Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Δε διαφωνω. Εστω μια καλύτερη ποιότητα τρίχας όμως δε μπορούσε να τη δώσει ; Το regrowth ας μεινει στην ακρη.
Ένα καίριο.
Κόβει την τριχόπτωση.
Δύο.
Επαναφέρει τη σωστή διάμετρο και ποιότητα της τρίχας.
Αυτά από μόνα τους κάνουν την τεράστια διαφορά.
 

tol

Well-Known Member
Η τοποθέτηση σου για μία ακόμα φορά σχολείο για εμάς τους νεότερους φίλε μου Tol ! Απλά επέτρεψε μου να τονίσω κάτι που θεωρώ θα συμφωνήσεις. Άποψη μου, ούτε οι πρώτες εικόνες ούτε και οι δεύτερες ''δινουν΄΄ την πραγματική εικόνα του κεφαλιού του φίλου μας, απλά τη προσεγγίζουν ως ένα σημείο και ως εκεί.

Φυσικα, θα συμφωνησω με την ορθη παρατηρηση σου, φιλε james.

Και, επειδη προθεση μου δεν ειναι μονο να "προσγειωνω" στο εδαφος τους αιθεροβαμονες συμφορουμιτες, αλλά και να προσπαθω να τους ανεβαζω το ηθικο, θα συμπληρωνα το εξης:

Ναι...στον ηλιο, στο ισχυρο φως του δωματιου το βρεγμενο μαλλι αναδεικνυει ολες τις ατελειες/αδυναμιες του...

Ομως, φιλοι μου, να ειστε βεβαιοι οτι οι πλειονοτητα των παρατηρητων (η πλειονοτητα του γυναικειου φυλου, αφου αυτη ειναι η βασικη εγνοια εσας των νεαρων...εμεις οι γεροντοτεροι, ισως, εχουμε αλλες προτεραιοτητες) δε δινει την ιδια σημασια στο μαλλι σας.

Πολλες φορες ειμαστε υπερβολικα αυστηροι με την εικονα των μαλλιων μας, "ξεψειριζουμε την μαϊμου", "διυλιζουμε τον κωνοπα". Ψαχνουμε να βρουμε την παραμικρη ατελεια και αγχωνομαστε τα μαλα.

Στην πραγματικοτητα, ακομη και ενα σχετικα αραιο μαλλι, αν εχει μια ομοιομορφια (δεν υπαρχουν δηλαδη μεγαλες γυμνες περιοχες), περνα απαρατηρητο. Να μην πω οτι πολλες φορες ενα τετοιο μαλλι μπορει να ειναι καλυτερο οπτικα απο μια "μπαντανοβουρτσα" που θα δειχνει σαν μαλλι σκαντζοχοιρου.

Αρα, θα σας συμβουλευα να ειστε πιο χαλαροι. Να μη στεκεστε σαν τον Ηρακλη Πουαρο με το μικροσκοπιο κατω απο τη λαμπα "ψαχνοντας τα ιχνη του εγκληματος". Απολαυστε τη ζωη σας χωρις να ειστε απολυτα προσκολλημενοι στο μαλλι. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορουν να σας οδηγησουν στην αληθινη ευτυχια.
 

oreo

Well-Known Member
Φυσικα, θα συμφωνησω με την ορθη παρατηρηση σου, φιλε james.

Και, επειδη προθεση μου δεν ειναι μονο να "προσγειωνω" στο εδαφος τους αιθεροβαμονες συμφορουμιτες, αλλά και να προσπαθω να τους ανεβαζω το ηθικο, θα συμπληρωνα το εξης:

Ναι...στον ηλιο, στο ισχυρο φως του δωματιου το βρεγμενο μαλλι αναδεικνυει ολες τις ατελειες/αδυναμιες του...

Ομως, φιλοι μου, να ειστε βεβαιοι οτι οι πλειονοτητα των παρατηρητων (η πλειονοτητα του γυναικειου φυλου, αφου αυτη ειναι η βασικη εγνοια εσας των νεαρων...εμεις οι γεροντοτεροι, ισως, εχουμε αλλες προτεραιοτητες) δε δινει την ιδια σημασια στο μαλλι σας.

Πολλες φορες ειμαστε υπερβολικα αυστηροι με την εικονα των μαλλιων μας, "ξεψειριζουμε την μαϊμου", "διυλιζουμε τον κωνοπα". Ψαχνουμε να βρουμε την παραμικρη ατελεια και αγχωνομαστε τα μαλα.

Στην πραγματικοτητα, ακομη και ενα σχετικα αραιο μαλλι, αν εχει μια ομοιομορφια (δεν υπαρχουν δηλαδη μεγαλες γυμνες περιοχες), περνα απαρατηρητο. Να μην πω οτι πολλες φορες ενα τετοιο μαλλι μπορει να ειναι καλυτερο οπτικα απο μια "μπαντανοβουρτσα" που θα δειχνει σαν μαλλι σκαντζοχοιρου.

Αρα, θα σας συμβουλευα να ειστε πιο χαλαροι. Να μη στεκεστε σαν τον Ηρακλη Πουαρο με το μικροσκοπιο κατω απο τη λαμπα "ψαχνοντας τα ιχνη του εγκληματος". Απολαυστε τη ζωη σας χωρις να ειστε απολυτα προσκολλημενοι στο μαλλι. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορουν να σας οδηγησουν στην αληθινη ευτυχια.
Δάσκαλε με την μικρή εμπειρία που έχω στην ζωή , κατέληξα οτι 3 μόνο πράγματα χρειάζεται ένας άνδρας για να είναι ευτυχισμένος!!!
 

tol

Well-Known Member
That's the point. Είναι και το πριν και το μετά. Δε ξερω τι φαση με το παλικάρι. Παιζει να ναι ο μονος νεαρος με αρκετο μαλλι μαμα που εχω δει να παιρνει φινα και να μενει ιδιος. Απο κατω γραφει πως αυτη ειναι μια πιο ρεαλιστικη προσέγγιση του τι θα δώσει η φινα σχεδόν σε όλους αλλά ομολογώ είναι ο πρώτος που βλέπω να πληροί τα άνωθεν κριτήρια και να είναι στάσιμος. Υπάρχουν κι αυτοί τελικά.

Εδω, μαλλον, σου διαφευγει κατι σημαντικο, φιλε james.

Το τελευταιο ιδιαιτερο μαθημα ( :D :p) που θα κανω σημερα...

Ο συγκεκριμενος φιλος μπορει να μην εχει την επανεκφυση που εσυ και πολλοι αλλοι θα επιθυμουσατε διακαως, αλλά, αν συνεχισει τη θεραπεια με τη φιναστεριδη, θα επιτυχει κατι εξισου σημαντικο, να διατηρησει για παρα πολλα χρονια τα μαλλια του, να αναχαιτισει την αλωπεκια. Ετσι, θα ειναι πολυ πιο σιγουρος για το μελλον, αισιοδοξος για το αυριο και θα μπορεσει, χωρις αγχος, σε μεγαλυτερη ηλικια να παρει τις πιο ενδεδειγμενες αποφασεις.
 

tol

Well-Known Member
Δάσκαλε με την μικρή εμπειρία που έχω στην ζωή , κατέληξα οτι 3 μόνο πράγματα χρειάζεται ένας άνδρας για να είναι ευτυχισμένος!!!

Και ευλογα αναμενεις την ερωτηση του ενος εκατομμυριου...ποια ειναι αυτα τα τρια πραγματα;

Ετσι δεν ειναι, φιλε oreo;

Ομως θα σε προκαταλαβω (αναμενοντας βεβαια και τη δικη σου απαντηση)...

Προσωπικα θεωρω οτι ο καθε ανδρας (ο καθε ανθρωπος γενικα), για να ειναι ευτυχισμενος, χρειαζεται ενα και μοναδικο πραγμα...ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ.

Οταν τα εχεις βρει με τον εαυτο σου, οταν εισαι απολυτα ικανοποιημενος με την αυτοεικονα σου, οταν νιωθεις ωραια, οταν εισαι ψυχικα γαληνιος και ηρεμος, τοτε βρισκεσαι πολυ κοντα στην αληθινη/υπερτατη ευτυχια.
 

oreo

Well-Known Member
Και ευλογα αναμενεις την ερωτηση του ενος εκατομμυριου...ποια ειναι αυτα τα τρια πραγματα;

Ετσι δεν ειναι, φιλε oreo;

Ομως θα σε προκαταλαβω (αναμενοντας βεβαια και τη δικη σου απαντηση)...

Προσωπικα θεωρω οτι ο καθε ανδρας (ο καθε ανθρωπος γενικα), για να ειναι ευτυχισμενος, χρειαζεται ενα και μοναδικο πραγμα...ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ.

Οταν τα εχεις βρει με τον εαυτο σου, οταν εισαι απολυτα ικανοποιημενος με την αυτοεικονα σου, οταν νιωθεις ωραια, οταν εισαι ψυχικα γαληνιος και ηρεμος, τοτε βρισκεσαι πολυ κοντα στην αληθινη/υπερτατη ευτυχια.
Δάσκαλε η αυτοεκτίμηση έρχεται αφού έχεις τα άλλα 3 ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ρε μάγκες λίγο άσχετο με το thread, το oral microneedling τι είναι; Ξέρει κάποιος; Λένε είναι 7 φορές πιο αποτελεσματικο από το topical microneedling στο reddit αλλά δε μπορώ να καταλάβω καν τι είναι.

Υ. Γ. Ελπίζω να τρολλαρουν γιατί εδώ λένε μέχρι και για εσωτερικές αιμορραγιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kopa

Member
Φυσικα, θα συμφωνησω με την ορθη παρατηρηση σου, φιλε james.

Και, επειδη προθεση μου δεν ειναι μονο να "προσγειωνω" στο εδαφος τους αιθεροβαμονες συμφορουμιτες, αλλά και να προσπαθω να τους ανεβαζω το ηθικο, θα συμπληρωνα το εξης:

Ναι...στον ηλιο, στο ισχυρο φως του δωματιου το βρεγμενο μαλλι αναδεικνυει ολες τις ατελειες/αδυναμιες του...

Ομως, φιλοι μου, να ειστε βεβαιοι οτι οι πλειονοτητα των παρατηρητων (η πλειονοτητα του γυναικειου φυλου, αφου αυτη ειναι η βασικη εγνοια εσας των νεαρων...εμεις οι γεροντοτεροι, ισως, εχουμε αλλες προτεραιοτητες) δε δινει την ιδια σημασια στο μαλλι σας.

Πολλες φορες ειμαστε υπερβολικα αυστηροι με την εικονα των μαλλιων μας, "ξεψειριζουμε την μαϊμου", "διυλιζουμε τον κωνοπα". Ψαχνουμε να βρουμε την παραμικρη ατελεια και αγχωνομαστε τα μαλα.

Στην πραγματικοτητα, ακομη και ενα σχετικα αραιο μαλλι, αν εχει μια ομοιομορφια (δεν υπαρχουν δηλαδη μεγαλες γυμνες περιοχες), περνα απαρατηρητο. Να μην πω οτι πολλες φορες ενα τετοιο μαλλι μπορει να ειναι καλυτερο οπτικα απο μια "μπαντανοβουρτσα" που θα δειχνει σαν μαλλι σκαντζοχοιρου.

Αρα, θα σας συμβουλευα να ειστε πιο χαλαροι. Να μη στεκεστε σαν τον Ηρακλη Πουαρο με το μικροσκοπιο κατω απο τη λαμπα "ψαχνοντας τα ιχνη του εγκληματος". Απολαυστε τη ζωη σας χωρις να ειστε απολυτα προσκολλημενοι στο μαλλι. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορουν να σας οδηγησουν στην αληθινη ευτυχια.

Πεταγομαι για να πω απλώς ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ένα ΜΠΡΑΒΟ!

Καμιά φορά πέραν από συμβουλές, υπενθυμίσεις και προβλέψεις της κατάστασης, ίσως χρειαζόμαστε και μερική συνειδητοποίηση του "προβλήματος". ΤΡΙΧΕΣ που πέφτουν σε σώματα που πεθαίνουν μέρα με τη μέρα. Θα κάνω ότι μπορώ να το αντιμετωπίσω για να γουστάρω εγώ, Ε αν δεν γίνεται δεν θα χαρίσω τον δανεικό χρόνο στον καθρέφτη! Όμορφη η παρένθεση στο περιεχόμενο του forum κατ' εμέ. Και ίσως αν τα διαβάζουμε από συμπάσχοντες να συναισθανόμαστε περισσότερο από μία επίσκεψη σε έναν ειδικό (ή μάλλον γενικών θεμάτων ειδικό).
 
  • Like
Reactions: tol

acaysa

Member
Παιδια σιγουρα οι φωτογραφιες δεν ειναι τοσο κατατοπιστικες οσο θα επρεπε,και ειναι γεγονος οτι προσωπικα δυσκολευομαι με το να βγαλω σωστες φωτογραφιες. Οπως και να εχει το θεμα με τα μαλλια υπαρχει και αυτο ειναι που μετραει :p Θελω να ρωτησω το εξης,ψαχνοντας στο ιντερνετ,τα πρωτα σαιτ στα οποια επεσα, ειχαν την τιμη της φιναστεριδης σε αρκετα μεγάλα νούμερα(πχ 0,7-0,9/χαπι). Αυτο ισχυει γενικα η καμια σχεση? Σε περιπτωση που εχετε βρει τροπο να παιρνετε φθηνα,θα το εκτιμουσα να με διαφωτισετε
 

dim d

Well-Known Member
Και το Nizoral κάνει δουλίτσα αν λαδώνει το μαλλί. Εγώ Επίδαυρο διαφορά. Μινοξυδίλη δεν έχω χρησιμοποιήσει (ούτε μάλλον πρόκειται) για να πω.
σιγουρα η κετοκοναζολη καθαριζει αλλα δεν εχει καποια ιδιαιτερη επιδραση.
 
Μπλουζα