Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλημερα παιδια,μετα απο 20-25 μερες διατροφης και διαιτας εχασα 3 κιλα,στα 33 μου οταν εκανα τα ιδια ακριβως εχανα 20 στις ιδιες μερες.
εμφανισιακα δεν υπαρχει καμια διαφορά,απλα η ζυγαρια λεει τοσα.
μπορει να φανταστει κανεις τι φταιει και υπαρχει τοσο τεραστια διαφορα?
σιγουρα δεν ειναι ο θυροειδης και η κορτιζολη,τα μετρησα και τα δυο.
το λαχανο παντως οταν ειναι σκετο χωρις λαδι και αλατι ειναι πολυ διουρητικο,δεν το περιμενα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ανεβα στις 1800 φιλε να εχεις και μια σχετικη ενεργεια οι 1500 ειναι λιγες για τα κιλα σου.
ενα πιατο φαγητο και ενα λαχανο ολοκληρο φανταζομαι θα εχουν κατω απο 1500 θερμιδες...
αν και θα το συνεχισω κανενα 10ημερο για να το επηβεβαιωσω φαινεται οτι δεν παει καλα.
και ομως αυτο ειναι αρκετο για να με παχαινει,κατι εχει χαλασει πααααααρα πολυ στο σωμα μου,πριν τα 33 μου δεν ηταν ετσι.
ακομα και το οτι εφτασα τοσα κιλα δεν ειναι φυσιολογικο για αυτα που ετρωγα
 

kharmacoma

Well-Known Member
Ενα πιατο φαγητο? τι πιατο φαγητό? τι ποσότητα? Μια κουταλιά της σουπας του λαδιού έχει 120 θερμίδες. Ετσι μία υγιεινή φασολάδα η γεμιστά μπορεί να γίνει πιο παχυντικό από πίτσα. Δεν βγαινει συμπερασμα ετσι. Ποσοτητες ζυγίζεις? Αν δεν ζυγίζεις ποσότητες πας στα τυφλά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε αυτές τος περιπτώσεις υπεύθυνος είναι ο κακός μεταβολισμός δεν θ
ενα πιατο φαγητο και ενα λαχανο ολοκληρο φανταζομαι θα εχουν κατω απο 1500 θερμιδες...
αν και θα το συνεχισω κανενα 10ημερο για να το επηβεβαιωσω φαινεται οτι δεν παει καλα.
και ομως αυτο ειναι αρκετο για να με παχαινει,κατι εχει χαλασει πααααααρα πολυ στο σωμα μου,πριν τα 33 μου δεν ηταν ετσι.
ακομα και το οτι εφτασα τοσα κιλα δεν ειναι φυσιολογικο για αυτα που ετρωγα

Σου ποστάρω αποτελέσματα τεστ μεταβολισμού για να δεις την αξία του. Έκανα το τεστ για να δω κατα πόσο λειτουργεί η διαλλειματική. Το τεστ έγινε στισ 09:30 όταν είμαι στην 13ώρα νηστείας, δηλαδή όταν έπρεπε να κάω κατά βάση λίπος. Όπως βλέπεις το REE, δηλαδή ο βασικός μεταβολισμός σε ηρεμία δείχνει καύση λίπους 74% και υδατανθράκων περίπου 8%. Δηλαδή πρακτικά κάθομαι και καίω λίπος σε μεγάλο βαθμό. Επίσης σε επίπεδο θερμίδων μεταβολίζω (χωρίς άσκηση) 1840 θερμίδες που για το βάρος μου με θέτει στο πάνω όριο του φυσιολογικού.

bmr4.jpg

bmr1.jpg

Όταν ασκούμαι (περπατάω/τρέχω) από τα 5-6.5Km/h καίω μόνο λίπος με crossover point τα 7.5Km/hr. Αυτά στην παρούσα κατάσταση κάνοντας την διαλλειμάτική. Από εκεί και μετά καίω περισσότερους υδατανθρακες παρά λίπος. Βέβαια αν συνεχίσω μπαίνω σε αναερόβια κατάσταση που βέβαια δεν αποδίδει σε άμεσες καύσεις αλλά έχει ωφελή σε μετακαύσεις αλλά αυτό είναι πιο πολύπλοκο.

bmr3.jpg
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σε αυτές τος περιπτώσεις υπεύθυνος είναι ο κακός μεταβολισμός δεν θ


Σου ποστάρω αποτελέσματα τεστ μεταβολισμού για να δεις την αξία του. Έκανα το τεστ για να δω κατα πόσο λειτουργεί η διαλλειματική. Το τεστ έγινε στισ 09:30 όταν είμαι στην 13ώρα νηστείας, δηλαδή όταν έπρεπε να κάω κατά βάση λίπος. Όπως βλέπεις το REE, δηλαδή ο βασικός μεταβολισμός σε ηρεμία δείχνει καύση λίπους 74% και υδατανθράκων περίπου 8%. Δηλαδή πρακτικά κάθομαι και καίω λίπος σε μεγάλο βαθμό. Επίσης σε επίπεδο θερμίδων μεταβολίζω (χωρίς άσκηση) 1840 θερμίδες που για το βάρος μου με θέτει στο πάνω όριο του φυσιολογικού.

Προβολή συνημμένου 24200

Προβολή συνημμένου 24202

Όταν ασκούμαι (περπατάω/τρέχω) από τα 5-6.5Km/h καίω μόνο λίπος με crossover point τα 7.5Km/hr. Αυτά στην παρούσα κατάσταση κάνοντας την διαλλειμάτική. Από εκεί και μετά καίω περισσότερους υδατανθρακες παρά λίπος. Βέβαια αν συνεχίσω μπαίνω σε αναερόβια κατάσταση που βέβαια δεν αποδίδει σε άμεσες καύσεις αλλά έχει ωφελή σε μετακαύσεις αλλά αυτό είναι πιο πολύπλοκο.

Προβολή συνημμένου 24201
οποτε αν δειξει μικρες καυσεις πρεπει να αυξηθει η ασκηση μεσα στην μερα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν δείξει κακό μεταβολισμό, και πχ 1300kcal την ημέρα πρέπει να ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα για να τον αυξήσεις και να βρεις το αίτιο. Αυτό περιλαμβάνει αλλαγή διατροφής, άσκηση και άλλα πολλά. Και φυσικά έχει σχέση με τον σωματότυπο και την μυική μάζα. Καταρχήν πρέπει να τον μετρήσεις σωστά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να αναφερω μια μεγαλη επιτυχια...
και μου το ελεγε ο tropheus πριν εναν μηνα που ημασταν για καφε...
"μονο σαλατες,εχασα 18 κιλα"
πηγε απο τα 75 στα 57 δηλαδη :p
αυτο που δουλευει παρα πολυ καλα ειναι 7 πιατα σαλατα αναλατη αλαδωτη με ντομματα,αγγουρι,πιπερια, κρεμμυδι,περιστασικα και μαρουλι.
μερα παρα μερα τρωω και ενα πιατο φαγητο γιατι ειναι απαραιτητα και τα βασικα αμινοξεα.
το κακο ειναι αισθηση ελειψης,οι παρα πολυ χαμηλες θερμιδες δημιουργουν ελειψη,και παααααααρα πολυ διουρηση,καθε 15 λεπτα τουαλετα,τις μερες που το κανω ξεχναω τον μεσημεριανο υπνο,μερα παρα μερα δηλαδη.
δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στις παρα πολυ χαμηλες θερμιδες που ειναι 400 στην ημερα η στο παρα πολυ καλιο που εχουν 1 σακουλα λαχανικα.
το πιατο ειναι αυτο παντως
88030638_495597484653561_503758084242407424_n.jpg
 

aeratos28

Just aeratos
Πάλι πειράματα κάνεις κάπα?χαχαχαχαχααχα
Ρε συ ήταν 75 κιλά και ήθελε να πάει 57?? Σαν ακτινογραφία θα είναι τώρα.σε πόσο καιρό τα έχασε ρε συ?
 

Georgie

Well-Known Member
Φωτογραφια σαλάτας χωρις λαδι και ρίγανη !!!

Εισαγγελέας υπαρχει στο φορουμ? :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πάλι πειράματα κάνεις κάπα?χαχαχαχαχααχα
Ρε συ ήταν 75 κιλά και ήθελε να πάει 57?? Σαν ακτινογραφία θα είναι τώρα.σε πόσο καιρό τα έχασε ρε συ?
τι να κανω βρε συ,παλευω να χασω καννενα γραμμαριο και εγω ο καψερος...παλευω να βρω τι ειναι ποιιο αποτελεσματικο,πολλα απο αυτα που δοκιμασα θα δουλευανε στο παρελθον αλλα ο μεταβολισμος μου εχει πεσει παρα πολυ.
ο tropheus ειναι που ειναι εκτομορφικος,τωρα το τερματισε,παρατησε τα βαρη και επρεπε να ισοσταθμισει λιγο το σωμα
Φωτογραφια σαλάτας χωρις λαδι και ρίγανη !!!

Εισαγγελέας υπαρχει στο φορουμ? :)
η αληθεια ειναι οτι δοκιμασα το ιδιο την ιδια μερα με ελαιολαδο και αλλατι και δεν ειχε καμια σχεση στην γευση,εισαγγελεας χρειαζεται.
εγω ο σαρκοφαγιαν επεσα πολυ χαμηλα για χαρη της εμφανισης:(
 

aeratos28

Just aeratos
Χαχαχαχαχαχ..σκέτο χωρίς λάδι τα έτρωγε ? Λογικό να χάσει ρε συ.ουσιαστικα το πιάτο είναι ένα αγγουράκι με μια ντομάτα λίγο κρεμμύδι και λίγη πιπεριά επί 7 φορές τη μέρα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Χαχαχαχαχαχ..σκέτο χωρίς λάδι τα έτρωγε ? Λογικό να χάσει ρε συ.ουσιαστικα το πιάτο είναι ένα αγγουράκι με μια ντομάτα λίγο κρεμμύδι και λίγη πιπεριά επί 7 φορές τη μέρα?
δεν το διευκρινισα οταν μου το ελεγε γιατι δεν ειχα σκοπο να το δοκιμασω,αλλα αυτο κανω τωρα μερα παρα μερα και δουλευει,αναλατο αλαδωτο,την μερα που το κανω φευγει ενα κιλο για πλακα,το προβλημα ειναι οτι μετα τις 20 ωρες η πεινα γινεται πολυ ζορικη,και πολυ διουρηση.
τα πιατα ειναι στο περιπου,μια ντομματα,μισο αγγουρι,μιση πρασινη πιπερια,1/3 απο ενα κρεμμυδι,αν δεν υπαρχει αγγουρι 2 μαρουλοφυλα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτό το πιάτο επί πόσα πιάτα?
7 στο περιπου,ειναι ωρες που η πεινα ειναι πολυ εντονη και θα αρπαξω καμια ντομματα να την φαω στο ορθιο στα ενδιαμεσα.
δεν χορταινει αυτο το πιατο σχεδον καθολου,κραταει μια παυση στο γουργουρησμα για μια ωρα περιπου επειδη ουσιαστηκα εχεις φαει σκετο νερο,αν το υπολογισω σε θερμιδες πρεπει να ειναι 80 θερμιδες το πιατο,μπορει να λεω και πολλες....
 

aeratos28

Just aeratos
Και το έκανε ο σκύλος ο tropheus αυτό χωρίς παραλλαγή και έφτασε να χάσει τα 17 κιλά από τα 75 που ζύγιζε?χαράς το κουράγιο του.σκεψου σε πολλά κιλα αν είναι κάποιος πόσα θα φύγουν.αυτα τα κιλά θα χαθούν ούτε σε ένα μήνα.στανταρ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Και το έκανε ο σκύλος ο tropheus αυτό χωρίς παραλλαγή και έφτασε να χάσει τα 17 κιλά από τα 75 που ζύγιζε?χαράς το κουράγιο του.σκεψου σε πολλά κιλα αν είναι κάποιος πόσα θα φύγουν.αυτα τα κιλά θα χαθούν ούτε σε ένα μήνα.στανταρ.
εγω αν το εκανα αυτο πριν καμια 10ετια που εκανα παρομοιο στο παρελθον με σκετο αγγουρι θα φευγανε 2 κιλα την μερα σιγουρα,που μου φευγανε...
εχει και τα ασχημα του ομως,αρκετη πεινα,πολυ τουαλετα,και αναλατα αλαδωτα ειναι λιγο κενα,εγω μονο στην ντομματα βρισκω λιγο γευση,τα αλλα με αφηνουν αδιαφορο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια καλημερα,η διαιτα εδειξε τεραστια φόντα απο το πρωτο 24ωρο.σιγουρα αυτο ηταν το ποιο αναιμακτο 1,5 κιλο που εχασα ποτε στην ζωη μου,εννοω χωρις καμια προσπαθεια,χωρις να πεινασω.
η πρωτη μερα με βρηκε λιγο απροετοίμαστο απο φαγητα οπότε ξεκινησε καπως ετσι.
ξυπνησα,ηποια εναν φραπε τραβεστι,χωρις ζαχαρη δηλαδη :p
μετα απο καμια ωρα εφαγα μια ομελετα με 3 αυγα,
οποτε ενιωθα οτι πηγαινα να πεινασω ετρωγα αυγα βραστα,πρεπει να εφαγα 5 μεχρι το απογευμα.
κατα τις 8 η ωρα εψησα στον φουρνο ενα κοτοπουλο ολοκληρο,οχι ανοστο κανονικα με τα λαδια του τα βουτυρά του και το αλατοπιπερο του,εφαγα τα 2 μπουτια τις 2 φτερουγες,μαζι με τις πετσες εννοειται.
αυτα.
ειχα σκοπο να φαω και αλλο αλλα εφυγε η μερα και δεν πεινασα.
με βλεπω να γινομαι μεγαλος οπαδος της
παιδια καλημερα,εκανα παραθεση την πρωτη μερα της κετογονικης διατροφης,που ακομα ψαχνω το γιατι εχασα 1,5 κιλο σε 24 ωρες μονο για να ξανα δουμε κατι,αν οντως ησχυει η ειναι τυχαιο γεγονος.
εχουμε 5 βραστα αυγα,3 τηγανιτα αυγα σε μορφη ομελετας και ενα ολοκληρο κοτοπουλο και με τις πετσες μαζι.
εγω εχω ξανα γυρισει σε κετογονικη διατροφη που απο οτι δειχνει αν και δεν χανω οτι δεν βαζω,δηλαδη οσο και να φαω δεν μενει γραμμαριο αν δεν υπαρχει υδατανθρακας.
χθες επεσα σε αυτο
ειναι αυτο που κατα λαθος εκανα την πρωτη μερα.
τωρα απλα το επαναλαμβανω,μονο κοτοπουλο και αυγα να δειξει τι θελει να πει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν ηταν τυχαιο τελικα.
οντως η καταναλωση απαχου κρεατος και αυγων μονο προκαλει μειωση κιλων,εννοειται εχω κομμενη την ζαχαρη και ολους τους υδατανθρακες φρουτα λαχανικα,οσπρια,ψωμι.
τα γευματα μου ηταν....
ενα κοτοπουλο ολοκληρο μοιρασμενο σε 2 γευματα,μπουτι στηθος το ενα,και μπουτι στηθος το αλλο,μαζι με την πετσα.
μια ομελετα με 3 αυγα και λιγο κρεμμυδι μεσα,6 αυγα βραστα,150 γραμμαρια συκωτι τηγανιτο,2 καφεδες σκετοι χωρις ζαχαρη.
το εκανα κατα λαθος την πρωτη μερα και εχασα 1,5 κιλο,το εκανα και χθες και εχασα μισο κιλο,ειναι λογικο να χανω σιγα τωρα επειδη τα πρωτα υγρα που φευγουν αστραπη εχουν φυγει σε εμενα,ειμαι συνολικα 6 κιλα κατω απο την μερα που ξεκινησα
 
Μπλουζα