Γιατροί στο φόρουμ και επίσημες παρουσιάσεις κλινικών

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Όσο για τη μεταμόσχευση που παρουσιάζει ο γιατρός είναι εντυπωσιακή αλλά ποτέ στο forum δεν έλεγε τίποτα ένα πριν και ένα μετά (που είπε και ο aeratos) ούτε από μέλη που μπήκαν ανιδιοτελώς να παρουσιάσουν πόσο μάλλον από έναν γιατρό που λογικό είναι να προβάλλει τη δουλειά του.

Μπορει κάποιος ΑΡΜΟΔΙΟΣ να με ενημερωσει για τους ...κανονες του φορουμ?
@CVIAL????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπάρχει κανόνας που να απαγορεύει τέτοιου είδους παρουσιάσεις, ούτε ακυρώνεται ένα καλό αποτέλεσμα αν παρουσιαστεί με σαφήνεια και αναλυτικά το πριν και το μετά. Νομίζω ότι είναι υπερβολική η έκφραση disqualified.

Είναι σαφώς καλύτερο να παρακολουθείται η εξέλιξη μιας μμ μήνα μήνα διότι γίνεται καλύτερη ανάλυση και εκ των πραγμάτων γίνονται και πιο πολλά σχόλια αφού παρακολουθούμε μια ζωντανή εξέλιξη. Όμως το πιο σημαντικό σε αυτές τις παρουσιάσεις είναι ότι είναι πιο αντιπροσωπευτικές αφού το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι γνωστό εξ αρχής άρα δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι προβάλλονται μόνο τα καλά αποτελέσματα και αποκρύπτονται τα κακά.

Αυτό όμως σε καμμία περίπτωση δεν αναιρεί την σημασία των παρουσιάσεων που κάνετε εδώ γιατί δείχνουν τις δυνατότητες της κλινικής σε διαφορετικά περιστατικά. Αν συνδυαστεί δε με ικανό αριθμό ανεξάρτητων παρουσιάσεων ή παρουσιάσεων βήμα βήμα τότε θα έχουμε πολύ καλά και αξιόπιστα στατιστικά.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Είναι απλά πριν και μετά γιατρέ αυτό που βλέπουμε.τι να σχολιάσεις παραπάνω.η σειρά εδώ στις φωτό πάει αλλιώς.βλεπουμε το πριν,την ημέρα της τοποθέτησης και μετά ανά μήνα η ανά 2μηνο φωτό και γίνεται σχολιασμός στην εξέλιξη.εκει γίνονται παρατηρήσεις και ότι άλλο.το να δούμε 100 περιστατικά πριν και μετά από ένα χρόνο οκ,είναι ότι βλέπουμε σε κάθε κλινική που ανεβάζει στη σελίδα της.τι να σχολιάσεις .τα καλύτερα δείχνουν πάντα.ενδιαφερον θα ήταν να δούμε κάτι τέτοιο σιγά σιγά κάποιος από εδώ να έρθει στην κλινική και να γίνει αυτό .
Αυτός είναι ο λόγος που διαφωνώ με τις παρουσιάσεις επίσημα των κλινικών εδώ μέσα ....θα αρχίσουν ανουσιους βομβαρδισμούς περιστατικών κ θα χάνονται παρουσιάσεις ανεξάρτητες λάιβ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατρέ είστε πολύ έξυπνος για να κάνετε ότι δεν κτλ ...ξέρετε πολύ καλά τι εννοεί....άλλο να περιμένετε να ολοκληρωθεί η δουλειά σας κ να διαλέξετε το τι θα παρουσιάσετε κ άλλο να πάρετε το ρίσκο με το που μπει σήμερα κάποιος στο ιατρείο σας για μμ να κάνετε παρουσίαση παράλληλα με την εξέλιξη του ....

Γιώργο, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους ΟΛΕΣ οι σωστές παρουσιάσεις έχουν την αξία τους απλά από την καθεμία παίρνεις διαφορετικά πράγματα. Υπάρχει μια τάση στο φόρουμ να μηδενίζουμε ότι δεν μας ταιριάζει. Δεν είναι σωστό. Εξηγούμαι:

Ακόμα και αν η κλινική σου παρουσιάζει μόνο τα καλά περιστατικά (λογικό) έχεις τα ακόλουθα οφέλη:
a. Μεγάλο δείγμα περιστατικών, δύσκολο με τις ανεξάρτητες. Αν κάποιος σου παρουσιάσει 50 καλά περιστατικά καταλαβαίνεις ότι τουλάχιστον μπορεί και μάλιστα το πετυχαίνει σε μεγάλη κλίμακα.
b. Τεχνικές δυνατότητες κλινικής, αν πχ δω μια πολύ πυκνή και πλούσια hairline σημαίνει ότι η κλινική μπορεί να το κάνει και να πετύχει σε αντίθεση με άλλες κλινικές που συνειδητά το αποφεύγουν για διάφορους λόγους. Αν δε δω αρκετά περιστατικά με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά μπορώ να καταλάβω ότι το επιχειρεί συχνά.
c. Δυνατότητα καλά δομημένης παρουσίασης με τους ίδιους φωτισμούς, βίντεο, κλπ
d. Μεγάλη γκάμα κεφαλιών. Το να δεις πχ την μεταμόσχευση του Δημήτρη, ακόμα και αν θεωρείται ανεξάρτητη, δεν σημαίνει ότι σε ένα άλλο κεφάλι η κλινική θα πετύχαινε. Ιδανικά θα ήθελες πάρα πολλά ανεξάρτητα που εκ των πραγμάτων είναι δύσκολο να βρεθούν.

Τα προαναφερθέντα οφέλη δεν είναι μικρά και σίγουρα είναι συμπληρωματικά των ανεξαρτήτων παρουσιάσεων που πιστοποιούν την διάθεση της κλινικής (όταν γίνεται μαζική παρότρυνση σε ασθενείς της να παρουσιάσουν) να ικανοποιήσει και το τεστ αλήθειας που είναι φυσικά κεφαλαιώδους σημασίας. Ως εκ τούτου μια πιο light (και όχι απόλυτη) θέση και όχι "μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν πραγματικά" θα ήταν η πρέπουσα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Σε λιγοτερο από μηνα έχετε 3 (ΤΡΙΑ) τετοια νηματα που τρεχουν.
Καταλαβαινετε πως ο κόσμος έχει και άλλες δουλειες να κανει από το να γραφετε σε φορουμ και να μου κανει τι χαρη να
παρουσιαζει τον εαυτο του.
Το εχω ζητησει σε περίπου 50 άτομα εδω και ένα μηνα.
Δεν θέλει κανεις...:(
Μπαίνουν, διαβαζουν και μετα έρχονται και μου λενε "Ιατρε συγνωμη δεν θα το κανω"
ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να δεχθει επιθεσεις και άσχημη συμπεριφορα σαν αυτες που διαβαζουν
Λυπάμαι κυριοι, προσπαθω αλλα ....
ΟΠΟΤΕ, ΥΠΟΜΟΝΗ να βρω και άλλους θαρραλεους και σκληροπετσους
Δεν πειράζει ...καλύτερα αραιά κ που τέτοιες παρουσιάσεις παρα βομβαρδισμό μμ από το αρχείο της κλινικής (της κάθε κλινικής μην παρεξηγηθω). Αυτό ισχύει για όλα τα επίσημα νήματα που αντιπροσωπεύουν μια κλινική κ μας ποσταρουν μμ. Γνώμη μου...εγώ πάντα διαβάζω κ ασχολούμαι περισσότερο με παιδιά που μπαίνουν ανεξάρτητα κ έχουν διάθεση να κάνουν παρουσίαση .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους ΟΛΕΣ οι σωστές παρουσιάσεις έχουν την αξία τους απλά από την καθεμία παίρνεις διαφορετικά πράγματα. Υπάρχει μια τάση στο φόρουμ να μηδενίζουμε ότι δεν μας ταιριάζει. Δεν είναι σωστό. Εξηγούμαι:

Ακόμα και αν η κλινική σου παρουσιάζει μόνο τα καλά περιστατικά (λογικό) έχεις τα ακόλουθα οφέλη:
a. Μεγάλο δείγμα περιστατικών, δύσκολο με τις ανεξάρτητες. Αν κάποιος σου παρουσιάσει 50 καλά περιστατικά καταλαβαίνεις ότι τουλάχιστον μπορεί και μάλιστα το πετυχαίνει σε μεγάλη κλίμακα.
b. Τεχνικές δυνατότητες κλινικής, αν πχ δω μια πολύ πυκνή και πλούσια hairline σημαίνει ότι η κλινική μπορεί να το κάνει και να πετύχει σε αντίθεση κλινικές με άλλες που συνειδητά το αποφεύγουν για διάφορους λόγους. Αν δε δω αρκετά περιστατικά με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά μπορώ να καταλάβω ότι το επιχειρεί συχνά.
c. Δυνατότητα καλά δομημένης παρουσίασης με τους ίδιους φωτισμούς, βίντεο, κλπ
d. Μεγάλη γκάμα κεφαλιών. Το να δεις πχ την μεταμόσχευση του Δημήτρη, ακόμα και αν θεωρείται ανεξάρτητη, δεν σημαίνει ότι σε ένα άλλο κεφάλι η κλινική θα πετύχαινε. Ιδανικά θα ήθελες πάρα πολλά ανεξάρτητα που εκ των πραγμάτων είναι δύσκολο να βρεθούν.

Τα προαναφερθέντα οφέλη δεν είναι μικρά και σίγουρα είναι συμπληρωματικά των ανεξαρτήτων παρουσιάσεων που πιστοποιούν την διάθεση της κλινικής (όταν γίνεται μαζική παρότρυνση σε ασθενείς της να παρουσιάσουν) να ικανοποιήσει και το τεστ αλήθειας που είναι φυσικά κεφαλαιώδους σημασίας. Ως εκ τούτου μια πιο light (και όχι απόλυτη) θέση και όχι "μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν πραγματικά" θα ήταν η πρέπουσα.
Δεν αντιλέγω σ αυτά που λες κ συμφωνώ ...δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι απλά κρατά αυτά που είπαμε προχτές ...μπαίνεις σε περίεργα μονοπάτια κ βάζεις μπελάδες στο κεφαλι σου που ίσως μετά αρχίζεις να μαζεύεις . Θα πω το γνωστό ... Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι κύρια μόνο αλλά πρέπει να φαίνεται ...αν αρχίσουν τα αλισβερίσια εδώ μέσα από κλινικές θα βρεθείς από το πουθενά να κατηγορήσε ότι τα παίρνεις και από πάνω . Θυμήσου τα λόγια μου . Πρέπει το φορουμ να φαίνεται κ να είναι ανεξάρτητο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν αντιλέγω σ αυτά που λες κ συμφωνώ ...δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι απλά κρατά αυτά που είπαμε προχτές ...μπαίνεις σε περίεργα μονοπάτια κ βάζεις μπελάδες στο κεφαλι σου που ίσως μετά αρχίζεις να μαζεύεις . Θα πω το γνωστό ... Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι κύρια μόνο αλλά πρέπει να φαίνεται ...αν αρχίσουν τα αλισβερίσια εδώ μέσα από κλινικές θα βρεθείς από το πουθενά να κατηγορήσε ότι τα παίρνεις και από πάνω . Θυμήσου τα λόγια μου . Πρέπει το φορουμ να φαίνεται κ να είναι ανεξάρτητο.

Θα επαναλάβω ξανά αυτό που σου έχω ξαναπεί. Πρωταρχικός σκοπός του φόρουμ (και δικός μου) είναι να παρέχει ΣΩΣΤΗ και πλήρη πληροφόρηση με κανόνες. Η ανεξαρτησία δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά ένα από τα μέσα για να πετύχεις την σωστή πληροφόρηση. Δηλαδή τι θέλουμε, να είμαστε ένα μάτσο ανεξάρτητων ημιμαθών ηλιθίων και να σκορπίζουμε λάθος πληροφορίες? Συγνώμη για το υπερβολικό της έκφρασης αλλά καμιά φορά χρειάζεται για να εντυπωθεί καλύτερα το μήνυμα.

