Ελλάδα vs εξωτερικό (για πολλοστή φορά)

Tasmania

Active Member
@imouthis κανε μια ερευνα φιλε στο διαδυκτιο για τιμες αεροπορικες (για Κυπρο μιλας απ'οτι καταλαβα) και για ξενοδοχεια 3 αστερων για διαμονη 2-3 μερες και ποσταρε εδω την ερευνα σου αν βγαινει 1000ευρω (μαξιμουμ τελευταια στιγμη να τα κλεισει καποιος βγαινει 500ευρω ολα μαζι και τα πληρωνουν αυτοι οποτε τον ασθενη δεν το νοιαζει ποσο κοστιζουν διαμονη-αεροπορικα, τον νοιαζει το κοστος μ/μ που αφορα γραφτς αποκλειστικα..)... Αφου ερχονται εδω φιλε ποιος ο λογος να ξαναπας ? Εκτος και αν προκυψει κατι κακο-περιεργο στην πορεια μιας μ/μ κ' χρειαστει να δει ο εκαστοτε ιατρος το περιστατικο (εχει αναφερθει παρομοια φαση στο φορουμ οπου εληφθει κ' βιοψια με πληρωμενα παλι τα εξοδα κλπ)... αν ολα τα αποτελεσματα ηταν τελεια οπως λες, θα αξιζε σιγουρα τον κοπο , οχι ισως να αξιζε... ειπαμε, εισερχεται ο ανθρωπινος παραγοντας, τα ανθρωπινα λαθη και η ιδιοσυστασια καθε οργανισμου στο θεμα αποδοχης αυτομοσχευματων σε ενα lege artis χειρουργειο .. τωρα αν κατι δεν τηρηθει σωστα και γινονται μ@λ@κιες αυξανεται το ρισκο αποτυχιας... απ'οτι καταλαβα απο αυτα που λες θεωρεις την Κυπρο ως μη αξιοπιστη επιλογη....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Με κάποιον τροπο πρεπει να το κανουν..όπως εκανα ο Γεωργίου που είχε 30% εκπτωση ...να μην χτυπάει άσχημα, στον κύπριο σίγουρα θα κανουν καλύτερη τιμή γιατι δεν συμπεριλαμβάνονται τα εισητήρια κ η διαμονη , αλλα εκεί υπάρχουν και διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ τους οποτε ία γίνονται κ εκπτώσεις
Δεν γινεται να το κανει καμια κλινικη αυτο με τις τιμες. Θα φανει πολυ ασχημο. Εκτος αν το κανουν με τη μορφη προσφορας για συγκεκριμενες ημερομηνιες. Ειναι πολλα τα λεφτα γενικα για μια μμ που ολοκληρωνεται σε ενα 8ωρο μεσα.
 

imouthis

Active Member
Όχι όχι @Tasmania σε καμία περίπτωση δεν την θεωρώ μη αξιόπιστη επιλογή!

Πραγματικά αν ήθελα να διαθέσω ένα τέτοιο ποσό για μεταμόσχευση σε αυτούς θα πήγαινα!

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που λες απλά θεωρώ ότι το ποσό των 7.000,00 με 7.500,00 ευρώ είναι αρκετά υψηλό.

Όλα βέβαια είναι σχετικά.
 

dimitris50423

Well-Known Member
ταζ τα λεφτα της μετακινησης και διαμονης δεν ειναι τιποτα. οπως λες ολα μαζι να ειναι κανα 500αρικο. ειδικα αν κλεισεις εισητηρια σχετικα νωρις μπορει κ πιο λιγα.. επισης το βλεπεις και σαν ταξιδι που οπου κ να πηγαινες πανω κατω τοσα θα εδινες. Αλλα τα 7οοο-7500 για μια μμ ενος 8ωρου ειναι πολλα κατα τη δικη μου γνωμη, εδω θεωρω πολλα ακομη και αυτα που παιρνουν στην Ελλαδα.. και σε περιπτωση που κατι δεν σου αρεσει η δευτερη παλι θα κοστισει..
ναι μεν ειναι αισθητικη επεμβαση αλλα δε θα πρεπει να ειναι τοσο ακριβοπληρωμενη.
επισης το να υπαρρχει ανταγωνισμος μεταξυ εταιρειων μεταφραζεται σε κερδος δικο μας. αν μια εταιρεια μονοπωλει χανουμε
 

Tasmania

Active Member
Ο ανταγωνισμος Δημητρη δεν αναγκαζει απαραιτητα μια οποιαδηποτε εταιρεια να ριξει τις τιμες της , ιδιως αν αυτο που προσφερει ειναι σε ανωτερο level ή προσφερει κατι διαφορετικο απο μια αλλη εταιρεια και υπαρχει ζητηση πχ αν μιλαμε για μ/μ και πυκνοτητες εξωτερικου σε hairline 70-80grafts/cm2, αν μιλαμε για αμαξια ferrari,mercendes,bmw δεν ειδα αξιοσημειωτη μειωση τιμων παρ'ολη την παγκοσμια κριση. Για το θεμα τιμες εχει συζητηθει πιο παλια σε αλλο νημα....

