Διαλειμματική Νηστεία: Δεν είναι δίαιτα, είναι τρόπος διατροφής

dlazaros

Well-Known Member
από την στιγμή που ρωτάω κάτι, σύμφωνα με τα όποια εργαλεία ανάλυσης έχω είναι λάθος το ύφος σου.
από εκεί και πέρα έχεις δίκιο ότι η κουλτούρα του σνακ-ζάχαρης-υδατάνθρακα ήταν καταναλωτική και επικίνδυνη, όπως αντίστοιχα είναι τώρα τα vegan ή ακόμα και τα κέτο κτλ, όμως κάποιος που όντως προσέχει αν οι θερμίδες είναι ίδιες είτε σε timeframe είτε σε intervals εγώ δεν καταλαβαίνω πως τον επηρεάζει η διαφήμιση κτλ
Αμα σε ενοχλεί το ύφος μου τότε είναι αντίδραση στην μεγαλειώδη απάντηση σου οτι αυτό που λέω δεν έχει νόημα...
Αν πάλι δεν μπορείς να ζήσεις με τις απαντήσεις μου μπορείς να πας βόλτα σε οποιοδήποτε άλλο νήμα επιθυμείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Η 16/8 δεν μου φαινεται δυσκολη. Την κανω και απο μονος μου συχνα χωρις να το καταλαβαινω. Γιατι να εχεις θεμα με την γυμναστικη; τρως 14.00 μετα 22.00 ας πουμε και ενδιαμεσα εχεις κανει και την γυμναστικη σου. Δεν ξερω ειμαι λιγο ασχετος για αυτο ρωταω.
Απο κει και περα εχει νοημα να την κανει καποιος που δεν θελει να χασει κιλα; Θα με βοηθησει σε κατι εκτος απο αυτο;
Δεν ειναι απλως η ιδανικη επιλογη. Μπορει να σου δουλεψει μπορει και οχι. Οταν μιλαμε για ενα πλανο διατροφης, μιας και αυτο ειναι, πρεπει να μπορει να εξυπηρετει και τους στοχους σου.
 

giannis88test

Active Member
Αμα σε ενοχλεί το ύφος μου τότε είναι αντίδραση στην μεγαλειώδη απάντηση σου οτι αυτό που λέω δεν έχει νόημα...
Αν πάλι δεν μπορείς να ζήσεις με τις απαντήσεις μου μπορείς να πας βόλτα σε οποιοδήποτε άλλο νήμα επιθυμείς.
μην ξεκινάς φλέιμ χωρίς λόγο. μήπως πεινάς; φάε μια σνίκερς :p.
πάμε ξανά.
σύμφωνα με τα όσα καταλαβαίνω/ξέρω αυτό που λες για το μάρκετινγκ των σνακ δεν έχει νόημα για κάποιον που δεν θα φάει για σνακ μπισκότα αλλατίνη. αν βλέπεις κάτι το επιθετικό εδώ είναι γιατί θες να το δεις. μπορεί να μην καταλαβαίνω τπτ και μπορεί να μην ξέρω ακόμα περισσότερα. αλλά επιθετικός ΔΕΝ είμαι
 

dlazaros

Well-Known Member
μην ξεκινάς φλέιμ χωρίς λόγο. μήπως πεινάς; φάε μια σνίκερς :p.
πάμε ξανά.
σύμφωνα με τα όσα καταλαβαίνω/ξέρω αυτό που λες για το μάρκετινγκ των σνακ δεν έχει νόημα για κάποιον που δεν θα φάει για σνακ μπισκότα αλλατίνη. αν βλέπεις κάτι το επιθετικό εδώ είναι γιατί θες να το δεις. μπορεί να μην καταλαβαίνω τπτ και μπορεί να μην ξέρω ακόμα περισσότερα. αλλά επιθετικός ΔΕΝ είμαι
Κοιταξέ... έφτιαξα ενα νήμα για να μοιραστώ μερικές χρήσιμες πληροφορίες που πιθανόν να χρειαστούν σε κάποιον. Με λίγα λόγια κινήθηκα απο ενδιαφέρον να είμαι θετικός και να βοηθήσω. Απο την άλλη υπάρχουν απαντήσεις σαν τις δικές σου που αντί να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους και την λογική για να μάθουν απλά απαντούν οτι "δεν βγάζει νόημα". Ποιός πιστεύεις οτι είναι λοιπόν ο αρνητικός ή ο επιτιθέμενος?
Πληροφοριακά να ξέρεις οτι δεν σκιάζομαι με τίποτα και κανέναν, μου αρέσει η αντιπαράθεση με επιχειρήματα και λογική.

υγ. μπορείς τώρα να πας φάς την κρεμούλα σου γιατί πέρασε η ώρα... (χιούμορ είναι οχι προσβολή... λόγο διαφοράς ηλικίας):p
 

Bigk

Well-Known Member
από την στιγμή που ρωτάω κάτι, σύμφωνα με τα όποια εργαλεία ανάλυσης έχω είναι λάθος το ύφος σου.
από εκεί και πέρα έχεις δίκιο ότι η κουλτούρα του σνακ-ζάχαρης-υδατάνθρακα ήταν καταναλωτική και επικίνδυνη, όπως αντίστοιχα είναι τώρα τα vegan ή ακόμα και τα κέτο κτλ, όμως κάποιος που όντως προσέχει αν οι θερμίδες είναι ίδιες είτε σε timeframe είτε σε intervals εγώ δεν καταλαβαίνω πως τον επηρεάζει η διαφήμιση κτλ
Μα δεν μιλάμε καν για τέτοιο "σνακ"... πολύ σωστά ανέφερε επιδόσεις Ferrari.... όντως για κάτι τέτοιο θέλεις πολλά μικρά γεύματα υψηλής πρωτεΐνης, ,βιταμινών και ιχνοστοιχεία (φρούτα) υδατάνθρακες φυτικές ίνες αργής απορρόφησης.... Αλλά οκ μη. Τρελενομαστε.... ειρήνη υμιν... χαχααχ
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Η ιστορία είναι όλη οι ημερήσιες θερμίδες...σε ένα 24ωρο πόσες θερμίδες πρέπει να πάρεις ; Θέλεις να τις παίρνεις με δόσεις πολλές ; Με 5; 3; Μόνο μιας ; Μικρή σημασία έχει ..... Να παίρνεις το σωστό αριθμό θερμίδων αλλά και με την σωστή τροφή που θα περιλαμβάνει τα πάντα μέσα στην εβδομάδα.... Αν είσαι αθλητής έστω και ερασιτέχνης ξεχνάς αυτές τις βλακείες 16/8 20/4 και 25√40=π3,14..... Δεν μπορείς και δεν πρέπει να το κάνεις γιατί είναι επικίνδυνο.... Προσπαθείς να τρως σαν άνθρωπος με βάση πρωινό μεσημεριανό......
 

george_hatzi

Well-Known Member
Χρήσιμες οι πληροφορίες και αν και συμφωνώ σε αρκετά, η τεκμηρίωση τους στη βάση του τι ανάγκες είχαμε όταν είμασταν κυνηγοί και καρποσυλλέκτες δεν μοιάζει σωστή. Τα θέλω μας (π.χ μακροζωία, επαγγελματική άθληση) και οι ανάγκες μας (π.χ ενέργεια μέσα στην ημέρα, συνεχής πνευματική εργασία) προφανώς δεν είναι ίδια με εκείνη την εποχή. Για αυτό και η διατροφή δεν μπορεί να ακολουθεί τους ίδιους κανόνες.

Μου θυμίζει μια σχετική συζήτηση για την ανάγκη σε ύπνο: υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι επειδή ακριβώς υπήρχε παντού κίνδυνος από θηρευτές ο άνθρωπος κοιμόταν 2-3 ώρες πολλές φορές μέσα στην ημέρα και το σώμα του προσαρμόστηκε σε αυτό. Δεν ξέρω αν θα είχε αξία (βιολογική και κοινωνική) σήμερα κάτι τέτοιο.

Με άλλα λόγια...εξελισσόμαστε.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Χρήσιμες οι πληροφορίες και αν και συμφωνώ σε αρκετά, η τεκμηρίωση τους στη βάση του τι ανάγκες είχαμε όταν είμασταν κυνηγοί και καρποσυλλέκτες δεν μοιάζει σωστή. Τα θέλω μας (π.χ μακροζωία, επαγγελματική άθληση) και οι ανάγκες μας (π.χ ενέργεια μέσα στην ημέρα, συνεχής πνευματική εργασία) προφανώς δεν είναι ίδια με εκείνη την εποχή. Για αυτό και η διατροφή δεν μπορεί να ακολουθεί τους ίδιους κανόνες.

Μου θυμίζει μια σχετική συζήτηση για την ανάγκη σε ύπνο: υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι επειδή ακριβώς υπήρχε παντού κίνδυνος από θηρευτές ο άνθρωπος κοιμόταν 2-3 ώρες πολλές φορές μέσα στην ημέρα και το σώμα του προσαρμόστηκε σε αυτό. Δεν ξέρω αν θα είχε αξία (βιολογική και κοινωνική) σήμερα κάτι τέτοιο.

Με άλλα λόγια...εξελισσόμαστε.
Είναι εντελώς άτοπο το επιχείρημα με το τι έκαναν και οι πρόγονοι οι οποίοι είχαν διάρκεια ζωής 30 χρόνια και ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες ήταν η διατροφή τους ....
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Νομίζω η κουβέντα ξεφεύγει από το αρχικό της νόημα και θέμα. Ο Λάζαρος παρουσίασε ένα τρόπο διατροφής, δεν μας έβαλε να υπογράψουμε πιστοποιητικό αιώνιας αλληλεγύης στη διαλειμματική.

Από προσωπική εμπειρία και μόνο, μπορώ να πω ότι εμένα ως προς τους στόχους που έχω για τη φυσική μου εμφάνιση και το πρόγραμμά μου, με βολεύει πάρα πολύ. Σε κάποιον άλλο μπορεί να φαίνεται κουταμάρα. Υπάρχει όμως σα σύστημα και για μερικούς από εμάς, αποδίδει εξαιρετικά. Ακριβώς επειδή δεν έχει μανούρες και πολλά πολλά. Αν κάποιος θέλει όγκο ή αγαπάει το τακτικό φαγητό, δεν το κάνει και τέλος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Χρήσιμες οι πληροφορίες και αν και συμφωνώ σε αρκετά, η τεκμηρίωση τους στη βάση του τι ανάγκες είχαμε όταν είμασταν κυνηγοί και καρποσυλλέκτες δεν μοιάζει σωστή. Τα θέλω μας (π.χ μακροζωία, επαγγελματική άθληση) και οι ανάγκες μας (π.χ ενέργεια μέσα στην ημέρα, συνεχής πνευματική εργασία) προφανώς δεν είναι ίδια με εκείνη την εποχή. Για αυτό και η διατροφή δεν μπορεί να ακολουθεί τους ίδιους κανόνες.

Μου θυμίζει μια σχετική συζήτηση για την ανάγκη σε ύπνο: υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι επειδή ακριβώς υπήρχε παντού κίνδυνος από θηρευτές ο άνθρωπος κοιμόταν 2-3 ώρες πολλές φορές μέσα στην ημέρα και το σώμα του προσαρμόστηκε σε αυτό. Δεν ξέρω αν θα είχε αξία (βιολογική και κοινωνική) σήμερα κάτι τέτοιο.

Με άλλα λόγια...εξελισσόμαστε.
Η μόνη εξέλιξη εδω και 10000 χρόνια είναι οι φρονημίτες...
Είναι εντελώς άτοπο το επιχείρημα με το τι έκαναν και οι πρόγονοι οι οποίοι είχαν διάρκεια ζωής 30 χρόνια και ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες ήταν η διατροφή τους ....
Πέθαιναν απο αρρώστιες και κακουχίες , σήμερα πεθαίνουν απο διατροφή, μην τα μπερδευεις επειδη δεν σου αρέσει...
 

Bigk

Well-Known Member
Νομίζω η κουβέντα ξεφεύγει από το αρχικό της νόημα και θέμα. Ο Λάζαρος παρουσίασε ένα τρόπο διατροφής, δεν μας έβαλε να υπογράψουμε πιστοποιητικό αιώνιας αλληλεγύης στη διαλειμματική.

Από προσωπική εμπειρία και μόνο, μπορώ να πω ότι εμένα ως προς τους στόχους που έχω για τη φυσική μου εμφάνιση και το πρόγραμμά μου, με βολεύει πάρα πολύ. Σε κάποιον άλλο μπορεί να φαίνεται κουταμάρα. Υπάρχει όμως σα σύστημα και για μερικούς από εμάς, αποδίδει εξαιρετικά. Ακριβώς επειδή δεν έχει μανούρες και πολλά πολλά. Αν κάποιος θέλει όγκο ή αγαπάει το τακτικό φαγητό, δεν το κάνει και τέλος.
Η πιο σωστή τοποθέτηση ως τώρα... τα σέβη μου.
 

bobby

Well-Known Member
Παιδιά κάθεστε και τσακώνεστε για κάτι που δεν είσαστε (είμαστε) ειδικοί…..

Τον καθένα ότι τον βολεύει και βλέπει αποτέλεσμα…..

Ότι δουλεύει στον ένα δεν δουλεύει απαραίτητα και στον άλλο και επίσης αν κάποιος θέλει να κάνει διατροφή σοβαρά, ας πάει σε ένα ειδικό γιατί το πράγμα δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζουν στο παρόν νήμα…..

Οι αρχαίοι έλεγαν παν μέτρον Άριστον…… αυτό ισχύει παντού, και στην διατροφή…. Ισορροπία δηλαδή, ούτε αποκλεισμός τροφών (δεν μιλάω για τα junk και τα πλήρως επεξεργασμένα - αυτά εννοείται τα περιορίζεις στο ελάχιστο) ούτε αφαγία και αέναη νηστεία….
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο καθενας κανει ο,τι του αρεσει και ο Λαζαρος παρουσιασε ορισμενα στοιχεια, χωρις να βαλει σε κανεναν το πιστολι στον κροταφο ωστε να ακολουθησει το διατροφικο του πλανο. Στην τελικη αν καποιος θελει να μαθει περισσοτερες πληροφοριες, μπορει να το ψαξει και να βγαλει τα συμπερασματα του.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πάντως μιλώντας από προσωπική εμπειρία θυμάμαι χαρακτηριστικά πως για 3-4 χρόνια ( όλο το λύκειο και πρώτο έτος ) που έκανα ένα γεύμα την ημερά καλό ( μεσημέρι ) και ένα γιαούρτι το βράδυ δυσκολευόμουν να μείνω στα ίδια κιλά και συνεχώς έπεφτα, πολύ σπανίως να ανέβαινα. Ξεκίνησα το λύκειο στα 61 - 62 και μετά από 3 χρόνια ήμουν γύρω στα 63 - 64. Από το καλοκαίρι του 20 και έπειτα που έχω πάθει έναν εθισμό με την zero και το lipton χωρίς ζάχαρη ( αν δεν πιω συνδυαστικά 1,5 λίτρο από αυτά ημερησίως νιώθω σαν αυτούς που κάνουν 2 πακέτα την μέρα και το κόβουν μαχαίρι ) έχω φτάσει στα 75 κιλά μέσα σε 2 χρόνια χωρίς να αλλάξω κάτι ιδιαίτερο στις διατροφικές μου συνήθειες ενώ παράλληλα κάνω και τα καθιερωμένα 8 - 9 χιλιόμετρα περπατήματος ημερησίως ( από Καραισκάκη σε Φλοίσβο και επιστρέφω ) . Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Λάζαρο πως η συγκεκριμένη νηστεία είναι φοβερά αποτελεσματική και άπαξ και τη συνηθίσει ο οργανισμός βλέπεις τους άλλους να τρώνε και σου φαίνεται παντελώς αδιάφορο. Ευελπιστώ αργά ή γρήγορα να επιστρέψω εκεί γιατί όσο ακολουθούσα πιστά τον συγκεκριμένο τρόπο διατροφής είχα παρατηρήσει και τις καλύτερες επιδόσεις στο γυμναστήριο αλλά και μεγάλη αυτοπεποίθηση για το σώμα μου γενικότερα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Η μόνη εξέλιξη εδω και 10000 χρόνια είναι οι φρονημίτες...

Πέθαιναν απο αρρώστιες και κακουχίες , σήμερα πεθαίνουν απο διατροφή, μην τα μπερδευεις επειδη δεν σου αρέσει...
Δεν μπερδεύω τίποτα... Ένας από τους λόγους που πέθαιναν ήταν και η κακη διατροφή πέραν τις αρρώστιες που συνέβαιναν και από την τροφή παρεπιπτόντως.....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο καθενας κανει ο,τι του αρεσει και ο Λαζαρος παρουσιασε ορισμενα στοιχεια, χωρις να βαλει σε κανεναν το πιστολι στον κροταφο ωστε να ακολουθησει το διατροφικο του πλανο. Στην τελικη αν καποιος θελει να μαθει περισσοτερες πληροφοριες, μπορει να το ψαξει και να βγαλει τα συμπερασματα του.
Ε οκ άνοιξε ένα νήμα και λέει αυτό... Πρέπει να συμφωνούμε όλοι ; Λέμε και τις άλλες όψεις .... Αν ψάξεις να βρεις τον σωστό τρόπο διατροφής είναι αυτός που δεν αρέσει στον Λάζαρο και στους υπόλοιπους ... Πολλά μικρά γεύματα την ημέρα ... Αυτό είναι το σωστό και εξηγείται επιστημονικά ... Από κει και πέρα επειδή σας καίει το βάρος και εκεί εστιάζετε η το πώς φαίνεστε στο καθρέφτη το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μην ξεπερνας το 24ωρο κάποιο συγκεκριμένο αριθμό θερμίδων ανάλογα μ
ε το σωματότυπο σου και τον τρόπο ζωής σου ....
 

Kostas97

Well-Known Member
Ε οκ άνοιξε ένα νήμα και λέει αυτό... Πρέπει να συμφωνούμε όλοι ; Λέμε και τις άλλες όψεις .... Αν ψάξεις να βρεις τον σωστό τρόπο διατροφής είναι αυτός που δεν αρέσει στον Λάζαρο και στους υπόλοιπους ... Πολλά μικρά γεύματα την ημέρα ... Αυτό είναι το σωστό και εξηγείται επιστημονικά ... Από κει και πέρα επειδή σας καίει το βάρος και εκεί εστιάζετε η το πώς φαίνεστε στο καθρέφτη το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μην ξεπερνας το 24ωρο κάποιο συγκεκριμένο αριθμό θερμίδων ανάλογα μ
ε το σωματότυπο σου και τον τρόπο ζωής σου ....
Δεν ειναι θεμα αν αρεσει σε καποιον Γιωργο. Ειναι δεδομενο πως ενας αθλητης με χαμηλα ποσοστα λιπους που θα κυνηγησει πρωταθλητισμο, δε θα τρωει καθημερινα ετσι.
Ομως για καποιον που κανει δουλεια γραφειου βολευει απειρα. Οπως επισης και για οσους θελουν να χασουν λιπος για πολλους λογους.

Τελος τα περι ευεργετικων ιδιοτητων στην υγεια αποδεικνυονται με αρκετη βιβλιογραφια. Ξερω κοσμο που δεν το κανει καθε μερα αλλα 20ωρο μια φορα τη βδομαδα.

Απο εσενα ως πρωην αθλητη καταλαβαινω οτι μπορει να σου φαινεται περιεργο.
 

aeratos28

Just aeratos
Θα έλεγα να παραμείνεις σε αυτά τα κιλά γτ 60 κιλά άντρας ,δεν είναι άντρας..μπακαλιάρος είναι ..δεν πας λύκειο τώρα ,δεν είσαι 15..
Πάντως μιλώντας από προσωπική εμπειρία θυμάμαι χαρακτηριστικά πως για 3-4 χρόνια ( όλο το λύκειο και πρώτο έτος ) που έκανα ένα γεύμα την ημερά καλό ( μεσημέρι ) και ένα γιαούρτι το βράδυ δυσκολευόμουν να μείνω στα ίδια κιλά και συνεχώς έπεφτα, πολύ σπανίως να ανέβαινα. Ξεκίνησα το λύκειο στα 61 - 62 και μετά από 3 χρόνια ήμουν γύρω στα 63 - 64. Από το καλοκαίρι του 20 και έπειτα που έχω πάθει έναν εθισμό με την zero και το lipton χωρίς ζάχαρη ( αν δεν πιω συνδυαστικά 1,5 λίτρο από αυτά ημερησίως νιώθω σαν αυτούς που κάνουν 2 πακέτα την μέρα και το κόβουν μαχαίρι ) έχω φτάσει στα 75 κιλά μέσα σε 2 χρόνια χωρίς να αλλάξω κάτι ιδιαίτερο στις διατροφικές μου συνήθειες ενώ παράλληλα κάνω και τα καθιερωμένα 8 - 9 χιλιόμετρα περπατήματος ημερησίως ( από Καραισκάκη σε Φλοίσβο και επιστρέφω ) . Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Λάζαρο πως η συγκεκριμένη νηστεία είναι φοβερά αποτελεσματική και άπαξ και τη συνηθίσει ο οργανισμός βλέπεις τους άλλους να τρώνε και σου φαίνεται παντελώς αδιάφορο. Ευελπιστώ αργά ή γρήγορα να επιστρέψω εκεί γιατί όσο ακολουθούσα πιστά τον συγκεκριμένο τρόπο διατροφής είχα παρατηρήσει και τις καλύτερες επιδόσεις στο γυμναστήριο αλλά και μεγάλη αυτοπεποίθηση για το σώμα μου γενικότερα.
 
Μπλουζα