Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

JamesBond

New Member
Εννοειται πρεπει να κανεις εξετασεις και να ρωτησεις γιατρό.

Τι είδους εξετάσεις πρέπει να κάνω;

Έχω κουραστεί να πηγαίνω σε γιατρούς (δερματολόγους) οι οποίοι μου παίρνουν λεφτά χωρίς να μου λένε κάτι με υπόσταση για το θέμα της τριχόπτωσης. Ο πρώτος που πήγα μου είχε δώσει μινοξιδίλη και ένα σαμπουάν τα οποία μετά από εξάμηνη χρήση δεν έκαναν τίποτα. Ο τελευταίος που πήγα όταν τον ρώτησα για την φιναστερίδη μου είπε δεν έχω δώσει ποτέ φιναστερίδη σε κανέναν γιατί έχει τρομακτικές παρενέργειες οπότε με τρόμαξε και εμένα. Του είπα ότι η μινοξιδίλη δε με βοήθησε και μου είπε έχω καλύτερη λύση και μου έδωσε ένα σκεύασμα τοπικής χρήσης συνδυασμού μινοξιδίλης και κορτιζόνης και κάτι άλλο που αμφιβάλλω ότι θα κάνει δουλειά και άσε κιόλας ότι δεν μου αρέσει να βάζω κορτιζόνη στο κεφάλι μου.

Οπότε σκέφτομαι κι εγώ να δοκιμάσω φιναστερίδη. Εάν κάποιος μένει Θεσσαλονίκη θα μπορούσε να μου πει σε ποιον γιατρό να απευθυνθώ για φιναστερίδη και απαραίτητες εξετάσεις (εαν χρειάζονται);
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού

Διάβασε το
 

manly_Man

Well-Known Member
Τι είδους εξετάσεις πρέπει να κάνω;

Έχω κουραστεί να πηγαίνω σε γιατρούς (δερματολόγους) οι οποίοι μου παίρνουν λεφτά χωρίς να μου λένε κάτι με υπόσταση για το θέμα της τριχόπτωσης. Ο πρώτος που πήγα μου είχε δώσει μινοξιδίλη και ένα σαμπουάν τα οποία μετά από εξάμηνη χρήση δεν έκαναν τίποτα. Ο τελευταίος που πήγα όταν τον ρώτησα για την φιναστερίδη μου είπε δεν έχω δώσει ποτέ φιναστερίδη σε κανέναν γιατί έχει τρομακτικές παρενέργειες οπότε με τρόμαξε και εμένα. Του είπα ότι η μινοξιδίλη δε με βοήθησε και μου είπε έχω καλύτερη λύση και μου έδωσε ένα σκεύασμα τοπικής χρήσης συνδυασμού μινοξιδίλης και κορτιζόνης και κάτι άλλο που αμφιβάλλω ότι θα κάνει δουλειά και άσε κιόλας ότι δεν μου αρέσει να βάζω κορτιζόνη στο κεφάλι μου.

Οπότε σκέφτομαι κι εγώ να δοκιμάσω φιναστερίδη. Εάν κάποιος μένει Θεσσαλονίκη θα μπορούσε να μου πει σε ποιον γιατρό να απευθυνθώ για φιναστερίδη και απαραίτητες εξετάσεις (εαν χρειάζονται);
Πριν αρχισεις κανε μια γενικη αιματος, και επισης ορμονολογικες DHT, ελευθερη - ολικη τεστοστερονη, εστραδιόλη για να εχεις μια αποψη πως ηταν οι ορμονες σου πριν, σε περιπτωση που πιστευεις οτι εχεις καποια παρενεργεια να ξερεις τι αλλαξε σε σχεση με πριν.
 

JamesBond

New Member
Πριν αρχισεις κανε μια γενικη αιματος, και επισης ορμονολογικες DHT, ελευθερη - ολικη τεστοστερονη, εστραδιόλη για να εχεις μια αποψη πως ηταν οι ορμονες σου πριν, σε περιπτωση που πιστευεις οτι εχεις καποια παρενεργεια να ξερεις τι αλλαξε σε σχεση με πριν.

Από ότι βλέπω και στο άλλο thread ο γιατρός Αναστασάκης προτείνει εξετάσεις PSA και σπερμοδιάγραμμα και εσύ λες οτι πρέπει να κάνω και ορμονολογικές; Όλα αυτά δε θα μου κοστίσουν τα μαλλιά μου (pun intended);

Γιατρός που να έχει ιδέα απο φιναστερίδη και να μου γράψει αυτές τις εξετάσεις στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ξέρει κανείς;
 

Kostas97

Well-Known Member
Ενδιαφέρον βιντεακι σχετικά με τη DHT ( https://youtu.be/eSVhcp0jmKE )
Φαίνεται πολύ ενημερωμένος αυτός
αν είναι σε λάθος μέρος ας μεταφερθεί
Απο τους καλυτερους του ειδους. Σε ολα τα βιντεο παραθετει και τις ευρευνες απο κατω.
Τι να πει κανεις για το youtube community της Αμερικης.
Απο φιτνες και μηχανοκινητα μεχρι ΑΑ, ατομα με γνωσεις επιπεδου Α.
 

JamesBond

New Member
Παιδια οντως το DHT ειναι trash hormone αφου ενηλικιωθεί κάποιος. Το θέμα όμως είναι ότι η φιναστερίδη αναστέλλει την λειτουργια του alpha reductase το οποιο περα απο την μετατροπη τεστοστερονης σε DHT εχει και αλλες πολλες λειτουργιες που έτσι χανονται. Προσωπικη μου αποψη ότι λόγω αυτού υπάρχουν όλες οι ψυχολογιες παρενεργειες απο τη χρηση φιναστεριδης όπως κατάθλιψη ή brain fog κ.α..
 

lazos07

Member
Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε όλοι καλά.
ξερω ότι το θέμα έχει ξαναειπωθει αλλά δεν μπορώ να βρω τα σχετικά posts
Σε ποια φαρμακεία μπορείτε να πάρετε finasteride 0.5 ή 1 mg που να την φτιάχνει ο φαρμακοποιός και να βγαίνει πιο οικονομική;
 

Xristos87

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε όλοι καλά.
ξερω ότι το θέμα έχει ξαναειπωθει αλλά δεν μπορώ να βρω τα σχετικά posts
Σε ποια φαρμακεία μπορείτε να πάρετε finasteride 0.5 ή 1 mg που να την φτιάχνει ο φαρμακοποιός και να βγαίνει πιο οικονομική;
πανε σε ενα στη γειτονιά σου κ πες του να παρει το πακετο proscar να το σπασει να το κανει σκονη κ να στο βαλει ο ιδιος σε καψουλες. οποιο φαρμακειο εχει κ εργαστηριο θα στο κανει...πανε ρωτα
 

lazos07

Member
εχω ήδη ρωτήσει σε δυο στην Πανορμου και κανένα δεν το κάνει

πανε σε ενα στη γειτονιά σου κ πες του να παρει το πακετο proscar να το σπασει να το κανει σκονη κ να στο βαλει ο ιδιος σε καψουλες. οποιο φαρμακειο εχει κ εργαστηριο θα στο κανει...πανε ρωτα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
@tol και για τη φινα σας ξε-αγχώνουμε, ξέχασα το βασικό

Ασε, φιλε Harri, προσωπικα εχω γινει ο ψυχολογος/ψυχαναλυτης του forum. :D :p

Καθημερινα βαζω στον καναπε μελη του forum και προσπαθω να τους αποβαλω ολες τις ανυποστατες φοβιες που προσπαθουν αλλοι να τους καλλιεργησουν.

Τύφλα να εχει ο Θανος Ασκητής!!! o_O:cool:
 

dim d

Well-Known Member
οποια συνεργαζονται με χημεια φτιαχνουν απευθειας απο δραστικη ουσια οχι απο προσκαρ. Οσο μεγαλυτερη η παραγγελια τοσο συμφερει.
 
Μπλουζα