Στην δικια μου μ/μ , 2 συνεδριες 26-27/10/2015 : 1η μερα απο 08:30-17:00 & 2η μερα απο 09:00-16:00..... με ενδιαμεσο διαλειμμα και στις 2 ημερες για περιπου 40-45 λεπτα για να φαω κατι... οποτε δεν ειναι ακριβως 7-7,5 χιλ. ανα 8ωρο (δεν εναι δοκιμο να συγκρινεις λεφτα με εργατοωρες της κλινικης αλλα λεφτα με γραφτς και εν τελη με αποτελεσμα), ουτε πληρωνεις επεμβαση με βαση τις ωρες ή τη συνεδρια... η τιμη ειναι ανα γραφτ.

Στην Κυπρο πχ υπαρχουν 2 εταιρειες γιατι δεν εριξαν πολυ τις τιμες τους παρ'ολη την παγκοσμια κριση και τον αναποφευκτο ανταγωνισμο μεταξυ τους και με τις γειτονες χωρες (Ελλαδα, Τουρκια) ?

Επισης να το παρουμε και πρακτικα. Στην κλινικη Β. γινονται 3 χειρουργεια ταυτοχρονα την ιδια μερα. Σε μια κλινικη του εξωτερικου συνηθως 1 χειρουργειο ανα μερα σε 1-2 συνεδριες. Εχω αναλυσει σε παλαιοτερο ποστ αναλυτικα το σκεπτικο αρκετο προσωπικο, αυξημενα περιστατικα, εφαμιλλο κερδος με κλινικες που χρεωνουν αρκετα....
 

dimitris50423

Well-Known Member
χονδρικα το ειπα για το 8ωρο. γιατι τοσο περιπου διαρκει μια συνεδρια. στις κυπριακες η τιμη οπως λες ειναι ανα γκραφτ στις ελληνικες ειναι ανα συνεδρια.
προφανως ειχαν δουλεια αρκετη και οι κυπριακες και για αυτο δεν εχουν πεσει οι τιμες.. πιο πολυ για την H%C γιατι ο Γεω%$υ εχει καποιες προσφορες απο οτι ειδα..
τελος παντων αυτα ειναι θεμα στρατηγικης της καθε εταιρειας. μακαρι μελλοντικα να εχουμε κερδος εμεις και να ειναι οι μμ προσιτες σε περισσοτερο κοσμο
 

Tasmania

Active Member
Σιγουρα το ιδεατο ειναι αυτο που λες....οπως εχω ξαναπει για τον ασθενη ειναι η υψηλης ποιοτητας παροχη υγειας με προσιτες τιμες... απλα στο θεμα των αισθητικων επεμβασεων δυσκολα θα πεσει πολυ (απο καποιες κλινικες τουλαχιστον) ανεξαρτητως των οικονομικων συνθηκων κλπ... Χονδρικα το ειπες φιλε , απλα επειδη το ειχα διαβασει και καπου αλλου, οφειλα να το αναλυσω λιγο ετσι ωστε να μην νομιζει καποιος που μας διαβαζει τωρα και εχει αγνοια, οτι ανα ωρα περνουν το χιλιαρικο και να παθει πλακα....οι τιμες ειναι οπως ειπες ανα γραφτ...Ελλαδα ανα συνεδρια....το σωστο ? το 1ο χωρις να χρειαζεται ιδιαιτερη αναλυση το γιατι....
 

Tasmania

Active Member
Σωκρατη σαν νεο μελος (26 Φεβρ. 2016 εγγραφη) γνωριζεις ή θα επρεπε να γνωριζεις τους κανονες του φορουμ...και φυσικα ειναι δημοκρατικο σου δικαιωμα να προτεινεις ΜΟΝΟ μια κατευθυνση (θα εχεις τους λογους σου) αλλα οταν προτεινεις κατι να προσθετεις επιχειρηματα... το να λες δεν χρειαζεται να πηγαινει καποιος εξωτερικο για μ/μ ,εξυπακουει και το γιατι δεν χρειαζεται να πηγαινει καποιος εξωτερικο στο θεμα μ/μ που μιλαμε... που στηριζεις δλδ αυτη σου την προτροπη προς νεα μελη ?

Οσον αφορα τις φωτο σου, ποσα γραφτς εχεις τοποθετησει ? Πισω απο hairline ειναι παρα παρα πολυ αραιη&κακη η τοποθετηση ασχετως αυτο που αναφερες για 3τριχα,4τριχα κλπ κλπ... για μενα δεν ειναι καλη δουλεμενη δουλεια (αυτο το σχολιο θα στο εγραφα ειτε εκανες εξω ειτε ελλαδα-ειναι κατι που φαινεται και μονο ενας μονοφθαλμος με δολο ή χωρις δεν το παραδεχεται ή επισημαινει φιλε)....
 

sokratis

New Member
Και εσύ σαν παλιό μέλος 19 Δεκέμβριο 2015 θα με αφηνες να πω οτι θέλω!!χαχαχα δεν παιζεσται..δεν προτεινω κανένα απολύτως όνομα κύριε μου απο οτι είδατε μια γνώμη είπα χωρίς εμπειρία απο το εξωτερικο βέβαια μονο απο το εσωτερικό,, εσείς μπορείτε να μας πείτε με ποια εμπειρία μιλάτε..του σχολιαστή? απο κει και πέρα δεν ανεβασα την φωτογραφία για να με κρίνεται δημόσια και να μου κάνετε bulling οτι δεν είμαι καλός έτσι.. κρατήστε την προσωπική σας επιθεση προς εμένα για τον εαυτό σασ και κάντε γενικές αναφορες προς γενικά πρόσωπα..τώρα για τον φιλο μας παραπανω αν έχει το budget ας φέρει και τους γιατρούς του εξωτερικου εδώ και ας κανει οτι ακριβως επιθυμεί!! Καλη συνέχεια δεν υπάρχει λόγος να ξανααπαντησω!
 

Tasmania

Active Member
Σωκρατη σου ειπα να μην πεις οτι θελεις ? Τεκμηριωση των οσων λες ζητησα..δλδ γιατι ΜΟΝΟ ελλαδα μ/μ και οχι και Ελλαδα και εξωτερικο ? Θεωρω τελειως αστοχη την τοποθετηση σου και τον τροπο που (επιθετικο) που γραφεις... και εγω νεο μελος θεωρω τον ευατο μου αλλα ποτε δεν παροτρυνα καποιον προς μια κατευθυνση...ποσο μαλλον να το εκανα και χωρις επιχειρηματα... κανενα bullying απολυτως... οτι βλεπεις βλεπω και βλεπουμε...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κανένας δεν πρόκειται να κάνει bulling για αυτό υπάρχουμε και εμείς για να παρεμβαίνουμε αν χρειαστεί. Ο διάλογος ουσίας ακόμα και έντονος προσφέρει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sokratis

New Member
Ελευθερη άποψη κύριοι το μονο που μας έμεινε χωρίς προσωπικές επιθέσεις!! Δεν έχω με κανένα τίποτα όλοι λίγο πολύ το ίδιο πρόβλημα έχουμε και προσπαθούμε να το λύσουμε ειτε έτσι ειτε αλλιώς!!
 

Tasmania

Active Member
Εννοειται ελευθερη αποψη Σωκρατη. Ουτε προσωπικη επιθεση σου εκανα, ουτε bullying οπως ειπες... σχολιασμο των φωτο σου που εβαλες στη 2η παραγραφο του αρχικου μηνυματος , και 1η παραγραφο ζητησα (για διαλογο) διευκρινιστικη τοποθετηση-τεκμηριωση με επιχειρηματα της θεσης σου γιατι ΜΟΝΟ Ελλαδα για μ/μ ... μας διαβαζουν νεα μελη (υποψηφια για μ/μ) οφειλουμε να ειμαστε ακριβεις στις τοποθετησεις μας οταν προκειται κιολας για προτροπη προς μια κατευθυνση...
 

sokratis

New Member
Ολες οι πόρτες είναι ανοιχτές ο καθενας μπορεί να περάσει συγκεκριμένες.εγώ μπόρεσα ελληνική πόρτα να περάσω..αν και μπορούσα να περάσω και σε καποιες του εξωτερικού που πήρα προσφορές Κωνσταντινουπολη για παράδειγμα Κύπρο άλλο παράδειγμα αλλά απο κοντά δεν είχα δει κανέναν να έχει παει στις συγκεκριμένες κλινικές.. και τα αποτελεσματα είναι μονο απο φωτογραφιες!και εκει ποιος απο ολους τους γιατρους που εχει η κλινικη θα σε δει..και μην μου πειτε οτι μετραει μονο η εκπαιδευση αλλα και ο γιατρος..οποτε διαλεξα να πάω σε συγκεκριμένο Έλληνα γιατί είχα το παράδειγμα ενος φίλου μου που του έκανε αποτέλεσμα χωρίς να εχει προοπτικη όπως του είχε πει απο την αρχή αλλά αυτός επέμεινε στο να την κανει για την είχε παει σε ελληνική αλλη κλινική δεν αναφέρω όνομα μαζί με ενα φιλο του παρεα και δεν έβγαλε ούτε τρίχα πραγματικα..τώρα μπορεί και γω να μην βγάλω τρίχα τι να πω είναι περιεργη η μεταμοσχευση..να φανταστειτε αν και είχα το συγκεκριμένο παράδειγμα και άλλο ενα παραδειγμα πήγα σε ολους και πήρα γνώμη απο όλους! Και δεν είναι τυχαίο που στη μονη κλινική που με είδε ο ίδιος ο γιατρός είναι εκεί που πήγα και κατέληξα αμέσως! Ακόμα και με το εξωτερικο που μιλαγα με manager μιλαγα..οποτε σου ανεφερα τους δικούς μου λόγους για να μείνω Ελλάδα! Απο κει και πέρα αν κάποιος μπορεί να πέρασει την πόρτα διεθνώς καταξιωμένων γιατρών και όχι οπουδήποτε καλώς να παει και καλά αποτελεσματα!
 

tasos33

Well-Known Member
Καλα αυτο με την σελιδα της dhi στ φβ έναι πέρα για περα αναξιοπρέπες τουλαχιστον, οι περισσοτεροι απο αυτους που γράφουν ειναι προφανές πως ειναι βάλτοι η χαζοι και κάπως έτσι καλός ορίζουμε τα νέα μας πελατακια
aerate εχεις διαβασει τα σχολια του κωστακη στο facebook στην σελιδα της dhi?
Να νε καλα το παιδι παντα αλλα μαυτο που κανει παραπλανει κοσμο και κοσμακι....δεν θελω να γινω κακος με το παληκαρι αλλα μην ποσταρω εδω μεσα τα σχολια και φριξετε τωρα.
 

Tasmania

Active Member
"Πληρωσες μικρο χρηματικο ποσο ... σε εναν Γιατρο που το ονομα του δεν διαφημιστηκε ποτε εδω μεσα, σε αντιθεση με τον υποτιθέμενο καλυτερο του κοσμου (Λορετζο) που του τσακισε τα πεταλα (φυτρωση/αποτελεσμα/χρημα ) !!!"

@Δημητρης38 αν εχεις την καλοσυνη αναλυσε λιγο περισσοτερο αυτο που υπογραμμισα απο ενα ποστ σου σε αλλο νημα...το βαζω εδω για σεβασμο στο αλλο νημα... ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Συμφωνώ.
Τα χρήματα είναι πολλά!
Βέβαια μέσα είναι και διαμονή και αεροπορικά που αυτά πόσο να κοστολογούνται 1.000 ευρώ?
Άσε που θα πρέπει να ξαναπάς κάποια στιγμή έτσι δεν είναι ?
Αν όλα τους τα αποτελέσματα ήταν τέλεια τότε ίσως και να άξιζε.
Δυστυχως δεν μαζευονται τα λεφτα που ζητανε οι κλινικες σημερα με τιποτα.Ειδικα οι τιμες στην Κυπρο αλλα κ σε αλλες χωρες ειναι απαγορευτικες για το 80%.Αλλα κ με βαση το αποτελεσμα ειδικα αν καποιος ειναι μεγαλο NW παλι δεν αξιζει.
 

Δημητρης38

Active Member
"Πληρωσες μικρο χρηματικο ποσο ... σε εναν Γιατρο που το ονομα του δεν διαφημιστηκε ποτε εδω μεσα, σε αντιθεση με τον υποτιθέμενο καλυτερο του κοσμου (Λορετζο) που του τσακισε τα πεταλα (φυτρωση/αποτελεσμα/χρημα ) !!!"

@Δημητρης38 αν εχεις την καλοσυνη αναλυσε λιγο περισσοτερο αυτο που υπογραμμισα απο ενα ποστ σου σε αλλο νημα...το βαζω εδω για σεβασμο στο αλλο νημα... ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου

Διυλιζουμε τον κωνοπα εδω μεσα για πραγματα αυτονοητα.
Αναφερομαι στο χρηματικο ποσό (αμοιβή) που πληρωθηκε καθως και στην πυκνοτητα και τη φυσικοτητα αποτελεσματος 2 χρηστων που φωτογραφηθηκε εν εξελιξη και εμφανιστηκε στην θεματικη ενοτητα των παρουσιασεων.
Αποκλειστικα την ευθυνη οσον αφορα την επιτυχια του αποτελεσματος την έχει ο ιατρος, ο οποιος οφειλει με ενδιαφερον και επαγγελματισμο και την απαραιτητη εμπειρια να προσφερει αποτελεσμα ικανοποιητικο αρα αναφερομαι σε αυτους και μονο αποκλειστικα.

Και επειδη εμενα δεν μου αρεσει να παπαγαλιζω, απλα postαρω με φωτογραφιες τα αποτελεσματα της δουλειας τους στους 6 μηνες για τις αναγκαιες συγκρισεις και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του

Loretzo (Κορυφαιος του Πλανητη - Ισπανος)
Ασθενης: Ελληνας (προσωπο υπαρκτο στο Φορουμ)
Επεμβαση: 2.500 Μοσχευματα
Τιμη: 12.000 Ευρω

Πριν την Επεμβαση
cvial.jpg

6μηνες μετα την Επεμβαση

CVIAL πανοραμικη.jpg


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βεκρης (Ελληνας)
Ασθενης: Ελληνας (προσωπο υπαρκτο στο Φορουμ)
Επεμβαση: 2.300 Μοσχευματα
Τιμη: 3.000 Ευρω

Πριν την Επεμβαση


Δημητρης πριν την επεμβαση.jpg

5μηνες & 20 ημερες μετα την Επεμβαση

Δημητρης 5μηνες & 20 ημερες (Πανοραμικη).jpg


========================================================================

Εαν κανω λαθος τις τιμες που πληρωθηκε ο Καθε Γιατρος ας με διορθωσετε.
Τις φωτογραφιες τις εχουνε δημοσιοποιησει οι ιδιοι χρηστες στο παρων Φορουμ οποτε μπορει ο καθενας να διαβασει και τις εντυπωσεις τους, εγω απλα τις χρησιμοποιω σαν ερευνα αγορας και απαντηση στον Φιλο μου Ταζ..
 

Tasmania

Active Member
@Δημητρης38 αν και μου αρεσουν οι συγκρισεις ιδιως γενικα σε παρομοια περιστατικα (τυπος αραιωσης,αριθμος γραφτς, επιφανεια ληπτριας για καλυψη,τεχνικη κλπ) θα αναφερω τα εξης φιλε :

  • Αμφοτεροι @dimitris50423 & @CVIAL, βρισκονται σε εξελιξη πορειας της μ/μ τους οποτε ακομη δεν μπορει να κριθει το τελικο αποτελεσμα.
  • Το ενα μελος επελεξε να εχει μικρο μηκος τριχας και να ενημερωνει το φορουμ το αλλο μελος επελεξε να εχει μακρυ μηκος τριχας και να ενημερωνει το φορουμ, και ειναι απολυτα σεβαστα και τα 2.
  • Ηλικια : το ενα μελος ειναι νεαρο 30+ το αλλο 50αρης (πιο αργη φυτρωση κλπ).
  • Θεραπειες : το ενα μελος χρησιμοποιει μινοξ αρα εχει επιταχυνση στο αποτελεσμα το αλλο μελος οχι.
  • Κοινο χαρακτηριστικο και στα 2 μελη η σπαστη τριχα
Αν κατι θελουν εξτρα να προσθεσουν-αφαιρεσουν τα ενδιαφερομενα μελη στα οποια εκανες τη συγκριση ........

Eνσταση στα οσα λες Δημητρη38 ειναι η προσπαθεια μειωσης του Λορεντζο ή οποιουδηποτε ιατρου Λορεντζο-Βεκρη-Μπισανγκα κλπ... γιατι το λεω ? εστω οτι στο μελος αυτο ο Λορεντζο δεν επιασε ή δεν θα πιασει μεγαλα ψαρια...αυτο τον κανει κακο ιατρο ? Οταν στη φαρετρα του εχει επιτυχιες και θεωρειται κορυφαιος στο χωρο ? ΟΧΙ... οποτε βρισκω αδοκιμο το χαρακτηρισμο "υποτιθέμενο καλυτερο του κοσμου (Λορετζο) που του τσακισε τα πεταλα (φυτρωση/αποτελεσμα/χρημα )".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα