Γιατροί στο φόρουμ και επίσημες παρουσιάσεις κλινικών

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ βλέπω καποιους τελευταία να έχουν κάνει σημαία τον όρο "σούπερ μάρκετ" και να το χρησιμοποιούν ακριβώς για να απαξιώσουν άλλους που με λίγα λεφτά βάζουν πολλά μόσχευματα με αποτέλεσμα κάτι παραπάνω από καλό...επίσης όσοι δεν χρεώνουν πολλά το μοσχευμα δέν είναι γιατροί υποχρεωτικά και αμφιβόλου ποιότητας. Πρέπει να χρεώνεις πολλά για να αποδεικνύεις ότι κ καλά κάνεις την δουλειά σου αλλά κ ότι είσαι γιατρός.

Το οικονομικό από μόνο του δεν είναι απόδειξη κακής ποιότητας. Είναι όμως ισχυρή ένδειξη ότι κάτι μπορεί να μην γίνεται σωστά. Ειδικά όταν ακολουθούνται διαδικασιες (αποψιλώσεις δότριας) που είναι αντίθετες με τις σωστές πρακτικές. Αν λοιπόν ζητάμε 10 ανεξάρτητα περιστατικά από κάποιον που δεν κάνει κάτι συστηματικά λάθος προσωπικά θα ήθελα τα δίπλα για να σκεφτώ να βάλω το κεφάλι μου στον ντορβά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Εγώ βλέπω καποιους τελευταία να έχουν κάνει σημαία τον όρο "σούπερ μάρκετ" και να το χρησιμοποιούν ακριβώς για να απαξιώσουν άλλους που με λίγα λεφτά βάζουν πολλά μόσχευματα με αποτέλεσμα κάτι παραπάνω από καλό...επίσης όσοι δεν χρεώνουν πολλά το μοσχευμα δέν είναι γιατροί υποχρεωτικά και αμφιβόλου ποιότητας. Πρέπει να χρεώνεις πολλά για να αποδεικνύεις ότι κ καλά κάνεις την δουλειά σου αλλά κ ότι είσαι γιατρός.
Φιλε Γιωργο, μονος σου δεν απαξιωσες τα σουπερ μαρκετ πηγαινοντας σε γιατρο για την δικη σου επεμβαση? Η κανω λαθος?
 

Harris_G

Well-Known Member
Συμφωνώ με CVIAL, έχω δει πολλά περιστατικά τούρκικων κλινικών «δεύτερης γραμμής» και ενώ στη λήπτρια φαίνεται να εχει γίνει η δουλειά, η ειδοποιός διαφορά εντοπίζεται στις δότριες όπου σε αρκετές περιπτώσεις έχω δει μεγάλα μακελειά.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, μονος σου δεν απαξιωσες τα σουπερ μαρκετ πηγαινοντας σε γιατρο για την δικη σου επεμβαση? Η κανω λαθος?
Τι εννοούμε όταν λέμε σούπερ μάρκετ; Κ ποιος θα πει ποιοι χαρακτηρίζονται από αυτόν τον απαξιωτικό όρο κ ποιοι όχι ; Εγώ ξέρω Βαγγέλη ότι υπάρχουν καλοί γιατροί μμ κ κακοί γιατροί μμ...αυτούς τους καλούς τους βρίσκεις μέσα στα "σούπερ μάρκετ" αλλά κ σε κλινικές που δεν είναι ευρέως γνωστές...μιλάμε για πρόσωπα... Επίσης τους κακούς γιατρούς μμ μπορείς να τους βρεις στο πρώτο μαγαζί γωνία που πας για να πληρώσεις τον τοπ κ να φας τα μουτρα σου (θα ξεχάσω πέρσι τον φερουντινι...?) Κ μην μου πείτε μηδενίζεις το ποσοστό αποτυχίας κτλ κτλ.... Κ στην τελικη ποιος θα πει ότι όποιος χρεώνει κάτω από 1.5€ είναι γιαλατζι αλλά όποιος χρεώνει πάνω από 2€ ; Πολλοί αποφεύγετε να απαντήσετε συστηματικά σ αυτό το τελευταίο που λεω ξανά κ ξανά αλλά κτλ το γιατί ....αυτά που είπα πρόσφατα έχουν βάση κ σιγά σιγά θα τα δείτε μπροστά σας. Αυτό μόνο .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι εννοούμε όταν λέμε σούπερ μάρκετ; Κ ποιος θα πει ποιοι χαρακτηρίζονται από αυτόν τον απαξιωτικό όρο κ ποιοι όχι ; Εγώ ξέρω Βαγγέλη ότι υπάρχουν καλοί γιατροί μμ κ κακοί γιατροί μμ...αυτούς τους καλούς τους βρίσκεις μέσα στα "σούπερ μάρκετ" αλλά κ σε κλινικές που δεν είναι ευρέως γνωστές...μιλάμε για πρόσωπα... Επίσης τους κακούς γιατρούς μμ μπορείς να τους βρεις στο πρώτο μαγαζί γωνία που πας για να πληρώσεις τον τοπ κ να φας τα μουτρα σου (θα ξεχάσω πέρσι τον φερουντινι...?) Κ μην μου πείτε μηδενίζεις το ποσοστό αποτυχίας κτλ κτλ.... Κ στην τελικη ποιος θα πει ότι όποιος χρεώνει κάτω από 1.5€ είναι γιαλατζι αλλά όποιος χρεώνει πάνω από 2€ ; Πολλοί αποφεύγετε να απαντήσετε συστηματικά σ αυτό το τελευταίο που λεω ξανά κ ξανά αλλά κτλ το γιατί ....αυτά που είπα πρόσφατα έχουν βάση κ σιγά σιγά θα τα δείτε μπροστά σας. Αυτό μόνο .

Για να στοιχειοθετηθεί μια σωστή συζήτηση μάλλον πρέπει να προσδιοριστεί καλύτερα ο όρος "σουπερ μαρκετ"
 

vlafo

Well-Known Member
Είναι ξεκάθαρο ότι όποιος χρησιμοποιεί αυτό τον όρο απαξιώνει την εκάστοτε κλινική η γιατρό καταρχάς κ λέει έμμεσα μακριά!σωστά ;
Ε ναι προφανώς έτσι είναι η ορθή εξήγηση δεν υπάρχει άλλη,ούτε καμία δυσερμηνεία.
Θα πρέπει να σου πω που μάλλον θα το ξέρεις,ότι στην Τουρκία υπάρχουνε 1000 κλινικές και ο τζίρος που γίνεται στις μμ είναι 1billion.
Tο παραθέτω για να καταλάβουμε λίγο τα μεγέθη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι ξεκάθαρο ότι όποιος χρησιμοποιεί αυτό τον όρο απαξιώνει την εκάστοτε κλινική η γιατρό καταρχάς κ λέει έμμεσα μακριά!σωστά ;
Νομίζω ότι σε αυτές που πιθανώς αναφέρονται με αυτόν τον όρο (περιμένω ακόμα τον ορισμό, έχει σημασία) δεν υπάρχει ουσιαστική συμμετοχή γιατρού στο χειρουργικό κομμάτι (πιθανώς και καθόλου).
 

vag25

Well-Known Member
Νομίζω ότι σε αυτές που πιθανώς αναφέρονται με αυτόν τον όρο (περιμένω ακόμα τον ορισμό, έχει σημασία) δεν υπάρχει ουσιαστική συμμετοχή γιατρού στο χειρουργικό κομμάτι (πιθανώς και καθόλου).
Αυτο ακριβως. Με την νοοτροποια οσο περισσοτεροι τοσο το καλυτερο. Ποσοτητα>ποιοτητα.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Έχει σημασία για τον υποψήφιο; Το αποτέλεσμα μετράει ....με Ελάχιστο κόστος γίνεται τρομερή δουλειά. .... Άσε του ς άλλους να μιλανε απαξιωτικά για σούπερ μάρκετ κλινικές όταν σε τέτοιες τιμές έχουν τέτοια αποτελέσματα...στην πράξη αλλά βλέπεις....όλοι κρινομαστε με το αποτέλεσμα....


Στην πραγματικότητα, ο εγκυρος όρος ειναι BLACK MARKET CLINIC. (https://fightthefight.ishrs.org/)
Ειναι κάτι αντιστοιχο με το μαϊμου ρολόι:
ΜΟΙΑΖΕΙ με Rolex, αλλα ειναι Folex
Στις κλινικές αυτες, Ελλάδας ή εξωτερικού, τις ΙΑΤΡΙΚΕΣ πράξεις τις εκτελουν ΜΗ-ΙΑΤΡΟΙ.
Οι ασθενείς δελεαζονται από τις χαμηλές τιμες και το ονομα καποιου ...ιατρου και κατα κανόνα δεν γνωριζουν πως θα τους πει μονο καλημερα και ΟΛΑ τα υπολοιπα τα κανουν μη-ιατροι, και ενιοτε μη-νοσηλευτες.
Στην Τουρκια γινται μπορει και 1 εκ. περιστατιακ το χρόνο.
Βγαινουν ΚΑΙ καλα, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι με φυρτωση <30% και με γαζωμένς δοτριες, που δεν πρόκειται ποτε να
μπορεσει κάπιος να το διορθώσει.
99 στους 100 ασθενείς ειναι χαμηλών εισοδημάτων άντρες που παιζουν το κεφαλι τους κορωνα γραμματα για να γλιτωσουν λεφτα.


Ως Fellow ISHRS και μάλιστα ως Vice President toy Communications & Public Education Committee ISHRS (https://ishrs.org/about/committees/)
όταν μιλάω για σουπερ-μαρκετ δεν το κάνω για να θιξω το ένα ή το άλλο ...μαγαζι.
Δεν με αφορούν αυτα.
Ο καθένας ΞΕΡΕΙ τι κάνει ως άνθρωπος, επιχειρηματιας ή ιατρος και έχει πάρει τις αποφάσεις και έχει καθορισει την πορεια του.
Έχω ΘΕΣΜΙΚΟ ρόλο στην Διεθνη Εταιρεια και το λέω για ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.
Νομιζω ότι ο @CVIAL θα πρεπει να σκεφτει να μιλησουμε ανοιχτα, ώριμα και ειλικρινα γι αυτη την πρακτική και τις συνεπειές της σε ένα ξεχωριστο νήμα.

Θεωρω αδιανόητο οι ίδιοι άνθρωποι που λένε πόσο διαβασμένοι ειναι, πόσο ψαγμενοι ειναι στην ΜΕΤ και πόσα πολλά ξερουν να μην
ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ χωρις ΚΑΝΕΝΑ ελαφρυντικό αυτες τις πρακτικές.
Γιατι και το FOLEX, ΔΕΙΧΝΕΙ την ωρα.
Αλλα δεν μπορω να φανταστω σε φορουμ υψηλής ωρολογοποιας να λενε :"ενταξει μωρε, μια χαρα ειναι και οι μαιμούδες, το πιστευει ο κοσμος και κρατανε και κανα δυο χρόνια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω γιατρέ ότι δεν είναι καθόλου δοκιμή η σύγκριση ROLEX και FOLEX. Θα τολμούσα να πω και αποπροσανατολιστική από την ουσία. Ο λόγος είναι απλός. Δεν αγοράζουμε ένα καταναλωτικό αγαθο αλλά «παίζουμε», επιλέγοντας κλινική/γιατρό, με κομμάτι του εαυτού μας που στο μέλλον και όλα τα χρήματα του κόσμου να αποκτήσουμε δεν θα μπορέσουμε να το αναπληρώσουμε αν κάτι πάει στραβά. Δεν μιλάω για το αν είναι σημαντικό, μιλάω για την μοναδικότητα αυτού που ρισκάρουμε. Αυτό πρέπει μα μας οδηγήσει σε άλλου είδους αντιμετώπιση, η ασφάλεια της «συναλλαγής« αποκτά άλλη βαρύτητα, έχει άλλο συντελεστή στην τελική απόφαση. Τουλάχιστον για μένα. Πολλοί μπορούν να διαφωνήσουν και είναι δικαίωμα τους.
 

Stratos

Well-Known Member
Στην πραγματικότητα, ο εγκυρος όρος ειναι BLACK MARKET CLINIC. (https://fightthefight.ishrs.org/)
Ειναι κάτι αντιστοιχο με το μαϊμου ρολόι:
ΜΟΙΑΖΕΙ με Rolex, αλλα ειναι Folex
Στις κλινικές αυτες, Ελλάδας ή εξωτερικού, τις ΙΑΤΡΙΚΕΣ πράξεις τις εκτελουν ΜΗ-ΙΑΤΡΟΙ.
Οι ασθενείς δελεαζονται από τις χαμηλές τιμες και το ονομα καποιου ...ιατρου και κατα κανόνα δεν γνωριζουν πως θα τους πει μονο καλημερα και ΟΛΑ τα υπολοιπα τα κανουν μη-ιατροι, και ενιοτε μη-νοσηλευτες.
Στην Τουρκια γινται μπορει και 1 εκ. περιστατιακ το χρόνο.
Βγαινουν ΚΑΙ καλα, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι με φυρτωση <30% και με γαζωμένς δοτριες, που δεν πρόκειται ποτε να
μπορεσει κάπιος να το διορθώσει.
99 στους 100 ασθενείς ειναι χαμηλών εισοδημάτων άντρες που παιζουν το κεφαλι τους κορωνα γραμματα για να γλιτωσουν λεφτα.


Ως Fellow ISHRS και μάλιστα ως Vice President toy Communications & Public Education Committee ISHRS (https://ishrs.org/about/committees/)
όταν μιλάω για σουπερ-μαρκετ δεν το κάνω για να θιξω το ένα ή το άλλο ...μαγαζι.
Δεν με αφορούν αυτα.
Ο καθένας ΞΕΡΕΙ τι κάνει ως άνθρωπος, επιχειρηματιας ή ιατρος και έχει πάρει τις αποφάσεις και έχει καθορισει την πορεια του.
Έχω ΘΕΣΜΙΚΟ ρόλο στην Διεθνη Εταιρεια και το λέω για ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.
Νομιζω ότι ο @CVIAL θα πρεπει να σκεφτει να μιλησουμε ανοιχτα, ώριμα και ειλικρινα γι αυτη την πρακτική και τις συνεπειές της σε ένα ξεχωριστο νήμα.

Θεωρω αδιανόητο οι ίδιοι άνθρωποι που λένε πόσο διαβασμένοι ειναι, πόσο ψαγμενοι ειναι στην ΜΕΤ και πόσα πολλά ξερουν να μην
ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ χωρις ΚΑΝΕΝΑ ελαφρυντικό αυτες τις πρακτικές.
Γιατι και το FOLEX, ΔΕΙΧΝΕΙ την ωρα.
Αλλα δεν μπορω να φανταστω σε φορουμ υψηλής ωρολογοποιας να λενε :"ενταξει μωρε, μια χαρα ειναι και οι μαιμούδες, το πιστευει ο κοσμος και κρατανε και κανα δυο χρόνια.
πείτε μας και η πλειοψηφία των ελληνικών κλινικών τι ποσοστό φύτρωσης έχουν...
 

manly_Man

Well-Known Member
@dimospistik αν μπορεις κανε μας σε παρακαλω μια αναφορα ακομα για την εμπειρια σου..τι συμμετοχη ειχε ο Dr Cinik στην επεμβαση σου; Επεβλεπε ολη την διαδικασια, σου σχεδιασε την hairline και σου εκανε τις τομες ο ιδιος ο γιατρος; και τα υπολοιπα τα εκαναν technicians?
οσον αφορα το αποτελεσμα εισαι ευχαριστημενος; η δοτρια σου ειναι σε καλη κατασταση;

νομιζω δεν υπαρχει πιο καταλληλος ανθρωπος να μας διαφωτισει απο τον ιδιο τον ασθενη, γιατι ο καθενας μπορει να λεει διαφορα...!
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Νομίζω γιατρέ ότι δεν είναι καθόλου δοκιμή η σύγκριση ROLEX και FOLEX. Θα τολμούσα να πω και αποπροσανατολιστική από την ουσία. Ο λόγος είναι απλός. Δεν αγοράζουμε ένα καταναλωτικό αγαθο αλλά «παίζουμε», επιλέγοντας κλινική/γιατρό, με κομμάτι του εαυτού μας που στο μέλλον και όλα τα χρήματα του κόσμου να αποκτήσουμε δεν θα μπορέσουμε να το αναπληρώσουμε αν κάτι πάει στραβά. Δεν μιλάω για το αν είναι σημαντικό, μιλάω για την μοναδικότητα αυτού που ρισκάρουμε. Αυτό πρέπει μα μας οδηγήσει σε άλλου είδους αντιμετώπιση, η ασφάλεια της «συναλλαγής« αποκτά άλλη βαρύτητα, έχει άλλο συντελεστή στην τελική απόφαση. Τουλάχιστον για μένα. Πολλοί μπορούν να διαφωνήσουν και είναι δικαίωμα τους.
Η πιθανότητα να μην έχει κάποιος την οικονομική δυνατότητα να τα γνωρίζει αυτά και να ρισκάρει έχοντας για κάποια χρόνια τα μαλλιά του όσα είναι αυτά υπάρχει σαν εκδοχή?
Γιατί μεγάλη γκάμα ανθρώπων ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
Δεν μιλάμε μόνο για νεαρά παιδιά αλλά και για μεγάλους ώριμους και συνειδητοποιημένους >30.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
πείτε μας και η πλειοψηφία των ελληνικών κλινικών τι ποσοστό φύτρωσης έχουν...

Δεν εχω στατιστικα και δεν ειναι το θεμα μας.
ΚΑΙ στην Ελλάδα έχει σουπερ μαρκετ κλινικές.

Στην Τουρκια εκτελειται ένα κοινωνικο και υγειονομικό έγκλημα παγκοσμίων διαστασεων.
Εσείς, ειστεαπό τις εξαιρεσεις των τυχερών μιας και εχω δει ότι έχετε ένα πολυ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Η περιπτωση σας ΔΕΝ ειναι ο κανόνας.
Αλλα και να ήταν, που ΔΕΝ ειναι, οι κλινικές αυτες εξαπατούν το κόσμο, τελεια και παύλα.
Όσοι τωρα νεω γνωριζουν τι παιζει επιλέγουν και πάνε, ειναι ενηλικες και αποφασιζουν για την τυχη τους.
Δικαιωμα τους.
 

vlafo

Well-Known Member
Γιατί μεν ολόσωστα όλα αυτά αλλά βλέπω ξεφεύγει πολύ εύκολα το οικονομικό κομμάτι που ευτυχώς η δυστυχώς είναι το πλέον βασικό και καίριο για τους πολλούς.

Μια λανθασμένη πρακτική μπορεί να κάνει ευτυχίσμένους πολλούς χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό ή δεν πρέπει επιτέλους να αλλάξει.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Νομίζω γιατρέ ότι δεν είναι καθόλου δοκιμή η σύγκριση ROLEX και FOLEX. Θα τολμούσα να πω και αποπροσανατολιστική από την ουσία. Ο λόγος είναι απλός. Δεν αγοράζουμε ένα καταναλωτικό αγαθο αλλά «παίζουμε», επιλέγοντας κλινική/γιατρό, με κομμάτι του εαυτού μας που στο μέλλον και όλα τα χρήματα του κόσμου να αποκτήσουμε δεν θα μπορέσουμε να το αναπληρώσουμε αν κάτι πάει στραβά. Δεν μιλάω για το αν είναι σημαντικό, μιλάω για την μοναδικότητα αυτού που ρισκάρουμε. Αυτό πρέπει μα μας οδηγήσει σε άλλου είδους αντιμετώπιση, η ασφάλεια της «συναλλαγής« αποκτά άλλη βαρύτητα, έχει άλλο συντελεστή στην τελική απόφαση. Τουλάχιστον για μένα. Πολλοί μπορούν να διαφωνήσουν και είναι δικαίωμα τους.

Συμφωνώ απολυτως.
Όταν έχουμε φτασει, όμως, να βαζουμε στην κουβεντα τις Black MArket κλινικες, πάει να πει πως ΗΔΗ έχει παει περιπατο η μακροχρονια "αντιληψη".
Επίσης, εχιε πάει ΕΝΤΕΛΩΣ περίπατο οποιοδηποτε όφελος του φορουμ και της αναζητησης της αλήθειας/ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ.

Πολλοι άνδρες, όπως έχω ξαναπει, "γουσταρουν" να τζογαρουν με κάθε δυνατο τρόπο.
Κοντοφθαλμα ΒΛΕΠΟΥΝ τον κινδυνο και το ρισκαρουν διότι ΑΝ του ...κάτσει, θα έχουν να λενε πόσο μάγκες ειναι
που πηγαν Τουρκια και κανα ΜΕΤ με το 1/5 των χρημάτων.
Αν δεν κάτσει, απλα θα εξαφανιστούν από το φορουμ και θα το θαψουν μεσα τους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί μεν ολόσωστα όλα αυτά αλλά βλέπω ξεφεύγει πολύ εύκολα το οικονομικό κομμάτι που ευτυχώς η δυστυχώς είναι το πλέον βασικό και καίριο για τους πολλούς.

Μια λανθασμένη πρακτική μπορεί να κάνει ευτυχίσμένους πολλούς χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό ή δεν πρέπει επιτέλους να αλλάξει.

Δεν ξεφεύγουμε καθόλου. Υποχρέωση μας είναι να αναδείξουμε την μοναδικότητα του ρίσκου, τίποτε άλλο. Η τελική επιλογή είναι του «παίχτη» και φυσικά και οι συνέπειες. Για αυτό σπανίως μιλάω για τιμές, ο καθένας κάνει «κουμάντο» μόνος του. Μεγάλα παιδιά είμαστε.
 

manly_Man

Well-Known Member
Γιατί μεν ολόσωστα όλα αυτά αλλά βλέπω ξεφεύγει πολύ εύκολα το οικονομικό κομμάτι που ευτυχώς η δυστυχώς είναι το πλέον βασικό και καίριο για τους πολλούς.

Μια λανθασμένη πρακτική μπορεί να κάνει ευτυχίσμένους πολλούς χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό ή δεν πρέπει επιτέλους να αλλάξει.
ετσι ειναι vlafo...ο ιδιος ο ασθενης που πληρωσε 2500 ευρω για 4900 grafts..αραγε σε μια γνωστη κλινικη στην ελλαδα (οχι αυτη που λενε supermarket) ποσα παραπανω λεφτα θα χρειαζοταν ο ανθρωπος για 4900 grafts...; θα σου πω εγω..το λιγοτερο τα 4πλασια και βαλε..αυτοι ειναι οι λογοι που πολλοι καταφευγουν στην τουρκια...και οσο δεν πεφτουν οι τιμες θα συνεχιζεται!
 
Μπλουζα