Διαλειμματική Νηστεία: Δεν είναι δίαιτα, είναι τρόπος διατροφής

kharmacoma

Well-Known Member
συνηθως 10ρια τρέχω και μέχρι 21κμ κυρίως δρόμο και καποιους βουνό. δοκίμασε βουνό, ειναι ωραία φάση, και εγώ το σνόμπαρα στην αρχή αλλά άλλαξα γνώμη. κρήτη τρέχω που μένω και μεσσηνια το καλοκαίρι που παω διακοπές. 10ρι έχω γυρω στα 40min και 21κμ γυρω στο 1.30

Είσαι φοβερός, μπράβο! Δεν νομίζω να καταφέρω πότε τόσο χαμηλά. Δεκάρι μέχρι 44 έχω κάνει. Αυθεντικό έχω κάνει 3:50 αλλα φέτος θέλω κάτω από 3:30.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stratos

Well-Known Member
Είσαι φοβερός, μπράβο! Δεν νομίζω να καταφέρω πότε τόσο χαμηλά. Δεκάρι μέχρι 44 έχω κάνει. Αυθεντικό έχω κάνει 3:50 αλλα φέτος θέλω κάτω από 3:30.
το 44 με το 40 ειναι κοντα αν τρεχεις με προγραμμα και συστηματικά. στο πρωτο 10ρι πριν 5-6 χρονια εκανα 45. βεβαια αν προπονεισαι για 42κμ ειναι λογικό να εισαι πιο αργος απο έναν που προπονειται για 10 μεχρι 21.
 

Georgie

Well-Known Member
Κινηθείτε.
Όρθιοι , περπάτημα, ποδήλατο.
Φάτε άφοβα αλλά όχι να σκατε
Πίνω τρώω 53 είμαι
Πάνω από 87 κιλά δεν έχω φτάσει ποτέ.( Μόνο 5 μήνες πέρασα τα 90 με μινοξιδιλη)
Με 1.86 ύψος τώρα είμαι 84 χωρίς καμία στέρηση .
Καλά μαλακίες λουκάνικα και μπέικον δεν αγγίζω χρόνια
 

vlafo

Well-Known Member
Κινηθείτε.
Όρθιοι , περπάτημα, ποδήλατο.
Φάτε άφοβα αλλά όχι να σκατε
Πίνω τρώω 53 είμαι
Πάνω από 87 κιλά δεν έχω φτάσει ποτέ.( Μόνο 5 μήνες πέρασα τα 90 με μινοξιδιλη)
Με 1.86 ύψος τώρα είμαι 84 χωρίς καμία στέρηση .
Καλά μαλακίες λουκάνικα και μπέικον δεν αγγίζω χρόνια
Αν δεν τρως λουκάνικα και μπέικον ρε φίλε πως είσαι χωρίς στέρηση?
Μην μας τρολάρεις και εμάς τώρα.
Έπεσες πολύ στα μάτια μου.o_O
 

dlazaros

Well-Known Member
Κινηθείτε.
Όρθιοι , περπάτημα, ποδήλατο.
Φάτε άφοβα αλλά όχι να σκατε
Πίνω τρώω 53 είμαι
Πάνω από 87 κιλά δεν έχω φτάσει ποτέ.( Μόνο 5 μήνες πέρασα τα 90 με μινοξιδιλη)
Με 1.86 ύψος τώρα είμαι 84 χωρίς καμία στέρηση .
Καλά μαλακίες λουκάνικα και μπέικον δεν αγγίζω χρόνια
Χτυπάω αυγά με μπείκον κάθε Σάββατο... μου έχει μείνει απο Αγγλία! Παω για παγωτάκι τώρα για απογευματινό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Fasting έκανα κι εγώ και είδα τεράστια διαφορά. Το έκανα περισσότερο για challenge και έχασα 10 κιλά χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα βάρους. Κάπως έτσι κατάλαβα ότι μπορείς να μείνεις για μέρες χωρίς φαγητό όχι απλά ώρες, αν και συνήθως έφτανα το 18ωρο. Καποια στιγμη συνηθιζει το συστημα και ξυπνας απο 20 ωρες + fasting χωρίς να πεινάς. Εφοσον σιγουρα δεν γυμναζεσαι σκληρα.
Αν αρχίσεις πάλι το φαγητό και τους υδατάνθρακες πάλι "εθίζεσαι" σε αυτό και ο οργανισμός ζητάει φαγητό κάθε 3-4 ώρες για να μην πω λιγότερο. Επίσης κατάλαβα πως το να τρως κάθε 3-4 ώρες ειναι 80's λογική κατα την γνωμη και marketing για να κανεις ανουσια snack που ακομα και θρεπτικα να ειναι τα benefits της διαλλειματικης ειναι πολλαπλασια.

dlazaros, επειδη αν θυμαμαι καλα παιρνεις φιναστεριδη, εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα.
Γενικα εχει καποια διαφορα αν την παιρνεις νηστικος και δεν τρως, μπορει να σε πειραξει το φαρμακο;
 

le2der

Active Member
Fasting έκανα κι εγώ και είδα τεράστια διαφορά. Το έκανα περισσότερο για challenge και έχασα 10 κιλά χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα βάρους. Κάπως έτσι κατάλαβα ότι μπορείς να μείνεις για μέρες χωρίς φαγητό όχι απλά ώρες, αν και συνήθως έφτανα το 18ωρο. Καποια στιγμη συνηθιζει το συστημα και ξυπνας απο 20 ωρες + fasting χωρίς να πεινάς. Εφοσον σιγουρα δεν γυμναζεσαι σκληρα.
Αν αρχίσεις πάλι το φαγητό και τους υδατάνθρακες πάλι "εθίζεσαι" σε αυτό και ο οργανισμός ζητάει φαγητό κάθε 3-4 ώρες για να μην πω λιγότερο. Επίσης κατάλαβα πως το να τρως κάθε 3-4 ώρες ειναι 80's λογική κατα την γνωμη και marketing για να κανεις ανουσια snack που ακομα και θρεπτικα να ειναι τα benefits της διαλλειματικης ειναι πολλαπλασια.

dlazaros, επειδη αν θυμαμαι καλα παιρνεις φιναστεριδη, εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα.
Γενικα εχει καποια διαφορα αν την παιρνεις νηστικος και δεν τρως, μπορει να σε πειραξει το φαρμακο;
Στομαχικά η φίνα δεν πρόκειται να σ κάνει τπτ
 

dlazaros

Well-Known Member
Fasting έκανα κι εγώ και είδα τεράστια διαφορά. Το έκανα περισσότερο για challenge και έχασα 10 κιλά χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα βάρους. Κάπως έτσι κατάλαβα ότι μπορείς να μείνεις για μέρες χωρίς φαγητό όχι απλά ώρες, αν και συνήθως έφτανα το 18ωρο. Καποια στιγμη συνηθιζει το συστημα και ξυπνας απο 20 ωρες + fasting χωρίς να πεινάς. Εφοσον σιγουρα δεν γυμναζεσαι σκληρα.
Αν αρχίσεις πάλι το φαγητό και τους υδατάνθρακες πάλι "εθίζεσαι" σε αυτό και ο οργανισμός ζητάει φαγητό κάθε 3-4 ώρες για να μην πω λιγότερο. Επίσης κατάλαβα πως το να τρως κάθε 3-4 ώρες ειναι 80's λογική κατα την γνωμη και marketing για να κανεις ανουσια snack που ακομα και θρεπτικα να ειναι τα benefits της διαλλειματικης ειναι πολλαπλασια.

dlazaros, επειδη αν θυμαμαι καλα παιρνεις φιναστεριδη, εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα.
Γενικα εχει καποια διαφορα αν την παιρνεις νηστικος και δεν τρως, μπορει να σε πειραξει το φαρμακο;
Όταν είμαι σε ώρα νηστείας η φίνα φέρνει νύστα. Τώρα που είμαι στην ντούτα μου φέρνει καούρα. Καλύτερα με φαγητό ή το βράδυ πριν κοιμηθείς.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Είμαι με το Λάζαρο. Κάνω διαλειμματική νηστεία περίπου 15 χρόνια και η πλάκα είναι πως την ξεκίνησα ασυναίσθητα, χωρίς να έχω διαβάσει τίποτε. Ήμουν σε μια κωλοδουλειά που όλοι τρώγανε μαζί από κάτι ταπεράκια σαν τις θλιμμένες χήρες. Δεν μπόραγα τα μούτρα τους και κρυβόμουν σ'ένα παρκάκι καπνίζοντας μισερά την ώρα του διαλείμματος. Έπινα και καμιά μπύρα στα μεγάλα κέφια. Στα ενδιάμεσα τους έβλεπα να μπουκώνονται σοκολάτες και γαριδάκια και ενώ πεινούσα, μου γύριζαν τ'άντερα. Από κακία δεν έτρωγα τίποτα μέχρι που πρώτα συνήθισα και μετά ξέχασα την πείνα.

Πριν το συνειδητοποιήσω, ήμουν με ένα καφέ το πρωϊ και δυό καρύδια και ένα πλήρες γεύμα το βράδυ. Σε συνδυασμό με μια χαλαρή καθημερινή γυμναστική, ήμουν ωσάν τον ετοιμοπόλεμο γύπα. Κλάρκ με Φτερά ένα πράγμα.
 

Bigk

Well-Known Member
Αν κάποιος ασκείται καθημερινά, απλά αυτό το πρόγραμμα διατροφής δεν μπορεί να εφαρμοστεί...
 

kharmacoma

Well-Known Member
Αν κάποιος ασκείται καθημερινά, απλά αυτό το πρόγραμμα διατροφής δεν μπορεί να εφαρμοστεί...

Εγώ κάνω μιάμιση ώρα προπόνηση κάθε πρωί έχοντας λάβει το τελευταίο γεύμα στις 20:00 και έχοντας το επόμενο στις 16:00. Μιλάμε για 70-80χλμ τρέξιμο την εβδομάδα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Αν κάποιος ασκείται καθημερινά, απλά αυτό το πρόγραμμα διατροφής δεν μπορεί να εφαρμοστεί...
Δηλαδή μας λες οτι οι πρόγονοι μας που έφευγαν το πρωί και περπάταγαν 100αδες χιλιόμετρα και κυνήγαγαν και επέστρεφαν μετά απο μέρες ήταν απλά μύθος ή επειδή δεν πήγαιναν γυμναστήριο δεν μετράει?
Αντιθέτως αυτό που έχω δεί με τα προγράμματα προπόνησης σήμερα είναι οτι αμα δεν γυμναστείς για μερικές μέρες ξεφούσκωσες σαν μπαλόνι με αέρα...

Έκανα προπόνηση αρκετά χρόνια νηστικός. Ναι , μυική μάζα δεν χτίζεις σοβαρή για αγώνες αλλά ρώτα κάποιον που είναι σε κέτωση γιατί αισθάνεται οτι μπορεί να κάνει τον γύρο του κόσμου με τα πόδια? Αυτό το πράγμα οτι κουβαλάμε αποθέματα ενέργειας πάνω μας και μόνο αμα είσαι σε νηστεία μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να γίνει κατανοητό. Ναι δεν είσαι Instagram ready, αλλά είσαι και νιώθεις σαν λιοντάρι έτοιμο να κάνεις οτι χρειαστεί στον πραγματικό κόσμο ενω οι υπόλοιποι πρέπει να βρούν περίπτερο να φάνε αλλιώς δεν πάει...
 
Μπλουζα