Διαλειμματική Νηστεία: Δεν είναι δίαιτα, είναι τρόπος διατροφής

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Έκανα προπόνηση αρκετά χρόνια νηστικός. Ναι , μυική μάζα δεν χτίζεις σοβαρή για αγώνες αλλά ρώτα κάποιον που είναι σε κέτωση γιατί αισθάνεται οτι μπορεί να κάνει τον γύρο του κόσμου με τα πόδια? Αυτό το πράγμα οτι κουβαλάμε αποθέματα ενέργειας πάνω μας και μόνο αμα είσαι σε νηστεία μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να γίνει κατανοητό. Ναι δεν είσαι Instagram ready, αλλά είσαι και νιώθεις σαν λιοντάρι έτοιμο να κάνεις οτι χρειαστεί στον πραγματικό κόσμο ενω οι υπόλοιποι πρέπει να βρούν περίπτερο να φάνε αλλιώς δεν πάει...


Αυτό ακριβώς. Άλλο τα μοντελομασκαριλίκια που γράφουν καλά στο φακό και άλλο η πραγματική σου δύναμη και αντοχή. Ο καθένας με τις προτεραιότητές του. Τώρα όταν είσαι πιτσιρικάς, ενδέχεται να συνδυάζεις και τα δύο, αλλά όσο μεγαλώνεις, προτιμάς να κρατάς την ουσία. Έτσι κι αλλιώς, τα γλυκά πιπινάκια, μετά τα δεύτερα -άντα, σε προσεγγίζουν για τα λεφτά σου αισθήματα, όχι το Σπαλιαροφυζίκ σου. Αυτό βοηθά στο να γράφεις καλύτερα στο φακό στα βιντεάκια εκβιασμού, να σχολιαστείς θετικά στα πρωϊνάδικα, αλλά δεν είναι απαραίτητο :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
OK.. δεν θα τσακωθούμε για αυτό.. πάντως μυική ανάπτυξη χωρίς γεύματα πολλά και υψηλής περιεκτικοτητας σε πρωτεΐνη με αυτή την δίαιτα... δεν. Και δεν είμαι κανένας πιτσιρίκος.. 45 . 5 προπονήσεις, περίπου 2ωρες. Αυτά δεν βγαίνουν με 20 ώρες πείνας.
 

dlazaros

Well-Known Member
OK.. δεν θα τσακωθούμε για αυτό.. πάντως μυική ανάπτυξη χωρίς γεύματα πολλά και υψηλής περιεκτικοτητας σε πρωτεΐνη με αυτή την δίαιτα... δεν. Και δεν είμαι κανένας πιτσιρίκος.. 45 . 5 προπονήσεις, περίπου 2ωρες. Αυτά δεν βγαίνουν με 20 ώρες πείνας.
Οχι ρε συ, σιγά μην τσακωθούμε. Υποστηρίζουμε ο καθένας την άποψη του. Βέβαια βοηθάει να έχεις βρεθεί και στις δύο καταστάσεις για να έχεις δική σου άποψη και απο εμπειρία. Μυική ανάπτυξη οχι, έχεις δίκιο, δεν κατάφερα να χτίσω κάτι νηστικός όσο και εαν ήθελα και ας είχα όλες τις γεύσεις myprotein. Όμως να ξέρεις οτι η αντοχή ήταν εξωγήινη και δεν μπορούσα να το καταλάβω πριν διαβάσω για αυτό.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Εγώ κάνω μιάμιση ώρα προπόνηση κάθε πρωί έχοντας λάβει το τελευταίο γεύμα στις 20:00 και έχοντας το επόμενο στις 16:00. Μιλάμε για 70-80χλμ τρέξιμο την εβδομάδα.
Φιλε μονο που το διάβασα κουράστηκα και ίδρωσα, μούσκεμα έγινα.:D:D:D:D:D
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Πραγματικά, όγκο δε χτίζεις με τη διαλειμματική, αλλά όσοι την ακολουθούμε, το γνωρίζουμε. Όσο βαστιέσαι σαν άλλος Gahan στην πίστα, όλα κομπλέ :D
 

