Γιατροί στο φόρουμ και επίσημες παρουσιάσεις κλινικών

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλοι ωφελούνται. Απλά για κάποιους είναι θέμα επιβίωσης. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που ξέρω ακριβώς τα νούμερα. Ο Λορένζο έχει 90% Ισπανούς, 10% ξένους. Ο Erdogan 95% ξένους, 5% (και πολύ λέω) Τούρκους. 15 χειρουργεία ο Erdo, 3 o Lorenzo. Ίδιο είναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
και επισης βγαινουν στην επιφανεια ΟΛΑ τα αποτελεσματα και καλα κ μετρια

Πως το ξέρεις? Έχεις κάποια απόδειξη? Εγώ τουλάχιστον έχω μιλήσει και με 2-3 administrator ξένων φόρουμ από κοντά και είδα και το "ψάρεμα" γιατρών.
 

manly_Man

Well-Known Member
Όλοι ωφελούνται. Απλά για κάποιους είναι θέμα επιβίωσης. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που ξέρω ακριβώς τα νούμερα. Ο Λορένζο έχει 90% Ισπανούς, 10% ξένους. Ο Erdogan 95% ξένους, 5% (και πολύ λέω) Τούρκους. 15 χειρουργεία ο Erdo, 3 o Lorenzo. Ίδιο είναι?
για αυτα τα νουμερα που λες δεν μπορω να ξερω κατα ποσο ισχυουν παρα μονο οι ιδιες οι κλινικες θα το ξερουν και αυτο με επιφυλαξη τι θα σου πουν αναλογως τι θελουν να παρουσιασουν προς τα εξω...επισης η Τουρκια με 82 εκατομμυρια πληθυσμο δεν μπορω να διανοηθω οτι ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου της δεν κανει τις μεταμοσχευσεις εκει....πχ στην χωρα τους θα ηταν πιο φτηνα απο οποιαδηποτε αλλη χωρα να κανουν μια επεμβαση οτι μισθο και αν εχουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ όμως ξέρω για αυτό και σου έφερα παράδειγμα για το οποίο έχω ιδίαν γνώση, δεν σου μίλησα γενικά. Έχεις αίσθηση του κόστους μιας μμ (ακόμα και με 0.5€) τι σημαίνει για τον μέσο μισθό ενός Τούρκου, ειδικά με την κατρακύλα που έχει πάρει η τούρκικη λίρα? Τις επιδοτήσεις που τις λαμβάνουν για εισαγωγή συναλλάγματος, κλπ. Όλος ο κόσμος ξέρει ότι η Τούρκικη βιομηχανία μμ στηρίζεται σε πελάτες ξένους. Αυτό δεν χρειάζεται καν συζήτηση.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Ήταν λάθος και τέτοιοι υπαινιγμοί μας έφθασαν στα όρια σύγκρουσης. Κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια (προς όλες τις κατευθύνσεις) για να σταματήσουν τα "σεντόνια" και οι συγκρούσεις. Δεν δέχομαι σχόλια για άλλους γιατρούς (με ονοματεπώνυμο) από την στιγμή που δεν συμμετέχουν στον διάλογο. Και το λέω και στον ίδιο. Για λάθος πρακτικές με τεκμηρίωση κανένα πρόβλημα.

Αυτά τα πονηρά περί "διχτυού προστασίας¨ καλό είναι να τα αφήσεις. Υπάρχουν κανόνες δεοντολογίας και θα τηρηθούν ειδικά από την ώρα που υπάρχει και κακό προηγούμενο.
Πονηρά τα εκλαμβάνεις εσύ εγώ λέω τα γεγονότα γιατί δεν είδα να καλεις να σταματήσουν οι απαξιωτικοι προς άλλους χαρακτηρισμοί.
Λες πως πιεσες προς όλες τις κατευθύνσεις και μάλλον το έκανες μέσω pm γιατί δημόσια δεν το είδα κάπου, και καλώς έκανες γιατι εμένα προσωπικά δε μου άρεσε να βλέπω έναν γιατρό να ζητά από καποιον να ζητα πτυχία να τραβά βίντεο να κοιτάζει για περούκες και τέτοια.
Μαζί με τους γιατρούς-νοσηλευτες-κλινικες-ινστιτουτα όπως θες πες το καθένα προσβάλλει και όσους ασθενείς τα επέλεξαν.
Εμένα μου κάνουν πολύ δεύτερα για επιστήμονα και γι'αυτό είπα άλλη στιγμή πως με αυτή τη νοοτροπία τύπου ειρωνία αλαζονεία ο γιατρός και ο κάθε άλλος γιατρός μακροπρόθεσμα θα χάσει από τη παρουσία του στο φόρουμ.
Ο καθένας βέβαια επιλέγει το δρόμο του.
 

vlafo

Well-Known Member
H τουρκική λίρα έχει χάσει το 20% της αξίας από την αρχή της κρίσης,οπότε για να το κάνουμε λιανά αν κάποιος ήθελε 1000€ για μια μμ τώρα θέλει 1200€+ και σε αντιστoιχία με το χαμηλό μέσο μισθό της Τoυρκίας (όχι παραπάνω από 500€) μπορείτε να κάνετε τις συγκρίσεις.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Μαρεσει που ο Αναστασακης λεει στον Στρατο οτι το αποτελεσμα του δεν ειναι ο κανονας κ οτι οι κλινικες αυτες εξαπατουν τον κοσμο (συμπεριλαμβανομενης κ αυτης στην οποια εκανε ο Στρατος) κατα τα λεγομενα του, που ομως ο συγκεκριμενος ειναι μελος της ISHRS που τοσο εκθειαζει.
Ούτε στον ύπνο του ο Dr. Cinik δεν ειναι μελος της ISHRS.
ΚΑΝΕΝΑΣ ιατρος που χειρoυργουν ΑΛΛΟΙ για αυτον δεν ειναι μελος της ISHRS, και αν ειναι και καταγγελθει, διαγραφεται.
Καλο θα ειναι να ελεγχεται την εγκυροτητα αυτων που λετε όταν συμπεριλαμβανει το ονομα μου μεσα, αν εχετε την καλοσυνη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο καθένας βέβαια επιλέγει το δρόμο του.

Θα συμφωνησω.

Πονηρά τα εκλαμβάνεις εσύ εγώ λέω τα γεγονότα γιατί δεν είδα να καλεις να σταματήσουν οι απαξιωτικοι προς άλλους χαρακτηρισμοί.

Οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί αφορούσαν τον τρόπο γραφής και τα "σεντόνια". Από τότε που με δική μου δημόσια παραίνεση κόπηκαν έχουμε γυρίσει, όπως θα παρατήρησες, σελίδα και τρόπο γραφής. Δεν καταλαβαίνω γατί θες να επανέλθουμε πάλι εκεί. Αντιδεοντολογικό είναι να κρίνει ένας γιατρό έναν άλλο γιατρό και μάλιστα με δημόσια παραίνεση. Το να καταγγέλλει παρανομίες δημόσια (κομμώτριες που το παίζουν γιατροί, νοσηλεύτριες κλπ) είναι υποχρέωση αν η γλώσσα και ο λόγος είναι ήπιος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H τουρκική λίρα έχει χάσει το 20% της αξίας από την αρχή της κρίσης,οπότε για να το κάνουμε λιανά αν κάποιος ήθελε 1000€ για μια μμ τώρα θέλει 1200€+ και σε αντιστoιχία με το χαμηλό μέσο μισθό της Τoυρκίας (όχι παραπάνω από 500€) μπορείτε να κάνετε τις συγκρίσεις.

Και να προσθέσω:
1-1-2016, 1€=3,25TRY
24-7-2020, 1€=7,84TRY

Ποιος θέλει να πληρωθεί σε λίρες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Παντως βλεπω στο ISHRS, δεν ειναι ουτε ο Dr Lorenjo ουτε ο Dr Couto καθως και αλλοι κορυφαιοι γιατροι..τι παει να πει αυτο; οτι δεν ειναι καλοι επειδη δεν ειναι μελη στο ISHRS;
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Προσέξτε τώρα τς συγκρίσεις με Ελλάδα.

Ο μέσος Τούρκος λοιπόν αν δεν πάει σε κλινική "super market" που με 1000€ βάζεις 5000g,αλλά καταλήξει σε μια "διαφημισμένη" κλινική εδώ στο φόρουμ τον Dr Cinik που είναι και το αντίστοιχο νήμα, θα πληρώσει όπως ο φίλος 2500€ δηλαδή σχεδόν το μισό ετήσιο εισόδημα του (αφού θα αφορά εισόδημα 5 μηνών).

Αν πάρουμε σαν λογική υπόθεση εργασίας ότι στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 750€-850€ και η ανάλογη δαπάνη για μμ με τα ίδια g στην πιο φθηνή κλινική την "Advanced" είναι 5000€ άρα μιλάμε ότι ο Έλληνας θα χρειαστεί τον μισθό 7 μηνών πολύ περισσότερο από των Τούρκων.

Έτσι για να αντιλαμβανόμαστε το τι συμβαίνει στην Ελλάδα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Προσέξτε τώρα τς συγκρίσεις με Ελλάδα.

Ο μέσος Τούρκος λοιπόν αν δεν πάει σε κλινική "super market" που με 1000€ βάζεις 5000g,αλλά καταλήξει σε μια "διαφημισμένη" κλινική εδώ στο φόρουμ τον Dr Cinik που είναι και το αντίστοιχο νήμα, θα πληρώσει όπως ο φίλος 2500€ δηλαδή σχεδόν το μισό ετήσιο εισόδημα του (αφού θα αφορά εισόδημα 5 μηνών).

Αν πάρουμε σαν λογική υπόθεση εργασίας ότι στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 750€-850€ και η ανάλογη δαπάνη για μμ με τα ίδια g στην πιο φθηνή κλινική την "Advanced" είναι 5000€ άρα μιλάμε ότι ο Έλληνας θα χρειαστεί τον μισθό 7 μηνών πολύ περισσότερο από των Τούρκων.

Έτσι για να αντιλαμβανόμαστε το τι συμβαίνει στην Ελλάδα.
οποτε οι Ελληνες ειναι σε χειροτερη θεση απο τους Τουρκους και χρειαζονται περισσοτερα χρηματα για την πιο φτηνη κλινικη!!! Γιαυτο λεμε και ξαναλεμε οτι εχουν ξεφυγει καποιες Ελληνικες κλινικες σε κοστος με βαση τον μεσο μισθο εδω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
οποτε οι Ελληνες ειναι σε χειροτερη θεση απο τους Τουρκους και χρειαζονται περισσοτερα χρηματα για την πιο φτηνη κλινικη!!!
Προφανώς αλλά για την πιο φτηνή κλινική όπως το είπες.

Για τους Τούρκους οι 4-5 τοπ είναι απλησίαστοι για αυτό αναφέρει ο Cvial ότι το 90% είναι ξένοι.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Πονηρά τα εκλαμβάνεις εσύ εγώ λέω τα γεγονότα γιατί δεν είδα να καλεις να σταματήσουν οι απαξιωτικοι προς άλλους χαρακτηρισμοί.
Λες πως πιεσες προς όλες τις κατευθύνσεις και μάλλον το έκανες μέσω pm γιατί δημόσια δεν το είδα κάπου, και καλώς έκανες γιατι εμένα προσωπικά δε μου άρεσε να βλέπω έναν γιατρό να ζητά από καποιον να ζητα πτυχία να τραβά βίντεο να κοιτάζει για περούκες και τέτοια.
Μαζί με τους γ όπως θες πες το καθένα προσβάλλει και όσους ασθενείς τα επέλεξαν.
Εμένα μου κάνουν πολύ δεύτερα για επιστήμονα και γι'αυτό είπα άλλη στιγμή πως με αυτή τη νοοτροπία τύπου ειρωνία αλαζονεία ο γιατρός και ο κάθε άλλος γιατρός μακροπρόθεσμα θα χάσει από τη παρουσία του στο φόρουμ.
Ο καθένας βέβαια επιλέγει το δρόμο του.

Δεν μου κανει καμία εντυπωση που δεν σου αρεσουν αυτα που λεω.
Ειναι λογικο να ενοχλήσε που εσύ επέλεξες μια κλινική, και εγω, δημοσίως, επωνυμως και με το θαρρος του ΙΑΤΡΟΥ και του ΝΟΜΙΜΟΥ επαγγελματια ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ το κοινο και ΘΙΓΩ τα ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ.έως παρανομα.

ΣΙΓΟΥΡΑ δεν οφειλω εγω συγνωμη αν κάποιος από τους ιατρούς-νοσηλευτες-κλινικες-ινστιτουτα που ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ και ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ τον ανιδεο και ανυποψιαστο παρεξηγηθηκε.
ΑΣ ΒΓΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ και να μου ζητησει το λογο ;)
ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ.

Επισης, αν κάποιος από τους ασθενείς που αναφερεις ΗΞΕΡΕ (όπως εσυ) και το δεχθηκε, δικαιωμα του.
Αν νιωθει ...προσβεβλημενος επειδη ΕΠΕΛΕΞΕ να συμμετεχει σε αυτο το "κολπό", λυπαμαι αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΣΩΠΑΣΩ.
Καταστρεφονται ΖΩΕΣ!
Εχεις την πολυτελεια πισω από την οθονη σου να μην το βλεπεις.
Εγω το βλεπω σχεδον καθημερινα

Τωρα, αν ο τρόπος να μην...χασω στο φορουμ ειναι να κανω τα στραβα ματια ή να καλοπιανω εσενα ή οποιονδηποτε για να μην ενοχληθει από την ΑΛΗΘΕΙΑ, μάλλον πάω για μεγάλη ηττα!
Τουλαχιστον θα πάω ενδοξα και περηφανα, λέγοντας την ΑΛΗΘΕΙΑ και προειδοποιώντας τον κόσμο.
Εσυ, μπορεις να συνεχισεις την δική σου ατζεντα που φαινεται πως περιλαμβανει το να ...ενοχλησε που ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΩ αυτους που ΑΝΤΙΠΟΙΟΥΝΤΑΙ την ΙΑΤΡΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ.


@Akis-multi σε ευχαριστω για την επιθεση, ειναι τιμή μου!
Το γεγονός ότι μου επιτιθεται καποιος επειδη ως ΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΩ αυτους που ΑΝΤΙΠΟΙΟΥΝΤΑΙ την ΙΑΤΡΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ λέει πολλα.
Πάρα πολλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς αλλά για την πιο φτηνή κλινική όπως το είπες.

Για τους Τούρκους οι 4-5 τοπ είναι απλησίαστοι για αυτό αναφέρει ο Cvial ότι το 90% είναι ξένοι.

Και όχι μόνο Vlafo. Με την ισοτιμία της Λίρας να κατρακυλά τα τελευταία χρόνια και τις επιδοτήσεις, ο ξένος πελάτης και το συνάλλαγμα είναι Νο.1 επιδίωξη όλων των κλινικών. Επιδοτήσεις δεν δίνονται για Τούρκους.

Τώρα για τα Ελληνικά έχεις δίκιο. Είμαστε δυστυχώς πανάκριβοι σε πολλά πράγματα και όχι μόνο στις μμ, (π.χ κινητή τηλεφωνία).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μου κανει καμία εντυπωση που δεν σου αρεσουν αυτα που λεω.
Ειναι λογικο να ενοχλήσε που εσύ επέλεξες μια κλινική, και εγω, δημοσίως, επωνυμως και με το θαρρος του ΙΑΤΡΟΥ και του ΝΟΜΙΜΟΥ επαγγελματια ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ το κοινο και ΘΙΓΩ τα ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ.έως παρανομα.

ΣΙΓΟΥΡΑ δεν οφειλω εγω συγνωμη αν κάποιος από τους ιατρούς-νοσηλευτες-κλινικες-ινστιτουτα που ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ και ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ τον ανιδεο και ανυποψιαστο παρεξηγηθηκε.
ΑΣ ΒΓΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ και να μου ζητησει το λογο ;)
ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ.

Επισης, αν κάποιος από τους ασθενείς που αναφερεις ΗΞΕΡΕ (όπως εσυ) και το δεχθηκε, δικαιωμα του.
Αν νιωθει ...προσβεβλημενος επειδη ΕΠΕΛΕΞΕ να συμμετεχει σε αυτο το "κολπό", λυπαμαι αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΣΩΠΑΣΩ.
Καταστρεφονται ΖΩΕΣ!
Εχεις την πολυτελεια πισω από την οθονη σου να μην το βλεπεις.
Εγω το βλεπω σχεδον καθημερινα

Τωρα, αν ο τρόπος να μην...χασω στο φορουμ ειναι να κανω τα στραβα ματια ή να καλοπιανω εσενα ή οποιονδηποτε για να μην ενοχληθει από την ΑΛΗΘΕΙΑ, μάλλον πάω για μεγάλη ηττα!
Τουλαχιστον θα πάω ενδοξα και περηφανα, λέγοντας την ΑΛΗΘΕΙΑ και προειδοποιώντας τον κόσμο.
Εσυ, μπορεις να συνεχισεις την δική σου ατζεντα που φαινεται πως περιλαμβανει το να ...ενοχλησε που ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΩ αυτους που ΑΝΤΙΠΟΙΟΥΝΤΑΙ την ΙΑΤΡΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ.

Γιατρέ βλέπω επανήλθατε στα σεντόνια. Θα σας παρακαλέσω να μην ...ξανακυλήσουμε.
 

vlafo

Well-Known Member
Και όχι μόνο Vlafo. Με την ισοτιμία της Λίρας να κατρακυλά τα τελευταία χρόνια και τις επιδοτήσεις, ο ξένος πελάτης και το συνάλλαγμα είναι Νο.1 επιδίωξη όλων των κλινικών. Επιδοτήσεις δεν δίνονται για Τούρκους.

Τώρα για τα Ελληνικά έχεις δίκιο. Είμαστε δυστυχώς πανάκριβοι σε πολλά πράγματα και όχι μόνο στις μμ, (π.χ κινητή τηλεφωνία).
Ορθό
Επιμένω συχνά στο οικονομικό γιατί ενώ συμφωνούμε θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι στις ορθές πρακτικές και τις επιδοκιμάζουμε,βλέπω ότι όλοι τελικά έχουνε δίκιο και κανείς δεν κάνει πίσω.

Στην προκειμένη περίπτωση θα πρέπει οι Ιατροί να αντιλαμβάνονται πλήρως την κατάσταση στην Ελληνική αγορά και να δείχνουνε εμπράκτως στον ασθενή πως είναι δίπλα του συμπεριλαμβανομένου όλου του πακέτου που πρέπει να δίνουνε και όχι να σου λένε πως χάρη μας κάνουνε, η να αναρωτιούνται γιατί πηγαίνει ο ασθενής στην Τουρκία.

Ε δεν μας κάνουνε χάρη πως να το κάνουμε.

Θέλει στην πατρίδα του αλλά αδυνατεί να το κάνει και είναι η πικρή αλήθεια.
 

vag25

Well-Known Member
Όταν ο τοπ ιδιώτης καρδιοχειρουργός στην Ελλάδα χρεώνει 5.500 ευρώ για μια επέμβαση, θεωρώ πως οι χρεώσεις για τις ΜΜ είναι αλλού. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι οι τιμές δεν συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ και το αποτέλεσμα αβέβαιο. Πληρώνεις και ίσως δεις μαλλιά σε 7 μήνες, χωρίς η αποκατάσταση να μπορεί να είναι ολική ή οριστική στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Σε αυτο θα συμφωνησω. Ειναι πολυ ψηλα οι τιμες οταν το καλυτερο αποτελεσμα που θα παρεις ειναι στην καλυτερη περιπτωση μετριο σε συγκριση με το μαλλι που εχει ενα υγιες κεφαλι.
 
Μπλουζα