Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Stratos

Well-Known Member
καλημέρα και χρόνια πολλά.
για να μην ανοίγω νέο νήμα, εξάλλου έχω διαβάσει πολλά σχετικά, ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με το proscar.
έκανα τη 2η μμ, μπήκαν grafts και ανάμεσα σε εμφυτευμένα από προηγούμενη μμ.
ο γιατρός πρότεινε να ξεκινήσω 1,25mg φιναστερίδη την 5η μέρα. είμαι Νw6 , 45 ετών, με τάση προς NW7 άγνωστο, λογικά εκεί πάει.
δεν έχω πάρει ποτέ πριν φίνα. Να την πάρω? θα βοηθήσει στο shockloss? θα κρατήσω ότι μαλλί έχει μείνει για να μην συνεχιστεί η αραίωση?
έχει νόημα να την πάρω μόνο για ένα χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί η φύτρωση?
αν την πάρω για ένα χρόνο και την κόψω θα συνεχιστεί η αραίωση σαν να μην έπαιρνα κάτι ή θα γίνει χειρότερα?
διάβασα ένα πολύ καλό άρθρο του κ.Αναστασάκη To Finasteride και ανδρική Ανδρογενετική Αλωπεκία (elamat.gr)
αλλά αναφέρεται σε περιστατικά με απώλεια 50% στην αρχή της θεραπείας.
για εμένα που είμαι ήδη NW6 ισχύει η ίδια εξέλιξη?
Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν γνωρίζω από θεραπείες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Στρατο,αν και ειμαι νεουδι στο θεμα φινας θα σου πω οτι εννοειται αξιζει να την ξεκινησεις.Οπως σωστα ειπες,κυριο μελημα σου πρεπει να ειναι η διατηρηση του norwood σου,να κρατησεις το crown και τα πλαγια στο υψος που ειναι και να μην κατεβουν παραπανω,αυτο ακριβως θα σου προσφερει η φιναστεριδη.
Αλλα δεν εχω καταλαβει,σκεφτεσαι να την ξεκινησεις με σκοπο να διασφαλισεις το τελικο αποτελεσμα ή να την κρατησεις και για την διατηρηση του αποτελεσματος στο μελλον;Το σιγουρο ειναι οτι οτι σου δωσει η φινα θα στο παρει πισω οταν την σταματησεις,οποτε οσο θες να διατηρεις την εικονα σου την χρησιμοποιεις χωρις διακοπη.
Στο σοκλος βοηθαει αλλα νομιζω θα εκανε καλυτερη δουλεια αν την ειχες ξεκινησει ενα 4-5μηνο πριν την επεμβαση.Αλλα και τωρα λογικα θα βοηθησει,οι εμπειροι στο θεμα φιναστεριδης θα γνωριζουν καλυτερα απο μενα οποτε αναμενουμε απαντηση
 

Αthens2021

Active Member
Νομιζω ο καθενας πρεπει να δοκιμασει κατα ποσο του κανει παρενεργειες η οχι. Αλλιως το οφελος της δε το αμφισβητει κανεις. Ειτε ανακοψει περαιτερω απωλεια ειτε δυναμωσει τις τριχες σε παχος , ειναι σημαντικο. Κ εγω ξεκινησα ξανα εν οψει μεταμοσχευσης ωστε ν βοηθησει κ στο σοκλοςς αλλα κ να την κρατησω μονιμα εαν μπορω παροτι η κατασταση μου ειναι σταθερη εδω κ 10 χρονια. Εκανα 2 μηνες με 0.25mg χωρις παρενεργειες κ συνεχισα με 0.5mg οπου μετα απο 1 μηνα με εβγαλε off... (ειχα ιδια εμπειρια με το 1mg πριν χρονια απλα πιστευα οτι με το 0.5mg θα την γλιτωνα). Θα μπορουσα ν περιμενω μηπως ο οργανισμος επανελθει αλλα δε παλευεται. Οποτε γυρναω στο 0.25mg με την ελπιδα να βελτιωθει η κατασταση κ να το κρατησω μεχρι την μεταμοσχευση κ αρκετους μηνες μετα. Καθε οργανισμος βεβαια ειναι διαφορετικος. Θα προσπαθουσα στη θεση σου να το κρατησω τουλαχιστον για λιγο για να παει καλα η μεταμοσχευση.
 

Stratos

Well-Known Member
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
η ερώτηση είναι: την ξεκινώ και όταν ολοκληρωθεί η φύτρωση (15μηνο) ας πούμε την κόβω.
από εκεί και πέρα θα χάσω μαλλιά που αν δεν την έπαιρνα καθόλου θα τα είχα κρατήσει?

εγώ από τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση στα 20 δεν πήρα τίποτα, έχω κληρονομικότητα (πατέρας ΝW7 από μικρός κλπ).
Από τα 28-30 τα έχω χάσει και είμαι σταθερά σε NW6.
 

Αthens2021

Active Member
Τι παρενεργειες Athens2021?
Kαι πως το κοβεις το 0.25?
Σε φαρμακειο παραγγελνω ετοιμες καψουλες φιναστεριδης την δοσολογια που θελω. (Ως παρενεργεια ειχα κ με το 1mg και το 0.5mg πληρη αδυναμια στυσης ..οχι απλα μειωση λιμπιντο κτλ που αναφερουν)
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
η ερώτηση είναι: την ξεκινώ και όταν ολοκληρωθεί η φύτρωση (15μηνο) ας πούμε την κόβω.
από εκεί και πέρα θα χάσω μαλλιά που αν δεν την έπαιρνα καθόλου θα τα είχα κρατήσει?

εγώ από τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση στα 20 δεν πήρα τίποτα, έχω κληρονομικότητα (πατέρας ΝW7 από μικρός κλπ).
Από τα 28-30 τα έχω χάσει και είμαι σταθερά σε NW6.
Αν δεν θες απο 6αρης να πας 7αρης ξεκινας φιναστεριδη και την κρατας,οχι μονο για το διαστημα της μμ.
Οταν οι διαθεσιμες πηγες δοτριας εχουν εξαντληθει,μονο η φινα απομενει για να προστατεψει το κεφαλι μας.
Ειναι πολυ πιθανον χωρις χρηση φινας καποια μοσχευματα να τα χασεις αφου αυτα εξηχθησαν απο αβεβαιες περιοχες(πχ upper fringe) οι οποιες χωρις την χρηση φινας θα συνεχιζουν να υποχωρουν.Και πες η πρωτη μεταμοσχευση σου στο yaman περιοριστηκε στην εξαγωγη μοσχευματων απο τις ασφαλεις περιοχες μονο,στην δευτερη σου μμ ομως εκμεταλλευτηκαν ολες οι πιθανες περιοχες,οι οποιες προεκτεινονται και περα απο την ασφαλη ζωνη.Αν θελεις να διατηρησεις το αποτελεσμα στο crown και να αποφυγεις το island effect ξεκινας φινα and you stick to it.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stratos

Well-Known Member
Αν δεν θες απο 6αρης να πας 7αρης ξεκινας φιναστεριδη και την κρατας,οχι μονο για το διαστημα της μμ.
Οταν οι διαθεσιμες πηγες δοτριας εχουν εξαντληθει,μονο η φινα απομενει για να προστατεψει το κεφαλι μας.
Ειναι πολυ πιθανον χωρις χρηση φινας καποια μοσχευματα να τα χασεις αφου αυτα εξηχθησαν απο αβεβαιες περιοχες(πχ uper fringe) οι οποιες χωρις την χρηση φινας θα συνεχιζουν να υποχωρουν.Και πες η πρωτη μεταμοσχευση σου στο yaman περιοριστηκε στην εξαγωγη μοσχευματων απο τις ασφαλεις περιοχες μονο,στην δευτερη σου μμ ομως εκμεταλλευτηκαν ολες οι πιθανες περιοχες,οι οποιες προεκτεινονται και περα απο την ασφαλη ζωνη.Αν θελεις να διατηρησεις το αποτελεσμα στο crown και να αποφυγεις το island effect ξεκινας φινα and you stick to it.
ευχαριστώ Νικ.Μος. όσον αφορά τη δόση, μου έδωσε χάπια 5mg και είπε να τα κόψω στα 4 να παίρνω ένα την ημέρα, δηλαδή 1.25mg.
μήπως είναι πολύ για αρχή? να το ξεκινήσω έτσι?
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Πολλα μελη που εχουν εντρυφησει στο θεμα φινας προτεινουν διαφορα σχηματα εισοδου στην θεραπεια,τα περισσοτερα αφορουν σταδιακη ενταξη και καποια επιτοπου εναρξη θεραπειας 1mg σε καθημερινη βαση.Θα προτεινα καποιο σχημα που εμπιπτει στην πρωτη κατηγορια,για σχηματα με μικροτερες δοσεις δες εδω :
Για proscar καλυτερα να ρωτησεις αλλους γιατι εγω προσωπικα προτιμω propecia,ουτε κοψιματα ουτε τιποτα,1mg ανα ημερα,6 φορες την εβδομαδα και ειμαι κομπλε :)
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Nik.Mos
εννοεις 6mg την εβδομαδα η μερα παρα μερα.

Ποτε το αρχισες και πως παει?
Δευτερα-Σαββατο απο 1mg και Κυριακη off.Καλα παει Βαγγο,την ειχα ξεκινησει πριν κανα 3μηνο αλλα για περιπου 15 μερες την ειχα κοψει.Ο λογος ηταν οτι επειδη ειμαι χρονιος καπνιστης και καπνιζα πολυ(1 πακετο+/ημερα) ηθελα πρωτα να το ελαττωσω και μετα να ξεκινησω φινα,σε 15 μερες λοιπον το ελαχιστοποιησα στα 5 τσιγαρα/ημερα και ετσι ενιωσα ετοιμος για επανεναρξη θεραπειας.
Τωρα ειμαι περιπου στους 2μιση μηνες και ολα πανε καλα.Απο sides τιποτα,βεβαια φροντισα να εξοπλισω τον εαυτο μου και με το καταλληλο mentality πριν την ξεκινησω,καθολου αρνητικες σκεψεις και εννοειται καμια παρανοικη προσπαθεια συνδεσης της φινας με οτιδηποτε μπορει να συμβει.Πχ,σημειωσα σε ενα χαρτι ολα τα θεματα που με απασχολουσαν πριν την εναρξη φινας κατα καιρους και τα οποια ηταν αποτελεσμα κακης ψυχολογιας.Οταν και αν αυτα κανουν επανεμφανιση θα ανοιξω το συρταρι θα διαβασω το χαρτι που εγραψα και θα θυμησω στον εαυτο μου οτι η ψυχολογια ειναι ο κυριοτερος παραγοντας που θα καθορισει την εμφανιση παρενεργειων,that is my way και δουλευει!
Προσωπικα θεωρω πως οταν καποιος ξεκινα μια θεραπεια με ενα παρομοιο mentality εχει λιγοτερες πιθανοτητες να εμφανισει sides απο καποιον που την ξεκινα χωρις να αποτελει πληρωςσυνειδητη αποφαση ουτε με σκοπο την σοβαρη μακροχρονια χρηση.
Επισης,η ηρεμια που μου εχει δωσει η σκεψη οτι επιτελους ενεργοποιουμαι και κανω κατι για την φαλακρα μου με βοηθησε και με βοηθαει ακομη περισσοτερο!Πριν ξεκινησω την φινα περασα απειρα φεγγαρια(δεν φανταζεσαι ποσα) να βασανιζομαι και να βαραω φρικες σε καθρεφτες κτλ.Ολο αυτο συσσωρευει τρομακτικο φορτιο και αγχος,απο το οποιο γλιτωσα οταν ξεκινησα φινα,νομιζω αυτη πτυχη της θεραπειας ειναι ακομη ενα οφελος που μπορει να χρησιμοποιηθει υπερ μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Πολυ ωραια αντιμετωπιση Νικο. Περιμενω να δω πως θα σε παει απο τους 4 μηνες και μετα σε αποτελεσμα.
 

witcher

Well-Known Member
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
η ερώτηση είναι: την ξεκινώ και όταν ολοκληρωθεί η φύτρωση (15μηνο) ας πούμε την κόβω.
από εκεί και πέρα θα χάσω μαλλιά που αν δεν την έπαιρνα καθόλου θα τα είχα κρατήσει?

εγώ από τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση στα 20 δεν πήρα τίποτα, έχω κληρονομικότητα (πατέρας ΝW7 από μικρός κλπ).
Από τα 28-30 τα έχω χάσει και είμαι σταθερά σε NW6.
Κάποιοι γιατροί προτείνουν τη δόση 1 mg, 3 φορες την εβδομάδα για την διασφάλιση της δότριας, ώστε να μην επεκταθεί περεταίρω η αραίωση. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό το πλάνο, αν δεν θες να παίρνεις κάθε μέρα. Υπάρχουν και βίντεο στο youtube, για το πως να κόβεις το proscar σε 5 κομμάτια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Για να γινουν ολα πιο απλα.
Το 1mg τη μερα ειναι μια safe δοση για το μεσο ανθρωπο. Επειδη ομως ο καθενας ειναι διαφορετικος, σε καποιους ισως εναι παραπανω απο οσο χρειαζονται οποτε γιατι να μην παιρνουν λιγοτερο φαρμακο.

Ετσι αν σε παιρνει ξεκινας με χαμηλες δοσολογιες, λ.χ. 3 φορες την εβδομαδα και βλεποντας πραττεις.
Προφανως και τα 3mg την εβδομαδα ειναι ικανη ποσοτητα να σου δωσει αποτελεσμα.

Προσωπικη εκτιμηση χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και ορθο, ειναι πως ενας βασικος λογος που καποιος ισως εμφανισει παρενεργειες, αν δεν γινει αμεσως αλλα μετα απο καιρο, ειναι ο μεταβολισμος του φαρμακου απο το συκωτι.
Δηλαδη εαν το συκωτι για ιατρικους λογους δεν μεταβολιζει καλα το φαρμακο, προκυπτει συσσωρευση στο σωμα, με αποτελεσμα το προφανες... Παρενεργειες!!

Οποτε βεβαιωθειτε πριν ξεκινησετε απο τις κλασσικες εξετασεις αιματος οτι οι ηπατικοι σας δεικτες ειναι ΟΚ.
Προσωπικα εχω παρατηρησει αυξηση τρανσαμινασων σε περιοδο ξεφρενων ξενυχτιων με πολλες ποταρες.:)
Συμφοιτητης μου εμφανισε , λιπωδες ηπαρ ξαφνικα διχως καποιον προφανη λογο.
Εαν δεν εκανε εξετασις δε θα το παρατηρουσε ποτε, αφου δεν ειχε καποιο συμπτωμα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Παιδες καλημερα,ειμαι στους 3+ μηνες χρησης φιναστεριδης,ειχα ξεκινησει με Propecia και τον τελευταιο μηνα λογω δυσκολιας ευρεσης ξεκινησα Proscar κομμενο στα 4,ητοι 1.25mg/μερα και προσθεσα και την κυριακη στο προγραμμα που την ειχα off και παιρνω 7 μερες την εβδομαδα.Τους δυο πρωτους μηνες η ληψη φινας γινοταν σε καθημερινη βαση πλην κυριακης σε συγκεκριμενη ωρα στις 5 το απογευμα.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Μπορω να αλλαξω την ωρα ληψης απο 5 το απογευμα στις 12 το μεσημερι;Αν ναι,να κανω την μεταβαση κατευθειαν απο την επομενη μερα ή σταδιακα;Γνωριζω οτι η ωρα ληψης ισως να μην παιζει καποιο ρολο αλλα ηθελα να το ξεκαθαρισω για να ειμαι σιγουρος,ευχαριστω team
 
Τελευταία επεξεργασία:

JORJE

Active Member
Παιδες καλησπερα,ειμαι στους 3+ μηνες χρησης φιναστεριδης,ειχα ξεκινησει με Propecia και τον τελευταιο μηνα λογω δυσκολιας ευρεσης ξεκινησα Proscar κομμενο στα 4,ητοι 1.25mg/μερα και προσθεσα και την κυριακη στο προγραμμα που την ειχα off και παιρνω 7 μερες την εβδομαδα.Τους δυο πρωτους μηνες η ληψη φινας γινοταν σε καθημερινη βαση πλην κυριακης σε συγκεκριμενη ωρα στις 5 το απογευμα.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Μπορω να αλλαξω την ωρα ληψης απο 5 το απογευμα στις 12 το μεσημερι;Αν ναι,να κανω την μεταβαση κατευθειαν απο την επομενη μερα ή σταδιακα;Γνωριζω οτι η ωρα ληψης ισως να μην παιζει καποιο ρολο αλλα ηθελα να το ξεκαθαρισω για να ειμαι σιγουρος,ευχαριστω team
Καλημέρα φίλε μου και καλή εβδομάδα!Εγώ παίρνω 4 χρόνια φίνα proscar 1,25 mg τη μέρα κ έχει τύχει αρκετές φορές ν'αλλάξω την ώρα της δόσης.Όχι δεν θα πάθεις τίποτε,απλά την επόμενη μέρα,πιες το χάπι στην επιθυμητή σου ώρα.Πλέον την παίρνω πάντα το πρωί,όταν ξυπνάω πριν τη δουλειά κ με διευκολύνει αφάνταστα στο ημερήσιο πρόγραμμα μου να μην την έχω έννοια και μην ξεχάσω να τη πιω.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλημέρα Nik
Μπορείς φυσικά να την αλλάξεις,δεν παίζουν κανένα ρόλο αυτά,το σημαντικό είναι να είσαι σταθερός και πειθαρχημενος στις μέρες που το παίρνεις.
Αυτό μετράει.
Το καλύτερο είναι για να μην το ξεχνάς ποτέ,λίγο πριν τον ύπνο να το παίρνεις.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@JORJE @vlafo Ευχαριστω παρα πολυ φιλοι μου για την διευκρινηση,απο σημερα αλλαζω ωρα ληψης.
Α,και οποιον βγαλει ο δρομος απο Ανδρο Μπατσι ελατε να σας κερασω ψαρακι by the sea,τα φιλια μου σε ολη την κοινοτητα και καλη εβδομαδα να εχουμε!
 

vlafo

Well-Known Member
Μην ξεχάσεις να ρίξεις μια βουτιά στην αγαπημένη μου παραλία στη Χρυσή Άμμο.
Απλά παραδεισένια.
Keep it in mind thanks Nik.
 

JORJE

Active Member
Μην ξεχάσεις να ρίξεις μια βουτιά στην αγαπημένη μου παραλία στη Χρυσή Άμμο.
Απλά παραδεισένια.
Keep it in mind thanks Nik.
vlafo καλημέρα!Τρεις φορές την εβδομάδα είμαι σε proscar 1,25 mg (Τετάρτη-Παρασκευή κ Κυριακή) και Δευτέρα έβαλα στο παιχνίδι τη ντούτα 0,5 mg.Ούτε τοπικά,ούτε τίποτε τα έκοψα όλα,Μετά από τόσα χρόνια δεν έχουν νόημα οι λοσιόν μινοξ κτλ..Σε nw 3v στο crown πιστεύω θα δώσει κάτι η ντούτα παραπάνω,γιατί η μμ μου θα πάει προς 2022,λόγω οικονομικών θεμάτων μου.Ποια η αποψή σου ως πολύ έμπειρο μέλος σχετικά με την ντουταστερίδη στα 44 μου??
 
Μπλουζα