giannis88test

Active Member
για την ηλικία μου και το αθλητικό μου πρόγραμμα αυτή τη στιγμή το 6 φορές τη μέρα με έμφαση στη πρωτεΐνη προσοχή στα λιπαρά και υδατάνθρακες με σχετικό μέτρο πιστεύω είναι μονόδρομος. επίσης βοηθάει πολύ στο αν είσαι γενικά φαγανός. η διαλειμματική μου φαίνεται αρκετά καταπιεστική
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Φίλος, οκ... λογικό μου ακούγεται και μπράβο χαρας το κουράγιο σου... λάθος κατάλαβα. Όντως σε τέτοιου είδους προπόνηση μπορεί να δουλεύει. (Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ) . Πάντως θέλει προσοχή μετά τα 40 καθώς ήδη υπάρχει η μείωση σε οστεϊκη και μυική μάζα και η φυση λόγω και της μείωση των ορμονών μας ρίχνει τον μεταβολισμό...
Φαντάζομαι ξέρεις ότι υπάρχουν και οι διατάσεις πριν και μετά, κοιλιακοι - ραχιαιοι πχ κλπ.
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλος, οκ... λογικό μου ακούγεται και μπράβο χαρας το κουράγιο σου... λάθος κατάλαβα. Όντως σε τέτοιου είδους προπόνηση μπορεί να δουλεύει. (Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ) . Πάντως θέλει προσοχή μετά τα 40 καθώς ήδη υπάρχει η μείωση σε οστεϊκη και μυική μάζα και η φυση λόγω και της μείωση των ορμονών μας ρίχνει τον μεταβολισμό...
Αυτό με το μεταβολισμό πάλι δεν το εχω καταλάβει. Δηλαδή άμα το σώμα μας ήταν αυτοκίνητο θα θέλαμε να καίει περισσότερα λίτρα το χιλιόμετρο? Μας ενδιαφέρει να έχουμε ψηλά τον μεταβολισμό επειδή θέλουμε να τρώμε όλη μέρα για αυτό! Αλλιώς εαν δεν υπήρχε φαί σε κάθε γωνία να δω αμα θα θέλαμε να είχαμε υψηλό μεταβολισμό...
Μας έχουν δουλέψει ψιλό γαζί χρόνια τώρα και τρώμε αμάσητα πράγματα που οχι απλά δεν ισχύουν αλλά σκανδαλωδώς είναι και τα αντίθετα απλά και μόνο για να πουλάνε την πραγμάτεια τους!
 

giannis88test

Active Member
Αυτό με το μεταβολισμό πάλι δεν το εχω καταλάβει. Δηλαδή άμα το σώμα μας ήταν αυτοκίνητο θα θέλαμε να καίει περισσότερα λίτρα το χιλιόμετρο? Μας ενδιαφέρει να έχουμε ψηλά τον μεταβολισμό επειδή θέλουμε να τρώμε όλη μέρα για αυτό! Αλλιώς εαν δεν υπήρχε φαί σε κάθε γωνία να δω αμα θα θέλαμε να είχαμε υψηλό μεταβολισμό...
Μας έχουν δουλέψει ψιλό γαζί χρόνια τώρα και τρώμε αμάσητα πράγματα που οχι απλά δεν ισχύουν αλλά σκανδαλωδώς είναι και τα αντίθετα απλά και μόνο για να πουλάνε την πραγμάτεια τους!
άμα οι θερμίδες είναι οι ίδιες δεν έχει νόημα αυτό που λες
 

Vdupa

Well-Known Member
Η 16/8 δεν μου φαινεται δυσκολη. Την κανω και απο μονος μου συχνα χωρις να το καταλαβαινω. Γιατι να εχεις θεμα με την γυμναστικη; τρως 14.00 μετα 22.00 ας πουμε και ενδιαμεσα εχεις κανει και την γυμναστικη σου. Δεν ξερω ειμαι λιγο ασχετος για αυτο ρωταω.
Απο κει και περα εχει νοημα να την κανει καποιος που δεν θελει να χασει κιλα; Θα με βοηθησει σε κατι εκτος απο αυτο;
 

dlazaros

Well-Known Member
άμα οι θερμίδες είναι οι ίδιες δεν έχει νόημα αυτό που λες
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για αυτό απάντησες έτσι. Αν το σώμα έχει υψηλό μεταβολισμό χρειάζεται για να λειτουργήσει 3000 θερμίδες πχ.
Άμα έχει χαμηλό μεταβολισμό χρειάζεται 1500 θερμίδες πχ. Αν έπρεπε να ζήσεις ανα θερμίδα πως θα ήθελες το σώμα σου να καίει? Σαν κανονικό αυτοκίνητο ή σαν Ferarri? (χωρίς να έχει σημασία η ταχύτητα που πιάνεις...). Άνοιξε το μυαλό σου και ασε την πληροφορία να μπεί μέσα και θα καταλάβεις. Έτσι γινόμαστε καλύτεροι, οχι αμα τα ξέρουμε όλα (που εγώ δεν ξέρω τίποτα ακόμα...).
 

