Γνωστός μου ζητάει τη γνώμη μου για μεταμόσχευση

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial
Ποιά είναι η άποψη σου για τη ντούντα?
Δεν έχεις τοποθετηθεί επαρκώς για τη συγκεκριμένη.

Γιατί ρε σύ να μπω σε αυτό το τρυπακι να γράφω και να πυροδοτώ τις ίδιες συζητήσεις με τους ίδιους συν 2-3 οι οποίοι δεν πολύ ξέρουν και την λένε στους άλλους. Σε αυτό το Θέμα συντάσσομαι με αυτά που είπε ο Αναστάσακης στο βίντεο. Τα θεωρώ σωστά και μετρημένα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
Φιλε Ronaldo, μηπως κάνεις καποιο λαθος; Σε ποια οικονομικα συμφεροντα αναφερεσαι;

Συγκρινεις τα οικονομικα συμφεροντα των κλινικων μεταμοσχευσεων με τα κερδη απο τη φιναστεριδη; Το κοστος μιας θεραπειας με φιναστεριδη για μια 10ετια στοιχιζει 300 ευρω...το κοστος μιας μονο μεταμοσχευσης ειναι δεκαπλασιο.

Επισης, ενα σωρο φαρμακευτικες και αλλες εταιρειες που πουλουν φιδελαια, μαντζουνια, σαμπουαν, χαπια, βιταμινες για την τριχοπτωση, μηπως εχουν πολλαπλασια οικονομικα συμφεροντα;

Αρα, μηπως υπαρχουν οικονομικα συμφεροντα απο την αντιθετη πλευρα που παρουσιαζουν τη φιναστεριδη ως επικινδυνη;
Το propecia, που έχει βγει για την τριχόπτωση κοστίζει 42 ευρώ για 28 μέρες, δηλαδή 540 ευρώ για ένα χρόνο. Σκέψου αν το παίρνουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι ανά τον κόσμο, τι κέρδη θα υπάρξουν για την φαρμακευτική εταιρεία που το παράγει και δεν την συμφέρει σε καμία περίπτωση να δείξει ότι έχει μεγαλύτερα ποσοστά παρενεργειών. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ κόστους φαρμάκων και μεταμόσχευσης, καθώς εδώ μιλάμε για τα κέρδη των φαρμακευτικής εταιρείας που το παράγει. Εξάλλου το να παίρνει κάποιος φιναστερίδη, μόνο ευνοϊκό μπορεί να είναι για την κλινική ώστε να διασφαλίσει το επιτυχημένο αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης, βλέπε Ισπανία που το έχουν σαν προϋπόθεση να πάρεις φιναστερίδη αλλιώς δεν σε αναλαμβάνουν για επέμβαση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχει βρωμίσει η αγορά γενόσημα και φυσικά proscar στα τέσσερα με κάτι λίγα ευρώ το μήνα και περιμένει η Merck να βγάλει λεφτά από ένα φάρμακο με ληγμένη πατέντα. Τουλάχιστον να γράφουμε λογικά πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Εχω κάνει χρήση φινας-ντουτας πολύ πριν από σένα 2007-2010 , γνωρίζω και την αξία και τα προβλήματα των θεραπειών αυτων.

Το καταλαβα, φιλε denis, διαβαζοντας τα παρελθοντικα σχολια σου. Τουλαχιστον εσυ εχεις κανει μια, εστω και βραχυχρονια, δοκιμη των χαπιων.

Προσωπικη μου αποψη...επειδη σε σχολια σου προ δεκαετιας ειχες αναφερθει στη χρηση αυτων θεραπειων, θεωρω οτι, ισως, εκανες λαθος που τις σταματησες.

Διαβασα οτι, ενω ειχες πολυ καλα αποτελεσματα, τις διεκοψες λογω παρενεργειων...την ντουταστεριδη σε δυο μηνες.

Μηπως, αν συνεχιζες, ο οργανισμος σου θα ανταποκρινοταν καλυτερα και θα μπορουσες να διατηρησεις για αρκετα χρονια τα αξιολογα αποτελεσματα; Μηπως φοβηθηκες υπερβολικα και εγκατελειψες μια θεραπεια που απεδιδε καρπους;

Τελος παντων...ο,τι εγινε, εγινε. Σου ευχομαι καλη συνεχεια.
 

tol

Well-Known Member
Το propecia, που έχει βγει για την τριχόπτωση κοστίζει 42 ευρώ για 28 μέρες, δηλαδή 540 ευρώ για ένα χρόνο
Φιλε Ronaldo, λανθασμενη η αποψη που εκφραζεις...

Το proscar στοιχιζει 3 ευρω το μηνα. Γιατι γραφεις για 500 ευρω. Με 500 ευρω κάνεις θεραπεια για 15 χρονια!!!


Εξάλλου το να παίρνει κάποιος φιναστερίδη, μόνο ευνοϊκό μπορεί να είναι για την κλινική ώστε να διασφαλίσει το επιτυχημένο αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης

Μηπως συμβαινει το αντιθετο απο αυτο που γραφεις, φιλε Ronaldo;

Ας κανουμε μια υποθεση...

Αν ολοι οι νεαροι που πασχουν απο αλωπεκια, αποφασιζαν να χρησιμοποιησουν φιναστεριδη...αν η φιναστεριδη αποδαιμονοποιηθει...αν μεγαλο ποσοστο νεαρων βρουν λυση στο προβλημα τους, εχεις σκεφθει ποσο τεραστια ζημια θα ηταν αυτο για τις κλινικες μεταμοσχευσεων; Αν συνεβαινε αυτο, τοτε το πιο πιθανο ηταν να εκλειναν δεκαδες κλινικες μεταμοσχευσεων παγκοσμιως. Αρα, σιγουρα δε συμφερει τις κλινικες να διαδοθει η χρηση της φιναστεριδης, γιατι θα χασουν χιλιαδες πελατες.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
δειξε μου μιια μελετη που αποτρεπει φαρμακο εγκεκριμμενο απο ολους τους οργανισμους. Τι παρουσιαζουμε οπως θελουμε; Εσυ υπερασπιζεσαι την γραμμη του γιατρου σου και αρκετων ελληνων ακομα, που δεν προτεινουν φινα για τον λογο που εγραψα πριν. Ακομα και οταν ο cvial κι αλλα εμπειρα μελη σου μιλανε για την αναγκαιοτητα της σε ορισμενες περιπτωσεις, το αρνεισαι. Το οτι την προτεινουν τα μεγαλα ονοματα του εξωτερικου δεν σου λεει τιποτα; Τοσο την χρειαζεται ο Λορενζο γιατι δεν εχει εμπιστοσυνη αλλιως στην δουλεια του; Δεν θες να παρεις και καλα κανεις αλλα μιλας με δογματισμο λες κι εχεις προσωπικα βιωματα. Τα μελη εδω μεσα που παιρνουμε χρονια πχ δεν εχουν καμια αξια σας πειστηρια; Ακομα και αν καποιος εμφανισει θεματα και θελει να την σταματησει, μιλαμε για αγωγη 30 χρονων πια με απειρες πρακτικες εμπειριες μελων κι γιατρων. Προφανως για πολλους δεν θα χρειαστει η φινα στον προγραμματισμο τους. Ομως το καλυτερο πλανο του να βαλουμε κανα πιτσιρικα χωρις φινα για μμ να εχει κεφαλι σκακι σε κανα 5ρι χρονια να χουμε δουλιτσα ειναι ελληνικη συνταγη...
ωραια ντιμ θα σου απαντησω ενα ενα τα ερωτηματα.....
να σου δειξω μια μελετη που αμφιβαλλει για το φαρμακο? το ιντερνετ ειναι ελευθερο για ολους και ειναι τοσο μα τοσο ευκολο να κανεις μια ερευνα...επισης υπαρχουν πολλοι γιατροι στους οποιους μπορεις να απευθυνθεις να σου πουν την αποψη τους....εγω κανοντας μια μικρη ερευνα ενας μα ενας δερματολογος (και οχι μονο γιατι εχω και φιλους γιατρους διαφορων ειδικοτητων) δεν μου ειπε εστω να δοκιμασω...μα ενας! παει αυτο....
υπερασπιζομαι την γραμμη του γιατρου? καμια γραμμη γιατρου δεν υπερασπιζομαι και ειχα αποψη και βουληση πριν το γιατρο...ειναι σταση ζωης να μην χαπακανωνομαι ανευ λογου και για ψιλοπηδημα....ειτε ειναι φινα...ειτε ντοπες...ειτε με το παραμικρο βηχα αντιβιωση...και πιστεψε με αυτο με εκανε να μην ξερω τι σημαινει να αρωσταινει καποιος...τι ειναι πυρετος....πονος...τιποτα ποτε....πολυ απλα γιατι αφησα το σωμα μου να αμυνεται και το κρατησα ισχυρο αντι να το καταστελω με φαρμακα και να το κανω τεμπελικο με απλα λογια....εχθες ελεγε ο τζον για παραδειγμα που δεν ξερω αν το ειπε για αστειο...."παρε φινα για το μαλλι και αν δεν σου κανει κουκου παρε και βιαγκρα το βραδυ" σε ενα νημα...σοβαρα τωρα ειναι λυση αυτη?
ο cvial και αλλα μελη λενε την αναγκαιοτητα της σε καποιες περιπτωσεις και καλα κανουν..σεβαστη η αποψη τους...δεν καταλαβα γιατι δεν μπορουμε να πουμε και εμεις την αποψη μας..επειδη δεν ειμαστε χρηστες? η επειδη δεν εχουμε κανει διατριβη στο θεμα? ποιο το προβλημα και αρπαζεστε με το παρα μικρο?
μου λες οτι το επιβαλουν μεγαλοι γιατροι και συμφωνω...γιατι αραγε? την εχουμε κανει αυτη την κουβεντα σε αλλα νηματα....διασφαλιζουν το αποτελεσμα..προσεχουν για να εχουν.....
λες οτι κανω δογματισμο..κανεναν δογματισμο..επειδη έω την αποψη μου? και σου αντιστρεφω τον χαρακτηρισμο σε σενα και σε οσους με τοσο σθενος υπερασπιζεστε την θεραπεια σας....γιατι να μην κανετε εσεις δογματισμο?
λες οτι υπαρχουν μακροχρονιοι χρηστες εδω μεσα και δεν εχουν παρενεργειες....μα εχουν περασει τοσοι και τοσοι που δοκιμασαν και ειχαν παρενεργειες και με το ζορι τους βγαζετε τρελους...φταιει η διατροφη..το κανισμα...οτι η γη ειναι στρογγυλη....ψυχολογικα και τετοια....ε εγω σου λεω λοιπον οτι πολλοι απο τους χρηστες εχουν παρενεργειες και τις θαβουν και εθελοτυφλουν...εχω λοιπον και εγω το διακαιωμα να σκεφτομαι ετσι (βασικα το πιστευω κιολας απλα δεν μπορω να το αποδειξω).....
και για να τελειωνουμε.....κανει οτι γουσταρει ο καθενας στον οργανισμο του αλλα δεν μπορειτε να φιμωνεται......μην περιμενετε να μην υπαρχει και η αλλη αποψη και πιστεψε με υπαρχει αλλα δεν ακουγεται τοσο δυνατα γιατι δεν υπαρχει λογος να το κανει....να αποδειξει κατι....εμεις που δεν παιρνουμε κανουμε ενα καλο στην ζωη μας και δεν χρειαζεται να πληρωσουμε κανενα τιμημα.....ακομα και για τις τριχες..αυτες που εχουν στο κεφαλι τους η μη χρηστες θα τις εχουν ετσι και αλλιως...και αν τις χασουν θα το παλεψουν με μμ.....και αν γραφω κατι για την φινα το κανω να βλεπει και κανενα παιδακι να κρατησει μια πισινη και να κανει καμια ερευν πριν πλακωθει πανω στην απαιλπισια του στα χαπια.....
 

tol

Well-Known Member
εμεις που δεν παιρνουμε κανουμε ενα καλο στην ζωη μας

Φιλε Γιωργο, το εχω γραψει πολλες φορες, αλλά δε λες να το καταλαβεις. Παμε αλλη μια φορα, μηπως και καταλαβεις το ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος που κάνεις εσυ και ολα τα νεαρα ατομα που φοβουνται να χρησιμοποιησουν ενα "δωρο" της επιστημης.

Εισαι νοημων ανθρωπος και θελω μια σοβαρη απαντηση στο εξης ερωτημα...

Γραφεις οτι ο νεαρος 25χρονος που δεν "χαπακωνεται" (αν ειναι δυνατον να χρησιμοποιουμε τετοιες φρασεις, λες και αναφερομαστε σε αναβολικα/ναρκωτικα!) κανει ενα καλο στη ζωη του...Ρωτω λοιπον..

Κανει καλο στη ζωη του και στον εαυτο του ο 25χρονος που, επειδη τον εχουν γεμισει με ανυποστατες φοβιες ασχετα/ανιδεα ατομα, αποδεχεται τη σκληρη μοιρα της αλωπεκιας; Κανει καλο στον εαυτο του ο 25χρονος που "μαραζωνει" καθημερινα κοιτωντας το ειδωλο του στον καθρεπτη και αποχαιρετωντας την πλουσια κομη των νεανικων χρονων; Κανει καλο στον εαυτο του ο 25χρονος που κλεινεται στο σπιτι του/στον εαυτο του, επειδη νιωθει μειονεκτικα, επειδη εχει χασει καθε αυτοπεποιθηση; Κανει καλο στον εαυτο του ο 25χρονος που καθημερινα βιωνει ψυχοφθορα αισθηματα, που βλεπει την ψυχολογια του να καταρρακωνεται, που παιρνει ενα σωρο αντικαταθληπτικα και παρολα αυτα δεν κανει κατι, για να αλλαξει την τραγικη κατασταση του;

Ποιος νοημων ανθρωπος θα απαντουσε καταφατικα; Ποιος θα εγραφε αυτο που εσυ ισχυριζεσαι, οτι δηλαδη κανει καλο στη ζωη του;

Προσωπικη, ταπεινη αποψη...ο φοβισμενος αυτος μοιρολατρης νεαρος κανει ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ στον εαυτο του. Αντι να καταλαβει οτι η επιστημη του εχει δωσει ενα "δωρο", για να αλλαξει τη μιζερη ζωη του, αυτος αποδεχεται το πεπρωμενο και ξεχνα να ζει, αδυνατει να απολαυσει τις χαρες της ζωης στην καλυτερη περιοδο της.

Αυτο, λοιπον, δεν μπορεις εσυ και πολλοι αλλοι να καταλαβετε.

Προσωπικα θεωρω χρεος μου που πηγαζει απο αισθηματα συμπαραστασης (φυσικα συμπασχω, φυσικα καταλαβαινω απολυτα το "δραμα" των νεαρων μελων του forum), να προσπαθω με καθε τροπο να διαφωτισω, να προτεινω τροπους επιλυσης του προβληματος.

Τωρα, αν εσυ, φιλε Γιωργο, θεωρεις αυτη την προσπαθεια κακοβουλη, αυτο ειναι προσωπικη σου αποψη και εκτιμηση.
 

piros75

Well-Known Member
πάντως για να έρθουμε στα του φίλου.... με 7-8000 μοσχεύματα σε όλο το κεφάλι θα είναι πολύ καλά και με 3000 μπορεί εύκολα να καλύψει τα πάντα χωρίς την κορυφή με μια πυκνότητα η οποία πιστεύω θα τον κάνει χαρούμενο (σε σύγκριση με το πως είναι τώρα). Και ας μην ξεχνάμε ότι η χερλαιν είναι αυτή που καδράρει και αλλάζει το πρόσωπο. Όσο για τα φάρμακα, μεγάλα παιδιά είμαστε και η πληροφορία είναι εκεί έξω διαθέσιμη....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, το εχω γραψει πολλες φορες, αλλά δε λες να το καταλαβεις. Παμε αλλη μια φορα, μηπως και καταλαβεις το ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος που κάνεις εσυ και ολα τα νεαρα ατομα που φοβουνται να χρησιμοποιησουν ενα "δωρο" της επιστημης.

Εισαι νοημων ανθρωπος και θελω μια σοβαρη απαντηση στο εξης ερωτημα...

Γραφεις οτι ο νεαρος 25χρονος που δεν "χαπακωνεται" (αν ειναι δυνατον να χρησιμοποιουμε τετοιες φρασεις, λες και αναφερομαστε σε αναβολικα/ναρκωτικα!) κανει ενα καλο στη ζωη του...Ρωτω λοιπον..

Κανει καλο στη ζωη του και στον εαυτο του ο 25χρονος που, επειδη τον εχουν γεμισει με ανυποστατες φοβιες ασχετα/ανιδεα ατομα, αποδεχεται τη σκληρη μοιρα της αλωπεκιας; Κανει καλο στον εαυτο του ο 25χρονος που "μαραζωνει" καθημερινα κοιτωντας το ειδωλο του στον καθρεπτη και αποχαιρετωντας την πλουσια κομη των νεανικων χρονων; Κανει καλο στον εαυτο του ο 25χρονος που κλεινεται στο σπιτι του/στον εαυτο του, επειδη νιωθει μειονεκτικα, επειδη εχει χασει καθε αυτοπεποιθηση; Κανει καλο στον εαυτο του ο 25χρονος που καθημερινα βιωνει ψυχοφθορα αισθηματα, που βλεπει την ψυχολογια του να καταρρακωνεται, που παιρνει ενα σωρο αντικαταθληπτικα και παρολα αυτα δεν κανει κατι, για να αλλαξει την τραγικη κατασταση του;

Ποιος νοημων ανθρωπος θα απαντουσε καταφατικα; Ποιος θα εγραφε αυτο που εσυ ισχυριζεσαι, οτι δηλαδη κανει καλο στη ζωη του;

Προσωπικη, ταπεινη αποψη...ο φοβισμενος αυτος μοιρολατρης νεαρος κανει ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ στον εαυτο του. Αντι να καταλαβει οτι η επιστημη του εχει δωσει ενα "δωρο", για να αλλαξει τη μιζερη ζωη του, αυτος αποδεχεται το πεπρωμενο και ξεχνα να ζει, αδυνατει να απολαυσει τις χαρες της ζωης στην καλυτερη περιοδο της.

Αυτο, λοιπον, δεν μπορεις εσυ και πολλοι αλλοι να καταλαβετε.

Προσωπικα θεωρω χρεος μου που πηγαζει απο αισθηματα συμπαραστασης (φυσικα συμπασχω, φυσικα καταλαβαινω απολυτα το "δραμα" των νεαρων μελων του forum), να προσπαθω με καθε τροπο να διαφωτισω, να προτεινω τροπους επιλυσης του προβληματος.

Τωρα, αν εσυ, φιλε Γιωργο, θεωρεις αυτη την προσπαθεια κακοβουλη, αυτο ειναι προσωπικη σου αποψη και εκτιμηση.
τολ ο 25χρονος πρεπει να τρυπαει λαμαρινες!!! οχι να του σηκωνεται με βιαγκρα...ενας αντρας γνκ μεχρι και τα 45-50 για να μην πω και παραπανω το φυσιολογικο ειναι να ειναι ταυρος σε υαλοπωλείο! μην κολλας σε χαρακτηρισμους....η συστηματικη χρηση χαπιων το λεω χαπακωμα...ειτε ειναι ασπιρινη ειτε ειναι φινα ειτε ειναι σουπερ μαντολινι.....τι κανει ο 25χρονος που εχει ψυχολογικα με τα μαλλια του? μα τι αλλο? να κανει μμ.....να ενημερωθει σωστα.... και αναλογα με την προοδο της τριχοπτωσης να κινηθει σε μμ και ανα καποια χρονια να το ελεγχει...εδω λοιπον συμφωνω με αναστασακη...ναι..αν εισαι μιρκος μην πας και τα ριχνεις ολα σαν να μην υπαρχει αυριο....αν εισαι 3-4.... αν βεβαια εισαι ηδη 5+ και 6 που ημουν εγω....φουλ επιθεση..... και θα σου πω το αλλο εγω...συμφωνω οτι δεν υπαρχουν παρενεργιες..και συμφωνω επισης αυτο που λες σε οποιον χει...οτι ειναι ψυχολογικο...ωραια ειναι ψυχολογικο...το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο? για πιο λογο να παρεις κτι για να καθηστερησεις το μοιραιο? για πιο λογο να μην αφησεις να ξεγυμνωθει η αληθεια ωστε να ξερεις τι εχεις να αντιμετωπησεις με την μια και μονο πραγματικη λυση που ειναι και οριστικη? τι λογικη ειναι αυτη κραταμε το μαλλι μας οπως οπως με οποιηδηποτε κοστος και με την ελπιδα να μην συμβει κατι καπως καποτε και σταματησουμε την χρηση για λιγο και χυθει ολο το γαλα? καταλαβεαινω απολυτα την λογικη των χρηστων απλα εγω δεν συμφωνω.....
 

Kostas97

Well-Known Member
ωραια ντιμ θα σου απαντησω ενα ενα τα ερωτηματα.....
να σου δειξω μια μελετη που αμφιβαλλει για το φαρμακο? το ιντερνετ ειναι ελευθερο για ολους και ειναι τοσο μα τοσο ευκολο να κανεις μια ερευνα...επισης υπαρχουν πολλοι γιατροι στους οποιους μπορεις να απευθυνθεις να σου πουν την αποψη τους....εγω κανοντας μια μικρη ερευνα ενας μα ενας δερματολογος (και οχι μονο γιατι εχω και φιλους γιατρους διαφορων ειδικοτητων) δεν μου ειπε εστω να δοκιμασω...μα ενας! παει αυτο....
υπερασπιζομαι την γραμμη του γιατρου? καμια γραμμη γιατρου δεν υπερασπιζομαι και ειχα αποψη και βουληση πριν το γιατρο...ειναι σταση ζωης να μην χαπακανωνομαι ανευ λογου και για ψιλοπηδημα....ειτε ειναι φινα...ειτε ντοπες...ειτε με το παραμικρο βηχα αντιβιωση...και πιστεψε με αυτο με εκανε να μην ξερω τι σημαινει να αρωσταινει καποιος...τι ειναι πυρετος....πονος...τιποτα ποτε....πολυ απλα γιατι αφησα το σωμα μου να αμυνεται και το κρατησα ισχυρο αντι να το καταστελω με φαρμακα και να το κανω τεμπελικο με απλα λογια....εχθες ελεγε ο τζον για παραδειγμα που δεν ξερω αν το ειπε για αστειο...."παρε φινα για το μαλλι και αν δεν σου κανει κουκου παρε και βιαγκρα το βραδυ" σε ενα νημα...σοβαρα τωρα ειναι λυση αυτη?
ο cvial και αλλα μελη λενε την αναγκαιοτητα της σε καποιες περιπτωσεις και καλα κανουν..σεβαστη η αποψη τους...δεν καταλαβα γιατι δεν μπορουμε να πουμε και εμεις την αποψη μας..επειδη δεν ειμαστε χρηστες? η επειδη δεν εχουμε κανει διατριβη στο θεμα? ποιο το προβλημα και αρπαζεστε με το παρα μικρο?
μου λες οτι το επιβαλουν μεγαλοι γιατροι και συμφωνω...γιατι αραγε? την εχουμε κανει αυτη την κουβεντα σε αλλα νηματα....διασφαλιζουν το αποτελεσμα..προσεχουν για να εχουν.....
λες οτι κανω δογματισμο..κανεναν δογματισμο..επειδη έω την αποψη μου? και σου αντιστρεφω τον χαρακτηρισμο σε σενα και σε οσους με τοσο σθενος υπερασπιζεστε την θεραπεια σας....γιατι να μην κανετε εσεις δογματισμο?
λες οτι υπαρχουν μακροχρονιοι χρηστες εδω μεσα και δεν εχουν παρενεργειες....μα εχουν περασει τοσοι και τοσοι που δοκιμασαν και ειχαν παρενεργειες και με το ζορι τους βγαζετε τρελους...φταιει η διατροφη..το κανισμα...οτι η γη ειναι στρογγυλη....ψυχολογικα και τετοια....ε εγω σου λεω λοιπον οτι πολλοι απο τους χρηστες εχουν παρενεργειες και τις θαβουν και εθελοτυφλουν...εχω λοιπον και εγω το διακαιωμα να σκεφτομαι ετσι (βασικα το πιστευω κιολας απλα δεν μπορω να το αποδειξω).....
και για να τελειωνουμε.....κανει οτι γουσταρει ο καθενας στον οργανισμο του αλλα δεν μπορειτε να φιμωνεται......μην περιμενετε να μην υπαρχει και η αλλη αποψη και πιστεψε με υπαρχει αλλα δεν ακουγεται τοσο δυνατα γιατι δεν υπαρχει λογος να το κανει....να αποδειξει κατι....εμεις που δεν παιρνουμε κανουμε ενα καλο στην ζωη μας και δεν χρειαζεται να πληρωσουμε κανενα τιμημα.....ακομα και για τις τριχες..αυτες που εχουν στο κεφαλι τους η μη χρηστες θα τις εχουν ετσι και αλλιως...και αν τις χασουν θα το παλεψουν με μμ.....και αν γραφω κατι για την φινα το κανω να βλεπει και κανενα παιδακι να κρατησει μια πισινη και να κανει καμια ερευν πριν πλακωθει πανω στην απαιλπισια του στα χαπια.....
Ο καθε γιατρος μπορει να λεει ο,τι θελει δεν ειναι αλλωστε καινουργιο οτι ο μεσος ελληνας ιατρος δεν αποτελει πολυδιαβασμενο επιστημονα, αυτο μπορει να το δει οποιος ερχεται σε επαφες με γιατρους.
Εδω μιλαμε για ενα φαρμακο που συγκεκριμενα εμεις θελουμε να το παρουμε προκειμενου να κρατησουμε μαλλια οχι να μη πεθανουμε. Αυτο απο μονο του σε πολλους ανθρωπους ανεξαρτητως επαγγελματος ξενιζει. Λιγοι ειναι εκεινοι οι οποιοι λενε... "για τριχες θα μιλαμε;" και σταματανε την κουβεντα;

Γιωργο ρωτα τους γιατρους που στα ειπανε αυτα τι γνωμη εχουν για τα συμπληρωματα πρωτεινης και θα εκπλαγεις με την απαντηση...Ειναι οι ελληνες γιατροι που οταν βγηκε το εμβολιο του κωρονοιου δειλιασαν και τα ιδια ελεγαν και στους ασθενεις τους γιατροι που δεν εμπιστευονται την επιστημη γιατροι που σε πολλες περιπτωσης βρισκονται σε ηλικιες ανω των 50 και εχουν να δουν ερευνες χρονια αφου το να κανεις μια γαστροσκοπηση μια κολονοσκοπηση το να δωσεις 5 χαπια σε μια γιαγια για την πιεση και τη χολυστερινη και πολλα αλλα δεν απαιτουν ιδιαιτερο κοπο και προσπαθεια.
Ζουμε στη χωρα που προσφατα ενας ψευτογιατρος εγινε εκατομμυριουχος...

Εαν θελετε να μιλησετε με γιατρους για κατι λοιπον απευθυνθειται στους καταλληλους και αν δεν τους βρισκετε στην Ελλαδα κοιταξτε στο εξωτερικο.Αλλα ναι ξεχασα οταν καποιος λεει την αληθεια γυρναει τουμπα το εργο και λεμε "θελει να διασφαλισει το εργο του." Ποιο εργο εντωμεταξυ... το εργο που αν ο καθε νεαρος που τον ενδιεφερε η τριχοπτωση επαιρνε φινα, ισως η πεταλεια του μειωνοτανε.

Καποιοι οπως λες και συ ανοιγουν το ιντερνετ και βρισκουν απαντησεις ξερουν να διαβαζουν ερευνες, ξερουν να διαβαζουν στατιστικη ,ξερουν να απευθυνονται σε σωστους ανθρωπους.

Το κριμα σε αυτους που ακομα και το 2021 θα τραβιουνται με μαντζουνια επειδη δεν εχουν ικανοτητα να δουν την πραγματικοτητα και ο φοβος τους τρελαινει. Για αυτο καποιοι προσπαθουμε τοσο μηπως και καποιος νεαρος καταλαβει οτι λυσεις ειναι 2, αλλα ξερετε κατι απο το να μπαινουμε σε διαφωνιες ας κανει ο,τι θελει στην τελικη δικη του υποθεση ειναι!

Υ.Γ.: Καποιοι χρησιμοποιουμε φινα για να κρατησουμε το μαλλι μας, καποιοι γουσταρουν να τρεχουν με τα αυτοκινητα επειδη αυτο τους εξιταρει, καποιοι παιρνουν ντοπες επειδη θελουν το σωμα των ονειρων τους, καποιοι καπνιζουν ολη μερα και πινουν ποτα. Καποιοι αλλοι δεν κανουν τιποτα απο τα παραπανω ή κανουν κατι που δεν ανεφερα. Καποιοι αλλοι δεν ΖΟΥΝ φοβουνται το παραμικρο και δυσκολευουν τη ζωη τους. Διαλεξε με ποιους θες να εισαι. :D
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
τολ ο 25χρονος πρεπει να τρυπαει λαμαρινες!!! οχι να του σηκωνεται με βιαγκρα...ενας αντρας γνκ μεχρι και τα 45-50 για να μην πω και παραπανω το φυσιολογικο ειναι να ειναι ταυρος σε υαλοπωλείο! μην κολλας σε χαρακτηρισμους....η συστηματικη χρηση χαπιων το λεω χαπακωμα...ειτε ειναι ασπιρινη ειτε ειναι φινα ειτε ειναι σουπερ μαντολινι.....τι κανει ο 25χρονος που εχει ψυχολογικα με τα μαλλια του? μα τι αλλο? να κανει μμ.....να ενημερωθει σωστα.... και αναλογα με την προοδο της τριχοπτωσης να κινηθει σε μμ και ανα καποια χρονια να το ελεγχει...εδω λοιπον συμφωνω με αναστασακη...ναι..αν εισαι μιρκος μην πας και τα ριχνεις ολα σαν να μην υπαρχει αυριο....αν εισαι 3-4.... αν βεβαια εισαι ηδη 5+ και 6 που ημουν εγω....φουλ επιθεση..... και θα σου πω το αλλο εγω...συμφωνω οτι δεν υπαρχουν παρενεργιες..και συμφωνω επισης αυτο που λες σε οποιον χει...οτι ειναι ψυχολογικο...ωραια ειναι ψυχολογικο...το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο? για πιο λογο να παρεις κτι για να καθηστερησεις το μοιραιο? για πιο λογο να μην αφησεις να ξεγυμνωθει η αληθεια ωστε να ξερεις τι εχεις να αντιμετωπησεις με την μια και μονο πραγματικη λυση που ειναι και οριστικη? τι λογικη ειναι αυτη κραταμε το μαλλι μας οπως οπως με οποιηδηποτε κοστος και με την ελπιδα να μην συμβει κατι καπως καποτε και σταματησουμε την χρηση για λιγο και χυθει ολο το γαλα? καταλαβεαινω απολυτα την λογικη των χρηστων απλα εγω δεν συμφωνω.....
Η αντιμετωπιση της τριχοπτωσης ξεκιναει απο οταν διαγνωστει...Εαν εσυ εισαι μαγκας κανε τη διαγνωση σου NW0... και ξεκινα μινοξιδιλη να σε κρατησει αρκετο διαστημα να πας μετα σε τοπικη φινα και τελος στο χαπι λιγες μερες την εβδομαδα.Αυτο λεγεται προληψη....
Καποιος που ξεκιναει να αναζητα λυση οταν ηδη βλεπει διαφορες στο τριχωτο με γυμνο οφθαλμο εχει καθυστερησει. Εγω που με ενοιαζε το μαλλι κοιταγα την μπανιερα και τα μαξιλαρια απο 16 χρονων.
 
  • Like
Reactions: tol

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο καθε γιατρος μπορει να λεει ο,τι θελει δεν ειναι αλλωστε καινουργιο οτι ο μεσος ελληνας ιατρος δεν αποτελει πολυδιαβασμενο επιστημονα, αυτο μπορει να το δει οποιος ερχεται σε επαφες με γιατρους.
Εδω μιλαμε για ενα φαρμακο που συγκεκριμενα εμεις θελουμε να το παρουμε προκειμενου να κρατησουμε μαλλια οχι να μη πεθανουμε. Αυτο απο μονο του σε πολλους ανθρωπους ανεξαρτητως επαγγελματος ξενιζει. Λιγοι ειναι εκεινοι οι οποιοι λενε... "για τριχες θα μιλαμε;" και σταματανε την κουβεντα;

Γιωργο ρωτα τους γιατρους που στα ειπανε αυτα τι γνωμη εχουν για τα συμπληρωματα πρωτεινης και θα εκπλαγεις με την απαντηση...Ειναι οι ελληνες γιατροι που οταν βγηκε το εμβολιο του κωρονοιου δειλιασαν και τα ιδια ελεγαν και στους ασθενεις τους γιατροι που δεν εμπιστευονται την επιστημη γιατροι που σε πολλες περιπτωσης βρισκονται σε ηλικιες ανω των 50 και εχουν να δουν ερευνες χρονια αφου το να κανεις μια γαστροσκοπηση μια κολονοσκοπηση το να δωσεις 5 χαπια σε μια γιαγια για την πιεση και τη χολυστερινη και πολλα αλλα δεν απαιτουν ιδιαιτερο κοπο και προσπαθεια.
Ζουμε στη χωρα που προσφατα ενας ψευτογιατρος εγινε εκατομμυριουχος...

Εαν θελετε να μιλησετε με γιατρους για κατι λοιπον απευθυνθειται στους καταλληλους και αν δεν τους βρισκετε στην Ελλαδα κοιταξτε στο εξωτερικο.Αλλα ναι ξεχασα οταν καποιος λεει την αληθεια γυρναει τουμπα το εργο και λεμε "θελει να διασφαλισει το εργο του." Ποιο εργο εντωμεταξυ... το εργο που αν ο καθε νεαρος που τον ενδιεφερε η τριχοπτωση επαιρνε φινα, ισως η πεταλεια του μειωνοτανε.

Καποιοι οπως λες και συ ανοιγουν το ιντερνετ και βρισκουν απαντησεις ξερουν να διαβαζουν ερευνες, ξερουν να διαβαζουν στατιστικη ,ξερουν να απευθυνονται σε σωστους ανθρωπους.

Το κριμα σε αυτους που ακομα και το 2021 θα τραβιουνται με μαντζουνια επειδη δεν εχουν ικανοτητα να δουν την πραγματικοτητα και ο φοβος τους τρελαινει. Για αυτο καποιοι προσπαθουμε τοσο μηπως και καποιος νεαρος καταλαβει οτι λυσεις ειναι 2, αλλα ξερετε κατι απο το να μπαινουμε σε διαφωνιες ας κανει ο,τι θελει στην τελικη δικη του υποθεση ειναι!

Υ.Γ.: Καποιοι χρησιμοποιουμε φινα για να κρατησουμε το μαλλι μας, καποιοι γουσταρουν να τρεχουν με τα αυτοκινητα επειδη αυτο τους εξιταρει, καποιοι παιρνουν ντοπες επειδη θελουν το σωμα των ονειρων τους, καποιοι καπνιζουν ολη μερα και πινουν ποτα. Καποιοι αλλοι δεν κανουν τιποτα απο τα παραπανω ή κανουν κατι που δεν ανεφερα. Καποιοι αλλοι δεν ΖΟΥΝ φοβουνται το παραμικρο και δυσκολευουν τη ζωη τους. Διαλεξε με ποιους θες να εισαι. :D
μην τα πολτοποιεις ολα.....το οτι υπαρχουν γιαλατζι γιατροι δεν σημαινει οτι δεν εχουμε αξιους επιστημονες..για αντε ρωτα ξω την αποψη για τους ελληνες γιατρους...ειναι γνωστα αυτα..οποτε το επιπεδο ειναι υψηλο οποτε και ο μεσος ελληνας γιατρος ειναι σε υψηλοτερο επιπεδο απο τον μεσο γιατρο μια αλλης ευρωπαικης χωρας για παραδειγμα.... προσφατο παραδειγμα? το χαπι που ανακαλυψαν τωρα που χρησιμοποιειται για τους καρδιοπαθεις οτι μπορει να μειωσει 50% τα συπτωματα του κορονοιου..ελληνικης ομαδας ανακαλυψη ειναι....επισης αυτο που ειπες για την πρωτεινη δεν χρειαζεται να ρωτησω κανεναν γιατρο...γιατι να παρω πρωτεινη σε σκονη? κρεατακι του θεου δεν μπορω να φαω και να γουσταρψ κιολας? εκτος αν εισαι ο φελπς κανεις πρωταθμητισμο καις 20000 θερμιδες και οσο και να τρως δεν μπορεις να αναπληρωσεις..παω πασο....οπου και αυτο να κανεις ειναι με ημ. ληξεως..... τελος αυτο που ειπες και μπολντ μαλιστα συμφωνω αλλα υπαρχουν και καποιοι που ζουν ποιοτικα αν κτλ τι εννοω στο καθε σταδιο της ζωης τους και ρουφανε την ζωη και καποιοι οχι γιατι αναλλωνονται με πραγματα στην καθημερινοτητα τους που μαλιστα πιθανον να τους ερθει και ο λογαριασμος στην "επομενη" πιστα της ζωης του...και τοτε θα ηθελα να πεις ξανα..διαλεξε με ποιους θες να εισαι....
 

Kostas97

Well-Known Member
Για να βοηθησω καποιους βαζω επιγραμματικα ορισμενα στοιχεια απο αρθρα που μπορει να βριε καποιος με μια αναζητηση στο ιντερνετ:

1. Στη χώρα μας εκτιμάται ότι από στυτική δυσλειτουργία υποφέρουν περίπου μισό εκατομμύριο άνδρες.

2.Σχεδόν οι μισοί άνδρες στην Ευρώπη έχουν άγνοια για τη στυτική δυσλειτουργία

Σοκάρουν τα αποτελέσματα μεγάλης ευρωπαϊκής έρευνας για τη στυτική δυσλειτουργία: αν και ένας στους δύο άντρες άνω των 40 ετών αντιμετωπίζει πρόβλημα με τη στύση του, η άγνοια πάνω στο θέμα, τη σημερινή εποχή της υπερπληροφόρησης λόγω διαδικτύου, είναι μεγάλη, καθώς οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες παραδέχτηκαν ότι δεν έχουν, καν, ιδέα περί τίνος πρόκειται ακριβώς.

Μεγαλύτερη άγνοια σύμφωνα με την έρευνα έχουν οι Γερμανοί, ενώ αντίθετα καλύτερα ενημερωμένοι είναι οι Ισπανοί!(Θελετε μηπως να υποθεσουμε εναν απο τους λογους που γινεται αυτο...)

«Πηγή: https://www.athensvoice.gr/life/hea...ias-gia-ti-stytiki-dysleitoyrgia-stin-eyropi»

3.«Στους άνδρες ηλικίας από 40 έως 70 χρόνων τα στοιχεία δείχνουν ότι η συχνότητα των προβλημάτων στύσης και άρα της μη ικανότητας για διείσδυση, ξεπερνούν το 52%. Δηλαδή πάνω από ένας στους δύο θέλει, αλλά δεν μπορεί να φέρει σε πέρας τη σεξουαλική πράξη, απογοητεύοντας τη σύντροφό του και, κυρίως, τον εαυτό του», υπογράμμισε ο κ. Κωνσταντίνος Ρόκκας.
 

tol

Well-Known Member
τι κανει ο 25χρονος που εχει ψυχολογικα με τα μαλλια του? μα τι αλλο? να κανει μμ.....να ενημερωθει σωστα.... και αναλογα με την προοδο της τριχοπτωσης να κινηθει σε μμ και ανα καποια χρονια να το ελεγχει

Ομως, φιλε Γιωργο, δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες με εσενα, την ιδια γαϊδουρινη ( :D :p ) υπομονη και επιμονη που επεδειξες για μια ολοκληρη επταετια.

Νομιζεις οτι ειναι ευκολη η ψυχοφθορα διαδικασια να μπαινω καθε δυο χρονια σε ιατρειο για πολλαπλες μεταμοσχευσεις. Να κρυβομαι μηνες στο σπιτι μου, για να μη φαινεται το ξυρισμενο κεφαλι εξωγηινου;

Γιατι, λοιπον, ο 25χρονος να ταλαιπωρειται, ενω υπαρχει η απλη και ανεξοδη λυση για τα μαλλια του;


ο 25χρονος πρεπει να τρυπαει λαμαρινες!!! οχι να του σηκωνεται με βιαγκρα

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα, οπως τα περιγραφεις, φιλε Γιωργο.

Ομως, αναρωτηθηκες γιατι τοτε συμβαινει αυτο που ειπαν φιλες του Γερασιμου (gerassis), φαρμακοποιοι; Χθες ο Γερασιμος εγραψε (αν δεν το διαβασες, ριξε μια ματια) οτι αυτες οι φιλες του ειπαν οτι πολλοι νεαροι καθημερινα "χαπακωνονται" με viagra!!!

Αρα, δε φταιει, φυσικα, καμια φιναστεριδη που ο νεαρος εχει σεξουαλικα προβληματα. Αυτο που φταιει ειναι ο εσφαλμενος τροπος διαβιωσης και η καταρρακωμενη του ψυχολογια.

Αν, λοιπον, αυτος ο νεαρος, που εχει ηδη σεξουαλικα και ψυχολογικα προβληματα, παρει φιναστεριδη και ταυτοχρονα διαβασει τις μπουρδολογιες (των αρνητων του εμβολιου, των ψεκασμενων, αυτων που εχουν δει εξωγηινους, αυτων που εχουν δει τον Χριστο και την Παναγια και ολους τους αγιους μαζι), τι νομιζεις οτι θα συμβει;

Απλουστατα...θα αποδωσει ολα τα προϋπαρχοντα προβληματα στη φιναστεριδη.


Η αντιμετωπιση της τριχοπτωσης ξεκιναει απο οταν διαγνωστει...Εαν εσυ εισαι μαγκας κανε τη διαγνωση σου NW0... και ξεκινα μινοξιδιλη να σε κρατησει αρκετο διαστημα να πας μετα σε τοπικη φινα και τελος στο χαπι λιγες μερες την εβδομαδα.Αυτο λεγεται προληψη....
Καποιος που ξεκιναει να αναζητα λυση οταν ηδη βλεπει διαφορες στο τριχωτο με γυμνο οφθαλμο εχει καθυστερησει.

Και, φυσικα, φιλε Κωστα, η μονη αποτελεσματικη λυση για τα νεαρα ατομα ειναι η προληψη. Στα πρωτα σημαδια τριχοπτωσης οφειλουν να αρχισουν αμεσα τις μονες ενδεδειγμενες επιστημονικα θεραπειες. Ετσι, ουτε ψυχολογικα, ουτε σεξουλικα προβληματα θα αντιμετωπισουν και θα χαρουν τα καλυτερα χρονια της ζωης τους. Τωρα, αν φθασουν στα 40-45 και οι θεραπειες παψουν να εχουν επιδραση, τοτε σκεφτονται και σχεδιαζουν συστηματικα το επομενο βημα, τη μεταμοσχευση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φταίω εγώ να σας μπανάρω όλους για 2-3 εβδομάδες και να σας στείλω σε διαλογισμό? Το νήμα λέγεται "Γνωστός μου ζητάει τη γνώμη μου για μεταμόσχευση" και όχι θέλω να διαβάζω "την διαμάχη σας για την φιναστερίδη". Δεν καταλαβαίνετε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του φόρουμ είναι τα εκτός θέματος ποστ/σεντόνια για τα ίδια και τα ίδια από τους ίδιους και τους ίδιους?
 

vlafo

Well-Known Member
Να κρυβομαι μηνες στο σπιτι μου, για να μη φαινεται το ξυρισμενο κεφαλι εξωγηινου;
Φίλε tol μην δραματοποιείς τις καταστάσεις.Δεν είναι τόσο τραγικά.(άκου εξωγήινου,με έκανες και γέλασα):).
Εδώ ήταν ένας από τους φόβους μου αυτός μην σου πω ο μεγαλύτερος,αλλά σε πληροφορώ κανείς δεν έχει καταλάβει τίποτα,το look είναι φοβερό είχα να το κάνω από 20χρονών και γενικά είσαι μια χαρά(είμαι και ωραίο παιδί και μου πάει για αυτό ίσως να το περνάω ντούκου).
Άσε που έχουν ζηλέψει όλοι και το έχουν υιοθετήσει.
Γαι αυτό μην το δραματοποιείς λες και παίζουμε την τραγωδία του Αισχύλου ή του Ευριπίδη (να σου μιλήσω και στη γλώσσα σου:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Φταίω εγώ να σας μπανάρω όλους για 2-3 εβδομάδες και να σας στείλω σε διαλογισμό? Το νήμα λέγεται "Γνωστός μου ζητάει τη γνώμη μου για μεταμόσχευση" και όχι θέλω να διαβάζω "την διαμάχη σας για την φιναστερίδη". Δεν καταλαβαίνετε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του φόρουμ είναι τα εκτός θέματος ποστ/σεντόνια για τα ίδια και τα ίδια από τους ίδιους και τους ίδιους?
Χαχαχα....εντάξει cvial μην δέρνεις ...το νήμα αυτό εινάι και λίγο πιο ελεύθερο ... έξαλλου λέει φίλος φίλου ζητάει Μια γνώμη.....την οποία την πήρε κιόλας ...άσε που νομίζω ότι δεν είναι κακό να βλέπει και αυτά και να προβληματίζεται...ότι υπάρχουν και αυτά .....
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιώργο, όταν είσαι μέλος μιας κοινότητας οφείλεις να σέβεσαι τους κανόνες της. Έχω ξαναγράψει ότι εδώ δεν είναι "chating". H οικονομία του λόγου και η αποφυγή επαναλήψεων έχει πολύ μεγάλη σημασία γιατί αλλιώς τα νήματα "μπουκώνουν" και δεν διαβάζονται. Το σωστό θα ήταν ή να σταματήσετε την συζήτηση (πολύ χλωμό) ή να πείτε κατευθείαν σε όποιον ρωτά, να 2 link στο φόρουμ, μπες και ενημερώσου. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε "to the point" ή αν θέλουμε και να ξεδώσουμε (σεβαστό) να ξέρουμε να βάζουμε και τελείες.
 
Μπλουζα