Γιατροί στο φόρουμ και επίσημες παρουσιάσεις κλινικών

vlafo

Well-Known Member
Δεν ξεφεύγουμε καθόλου. Υποχρέωση μας είναι να αναδείξουμε την μοναδικότητα του ρίσκου, τίποτε άλλο. Η τελική επιλογή είναι του «παίχτη» και φυσικά και οι συνέπειες. Για αυτό σπανίως μιλάω για τιμές, ο καθένας κάνει «κουμάντο» μόνος του. Μεγάλα παιδιά είμαστε.
Εγώ μιλάω για το συνειδητοποιημένο ρίσκο που δεν θέλει να το πάρει ο ασθενής αλλά αδυνατεί.
Ο ρεαλισμός είναι βασικό συστατικό των αποφάσεων του καθενός.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Και να το συνεχίσω πιο ωμά ακόμα.
Αν αυτές οι πρακτικές εκλείψουν που το ευχόμαστε όλοι,μετά τι θα μείνει .
Η σωστή ορθολογική ιατρική πρακτική,που θα φτιάξουνε μια σωστά δομημένη αγορά αλλά με ανύπαρκτους πελάτες.
Όταν θέλεις 10k για 4900g σε ποιον θα απευθυνθείς?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι απλά δεν γνωρίζει το πραγματικό ρίσκο ή το αγνοεί. Αν πάει στην Τουρκία, του βγάλουν 5000-6000g πληρώσει 4000€ και η δότρια γίνει σαν μαδημένο κοτόπουλο τι θα κάνει μετά; Θα βλαστημάει την ώρα και την στιγμή που έμπλεξε. Άπειρα παραδείγματα, μου φαίνεται θα ανοίξω ειδικό section με φώτο. Τις περισσότερες φορές το “do nothing and wait” είναι καλύτερο από «act stupidly».
 

Harris_G

Well-Known Member
Δε λετε παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι και αρκετες καλες κλινικες διατηρουνται σε λογικες τιμες. Αλλιως θα μας πατουσαν ανελεητα. Εχουν και αυτοι τη χρησιμοτητα τους.
 

manly_Man

Well-Known Member
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι απλά δεν γνωρίζει το πραγματικό ρίσκο ή το αγνοεί. Αν πάει στην Τουρκία, του βγάλουν 5000-6000g πληρώσει 4000€ και η δότρια γίνει σαν μαδημένο κοτόπουλο τι θα κάνει μετά; Θα βλαστημάει την ώρα και την στιγμή που έμπλεξε. Άπειρα παραδείγματα, μου φαίνεται θα ανοίξω ειδικό section με φώτο. Τις περισσότερες φορές το “do nothing and wait” είναι καλύτερο από «act stupidly».
περιμενουμε ακομα την αναφορα απο τον ασθενη εδω...θα μας διαφωτισει αν εγινε σαν μαδημενο κοτοπουλο οπως λες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
περιμενουμε ακομα την αναφορα απο τον ασθενη εδω...θα μας διαφωτισει αν εγινε σαν μαδημενο κοτοπουλο οπως λες

Αγαπητέ εδώ δεν κάνουμε «περιπτωσιολογία». Το έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν. Δεν είναι όλα τα κεφάλια τα ίδια. Στους 10 θα την πληρώσει 1-2. Το κριτηρίο μου το έθεσα σε προηγούμενο ποστ. Για να αποφανθώ για μια κλινική χαμηλού κόστους Τουρκίας θέλω 20 ανεξάρτητα παραδείγματα αν χρειάζομαι 10 για μια άλλη που δεν έχω να τους προσάψω τίποτα σαν πρακτική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δε λετε παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι και αρκετες καλες κλινικες διατηρουνται σε λογικες τιμες. Αλλιως θα μας πατουσαν ανελεητα. Εχουν και αυτοι τη χρησιμοτητα τους.

Αυτή είναι όντως μια «μακάβρια» διαπίστωση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και να το συνεχίσω πιο ωμά ακόμα.
Αν αυτές οι πρακτικές εκλείψουν που το ευχόμαστε όλοι,μετά τι θα μείνει .
Η σωστή ορθολογική ιατρική πρακτική,που θα φτιάξουνε μια σωστά δομημένη αγορά αλλά με ανύπαρκτους πελάτες.
Όταν θέλεις 10k για 4900g σε ποιον θα απευθυνθείς?

Καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν είναι λογική. Με το ίδιο σκεπτικό να καταργήσουμε σε όλα τα επαγγέλματα, παράμετρους που ανεβάζουν το κόστος και ας είναι εκτός προδιαγραφών. Γιατί να μην σου βάλω και εγώ στο σπίτι σου ουκρανικό σίδερο που είναι 20% φθηνότερο αλλά έχεις και μια πιθανότητα, μικρή βέβαια αλλά πολύ υπαρκτή, να «φέγγει« (Ραδιενεργό) και εσύ να κοιμάσαι αμέριμνος πάνω από την πλάκα. Θα σου άρεσε; Και μην μου πεις, αυτό είναι άλλο. Το ίδιο ακριβώς είναι.
 

vlafo

Well-Known Member
Καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν είναι λογική. Με το ίδιο σκεπτικό να καταργήσουμε σε όλα τα επαγγέλματα, παράμετρους που ανεβάζουν το κόστος και ας είναι εκτός προδιαγραφών. Γιατί να μην σου βάλω και εγώ στο σπίτι σου ουκρανικό σίδερο που είναι 20% φθηνότερο αλλά έχεις και μια πιθανότητα, μικρή βέβαια αλλά πολύ υπαρκτή, να «φέγγει« (Ραδιενεργό) και εσύ να κοιμάσαι αμέριμνος πάνω από την πλάκα. Θα σου άρεσε; Και μην μου πεις, αυτό είναι άλλο. Το ίδιο ακριβώς είναι.
Η λογική αυτή έχει εφαρμογές στη ζωή μας όσο και να μην μας βρίσκει σύμφωνους.
Και σου παραθέτω αντίστοιχο παράδειγμα.

Πόσα παραδείγματα υπάρχουν που πάνω στην ταράτσα της πολυκατοικίας υπάρχουνε κεραίες κινητής τηλεφωνίας
που γνωρίζετε τι εκπέμπουν.
Και μην μου πείτε πάλι ότι είναι εξαιρέσεις.

Απλά συμβαίνει όπως πάντα θα συμβαίνει παντού και πάντα γιατί όλα ΞΕΚΙΝΆΝΕ και καταλήγουνε στο οικονομικό.
Είναι η πραγματικότητα ξεκάθαρα μην το αρνούμαστε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η λογική αυτή έχει εφαρμογές στη ζωή μας όσο και να μην μας βρίσκει σύμφωνους.
Και σου παραθέτω αντίστοιχο παράδειγμα.

Πόσα παραδείγματα υπάρχουν που πάνω στην ταράτσα της πολυκατοικίας υπάρχουνε κεραίες κινητής τηλεφωνίας
που γνωρίζετε τι εκπέμπουν.
Και μην μου πείτε πάλι ότι είναι εξαιρέσεις.

Απλά συμβαίνει όπως πάντα θα συμβαίνει παντού και πάντα γιατί όλα ΞΕΚΙΝΆΝΕ και καταλήγουν στο οικονομικό.
Είναι η πραγματικότητα ξεκάθαρα μην το αρνούμαστε.

Με μια διαφορά. Δεν αποφάσισες εσύ για την κεραία. Για τα σίδερα τα δικά μου ή για την μμ εσυ αποφασίζεις.
 

