Γνωστός μου ζητάει τη γνώμη μου για μεταμόσχευση

manly_Man

Well-Known Member
Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εξελιθει η τριχοπτωση του και οτι θα παει NW7. Σιγουρα δεν θα παει αν παρει και φινα. Ειναι πολυ πιθανο να μεινει οπως ειναι οποτε και δεν θα εβγαιναν εκτος safe zone με FUE, εκτος και αν πηγαινε σε κανεναν χασαπη που δεν εχει ιδεα. Πιστευω μπορει να παρει ενα αποτελεσμα συνδιασμου FUE και BHT και να μπορει μετα να ξυριζει και την δοτρια του χωρις τον φοβο του στριπ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν πάρει φίνα αλλάζει το πλάνο, μιλάμε χωρίς φίνα ποιες είναι οι επιλογές.
 

vlafo

Well-Known Member
Σε περιπτώσεις nw6-nw7 εγώ είμαι κάθετος.Μόνο στριπ χωρίς φόβο για το μέλλον και χωρίς φίνα.
Δεν έχει νόημα να ρισκάρεις και να έχεις πάλι το άγχος μελλοντικά.
Τώρα κάποια nw6 ή nw7 που έχουμε δει (από Lorenzo) να τα αναλαμβάνει,εκεί φαντάζομαι παίρνουν όλοι φίνα και πάντα με ένα ρίσκο για το μέλλον.
 

veg

Active Member
ειναι ενα τυπικο pattern , εξελισομενης τριχοπτωσης , εχοντας δει τι περιπτωσεις εχουν αναλαβει κλινικες , δεν θα τον χαρακτηριζα την πιο ακραια περιπτωση . Συμφωνω με τον φιλο πιο πανω ,μπορει παει για μεταμοσχευση ζωνης α hairline και β (μεσαια ) , στην α τα περισσοτερα , στην β λιγοτερα , crown καθολου σε πρωτη φαση . Χτενιζοντας τα ολα προς τα πισω , η πισω και προς πλαγια , θα εχει μια καλυτερη γενικη εικονα που θα τον ικανοποιησει οπως θα ηταν περιπου πριν 10 χρονια , που παλι θα ειχε φανερο προβλημα αλλα θα προτιμουσε να εμενε εκει . Αυτη την δυνατοτητα θα του δωσει η μμ να γυρισει σε μια προγενεστερη κατασταση .Εφοσον η δοτρια του το επιτρεπει παντα και εφοσον μιλαμε για αποτελεσμα φυσικο , δηλαδη ενος λιγοτερο φυσικου αραιωμενου κεφαλιου απο την τωρινη κατασταση .
 

midnight express

Well-Known Member
Εγω βλεπω αραιωμενα τα πλαινα.Εαν ο γιατρος του προτεινει μεταμοσχευση πρεπει να του προτεινει μονο στριπ εφ οσον υπαρχει θεμα στα πλαινα και ισως ακομα να μην ειναι μια σταθερη περιοχη.
 

tol

Well-Known Member
Τώρα τους μπουκώνουν και ντούντα.
Ένα παλικάρι εδώ δεν του είπε απαραίτητα ο Freitas?
η ντουντα κακα τα ψεμματα ειναι μερα με νυχτα ακομα κι με φινα

Φιλε vlafo, γιατι χρησιμοποιεις το ρημα "μπουκωνουν"; Φαινεται σαν να εισαι καθετα αρνητικος στη χρηση ντουταστεριδης.

Παλαιοτερα ενα εξεχον μελος του forum, ο tropheus, εκανε χρηση ντουτα. Επισης, ο φιλος dim, οπως εχει γραψει, ξεκινησε προσφατα.

Προσωπικα, αν ειχα προβλημα με το μαλλι, να εισαι βεβαιος οτι θα τη χρησιμοποιουσα οπωσδηποτε. Αν δεν ημουν ικανοποιημενος απο το μαλλι μου, αμεσως θα αρχιζα τη συγκεκριμενη θεραπεια. Απλα τωρα το μαλλι μου βρισκεται σε πολυ καλη κατασταση και δεν με απασχολει η περαιτερω βελτιωση του. Με τη χρηση ελαχιστου τοπικ προσομοιαζει με το μαλλι που ειχα 20 χρονων.

Θα αδιαφορουσα, λοιπον, για "τρομολαγνειες" ψοφοδεων ανδρων που απο τη μια δεν εχουν κανενα ενδοιασμο να καπνιζουν, πινουν, τρεφονται ανθυγιεινα και απο την αλλη φοβουνται τις δηθεν παρενεργειες ενος επιστημονικα εγκεκριμενου φαρμακου.

Ναι...και η ντουταστεριδη ειναι επιστημονικα εγκεκριμενη. Μπορει να μην ειναι για την τριχοπτωση, αλλά ειναι για την καλοηθη υπερπλασια του προστατη. Αρα, δεν υπαρχει περιπτωση να προκαλει επικινδυνες παρενεργειες. Δηλαδη, ολοι εκεινοι που τη χρησιμοποιουν για τον προστατη, κινδυνευουν; Ας ειμαστε λογικοι και ας αφησουμε στην ακρη την παραλογη κινδυνολογια. Άλλα πραγματα ειναι επικινδυνα για την υγεια και δυστυχως πολλοι ανθρωποι τα αγνοουν, τα παραβλεπουν.

ΥΓ Φιλε dim, μπορεις, αν θελεις, να μας αναφερεις τις εμπειριες σου απο τη χρηση ντουταστεριδης;
 

Kostas97

Well-Known Member
Παλαιοτερα ενα εξεχον μελος του forum, ο tropheus, εκανε χρηση ντουτα. Επισης, ο φιλος dim, οπως εχει γραψει, ξεκινησε προσφατα.
Φιλε Τολ παρεμπιπτοντως μηπως γνωριζεις ο Tropheus πώς και σταματησε να γραφει;
Ειχε σημαντικες εμπειριες να μοιραστει.
 

tol

Well-Known Member
Φιλε Τολ παρεμπιπτοντως μηπως γνωριζεις ο Tropheus πώς και σταματησε να γραφει;
Ειχε σημαντικες εμπειριες να μοιραστει.
Οχι, φιλε Κωστα. Δε γνωριζω τους λογους. Πραγματι ο tropheus ηταν μελος με σημαντικες εμπειριες. Απο αυτον πρωτοεμαθα για τη φιναστεριδη και τη ντουταστεριδη.

Καταλαβα οτι προκειται για τις μοναδικες αποτελεσματικες θεραπειες και ετσι ξεκινησα τη φιναστεριδη κανοντας ενα μεγαλο δωρο στον εαυτο μου.

Μακαρι να ειχα διαβασει τα σχολια του δεκα χρονια νωριτερα, ωστε να ειχα ακομη καλυτερα αποτελεσματα. Αν ειχα αρχισει δεκα χρονια νωριτερα, τωρα πιθανως δε θα ειχα αναγκη ουτε τη χρηση ελαχιστου τοπικ. Θα ειχα φουλ πυκνο μαλλι, αφου αλλωστε δεν προοριζομουν για μεγαλο norwood.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Φίλε tol

Κάθετα αρνητικός δεν είμαι σε τίποτα εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που δεν επιδέχονται αμφισβήτιση.
Αν με ρωτάς για τη Ντούντα λοιπόν,με ενοχλεί όσον αφορά τους Ισπανούς γιατρούς που αναλαμβάνουν μόνο με προϋποθέσεις πολύ αυστηρές,για να προμοτάρουν το αποτέλεσμα τους και σε μπουκώνουν με τα πάντα χωρίς να συντρέχει λόγος.
Σαν βετεράνος της φιναστεριδης λοιπόν μετά από μια 20ετια (εσένα σε θεωρώ ακόμα ερασιτέχνη)θα είναι ψέμα να σου πω ότι δεν μου πέρασε από το μυαλό να τη δοκιμάσω.Επειδή όμως οι μελέτες και τα περιστατικά που έχω σαν δείγμα,δεν έχουνε καμία σχέση με τη φίνα και υπολείπονται παρασάγγας,για αυτό δεν θα τη δοκίμαζα δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
Και δε μου εμπνέει.

Από την άλλη σου έχω ξαναπεί πως είναι άτοπη η σύγκριση των φαρμάκων με το αν κάποιος κάνει κακή ζωή,δεν είναι συγκρίσιμα.Αν κανείς κακή ζωή θα έχεις σχεδόν σίγουρα και τις πιθανές παρενέργειες,αυτό δε σημαίνει ότι και κάποιος που κάνει καλή ζωή αν δοκιμάσει Ντούντα δεν θα έχει επίσης παρενέργειες.
Και αυτοί που κάνουν προπονήσεις και υποτίθεται καλή ζωή και μιλάω για βάρη,είναι μέσα στη ντόπα και το φαρμάκι τους βλέπω τόσα χρόνια και μου λένε είναι με πρωτεΐνες και αμινοξέα.
Τα ξέρεις άλλωστε δε χρειάζεται να στα επισημαίνω.

Το αν συστήνεται για την καλοήθη υπερπλασία τότε θα πρέπει να την πάρεις αν έχεις πράγματι υπερπλασία και στη συστήσει ο γιατρός οχι προκαταβολικά.Με αυτή τη λογική και εγώ θα έπρεπε να παίρνω 5mg φίνα για να είμαι καλυμμένος μελλοντικά για την υπερπλασία.
Όποιο γιατρό ρωτήσεις και μιλάμε για γιατρό μμ,δέν τη συνιστά.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και την έχω ψάξει για Ντούντα αλλά δε βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις στα ερωτήματα μου.
Μπορούμε και το Μάκη να ρωτήσουμε που είναι χρόνιος χρήστης.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε tol

Κάθετα αρνητικός δεν είμαι σε τίποτα εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που δεν επιδέχονται αμφισβήτιση.
Αν με ρωτάς για τη Ντούντα λοιπόν,με ενοχλεί όσον αφορά τους Ισπανούς γιατρούς που αναλαμβάνουν μόνο με προϋποθέσεις πολύ αυστηρές,για να προμοτάρουν το αποτέλεσμα τους και σε μπουκώνουν με τα πάντα χωρίς να συντρέχει λόγος.
Σαν βετεράνος της φιναστεριδης λοιπόν μετά από μια 20ετια (εσένα σε θεωρώ ακόμα ερασιτέχνη)θα είναι ψέμα να σου πω ότι δεν μου πέρασε από το μυαλό να τη δοκιμάσω.Επειδή όμως οι μελέτες και τα περιστατικά που έχω σαν δείγμα,δεν έχουνε καμία σχέση με τη φίνα και υπολείπονται παρασάγγας,για αυτό δεν θα τη δοκίμαζα δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
Και δε μου εμπνέει.

Από την άλλη σου έχω ξαναπεί πως είναι άτοπη η σύγκριση των φαρμάκων με το αν κάποιος κάνει κακή ζωή,δεν είναι συγκρίσιμα.Αν κανείς κακή ζωή θα έχεις σχεδόν σίγουρα και τις πιθανές παρενέργειες,αυτό δε σημαίνει ότι και κάποιος που κάνει καλή ζωή αν δοκιμάσει Ντούντα δεν θα έχει επίσης παρενέργειες.
Και αυτοί που κάνουν προπονήσεις και υποτίθεται καλή ζωή και μιλάω για βάρη,είναι μέσα στη ντόπα και το φαρμάκι τους βλέπω τόσα χρόνια και μου λένε είναι με πρωτεΐνες και αμινοξέα.
Τα ξέρεις άλλωστε δε χρειάζεται να στα επισημαίνω.

Το αν συστήνεται για την καλοήθη υπερπλασία τότε θα πρέπει να την πάρεις αν έχεις πράγματι υπερπλασία και στη συστήσει ο γιατρός οχι προκαταβολικά.Με αυτή τη λογική και εγώ θα έπρεπε να παίρνω 5mg φίνα για να είμαι καλυμμένος μελλοντικά για την υπερπλασία.
Όποιο γιατρό ρωτήσεις και μιλάμε για γιατρό μμ,δέν τη συνιστά.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και την έχω ψάξει για Ντούντα αλλά δε βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις στα ερωτήματα μου.
Μπορούμε και το Μάκη να ρωτήσουμε που είναι χρόνιος χρήστης.
Έλα ρε βαφλο αυτοί που λένε ότι κάνουν δήθεν καλή ζωή δεν πίνουν δεν καπνίζουν αλλά χσπακωνονται για να κάνουν μπρατσακια νομίζεις ότι είναι υγιείς; Αν τους πεις ανέβα δέκα σκαλοπάτια γρήγορα με το που ανέβουν θα πέσουν κάτω από ζαλάδα....άσε....40 χρόνια φούρναρης...έτσι εινάι υγιείς νομίζεις;....όσο αφορά την Ντουντα απ' όσα είχα διαβάσει κάποια στιγμή έτσι ενημερωτικά για αυτά τα χάπια προκαλεί φουλ γυναικομαστια για αυτό και δεν προτείνεται σε άντρες αλλά σε γυναίκες κυρίως ....αλλά στην Ντουντα είναι δεδομένο το πρόβλημα στύσης σε σχέση με την φίνα που παίζεις με τις πιθανότητες και σε προηδοποιουν πάντα οι γιατροί γι αυτό όσοι την προτείνουν δηλαδή....
 

Dob31

Active Member
Φιλε τολ, η ντουταστεριδη πρωτα απ ολα ειναι δυσερευτη και πιο ακριβη σαν θεραπεια για την τριχοπτωση. Περα απο το οτι δεν ειναι και εγκεκριμενη για την ΑΑ, οι παρενεργειες της ειναι πιο συχνες και πιο εντονες. Ξερω ατομο που εχει υπερπλασια προστατη και ο γιατρος δεν του χορηγησε ντουτα γιατι ειναι ακομη "μαχιμος". Γενικα λιγοι ειναι αυτοι που την συνιστουν, και κυριως σε τοπικη μορφη
 

vlafo

Well-Known Member
Η ντουταστερίδη δεν είναι ακριβή κυκλοφορεί στο φαρμακείο σαν avodart και κάνει περίπου 20€ δεν θυμάμαι ακριβώς.
Ούτε είναι δυσεύρετη.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Η ντουταστερίδη σχεδόν μηδενίζει την DHT στον οργανισμό. Είναι δυνατόν ένας οργανισμός να λειτουργεί φυσιολογικά χωρίς καθόλου DHT????? Η DHT σαν ορμόνη είναι πολύ σημαντική να υπάρχει σε κάθε άντρα καθώς είναι η πιο ισχυρή αντρική ορμόνη και ευθύνεται για την αρρενωπότητα του άντρα και την φυσιολογική σεξουαλική του λειτουργεία κατά την ενήλικη ζωή του, την οποία DHT δεν μπορεί να υποκαταστήσει επάξια η τεστοστερόνη. Είπαμε να προστατέψουμε τα μαλλιά από την αραίωση, αλλά όχι και να αλλάξουμε εντελώς τις ορμόνες μας για 2 τρίχες παραπάνω. Εκτός και αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει τίποτα άλλο στη ζωή από τα μαλλιά και αδιαφορεί για την υγεία του.
 

denis2712

Member
Η ντουταστεριδη σου κάνει μαλλί 18χρονου, και λίμπιντο 75χρονου.Προσωπικη εμπειρία,με συνταγή γιατρού παρακαλώ...
Η αποτελεσματικότητα της φιναστεριδης και πολύ περισσότερο της ντουταστεριδη είναι αδιαμφισβήτητη.Αλλα είναι φάρμακα και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.
 

crossfire

Well-Known Member
Στα δώδεκα χρονιά φίνα, προσπάθησα 3 φορες να το γυρίσω στη ντουτα.......και τις τρεις φορες γύρισα στη φίνα μέσα σε ενα μήνα.
Ο λογος;
Με έπιανε μια μελαγχολία, μια στενοχώρια την δεύτερη εβδομαδα περιπου .......κατι επηρέαζε στον οργανισμό και μου έβγαζε αυτή την παρενέργεια.
Δεν επεμενα......μόλις την σταματούσα, έφευγε.
 
Μπλουζα