Γνωστός μου ζητάει τη γνώμη μου για μεταμόσχευση

gerassis

Well-Known Member
Άνδρας φίλης 40+ ετών με προσέγγισε κατόπιν παροτρυνσης της γυναίκας του με σκοπό να ρωτήσει την άποψη μου μου για μεταμόσχευση.
Δεν έχει πάρει ποτέ φαρμακευτική αγωγή.
Η άποψη μου (του την είπα ξεκάθαρα) είναι να μην προβεί σε μμ καθως η τριχόπτωση εξελίσσεται και η επιφάνεια κάλυψης ειναι μεγάλη.
Αυτός όμως το επιθυμεί διακαώς οπότε και η πρόταση μου ήτανε να ακολουθήσει για 12 μήνες φαρμακευτική αγωγή (Φιναστεριδη και Μινοξιδιλη) με χρηση Σαμπουάν κετοκοναζολης 2%.
Μετα τους 12 μήνες να δούμε πως θα είναι το κεφάλι του και αποφασίζει. Πιστεύω οτι η Φινα έχει να του προσφέρει αρκετά και ειναι σχετικά ακίνδυνη μιας και έχει κάνει οικογένεια.
Θα ήθελα την άποψη ΜΟΝΟ μελών του φόρουμ και οχι κλινικών, μιας και 4 Φεβ θέλει να έρθει μαζί μου στο γιατρό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210125_155638.jpg
    IMG_20210125_155638.jpg
    418.9 KB · Προβολές: 99
  • IMG_20210125_155707.jpg
    IMG_20210125_155707.jpg
    456.6 KB · Προβολές: 104
  • IMG_20210125_155728.jpg
    IMG_20210125_155728.jpg
    435.4 KB · Προβολές: 113
  • IMG_20210125_155803.jpg
    IMG_20210125_155803.jpg
    377.2 KB · Προβολές: 105
  • IMG_20210125_155832.jpg
    IMG_20210125_155832.jpg
    385.5 KB · Προβολές: 92

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Νομιζω εδωσες τις σωστες συμβουλες. Κι εγω αυτα θα του λεγα. Επισης οπως και να χει πρεπει να του πεις να κρατα μικρο καλαθι γιατι ηδη στα 40 εχει χασει αρκετο μαλλι ετσι κ αλλιως.
 

midnight express

Well-Known Member
Ο ανθρωπος αδειασε τι θα του δωσει η φινα?Ας παει στον γιατρο να κανεο μια μετρηση και να συζητησει μαζι του.Εγω τον βλεπω καλη περιπτωση για μεταμοσχευση.Εχει αδειασει εντελως επανω και εχει σχηματιστει το πατερν.Τηνβδοτρια του την βλεπω αρκετα αραιη και φοβαμαι μην εχει dupa.Ας παει σε γιατρο πρωτα οπως και να εχει.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε gerassis τι εξελίσεται η τριχόπτωση ?η επόμενη εξέλιξη του φίλου στην τριχόπτωση είναι να συνεχιστεί η τριχόπτωση σε γενια πόδια χέρια κτλ..ας πάει για μετρήσεις όπως είπαν τα παιδιά κρατώντας μικρό καλάθι ,επίσης να ξέρει πως αν μπει στο τρυπάκι θέλει σίγουρα 3+ επεμβάσεις και πάλι ίσως δεν φτάσει στο αποτέλεσμα που μπορεί να έχει στο μυαλό του. Να κουμπώνει φίνες κτλ για εμένα είναι άνευ σημασίας.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φιλοι μου γιατι να μην εχει νοημα η φιναστεριδη;6αρης ειναι και μπαινοντας σε θεραπεια διασφαλιζει οτι δεν θα παει 7αρης.Μονο και μονο για αυτο το λογο πιστευω αξιζει να ξεκινησει θεραπεια.Επισης μπορει να δυναμωσει την πυκνοτητα της δοτριας κατι που θα δωσει καλυτερη προοπτικη στον σχεδιασμο πλανου μμ.
 

midnight express

Well-Known Member
Φιλοι μου γιατι να μην εχει νοημα η φιναστεριδη;6αρης ειναι και μπαινοντας σε θεραπεια διασφαλιζει οτι δεν θα παει 7αρης.Μονο και μονο για αυτο το λογο πιστευω αξιζει να ξεκινησει θεραπεια.Επισης μπορει να δυναμωσει την πυκνοτητα της δοτριας κατι που θα δωσει καλυτερη προοπτικη στον σχεδιασμο πλανου μμ.
Νομιζω ειναι 7αρης.Δεν εχει να παει καπου.Εαν ο γιατρος δει οτι η δοτρια του μπορει να δωσει κατι ας προχωρησει.Εαν οχι ειναι κριμα να μπει σε αυτο το λουκι και αποτελεσμα να μην δει και χρονο και χρημα να χασει.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Νομιζω ειναι 7αρης.Δεν εχει να παει καπου.Εαν ο γιατρος δει οτι η δοτρια του μπορει να δωσει κατι ας προχωρησει.Εαν οχι ειναι κριμα να μπει σε αυτο το λουκι και αποτελεσμα να μην δει και χρονο και χρημα να χασει.
6αρης ειναι αν δεις εχει διατηρησει τα πλαινα.
Αν ηταν 7αρης θα ειχαν κατεβει στο αυτι του.Επισης εντος του πλαισιου στην φωτογραφια μπορει να δει θεαματικη βελτιωση και επαναφυτρωση.Κατα την αποψη μου ειναι καλος υποψηφιος για φιναστεριδη
 

Συνημμένα

  • InkedIMG_20210125_155803_LI.jpg
    InkedIMG_20210125_155803_LI.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 86

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το θέμα σε αυτόν με την φίνα είναι να διατηρήσει την δότρια του σε αυτά τα επίπεδα και να μην προχωρήσει παραπάνω δηλαδή να ανοίξει και άλλο. Το να έχει μια μικρή επανέκφυση είναι το μικρότερο κέρδος.
 

giorgosv

Active Member
Στις περισσότερες περιπτώσεις θα πρότεινα σε κάποιον να επιχειρήσει να κάνει μεταμόσχευση.
Δεν έχουν όλοι ίδιες απαιτήσεις. Ο φίλος εδώ πχ θα μπορούσε να φτιάξει hairline α και β ζώνη και με λίγο μακρος χτενίζοντας προς τα πίσω να ήταν ευτυχισμένος με αυτή την αλλαγή.
Το crown δεν μπορεί να γεμίσει οπότε θα είναι πεταμένα μοσχευματα.
Τα πλαϊνά του φυσικά δεν είναι καλά για εξαγωγή κ πίσω δεν φαίνεται καλά από τις φωτογραφίες.
Αυτός ο άνθρωπος αν έκανε αυτό το πλάνο για τον εαυτό του θα ήταν πολύ χαρούμενος με αυτό που θα έβλεπε στον καθρέφτη και ας ήταν και κάπως αραιά και ας μην είχε μαλλιά πίσω.
Θέλει έλεγχο τι μπορεί να δώσει η δοτρια και μετά ρεαλιστικό πλάνο τι μπορεί να πετύχει από μπροστά προς τα πίσω.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Στις περισσότερες περιπτώσεις θα πρότεινα σε κάποιον να επιχειρήσει να κάνει μεταμόσχευση.
Δεν έχουν όλοι ίδιες απαιτήσεις. Ο φίλος εδώ πχ θα μπορούσε να φτιάξει hairline α και β ζώνη και με λίγο μακρος χτενίζοντας προς τα πίσω να ήταν ευτυχισμένος με αυτή την αλλαγή.
Το crown δεν μπορεί να γεμίσει οπότε θα είναι πεταμένα μοσχευματα.
Τα πλαϊνά του φυσικά δεν είναι καλά για εξαγωγή κ πίσω δεν φαίνεται καλά από τις φωτογραφίες.
Αυτός ο άνθρωπος αν έκανε αυτό το πλάνο για τον εαυτό του θα ήταν πολύ χαρούμενος με αυτό που θα έβλεπε στον καθρέφτη και ας ήταν και κάπως αραιά και ας μην είχε μαλλιά πίσω.
Θέλει έλεγχο τι μπορεί να δώσει η δοτρια και μετά ρεαλιστικό πλάνο τι μπορεί να πετύχει από μπροστά προς τα πίσω.
διαφωνω....για μενα το ζητουμενο στα μεγαλα nw που ειμαι και εγω ειναι η ομοιομορφη καλυψη κατι σαν αυτο που κανω εγω μιας και με τον φιλο εδω ειμαστε σχεδον το ιδιο...κατα την αποψη μου αντιαισθητικο θεαμα τα μαλλια μπροστα σε α β ζωνη χωρις μεγαλη πυκνωτητα αναγκαστικα και απο πισω το απολυτο τιποτα.....ενοοειτε οτι ο φιλος πρεπει να κανει πλανο τουλαχιστον για 2μμ 2ημερες....
 

gerassis

Well-Known Member
Χαίρομαι που οι περισσότεροι συμφωνούμε. Δε θέλω να τον αφήσω να πάει μόνος του σε "κλινικές" μεταμοσχευσης. Γιαυτό και ασχολούμαι
Θα του φανε όλο το μαλλί ( και της κεφαλής και της τράπεζας).
Ειναι 6αρης προχωρημενος λοιπόν με αδύναμη δοτρια. Ανάφερα τη Φίνα γιατί άδειασε αρκετά τα τελευταία 3 χρόνια.
Ευχαριστώ για τις εκτιμήσεις σας!
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ φιναστεριδη πάντως ούτε που θα του πρότεινα..τώρα ο καθένας έχει την άποψη του..πάντως το ιδανικό θα ήταν από θέμα επεμβάσεων strip+fue ώστε να πάρει τα μέγιστα από grafts και να καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερο το κεφάλι του.δεν θεωρώ πλέον λύση να χαπακωνεται από εδώ και πέρα όντας nw 6..αυτό θα έπρεπε να το έκανε χρόνια νωρίτερα.τωρα είναι αργά.
 

gerassis

Well-Known Member
Εγώ φιναστεριδη πάντως ούτε που θα του πρότεινα..τώρα ο καθένας έχει την άποψη του..πάντως το ιδανικό θα ήταν από θέμα επεμβάσεων strip+fue ώστε να πάρει τα μέγιστα από grafts και να καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερο το κεφάλι του.δεν θεωρώ πλέον λύση να χαπακωνεται από εδώ και πέρα όντας nw 6..αυτό θα έπρεπε να το έκανε χρόνια νωρίτερα.τωρα είναι αργά.
Φιλε μακάρι να μη κάνει τπτ. Αλλά αν το αποφασίσει έχει ελάχιστα περιθώρια για αστοχίες. Πρέπει να τα σκάσει "χοντρά" σε κλινική που έχει δείξει αξιόλογα αποτελέσματα σε δύσκολες επεμβάσεις.
Οπότε συνδιασμος FUT FUE και εξαγωγή απο γένια ειναι μονόδρομος.
Θα συνεχιζω να τον αποθαρρυνω.
 

vlafo

Well-Known Member
Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
Στην Ελλάδα για στριπ ή combo μόνο στον Αναστασάκη μπορεί να πάει και να πάρει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα αλλά θα πρέπει να ξέρει ότι λιγότερα από 3500 δεν αξίζει να βάλει.
Του τα βάζει άνετα και τό πιο πιθανό να μείνει και ικανοποιημένος.
Για αυτό πες του να δει αντίστοιχα αποτελεσματα και αν του αρέσουν άστον να προχωρήσει.
 

manly_Man

Well-Known Member
Φιλε μακάρι να μη κάνει τπτ. Αλλά αν το αποφασίσει έχει ελάχιστα περιθώρια για αστοχίες. Πρέπει να τα σκάσει "χοντρά" σε κλινική που έχει δείξει αξιόλογα αποτελέσματα σε δύσκολες επεμβάσεις.
Οπότε συνδιασμος FUT FUE και εξαγωγή απο γένια ειναι μονόδρομος.
Θα συνεχιζω να τον αποθαρρυνω.
φιλε gerassi, απο το να μη κανει τιποτα, καλυτερα να παει σε μια budjet κλινικη να βαλει οσα περισσοτερα μοσχευματα μπορει με FUE σε διήμερη συνεδρια σε συνδιασμο και με γενια.

Σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο τωρα και δεν θα εχει χαλασει μια περιουσια χωρις να ξερει αν θα τον ικανοποιει το αποτελεσμα.

Με fue θα μπορει να τα κραταει και αρκετα κοντα εως ξυρισμενα παντου στη δοτρια για να φαινεται οτι εχει περισσοτερο "ογκο" στο πανω μερος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η πιο δόκιμη λύση ανεξάρτητα από χρήματα είναι η λύση που πρότεινε ο Vlafo. Το αν θα χαλάσει μια περιουσία ή όχι είναι δικιά του υπόθεση και θα το κρίνει ο ίδιος αν αξίζει ή όχι. Με FUE σε εξελισσόμενο NW6 έχεις μεγάλες πιθανότητες να βγουν εντελώς εκτός safe (ειδικά σε budget κλινικές) και να ψάχνεται στο μέλλον. Φυσικά πρέπει να ξέρει και τα 2 σενάρια (με τα συν/πλην) και να αποφασίσει.
 
Μπλουζα