Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

athenian

Well-Known Member
Μια απλη ισορροπημενη ελαφρως υποθερμιδικη διατροφη χωρις υπερβολες και λιγη γυμναστικη.Αυτο εκανα καποτε και απο 93 κιλα εφτασα 68 το οποιο βαρος διατηρω για χρονια.Μην εξαπαταστε με διαφορα επικιδυνα για την υγεια πειραματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Να πω και δυο tips:
Πολλα μικρα γευματα(6-8),αν μπορειτε περπαπατημα ή τρεξιμο το πρωι ΠΡΙΝ το πρωινο,ελαχιστο υδατανθρακα το βραδυ.Καλο ειναι γενικα η καμπυλη ζαχαρου να παραμενει σταθερη μεσα στη μερα με μια ελαφρια ταση μειωσης οσο φτανουμε στο βραδυ.
Ξεχαστε τις περιεργες διαιτες.Ειναι σαν τις φευτοθεραπειες της ΑΑ.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Δεν ισχυει αυτα που λέγονται για πρωι και βράδυ. Ειναι απλό, calories in - calories out. Αυτο μετράει μόνο. Αν εχεις θερμιδικό έλλειμα σε μία μέρα φαε κια ένα πακέτα μακαρόνια και πέσε για ύπνο. δεν θα παχύνεις.

Όσον αφορα τη καμπύλη ζαχάρου, πρεπει όντως να είναι σταθερή. Για αυτο προσέχουμε γλυκαιμικούς δείκτες αλλά και γλυκαιμικό φορτίο, δηλαδή γλυκαιμικό δείκτη επι τη ποσοτητα που τρώμε. ΄'Οταν ανεβαίνει ο γλυκαιμικός δείκτης είναι πολύ έυκολη η αποθήκευση λίπους, μιας και δρα σαν διαβιβαστης πρωτεινων-υδαυανθρακων-λιπαρων.

Οι περισσοτερες δίαιτες αποτυγχάνουν γιατί γίνονται αυτοσκοπός μείωσης βάρους και όχι τρόπος ζωης.

Οσοι δυσκολεύεστε να κάνετε δίαιτα γιατί πεινάτε δοκιμάστε να μην τρώτε υδατάνθρακα τουλάχιστον το πρωι. όταν δεν τρώμε υδατάναθρακα είναι δύσκολο να νιώσουμε αίσθημα πείνας. Σε αντίθεση όσο περισσοτερο υδαντραθακα τρωμε τοσο πιο πολύ πεινάμε. Δοκιμάστε να ξεκινήσετε τη μέρα σας π.χ. με 3 αυγά ολόκληρα και ένα καφέ. Στοιχηματίζω ότι δεν θα νιώσετε αισθημα πεινας μέχρι το μεσημέρα. Απλά ο υδατάνθρακας πρεπει να ειναι μηδέν. Ούτε τσίχλα με ζάχαρη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ για τα πολλά/λίγα γεύματα. Μύθος. Προσωπικά επιλέγω λίγα γιατί είναι ευκολότερο. Το θερμικό ισοζύγιο είναι ο βασικός νόμος αλλά με μια υποσημείωση. Ο μεταβολισμός μας και η κατάσταση του, το “calories out” δηλαδή δεν είναι τόσο απλό να υπολογιστεί και κρύβει παγίδες σε αρκετούς. Για την ινσουλίνη που είναι η βασική ορμόνη σχετιζόμενη με τους γλυκαιμικούς δείκτες και τους υδατάνθρακες δεν αρκεί να είναι μόνο σταθερή αλλά και χαμηλή για να κάψεις λίπος. Βέβαια αυτό είναι μόνο μια άποψη. Η διακύμανση της ινσουλίνης σε έναν υγιή άνθρωπο είναι εντελώς φυσιολογική και δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα πάρει βάρος ειδικά όταν αποφεύγει τις υπερβολές. Με άλλα λόγια δεν υπάρχει μόνο ένα μονοπάτι.

Επίσης, είναι προφανές ότι δεν μπορείς να κόψεις τους υδατάνθρακες (είναι παντού) αλλά τουλάχιστον μπορείς να αποκλείσεις τους «γρήγορους», αυτούς δηλαδή που ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη. Πρόσθετη ζάχαρη λοιπόν και ψωμοειδή κατά κύριο λόγο (για να είμαστε πρακτικοί). Εγώ προσωπικά δεν λέω όχι στο ψωμί (μαύρο), στην ζάχαρη όμως...μαύρο. Όλοι οι υδατάνθρακες που περιέχουν καλές ποσότητες φυτικών ινών είναι «αργής» αποδέσμευσης και είναι μια χαρά.

Το μεγάλο πλεονέκτημα της διαλλειματικής είναι ότι ανεξάρτητα του τι τρως, από την 12 έως την 16 ώρα σε αναγκάζει να κάψεις λίπος γιατί πρακτικά έχεις εξαντλήσει τα αποθέματα των υδατανθράκων και η ινσουλίνη σου έχει πιάσει πάτο. Τις επόμενες 8 ώρες μπορείς να φας ότι θες με εξαιρέση στις υπερβολές (ζάχαρη, κλπ) έτσι ώστε να κρατήσεις την καμπύλη της ινσουλίνης σχετικά σταθερή (αν και όπως είπα αυτό δεν υποχρεωτικό ούτε αυτοσκοπός). Αν είσαι ελλειμματικός στις θερμίδες στο τέλος της μέρας θα χάσεις βάρος και μάλιστα λίπος. Απλό και εύκολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Συμφωνώ για τα πολλά/λίγα γεύματα. Μύθος. Προσωπικά επιλέγω λίγα γιατί είναι ευκολότερο. Το θερμικό ισοζύγιο είναι ο βασικός νόμος αλλά με μια υποσημείωση. Ο μεταβολισμός μας και η κατάσταση του, το “calories out” δηλαδή δεν είναι τόσο απλό να υπολογιστεί και κρύβει παγίδες σε αρκετούς. Για την ινσουλίνη που είναι η βασική ορμόνη σχετιζόμενη με τους γλυκαιμικούς δείκτες και τους υδατάνθρακες δεν αρκεί να είναι μόνο σταθερή αλλά και χαμηλή για να κάψεις λίπος. Βέβαια αυτό είναι μόνο μια άποψη. Η διακύμανση της ινσουλίνης σε έναν υγιή άνθρωπο είναι εντελώς φυσιολογική και δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα πάρει βάρος ειδικά όταν αποφεύγει τις υπερβολές. Με άλλα λόγια δεν υπάρχει μόνο ένα μονοπάτι.

Επίσης, είναι προφανές ότι δεν μπορείς να κόψεις τους υδατάνθρακες (είναι παντού) αλλά τουλάχιστον μπορείς να αποκλείσεις τους «γρήγορους», αυτούς δηλαδή που ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη. Πρόσθετη ζάχαρη λοιπόν και ψωμοειδή κατά κύριο λόγο (για να είμαστε πρακτικοί). Εγώ προσωπικά δεν λέω όχι στο ψωμί (μαύρο), στην ζάχαρη όμως...μαύρο. Όλοι οι υδατάνθρακες που περιέχουν καλές ποσότητες φυτικών ινών είναι «αργής» αποδέσμευσης και είναι μια χαρά.

