Για όσους κόψαν το regaine....

mic6

Well-Known Member
Γεια σας παίδες. Σήμερα κατάφερα και διάβασα το thread ολόκληρο μιας και στην εξοχή δεν είχα ίντερνετ. Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα ιδιαίτερα με τα πρησμένα πρόσωπα και τα ματωμένα ούλα και ούτε είχα ιδέα ότι η μινοξιδιλη που χρησιμοποιούν τόσα εκατομμύρια άνθρωποι θα είχε σοβαρές παρενέργειες σε τόσο κόσμο... Τέλος πάντων εγώ στα 45 μου και μετά την πρόσφατη μμ που έκανα κατόπιν πρότασης της κλινικής τη χρησιμοποιώ 2 φορές την ημέρα από 1ml που γράφουν οι οδηγίες. Την αφήνω επάνω όλο το βράδυ και κοιμάμαι με αυτή. Το ίδιο και το πρωί γιατί λουζομαι συνήθως απόγευμα. Μου προτείνετε να τη μειώσω σε μια φορά την ημέρα; Να περιμένω 6 μήνες να αρχίσει η φυτρωση και μετά να τη μειώσω σε μια φορά την ημέρα; Να μην τη μειώσω καθολου για ένα χρόνο και μετά βλέπω; Δεν είχα κάνει ποτέ θεραπεία κανενός είδους μέχρι πριν από 1μιση μήνα που την ξεκίνησα και το κεφάλι μου πριν τη μμ ήταν όπως στη φωτό. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
172a1c54ab111c5a49db688ed90efb87.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pavlakis

Member
καλησπερα.Κκανω καθε μερα χρηση kirkland η rogaine οποια θεραπεια αγοραζω τα 10 τελευταια χρονια.δεν ειδα κανενα πριξιμο η καποια αλλαγηξ γενικως!
 

erwinor

Member
Καλησπέρα.......και εγώ δυο χρόνια τώρα καμιά παρενέργεια μονο τη φαγουρίτσα λιγάκι ( η οποία ήταν πιο έντονη με kirkland) όμως με καθημερινό λούσιμο παλεύεται.
 

MariosOik

Active Member
Πολύ τριχόπτωση παίδες...! Ξεπερνάμε κατά πολύ τα ρεκόρ μας...! Οι τριχες φευγουν 5 5 και ειναι αδυναμα..! Επισης πολυ φαγουρα... Δεν ξερω, θα επιμεινψ οσο δεν βλεπω αραιωση στην διακοπη...!
 

xevo80

New Member
Γεια σας παίδες. Σήμερα κατάφερα και διάβασα το thread ολόκληρο μιας και στην εξοχή δεν είχα ίντερνετ. Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα ιδιαίτερα με τα πρησμένα πρόσωπα και τα ματωμένα ούλα και ούτε είχα ιδέα ότι η μινοξιδιλη που χρησιμοποιούν τόσα εκατομμύρια άνθρωποι θα είχε σοβαρές παρενέργειες σε τόσο κόσμο... Τέλος πάντων εγώ στα 45 μου και μετά την πρόσφατη μμ που έκανα κατόπιν πρότασης της κλινικής τη χρησιμοποιώ 2 φορές την ημέρα από 1ml που γράφουν οι οδηγίες. Την αφήνω επάνω όλο το βράδυ και κοιμάμαι με αυτή. Το ίδιο και το πρωί γιατί λουζομαι συνήθως απόγευμα. Μου προτείνετε να τη μειώσω σε μια φορά την ημέρα; Να περιμένω 6 μήνες να αρχίσει η φυτρωση και μετά να τη μειώσω σε μια φορά την ημέρα; Να μην τη μειώσω καθολου για ένα χρόνο και μετά βλέπω; Δεν είχα κάνει ποτέ θεραπεία κανενός είδους μέχρι πριν από 1μιση μήνα που την ξεκίνησα και το κεφάλι μου πριν τη μμ ήταν όπως στη φωτό. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
172a1c54ab111c5a49db688ed90efb87.jpg
Γεια σας παίδες. Σήμερα κατάφερα και διάβασα το thread ολόκληρο μιας και στην εξοχή δεν είχα ίντερνετ. Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα ιδιαίτερα με τα πρησμένα πρόσωπα και τα ματωμένα ούλα και ούτε είχα ιδέα ότι η μινοξιδιλη που χρησιμοποιούν τόσα εκατομμύρια άνθρωποι θα είχε σοβαρές παρενέργειες σε τόσο κόσμο... Τέλος πάντων εγώ στα 45 μου και μετά την πρόσφατη μμ που έκανα κατόπιν πρότασης της κλινικής τη χρησιμοποιώ 2 φορές την ημέρα από 1ml που γράφουν οι οδηγίες. Την αφήνω επάνω όλο το βράδυ και κοιμάμαι με αυτή. Το ίδιο και το πρωί γιατί λουζομαι συνήθως απόγευμα. Μου προτείνετε να τη μειώσω σε μια φορά την ημέρα; Να περιμένω 6 μήνες να αρχίσει η φυτρωση και μετά να τη μειώσω σε μια φορά την ημέρα; Να μην τη μειώσω καθολου για ένα χρόνο και μετά βλέπω; Δεν είχα κάνει ποτέ θεραπεία κανενός είδους μέχρι πριν από 1μιση μήνα που την ξεκίνησα και το κεφάλι μου πριν τη μμ ήταν όπως στη φωτό. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
172a1c54ab111c5a49db688ed90efb87.jpg
Για τον πρωτο χρόνο μέχρι να δεις και το τελικό στάδιο της ΜΜ σου να βάζεις πρωί βράδυ,τουλάχιστον εγώ έτσι το έκανα.Μετα το γυρνάς σε μια φορά την ημέρα (βράδυ).. Στα 5 χρόνια χρήσης μινοξ που κάνω, τώρα πια βάζω 3-4 φορές την εβδομάδα. Από παρενέργειες εγώ προσωπικά δεν έχω εντοπίσει τίποτα.
 

felaini

Active Member
Προσωπικα ναι μεν αλλα!! Ναι μεν περιοριζει την τριχοπτωση κ εχει κ αναπτυξη τριχων...αλλα το χειροτερο φαρμακο κατ εμε.. αλλοιωση χαρακτηριστικων εκφρασης δερματος με αλλα λογια γερναει το προσωπο σου! Χιλιες φορες φινα παρα αυτο το υγρο! Δηλαδη για 100 τριχες παραπανω καταστρεφεις το προσωπο σου! Σε Προσωπικο βιωμα παντα αναφερομαι.. το εκοψα ησυχασα ψιλοεπανερχεται η ελαστικοτητα στο δερμα του προσωπου μου κ το κολλαγονο.. κανει μπαμ στην αλλιωση μου το λεγανε πολλοι κ μου λεγανε δειχνεις κουρασμενος με μαυρισμενα ματια... εφυγε κουβα κατευθειαν!
 

MariosOik

Active Member
Καλησπέρα παίδες...! 6 μήνες χωρίς μινονιξιδίλη...! Τριχόπτωση μεγάλη ολους αυτούς τους μήνες γύρως στις 120-150 ημερησίως, αλλά καμία αλλαγή...! Δεν υπάρχει κάποια επίπτωση προς το παρόν από την διακοπή της...! Μόνο θετικά όπως παρά τα 30 μου μοιάζω με 24-25 (έτσι μου λένε συνεχώς) υποχώρησαν κάποιες ρυτίδες και φυσικά η ξηροδερμία στο κεφάλι μου.
 

dim d

Well-Known Member
Ρε παιδια δεν ειναι τοσο τραγικο σαν φαρμακιο μην τρελαινομαστε, σιγουρα εχει καποιες παρενεργειες αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου...ετσι κι αλλιως για καλυτερο αποτελεσμα θες και φινα και μινοξ. Ας μην τασ υγκρινουμε σε σοβαροτητα, το οτι η φινα μεταβολιζεται αποκλειστικα στο συκωτι εμενα μου φτανει και μου περισσευει σας κινδυνος. Καθε οργανισμος δεχεται διαφορετικα τα φαρμακα για αυτο ας μην λεμε παρε το ταδε επειδη εγω ημουν κομπλε.
 

vagelis454

New Member
'Εχει κάνει σε κανέναν η χρήση regaine σμηγματοειδή κύστη σε αυχένα,στην περιοχή τριχοφυίας, ή παίζει να είναι άλλο το αίτιο ή εγώ τόσο υπερευαίσθητος?Να πω ότι ξυρίζομαι με ξυράφι και πρόσφατα μετά την έναρξη του regaine ψηλάφισα μια μικρή κύστη εσωτερικά του δέρματος στην περιοχή του αυχένα.Επίσης να πω πως είχα έντονο κνησμό σε όλο το κεφάλι,καθώς και έντονο ερεθισμό.
 
3 χρόνια μινοξ δεν έχω παρατηρήσει κανένα σύμπτωμα. Όταν την μείωσα για κανα 6 μηνο στην 1 φορά την μέρα μετά από ένα διάστημα φάνηκε μεγαλύτερη αραίωση, οπότε το ξανα γύρισα στις 2 φορές, όπου και είδα μια βελτίωση στο πρώτο 2μηνο κιόλας
 

nine

Active Member
Παιδια οταν βαζετε 2 φορες την ημερα η 2η φορα ειναι μετα απο μπανιο βραδυ;
Μου φαίνεται δύσκολο με καθαρο μαλλακι να το ξαναλαδωσω με το υγρο και μετα να μεινει και η ξηροδερμια ολο το βραδυ που μου κανει το kirkland.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mic6

Well-Known Member
Παιδια οταν βαζετε 2 φορες την ημερα η 2η φορα ειναι μετα απο μπανιο βραδυ;
Μου φαίνεται δύσκολο με καθαρο μαλλακι να το ξαναλαδωσω με το υγρο και μετα να μεινει και η ξηροδερμια ολο το βραδυ που μου κανει το kirkland.
Λούσιμο πριν τον ύπνο, πιστολάκι και regain αφρό.
Θεωρώ η καλύτερη χρήση μινοξ.
 

Wenk

New Member
Παιδιά καλησπέρα, εγώ κάνω χρήση regain τα τελευταία 10 χρόνια καθημερινά και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο συμπτώμα..
 

nine

Active Member
Παιδιά καλησπέρα, εγώ κάνω χρήση regain τα τελευταία 10 χρόνια καθημερινά και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο συμπτώμα..


10 χρόνια;
και σε κραταει ακομα χωρις να εχεις χασει εδαφος;
Ολα αυτα τα χρονια εχεις παρατηρησει shedding κυκλους;
Δηλαδη να εχεις τριχοπτωση, να βλεπεις αραιωση και μετα να σε κανει επαναφορα καλυτερα ανα 4-5 μηνες.
Οπως ηταν περιπου και η 1η φορα που ξεκινήσαμε.
Εγω ειμαι στους 19 μηνες χρησης - 1 φορα την ημερα και ειμαι αρκετα χειροτερα σε σχεση με το πως ημουν περσι.
 

Wenk

New Member
Έχω χάσει πολύ έδαφος σε κροτάφους και σκέφτομαι για μμ, πιστεύω όμως ότι την έχει καθυστερήσει τρομερά την πτώση.. Δεν έχω παρατηρήσει αυτό που λες με τους κύκλους, τα τελευταία 2 χρόνια όμως έχει γίνει επιθετική η πτώση
 

Aristos

New Member
Καλησπερα και απο εμενα παιδια. Εκανα περιπου 5 χρονια χρηση rogaine 5% υγρο. Πριν απο 3 μηνες το σταματησα γιατι πολυ απλα δεν ειχε δραση. Ισα ισα η ξηροδερμια ειχε γινει εντονοτερη. χρησιμοποιουσα 2 σαμπουαν, αλλα τπτ περισσοτερο. εχω δοκιμασει φινα και αλλα πολλα. Ακομα και αφρο και μεσα σε ενα μηνα ειχα τη μεγαλυτερη τριχοπτωση που παρατηρησα ποτε καθως εκανε το μαλλι μου σαν αχυρο. Το αλλοπροσαλο ειναι οτι οταν το σταματησα, η τριχοπτωση ειχε σταματησει για λιγο καιρο. Μετα απο 3 μηνες ομως επανηλθε και δε μπορω να κανω κατι. Δεν ειχα αλλα προβληματα οπως κυκλους κουραση κτλ. Τι μου προτεινετε? Σκεφτομουν καποια αλλη μινοξ, τυπου κιρκλαντ
 

karampalikis

Active Member
Πριν απο 3 μηνες το σταματησα γιατι πολυ απλα δεν ειχε δραση.
Είχε δράση, όταν την σταματήσεις το καταλαβαίνεις....τώρα και να ξαναρχίσεις δύσκολα θα κερδίσεις το χαμένο έδαφος άλλα σίγουρα θα βοηθήσει
χρησιμοποιουσα 2 σαμπουαν
Τα μόνα σαμπουάν που έχουν κάποια σοβαρά αποτελέσματα στην αα είναι αυτα με κετοκοζανόλη (με τα υπόλοιπα σαμπουάν το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείς)
εχω δοκιμασει φινα
Για πόσα καιρό; Θέλει τουλάχιστον 6 μήνες για να δεις τα πρώτα αποτελέσματα....είναι ότι πιο αποτελεσματικό (εκτός από την ντούντα) μπορείς να πάρεις για την αα
 

Aristos

New Member
1) Πραγματικα εκατσα αρκετο καιρο με μινο ενω μ επεφταν τριχες. δεν την σταματησα σε μια νυχτα. Απλα αρχιζα να βγαζω κομματακια δερματος απο το κεφαλι μ απο ενα σημειο και μετα. Ειχα πολυ εντονη ξηροδερμια και η τριχα ηταν σε πολυ ασχημη κατασταση. Σα νεκρη ηταν. Σα να ειχε αλλαξει εντελως η δραση της. Εστειλα μηπως και ψαχτω με καποια αλλη μαρκα, αλλα και η κιρκλαντ απ ο,τι βλεπω τα ιδια κανει.

2) Σαμπουαν Βαζω μια φορα την εβδομαδα αντιμυκητιακο (παιζω κετο και φλουτριμαζολη) και ενα για πιο συχνη χρηση, χωρις προφανως να περιμενω κατι απο αυτα.

3) Τη σταματησα για τα γνωστα θεματα. Ευτυχως οχι στυτικα, αλλα αραιωση και τσουξιμο, οποτε δεν το συνεχισα καν, παρολο που μου τα εδωσε γιατρος.

Υ.Γ. Δεν ανεφερα οτι ξαναεδωσα μια προσπαθεια σε rogaine, αλλα ειχα παλι τα ιδια
 

manly_Man

Well-Known Member
1) Πραγματικα εκατσα αρκετο καιρο με μινο ενω μ επεφταν τριχες. δεν την σταματησα σε μια νυχτα. Απλα αρχιζα να βγαζω κομματακια δερματος απο το κεφαλι μ απο ενα σημειο και μετα. Ειχα πολυ εντονη ξηροδερμια και η τριχα ηταν σε πολυ ασχημη κατασταση. Σα νεκρη ηταν. Σα να ειχε αλλαξει εντελως η δραση της. Εστειλα μηπως και ψαχτω με καποια αλλη μαρκα, αλλα και η κιρκλαντ απ ο,τι βλεπω τα ιδια κανει.

2) Σαμπουαν Βαζω μια φορα την εβδομαδα αντιμυκητιακο (παιζω κετο και φλουτριμαζολη) και ενα για πιο συχνη χρηση, χωρις προφανως να περιμενω κατι απο αυτα.

3) Τη σταματησα για τα γνωστα θεματα. Ευτυχως οχι στυτικα, αλλα αραιωση και τσουξιμο, οποτε δεν το συνεχισα καν, παρολο που μου τα εδωσε γιατρος.

Υ.Γ. Δεν ανεφερα οτι ξαναεδωσα μια προσπαθεια σε rogaine, αλλα ειχα παλι τα ιδια

φιλε εγω 2,5 + χρονια που χρησιμοποιω regaine 5% υγρο...και σε εμενα έχασε την αρχική του δράση στα τέλη του δεύτερου έτους κ τωρα εχω καποιους μήνες και το βάζω μια φορα τη μερα...κ εγω νομιζα οτι επειδη δεν μ δινει πλέον επανέκφυση δεν εχει δράση αλλα αμα το σταματήσεις σε χειροτερεύει πολυ κ τοτε το καταλαβαινεις... ειναι γενικός κανόνας οτι μετα απο ένα σημειο η μινοξ δεν εχει την ιδια δράση που ειχε στην αρχη αλλα αυτο δεν θα πρεπει να σε κανει να την σταματησεις..σε ολους συμβαινει

οσο για την ξηροδερμια κ εμενα μου εμφανισε, αλλα συνέχισα πηρα και κατι ω3 κ σαμπουαν head & shoulders που ειναι anti-dandruff και δεν ξερω ισως κ λογω θερμοκρασιας που ανεβηκε, εχει μειωθει η ξηροδερμια....οταν ειχα ρωτησει τη γιατρο για την ξηροδερμια που ειχε πει να δοκιμασω hairway μινοξιδιλη 5%, γτ το regaine μπορει να προκαλεσει ερεθισμους στο δέρμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

TH24

Member
Χρησιμοποιώ μινοξιδιλη μια φορά την ημέρα από τις 19 Δεκεμβρίου μέχρι σημερα. Απο παρενέργειες ακόμα τίποτα, μερικες φορες κάτι πρηξιματα στο πρόσωπο αλλά υποχωρούν. Αυτο που ήθελα να ρωτησω είναι, τι εννοείται όταν λέτε χάνει την δράση της; Χάνει ως προς την επανεκφυση; Χάνεις την συντήρηση των ήδη υπάρχων τριχων; Η και τα δύο;

Επίσης ο φαρμακοποιος που μου φτιαχνει το μειγμα μου ειπε ότι η μινοξιδιλη μετά από ένα μηνα που είναι στο μπουκαλάκι, πεφτει σε αππδοση
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα