Γιατροί στο φόρουμ και επίσημες παρουσιάσεις κλινικών

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω ότι δεν είναι σωστό ερώτημα Κώστα. Δεν είναι δεοντολογικό να σχολιάζει ένας γιατρός την αξιοπιστία κάποιου άλλου γιατρού. Αυτό μπορούμε να το κρίνουμε και μόνοι μας με βάσει τον ορισμό του black (ή super) market με feedback από τα παιδιά που κάνουν εκεί μμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas_78

Member
Νομίζω ότι δεν είναι σωστό ερώτημα Κώστα. Δεν είναι δεοντολογικό να σχολιάζει ένας γιατρός την αξιοπιστία κάποιου άλλου γιατρού. Αυτό μπορούμε να το κρίνουμε και μόνοι μας με βάσει τον ορισμό του black (ή super) market με feedback από τα παιδιά που κάνουν εκεί μμ.
Ok διορθώνω τότε ...και το θέτω ως ερωτημα προς τα μέλη χωρίς επίκληση της γνώμης του Dr. Αναστασάκη
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Συμφωνούμε Dr. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παραδέχεστε ότι υπάρχουν καλές κλινικές με ασφάλεια και γιατρούς και καλά αποτελέσματα με χαμηλότερες τιμές από Ελλάδα στην Τουρκία.

Έχω απαντησει σε παλαιοτερο ποστ ΠΟΛΥ αναλυτικά για τη σχεση μου με τους Τουρκους συναδελφους.
Αν μαλιστα δεν παραδεχομουν, δεν θα πηγαινα ως εκπαιδευτης στα workshop τους, ούτε η ISHRS θα διοργανωνε workshop εκει;)

Καμια από αυτες τις κλινικές δεν χρεωνει εξευτελιστικα διότι εργαζονται ιατροι με δεκετιες εμπειρια και αυθεντια.

Ας ειμαστε ειλικρινεις ομως
Το θεμα ειναι βαθυτερο φοβαμαι και πολλα από τα σχολια έχουν ....κοινωνικό ελατηριο!
Υπάρχουν πολλοι που πασχουν από το ιδιο "συμπλεγμα" των κομμουνιστικών καθεστωτων στην Ελλάδα.
Επιθυμούν διακαως οι ιατροί (και οι εκπαιδευτικοι) να αμειβονται πενιχρα ωστε να ειναι όσο γινεται πιο χαμηλα οικονομικα. Οι λογοι γνωστοι.
Το έχω ζησει μια ζωη ως φαινομενο, με ανοητους να μιλανε εξοργισμενα για ιατρούς - φακελακηδες, ενω ειναι ιδιωτες.o_O

Οι αμοιβες στην Τουρκια δεν ειναι κάτι που με αφορα και σιγουρα δεν αφορά το θεμα μας.
Το θεμα μας ΔΕΝ ειναι αν εσεις η οποιοσδηποτε άλλος ΕΓΚΡΙΝΕΙ τις τιμες των ιατρων που ΚΑΝΟΥΝ καλη δουλεια στην Ελλαδα ή στο εξωτερικό.
Ουτε αν διαμαρτυρομαστε και εσεις και εγω για το χαμηλο επειπεδο των κλινικών στην Ελλάδα ή στο εξωτερικο που παρολο το επιπεδο, χρεωνουν σαν να ΕΧΟΥΝ επιπεδο.
Το θεμα ειναι πως στην τουρκια στις 950 από τις 1000 κλινικές χειρουργουν ΜΗ-ΙΑΤΡΟΙ, σε συνθηκες μαζικης παραγωγής, με κινδυνο για την ασφαλεια, την υγεια των ανυποψιαστων ασθενων και τα αποτελεσματα ειναι θλιβερα. Υπάρχουν εξαιρεσεις που ειναι μεσα στα ορια του τυχαιου.
Τυγχανει λογω του θεσμικού ρολο μου να γνωριζω ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ που εχουν γινει προς την ISHRS από ΚΑΤΑΣΤΡΕΜΜΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙΑ!

Εσεις εχετε δει 2-3 επιτυχημενα περιστατικά και θεωρειτε πως εγω πολεμαω τους...Τουρκους γιατι ειναι φθηνοι.
Λυπαμαι, αλλα δεν έχετε αντιληφθει τη σοβαροτητα της καταστασης αν νομιζετε οτι τα κινητρα μου ειναι τοσο ταπεινα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

L.a.

Member
Δεν ξέρω αν είναι σωστό να λέμε 'η Τουρκία' γενικά. Υπάρχουν άπειρες κλινικές εκεί όπως προαναφέρθηκε και διαφοροποιούνται
ως προς τα αποτελέσματα, την πρακτική, τις τιμές κλπ. Ίσως έχει νόημα να αναφερόμαστε στις ΄διάσημες" κλινικές που είναι περιορισμένες. Πάντως αν μπορούσα να πω ένα γενικό κανόνα
με βάση τις κλινικές της Τουρκίας που έχω μιλήσει για consultation είναι πως όλοι φουσκώνουν αρκετά τον αριθμό των grafts.
Η' είναι πολύ ικανοί και πετυχαίνουν μεγάλες πυκνότητες ή σε κλέβουν..
 

manly_Man

Well-Known Member
Εγώ να ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο! Ευχής έργον που έχει μπει ο Dr. Anastasakis στο φόρουμ γιατί νομίζω μπορεί να απαντήσει - σχολιάσει ως πιο σχετικός από όλους ( αν θέλει )
Οι Dr. Cinik & Dr.Yaman βάση φήμης και αποτελεσμάτων θεωρούνται καλοί αξιόπιστοι γιατροί ή super markets ??
Οσα εχουμε εδω στο forum ειναι επυτηχημενα αποτελεσματα και απο τους 2...στα ξενα forum θα δεις και αλλα καλα αποτελεσματα απο αυτους...κανε μια ερευνα μονος σου...μην ακους τι λενε για Τουρκια γενικα γιατι τους παιρνει ολους μαζι η μπαλα..επικεντρωσου σε αυτους τους συγκεκριμενους και κανε μια ερευνα...... αλλιως μετα αν θες να διαθεσεις αρκετα χρηματα κοιτα για Dr Pekiner, Dr Keser, HLC ή και ASMED
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hairsick

Active Member
Όταν ο τοπ ιδιώτης καρδιοχειρουργός στην Ελλάδα χρεώνει 5.500 ευρώ για μια επέμβαση, θεωρώ πως οι χρεώσεις για τις ΜΜ είναι αλλού. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι οι τιμές δεν συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ και το αποτέλεσμα αβέβαιο. Πληρώνεις και ίσως δεις μαλλιά σε 7 μήνες, χωρίς η αποκατάσταση να μπορεί να είναι ολική ή οριστική στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Όταν ο τοπ καρδιοχειρουργός στην Ελλάδα χρεώνει 5.500 ευρώ για μια επέμβαση, θεωρώ πως οι χρεώσεις για τις ΜΜ είναι αλλού. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι οι τιμές είναι δεν συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ και το αποτέλεσμα αβέβαιο. Πληρώνεις και ίσως δεις μαλλιά σε 7 μήνες, χωρίς η αποκατάσταση να μπορεί να είναι ολική ή οριστική στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.
συμφωνω φιλε..εχουν ξεφυγει οι τιμες στις μεταμοσχευσεις μαλλιων σε καποιες κλινικες...που σιγουρα θα χρειαστεις και αλλες επεμβασεις και το κοστος παει x2 ή x3 ή ακομα και x4.... αναλογα ποσα περιστατικα θα χρειαστεις
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οσα εχουμε εδω στο forum ειναι επυτηχημενα αποτελεσματα και απο τους 2...στα ξενα forum θα δεις και αλλα καλα αποτελεσματα απο αυτους...κανε μια ερευνα μονος σου...μην ακους τι λενε για Τουρκια γενικα γιατι τους παιρνει ολους μαζι η μπαλα..επικεντρωσου σε αυτους τους συγκεκριμενους και κανε μια ερευνα...... αλλιως μετα αν θες να διαθεσεις αρκετα χρηματα κοιτα για Dr Pekiner, Dr Keser, HLC ή και ASMED

Σωστή η παρατήρηση για έρευνα αγοράς. Θα ήθελα να προσθέσω ότι η αξιοπιστία των ξένων φόρουμ όσον αφορά τις Τουρκικές κλινικές (και όχι μόνο) είναι περιορισμένη γιατί λαμβάνουν μεγάλα ποσά για διαφημίσεις (έμμεσες και άμεσες). Ως εκ τούτου δώστε περισσότερη βάση στις "ανεξάρτητες" παρουσιάσεις (αν και εκεί υπάρχει ένα ζητούμενο κατά πόσον είναι ανεξάρτητες).
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Σωστή η παρατήρηση για έρευνα αγοράς. Θα ήθελα να προσθέσω ότι η αξιοπιστία των ξένων φόρουμ όσον αφορά τις Τουρκικές κλινικές (και όχι μόνο) είναι περιορισμένη γιατί λαμβάνουν μεγάλα ποσά για διαφημίσεις (έμμεσες και άμεσες). Ως εκ τούτου δώστε περισσότερη βάση στις "ανεξάρτητες" παρουσιάσεις (αν και εκεί υπάρχει ένα ζητούμενο κατά πόσον είναι ανεξάρτητες).
Αυτό με τις ανεξάρτητες παρουσιάσεις ρε cvial προσπαθώ να σου πω τόσο καιρό για το δικό μας φόρουμ κ εσύ μου τους συμβουλεύεις τι να κοιτούν στα ξένα ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιώργο δεν με παρακολουθείς. Μιλάω για τις Τούρκικες ειδικά. Όχι γενικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
Μαρεσει που ο Αναστασακης λεει στον Στρατο οτι το αποτελεσμα του δεν ειναι ο κανονας κ οτι οι κλινικες αυτες εξαπατουν τον κοσμο (συμπεριλαμβανομενης κ αυτης στην οποια εκανε ο Στρατος) κατα τα λεγομενα του, που ομως ο συγκεκριμενος ειναι μελος της ISHRS που τοσο εκθειαζει.
 

petrospap

Active Member
λεει οτι δεν ειναι ο κανονας γενικως και οι κλινικες αυτες (συμπεριλαμβανομενης κ της αυτης αν μιλαμε σωστα ελληνικα) εξαπατουν τον κοσμο
 

manly_Man

Well-Known Member
Πιστευω ποτε δεν πρεπει να ακους τη γνωμη καποιου που εχει αμεσο ή εμμεσο συμφερον με κατι....απλα κρινε μονος σου απο διαφορα ανεξαρτητα περιστατικα (ΟΧΙ της κλινικης) και βγαλε συμπερασμα...!
 

Akis-multi

Well-Known Member
Νομίζω ότι δεν είναι σωστό ερώτημα Κώστα. Δεν είναι δεοντολογικό να σχολιάζει ένας γιατρός την αξιοπιστία κάποιου άλλου γιατρού. Αυτό μπορούμε να το κρίνουμε και μόνοι μας με βάσει τον ορισμό του black (ή super) market με feedback από τα παιδιά που κάνουν εκεί μμ.
Αγαπητε cvial άσε τον κύριο Αναστασάκη να απαντήσει γιατί λογοκρίνεις την ερώτηση;
Έχει δείξει ο κύριος Αναστασάκης πως δεν μασάει τα λόγια του άσε τον λοιπόν να απαντήσει ο ίδιος όπως νομίζει διπλωματικά ή ευθέως γιατι θεωρείς ότι χρειάζεται δίκτυ προστασίας;
Έχει πει αλλα και άλλα για δηθεν γιατρούς με περούκες που πηδάνε από τα παράθυρα και άλλα σε αυτό θα κολλήσει;
Ειλικρινά δε καταλαβαίνω την παρέμβαση σου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ήταν λάθος και τέτοιοι υπαινιγμοί μας έφθασαν στα όρια σύγκρουσης. Κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια (προς όλες τις κατευθύνσεις) για να σταματήσουν τα "σεντόνια" και οι συγκρούσεις. Δεν δέχομαι σχόλια για άλλους γιατρούς (με ονοματεπώνυμο) από την στιγμή που δεν συμμετέχουν στον διάλογο. Και το λέω και στον ίδιο. Για λάθος πρακτικές με τεκμηρίωση κανένα πρόβλημα.

Αυτά τα πονηρά περί "διχτυού προστασίας¨ καλό είναι να τα αφήσεις. Υπάρχουν κανόνες δεοντολογίας και θα τηρηθούν ειδικά από την ώρα που υπάρχει και κακό προηγούμενο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μιλούσες για τα ξένα φορουμ γενικά που μιλούν για τουρκικές κλινικές κ όχι μόνο επειδή χορηγούνται. Εγώ αυτό διαβάζω .

Να το κάνω πιο λιανά. Η κύρια πηγή εισοδήματος των ξένων φόρουμ προέρχεται από τις Τούρκικες κλινικές. Λογικό γιατί εκεί είναι η παγκόσμια "βιομηχανία" μμ. Από την στιγμή που δεν έχουν εσωτερική αγορά, τα φόρουμ είναι ζωτικής σημασίας για αυτούς. Άρα θα κάνουν τα πάντα για να πάρουν τον πελάτη από την διπλανή (Τούρκικη) κλινική. Όταν λοιπόν έχεις ένα ισχυρότατο κίνητρο για biased αποτελέσματα οφείλεις να το ψάξεις πολύ παραπάνω. Αν για κάποιον που δεν έχει τέτοιο κίνητρο θες 10 για μια τέτοια περίπτωση θες τα διπλά. Αυτό είπα, το αυτονόητο. Και δεν αναφέρομαι ονομαστικά σε κάποια κλινική. Προφανώς υπάρχουν vfm κλινικές, απλά θέλει πολύ προσεκτικό ψάξιμο και σε καμία περίπτωση εκπτώσεις στην ασφάλεια.
 

manly_Man

Well-Known Member
Εγω βλεπω παντως στα ξενα φορουμ ανεξαρτητα περιστατικα απο ολο τον κοσμο, απο την Αυστραλια μεχρι την Αμερικη...δηλαδη κ οι γνωστοι Bisanga, Lorenjo κτλπ δεν οφελουνται με τα ξενα forum; Ολοι οφελουνται απο τα forum, οχι μονο οι τουρκικες που λες...και επισης βγαινουν στην επιφανεια ΟΛΑ τα αποτελεσματα και καλα κ μετρια...αρα δεν ειναι οτι ειναι στημενα...ειναι πραγματικα ανεξαρτητα...!
 
Μπλουζα