γαργαρα τις τεραστιες ευθυνες των πολιτων, τις τεραστιες ευθυνες του καθενος μας ξεχωριστα.

Γραφεις για αποτυχια κυβερνητικων μετρων και για πολιτες πειραματοζωα. Βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος.

Δηλαδη οι πολιτες ειναι ανευθυνοι;

Οταν δεν επιτελουν το χρεος τους, οταν συνεχως παραβιαζουν τα καθιερωμενα μετρα, ειναι "ποντικακια", οπως γραφεις;

Ή μηπως ειναι ανευθυνα πολιτικα οντα;

Για ποιες καραντινες γραφεις; Πότε τηρηθηκαν μετρα καραντινας; Πότε οι πολιτες κλειστηκαν στα σπιτια τους;


Οι περισσοτεροι με τη δικαιολογια και το αλλοθι των sms τριγυρνουσαν απο δω και απο κει ανεξελεγκτοι.

Πότε θα καταλαβετε, επιτελους, οτι κανενα μετρο, οσο σωστο και να ειναι, δεν προκειται να εφαρμοστει, αν δε συνδραμουν οι ιδιοι οι πολιτες;

Βλεπεις συμπολιτες μας "επαναστατες της δεκαρας", συμπολιτες μας που βλεπουν το κρατος σαν τον μεγαλυτερο εχθρο τους, συμπολιτες μας που, ενω ζουν μια ζωη γεματη στις λαμογιες και την παρανομια, τολμουν και κατηγορουν τους ιθυνοντες για τα χαλια της χωρας.

Γι' αυτο δεν προκειται ποτέ να προοδευσουμε. Πρωτα οφειλουμε να κοιταξουμε τον καθρεπτη, να αναλογιστουμε τα δικα μας λαθη/παραλειψεις και μετα να ριξουμε τον λιθο του αναθεματος.

Ο νεοελληνας πασχει απο ελλειμμα αυτοκριτικης. Το κυνηγι αποδιοπομπαιων τραγων ειναι το εθνικο μας σπορ.

Σε τελικη αναλυση καθε πολιτης εχει ως ιθυνοντες τα ατομα που του αξιζουν. Αυτος τους ψηφιζει ακριτα και μετα βγαινει και τους κατηγορει για τα κακως κειμενα.

Αντι να ριξει μια μουντζα στον εαυτο του, αντι να αναλαβει τις συνεπειες των δικων του επιλογων, το παιζει εκ των υστερων αδικημενος και πολέμιος του κατεστημενου.
 

Georgie

Well-Known Member
Ενδιαφέρον link μήπως και αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε τα αυτονόητα ! https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html
Να δείτε πόσα εμβόλια( μεγάλων φαρμακευτικών) τελικά δε περνούν το δίχτυ ασφαλείας και εγκαταλείπονται!!!
Παράδειγμα το εμβόλιο του Ιράν που δε πρόσφερε τίποτα και η κυβέρνηση αναγκάστηκε να εισάγει από τα πιστοποιημένα.
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε τολ ,μια φιλικη παρατηρηση: Ορθο θα ηταν να μην αναφερουμε την αριστερα σαν υπευθυνη για την τροφοδοτηση της "επαναστατικης" διαθεσης των αρνητων.Το λεω γιατι αυτοι συναντωνται και στα δυο ακρα,να θυμισω βελοπουλαιους-χ.α. τραγκες κτλ,δεν νομιζω να ειναι θεμα αριστερας-δεξιας ,καλο θα ηταν να μην αναχθει σε τετοιο,φιλικα ☺
Σωστό
Αλλά για να μη ξεχνιόμαστε, η πάνω και η Κάτω Πλατεία μαζί έστηναν κρεμάλες .
Θυμάσαι ε ?

Όταν σπέρνεις λαϊκισμό
Θερίζεις Μιχαλολιάκους αγαπητέ .
 

Mizerix

Active Member
Φιλε Mizerix, παρατηρω οτι επιμενεις να εισαι...μιζερος. Επιμενεις να ζεις μεσα στη μιζερια. Επιμενεις να κατακρινεις τους αλλους και να βλεπεις παντου φαντασματα.

Αποσιωπας, κάνεις γαργαρα τις τεραστιες ευθυνες των πολιτων, τις τεραστιες ευθυνες του καθενος μας ξεχωριστα.

Γραφεις για αποτυχια κυβερνητικων μετρων και για πολιτες πειραματοζωα. Βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος.

Δηλαδη οι πολιτες ειναι ανευθυνοι;

Οταν δεν επιτελουν το χρεος τους, οταν συνεχως παραβιαζουν τα καθιερωμενα μετρα, ειναι "ποντικακια", οπως γραφεις;

Ή μηπως ειναι ανευθυνα πολιτικα οντα;

Για ποιες καραντινες γραφεις; Πότε τηρηθηκαν μετρα καραντινας; Πότε οι πολιτες κλειστηκαν στα σπιτια τους;


Οι περισσοτεροι με τη δικαιολογια και το αλλοθι των sms τριγυρνουσαν απο δω και απο κει ανεξελεγκτοι.

Πότε θα καταλαβετε, επιτελους, οτι κανενα μετρο, οσο σωστο και να ειναι, δεν προκειται να εφαρμοστει, αν δε συνδραμουν οι ιδιοι οι πολιτες;

Βλεπεις συμπολιτες μας "επαναστατες της δεκαρας", συμπολιτες μας που βλεπουν το κρατος σαν τον μεγαλυτερο εχθρο τους, συμπολιτες μας που, ενω ζουν μια ζωη γεματη στις λαμογιες και την παρανομια, τολμουν και κατηγορουν τους ιθυνοντες για τα χαλια της χωρας.

Γι' αυτο δεν προκειται ποτέ να προοδευσουμε. Πρωτα οφειλουμε να κοιταξουμε τον καθρεπτη, να αναλογιστουμε τα δικα μας λαθη/παραλειψεις και μετα να ριξουμε τον λιθο του αναθεματος.

Ο νεοελληνας πασχει απο ελλειμμα αυτοκριτικης. Το κυνηγι αποδιοπομπαιων τραγων ειναι το εθνικο μας σπορ.

Σε τελικη αναλυση καθε πολιτης εχει ως ιθυνοντες τα ατομα που του αξιζουν. Αυτος τους ψηφιζει ακριτα και μετα βγαινει και τους κατηγορει για τα κακως κειμενα.

Αντι να ριξει μια μουντζα στον εαυτο του, αντι να αναλαβει τις συνεπειες των δικων του επιλογων, το παιζει εκ των υστερων αδικημενος και πολέμιος του κατεστημενου.

Δεν κάνω γαργάρα τίποτα, τα έχω πει σε προηγούμενο ποστ μου αλλά προφανώς δεν το έχεις διαβάσει. Κάποια πράγματα που γράφω επίσης τα μεταφράζεις όπως θέλεις.

ΝΑΙ, όταν σε κλείνουν 7 μήνες επιμένοντας σε μέτρα που ΔΕΝ αποδίδουν σαφώς και σε αντιμετωπίζουν σαν ποντικάκι σε πείραμα! Βρες μου λοιπόν ΕΝΑ paper όχι περισσότερα, δημοσιευμένο σε κάποιο έγκριτο περιοδικό ή στον ΕΜΑ/FDA/WHO που να αναφέρει τα μακροπρόθεσμα οφέλη του λοκντάουν! Θα σου πω εγώ, ΚΑΝΕΝΑ! Βέβαια δεν χρειάζεται να δει κανείς paper επιστημονικό, μπορεί να καταλάβει ότι το να πηγαίνεις ενάντια στην κοινωνική φύση του ανθρώπου και μάλιστα 7 μήνες είναι σαν να κυνηγάς φτερωτούς δράκους σε μια άλλη εποχή.

Όλο αυτό που περιγράφω, εξαρτάται από ποιά οπτική το βλέπει κανείς. Άλλοι ακολουθούν τυφλά ό,τι ακούνε, κι άλλοι τα φιλτράρουν πρώτα αυτά που ακούνε και ύστερα τα ακολουθούν.

Αναφέρεις πως ο Έλληνας φταίει για τους ιθύνοντες που ψηφίζει, λες και είναι εύκολο ένας κοινός-θνητός να αναδυθεί στην πολιτική σκηνή.

Συνοψίζοντας, έτσι όπως τα έκαναν θα τα λουστούν! Επίσης με κάποιους μεγαλύτερους σε ηλικία που μίλησα σήμερα, να ξέρεις είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν τα 100€ για όσο χρειαστεί, πείσμωσαν ακόμα περισσότερο. Δυστυχώς έχει χαθεί το παιχνίδι εδώ και καιρό, αυτή είναι η αλήθεια. Το επόμενο βήμα ποιό θα είναι για να πειστούν? Να τους συλλάβουμε?
 

tol

Well-Known Member
Επίσης με κάποιους μεγαλύτερους σε ηλικία που μίλησα σήμερα, να ξέρεις είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν τα 100€ για όσο χρειαστεί, πείσμωσαν ακόμα περισσότερο

Φιλε Mizerix, αν και δε συναδει με το ηθος και το υφος του λογου μου, επειδη ειλικρινα ειμαι "ανω ποταμων", θα σου θυμισω τη λαϊκη παροιμια...

"Πεισμωσε ο αγας και εκοψε την π@υτσα του"!!!

Χεστηκαμε (μετα συγχωρησεως) για το τι θα κανουν οι "μουλαρωμενοι" ηλικιωμενοι φιλοι σου. Τοση κριτικη σκεψη διαθετουν, τοσο παραλογα συμπεριφερονται.

Μακαρι, λοιπον, να πληρωνουν καθε μηνα 100 ευρω, μηπως βρεθουν και χρηματα, για να εξοπλιστει το συστημα υγειας που σε τοσα μηνυματα σου επικρινεις.

Βέβαια δεν χρειάζεται να δει κανείς paper επιστημονικό, μπορεί να καταλάβει ότι το να πηγαίνεις ενάντια στην κοινωνική φύση του ανθρώπου

Εξακολουθεις να μην κατανοεις τι σημαινει "κοινωνικη φυση του ανθρωπου".

Κοινωνικη φυση, φιλε μου, σημαινει ενσυναισθηση του "εμεις", συνειδηση της συλλογικης ευθυνης, συνειδηση οτι αποτελουμε μελη της κοινωνιας και οφειλουμε να σεβομαστε τον συνανθρωπο μας.

ΔΕ ΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ. ΘΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ.

Συγγνωμη που φωναζω!!! Δε βλεπω να καταλαβαινετε τι σας γραφουμε και μας φερνετε σε απογνωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mizerix

Active Member
Φιλε Mizerix, αν και δε συναδει με το ηθος και το υφος του λογου μου, επειδη ειλικρινα ειμαι "ανω ποταμων", θα σου θυμισω τη λαϊκη παροιμια...

"Πεισμωσε ο αγας και εκοψε την π@υτσα του"!!!

Χεστηκαμε (μετα συγχωρησεως) για το τι θα κανουν οι "μουλαρωμενοι" ηλικιωμενοι φιλοι σου. Τοση κριτικη σκεψη διαθετουν, τοσο παραλογα συμπεριφερονται.

Μακαρι, λοιπον, να πληρωνουν καθε μηνα 100 ευρω, μηπως βρεθουν και χρηματα, για να εξοπλιστει το συστημα υγειας που σε τοσα μηνυματα σου επικρινεις.



Εξακολουθεις να μην κατανοεις τι σημαινει "κοινωνικη φυση του ανθρωπου".

Κοινωνικη φυση, φιλε μου, σημαινει ενσυναισθηση του "εμεις", συνειδηση της συλλογικης ευθυνης, συνειδηση οτι αποτελουμε μελη της κοινωνιας και οφειλουμε να σεβομαστε τον συνανθρωπο μας.

ΔΕ ΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ. ΘΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ.

Συγγνωμη που φωναζω!!! Δε βλεπω να καταλαβαινετε τι σας γραφουμε και μας φερνετε σε απογνωση.

Δεν θέλω να σε φέρω σε μεγαλύτερη απόγνωση αλλά δεν είναι μόνο οι φίλοι μου. Επίσης σύμφωνα με πληροφορίες από δικαστικό το διοικητικό πρόστιμο δεν θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο των 100-150€ γιατί μετά θα τρέχαν όλοι δικαστήριο να δικαιωθούν.

Εγώ μια χαρά κατανοώ την έννοια της «κοινωνικής φύσης του άνθρωπου», εσύ με θεωρείς παράλογο. Εγώ λέω να βγούμε μαζί στο δρόμο να κάνουμε ένα γκάλοπ σε 1000 εμβολιασμένους τυχαίους που θα συναντήσουμε και να ρωτήσουμε: «συμφωνούσατε με το 7μηνο λοκντάουν?», «συμφωνούσατε με το τάδε μέτρο?». Καταλαβαίνεις αν σε κάθε απάντηση έχουμε ένα ποσοστό 80% Όχι, 20% Ναι, θα έχουμε λάβει την απάντησή μας.
 

bobby

Well-Known Member
Φιλε Mizerix, παρατηρω οτι επιμενεις να εισαι...μιζερος. Επιμενεις να ζεις μεσα στη μιζερια. Επιμενεις να κατακρινεις τους αλλους και να βλεπεις παντου φαντασματα.

Αποσιωπας, κάνεις γαργαρα τις τεραστιες ευθυνες των πολιτων, τις τεραστιες ευθυνες του καθενος μας ξεχωριστα.

Γραφεις για αποτυχια κυβερνητικων μετρων και για πολιτες πειραματοζωα. Βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος.

Δηλαδη οι πολιτες ειναι ανευθυνοι;

Οταν δεν επιτελουν το χρεος τους, οταν συνεχως παραβιαζουν τα καθιερωμενα μετρα, ειναι "ποντικακια", οπως γραφεις;

Ή μηπως ειναι ανευθυνα πολιτικα οντα;

Για ποιες καραντινες γραφεις; Πότε τηρηθηκαν μετρα καραντινας; Πότε οι πολιτες κλειστηκαν στα σπιτια τους;


Οι περισσοτεροι με τη δικαιολογια και το αλλοθι των sms τριγυρνουσαν απο δω και απο κει ανεξελεγκτοι.

Πότε θα καταλαβετε, επιτελους, οτι κανενα μετρο, οσο σωστο και να ειναι, δεν προκειται να εφαρμοστει, αν δε συνδραμουν οι ιδιοι οι πολιτες;

Βλεπεις συμπολιτες μας "επαναστατες της δεκαρας", συμπολιτες μας που βλεπουν το κρατος σαν τον μεγαλυτερο εχθρο τους, συμπολιτες μας που, ενω ζουν μια ζωη γεματη στις λαμογιες και την παρανομια, τολμουν και κατηγορουν τους ιθυνοντες για τα χαλια της χωρας.

Γι' αυτο δεν προκειται ποτέ να προοδευσουμε. Πρωτα οφειλουμε να κοιταξουμε τον καθρεπτη, να αναλογιστουμε τα δικα μας λαθη/παραλειψεις και μετα να ριξουμε τον λιθο του αναθεματος.

Ο νεοελληνας πασχει απο ελλειμμα αυτοκριτικης. Το κυνηγι αποδιοπομπαιων τραγων ειναι το εθνικο μας σπορ.

Σε τελικη αναλυση καθε πολιτης εχει ως ιθυνοντες τα ατομα που του αξιζουν. Αυτος τους ψηφιζει ακριτα και μετα βγαινει και τους κατηγορει για τα κακως κειμενα.

Αντι να ριξει μια μουντζα στον εαυτο του, αντι να αναλαβει τις συνεπειες των δικων του επιλογων, το παιζει εκ των υστερων αδικημενος και πολέμιος του κατεστημενου.
Δεν το βλέπουν μόνο σαν εχθρό τους… κατά βάθος το θέλουν ως τον απόλυτο χορηγό τους. Αυτό είναι το χειρότερο……
 

vag25

Well-Known Member
Εγώ λέω να βγούμε μαζί στο δρόμο να κάνουμε ένα γκάλοπ σε 1000 εμβολιασμένους τυχαίους που θα συναντήσουμε και να ρωτήσουμε: «συμφωνούσατε με το 7μηνο λοκντάουν?», «συμφωνούσατε με το τάδε μέτρο?». Καταλαβαίνεις αν σε κάθε απάντηση έχουμε ένα ποσοστό 80% Όχι, 20% Ναι, θα έχουμε λάβει την απάντησή μας.

Θα λειτουργησουν ως ''πιθηκακια'' δεν διαφωνω. Θα σου πουν οτι δεν συμφωνουν γιατι θα το πανε με emotional reasoning. ''Δεν μου αρεσει το lockdown αρα διαφωνω''.
Κανεις λογικος homo sapiens (που χρησιμοποιει το potential των δυνατοτητων του το οποιο ξεφευγει απο το πιθηκακι, δλδ planning, reasoning κ.α) δεν προκειται να πει οχι σε μετρα που ειναι υπερ του και του συνολου. Και ta lockdown σιγουρα βοηθησαν, στο βαθμο που τα τηρησαν οι πολιτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

Georgie

Well-Known Member
Εν το μεταξύ στον αγγλόφωνο κόσμο το debate έχει να κάνει με το πώς θα προφέρουν τη λέξη Όμικρον πάρα από την ίδια τη μετάλλαξη...
It's all greek to me φάση !
 

Mizerix

Active Member
Θα λειτουργησουν ως ''πιθηκακια'' δεν διαφωνω. Θα σου πουν οτι δεν συμφωνουν γιατι θα το πανε με emotional reasoning. ''Δεν μου αρεσει το lockdown αρα διαφωνω''.
Κανεις λογικος homo sapiens (που χρησιμοποιει το potential των δυνατοτητων του το οποιο ξεφευγει απο το πιθηκακι, δλδ planning, reasoning κ.α) δεν προκειται να πει οχι σε μετρα που ειναι υπερ του και του συνολου. Και ta lockdown σιγουρα βοηθησαν, στο βαθμο που τα τηρησαν οι πολιτες.

Αυτά τα μέτρα πρέπει να έχουν αρχή, μέση και τέλος! Εδώ πάμε με μέτρα επ’ αόριστον. Στην Πορτογαλία έχει καταλάβει κανείς τί γίνεται με τα μέτρα? Το ξαναρωτάω για πολλοστή φορά χωρίς να παίρνω κάποια απάντηση. Δεν έχει δόση ειρωνίας η ερώτησή μου, αλλά δόση απορίας γιατί προσωπικά μου φαίνεται κάπου μπάζει η ιστορία.

Επίσης άλλο παράδειγμα: Κάνω εγώ στην τράπεζα 30’ να μπω, ενώ κάθε βράδυ στα μπαρ-κλαμπ είναι ο ένας πάνω στον άλλον. Άρα τί κερδίζουμε? Ταλαιπωρούμαι άνευ λόγου και αιτίας και δεν συνεισφέρω σε τίποτα. Μέτρα άνευ λογικής, ορισμένα εξ’ αυτών παντελώς εξωφρενικά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις; Έχει κάνει απόβαση η omicron (14 cases προχθές) και οπως και το Ισραήλ που έκλεισε τα σύνορα προχθες πάιρνουν προληπτικά μέτρα μέχρι να δουν τι γίνεται.
 

giannis88test

Active Member
Δεν είναι θέμα δεξιάς ή αριστεράς. Από αμφότερα τα στρατόπεδα υπάρχουν πολλά "φρούτα". Κακώς το χρωματίζουμε. Περισσότερο εχει να κάνει με αυτό που έγραψε ο bobby περί δήθεν αντίστασης στην εξουσία.
δεν χρωματίζω τπτ φακτς παραθέτω
 

Mizerix

Active Member
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις; Έχει κάνει απόβαση η omicron (14 cases προχθές) και οπως και το Ισραήλ που έκλεισε τα σύνορα προχθες πάιρνουν προληπτικά μέτρα μέχρι να δουν τι γίνεται.

Δηλαδή με 87% πλήρως εμβολιασμένους (το υπόλοιπο 13% παιδιά 0-12 ετών), φουλ ελέγχους στα αεροδρόμια και στα σύνορα, τί φοβούνται? Αν τα εμβόλια είναι λιγότερο αποτελεσματικά θα το τραβήξουν έτσι μέχρι να πάρουν τα νέα εμβόλια την άνοιξη?
 

pagouras

Well-Known Member
Πάντως πολλοί εξηνταρηδες σκάνε κάθε μήνα 100€ στην Pfizer για άλλο προϊόν βεβαια, εκεί ομως δεν κοιτάνε παρενεργειες, ουτε έχουν επιφυλάξεις.
 
Μπλουζα