vlafo

Well-Known Member
Με μια διαφορά. Δεν αποφάσισες εσύ για την κεραία. Για τα σίδερα τα δικά μου ή για την μμ εσυ αποφασίζεις.
Πρέπει να το αποδεχτείς για να μπει.
Αλλοίμονο αν στην ιδιοκτησία μου αυθαίρετα ,να επιλέγει η κάθε εταιρεία για μένα.
Η διαφορά εκεί είναι ότι εισπράττεις ενώ στη μμ πληρώνεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν είναι πολυκατοικία η πλειοψηφία, όχι απαραίτητα εσυ. Εν πάσει περίπτωση παρόλο που είμαι άνθρωπος της αγοράς θεωρώ ότι το οικονομικό είναι ένας από τους κύριους παράγοντες αποφάσεων αλλά όχι ο μοναδικός, ιδιαίτερα για πράγματα που έχουν μια μοναδικότητα στην απόφαση.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
ετσι ειναι vlafo...ο ιδιος ο ασθενης που πληρωσε 2500 ευρω για 4900 grafts..αραγε σε μια γνωστη κλινικη στην ελλαδα (οχι αυτη που λενε supermarket) ποσα παραπανω λεφτα θα χρειαζοταν ο ανθρωπος για 4900 grafts...; θα σου πω εγω..το λιγοτερο τα 4πλασια και βαλε..αυτοι ειναι οι λογοι που πολλοι καταφευγουν στην τουρκια...και οσο δεν πεφτουν οι τιμες θα συνεχιζεται!

Και η συγκριση παραμένει ανοιμοια.
Αφενος, για αυτο που παιρνουν πληρωνουν παρα πολλα.
Αφετερου, αν θεωρει κάποιος πως η ποιοτητα και το αποτελεσμα στην Τουρκια ειναι παρομοιο με μιας κλινικής που
χειρουργει εξιδικευμενος ιατρός, απορω τι κάνει σε ένα φορουμ που αναζητα την αληθεια και την αριστεια.
Ισως δεν έχω καταλαβει εγω κατι...
 

manly_Man

Well-Known Member
Και η συγκριση παραμένει ανοιμοια.
Αφενος, για αυτο που παιρνουν πληρωνουν παρα πολλα.
Αφετερου, αν θεωρει κάποιος πως η ποιοτητα και το αποτελεσμα στην Τουρκια ειναι παρομοιο με μιας κλινικής που
χειρουργει εξιδικευμενος ιατρός, απορω τι κάνει σε ένα φορουμ που αναζητα την αληθεια και την αριστεια.
Ισως δεν έχω καταλαβει εγω κατι...
Εγω απλα κρινω οτι βλεπω, απο την στιγμη που δεν την εκανε στην Ελλαδα με καποιον γιατρο δεν μπορω να κρινω τι διαφορες θα ειχε...Αν και με καποιους θα ειχα τις αμφιβολιες μου αν μπορουν να του δωσουν επαρκη καλυψη....Δεν αμφισβητω το γεγονός οτι αν υποθετικα επελεγε εσας θα ειχε ενα επιτυχημενο αποτελεσμα...

Απλα συμφωνα με τα λεγομενα του μέλους @dimospistik που εκανε στον Dr Cinik, δηλωσε πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα, και επισης οτι δεν εμεινε κανενα εμφανες σημαδι στην δοτρια του αν ανατρεξετε σε προηγουμενες αναρτησεις που εκανε σε αυτο το νημα. Συμφωνα με τον ιδιο ο Dr Cinik του σχεδιασε την hairline, εκανε τις τομες, επεβλεπε σε καποιες στιγμες τη διαδικασια και εκανε το σχεδιασμο για το ποσα grafts χρειαζεται.

Ειμαστε σε αυτο το φορουμ για να βλεπουμε ολα τα αποτελεσματα ανεξαρτητου κλινικης απο την πιο φτηνη μεχρι την πιο ακριβη...και συγκρινοντας αποτελεσματα και τιμες διαμορφωνουμε μια γνωμη.

Οσον αφορα το συγκεκριμενο περιστατικο προκειται για ενα επιτυχημενο αποτελεσμα με μολις 0,58 ευρω το graft. Αυτο απο μονο του τα λεει ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hairsick

Active Member
Τούμπανο ο φίλος και μπράβο του να τα χαίρεται τα νέα του μαλλιά. Πάντως από την δίκη μου εμπειρία και το εξ αποστάσεως consultation που έκανα πιστεύω ότι φουσκώνουν το πλήθος των grafts που λένε ότι θα τοποθετήσουν, ίσως και χίλια παραπάνω... Βέβαια ακόμη και έτσι πιο φθηνές βγαίνουν και το ξέρουν, ίσως κομμάτι του «μάρκετιγκ»...
 

Stratos

Well-Known Member
Εγω απλα κρινω οτι βλεπω, απο την στιγμη που δεν την εκανε στην Ελλαδα με καποιον γιατρο δεν μπορω να κρινω τι διαφορες θα ειχε...Αν και με καποιους θα ειχα τις αμφιβολιες μου αν μπορουν να του δωσουν επαρκη καλυψη....Δεν αμφισβητω το γεγονός οτι αν υποθετικα επελεγε εσας θα ειχε ενα επιτυχημενο αποτελεσμα...

Απλα συμφωνα με τα λεγομενα του μέλους @dimospistik που εκανε στον Dr Cinik, δηλωσε πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα, και επισης οτι δεν εμεινε κανενα εμφανες σημαδι στην δοτρια του αν ανατρεξετε σε προηγουμενες αναρτησεις που εκανε σε αυτο το νημα. Συμφωνα με τον ιδιο ο Dr Cinik του σχεδιασε την hairline, εκανε τις τομες, επεβλεπε σε καποιες στιγμες τη διαδικασια και εκανε το σχεδιασμο για το ποσα grafts χρειαζεται.

Ειμαστε σε αυτο το φορουμ για να βλεπουμε ολα τα αποτελεσματα ανεξαρτητου κλινικης απο την πιο φτηνη μεχρι την πιο ακριβη...και συγκρινοντας αποτελεσματα και τιμες διαμορφωνουμε μια γνωμη.

Οσον αφορα το συγκεκριμενο περιστατικο προκειται για ενα επιτυχημενο αποτελεσμα με μολις 0,58 ευρω το graft. Αυτο απο μονο του τα λεει ολα.
και δεν πρόκειται ποτέ να δεις σε ελληνική κλινική κάλυψη σε τόσο μεγάλο κενό με τόσα πολλά grafts σε μία συνεδρία και σε τέτοια τιμή. Οπότε δεν θα κάνεις ποτέ σύγκριση. Ο κ. Αναστασάκης κάνει μεγάλη προσπάθεια να μας πείσει ότι δεν υπάρχουν καλές τουρκικές κλινικές με χαμηλή τιμή αλλά δεν γνωρίζει μάλλον ότι δεν είμαστε όλοι 25-30 χρονών να μην έχουμε γυρίσει το κόσμο και να μην έχουμε ψάξει τι γίνεται στο εξωτερικό στις μεταμοσχεύσεις. Η περίπτωση του φίλου είναι πολύ καλή με άριστη δότρια και καλή σχεδίαση και πάλι προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν είναι καλή. Περιμένουμε λοιπόν περιστατικό από ελληνική κλινική με πάνω από 4500grafts σε μία συνεδρία, με καλή δότρια για να συγκρίνουμε. Τι λέτε? Θα βρεθεί μέχρι να γίνει το μετρό στη Θεσσαλονίκη?
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
και δεν πρόκειται ποτέ να δεις σε ελληνική κλινική κάλυψη σε τόσο μεγάλο κενό με τόσα πολλά grafts σε μία συνεδρία και σε τέτοια τιμή. Οπότε δεν θα κάνεις ποτέ σύγκριση. Ο κ. Αναστασάκης κάνει μεγάλη προσπάθεια να μας πείσει ότι δεν υπάρχουν καλές τουρκικές κλινικές με χαμηλή τιμή αλλά δεν γνωρίζει μάλλον ότι δεν είμαστε όλοι 25-30 χρονών να μην έχουμε γυρίσει το κόσμο και να μην έχουμε ψάξει τι γίνεται στο εξωτερικό στις μεταμοσχεύσεις. Η περίπτωση του φίλου είναι πολύ καλή με άριστη δότρια και καλή σχεδίαση και πάλι προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν είναι καλή. Περιμένουμε λοιπόν περιστατικό από ελληνική κλινική με πάνω από 4500grafts σε μία συνεδρία, με καλή δότρια για να συγκρίνουμε. Τι λέτε? Θα βρεθεί μέχρι να γίνει το μετρό στη Θεσσαλονίκη?
Ο Dr. Αναστασακης (δεν ειμαι ...mister) εξηγει ότι οι χειρουργικες πραξεις πρεπει για λογους κοινης λογικής να γινονται από ιατρους και μονο.
Αυτο ειναι αυταπόδεικτο και το γεγονος ότι Τουρκοι, Πακιστανοι και Έλληνες κοροιδευουν το κοσμο ή βρισκουν απλα κάποιους , ή πολλούς, που βαζουν την τιμή πάνω από την ασφάλεια και κάποιους που δείχνουν την εξαιρεση ως ...κανονα δεν κάνει την πρακτική αυτη λιγότερη χυδαία.
Τα +1200 ΙΑΤΡΟΙ μέλη της ISHRS που υπογραφουν την Καμπανια για την ασφάλεια των ασθενών και την ενημέρωση ξέρουν σιγουρα καλύτερα.
Ο κάθενας έχει δικαίωμα να βάζει ότι προτεραιότητες θέλει.
Εγώ βάζω την ασφάλεια, την υγεία, την νομιμοτητα.
Αυτα δεν υπάρχουν σε αυτες τις κλινικές.
Ότι πληρωνεις πάιρνεις.
 

Stratos

Well-Known Member
Συμφωνούμε Dr. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παραδέχεστε ότι υπάρχουν καλές κλινικές με ασφάλεια και γιατρούς και καλά αποτελέσματα με χαμηλότερες τιμές από Ελλάδα στην Τουρκία.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο Dr. Αναστασακης (δεν ειμαι ...mister) εξηγει ότι οι χειρουργικες πραξεις πρεπει για λογους κοινης λογικής να γινονται από ιατρους και μονο.
Αυτο ειναι αυταπόδεικτο και το γεγονος ότι Τουρκοι, Πακιστανοι και Έλληνες κοροιδευουν το κοσμο ή βρισκουν απλα κάποιους , ή πολλούς, που βαζουν την τιμή πάνω από την ασφάλεια και κάποιους που δείχνουν την εξαιρεση ως ...κανονα δεν κάνει την πρακτική αυτη λιγότερη χυδαία.
Τα +1200 ΙΑΤΡΟΙ μέλη της ISHRS που υπογραφουν την Καμπανια για την ασφάλεια των ασθενών και την ενημέρωση ξέρουν σιγουρα καλύτερα.
Ο κάθενας έχει δικαίωμα να βάζει ότι προτεραιότητες θέλει.
Εγώ βάζω την ασφάλεια, την υγεία, την νομιμοτητα.
Αυτα δεν υπάρχουν σε αυτες τις κλινικές.
Ότι πληρωνεις πάιρνεις.
Αν κ είμαι γνκ υπέρμαχος αυτής της φρασης στην ζωή μου το "ότι πληρώνεις παίρνεις " το αμφισβητώ πολύ έντονα στο κομμάτι των μμ...ίσως επειδή βρίσκομαι κ ζω στην Ελλάδα κ βλέπω κλινικές όπου σχεδόν ανεξήγητα έχουν τιμές των τοπ ανά τον κόσμο. Απεναντίας βλέπω γιατρούς για πολύ προσιτά πορτοφόλια που το ελάχιστο αποτέλεσμα που δίνουν είναι vfm.
 

Kostas_78

Member
Εγώ να ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο! Ευχής έργον που έχει μπει ο Dr. Anastasakis στο φόρουμ γιατί νομίζω μπορεί να απαντήσει - σχολιάσει ως πιο σχετικός από όλους ( αν θέλει )
Οι Dr. Cinik & Dr.Yaman βάση φήμης και αποτελεσμάτων θεωρούνται καλοί αξιόπιστοι γιατροί ή super markets ??
 
Μπλουζα