Επιτυχημενη θεραπεια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

magic810 είπε:
Μπραβο φιλε που καλο αποτελεσμα......
Μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις 5 φορες την ημερα μινοξιδιλη?
Thank U! πιστευω πως ειμαι στην αρχη ακομα και εχω να κερδισω πολλα ακομα οπως ολοι μας εδω μεσα αλλωστε~!
Βαζω 2 φορες τη μερα μινοξ οπως ολοι μας και μονο στους κροταφους βαζω ~5 φορες! Βαζω μια σταγονα kirkland minoxidil σε καθε κροταφο και κανω απαλο μασαζ για 10-20 δευτρολεπτα σ εκεινο το σημειο για να απορροφηθεί πιο καλα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Φιλε iλοβDOGS προτεινεις δηλαδη να ξεκινησω τρετινοινη? Δεν εχω κανει ακομα τιποτα σαν θεραπεια..και ελεγα να ξεκινησω τρετινοινη και fungoral 2 φορες την εβδομαδα..Για ποσο διαστημα λες να δοκιμασω τον παραπανω συνδυασμο?
 

vrm

Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

georgemanager83 είπε:
Φιλε iλοβDOGS προτεινεις δηλαδη να ξεκινησω τρετινοινη? Δεν εχω κανει ακομα τιποτα σαν θεραπεια..και ελεγα να ξεκινησω τρετινοινη και fungoral 2 φορες την εβδομαδα..Για ποσο διαστημα λες να δοκιμασω τον παραπανω συνδυασμο?

Τι να σου κάνει απο μόνο του το ρετινοικό οξύ; :chinscratch Χρειάζεσαι και μινοξιδίλη, εκτός και αν χρησιμοποιείς ήδη...
 

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

georgemanager83 είπε:
Φιλε iλοβDOGS προτεινεις δηλαδη να ξεκινησω τρετινοινη? Δεν εχω κανει ακομα τιποτα σαν θεραπεια..και ελεγα να ξεκινησω τρετινοινη και fungoral 2 φορες την εβδομαδα..Για ποσο διαστημα λες να δοκιμασω τον παραπανω συνδυασμο?
Η τρετινοινη απο μονη της δεν πιστευω να κανει πολλα! Εγω την βαζω με μινοξιδιλη στους κροταφους που βγαζεις πολυ δυσκολα μαλια και εχω δει καλα αποτελεσματα οπως φαινεται και στις φοτο που εστειλα πριν!
 
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Εννοειται μαζι με μινοξιδιλη! Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το μετα ρε παιδια...Δηλαδη θεραπεια κανεις 6 μηνες 1 χρονο οσο χρειαστει στον καθενα..Μετα για συντηρηση τι κανεις? απλα μειωνεις τις δωσεις?Και κανεις εφορου ζωης συντηρηση? Η' μπορει ξαφνικα να ξαναεχεις προβλημα και να πρεπει να ξανακανεις θεραπεια? Με αλλα λογια, κανουμε θεραπεια και συντηρηση και τελος η μπορει να χρειαστουν εναλλαγες θεραπειας συντηρησης κτλ??
 
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Οποτε δηλαδη μετα τη θεραπεια (εστω 6μηνες η ενα χρονο) κανεις για ποσο χρονο συντηρηση?? Κ αφου τελειωσει η συντηρηση σταματας τελειως??
 

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

georgemanager83 είπε:
Οποτε δηλαδη μετα τη θεραπεια (εστω 6μηνες η ενα χρονο) κανεις για ποσο χρονο συντηρηση?? Κ αφου τελειωσει η συντηρηση σταματας τελειως??

Γιωργο! δεν υπαρχει ena ετοιμο pattern να σου πει καποιος τι να κανεις! αν δεν εχετε δει το π (Pi) του Daren Aranofsky na to δειτε οπωσδήποτε! Η μονη ταινια που μπορω να δω ξανα και ξανα και ξανα απο το 2000 που την ανακαλυψα!
http://www.imdb.com/title/tt0138704/
οταν φτασεις σε ενα σημειο που η κατάσταση δεν βελτιώνετε αλλο κάνεις συντήρηση! Ενα λογικο οριο ειναι τα 2 χρονια οπου οι "θεραπείες" σταματανε να δίνουν αλλο! Αλλα δεν ειναι θεραπεια! Απλα παραταση που δεν ξερεις ποσω θα σ παει! Περνοντας BIG3 θα εχεις σιγουρα περισσοτερ τριχες για τα επομενα 10 χρονια απο το αν δεν επερνες! Σε πολλες περιπτώσεις θα εχεις περισσότερες μετα απο 5 χρονια απ οτι εχεις τωρα! το λενε οι ερευνες και αρκετα ατομα που δεν εχω λογω να αμφισβητήσω! Εγω σκεφτομαι αν εχω καλα αποτελεσματα να δοκιμασω να κανω συντηρηση μετα απο ενα χρονο με 0,2mg fina EOD και μινοξιδιλη 1 φορα τη μερα η EOD. Γενικα οι ερωτησεις που κανεις δεν μπορει να της απαντησει καποιος με ενα ναι η οχι! ουτε να σ πει στανταρ χρονικο περιθοριο!

