Γνωστός μου ζητάει τη γνώμη μου για μεταμόσχευση

dim d

Well-Known Member
Eιλικρινα αν χανεις τα μαλλια σου τι θα σου πει ο δερματολογος; μινοξ φινα κανα prp ισως. Δεν ειναι περιπλοκες οι θεραπειες. Εννοειται οτι ολες οι αγωγες εχουν καποια ποσοτα παρενεργειας. Αλλα αν θεωρουμε βασιμο να μην κανουμε κατι βασισμενοι στο 2% η και 5% λεω εγω τοτε τι να πω. Ειναι οπως ολα τα μιντια για το εμβολιο που λενε με μεγαλα γραμματα ταδε παρενεργεια βιωσε ασθενης ξεχνωντας επιτηδες να ανεφερουν οτι ηταν ενα περιστατικο σε χιλιαδες εμβολιασμους.
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

denis2712

Member
παιρνω φινα τις καθημερινες κι τα σκ avodart...μπορω ναπω οτι μεσα σε ενα εξαμηνο που το κανω εχω δει γνκ επανεκφυση στο crown που εχω τον θεμα. Δεν εχω καποιο προβλημα ουτε στην στυση ουτε καπου αλλου κι οι εξετασεις μου βγηκαν μια χαρα. Δεν το γυρναω ακομα τελειως στην φινα γιατι δεν βλεπω καποια υποχωρηση και οσο να ειναι ειναι πιο γερη θεραπεια η ντουντα..σε βαθος χρονου θα τπ σκεφτομουν οταν μεγαλωσω λιγο (29).
Αρχικά συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα από τη χρήση φινας-ντουτας και τις μηδενικές παρενέργειες. Αφού είσαι τόσο υπέρ και αν όλα πάνε καλά σκέφτεσαι για τα επόμενα 30χρονια να κάνεις χρήση αυτών των φαρμάκων;;;;
 

dim d

Well-Known Member
Αρχικά συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα από τη χρήση φινας-ντουτας και τις μηδενικές παρενέργειες. Αφού είσαι τόσο υπέρ και αν όλα πάνε καλά σκέφτεσαι για τα επόμενα 30χρονια να κάνεις χρήση αυτών των φαρμάκων;;;;
Αν με κρατανε στο ιδιο επιπεδο και οι εξετασεις μου ειναι οκ εννοειται.
 
  • Like
Reactions: tol

Giorgos-3

Well-Known Member
Με όλο το σεβασμό αλλά εσείς που αναφέρεστε σε επιστημονικές μελέτες είστε αυτοί που απαξιώνουν τους επιστήμονες-δερματολογους λέγοντας ότι δεν θα μας πουν τίποτα καινούργιο και τσάμπα πετάμε τα λεφτά μας.Επισης οι ίδιες επιστημονικές μελέτες αναφέρουν side effects ... αλλά ακούγοντας 2% όλοι νομίζουν ότι θα είναι στο 98% κάτι που κανείς δεν σου εγγυάται .Συγνωμη αν κάνω λάθος και υπάρχει έρευνα με μηδενικές παρενέργειες.
καταρχην υπαρχουν επιστημονες ερευνητες μελετες και ακθεσεις παμπλολες που βρισκεις ανετα στο διαδυκτυο που σου λενε μακρια απο αυτα τα φαρμακα αν δεν συντρεχουν λογοι γνωστοι για τους ηλικιωμενους....καλα για την ντουντα δεν το συζητω καν..ασ το φιλε μην το ψαχνεις....τα παρουσιαζουν οπως θελουν γιατι πολυ απλα εχουν προαποφασισει τι θα κανουν και υπερασπιζονται την αποψη τους τοσο απλα....
 

tol

Well-Known Member
Επισης οι ίδιες επιστημονικές μελέτες αναφέρουν side effects ... αλλά ακούγοντας 2% όλοι νομίζουν ότι θα είναι στο 98% κάτι που κανείς δεν σου εγγυάται

Φιλε μου, αν θελεις, μπορεις να γινεις πιο κατανοητος. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τιποτα απο οσα γραφεις.

Σου λενε οι επιστημονες 2% και εσυ καταλαβαινεις 98%; Πως το εννοεις αυτο; Πως το 2% εσυ το αντιλαμβανεσαι ως 98%;


Συγνωμη αν κάνω λάθος και υπάρχει έρευνα με μηδενικές παρενέργειες.