Το μεγάλο πλεονέκτημα της διαλλειματικής είναι ότι ανεξάρτητα του τι τρως, από την 12 έως την 16 ώρα σε αναγκάζει να κάψεις λίπος γιατί πρακτικά έχεις εξαντλήσει τα αποθέματα των υδατανθράκων και η ινσουλίνη σου έχει πιάσει πάτο. Τις επόμενες 8 ώρες μπορείς να φας ότι θες με εξαιρέση στις υπερβολές (ζάχαρη, κλπ) έτσι ώστε να κρατήσεις την καμπύλη της ινσουλίνης σχετικά σταθερή (αν και όπως είπα αυτό δεν υποχρεωτικό ούτε αυτοσκοπός). Αν είσαι ελλειμματικός στις θερμίδες στο τέλος της μέρας θα χάσεις βάρος και μάλιστα λίπος. Απλό και εύκολο.
Παιδιά είναι σωστό αυτό που λέτε ότι είναι μύθος για τα πολλά κ σημασία έχει η ημερήσια κατανάλωση αλλά έχει σημασία κ η καθημερινότητα του καθενός .... Αν κάποιος είναι πολύ δραστήριος λόγο επαγγέλματος αλλά κ επιθυμει την έντονη γυμναστική κ καθημερινά με ένα γεύμα την μέρα η δυο κάποια στιγμή δεν βγαίνει κ θα πέσεις κατω .... Πρέπει να τα μοιραζεις για να έχεις ενέργεια και όλη την διάρκεια της ημέρας... Το μυστικό είναι απλό κ λογικό...να μην πεινάς ποτέ...να μην ξεκιλιαζεσαι ποτέ...κ να έχεις μισή ώρα έστω γυμν την ημέρα ....15 λεπτά αερόβιο 15 λεπτά αναερόβιο το ιδανικό για μέγιστη καύση...κ θα γίνεται μοντέλα... Ούτε χαπια ούτε ακραίες δίαιτες ούτε τίποτα...οποίος δοκιμάζει γαλλικές δίαιτες ...8-26 δίαιτα ...πρωτεϊνών μόνο ...κ κ κ κ σίγουρα θα επιστρέψει στα παλιά κιλά κ κάτι παραπάνω αργά η γρήγορα γιατί θα τον γονατίσει η μη σωστή λήψη θερμίδων
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιώργο, το θέμα δεν είναι o αριθμός των γευμάτων αλλά τα snack μεταξύ των γευμάτων. Μπορείς κάλλιστα να παίρνεις τις θερμίδες σου με 3-3,5 γεύματα (το πιο σύνηθες και σωστό), απλά πρέπει μεταξύ των γευμάτων να μην τσιμπολογάς (έστω και λίγο). Εκεί είναι το πρόβλημα. Πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις ένα διάστημα στο σώμα σου να ρίξει τα επίπεδα της ινσουλίνης μετά το γεύμα έτσι ώστε να κάψεις αυτά που πήρες. Αν τσιμπάς κάθε 2 ώρες (και ειδικά υδατάνθρακες) κάνεις κακό στον μεταβολισμό σου ακόμα και αν δεν τρως πολύ. Προφανώς αν γυμνάζεσαι ταυτόχρονα αυξάνεις και τις καύσεις σου, αλλά το μοντέλο τσιμπολογάω ανά 2 ώρες και γυμνάζομαι κάθε μέρα είναι πολύ πιο δύσκολο να το συντηρήσεις σε βάθος χρόνου.

Ένα πιο εύκολο μοντέλο είναι να χωρίσεις τις θερμίδες σου σε 3 (ή και 3.5 γεύματα αν είναι μέρα άθλησης) γεύματα (χωρίς "γρήγορους" υδατανθρακες και με επαρκή ποσότητα πρωτείνης) και να γυμνάζεσαι 2-3 φορές την εβδομάδα. Αν μπορείς να καταναλώσεις τα γεύματα μέσα σε 8 ώρες καθημερινα, κάθε περίπου 4 ώρες (μπορείς να ξεκινήσεις από 10 ώρες στην αρχή) τότε κάνεις διαλλειματική νηστεία και υποχρεώνεις το σώμα σου μέσω της κέτωσης να κάψει στοχευμένα λίπος (ενδοσπλαχνικό/κοιλιακό) χωρίς να χάσεις μυική μάζα και με πολλά μακροχρόνια οφέλη στην υγεία. Ένα θέμα εδώ είναι η επιλογή του δίαστηματος των 8 ωρών που τρως. Το ιδανικότερο θεωρείται το πρωινό διάστημα που συμβαδίζει με τον κιρκάδιο ρυθμό μας (aka βιολογικό μας ρολοι δες εικόνα παρακάτω) δηλαδή από τις 07:30 έως τις 15:30. Μεγάλη σημασία έχει όμως και ο τρόπος ζωής του καθενός. Το 07:30 μπορεί να γίνει 10:30 και να σταματήσεις να τρως στις 18:30 (πιο βολικό). Το σίγουρο όμως είναι ότι πρέπει το τελευταίο γεύμα να απέχει 3 ώρες από τότε που το σώμα σου αρχίζει και μπαίνει σε διαδικασία ύπνου και το έντερο αρχίζει να υπολειτουργεί (περίπου στις 22:30), άρα γύρω στις 19:00-19:30. Αυτό είναι και το διάστημα που έχω επιλέξει 11 με 19. Ένας καφές με στέβια και ελάχιστο γάλα στις 08:30-09:00, ένα μεταχρονολογημένο πρωινό στις 11, γερό γεύμα στις 14-15, ελαφρότερο δείπνο στις 19 και μετά τίποτα. 2560px-Biological_clock_human-el.svg.png
Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τα οφέλη της διαλλειματικής νηστείας μπορούν να διαβάσουν ένα φρέσκο και εξαιρετικό (αλλά δύσκολο) ιατρικό paper.
 

Συνημμένα

  • nejmra1905136.pdf
    1.2 MB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:

kharmacoma

Well-Known Member
Και εγώ σε γενικές γραμμές είμαι υπέρ των intermittent fasting εναντι της θεωρίας περί γευμάτων ανά τρεις ώρες. Κυρίως λόγω διατήρησης της ινσουλίνης χαμηλά που είναι και η ιδανική κατάσταση διατήρησης και μείωσης βάρους.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω να κανω μια συγκριση,μεταξυ κετογονικης διατροφης και αντιπαλο το ενα γευμα την ημερα.η ζαχαρη κομμενη μαχαιρι και στα δυο.
η κετογονικη διατροφη μου μειωσε το βαρος 1 κιλο σε 11 μερες,το ενα γευμα την ημερα μου μεισωσε το βαρος 2 κιλα σε 7 μερες.
δεν λεω τι ειναι ποιο υγιεινο η οχι,δεν το ξερω.
παντως σε ταχυτητα υπαρχει μεγαλη διαφορά.
σιγουρα ποιο ευκολη ειναι η κετογονικη σαν χρηση για μεγαλο διαστημα.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Βασικά τα νερά σου μείωσε αφού 1γρ υδατάνθρακα κρατάει 4ml νερού. Δεν υπάρχει καμια περίπτωση ποτε κανένας άνθρωπος να χάσει 2 πραγματικα κιλά σε 7 μέρες, αφού κάτι τέτοιο σημαίνει 14000 θερμίδες κάτω από τις θερμίδες συντήρησης. Μόλις φας λίγο υδατάνθρακα αμέσως η ζυγαριά θα ανεβεί.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Βασικά τα νερά σου μείωσε αφού 1γρ υδατάνθρακα κρατάει 4ml νερού. Δεν υπάρχει καμια περίπτωση ποτε κανένας άνθρωπος να χάσει 2 πραγματικα κιλά σε 7 μέρες, αφού κάτι τέτοιο σημαίνει 14000 θερμίδες κάτω από τις θερμίδες συντήρησης. Μόλις φας λίγο υδατάνθρακα αμέσως η ζυγαριά θα ανεβεί.
τρωω και υδατανθρακα,κανονικο φαγητο,τις ποσοτητες παλευω.
η διακοπη της ζαχαρης με βοηθαει αρκετα στην αισθηση της πεινας,εχω αρκετες μερες που λεω τωρα θα κανω μια καταχρηση,και τελικα δεν ερχεται
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βασικά τα νερά σου μείωσε αφού 1γρ υδατάνθρακα κρατάει 4ml νερού. Δεν υπάρχει καμια περίπτωση ποτε κανένας άνθρωπος να χάσει 2 πραγματικα κιλά σε 7 μέρες, αφού κάτι τέτοιο σημαίνει 14000 θερμίδες κάτω από τις θερμίδες συντήρησης. Μόλις φας λίγο υδατάνθρακα αμέσως η ζυγαριά θα ανεβεί.

Σωστά εκτός και αν μιλάμε για κάποιον πολύ υπέρβαρο που χρειάζεται 3000-3500 θερμίδες την ημέρα για τον βασικό του μεταβολισμό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
εκτός απο την συχνοουρία λογικά θα έχει αλλάξει και ο αριθμός που πας για το Νο2, σωστά?
αν ρωτας εμενα,εχω βγει απο την κετογονικη διατροφη,κανω μονο ενα γευμα την μερα και αυτο χωρις ψωμι,εχω κομμενη την ζαχαρη,απο θερμιδες πρεπει να ειμαι λιγο κατω απο 1000 την ημερα,οποτε μερα παρα μερα και αν
 

kharmacoma

Well-Known Member
Κάτω από 1000 θερμίδες τη μέρα δεν είναι δίαιτα ούτε για γυναίκα 50 κιλών. Φίλε μου σορρυ που στο λέω έτσι ωμά αλλά ποιος σε έχει συμβουλέψει να κανείς αυτό το πράγμα; Καταρχάς ο οργανισμός σου σύντομα θα μπει σε starvation mode και δεν θα χάνεις ούτε γραμμάριο. Ποσα κιλά είσαι;
 

athenian

Well-Known Member
αν ρωτας εμενα,εχω βγει απο την κετογονικη διατροφη,κανω μονο ενα γευμα την μερα και αυτο χωρις ψωμι,εχω κομμενη την ζαχαρη,απο θερμιδες πρεπει να ειμαι λιγο κατω απο 1000 την ημερα,οποτε μερα παρα μερα και αν
Πας καλα ρε kapa τι κανεις ρε φιλε?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάτω από 1000 θερμίδες τη μέρα δεν είναι δίαιτα ούτε για γυναίκα 50 κιλών. Φίλε μου σορρυ που στο λέω έτσι ωμά αλλά ποιος σε έχει συμβουλέψει να κανείς αυτό το πράγμα; Καταρχάς ο οργανισμός σου σύντομα θα μπει σε starvation mode και δεν θα χάνεις ούτε γραμμάριο. Ποσα κιλά είσαι;
τωρα ειμαι στα 89 και κολλησα εκει
 

athenian

Well-Known Member
Φαε αυριο τουλαχιστον 2500 θερμιδες μπας και συνελθει ο μεταβολισμος σου και μετα ξεκινα μια ισορροποιμενη διατροφη καμια 500αρια θερμιδες κατω απο αυτες της συντηρησης.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φαε αυριο τουλαχιστον 2500 θερμιδες μπας και συνελθει ο μεταβολισμος σου και μετα ξεκινα μια ισορροποιμενη διατροφη καμια 500αρια θερμιδες κατω απο αυτες της συντηρησης.
εχω σαν πλανο να κανω αρκετα απαχα γευματα μεσα στην μερα,δηλαδη,πρωι κανονικο φαγητο,την υπολοιπη μερα λαχανο σκετο πχ.
δεν ξερω αν θα ειναι λαχανο,η μαρουλι θα δω....
κατι σε 1500 θερμιδες συνολικα σε ολη την μερα.
 
Μπλουζα