συντηριση εφορου ζωης δεν κανουμε γιατι οπως εχουμε πει:
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1153.0.html
Εξυπνάδες !
Και εσυ το έδεσες κόμβο αυτο που λεει το λινκ.. συζήτηση γίνετε άπλα..
Αν ηταν ολοι σαν εσενα ομως... ακομα δεν θα ειχαμε ανακαλυψει την φωτια!

“I am enough of an artist to draw freely upon my imagination. Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world.” Albert Einstein
 
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Σ'ευχαριστω για τις απαντησεις σου! Απλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος θελω να μαθω τα παντα προτου ξεκινησω θεραπεια..Και πανω απόλα αν αξιζει..Διαβαζοντας το site ειμαι σιγουρος οτι αξιζει αλλα αν δεν ειναι κ αι τοσο μονιμα τα αποτελεσματα μπαινει σε σκεψη το ολο θεμα....
 

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Γιωργο! Δεν υπαρχει τιποτα μονιμο σ αυτο το κοσμο! Ουτε μονιμη δουλεια! Ουτε μονιμη γκομενα... Ουτε ουτε ουτε... απλαυσε τα οσο περισσοτερο μπορεις λοιπον οσο τα εχεις... και με BIG3 ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχεις πολυ περισσοτερα σε 1-2-3-4-5 χρονια απο τωρα απ οτι χωρις BIG3... μεχρι τοτε που ξερεις... μπορει να βγει κατι καλύτερο... αν οχι... δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα:) η ζωη συνεχιζετε και χωρις τα μαλια!
 
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Δικιο εχεις φιλε μου! απλα δεν ξερω αν αξιζει το ρισκο με τις παρενεργειες κτλ..Η να ριξεις ενα ξυρισμα και τερμα..Γιατι ειναι λιγο ψυχοφθορα η ολη διαδικασια και να εχεις μετα απο 4-5 χρονια απλα λιγες τριχες περισσοτερες απ'οτι αν δεν εκανες ποτε θεραπεια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Προσωπικά πιστεύω πως με BIG3 κανεις αριστη διατηρηση αυτων που εχεις τωρα! Και αν αντιδρας καλα θα εχεις περισσοτερες *αν εχεις φυσικα αρκετους ενεργους θυλακες ακομα! Τωρα αν εχεις παρενεργιες απο φιναστεριδη δεν αξιζει να την παιρνεις σε καμια περίπτωση! Χωρις μαλια βγαζω γκομενα! Χωρις πουλι δεν κανω τιποτα! Γιατι για τις γκομενες γινετε ουτος η αλλος στην τελικη ολη η φαση με το μαλι οχι για τον γειτονα(καλα σε καποιους αρεσει ο γειτονας οποτε παω πασο εκει:)...οπως την βρίσκει ο καθενας)! Πηρα για ενα μηνα 1,25mg φιναστεριδη (1/4 proscar) ana 2 μερες και ειδα τεραστια διαφορα=το εργαλειο δεν λαλουσε οπως πριν και ξαναγυρισα στα 0,5mg που δεν μου προκαλει κατι αλλο ετκος απο αραιωμένο σπερμα!
 
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Μαλιστα..Ειμαι Nordwood 1 ακομα αλλα με εντονη προδιαθεση για αδειασμα...Γι αυτο το ψαχνω..Στανταρ μεσα στους επομενους μηνες θελω να ξεκινησω να κανω κατι....
 

baybars

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

azyx είπε:
Πηρα για ενα μηνα 1,25mg φιναστεριδη (1/4 proscar) ana 2 μερες και ειδα τεραστια διαφορα=το εργαλειο δεν λαλουσε οπως πριν και ξαναγυρισα στα 0,5mg που δεν μου προκαλει κατι αλλο ετκος απο αραιωμένο σπερμα!
Ρε συ Ανδρέα, αν η φωτό στο avatar είναι δική σου, δεν βλέπω το λόγο να παίρνεις φιναστερίδη από τόσο νωρίς...από μαλλί μια χαρά είσαι... :chinscratch
Μην αρχίζεις τα φάρμακα από τώρα, γιατί ίσως όταν πραγματικά τα χρειαστείς, ο οργανισμός σου να τα έχει συνηθίσει και θα σου είναι άχρηστα τότε... :-[
 