Φιλε μου, κανείς δεν εγραψε για ερευνες με μηδενικες παρενεργειες. Οι επισημες ερευνες αναφερουν ποσοστα που κυμαινονται απο 3% εως 5%.

Τωρα, αν θεωρεις το 3% μηδενικη παρενεργεια...ναι, συμφωνω απολυτως. Για μενα το 3% ειναι μηδενικη παρενεργεια. Ολα τα φαρμακα εχουν τετοιες μηδενικες παρενεργειες. Ακομη και την ασπιρινη αν παρεις, μπορει να εχεις παρενεργειες (δες ενα φυλλαδιο οδηγιων για αθωα καθημερινα φαρμακα και θα καταλαβεις).
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Αφού είσαι τόσο υπέρ και αν όλα πάνε καλά σκέφτεσαι για τα επόμενα 30χρονια να κάνεις χρήση αυτών των φαρμάκων;;;;

Φιλε μου, να σου απαντησω εγω...φυσικα και θα εκανα μακροχρονια χρηση ενος απολυτα ασφαλους φαρμακου.

Ομως, ακομη και αν δεχθουμε τις αιτιασεις και τις ενστασεις σας (οσων δηλαδη, ενω δεν εχετε καμια εμπειρια, φοβαστε τη μακροχρονια χρηση), να σου απευθυνω μια ερωτηση...

Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι...

Ας υποθεσουμε οτι ενας 25χρονος, πανω στο ανθος της ηλικιας του, την καλυτερη περιοδο της ζωης του, βιωνει το φοβερο ψυχολογικα δραμα της αλωπεκιας. Εχει χασει καθε αυτοπεποιθηση, καθε διαθεση να χαρει τη ζωη. Τι κανει λοιπον; Αποδεχεται και κλαιει τη μοιρα του;

Φοβαται τη μακροχρονια χρηση; Ωραια...και ποιος του επεβαλε να κανει μακροχρονια χρηση; Δεν μπορει να ξεκινησει θεραπεια με φιναστεριδη για π.χ. μια πενταετια, να ανακτησει το χαμενο του μαλλι και τη χαμενη του αυτοπεποιθηση, να χαρει, επιτελους, τη ζωη του; Και μετα απο αυτα τα πεντε χρονια να κοψει τη θεραπεια και να κανει τα επομενα σχεδια (οπως μια μεταμοσχευση); Γιατι να αφησει τα πεντε καλυτερα χρονια της ζωης του να πανε χαμενα εξαιτιας ανυποστατων φοβων;

Φιλε μου, οσο αφηνεις τις ευκαιριες και τον καιρο να περνα, τοσο επιδεινωνεται η κατασταση.

Για να κανω και ενα λογοπαιγνιο...

Οι ευκαιριες ειναι σαν τους παραξενους "καραφλους" που εχουν μαλλια μπροστα και δεν εχουν καθολου πισω. Περνουν απο μπροστα σου και, αν τις αρπαξεις απο τα μαλλια, εχει καλως...αν, ομως, τις αφησεις και περασουν απο μπροστα σου και βλεπεις μονο την πλατη τους, τοτε και να θελεις να τις αρπαξεις, θα διαπιστωνεις με φρικη και απογνωση οτι δε θα μπορεις, γιατι δε θα υπαρχουν μαλλια στο πισω μερος τους.

Carpe diem, φιλε μου...αδραξε την ημερα... απολαυσε το παρον, οσο εισαι νεος...ασε στην ακρη φοβιες και αναστολες και να εισαι βεβαιος οτι αυτος ειναι ο ασφαλεστερος τροπος, για να χαρεις τη ζωη σου.
 

