Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
να πω και το παραλογο εδω.
τις μερες που τρωω πολυ πρωτε'ι'νη και λιγο λιπος δεν χανω γραμμαριο.
τις υπολοιπες μερες που τρωω λιγη πρωτε΄ί'νη και πολυ λιπος,ενα πακετακι βουτυρο και πολυ μαγιονεζα μεσα στην μερα,πολυ ομως πανω απο μισο κιλο, χανω.
πριν 4 μερες ξυπνησα και ειχα γευση στο στομα σαν να εφαγα υγρα μπαταριας,κλασικο συμπτωμα.
επισης αρχισε να μυριζει το σωμα απο τις κετονες,ειχα 10 χρονια να μυρισω το σωμα μου.
πρεπει να μπηκα σε βαθια κετωση,τις τελευταιες 24 μερες ειμαι κατω απο 20 γραμμαρια υδατανθρακα και δεν εχω βαλει ουτε γουλια αλκοολ.
η πεινα μου εχει μειωθει αισθητα,το μονο που μπορω να μετρησω επειδη εχω μηχανιμα ειναι το ζαχαρο μου που πεφτει μερα με την μερα.
αυτο που δεν ξερω ακομα ειναι τι γινεται με το αλκοολ,δεν μιλαω για ενα ποτηρακι,αλλα 4 ποτιρακια,εκει τι γινεται?
θελει πολυ προσοχη στην πρωτε'ι'νη ειναι η μεγαλυτερη παγιδα στην κετωση και η ποιο ευκολο να πεσεις,το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα αρθρα το περνανε στο ντουκου,δηλαδη "ιδανικο θα ηταν τοση πρωτε'ι'νη" το σωστο ειναι δεν θα δουλεψει αν ειναι περισσοτερο απο τοσο πρωτεΪνη.
εδω ο θοδωρης τα λεει ολα σωστα. οποιος βαριεται να το δει ολο κατευθειαν στα 5 λεπτα που λεει τι γινεται αν κανουμε καταχρηση πρωτε'ι'νης
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa :D:D:D καφες σκετος με βουτηρο...εγω πινω με τους κουβαδες!!!
το εφτιαξα σημερα και θα πινω και εγω με τους κουβαδες,ειναι πολυ ποιο νοστιμο απο οσο φαινεται.
ζεστανα λιγο νερο,εβαλα μια κουταλια της σουπας φραπε,2 κουταλιες της σουπας lurpak,μια κουταλια της σουπας κρεμα γαλακτος,ανακατεψα μεχρι να λιωσει το βουτυρο,προσθεσα 4 παγακια να κρυωσει και συμπληρωσα κρυο νερο
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε παιδιά αυτό το bulletproof δεν το έπιασα.ποιος ο λόγος που γίνεται κατανάλωση αυτού?τι αντικαθιστά?η τι συμπληρώνει?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδιά αυτό το bulletproof δεν το έπιασα.ποιος ο λόγος που γίνεται κατανάλωση αυτού?τι αντικαθιστά?η τι συμπληρώνει?
το βουτυρο εχει πολυ λιπος και πολλες θερμιδες,πολυ λιγο υδατανθρακα και πολυ λιγο πρωτείνη,τα δυο τελευταια σχεδον μηδεν.
στην κετωση εκτος απο το κοψιμο του υδατανθρακα πρεπει να μειωθει και η πρωτείνη.
το βουτυρο δινει κορεσμο και θα σε κρατησει καποιες ωρες μακρια απο ενα γευμα.
η πικριλα του σκετου καφε σπαει την αναγουλα που φερνει το σκετο βουτυρο,ο συνδιασμος τους γευστικα ειναι πολυ καλυτερος απο σκετο καφε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια καλημερα,μετα απο 43? μερες κετογονικης δεν εχω χασει γραμμαριο,εκει που παει να χασει κανενα κιλο το σωμα,γινεται το μπαχαλο της ινσουλινης και τα παιρνει πισω.
το ειχα υποψιαστει που ειναι το προβλημα,επειδη ολα τα αλλα τα μετρησα,οιστρογονα,προλακτινη,θυροειδη.
οποτε εμεινε η ινσουλινη και η διαχειριση αυτης απο το σωμα,μετα απο εξετασεις εχω προ διαβητη τυπου 2.
οποτε οποιος δεν χανει βαρος ξεκινηστε με μια μετρηση στην γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη Α1c.
παντως η κετογονικη τα τριγλυκεριδια μου τα εριξε στο μισο,απο 400 πηγανε 230,θα ειχαν πεσει πολυ περισσοτερο αλλα η ινσουλινοαντισταση τα κραταει απο τα μαλλια,κραταει και το λιπος απο τα μαλλια.
 

guru_gr

Member
Εμενα ενας Γιατρος Ενδοκρινολόγος πέρσι μου ειπε οτι ειμαι Προ- διαβητικός τυπου 2.

Παρεμπιπτόντως σε 6 ώρες τελειώνω νηστεία τριών ημερών.
Εχω την εντύπωση οτι αν ίσχυε αυτό θα έπρεπε να έχω λιποθυμήσει εχθές, σωστά???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εμενα ενας Γιατρος Ενδοκρινολόγος πέρσι μου ειπε οτι ειμαι Προ- διαβητικός τυπου 2.

Παρεμπιπτόντως σε 6 ώρες τελειώνω νηστεία τριών ημερών.
Εχω την εντύπωση οτι αν ίσχυε αυτό θα έπρεπε να έχω λιποθυμήσει εχθές, σωστά???
βαση λογικης η ινσουλινοαντισταση σε κραταει ορθιο,κανονικα θα επρεπε να ειχε πεσει το ζαχαρο σου σε σημειο λιποθυμιας.
αλλα δεν χρειαζεται να κανεις τοσο ακραια πραγματα.
εγω ο καψερος τοσες μερες χωρις υδατανθρακα,χωρις σταγονα ποτο,εχω και 12 μερες παιρνω μετφορμινη 1000mg την μερα και το ζαχαρο μου ειναι 98.
και οι εξετασεις σημερα στην γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη Α1c. εδειξαν 5,7 που 5,7 με 6,4 ειναι προδιαβητης.
υποτιθεται τα εριξα αυτα τα νουμερα με κετο και φαρμακο
 

guru_gr

Member
Δεν έκανα την νηστεία για τα κιλά μου απαραίτητα.
Βεβαία 3 ημερες δεν θεωρείται ακραίο για έναν μαθημένο οργανισμό, κανω ηδη διαλλειματικη εδω και 2 χρονια.
Σκέψου οτι πολλοί κανουν 5, 7 εως και 30 ημερες νηστεια με νερό...ορισμένοι κάνουν και ξηρά νηστεία!!
Ελπιζω να μην φτασεις στην κανονικη κατασταση ενος διαβητικού φιλε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν έκανα την νηστεία για τα κιλά μου απαραίτητα.
Βεβαία 3 ημερες δεν θεωρείται ακραίο για έναν μαθημένο οργανισμό, κανω ηδη διαλλειματικη εδω και 2 χρονια.
Σκέψου οτι πολλοί κανουν 5, 7 εως και 30 ημερες νηστεια με νερό...ορισμένοι κάνουν και ξηρά νηστεία!!
μαλλον καταλαβα λαθος,νομιζα ειπες δεν εφαγες τιποτα 3 μερες.
εχασες τιποτα απο λιπος?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
Για 3 ημερες δεν εφαγα, μηδεν θερμιδες.
Φυσικο μεταλλικό Νερο , καφε, πρασινο τσαι, αλάτι και ηλεκτρολύτες

Τελος της εβδομάδος θα μετρήσω περιφέρεια κοιλιάς και θα σου πω, η ζυγαρια μου δεν εχει ποσοστού λίπους!
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
να δουμε λιγο την κετογονικη στην πραξη με εξετασεις,βαζω τις πρωτες μου εξετασεις προ κετογονικης με χρηση φαρμακου για τριγλυκεριδια.συγκεκριμενα επαιρνα 10mg platorel
το οποιο μου εριξε τα τριγλυκεριδια 100 μοναδες στις παρακατω εξετασεις,δηλαδη χωρις το φαρμακο ηταν 400
 

Συνημμένα

  • 95886538_249289883103312_776540712865890304_n.jpg
    95886538_249289883103312_776540712865890304_n.jpg
    20.4 KB · Προβολές: 14

kapa

Μέλος του προσωπικού
προσφατες εξετασεις χωρις το φαρμακο platorel
 

Συνημμένα

  • 95055033_1169855313346976_8488175473749131264_n.jpg
    95055033_1169855313346976_8488175473749131264_n.jpg
    477.8 KB · Προβολές: 18

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν δεν ειχα αντισταση στην ινσουλινη,προδιαβητη δηλαδη η μεταβολικο συνδρομο το ζακχαρο μου τωρα επρεπε να ηταν 60 και να ειχα χασει13 κιλα τουλαχιστον
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια καλησπερα.
μπαινω στο ψητο,ακολουθω 65 μερες κετογονικης και τωρα τελευταια ακολουθω σχεδον carnivor να ειμαι στα 5 γραμμαρια υδατανθρακα?
τα αποτελεσματα εχασα 3 κιλα αυτες τις 65 μερες.
καταφερα να πεισω εναν συναδελφο μου για την κετογονικη και ακολουθησε εναν μηνα low carb με 50 εως 70 γραμμαρια υδατανθρακα την μερα.48 χρονων εκεινος εχασε 5 κιλα σε εναν μηνα,τα τριγλυκεριδια του απο 400 τα πηγε 115.
ετη φωτος μακρια τα αποτελεσματα τα δικα μου με τα δικα του,ακομα και οι διατροφες μας ειναι πολυ μακρια.
το μονο που βλεπω να εχουμε διαφορά μεταξυ μας ειναι το ζακχαρο νηστειας,τωρα θα μου πειτε τι σχεση εχει αυτο,το ζακχαρο παει πακετο με την ινσουλινη,εγω εχω 97 και εκεινος 70-80.
μπορει και να μην ειναι αυτην η αιτια αλλα ειναι μια ενδειξη.
το σιγουρο ειναι οτι η κετογονικη δεν θα δουλεψει με την ιδια ταχυτητα σε ολους.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και εδω να πω και κατι ακομα,προσωπικα πιστευω και βλεπω οτι μονο οταν πεφτει το ζακχαρο μου χανω κιλα,τις λιγες φορες που καταφερα να το ριξω στο 80 εχανα μισο κιλο,μολις ανεβαινε στο 95 ημουν στασιμος ακομα και εβδομαδες,τις 6 μερες που ηταν 80 εχανα.
βαζω ψυλλους στα αφτια να το εχετε στα υποψιν.
περασα μεγαλα διαστηματα να το μετραω,στην προσπαθεια να βγαλω ακρη στο γιατι ο διπλα χανει τα δεκαπλασια ενω κανουμε τα ιδια και νομιζω εφτασα σε ενα συμπερασμα,ζακχαρο,γλυκοζη,ινσουλινη,οι ορμονες που καθοριζουν τα κιλα μας,οταν κανουμε διαιτα οποιαδηποτε οχι απαραιτητα κετο,αυτα μεταβαλονται και ερχονται τα αποτελεσματα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
με την αδεια του φυσικα σας παραθετω αιματολογικες εξετασεις του συναδελφου μου,low carb η διατροφη του.
νε ξεκινησω οτι η πιεση του απο 14 και 9 πηγε 12 και 8
πρωτη φωτο ειναι πριν οποιαδηποτε διατροφη,δευτερη με low carb
 

Συνημμένα

  • 99418358_714399555974541_6777464431812018176_n.jpg
    99418358_714399555974541_6777464431812018176_n.jpg
    117.2 KB · Προβολές: 15
  • 99346153_268973797487260_9118593337551486976_n.jpg
    99346153_268973797487260_9118593337551486976_n.jpg
    126.4 KB · Προβολές: 11

Slick

New Member
Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέροντα τα posts σας, @kapa, τι ratios έχεις στα macros σου (fat/protein/carb) και πόσο έλλειμμα σε θερμίδες? (Σε σχέση με την θεωρητική maintenance ποσότητά) μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις χάσει παραπάνω (συγνώμη αν το έχεις αναφέρει ήδη και μου διαφεύγει)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέροντα τα posts σας, @kapa, τι ratios έχεις στα macros σου (fat/protein/carb) και πόσο έλλειμμα σε θερμίδες? (Σε σχέση με την θεωρητική maintenance ποσότητά) μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις χάσει παραπάνω (συγνώμη αν το έχεις αναφέρει ήδη και μου διαφεύγει)
κατα διαστηματα τα αλαζω γιατι δεν αν δεν εχεις καρβουνα καθε μερα δεν παλευεται σκετη κρεατοφαγια.
τις τελευταιες 15 μερες,ετρωγα χοιρινη τηγανιά,μπριζολες η πανσετες κομμενες σε ζαρια στο τηγανι με ελαιολαδο αλατοπιπερο ριγανη,συνοδεια απο διπλα 20 γραμμαρια ωμό κρεμμυδι,300 γραμμαρια κρεας το καθε πιατο,3 πιατα την ημερα απο αυτο.μου φαινεται και οτι ποιο νοστιμο μπορει να φαει καποιος σε κετογονικη.
το κρεμμυδι ηταν ο μονος μου υδατανθρακας στην μερα μεσα,περιπου 7 γραμμαρια υδατανθρακας.
πρωτείνη 900 γραμμαρια κρεας εχουν 180 γραμμαρια .
απο θερμιδες να το υπολογισω 1200?
 
Μπλουζα