dlazaros

Well-Known Member
Η 16/8 δεν μου φαινεται δυσκολη. Την κανω και απο μονος μου συχνα χωρις να το καταλαβαινω. Γιατι να εχεις θεμα με την γυμναστικη; τρως 14.00 μετα 22.00 ας πουμε και ενδιαμεσα εχεις κανει και την γυμναστικη σου. Δεν ξερω ειμαι λιγο ασχετος για αυτο ρωταω.
Απο κει και περα εχει νοημα να την κανει καποιος που δεν θελει να χασει κιλα; Θα με βοηθησει σε κατι εκτος απο αυτο;
Αμα βρείς χρόνο διάβασε το άρθρο με την ησυχία σου. Όταν δεν τρώμε για πάνω απο 16-20 ώρες το σώμα μπαίνει σε μια επισκευαστική δράση όπου ανανεώνει το ανοσοποιητικό κατά 200% και λειτουργεί μια φάση που λέγεται αυτοφαγία όπου το σώμα τρώει τα νεκρά και άχρηστα κύτταρα (κάτι το οποίο έχει απίστευτες αντιγηραντικές επιπτώσεις). ΄Στην σημερινή ζωή αυτές οι λειτουργίες δεν υπάρχουν πλεον επειδή... καλά το κατάλαβες, τρώμε όλη την ημέρα...
 

giannis88test

Active Member
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για αυτό απάντησες έτσι. Αν το σώμα έχει υψηλό μεταβολισμό χρειάζεται για να λειτουργήσει 3000 θερμίδες πχ.
Άμα έχει χαμηλό μεταβολισμό χρειάζεται 1500 θερμίδες πχ. Αν έπρεπε να ζήσεις ανα θερμίδα πως θα ήθελες το σώμα σου να καίει? Σαν κανονικό αυτοκίνητο ή σαν Ferarri? (χωρίς να έχει σημασία η ταχύτητα που πιάνεις...). Άνοιξε το μυαλό σου και ασε την πληροφορία να μπεί μέσα και θα καταλάβεις. Έτσι γινόμαστε καλύτεροι, οχι αμα τα ξέρουμε όλα (που εγώ δεν ξέρω τίποτα ακόμα...).
από την στιγμή που ρωτάω κάτι, σύμφωνα με τα όποια εργαλεία ανάλυσης έχω είναι λάθος το ύφος σου.
από εκεί και πέρα έχεις δίκιο ότι η κουλτούρα του σνακ-ζάχαρης-υδατάνθρακα ήταν καταναλωτική και επικίνδυνη, όπως αντίστοιχα είναι τώρα τα vegan ή ακόμα και τα κέτο κτλ, όμως κάποιος που όντως προσέχει αν οι θερμίδες είναι ίδιες είτε σε timeframe είτε σε intervals εγώ δεν καταλαβαίνω πως τον επηρεάζει η διαφήμιση κτλ
 

Kostas97

Well-Known Member
από την στιγμή που ρωτάω κάτι, σύμφωνα με τα όποια εργαλεία ανάλυσης έχω είναι λάθος το ύφος σου.
από εκεί και πέρα έχεις δίκιο ότι η κουλτούρα του σνακ-ζάχαρης-υδατάνθρακα ήταν καταναλωτική και επικίνδυνη, όπως αντίστοιχα είναι τώρα τα vegan ή ακόμα και τα κέτο κτλ, όμως κάποιος που όντως προσέχει αν οι θερμίδες είναι ίδιες είτε σε timeframe είτε σε intervals εγώ δεν καταλαβαίνω πως τον επηρεάζει η διαφήμιση κτλ
Ειτε κανεις Fasting ειτε οποια διατροφη θες αν τρως περισσοτερες θερμιδες απο οσες καταναλωνεις θα βαλεις βαρος. Εαν τωρα δοκιμασεις διαλειμματικη νηστεια(δεν ξερω αν το εχεις ηδη κανει) θα δεις οτι οταν δεν τρως, δεν πεινας κιολας :D Ετσι για 16 ωρες εισαι νηστικος, πολλες φορες χωρις καμια διαθεση για φαγητο.
Τελικα εχεις πλεον 8 ωρες για να φας. Στις 8 ωρες ειναι πολυ δυσκολοτερο να φας μεγαλο αριθμο θερμιδων, αντιστοιχο αυτων που θα ετρωγες και σε 16, αν υποθεσουμε οτι θα κοιμηθεις και ενα 8ωρο.
Αρα πιο πιθανο να χασεις βαρος.

Επισης μη ξεχναμε και το αλλο. Πολλες φορες οι παχυσαρκοι θελουν να τρωνε μεγαλα γευματα. Κανοντας διαλειματικη νηστεια τρωνε λ.χ. 3 μεγαλα γευματα και ειναι ικανοποιημενοι και νοητικα. Στις αρχες αυτο μπορει να παιξει καθοριστικο ρολο στο κατα ποσο μια διαιτα θα παει καλα ή οχι.

Υ.Γ. παντως ο Λαζαρος αναφερει κατι αλλο απο αυτο που λεμε τωρα..
 
Μπλουζα