Ποσώς με ενδιαφέρει η κυρία του Καίσαρα ούτε αν με κατηγορήσουν ότι τα παίρνω ή όχι. Η απειλή της κατηγόριας δεν μπορεί να καθορίσει την πορεία και τον στόχο και προφανώς δεν θα με κάνει να τα παρατήσω. Αν κάνω αυτή την δουλειά είναι για την ψυχική μου ευχαρίστηση και γιατί πιστεύω ότι σε αυτή την ζωή πρέπει να δίνεις όχι μόνο να παίρνεις. Σωστό, λάθος αυτό πιστεύω και έτσι πράττω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Δηλαδή τι θέλουμε, να είμαστε ένα μάτσο ανεξάρτητων ημιμαθών ηλιθίων και να σκορπίζουμε λάθος πληροφορίες? Συγνώμη για
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η συνήθεια του ξερολλα Έλληνα που είναι ειδικός σε όλα ,με τελευταίο παράδειγμα αυτό των εκατομμυρίων εξειδικευμένων ιατρών εντός της χώρας να ξορκίζουν και να αναλύουν τον κορονοιο, δύσκολα αποβάλλεται.

Ps. Μαζί με την απόλυτη ιατρική εξειδίκευση διαπιστώσαμε και την τεχνολογικη εξειδίκευση στα δίκτυα 5g.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείται και μέχρι τώρα και στο μέλλον και δεν μιλώ απαραίτητα για τον χώρο των μμ μόνο (ή κυρίως). Αυτό δεν είναι μεμπτό απλά είναι μια παθογένεια τέτοιων χώρων εν γένει. Όσο την περιορίσουμε τόσο πιο χρήσιμοι θα είμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχώς όμως πολλές φορές η γνώμη μετατρέπεται σε γνώση είτε με ευθύνη αυτών που την εκφέρουν είτε αυτών που την εισπράττουν.
 

aeratos28

Just aeratos
Φόρουμ είμαστε ,γνώμη εκφέρουμε ,εμπειρικά μιλάμε μέχρι εκεί.ειπε ποτέ κανείς ότι είμαστε γιατροί?μην μπερδευεστε .επίσης να σας θυμίσω πως σε αυτό το φόρουμ έχουν γίνει συζητήσεις και έχουν γλυτωσει πολλά παιδια τα κεφάλια τους όλα αυτά τα χρόνια από τους γιατρούς τους οποίους και εσείς κραζατε ειδικά στην Ελλάδα ..αλλά βλέπω πως με το που έγραψε ένας γιατρός άλλαξαν αμέσως ολα..με το σκεπτικό που έχετε τώρα και γράφετε μήπως καλύτερα θα ήταν να αναλάβουν οι γιατροί το φόρουμ και να μην τολμάμε να πούμε κουβέντα γιατί είμαστε ημιμαθείς ,άρα δεν έχουμε λόγο σε τίποτα? aeratos28 έγραψα όταν μπήκα και τώρα είμαι aeratos στα 35,έχω ξαναπεί δεν ενθουσιάζομαι από τπτ όσοι γιατροί και να μπουν ότι και να δείξουν ότι και να πουν.16 χρόνια ασχολούμαι με αυτό το θέμα και έχω γνώμη και γνώση για να κρίνω κάποια πράγματα όπως έχετε γνώση και εσείς και ίσως,μάλλον όχι ίσως ,σίγουρα περισσότερη από εμένα..συνεχίστε και εσείς στο μοτίβο λοιπόν που είχαμε τόσα χρόνια και αφήστε όλα τα άλλα.μια χαρά συζητήσεις γίνονταν και έβγαινε νόημα και γνωση.υπαρχουν σπουδαία παιδιά με φοβερές γνώσεις εδώ μέσα που βοηθάνε τόσο κόσμο αφιλοκερδώς ..δεν μιλάω για άλλους που μπορεί να είναι σε εταιρίες και δεν με ενδιαφέρει κιόλας ας κάνει ότι θέλει ο καθένας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φόρουμ είμαστε ,γνώμη εκφέρουμε ,εμπειρικά μιλάμε μέχρι εκεί.ειπε ποτέ κανείς ότι είμαστε γιατροί?μην μπερδευεστε .επίσης να σας θυμίσω πως σε αυτό το φόρουμ έχουν γίνει συζητήσεις και έχουν γλυτωσει πολλά παιδια τα κεφάλια τους όλα αυτά τα χρόνια από τους γιατρούς τους οποίους και εσείς κραζατε ειδικά στην Ελλάδα ..αλλά βλέπω πως με το που έγραψε ένας γιατρός άλλαξαν αμέσως ολα..με το σκεπτικό που έχετε τώρα και γράφετε μήπως καλύτερα θα ήταν να αναλάβουν οι γιατροί το φόρουμ και να μην τολμάμε να πούμε κουβέντα γιατί είμαστε ημιμαθείς ,άρα δεν έχουμε λόγο σε τίποτα? aeratos28 έγραψα όταν μπήκα και τώρα είμαι aeratos στα 35,έχω ξαναπεί δεν ενθουσιάζομαι από τπτ όσοι γιατροί και να μπουν ότι και να δείξουν ότι και να πουν.16 χρόνια ασχολούμαι με αυτό το θέμα και έχω γνώμη και γνώση για να κρίνω κάποια πράγματα όπως έχετε γνώση και εσείς και ίσως,μάλλον όχι ίσως ,σίγουρα περισσότερη από εμένα..συνεχίστε και εσείς στο μοτίβο λοιπόν που είχαμε τόσα χρόνια και αφήστε όλα τα άλλα.μια χαρά συζητήσεις γίνονταν και έβγαινε νόημα και γνωση.υπαρχουν σπουδαία παιδιά με φοβερές γνώσεις εδώ μέσα που βοηθάνε τόσο κόσμο αφιλοκερδώς ..δεν μιλάω για άλλους που μπορεί να είναι σε εταιρίες και δεν με ενδιαφέρει κιόλας ας κάνει ότι θέλει ο καθένας.

Προσπάθησε να κάνεις εποικοδομητική κουβέντα και όχι υπερασπιστική. Κανείς δεν μπερδεύεται Αεράτε ούτε κανείς αμφισβητεί ότι το φόρουμ δεν έχει προσφέρει στην παρούσα μορφή του (ή και στην πρότερη) γνώση και έχει σώσει παιδιά. Μαζί όμως με τις αλήθειες κυκλοφορούσαν και πολλές ανακρίβειες. Σκοπός μας είναι να γίνουμε καλύτεροι μέσω του διαλόγου με ανθρώπους που μπορούν (και θέλουν) να προσφέρουν σε αυτό τον διάλογο. Είτε είναι γιατροί είτε είναι διαβασμένα μέλη. Τους κανόνες εμείς τους καθορίζουμε και ποτέ το φόρουμ δεν θα ελεγχθεί ούτε από γιατρούς ούτε από κλινικές όπως τα φόρουμ του εξωτερικού. Τουλάχιστον όσο ασχολούμαι εγώ. Το φόρουμ αυτό ανήκει στους απλούς ανθρώπους που πάσχουν από ΑΑ.

Να σου πω και μια ιστορία. Στο workshop της Αθήνας με πλησίασαν 2-3 μεγάλα ονόματα του εξωτερικού (δεν θα πω ποιοι είναι) για να προβάλλουν (έναντι αμοιβής υπό μορφή διαφήμισης) τις κλινικές τους και γενικά να γίνει "αλισβερίσι" και σπρώξιμο τύπου belli capeli, κλπ. Η απάντησή μου ήταν μια προς όλους. Δεν μας ενδιαφέρει καμία χρηματική υποστήριξη αλλά ευχαρίστως αν θέλετε να γραφτείτε σαν απλοί χρήστες (οι γιατροί) και να συμμετέχετε σε έναν ελεύθερο και δημοκρατικό διάλογο με τους ΔΙΚΟΥΣ μας κανόνες, επί ίσοις όροις, προσφέροντας τις γνώσεις σας και κατά αυτόν τον τρόπο να διαφημίσετε τον εαυτό σας, σαν μέλη. Προφανώς δεν μπήκε κανείς όπως ήταν και το αναμενόμενο.

Το ίδιο μήνυμα απευθύνω και προς όλους τους γιατρούς (προφανώς οι Έλληνες και Κύπριοι έχουν πλεονέκτημα λόγω γλώσσας) ή τους ανθρώπους που ασχολούνται με μμ. Είναι ευπρόσδεκτοι με τους όρους που προανέφερα. Δεν με ενδιαφέρουν οι κλινικές ούτε οι αντιπρόσωποι, με ενδιαφέρουν οι γιατροί που έχουν την θέληση να προσφέρουν σαν μέλη τον χρόνο τους. Η διαφήμιση (που μπορεί να γίνει και δυσφήμιση) είναι το κίνητρο, δεν είμαστε ηλίθιοι, αλλά αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί παίζουν με τους δικούς μας όρους όχι τους δικούς τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Υπερασπιστική σε τι?μπερδευεστε cvial και δεν το καταλαβαίνετε.ανακριβειες λογικό είναι να κυκλοφορούν και θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν.δεν αλλάζει αυτό .όσο και να θέλεις δεν το αποφεύγεις αυτό.το πιστεύω 1000% το στορι με τους γιατρούς που είπες και προς τιμήν σου η απάντηση που έδωσες.δεν έχω αμφιβολίες για το τι αξίες έχεις..είμαι σίγουρος ότι αυτή ήταν η απάντηση σου..εγώ από μεριά μου λοιπόν αυτό που προτείνω σε όποιον γιατρό μπει εδώ,είναι να απαντάει και σε κάποιες ερωτήσεις που του γίνονται και να μην δείχνει απλά τη δουλειά του και σε ότι ακούσει σαν γνώμη όπως ειπώθηκε πιο πάνω να απαντάει απαξιωτικά ..γιατί μέχρι τώρα το μόνο που έχουμε δει είναι νήματα με αποτελέσματα πριν -μετα ..διαφήμιση μόνο μέχρι τωρα δλδ.οχι γνώση..σε περίπτωση ερωτησης η απάντηση είναι είστε μη ειδικοί..αν πρόκειται να είναι αυτή η συμμετοχή των γιατρών νομίζω δεν υπάρχει λόγος συμμετοχής ..ποια η προσφορά?γνώμη δική μου αυτή .
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιώργο, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους ΟΛΕΣ οι σωστές παρουσιάσεις έχουν την αξία τους απλά από την καθεμία παίρνεις διαφορετικά πράγματα. Υπάρχει μια τάση στο φόρουμ να μηδενίζουμε ότι δεν μας ταιριάζει. Δεν είναι σωστό. Εξηγούμαι:

Ακόμα και αν η κλινική σου παρουσιάζει μόνο τα καλά περιστατικά (λογικό) έχεις τα ακόλουθα οφέλη:
a. Μεγάλο δείγμα περιστατικών, δύσκολο με τις ανεξάρτητες. Αν κάποιος σου παρουσιάσει 50 καλά περιστατικά καταλαβαίνεις ότι τουλάχιστον μπορεί και μάλιστα το πετυχαίνει σε μεγάλη κλίμακα.
b. Τεχνικές δυνατότητες κλινικής, αν πχ δω μια πολύ πυκνή και πλούσια hairline σημαίνει ότι η κλινική μπορεί να το κάνει και να πετύχει σε αντίθεση κλινικές με άλλες που συνειδητά το αποφεύγουν για διάφορους λόγους. Αν δε δω αρκετά περιστατικά με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά μπορώ να καταλάβω ότι το επιχειρεί συχνά.
c. Δυνατότητα καλά δομημένης παρουσίασης με τους ίδιους φωτισμούς, βίντεο, κλπ
d. Μεγάλη γκάμα κεφαλιών. Το να δεις πχ την μεταμόσχευση του Δημήτρη, ακόμα και αν θεωρείται ανεξάρτητη, δεν σημαίνει ότι σε ένα άλλο κεφάλι η κλινική θα πετύχαινε. Ιδανικά θα ήθελες πάρα πολλά ανεξάρτητα που εκ των πραγμάτων είναι δύσκολο να βρεθούν.

Τα προαναφερθέντα οφέλη δεν είναι μικρά και σίγουρα είναι συμπληρωματικά των ανεξαρτήτων παρουσιάσεων που πιστοποιούν την διάθεση της κλινικής (όταν γίνεται μαζική παρότρυνση σε ασθενείς της να παρουσιάσουν) να ικανοποιήσει και το τεστ αλήθειας που είναι φυσικά κεφαλαιώδους σημασίας. Ως εκ τούτου μια πιο light (και όχι απόλυτη) θέση και όχι "μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν πραγματικά" θα ήταν η πρέπουσα.

Νομιζω ειναι μια εξαιρετικη τοποθετηση.
Μηπως να γινει ένα ξεχωριστο νημα μαζι με τις διαφορες τοποθετησεις ολων?
Θεωρω πως βηματα προς την ευγενεια, τους καλούς τροπους, την ανοχη (tolerance), την μειωση της επιθετικότητας κτλ. μονο καλο θα κανουν.
Θεωρω πω ςυπάρχουν ΠΟΛΛΑ μελη πιυ δεν ...τολμουν να γραψουν και ξερω και ιατρούς που δεν τολμουν να γραψουν!
Φυσικά, με ένα τετοιο ασυνειδητο (ή όχι?) "φραχτη", θεσεις και απόψεις πολλών δεν απειλούνται, οπότε η ομοιόσταση της "παρεας" παραμενει.
Αν όμως ο σκοπός του φορουμ ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ, τοτε θα αργησετε πολυ να φτασετε σε αυτην αν "διωχνονται" οι πιο ήπιες και συνετες φωνες....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπερασπιστική σε τι?μπερδευεστε cvial και δεν το καταλαβαίνετε.ανακριβειες λογικό είναι να κυκλοφορούν και θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν.δεν αλλάζει αυτό .όσο και να θέλεις δεν το αποφεύγεις αυτό.το πιστεύω 1000% το στορι με τους γιατρούς που είπες και προς τιμήν σου η απάντηση που έδωσες.δεν έχω αμφιβολίες για το τι αξίες έχεις..είμαι σίγουρος ότι αυτή ήταν η απάντηση σου..εγώ από μεριά μου λοιπόν αυτό που προτείνω σε όποιον γιατρό μπει εδώ,είναι να απαντάει και σε κάποιες ερωτήσεις που του γίνονται και να μην δείχνει απλά τη δουλειά του και σε ότι ακούσει σαν γνώμη όπως ειπώθηκε πιο πάνω να απαντάει απαξιωτικά ..γιατί μέχρι τώρα το μόνο που έχουμε δει είναι νήματα με αποτελέσματα πριν -μετα ..διαφήμιση μόνο μέχρι τωρα δλδ.οχι γνώση..σε περίπτωση ερωτησης η απάντηση είναι είστε μη ειδικοί..αν πρόκειται να είναι αυτή η συμμετοχή των γιατρών νομίζω δεν υπάρχει λόγος συμμετοχής ..ποια η προσφορά?γνώμη δική μου αυτή .

Μα και για αυτό που κάνει, να μην απαντάει ή να απαντάει, κρίνεται από όλους μας, δεν το καταλαβαίνεις? Όχι μόνο από σένα που φωνάζεις αλλά και από τους άλλους που είναι σιωπηλοί. Αυτό είναι το επί ίσοις όροις. Μέσα από τον διάλογο οι άνθρωποι βελτιώνονται, αλλάζουν θέση, λύνονται οι παρεξηγήσεις και αν υπάρχει θέληση συγκλίνουν κάτι που έγινε και με τον γιατρό σε αυτό το νήμα όπως διαπίστωσες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Εγώ επειδή ποτέ δεν έμεινα σιωπηλός τα λέω.βασικα μου αρέσει να ακούγονται τα πάντα.καλα η κακα.αν δεν συζητηθούν και αυτά μπαίνουν δεύτερες σκέψεις στο μυαλό πολλών για άλλα πράγματα που μπορεί να μην ισχύουν κιόλας.το να κάτσω να τσακωθω γνωρίζεις πως μου είναι το μόνο εύκολο.χαχαχαχαχα,δεν έχω όρεξη για τρολ τώρα και βαβουρες για αυτό και κάθομαι και μιλάω ήρεμα(σπάνιο) για να βγει ουσιώδης άκρη και να ξέρουν και οι δύο μεριές,εμείς και γιατροί που βαδιζουμε..γιατί ακούει ο ντοκ ερωτήσεις που δεν τις έχει ακούσει παλι από ασθενή του και σου λέει το παίζουν γιατροί αυτοί και υπερασπίζεται τη δουλειά του..δεν το παίζουμε γιατροί ,απλά δεν είμαστε εδώ ο ασθενής που έχει συναντήσει στο γραφείο του.να το θυμάται αυτό.και ο κάθε γιατρός που θα μπει εδώ μέσα..κρίνεται ο κάθε γιατρός ,δεν κρινομαστε.επιλεγουμε δεν μας επιλέγει κανείς..((για το θέμα μεταμόσχευση και μόνο μιλάω για τπτ άλλο))..είμαστε διατεθειμένοι να αλλάξουμε χώρες και να πληρώσουμε όσο μια γκαρσονιέρα για άριστο αποτέλεσμα από όποια οπτική και να το δούμε.τα έχω πει πάλι αλλά τα λέω μια ακόμη γιατί ισχύουν.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Απολύτως καμία δεν έχει για τον υποψήφιο. Θα έλεγα ότι ίσως είναι και πλεονεκτικό γιατί πληρώνει άλλος. Το να μιλάει κάποιος για σουπερ μάρκετ δεν είναι απαξιωτικό, γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα, με τα συν και τα πλην.
Εγώ βλέπω καποιους τελευταία να έχουν κάνει σημαία τον όρο "σούπερ μάρκετ" και να το χρησιμοποιούν ακριβώς για να απαξιώσουν άλλους που με λίγα λεφτά βάζουν πολλά μόσχευματα με αποτέλεσμα κάτι παραπάνω από καλό...επίσης όσοι δεν χρεώνουν πολλά το μοσχευμα δέν είναι γιατροί υποχρεωτικά και αμφιβόλου ποιότητας. Πρέπει να χρεώνεις πολλά για να αποδεικνύεις ότι κ καλά κάνεις την δουλειά σου αλλά κ ότι είσαι γιατρός.
 

manly_Man

Well-Known Member
Έχει σημασία για τον υποψήφιο; Το αποτέλεσμα μετράει ....με Ελάχιστο κόστος γίνεται τρομερή δουλειά. .... Άσε του ς άλλους να μιλανε απαξιωτικά για σούπερ μάρκετ κλινικές όταν σε τέτοιες τιμές έχουν τέτοια αποτελέσματα...στην πράξη αλλά βλέπεις....όλοι κρινομαστε με το αποτέλεσμα....
Ειναι πραγματι ευχαριστο και καποιες "οικονομικες" κλινικες να παραγουν καλα αποτελεσματα, ωστε να μην αναγκαζεται ο πελατης να ξοδευει μια περιουσια για μμ, ειδικα για καποιον που εχει μεγαλο προβλημα και θα χρειαστει περισσοτερες απο μια συνεδριες!

Η βελτιστη λυση θα ηταν να σου παρεχει αξιοπρεπη αποτελεσματα στην καλυτερη δυνατη τιμη (οπου σιγουρα θα το αναγνωριζαν θετικα και οι πελατες οτι ΔΕΝ τους βλεπει η κλινικη "ως καθαρα κερδη", αλλα τους αντιμετωπιζει πιο ανθρωπινα μπαίνοντας και στην μερια του πελατη, οπου καποιοι μπορει να αδυνατουν να ανταπεξελθουν οικονομικα...) Οταν λειπει ενας απο αυτους τους 2 παραγοντες τοτε δεν θεωρειται βελτιστη λυση.

Και εγω δεν συμφωνω με την απαξιωση που γινεται....καθε ενας εχει διαφορετικο τροπο λειτουργειας και σκεψης και πρεπει να γινεται σεβαστο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα