ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

azyx

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

xtapus είπε:
Azyx οταν επαιρνες 0.5 mg φιναστεριδη εκοβες προσκαρ?? Ειναι εφικτο να το κοψεις τοσο πολυ?
Κανω ενα χαπακι προσκαρ=5mg σκονι και το ανακατευω σε 10ml καθαρο οινοπνευμα! To εχω μεσα σε συριγγα των 10 ml και καθε μερα ριχνω 1 ml σε σφηνοποτηρο jagermeister(δεν παιζει ρολο) συμπληρωνω με νερο και το πινω:)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

azyx είπε:
[quote author=xtapus link=topic=1153.msg19555#msg19555 date=1256578989]
Azyx οταν επαιρνες 0.5 mg φιναστεριδη εκοβες προσκαρ?? Ειναι εφικτο να το κοψεις τοσο πολυ?
Κανω ενα χαπακι προσκαρ=5mg σκονι και το ανακατευω σε 10ml καθαρο οινοπνευμα! To εχω μεσα σε συριγγα των 10 ml και καθε μερα ριχνω 1 ml σε σφηνοποτηρο jagermeister(δεν παιζει ρολο) συμπληρωνω με νερο και το πινω:)
[/quote]

azyx πολυ καλη η πατεντα που λες...
αλλα εχεις σκεφτει ποσο επιβαρυνεις το συκωτι σου...?
 

eniote

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

azyx είπε:
[quote author=George3V link=topic=1153.msg19514#msg19514 date=1256495398]


ΥΓ Και όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός "ένα vertex δε φέρνει την άνοιξη" :p

απλα ολες οι ερευνες γινονται στου βερτεξ αλλα αυτο δεν σημαιν οτι δεν δουλεβ σε ολου το κεφαλ...
εγω με την μινοξ βγαζου μαλι στους κροταφους,,,,
[/quote]

Ίσως επιλέγουν το vertex ως δειγματοληπτική περιοχή γιατί η πλειοψηφία των ατόμων (δείγματος) που παίρνουν μέρος στα πειράματα είναι σε προχωρημένη κλίμακα Nw κ άρα είναι πιο "βολικό" στο vertex να δουν αποτέλεσματα παρά στους κροτάφους οπου θέλει ενδεχομένως μεγαλύτερη προσπάθεια...
Επόμενο είναι να οφείλουν αυτοί που κάνουν έρευνα-πειράματα να το επισημάνουν στα αποτελέσματα τους.... (Έχω κάνει κ γώ πειράματα κ ξέρω χαχαχαχα)
Δε σημαίνει ότι δε δουλεύει στους κρόταφους όπως στο vertex. Βέβαια οι κρόταφοι κ το hairline μου φαίνεται πως είναι πιο "ευπαθείς ζώνες". Τόσος ιδρώτας ρε παιδιά στο μέτωπο ... εμένα μου φαίνεται πως κάνει ζημιά στους θύλακες έστω κ μικρή!

Πάντως Azyx νομίζω ότι είσαι κάπως υπερβολικός με το δοσολογία κ σε κάθε περίπτωση ελπίζω να μη σου γυρίσει σε κακό.
Εγώ φοβάμαι ακόμα να χρησιμοποιήσω μονοξυδίλη...
 

azyx

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

1ml οινοπνευμα σε σφινοιποτιρο των 30ml =1/30*100 =3.33% Αλκοολ σε 30ml! Τι να επιβαρύνω μ αυτο? Πλακα κανεις? Μια μπυρα ειναι 500ml και εχει 5% αλκοολ! :) επισης δεν ανεφερα οτι μεσα στο fungoral ana 100ml βαζω 20 ml ελαιολαδο.. απο το καλο :) εχει αρκετο καιρο που το κανω,,, και απο τοτε που ξενικησα δεν εχω ερεθisμοuς οπως πριν:)
 

azyx

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

eniote είπε:
Πάντως Azyx νομίζω ότι είσαι κάπως υπερβολικός με το δοσολογία κ σε κάθε περίπτωση ελπίζω να μη σου γυρίσει σε κακό.
Εγώ φοβάμαι ακόμα να χρησιμοποιήσω μονοξυδίλη...

Φιλε και 20 φορες να βαλεις στους κροταφους απο μια σταγονα η ποσοτητα ειναι κατω απο 1ml
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

eniote είπε:
[quote author=azyx link=topic=1153.msg19527#msg19527 date=1256513625]
[quote author=George3V link=topic=1153.msg19514#msg19514 date=1256495398]


ΥΓ Και όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός "ένα vertex δε φέρνει την άνοιξη" :p

απλα ολες οι ερευνες γινονται στου βερτεξ αλλα αυτο δεν σημαιν οτι δεν δουλεβ σε ολου το κεφαλ...
εγω με την μινοξ βγαζου μαλι στους κροταφους,,,,
[/quote]

Ίσως επιλέγουν το vertex ως δειγματοληπτική περιοχή γιατί η πλειοψηφία των ατόμων (δείγματος) που παίρνουν μέρος στα πειράματα είναι σε προχωρημένη κλίμακα Nw κ άρα είναι πιο "βολικό" στο vertex να δουν αποτέλεσματα παρά στους κροτάφους οπου θέλει ενδεχομένως μεγαλύτερη προσπάθεια...
Επόμενο είναι να οφείλουν αυτοί που κάνουν έρευνα-πειράματα να το επισημάνουν στα αποτελέσματα τους.... (Έχω κάνει κ γώ πειράματα κ ξέρω χαχαχαχα)
Δε σημαίνει ότι δε δουλεύει στους κρόταφους όπως στο vertex. Βέβαια οι κρόταφοι κ το hairline μου φαίνεται πως είναι πιο "ευπαθείς ζώνες". Τόσος ιδρώτας ρε παιδιά στο μέτωπο ... εμένα μου φαίνεται πως κάνει ζημιά στους θύλακες έστω κ μικρή!

Πάντως Azyx νομίζω ότι είσαι κάπως υπερβολικός με το δοσολογία κ σε κάθε περίπτωση ελπίζω να μη σου γυρίσει σε κακό.
Εγώ φοβάμαι ακόμα να χρησιμοποιήσω μονοξυδίλη...
[/quote]αν χασεις τα μαλλια σου σε hairline & temples τοτε η μονη λυση ειναι η μεταμοσχευση
 

magic810

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

azyx είπε:
1ml οινοπνευμα σε σφινοιποτιρο των 30ml =1/30*100 =3.33% Αλκοολ σε 30ml! Τι να επιβαρύνω μ αυτο? Πλακα κανεις? Μια μπυρα ειναι 500ml και εχει 5% αλκοολ! :) επισης δεν ανεφερα οτι μεσα στο fungoral ana 100ml βαζω 20 ml ελαιολαδο.. απο το καλο :) εχει αρκετο καιρο που το κανω,,, και απο τοτε που ξενικησα δεν εχω ερεθisμοuς οπως πριν:)

Μαλλον δεν καταλαβες το σκεπτικο μου φιλε.....
Αυτου καθε αυτου τα χαπια επηρεαζουν αρνητικα το συκωτι....
Ποσο μαλλον οταν ανακατευτουν με καθαρο αλκοολ....
Και ποσο μαλλον οταν ειναι μια θεραπεια που κακα τα ψεματα θα ειναι εφ'ορου ζωης....
δεν θελω να σε ξενερωσω απλα προσπαθω να σου εξηγησω τον προβληματισμο μου σε αυτο που αναφερεις....
 

azyx

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

magic810 είπε:
Μαλλον δεν καταλαβες το σκεπτικο μου φιλε.....
Αυτου καθε αυτου τα χαπια επηρεαζουν αρνητικα το συκωτι....
Ποσο μαλλον οταν ανακατευτουν με καθαρο αλκοολ....
Και ποσο μαλλον οταν ειναι μια θεραπεια που κακα τα ψεματα θα ειναι εφ'ορου ζωης....
δεν θελω να σε ξενερωσω απλα προσπαθω να σου εξηγησω τον προβληματισμο μου σε αυτο που αναφερεις....

ΜΜΜ σιγουρα δεν ξερουμε τι επιπτώσεις εχει ο συνδιασμος τους αλλα τοσο μικρη ποσοτητα αλκοολ με φινα η λογικη μου λεει δεν ειναι κατι χειροτερο απο σκετη φινα και τα ποτακια που πινουμε καθε μερα:) που φυσικα ολοι ξερουμε τις αρνητικες επιπτώσεις του αλκοολ και του καπνισματος σε ολους τους τομεις της ζωης μας και της κοινωνιας γενικοτερα... Αλλα... συνεχιζουμε να το κανουμε! Αυτο που προσδοκω ειναι να δυναμώσει η τριχα μου τοσο με φινα οσο και με μινοξ και μετα απο ενα χρονο να κανω συντηρηση με 0,2mg finasteride ανα 2 μερες και μινοξ 2% 1 φορα τη μερα η 5% ανα 2 μερες:)


img2.gif
 

cmos516

Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Εγω παντως τελευταια παρατηρω μπροστα οταν τα κανω πισω(ειδικα τον δεξι μου κροταφο) να πηγαινουν προς τα πισω ,ο πατερας μου δεν ειναι καραφλος (50+)δεν ξερω κατα ποσο εχει αυτο σημασια,αλλα αμα κανει τα μαλλια του πισω εχει "λιμανακια".
Με βαση ολα αυτα που διαβασα στο απιθανο αυτο site ,δεν κανω το κοπο πλεον να παω στον δερματολογο,γιατι ξερω οτι δεν υπαρχει νοημα εφοσον δεν υπαρχει θεραπεια,και να αποκτησω τις χαμενες τριχες μου (για παντα ξανα)ακομη και μινοξι...να μου δωσει,να τονωθουν στα σημεια πεσαν,και να βγουν λιγες παραπανω,μολις το σταματησω γιατι δεν ειμαι και επιρεπεις σε μακροχρονιες θεραπειες (καποια στιγμη βαριεμε),θα τα χασω σε χρονο DT ,και με το παραπανω...επομενος καθομε και απλα δεν κανω τιποτα,δεν ξερω κατα ποσο καλα κανω ομως...αν εχει καποιος διαφορετικη αποψη απο τη δικη μου ας πει. ευχαριστω
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

aggelos είπε:
[quote author=cmos516 link=topic=1153.msg19618#msg19618 date=1256729165]
ο πατερας μου δεν ειναι καραφλος (50+)

φιλαρακι αν και μενα ο πατερας μου ειχε μαλλια πιθανοτατα δεν θα ασχολουμουν τοσο
[/quote]

Ατοπο!!!! και παντελως βιαστικη απαντηση.....και καλο θα ειναι ρε παιδια αν δε γνωριζουμε κατι να μην μιλαμε καλυτερα και να παρακολουθουμε αυτα που λενε οι αλλοι που γνωριζουν καποια πραγματα γιατι με αυτο το τροπο αποφευγουμε το μπαχαλο που δημιουργειτε οταν μιλανε ολοι και λεει ο καθενας τα δικα του κ χωρις μαλιστα να ειναι σιγουρος.......
Δεν θελω να πω κατι με κακια......ουτε κανω παρατηρηση και εγω μελος ειμαι.....αλλα αν ρι3εις μια ματια γυρο σου αδερφε θα δεις πολλους πατεραδες που εχουν καραφλους γιους.....παρα πολλους ομως.....και ενα τετοιο παραδειγμα ειμαι κ εγω....αν και δεν ειναι καραφλος αλλα εχω τριχοπτωση....ενω ο πατερας δεν εχει......
Τεσπα .....ειμαι off topic....sry.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aggelos

Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

φιλε ενταξει ξερω οτι η προδιαθεση παει 7 γενιες πισω, κτλ κτλ. Ισως αυτο που λες εχει να κανει με το γεγονος οτι απο τη μερια της μητερας του καποιος μπορει να παρει την προδιαθεση.. Εχεις δικιο παντως δεν ημουν αρκετα σαφης καθως εμενα δεν ειναι μονο ο πατερας μου καραφλος αλλα ολο το σοι...Παππουδες, θειοι και δε συμμαζευεται!Επρεπε να πω μαλλον οτι αν ο πατερας μου ειχε μαλλια και ολο το σοι + απο την πλευρα της μανας μου δεν θα με ενοιαζε και πολυ
 

azyx

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

aggelos είπε:
Επρεπε να πω μαλλον οτι αν ο πατερας μου ειχε μαλλια και ολο το σοι + απο την πλευρα της μανας μου δεν θα με ενοιαζε και πολυ

:grinning-smiley
 

SE-freak

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

tropheus είπε:
geofish : Το original γράφημα (γιατί αυτό που παρουσιάζω είναι τροποποιημένο και αποτελεί προσωπική εκτίμηση) είναι δουλειά παλαιού πολύ έμπειρου Αμερικάνου χρήστη.

xka : Τα μαλλιά που θα χάναμε αν δεν κάναμε καμία θεραπεία, με τα φάρμακα που διαθέτουμε μέχρι τώρα, μπορούμε να τα διατηρήσουμε για περισσότερο χρόνο πάνω στο κεφάλι μας αλλά τα περισσότερα σε βάθος χρόνου τελικά θα τα χάσουμε :'(

George3V : Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα σου !

Το γράφημα είναι δουλειά έλληνα χρήστη :) Αυτό που παρέθεσες είναι τροποποιημένο και σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που θεωρώ οτι απέχει απο την πραγματικότητα αρκετά. Τα haircounts σε 5 χρονια δεν ειναι τόσο κοντά στο baseline σε κάποιον που είδε τα αποτελέσματα που παρουσιάζεις στην αρχή του timeline και διατήρησε σταθερή την αγωγή του. Παραθέτω και το original γραφημα το οποιο με τη σειρά του βασίστηκε σε προηγούμενη έκδοση που είχε γίνει μετά απο συζήτηση παλαιών μελών του hairlosstalk.com.



Τα επιχειρήματα σου παρόλα αυτά έχουν βάση, μόνη μου ένσταση το πρώτο σχετικά με την testo, μια και η διιυδροτεστοστερόνη είναι αυτή που δεσμεύεται στους υποδοχείς των θυλάκων και παιζει τελικά ρόλο στην σταδιακή μειωση του όγκου του θύλακα. Να σημειώσω οτι το αρχικό διάγραμμα που παρέθεσα είχε γίνει μετά απο αντιπαράθεση μετρήσεων πραγματικών μελετών. Είναι σχετικό όσο αφορά τα απόλυτα μεγέθη, αλλά καθόλου σχετικό όσο αφορά τις μεταξύ σχέσεις των επι μέρους γραφημάτων.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

SE-freak είπε:
[quote author=tropheus link=topic=1153.msg19462#msg19462 date=1256301229]
geofish : Το original γράφημα (γιατί αυτό που παρουσιάζω είναι τροποποιημένο και αποτελεί προσωπική εκτίμηση) είναι δουλειά παλαιού πολύ έμπειρου Αμερικάνου χρήστη.

xka : Τα μαλλιά που θα χάναμε αν δεν κάναμε καμία θεραπεία, με τα φάρμακα που διαθέτουμε μέχρι τώρα, μπορούμε να τα διατηρήσουμε για περισσότερο χρόνο πάνω στο κεφάλι μας αλλά τα περισσότερα σε βάθος χρόνου τελικά θα τα χάσουμε :'(

George3V : Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα σου !

Το γράφημα είναι δουλειά έλληνα χρήστη :) Αυτό που παρέθεσες είναι τροποποιημένο και σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που θεωρώ οτι απέχει απο την πραγματικότητα αρκετά. Τα haircounts σε 5 χρονια δεν ειναι τόσο κοντά στο baseline σε κάποιον που είδε τα αποτελέσματα που παρουσιάζεις στην αρχή του timeline και διατήρησε σταθερή την αγωγή του. Παραθέτω και το original γραφημα το οποιο με τη σειρά του βασίστηκε σε προηγούμενη έκδοση που είχε γίνει μετά απο συζήτηση παλαιών μελών του hairlosstalk.com.



Τα επιχειρήματα σου παρόλα αυτά έχουν βάση, μόνη μου ένσταση το πρώτο σχετικά με την testo, μια και η διιυδροτεστοστερόνη είναι αυτή που δεσμεύεται στους υποδοχείς των θυλάκων και παιζει τελικά ρόλο στην σταδιακή μειωση του όγκου του θύλακα. Να σημειώσω οτι το αρχικό διάγραμμα που παρέθεσα είχε γίνει μετά απο αντιπαράθεση μετρήσεων πραγματικών μελετών. Είναι σχετικό όσο αφορά τα απόλυτα μεγέθη, αλλά καθόλου σχετικό όσο αφορά τις μεταξύ σχέσεις των επι μέρους γραφημάτων.
[/quote]

- Το γράφημα με την αρχική του μορφή το έχω ανεβάσει σε τουλάχιστον άλλα 3 topic. Η πρώτη φορά ήταν πριν κανένα χρόνο... Προέρχεται από εδώ http://www.hairloss-reversible.com/ από τον τύπο που διαχειρίζεται το site...
Μάλιστα το έχει κατεβάσει από το site γιατί πιθανώς δεν το πιστεύει πλέον.

- Φυσικά και η testo "παιζει τελικά ρόλο στην σταδιακή μειωση του όγκου του θύλακα"... (αν το ψάξεις εύκολα θα βρεις σχετικές έρευνες).

- Χρόνια τώρα αναζητώ να βρω έστω και 1 άτομο που μετά από 5 χρόνια αγωγής διατήρησε τα αποτελέσματα των πρώτων 1-2 χρόνων...

Φιλικά...
 

SE-freak

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

tropheus είπε:
[quote author=SE-freak link=topic=1153.msg19786#msg19786 date=1257152786]
[quote author=tropheus link=topic=1153.msg19462#msg19462 date=1256301229]
geofish : Το original γράφημα (γιατί αυτό που παρουσιάζω είναι τροποποιημένο και αποτελεί προσωπική εκτίμηση) είναι δουλειά παλαιού πολύ έμπειρου Αμερικάνου χρήστη.

xka : Τα μαλλιά που θα χάναμε αν δεν κάναμε καμία θεραπεία, με τα φάρμακα που διαθέτουμε μέχρι τώρα, μπορούμε να τα διατηρήσουμε για περισσότερο χρόνο πάνω στο κεφάλι μας αλλά τα περισσότερα σε βάθος χρόνου τελικά θα τα χάσουμε :'(

George3V : Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα σου !

Το γράφημα είναι δουλειά έλληνα χρήστη :) Αυτό που παρέθεσες είναι τροποποιημένο και σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που θεωρώ οτι απέχει απο την πραγματικότητα αρκετά. Τα haircounts σε 5 χρονια δεν ειναι τόσο κοντά στο baseline σε κάποιον που είδε τα αποτελέσματα που παρουσιάζεις στην αρχή του timeline και διατήρησε σταθερή την αγωγή του. Παραθέτω και το original γραφημα το οποιο με τη σειρά του βασίστηκε σε προηγούμενη έκδοση που είχε γίνει μετά απο συζήτηση παλαιών μελών του hairlosstalk.com.



Τα επιχειρήματα σου παρόλα αυτά έχουν βάση, μόνη μου ένσταση το πρώτο σχετικά με την testo, μια και η διιυδροτεστοστερόνη είναι αυτή που δεσμεύεται στους υποδοχείς των θυλάκων και παιζει τελικά ρόλο στην σταδιακή μειωση του όγκου του θύλακα. Να σημειώσω οτι το αρχικό διάγραμμα που παρέθεσα είχε γίνει μετά απο αντιπαράθεση μετρήσεων πραγματικών μελετών. Είναι σχετικό όσο αφορά τα απόλυτα μεγέθη, αλλά καθόλου σχετικό όσο αφορά τις μεταξύ σχέσεις των επι μέρους γραφημάτων.
[/quote]

- Το γράφημα με την αρχική του μορφή το έχω ανεβάσει σε τουλάχιστον άλλα 3 topic. Η πρώτη φορά ήταν πριν κανένα χρόνο... Προέρχεται από εδώ http://www.hairloss-reversible.com/ από τον τύπο που διαχειρίζεται το site...
Μάλιστα το έχει κατεβάσει από το site γιατί πιθανώς δεν το πιστεύει πλέον.

- Φυσικά και η testo "παιζει τελικά ρόλο στην σταδιακή μειωση του όγκου του θύλακα"... (αν το ψάξεις εύκολα θα βρεις σχετικές έρευνες).

- Χρόνια τώρα αναζητώ να βρω έστω και 1 άτομο που μετά από 5 χρόνια αγωγής διατήρησε τα αποτελέσματα των πρώτων 1-2 χρόνων...

Φιλικά...
[/quote]

Δεν προέρχεται απο τον τύπο που διαχειρίζεται το site, το γράφημα το είχα κάνει εγώ (ως Anagen για το site του Tom Hagerty) και είναι δεύτερη έκδοση ενός γραφήματος που είχε γίνει απο εμπειρους χρήστες του HLT. (Βryan,Tynan και άλλοι).

H επίδραση της τεστοστερόνης (σε αντιδιαστολή με αυτή του DHT) είναι σαφώς μικρότερη (για να μην πω αμελητέα). Γνώμη μου είναι οτι πολύ σημαντικότερο ρόλο παίζουν τα εναπομείναντα επίπεδα διυδροτεστοστερόνης παρά την αγωγή καθώς και η διυδροτεστοστερόνη που δημιουργείται τοπικά κοντά στο θύλακα, η ολοένα αυξανόμενη ευαισθησία των ανδρογονικών υποδοχέων στους θύλακες καθώς και η ίδια η γήρανση των θυλάκων που προκύπτει φυσικά με το χρόνο. Θα με ενδιέφερε να δω αντιστοιχες έρευνες με αυτές που αναφέρεις, αν έχεις links ή βιβλιογραφία θα μου ήταν πολύ χρήσιμα και αυτό το λεω με ειλικρίνεια και όχι για να αμφισβητήσω ή να προκαλέσω.

Όσο για το αν συναντάς άτομα που διατηρούν τα αρχικά αποτελέσματα, πού περίμενες να τα βρεις; σε hairloss forum; Κατα κανόνα οι άνθρωποι που επιστρέφουν για να δώσουν feedback online είναι άνθρωποι που δεν έλυσαν το προβλημα τους. Νομίζω πως πρώτο ρόλο πρέπει να παίζουν τα ερευνητικά δεδομένα και όχι προσωπικές εντυπώσεις. Αν έκρινα και γω απο την προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα οτι φυσικά και διατηρούνται τα αποτελέσματα των πρώτων χρόνων (έκλεισα 4 και ακόμα βλέπω βελτίωση). Δεν νομίζω όμως οτι κάτι τέτοιο θα ήταν γόνιμο.

Φιλικά
SE
 

kabamarou

Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

SE-freak ενδιαφέρον η άποψη σου και αφού έκανες εσύ το γράφημα και έχεις και κάποιες γνώσεις αλλάζει η τροπή του θέματος σε κάποιο βαθμό.Αυτό για την προσωπική σου εμπειρία βέβαια δεν αναιρεί αυτό που είπε ο tropheus γιατί αυτός αναφέρει ότι δεν έχει βρει άτομο που να κράτησε τα αποτελέσματα μετά από 5 χρόνια ενώ εσύ δεν έχεις ξεπεράσει ακόμα τα 5 χρόνια όπως λες και είσαι στα 4.

Πάντως μεγάλη εντύπωση μου κάνει που Ακης,Παναγιώτης και Σπύρος δεν έχουν αναφέρει την άποψη τους για το συγκεκριμένο γεγονός εδώ και τόσες ημέρες παρότι είναι πολύ σημαντικό αυτό το θέμα και παρότι 2 άτομα μέχρις στιγμής έχουμε ζητήσει την άποψη τους
 

magic810

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

tse είπε:
SE-freak ενδιαφέρον η άποψη σου και αφού έκανες εσύ το γράφημα και έχεις και κάποιες γνώσεις αλλάζει η τροπή του θέματος σε κάποιο βαθμό.Αυτό για την προσωπική σου εμπειρία βέβαια δεν αναιρεί αυτό που είπε ο tropheus γιατί αυτός αναφέρει ότι δεν έχει βρει άτομο που να κράτησε τα αποτελέσματα μετά από 5 χρόνια ενώ εσύ δεν έχεις ξεπεράσει ακόμα τα 5 χρόνια όπως λες και είσαι στα 4.

Πάντως μεγάλη εντύπωση μου κάνει που Ακης,Παναγιώτης και Σπύρος δεν έχουν αναφέρει την άποψη τους για το συγκεκριμένο γεγονός εδώ και τόσες ημέρες παρότι είναι πολύ σημαντικό αυτό το θέμα και παρότι 2 άτομα μέχρις στιγμής έχουμε ζητήσει την άποψη τους

Εχω ξεκινησει θεραπεια στα 20 μου και ειμαι 27......τα μαλλια μου ειναι ακομα στη θεση τους....
Πολλες φορες δεν πρεπει να στεκεσται σε αυτα που γραφονται στα φορουμ.....γιατι δεν γνωριζετε την κατασταση του καθενος....πισω απο το pc ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει.....
Ενα παραδειγμα ειναι οτι καποιος δοκιμαζει κατι και λεει εμενα αυτο δεν μου δουλευει....
Το θεμα ειναι το εξης....ομως ακολουθησε σωστα την θεραπεια ηταν συνεπης σε αυτο που επρεπε να κανει.....??
Πολλοι θεωρουν οτι βαζοντας κατι στο κεφαλι θα γινει θαυμα και θα ξυπνησουν το πρωι με μαλλια....
Αν ειναι αυτο το κριτηριο τους τοτε δεδομενα μια θεραπεια που δεν την πιστευουν θα ειναι σιγουρα αποτυχημενη......
Ειμαι της αποψης και το χω ξαναναφερει οτι καποιος που εχει βρει ενα συνδυασμο που τον καλυπτει απλα συνεχιζει την ζωη του.....(μην μπαινοντας σε οποιοδηποτε φορουμ) εμεις οι υπολοιποι ξαναμπαινουμε ειτε γιατι δεν ημασταν συνεπεις στην θεραπεια μας ειτε γιατι ελπιζουμε οτι θα αποκτησουμε τα μαλλια 17αρη παλι....
Εγω μετα απο 7 χρονια θεραπειας με διακοπες και διαφορες δοκιμες κατεληξα παλι σε αυτα που μου κρατησαν τα μαλλια....
Και μπορω να επιβαιβεβαιωσω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.....
Επισης γνωριζω καποιον κυριο μεγαλο σε ηλικια που χρησιμοποιει 10 χρονια ανελλιπως rogaine και τα μαλλια του ειναι ακομα στη θεση τους......
Δεν σημαινει τιποτα ενα γραφημα που εκφραζει απλα μια ανασφαλεια του καθενος μας και οχι κατι επισημο.....η ΑΚΟΜΑ και την προσωπικη εμπειρια του καθενος.....
Οποιος καταλαβε καταλαβε..... ;)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

SE-freak είπε:
Δεν προέρχεται απο τον τύπο που διαχειρίζεται το site, το γράφημα το είχα κάνει εγώ (ως Anagen για το site του Tom Hagerty) και είναι δεύτερη έκδοση ενός γραφήματος που είχε γίνει απο εμπειρους χρήστες του HLT. (Βryan,Tynan και άλλοι).

H επίδραση της τεστοστερόνης (σε αντιδιαστολή με αυτή του DHT) είναι σαφώς μικρότερη (για να μην πω αμελητέα). Γνώμη μου είναι οτι πολύ σημαντικότερο ρόλο παίζουν τα εναπομείναντα επίπεδα διυδροτεστοστερόνης παρά την αγωγή καθώς και η διυδροτεστοστερόνη που δημιουργείται τοπικά κοντά στο θύλακα, η ολοένα αυξανόμενη ευαισθησία των ανδρογονικών υποδοχέων στους θύλακες καθώς και η ίδια η γήρανση των θυλάκων που προκύπτει φυσικά με το χρόνο. Θα με ενδιέφερε να δω αντιστοιχες έρευνες με αυτές που αναφέρεις, αν έχεις links ή βιβλιογραφία θα μου ήταν πολύ χρήσιμα και αυτό το λεω με ειλικρίνεια και όχι για να αμφισβητήσω ή να προκαλέσω.

Όσο για το αν συναντάς άτομα που διατηρούν τα αρχικά αποτελέσματα, πού περίμενες να τα βρεις; σε hairloss forum; Κατα κανόνα οι άνθρωποι που επιστρέφουν για να δώσουν feedback online είναι άνθρωποι που δεν έλυσαν το προβλημα τους. Νομίζω πως πρώτο ρόλο πρέπει να παίζουν τα ερευνητικά δεδομένα και όχι προσωπικές εντυπώσεις. Αν έκρινα και γω απο την προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα οτι φυσικά και διατηρούνται τα αποτελέσματα των πρώτων χρόνων (έκλεισα 4 και ακόμα βλέπω βελτίωση). Δεν νομίζω όμως οτι κάτι τέτοιο θα ήταν γόνιμο.

Φιλικά
SE

Φίλε SE-freak με «έβαλες»να ψάξω το αρχείο μου και να θυμηθώ τα νιάτα μου ...
Πράγματι ήταν σωστή η αρχική εντύπωση που είχα για το διάγραμμα για τον πολύ έμπειρο (νομίζω Αμερικάνο) χρήστη...
Στην επόμενη εικόνα φαίνεται η σχετική σελίδα (τμήμα της) από το http://www.hairloss-reversible.com/ όπως είχε ανεβεί στις 12 Νοεμβρίου του 2005 και αναφέρει ως δημιουργό του διαγράμματος τον TynanW, αλήθεια γιατί χάθηκε αυτός ο άνθρωπος;

graphd.jpg

Συμφωνούμε όλοι ότι η επίδραση της testo σε σχέση με τη DHT είναι σαφώς μικρότερη αλλά δε νομίζω ότι είναι αμελητέα...
Ειδικά τον τελευταίο καιρό διαβάζω θεωρίες σχετικά με την επίδραση όχι μόνο της DHT αλλά και της ίδιας της testo στα dermal papilla κύτταρα (για όσους δε γνωρίζουν είναι μια περιοχή στη βάση της ρίζας που περιέχει τριχοειδή αγγεία και υποδοχείς ανδρογόνων).

Για παράδειγμα αναφέρω τη μελέτη: 5alpha-Dihydrotestosterone and Testosterone induce Apoptosis in Human Dermal Papilla Cells by Downregulation of the bcl-2 Pathway
Σχετικό link : http://www.ehrs.org/conferenceabstracts/2001tokyo/researchabstracts/074-wrobell.htm

Για τα αποτελέσματα που λες πράγματι θα ήταν ευχής έργο να βλέπαμε μακροχρόνια αποτελέσματα μέσα από ερευνητικά δεδομένα. Όμως όπως ξέρεις πολύ καλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει οπότε μοιραία αναζητάμε την αλήθεια μέσα από χώρους όπως, καλή ώρα, σαν αυτόν που βρισκόμαστε τώρα.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

magic810 είπε:
Επισης γνωριζω καποιον κυριο μεγαλο σε ηλικια που χρησιμοποιει 10 χρονια ανελλιπως rogaine και τα μαλλια του ειναι ακομα στη θεση τους......


Tα μαλλιά του κυρίου δε εμείναν στο κεφάλι του επειδή χρησιμοποιούσε minoxidil ... Θα εμέναν ούτως ή άλλως ...


UPDATE : ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (Ευχαριστώ SE-Freak ;) )
 
Μπλουζα