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Ναι φιλε! Η φοτο στο αβαταρ ειναι δικη μου! εχω μαλι σ ολο το κεφαλι αλλα αρκετα αραιωμενο sto vertex και hairline!
και φαινεται σε αρκετα σημεια το scalp! Τωρα πολοι θα πουνε πλακα μας κανει αυτος! Αλλα εχω δει τεραστια διαφορα τον τελευτεο χρονο στην πυκνοτητα και διαμετρο τριχας! Παω να προλαβω πριν ειναι πολυ αργα και νεκροσουν οι θυλακες! Αυτο που επιδιώκω ειναι να δυναμώσει η τριχα για να κανω συντηρηση μετα με οσο το δυνατον μικροτερη δόση φιναστεριδης!

ssnk.jpg




Εδω 40 μερες αφου ξεκηνησα BIG3 μετα απο εφαρμογη μινοξ ολες οι φοτο παρακάτω
ss1bz.jpg

ss2b.jpg





Τωρα 3-11-2009 μετα απο εφαρμογη μινοξ παλι
ss3jn.jpg

ss4d.jpg

ss5u.jpg
 

magic810

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

georgemanager83 είπε:
Μαλιστα..Ειμαι Nordwood 1 ακομα αλλα με εντονη προδιαθεση για αδειασμα...Γι αυτο το ψαχνω..Στανταρ μεσα στους επομενους μηνες θελω να ξεκινησω να κανω κατι....

Να ξεκινησεις φιλε.....
Και εγω μια απτα ιδια ημουν οταν ελεγα πεφτουν τα μαλλια μου...λεγαν εισαι τρελος εχεις φουλ μαλλι.....
ΕΥΤΥΧΩς ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΤΗΚΑ... :worshipper
 

vrm

Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

azyx είπε:
Ναι φιλε! Η φοτο στο αβαταρ ειναι δικη μου! εχω μαλι σ ολο το κεφαλι αλλα αρκετα αραιωμενο sto vertex και hairline!
και φαινεται σε αρκετα σημεια το scalp! Τωρα πολοι θα πουνε πλακα μας κανει αυτος! Αλλα εχω δει τεραστια διαφορα τον τελευτεο χρονο στην πυκνοτητα και διαμετρο τριχας! Παω να προλαβω πριν ειναι πολυ αργα και νεκροσουν οι θυλακες! Αυτο που επιδιώκω ειναι να δυναμώσει η τριχα για να κανω συντηρηση μετα με οσο το δυνατον μικροτερη δόση φιναστεριδης!

ssnk.jpg




Εδω 40 μερες αφου ξεκηνησα BIG3 μετα απο εφαρμογη μινοξ η 2φοτο
ss1bz.jpg

ss2b.jpg





Τωρα 3-11-2009 μετα απο εφαρμογη μινοξ παλι
ss3jn.jpg


AZYX, στις συγκεκριμενες φωτογραφιες έχεις ελαφρώς βρεγμένα μαλλια;;;
 

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

Ναι ειναι μετα απο λουσιμο με κετοκοναζολη και χωρις να τα στεγνοσω τα μαλια μου μετα απο 15min εβαλα μινοξ σε υγρη επιδερμιδα και τράβηξα τις φοτο! Κραταω αρχειο αρκετα συχνα ωστε αν εχω καλα αποτελεσματα να στειλω ολη την προοδο!
Μινοξ σε υγρη επιδερμιδα λενε οτι απορροφατια 2 φορες καλυτερα... αλλα εχει και χ2 παρενεργεις... παρενέργειες απο μινοξ δεν εχω δει ακομα! Μεχρι τωρα απο τοτε που ξεκινησα χανω πανω απο 100 τριχες καθε μερα πιστευω! ενα μηνα μετα το ξεκινημα BIG3 πρεπει να εχανα πανω απο 200τριχες αλλα δεν μπορεις να τις μετρησεις κιολας! Αυτες που πεφτουν ειναι χοντρες μεγαλες με ασπρο μπιλακι στιν ακρη!
 

heyya

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

azyx είπε:
Μεχρι τωρα απο τοτε που ξεκινησα χανω πανω απο 100 τριχες καθε μερα πιστευω! ενα μηνα μετα το ξεκινημα BIG3 πρεπει να εχανα πανω απο 200τριχες αλλα δεν μπορεις να τις μετρησεις κιολας! Αυτες που πεφτουν ειναι χοντρες μεγαλες με ασπρο μπιλακι στιν ακρη!

???μεγάλα νούμερα για τα δεδομένα μου...

Πάντως αυτό με το άσπρο μπιλάκι στην άκρη...καλό ;)
 

azyx

New Member
Απ: Επιτυχημενη θεραπεια

τριχα με ασπρο μπιλακι στην ακρη = telogen effluvium συνήθως!
http://dermnetnz.org/hair-nails-sweat/telogen-effluvium.html
Telogen effluvium is the name for temporary hair loss due to shedding of resting or telogen hair after some shock (τετοιο σωκ μπορει να ειναι απο φιναστεριδη)to the system. New hair continues to grow. Telogen hair has a bulb(ασπρο μπαλακι στιν ακρη που αναφερω) or club-shaped tip.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα