Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

DimiForg

Member
Βιταμίνες για τα μαλλια φίλε και Μινοξιδιλη 5%. Με τον συνδιασμό των παραπάνω είδα μειωση στη τριχόπτωση και πάχυνση της τρίχας.
Επίσης να κάνεις ορμονικες εξετάσεις ώστε να δεις τα επίπεδα της DHT και άλλων ορμονων. Και άλλοι γκρινιαζουν ότι δεν τους έπιανε η Φίνα αλλα οπως γράφουν εδω μέσα μόλις την έκοψαν άρχισε έντονη τριχόπτωση.

Ποιες είναι οι κατάλληλες βιταμίνες για τα μαλλιά φίλε μου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Βιταμίνες για τα μαλλια φίλε και Μινοξιδιλη 5%. Με τον συνδιασμό των παραπάνω είδα μειωση στη τριχόπτωση και πάχυνση της τρίχας.
Επίσης να κάνεις ορμονικες εξετάσεις ώστε να δεις τα επίπεδα της DHT και άλλων ορμονων. Και άλλοι γκρινιαζουν ότι δεν τους έπιανε η Φίνα αλλα οπως γράφουν εδω μέσα μόλις την έκοψαν άρχισε έντονη τριχόπτωση.

Επειδη ειχα μια διαμαχη με εναν φιλο στο φορουμ τις τελευταιες μερες, εσυ γιατι προτεινεις εξετασεις για dht?
 

akishellas3

Well-Known Member
Καλη η διαφήμιση για την International Andrology που δεν υπάρχει με αυτήν την ονομασία Ελλάδα. Απλά ο κ. Κωνσταντινίδης που πλήρωσε για την διαφήμιση είναι ένας κοινός ανδρολόγος
Με λίγα λόγια ..εχεις παρενέργειες ? έλα σε εμάς ξέρουμε να τις λύσουμε ...Ελλαδαρα μου!
ασε αυτον,εγω που το χρησιμοποιουσα κ ειδα παρενεργειες κ στην ποσοτητα του σπερματος κ νερουλο κ στυτικη δυσλειτουργια δηλαδη δεν ηταν ντουρα οπως ηταν κ φυσικα τσιμπηματα στον ενα ορχι ,λιγοτερη ικανοποιηση, τα φανταστηκα ? Επισης φυσικα ειχα πολυ καλα αποτελεσματα αλλα ... Μπορει σε μικροτερες ηλικιες κατω τον 30 να μην φαινοντε η να εχουν παρενεργειες αλλα ακομα κ σε τετοια ηλικια δεν θα επαιζα με τις ορμονες .
 

nikolakis007

New Member
Καλησπέρα, Είμαι 25 ετών με NW3 και τον τελευταίο καιρό οι τρίχες βγαίνουν αδύναμες και λεπτές. Θα ήθελα να ξεκινήσω το proscar αλλά έχω μερικές απορίες:

1. Το αγοράζω χωρίς συνταγη;
2. Χρειάζεται κάποια παρακολούθηση απο ιατρό;
3. Στην αρχή αν κατάλαβα ξεκινώ με το 1/5 και μετά απο πόσο καιρό ανεβάζω τη δόση;
4. Χρειάζονται κάποιες αναλύσεις για να παρακολουθώ τυχόν μεταβολές;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα, Είμαι 25 ετών με NW3 και τον τελευταίο καιρό οι τρίχες βγαίνουν αδύναμες και λεπτές. Θα ήθελα να ξεκινήσω το proscar αλλά έχω μερικές απορίες:

1. Το αγοράζω χωρίς συνταγη;
2. Χρειάζεται κάποια παρακολούθηση απο ιατρό;
3. Στην αρχή αν κατάλαβα ξεκινώ με το 1/5 και μετά απο πόσο καιρό ανεβάζω τη δόση;
4. Χρειάζονται κάποιες αναλύσεις για να παρακολουθώ τυχόν μεταβολές;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Φιλε μου, πηγαινεις σε οποιοδηποτε φαρμακειο, χωρις καμια συνταγη, ζητας proscar των 5 mg, πληρωνεις περιπου 6,5 ευρω...ετσι απλα.

Το καθε χαπι το κοβεις ή στα 5 (δοση 1 mg) ή στα 4 (δοση 1,25 mg).

Για τον τροπο κοπης μπορεις να googlαρεις και να δεις χαρακτηριστικες εικονες.

Προσωπικα το κοβω στα 4, ωστε να ειμαι βεβαιος οτι παιρνω την ημερησια συνιστωμενη δοση του 1 mg (κατα την κοπη καποια ελαχιστα κομματακια χανονται, ειναι δυσκολο να πετυχαινεις παντα ομοιομορφη κοπη...θα συνηθισεις με τον καιρο...θα καταλαβεις εμπειρικα ποιο ειναι το σωστο μεγεθος του καθε κομματιου και θα μπορεις να τα τριμαρεις λιγο, ωστε να εχουν το καταλληλο μεγεθος).

Οσον αφορα την 3η σου ερωτηση...ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΔΟΣΗ...δε χρειαζεται...η εγκεκριμενη/ενδεδειγμενη δοση ειναι 1 mg.

Προσωπικα δεν εκανα εδω και τρια χρονια (που ειμαι χρηστης) καμια απολυτως εξεταση. Απο τη στιγμη που νιωθω τον οργανισμο μου ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΓΙΗ, ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ, δε νομιζω οτι συντρεχει κανενας λογος. Στα τρια αυτα χρονια εχω κανει δυο φορες απλες γενικες εξετασεις αιματος με τιμες καλυτερες απο ποτέ, καλυτερες απο εναν εφηβο (βεβαια ακολουθω και αυστηροτατο τροπο διατροφης, αθλησης και καθημερινων δραστηριοτητων).

Εν κατακλειδι, φιλε μου...θεωρω οτι πηρες την καταλληλοτερη αποφαση...η φιναστεριδη ειναι η μονη θεραπεια για την τριχοπτωση ...εμπιστευσου το φαρμακο...ασε στην ακρη ανυποστατες και υπερβολικες κατηγοριες...δωσε χρονο στη θεραπεια (τουλαχιστον 6-8 μηνες).

Ο μονος τροπος αντιμετωπισης της ανδρογενετικης αλωπεκιας ειναι η οσο το δυνατον πιο γρηγορη/αμεση αντιδραση. Αν αφηνεις (λογω φοβιων/ατολμιας κ.α) τον χρονο να περνα, τοτε θα ειναι αργα....τοτε η μονη λυση που θα σου απομενει ειναι η μεταμοσχευση ή...το ξυρισμα.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και να εχεις το αποτελεσμα που προσδοκας.
 

nikolakis007

New Member
Σε ευχαριστώ φίλε. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Θέλω να ξεκινήσω τη θεραπεία τώρα που είναι σχετικά νωρίς γιατί πλέον το πήρα απόφαση ότι η κατάσταση θα χειροτερεύει με τον καιρό χωρίς φιναστερίδη. Αν κατάλαβα ένα κουτί των 14 χαπιών κόβωντας το κάθε χάπι στα 4 θα με παίρνει 56 μέρες μόνο με 6,5 Ευρώ; Είναι πολύ οικονομικό τότε! Και επίσης πότε πρέπει να το λαμβάνω; Πρωί ή βράδυ πρίν η μετά το φαγητό;
 

tol

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ φίλε. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Θέλω να ξεκινήσω τη θεραπεία τώρα που είναι σχετικά νωρίς γιατί πλέον το πήρα απόφαση ότι η κατάσταση θα χειροτερεύει με τον καιρό χωρίς φιναστερίδη. Αν κατάλαβα ένα κουτί των 14 χαπιών κόβωντας το κάθε χάπι στα 4 θα με παίρνει 56 μέρες μόνο με 6,5 Ευρώ; Είναι πολύ οικονομικό τότε! Και επίσης πότε πρέπει να το λαμβάνω; Πρωί ή βράδυ πρίν η μετά το φαγητό;
Ετσι ακριβως,φιλε μου.

Προσωπικα το παιρνω λιγο πριν το βραδινο υπνο (περιπου στις 12), σταθερα εδω και τρια χρονια (δεν εχει σημασια αν εχεις φαει πριν τη ληψη). Νομιζω ειναι η καταλληλοτερη ωρα.
 

nikolakis007

New Member
Ετσι ακριβως,φιλε μου.

Προσωπικα το παιρνω λιγο πριν το βραδινο υπνο (περιπου στις 12), σταθερα εδω και τρια χρονια (δεν εχει σημασια αν εχεις φαει πριν τη ληψη). Νομιζω ειναι η καταλληλοτερη ωρα.
Απο αύριο κι όλας θα ξεκινήσω! 1,25 mg την ημέρα και φύγαμε! Ευχαριστώ!
 

cabof

Member
Αν κι εχω ξαναγραψει, θα ξαναπω την εμπειρια μου.. Μετα απο 1 χρονο+ καθημερινης χρησης (μαζι με μονοξιδιλη παντα), δεν ειδα καμια διαφορα. Ισως να καθυστερησε την τριχοπτωση. Παντως εστω φυτρες δεν ειδα ποτε.
Οσο για τις παρενεργειες, υπηρχαν και για μενα ηταν τρομακτικες. Εχω πολυ μακρυ μαλλι αλλα συνειδητοποιησα οτι καλυτερα να τα χασω, παρα να ξεκινησω τα βιαγκρα. Δε θελω να τρομαξω κανεναν, στην αρχη δεν ειχα δει καμια παρενεργεια. Μπορει και να ηταν συμπτωση, δεν ξερω. Προτιμω να μην το ρισκαρω ομως. Εξαλλου και με τη χρηση, δεν ειδα καποια βελτιωση.
Αν μπορει καποιος που παιρνει propecia κι οχι proscar, ας μου πει τους λογους εφοσον ειναι η ιδια ουσια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Η διαφορα του προπεκια ειναι οι σταθερες δοσεις κι ισως τα πιο ποιοτικα εκδοχα. Εγω παλι μετα απο 1 χρονο προπεκια κι καψουλες φινας δεν εχω κανενα θεμα απο πλευρας παρενργειων, ισως κι το αντιθετο. Απο πλευρας αποτλεσματων στην αρχη μου εκλεισε το crown αλλα λογω μια θυλακιτιδας στην περιοχη, εχασα εδαφος. Προσκαρ δεν εχω κι ουτε προκειται να χρησιμοποιησω.
 

MrEkko

New Member
Καλησπερα σε ολους. Ξεκινησα φιναστεριδη πριν 3 βδομαδες 1mg/μερα (οχι προσκαρ) και αναρωτιομουν πως ειναι μια τυπικη δραση του φαρμακου τους επομενους μηνες. Συγκεκριμενα:

1. Παρενεργειες - υπαρχει καποιο συγκεκριμενο παραθυρο οπου ειναι πιο πιθανο να εμφανιστουν, πχ πανω στο 2μηνο? Η υπαρχει παντα το ρισκο να εμφανιστουν ακομα και μετα απο χρονια?
2. Shedding phase - Εμφανιζεται στους περισσοτερους, και αν ναι ποτε συνηθως?
3. Δραστικοτητα - Ενα πανω στο 6μηνο δε δω προοδο να υποθεσω οτι δεν πιανει σ εμενα? Ξερω πως στους περισσοτερους απλα επιβραδυνει σε μεγαλο ποσοστο την τριχοπτωση και οχι νεα φυτρωση, οποτε φανταζομαι πως την αποτελεσματικοτητα θα τη μετρησω βλεποντας οτι δεν πεφτουν πια τριχες στο ντουζ κλπ?

Ευχαριστω
 

simpa

Active Member
Βασικά είναι σίγουρο, νομίζω, ότι θα έχεις αποτελεσματικότητα. Στις έρευνες, ακόμα και σε αυτούς που δεν απέδωσε το φάρμακο, στην πραγματικότητα τους ευνόησε αμυδρά.
Αν παίρνεις το χάπι, νομίζω, σίγουρα μειώνεις την τριχόπτωση.

Λογικά την αποτελεσματικότητα θα την εκτιμήσεις αν οπτικά δεν χάνεις έδαφος.
 

johnysblue

Active Member
Πολυ μικρο ποσοστο ανθρωπων εχει επανεκφυση με φινα..γιαυτο μη λετε οτι το φαρμακο δε μ εδωσε τπτ..η δραστηκοτητα του ειναι να φρεναρει ή ακομα κ να σταματησει τελειως την περαιτερω αραιωση..για να βγαλεις μαλλια το συνδυαζεις με αλλες θεραπειες..ρολλερ μινοξ στεμοξ κ.α
 

felaini

Active Member
Μακραν η καλυτερη θεραπεια ειναι avodart + minox!!! Επαναφερει αργα κ σταθερα κ μεγαλες κλιμακες αραιωσης(nw5,nw4) κ συνισταται για μεγαλα nw... για τριχοπτωση δε το συζηταω την μπλοκαρει απιστευτα το avodart..δεν εχω λογω να κανω καμια διαφημιση στο φαρμακο ΑΛΛΑ ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει!! Απορω πως κ δεν εχει παρει εγκριση ακομη στην Αμερικη(ειναι πολλα τα λεφτα της μερκ;;) αν κ πλεον ειναι η νο1 θεραπεια που δινεται απο ιατρους στην κινα κ αμερικη..
 

manly_Man

Well-Known Member
Μακραν η καλυτερη θεραπεια ειναι avodart + minox!!! Επαναφερει αργα κ σταθερα κ μεγαλες κλιμακες αραιωσης(nw5,nw4) κ συνισταται για μεγαλα nw... για τριχοπτωση δε το συζηταω την μπλοκαρει απιστευτα το avodart..δεν εχω λογω να κανω καμια διαφημιση στο φαρμακο ΑΛΛΑ ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει!! Απορω πως κ δεν εχει παρει εγκριση ακομη στην Αμερικη(ειναι πολλα τα λεφτα της μερκ;;) αν κ πλεον ειναι η νο1 θεραπεια που δινεται απο ιατρους στην κινα κ αμερικη..
με 95% μειωση στην DHT, δεν το λες και απολυτα ασφαλες! προφανως γιαυτο δεν το εχουν εγρκινει για τριχοπτωση.
 

Jumanji

Active Member
Σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση αλλα αν ητανε τοσο απλο ολοι θα ειχανε μαλλια!οποτε δεν ειναι και τοσο αθωο ολο αυτο!
 
Μπλουζα