dim d

Well-Known Member
καταρχην υπαρχουν επιστημονες ερευνητες μελετες και ακθεσεις παμπλολες που βρισκεις ανετα στο διαδυκτυο που σου λενε μακρια απο αυτα τα φαρμακα αν δεν συντρεχουν λογοι γνωστοι για τους ηλικιωμενους....καλα για την ντουντα δεν το συζητω καν..ασ το φιλε μην το ψαχνεις....τα παρουσιαζουν οπως θελουν γιατι πολυ απλα εχουν προαποφασισει τι θα κανουν και υπερασπιζονται την αποψη τους τοσο απλα....
δειξε μου μιια μελετη που αποτρεπει φαρμακο εγκεκριμμενο απο ολους τους οργανισμους. Τι παρουσιαζουμε οπως θελουμε; Εσυ υπερασπιζεσαι την γραμμη του γιατρου σου και αρκετων ελληνων ακομα, που δεν προτεινουν φινα για τον λογο που εγραψα πριν. Ακομα και οταν ο cvial κι αλλα εμπειρα μελη σου μιλανε για την αναγκαιοτητα της σε ορισμενες περιπτωσεις, το αρνεισαι. Το οτι την προτεινουν τα μεγαλα ονοματα του εξωτερικου δεν σου λεει τιποτα; Τοσο την χρειαζεται ο Λορενζο γιατι δεν εχει εμπιστοσυνη αλλιως στην δουλεια του; Δεν θες να παρεις και καλα κανεις αλλα μιλας με δογματισμο λες κι εχεις προσωπικα βιωματα. Τα μελη εδω μεσα που παιρνουμε χρονια πχ δεν εχουν καμια αξια σας πειστηρια; Ακομα και αν καποιος εμφανισει θεματα και θελει να την σταματησει, μιλαμε για αγωγη 30 χρονων πια με απειρες πρακτικες εμπειριες μελων κι γιατρων. Προφανως για πολλους δεν θα χρειαστει η φινα στον προγραμματισμο τους. Ομως το καλυτερο πλανο του να βαλουμε κανα πιτσιρικα χωρις φινα για μμ να εχει κεφαλι σκακι σε κανα 5ρι χρονια να χουμε δουλιτσα ειναι ελληνικη συνταγη...
 
  • Like
Reactions: tol

dim d

Well-Known Member
Μακάρι να σου πάνε όλα καλά γιατί σίγουρα με αυτό τον τρόπο λύνεις το πρόβλημα της τριχόπτωσης.
να το λυσω ισως οχι γτ εχω ενα θεματακι στο crown αλλα νομιζω οτι τα επομενα χρονια που θελω να μπω στον χορο ρων μμ θα χω πολυ μικρα περιθωρια ρισκου..
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
ασ το φιλε μην το ψαχνεις....τα παρουσιαζουν οπως θελουν γιατι πολυ απλα εχουν προαποφασισει τι θα κανουν και υπερασπιζονται την αποψη τους τοσο απλα...

Φιλε Γιωργο, υστερα κατηγορεις εμενα οτι γραφω συνεχεια για τη φιναστεριδη!!!

Για σενα τι να γραψει κανείς;

Πρεπει να εισαι παγκοσμιο φαινομενο. Ενω εισαι παντελως ασχετος, παντελως ανιδεος πανω σε καποια θεματα, πεταγεσαι συνεχως απο το πουθενα και γραφεις αερολογιες και μπουρδες. Σου το εχω γραψει επανειλημμενα, αλλά συνεχιζεις αυτη την εκνευριστικη τακτικη...να φυτρωνεις εκει που δε σε σπερνουν...να εκφερεις δογματικες και απολυτες αποψεις σε πραγματα που δεν τα κατεχεις.

Μηπως υπερασπιζεσαι με νυχια και με δοντια τις αποψεις του αγαπημενου σου κορυφαιου γιατρου, του κ. Τυρκαλα; Επειδη, δηλαδη, αυτος θελει να εχει μονιμη πελατεια και δεν τον συμφερει τα νεαρα ατομα να βρουν λυση στο προβλημα τους, εσυ πρεπει να δινεις τον υπερ παντων αγωνα κατα της φιναστεριδης;

Θα μου πεις...τι ξερει ο Λορεντζο, τι ξερει ο Couto, τι ξερει ο Αναστασακης, τι ξερουν σπουδαιοι γιατροι που την προτεινουν; ...ενας μονο ειναι ο απολυτος γνωστης, ο κ. Τυρκαλας!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε ‘σείς δεν βαριέστε τις ίδιες συζητήσεις. Μπαίνει ένα νέο μέλος δώστε του τα link των βίντεο και του νήματος περί φινας και τέλος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Tol γενικώς συμφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί σου αλλά στο θέμα φινας που και εσύ συνεχώς πετάγεσαι και λες ακριβώς τα ίδια δεν συμφωνώ καθολου.το αν είσαι υπέρμαχος του χαπιού μπράβο σου συνέχισε να το παίρνεις.το αν έχει αντίθετη άποψη κάποιος δεν τον κάνει άσχετο με το θέμα.το ποιος κάνει επεμβάσεις σε 20-25χρονους νομίζω δεν τίθεται θέμα..κάνεις μας δεν προτρέπει από εδώ κανέναν να κάνει σε αυτή την ηλικία καμία επέμβαση.αλλα έλεος με τη φίνα,δεν είναι καραμέλα κιόλας,σε αυτό πιστεύω συμφωνούμε..επίσης υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν καν να πάρουν φάρμακα και ειδικά για το μαλλί.εγω για παράδειγμα.ουτε ασπιρίνη δεν πίνω και ας έχω 40 πυρετό..ούτε καν λοιπόν εχω στο μυαλό μου για καθημερινή φίνα εφ όρου ζωής.και ναι το θεωρώ μεγάλο λάθος να παίρνει κάποιος χάπι για όλη τη ζωή του .επειδή έχω την άποψη αυτή με θεωρείς λάθος?οκ
 

tol

Well-Known Member
επειδή έχω την άποψη αυτή με θεωρείς λάθος?

Φιλε aerate, να συμφωνησουμε σε κατι;

Ποιων οι γνωμες εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα; Αυτων που εχουν εμπειρια σε ενα θεμα ή αυτων που δεν εχουν;

Προσωπικη, ταπεινη αποψη...των εμπειρων.

Επισης, ποτέ δε θα σε κατηγορουσα καποιον για την αντιθετη αποψη που εχει απο εμενα, αν δε μιλουσε απαξιωτικα για το προσωπο μου.

Ο φιλος Γιωργος τι κανει; Συνεχως πεταγεται και κατηγορει ολους εμας που εχουμε μεγαλη εμπειρια της φιναστεριδης και γραφει σχολια του τυπου..."ειμαστε υποκινουμενοι, δεν ξερουμε τι γραφουμε, θελουμε να καταστρεψουμε ανθρωπους και αλλες τετοιες αερολογιες".

Πως, λοιπον, να μην του απαντω αναλογα καθε φορα που εκφραζει τετοιες απαξιωτικες αποψεις;
 

vlafo

Well-Known Member
Cvial
Ποιά είναι η άποψη σου για τη ντούντα?
Δεν έχεις τοποθετηθεί επαρκώς για τη συγκεκριμένη.
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν έχω δει τέτοιο μνμ ότι λέει υποκινούμενους οποιους λένε για τη φίνα ειλικρινά.αλλα το ότι παίρνει κάποιος ένα φάρμακο και δεν του έχει βγάλει κάτι δεν μου λέει προσωπικά τπτ.η βάση είναι άλλη.αν θέλει κάποιος να μπει στο τρυπάκι εφ όρου ζωής σε ένα χάπι το οποίο δεν είναι καραμέλα και ούτε ασπιρίνη όπως είπατε νωρίτερα..είναι ένα φάρμακο το οποίο χορηγειται για τον προστάτη υπό προϋποθέσεις ,δλδ υπό παρακολούθηση από τον γιατρό για συγκεκριμένο λόγο..το να παίρνει ενα παιδί αυτό το φάρμακο από τα 20-25 χρόνια του για μια ζωή εγώ το θεωρώ σφάλμα.οποτε ας υπάρχει μια ηρεμία από όλους και τους μεν και τους δεν ..εννοώ υποστηρικτές η όχι.ειβαι υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός που δεν συμφωνούν να παίρνουν τέτοιο φάρμακο για μια ζωή.μην επηρεάζουμε ούτε αρνητικά ούτε θετικά κανέναν..εγώ αυτό πιστεύω
 

Ronaldo

Well-Known Member
Καταρχήν πως μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει την αξιοπιστία αυτών των ερευνών και να βασίζεται σε έρευνες με υποκινούμενα οικονομικά συμφέροντα ??? Μπορεί να αποδείξει ότι αυτές οι έρευνες παρουσιάζουν τα αληθινά ποσοστά παρενεργειών ?? Και βέβαια όχι. Επίσης και να πιστεύαμε ότι λένε την αλήθεια, το δείγμα τους σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί αντιπροσωπευτικό του συνολικού πληθυσμού. Συνεπώς δεν πρέπει να βασίζεται σε αυτές τις έρευνες αλλά να το ψάχνει περεταίρω, και να αντιλαμβάνεται ότι δεν είναι αθώα φάρμακα αυτά που επεμβαίνουν στο ορμονικό προφίλ του άντρα. Δεν μπορεί κανένας επειδή κάνει χρήση αυτού του φαρμάκου να προσπαθεί να πείσει και τους άλλους, για την ασφάλεια αυτού του φαρμάκου, και να το παρουσιάζει ως καραμέλα γιατί απλά δεν είναι. Ας είμαστε ρεαλιστές και να αντιληφθούμε ότι οι έρευνες πολλές φορές δεν αποδίδουν την αλήθεια, ειδικά όταν υπάρχουν τρελά οικονομικά συμφέροντα με την πώληση του χαπιού φιναστερίδης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
ειδικά όταν υπάρχουν τρελά οικονομικά συμφέροντα με την πώληση του χαπιού φιναστερίδης.

Φιλε Ronaldo, μηπως κάνεις καποιο λαθος; Σε ποια οικονομικα συμφεροντα αναφερεσαι;

Συγκρινεις τα οικονομικα συμφεροντα των κλινικων μεταμοσχευσεων με τα κερδη απο τη φιναστεριδη; Το κοστος μιας θεραπειας με φιναστεριδη για μια 10ετια στοιχιζει 300 ευρω...το κοστος μιας μονο μεταμοσχευσης ειναι δεκαπλασιο.

Επισης, ενα σωρο φαρμακευτικες και αλλες εταιρειες που πουλουν φιδελαια, μαντζουνια, σαμπουαν, χαπια, βιταμινες για την τριχοπτωση, μηπως εχουν πολλαπλασια οικονομικα συμφεροντα;

Αρα, μηπως υπαρχουν οικονομικα συμφεροντα απο την αντιθετη πλευρα που παρουσιαζουν τη φιναστεριδη ως επικινδυνη;

αν θέλει κάποιος να μπει στο τρυπάκι εφ όρου ζωής σε ένα χάπι

Φιλε aerate, γιατι γραφετε εφ' ορου ζωης; Δεν μπορει π.χ. ενας νεαρος 25χρονος να παρει το χαπι για μια πενταετια, να ευχαριστηθει τα καλυτερα χρονια της ζωης του και μετα να τη σταματησει και να σκεφθει τη λυση της μεταμοσχευσης;


είναι ένα φάρμακο το οποίο χορηγειται για τον προστάτη υπό προϋποθέσεις ,δλδ υπό παρακολούθηση από τον γιατρό για συγκεκριμένο λόγο

Φυσικα, αυτο ειναι λαθος. Φαρμακο για τον προστατη ειναι η φιναστεριδη των 5mg, οχι η φιναστεριδη του 1 mg. Οπως καταλαβαινεις, φιλε aerate, αλλο 5 mg, αλλο 1 mg.
 

denis2712

Member
Ομως, ακομη και αν δεχθουμε τις αιτιασεις και τις ενστασεις σας (οσων δηλαδη, ενω δεν εχετε καμια εμπειρια, φοβαστε τη μακροχρονια χρηση), να σου απευθυνω μια ερωτηση...
Για να σου λύσω τις απορίες είμαι 40 χρονών Εχω κάνει χρήση φινας-ντουτας πολύ πριν από σένα 2007-2010 , γνωρίζω και την αξία και τα προβλήματα των θεραπειών αυτων.Ειμαι μέλος του φόρουμ από το 2009 .Από τότε όλοι μίλαγαν για χρήση φινας μια πενταετία μέχρι να βγει η θαυματουργή οριστική θεραπεία.Η μοναδική ένσταση στα λεγόμενα σου είναι η εμμονή σου στην ασφάλεια της χρήσης των συγκεκριμένων φαρμάκων επειδή έτυχε εσένα να μην σου παρουσιαστούν παρενέργειες.Κατα τα άλλα τα γράφεις μια χαρά.
 

aeratos28

Just aeratos
Όλο το μνμ με τη σειρά διαβάζεται,όχι αποσπασματικά.τι πάει να πει ρε συ τολ να το πάρει 5 χρόνια και να το κόψει μετά?και να χάσει σε ένα 2 χρόνια μαζεμένα ότι δεν έχασε αυτή την 5ετια?άρα πιο το όφελος?έχω παράδειγμα του κολλητού μου που έκανε αυτό που λες και μέσα σε ένα χρόνο από nw1.5 προς ελαφρώς 2 πήγε στο 4..το έκοψε γιατί δεν ήθελε να παίρνει συνέχεια το χάπι.η δοσολογία γνωρίζω ποια είναι για το κάθε τι ,αν θες μην μου τα αναφέρεις ξανά για να μου δείξεις τις διαφορές.γνωριζω το παραμικρο για το χάπι και αποφάσισα να μην το δοκιμασω με όποιο κόστος θα είχε αυτό στα μαλλιά μου.
 
Μπλουζα