Γυμναστηριο

δεν με ενδιφερει ο ογκος αλλα η γραμμωση η διατροφη μου ειναι αρκετα προσεγμενη, αλλα ενα scoop πρωτεινης μετα απο τη προπονηση ειναι must
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
κρεατινη.
η κρεατινη χρησιμοποιειται 5g και μετα την προπονηση,ειναι ενα αμινοξυ.
να προτιματε παντα μονουδρικη σε σκονη γιατι αλλες μορφες της δεν ειναι απορροφησιμες.
μια μινι ερευνα
Bodybuilders and other strength athletes who use creatine during a workout – because their muscle cells can absorb the energy supplement better at that moment – will benefit more by taking it after the training session rather than before. Researchers at Nova Southeastern University write about this in the Journal of the International Society of Sports Nutrition.
The researchers did an experiment with 19 male recreational bodybuilders. The bodybuilders trained for four weeks, sticking to the same schedule five days a week. They also all followed the same sort of diet – in which about a quarter of the energy was derived from protein.

Half of the bodybuilders took 5 g creatine just before working out [Pre-Supp] on their training days, and the other half took the same amount of creatine just after the workout [Post-Supp].

On the days that the men didn’t train they took the dose whenever they wanted.

At the end of the four weeks, the men in the Post-Supp group had made more progress than the Pre-Supp group.

The Post-Supp group gained twice as much lean body mass as the Pre-Supp group; the weight with which the men in the Post-Supp group could just manage one bench press increased by over one kg more than it did in the Pre-Supp group, and on top of that the Post-Supp group lost a kilogram more body fat than the Pre-Supp group did.

Bodybuilders and other strength athletes who use creatine during a workout – because their muscle cells can absorb the energy supplement better at that moment – will benefit more by taking it after the training session rather than before. Researchers at Nova Southeastern University write about this in the Journal of the International Society of Sports Nutrition.

“Post workout supplementation with creatine for a period of 4 weeks in recreational bodybuilders may produce superior gains in fat free mass and strength in comparison to pre workout supplementation”, the researchers conclude.

“The major limitations of this study include the small sample size as well as the brief treatment duration”, the researchers continue. “Future studies should investigate creatine supplementation using resistance trained individuals for a longer duration.”
 

MakisLog

New Member
Κατα την ταπεινή μου άποψη η διατροφή και η γυμναστική θα πρεπε να είναι τρόπος ζωής και όχι ένα εφήμερο μέτρο που παίρνουμε προκειμένου να έχουμε ένα εφήμερο αποτέλεσμα.Σίγουρα προϋποθέτει θυσίες(Μαχαίρι κάποιες άχρηστες τροφές,όσο εθιστικές και νόστιμες κι αν είναι) και πάνω απ¨΄ολα ισχυρό κίνητρο,που σημαίνει:΅Δεν θα χάσω προπόνηση επειδή:βαριεμαι,κρυώνω,δεν έχω παρέα,προτιμώ να δώ καμμια ταινία κτλ..΅
Αυτό ώς φιλισοφία.

Τώρα πιο συγκεκριμένα: Αν κάποιος διατροφικά επιθυμεί συντήρηση όγκου--->καταναλώνει 1γρ πρωτ.-ανα 1 κιλό σωματικού βάρους και αν επιθυμεί να χτίσει--->2gr πρ./ 1 kg σωματικού βάρους.
Προφανώς σε συνδυασμό με καθημερινή προπόνηση (4-5 φορές) και 2-3 φορές αερόβια,ιδανικά τις μέρες που δεν κάνει βάρη.

Τέλος είμαι υπέρ της φυσικής διατροφής(μόνο στερεή τροφή,χωρίς συμπληρώματα κτλ),αλλά επειδή είναι υποκειμενικό το θέμα δεν θα επεκταθώ:)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ξεκίνησα κυκλο με turinabol.θα χρειαστεί κατι αλλο?για αποθεραπεία?
ενα liv 52 κατα την διαρκεια του κυκλου και λιγες εβδομαδες μετα..
στην διακοπη του ξεκινας 20mg nolvadex για 2 εβδομαδες.
γενικα ειναι ελαφρυ αναβολικο,δεν δινει υγρα αλλα δεν δινει και πολυ ογκο
 
Ξεκινησα πρωτεΐνη(μπας και βοηθήσει και στην τριχόπτωση λίγο) συγκεκριμένα την whey gold standard, μπορεί κάποιος να μου στείλει π.μ να μου δώσει πρόγραμμα; δεν θέλω πολύ όγκο, θέλω ένα απλό ωραίο γυμνασμένο σώμα, κοιλιακούς, στήθος, τρικεφαλο γραμμωση, δικέφαλος ογκο, καταλάβατε περίπου;
 

edyuser1

Active Member
φτιαξε και την διατροφη σου να ειναι πλουσια σε πρωτεινες και υδατανθρακα απο μονη της η πρωτεινη δεν θα κανει και πολλα πραγματα.
 

john john

New Member
θελω να παω να κανω εξετασεις αίματος για το θυρεοειδή.τι αλλο μπορω να κανω?για να δω τεστοστερόνη?ζηταω απλες εξετασεις και βιοχημικες?
 

Δημητρης38

Active Member
Ξεκινησα πρωτεΐνη(μπας και βοηθήσει και στην τριχόπτωση λίγο) συγκεκριμένα την whey gold standard, μπορεί κάποιος να μου στείλει π.μ να μου δώσει πρόγραμμα; δεν θέλω πολύ όγκο, θέλω ένα απλό ωραίο γυμνασμένο σώμα, κοιλιακούς, στήθος, τρικεφαλο γραμμωση, δικέφαλος ογκο, καταλάβατε περίπου;

Απλο ωραιο γυμνασμενο σωμα ουτε πρωτεινη ουτε κρεατινη ουτε και οτιδηποτε αλλο ενεσιμο, σε χαπια ή σκονη !!!
Θα κανεις τρεξιμο, ασκησεις στο γυμναστηριο με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις, υγιεινη διατροφη !!!

Μπορεις να παρεις αναβολικα (λιποδιαλυτες ή κρεατινη για πχ) που θα σου δωσουν γρηγορα γραμμωση, ογκο και δυναμη αλλα θα σου κανουν το συκωτι μαυρο και την καρδια σαν καρυδι!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panos_6

Active Member
Παιδια μετα απο καιρο λεω να ξεκινησω πρωτεινη κρεατινη. Λετε να με επιρρεασει στην τριχοπτωση??
 

Bouklas

Well-Known Member
Απλο ωραιο γυμνασμενο σωμα ουτε πρωτεινη ουτε κρεατινη ουτε και οτιδηποτε αλλο ενεσιμο, σε χαπια ή σκονη !!!
Θα κανεις τρεξιμο, ασκησεις στο γυμναστηριο με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις, υγιεινη διατροφη !!!

Μπορεις να παρεις αναβολικα (λιποδιαλυτες ή κρεατινη για πχ) που θα σου δωσουν γρηγορα γραμμωση, ογκο και δυναμη αλλα θα σου κανουν το συκωτι μαυρο και την καρδια σαν καρυδι!!

χαχαχα κάτσε ρε φιλε τι καταστροφολογίες είναι αυτά που γράφεις για καρδιές και συκώτια. Όχι και αναβολικό η κρεατίνη, τόσα χρονια και ακόμα να καταλάβει ο κόσμος πως ανήκει στα αμινοξέα. Όπως και οι λιποδιαλυτές, ουδεμία σχέση έχουν με τα αναβολικά.

Πρωτεΐνη. Είναι ένα ωραίο γεύμα μετά την προπόνηση. Δεν θα σου δώσει όγκο, ούτε δύναμη, απλά είναι σαν να τρως κάτι καλύτερο από την στιγμή που δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις διατροφή. Το αν αξίζει να δίνεις τόσα λεφτά είναι άλλο θέμα.
 
ρε μαγκες για περιοδο προετοιμασιας εχουμε τπτ που να μας δωσει ενα boost στην αεροβια (ποδοσφαιρο) , δλδ να εχεις περισσοτερη αντοχη .
 

Δημητρης38

Active Member
χαχαχα κάτσε ρε φιλε τι καταστροφολογίες είναι αυτά που γράφεις για καρδιές και συκώτια. Όχι και αναβολικό η κρεατίνη, τόσα χρονια και ακόμα να καταλάβει ο κόσμος πως ανήκει στα αμινοξέα. Όπως και οι λιποδιαλυτές, ουδεμία σχέση έχουν με τα αναβολικά.

Πρωτεΐνη. Είναι ένα ωραίο γεύμα μετά την προπόνηση. Δεν θα σου δώσει όγκο, ούτε δύναμη, απλά είναι σαν να τρως κάτι καλύτερο από την στιγμή που δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις διατροφή. Το αν αξίζει να δίνεις τόσα λεφτά είναι άλλο θέμα.

Οποιο φαρμακο παιρνεις που boostarei τον ανθρωπινο μεταβολισμο ειναι αναβολικο ... τελος
Απο την στιγμη που ο οργανισμος παραγει κρεατινη και ερχεσαι εσυ και τον Boostareis με επιπλεον δοσεις... δεν ντοπαρεσαι?
Επισης λογικα θα ξερεις οτι η διακοπτομενη ληψη της ειναι επιβεβλημενη γιατι ο οργανισμος την συνηθίζει και διακοπτει την δικη του ικανοτητα παραγωγης της.

Mπορει να προκαλεσει ενα καρο παρενεργειες (κυριως η μακροχρονια χρηση της ή η υπερβολικη χρηση της) οπως καρδιακη αρυθμια και προβλημα στο συκωτι. Εχουν ανακοινωθει επισημα περιστατικα θανατου απο χρηση κρεατινης, οποτε δεν ειναι τοσο αθωα οσο νομιζεις. Τον Γιγουρτακη τον θυμασαι ?

Για τους λιποδιαλυτες ακομα χειροτερα... αλλα βαριεμαι να γραφω :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

mimis giova

Active Member
σιγουρα η χρηση ολων των συμπληρωματων..θελει κρατη κ γνωση...κ φακιες να τρως καθε μερα...θα παθεις υπερσιδιρωση..κρεατινη δεν ειναι αναβολικο...συνιστατε μικρη δωσει κ για μικρο χρονο...αν παιρνεις 10 χρονια καθε μερα...ε λογικο ειναι θα επιβαρυνεις το συκωτη...
 

Bouklas

Well-Known Member
Οποιο φαρμακο παιρνεις που boostarei τον ανθρωπινο μεταβολισμο ειναι αναβολικο ... τελος
Απο την στιγμη που ο οργανισμος παραγει κρεατινη και ερχεσαι εσυ και τον Boostareis με επιπλεον δοσεις... δεν ντοπαρεσαι?
Επισης λογικα θα ξερεις οτι η διακοπτομενη ληψη της ειναι επιβεβλημενη γιατι ο οργανισμος την συνηθίζει και διακοπτει την δικη του ικανοτητα παραγωγης της.

Mπορει να προκαλεσει ενα καρο παρενεργειες (κυριως η μακροχρονια χρηση της ή η υπερβολικη χρηση της) οπως καρδιακη αρυθμια και προβλημα στο συκωτι. Εχουν ανακοινωθει επισημα περιστατικα θανατου απο χρηση κρεατινης, οποτε δεν ειναι τοσο αθωα οσο νομιζεις. Τον Γιγουρτακη τον θυμασαι ?

Για τους λιποδιαλυτες ακομα χειροτερα... αλλα βαριεμαι να γραφω :p


Μητσάρα είσαι από τα άτομα που συμπαθώ εδώ μέσα γιατί τα χώνεις όταν χρειαστεί αλλα ρε φιλε τα έχεις κάνει λίγο μπάχαλο. Τι σχέση ο Γιγουρτάκης που έπαιρνε cocktail-ντόπες, ενέσιμα και απαγρευμενες ουσίες με την κρεατίνη, την πρωτεΐνη και τους λιποδιαλυτές? Γιατί αυτός από τα πρώτα πήγε.

Ο οργανισμός μας παράγει κρεατίνη όπως επίσης και αλλα 1002 τα οποια παίρνουμε σε βιταμίνες. Θεωρείς ότι και οι βιταμίνες ντόπες είναι? Αν φάω μια φέτα καρπούζι που έχει κιτρουλινη και αυξήσω τα νιτρικά επίπεδα σημαίνει πως ντοπαρίστηκα με φυσικό τρόπο? Άρα πρέπει να κόψω το καρπούζι γιατί με ντοπάρει? Εάν πάλι πάρω κιτρουλινη σε σκόνη θα ντοπαριστώ με χημικό τρόπο? Και αυτά τώρα θες να πεις ότι έχουν σχέση με απαγορευμένες ουσίες και στεροειδή? Είσαι πολύ λάθος φιλε.

Aυτό για τον θάνατο δεν μου λέει τίποτα και μια απλή ασπιρίνη σε κάποιον μπορεί να προκαλέσει κακό.
 

Δημητρης38

Active Member
Μητσάρα είσαι από τα άτομα που συμπαθώ εδώ μέσα γιατί τα χώνεις όταν χρειαστεί αλλα ρε φιλε τα έχεις κάνει λίγο μπάχαλο. Τι σχέση ο Γιγουρτάκης που έπαιρνε cocktail-ντόπες, ενέσιμα και απαγρευμενες ουσίες με την κρεατίνη, την πρωτεΐνη και τους λιποδιαλυτές? Γιατί αυτός από τα πρώτα πήγε.

Ο οργανισμός μας παράγει κρεατίνη όπως επίσης και αλλα 1002 τα οποια παίρνουμε σε βιταμίνες. Θεωρείς ότι και οι βιταμίνες ντόπες είναι? Αν φάω μια φέτα καρπούζι που έχει κιτρουλινη και αυξήσω τα νιτρικά επίπεδα σημαίνει πως ντοπαρίστηκα με φυσικό τρόπο? Άρα πρέπει να κόψω το καρπούζι γιατί με ντοπάρει? Εάν πάλι πάρω κιτρουλινη σε σκόνη θα ντοπαριστώ με χημικό τρόπο? Και αυτά τώρα θες να πεις ότι έχουν σχέση με απαγορευμένες ουσίες και στεροειδή? Είσαι πολύ λάθος φιλε.

Aυτό για τον θάνατο δεν μου λέει τίποτα και μια απλή ασπιρίνη σε κάποιον μπορεί να προκαλέσει κακό.

Boukla και εγω σε συμπαθω. Δεν ξερω αν δειχνω επιθετικος με το reply που εκανα, ... δεν συμβαινει κατι τετοιο !!
Εχω την εντυπωση για τον Γιγουρτακη οτι σε ενεσιμη μορφη επαιρνε την κρεατινη και τους λιποδιαλυτες... τωρα αν τα εκανε κοκτεηλ και με αλλες ουσιες που τον τελειωσαν ... παω πασο δεν το ξερω.

Το γυμναστηριο (βαρη) για πολλα χρονια ανα μικρα διαστηματα το σταματουσα και οταν επανερχομουν η κρεατινη ειδικα ηταν must για αυξηση δυναμης και γρηγορα αποτελεσμα. Ολα αυτα τα χρονια δεν εκανα καταχρηση και δεν μου εμφανισαν κανενα ιδιαιτερα σημαντικο προβλημα υγειας, αλλα προσωπικα παντα παρατηρουσα το boostarisma που μου συνεβαινε με τις σκονες.
Εχοντας προσωπικη αποψη απο την ληψη των συγκεκριμενων ουσιων τις θεωρω ντοπαρισμα γιατι χωρις αυτες δεν θα ειχα και το αναλογο progress. Τωρα αν εσεις τις θεωρειτε ακινδυνες και συμπληρωματα διατροφης.. οκ πασο !!
 

Bouklas

Well-Known Member
Boukla και εγω σε συμπαθω. Δεν ξερω αν δειχνω επιθετικος με το reply που εκανα, ... δεν συμβαινει κατι τετοιο !!
Εχω την εντυπωση για τον Γιγουρτακη οτι σε ενεσιμη μορφη επαιρνε την κρεατινη και τους λιποδιαλυτες... τωρα αν τα εκανε κοκτεηλ και με αλλες ουσιες που τον τελειωσαν ... παω πασο δεν το ξερω.

Το γυμναστηριο (βαρη) για πολλα χρονια ανα μικρα διαστηματα το σταματουσα και οταν επανερχομουν η κρεατινη ειδικα ηταν must για αυξηση δυναμης και γρηγορα αποτελεσμα. Ολα αυτα τα χρονια δεν εκανα καταχρηση και δεν μου εμφανισαν κανενα ιδιαιτερα σημαντικο προβλημα υγειας, αλλα προσωπικα παντα παρατηρουσα το boostarisma που μου συνεβαινε με τις σκονες.
Εχοντας προσωπικη αποψη απο την ληψη των συγκεκριμενων ουσιων τις θεωρω ντοπαρισμα γιατι χωρις αυτες δεν θα ειχα και το αναλογο progress. Τωρα αν εσεις τις θεωρειτε ακινδυνες και συμπληρωματα διατροφης.. οκ πασο !!

Όχι ρε φιλε καμια σχέση είσαι κομπλέ, εκτός οτι όντως σε συμπαθώ το έγραψα μήπως φανώ εγώ σε σένα επιθετικός. :D

Μπράβο σου που ασχολείσαι με τον αθλητισμό δεν υπάρχει καλύτερο. Εγώ είμαι από μικρός σε τέτοιους χώρους και στην ζωή μου έχω δοκιμάσει πρωτεΐνη, κρεατίνη και τώρα το καλοκαίρι πήρα ένα νιτρικό το οποιο τζάμπα τα λεφτά του. Η κρεατίνη δεν είναι ντόπα το πολύ να σου δώσει μια μικρή αύξηση σε δύναμη και αντοχή. Με την ντόπα θα δεις τον κυριούλη που όταν μπήκε στο gym ήταν εύσωμος και σε ελαχιστους μήνες έχει κάψει το λίπος που δεν έκαψες ποτε σου και έχει φτιάξει τους κοιλιακούς που δεν θα κάνει κανεις όσο και να καίγεται στο gym. :D Αυτός που είναι ντοπαρισμένος κάνει bam και ξεχωρίζει, η κρεατινουλα είναι μια 100% ασφαλής και ακίνδυνη ουσία, δεν έχει καμια σχέση με αυτά τα δηλητήρια. Το μπούσταρισμα που λες ίσως το μπερδεύεις με την έκκριση της αναβολικής ορμόνης στην οποια η κρεατίνη δεν μπορεί να ακουμπήσει, ούτε καν να επηρεάσει. Γενικά της έχουν προσάψει τόσους μύθους που ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρονια στο gym κάποιοι δεν ξέρουν τι είναι, ένα παιδί πριν 1 μηνα μου λέει χαμηλόφωνα θα ξεκινήσω κρεατίνη και του απαντάω ok γιατί όμως μιλάς τόσο σιγά?

Ο Γιγουρτακης φιλε είχε μ@λ@κινση στον εγκέφαλο, έπαιρνε πολλές ντόπες μαζί. Δες εδώ σχετική συνέντευξη με τον πατέρα του που κράτησε όλες τις ντόπες και τις παρουσιάζει στην τηλεόραση. Βάλε το video να τρέχει από τα 5.00 λεπτά.
 
Μπλουζα