Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

Georgie

Well-Known Member
και εγω ξεκιναω απο σημερα,ετσι και αλλιως τα ποιο πολλα τα εχω κομμενα χρονια,φρουτα γλυκα αναψυκτικα,ρυζι γενικα δεν καταλωνω,ψωμι το εχω κομμενο 3 χρονια τωρα,την ζαχαρη στον καφε εχω να κοψω ποιο πολυ και το εξω φαγητο.
απο οτι καταλαβα,γινομαστε gluten free,τωρα καταλαβαινω γιατι υπαρχουν τοσο πολλοι που αποφευγουν την γλουτενη.
δεν μου φαινεται ακριβη,προσαρμοστικοτητα θελει
Γλουτενη δεν εχει σχεση με τους υδατάνθρακες .Υπαρχουν αρκετά τρόφιμα όπως ζυμαρικά ψωμί μπυρα κλπ χωρις γλουτενη κατόπιν επεξεργασίας .
Η αποφυγή της γλουτένης δε βοηθά πουθενά εκτός εάν δεν εχεις διαγνωσθεί με κοιλιοκακη οπότε κρίνεται απαγορευτική .
Plus οτι ειναι ακριβή Δίαιτα.
Δε χανεις κιλά όμως . Όλα τα τρόφιμα χωρις γλουτενη ειναι φορτωμένα με ζάχαρη .
Εχει η φίλη μου κοιλιοκακη και ακολουθεί αυστηρή δίαιτα χωρις γλουτενη εδω και 7 χρονια .
Τρώμε απο διαφορετικα σκεύη ( τα μαχαιροπήρουνα δε πρεπει να ακουμπήσουν ψωμί γιατι η γλουτενη μεταφέρεται )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
Αν δεν τρως υδατάνθρακες θα πονέσει η τσέπη πάντως, βεβαια αν τρως απο εξω συχνα θα είσαι στα ίσια σου.
Εγώ τρώω σπάνια ντελιβερι.
Αυτο τωρα με την γλουτενη νομιζω δεν ισχυει στη ΚΕΤΟ....ο υδατάνθρακας είναι υδατάνθρακας (εκτος αν δεν καταλαβα καλα)

@Georgie
πακετο η πάθηση αυτή!

Ειχα αρκετα συμπτωματα και εγω...δεν εχω κανει εξεταση ποτε, αλλα εχουν ελαχιστοποιήθει καποια οπως χρονια διάρροια, φουσκωματα, χαμηλό σίδηρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω ξεκινησα το πειραμα,ομελετες,αυγα βραστα,κοτοπουλα ψητά,ψαρια ψητα και τηγανητα θα ειναι πρωταγωνιστες.
ζαχαρη καθολου,φρουτα καθολου
 

guru_gr

Member
kapa
δες και φαγοπυρο αντι για αλευρι και βαλε και λιγο πράσινο, με προτίμηση στα #Σταυρανθη λαχανικα
Όσπρια επίσης NO NO
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa
δες και φαγοπυρο αντι για αλευρι και βαλε και λιγο πράσινο, με προτίμηση στα #Σταυρανθη λαχανικα
Όσπρια επίσης NO NO
θα τα κοιταξω ολα ενα ενα,καποια λαχανικα θα μπουν αλλα πρωτα θα δω ποσους υδατανθρακες εχει το καθε ενα.
πολλα απο αυτα που απαιτει αυτην η διαιτα τα εχω πολλα χρονια κομμενα,σουπες οσπρια πχ,σουπες γενικα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα οσες εφαγα τα τελευταια 10 χρονια,φρουτα το ιδιο.
το ψωμι κοντευω να ξεχασω τι γευση εχει,τρωω ενα κλαμπ σαντουιτσς τον χρονο και αυτο ειναι ολο το ψωμι που καταναλωνω,δεν το εκοψα απο θεμα υγειας,απλα απο ενα σημειο καταλαβα οτι ειναι κατι εντελως ανοστο,τζαμπα θερμιδες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γλουτενη δεν εχει σχεση με τους υδατάνθρακες .Υπαρχουν αρκετά τρόφιμα όπως ζυμαρικά ψωμί μπυρα κλπ χωρις γλουτενη κατόπιν επεξεργασίας .
Η αποφυγή της γλουτένης δε βοηθά πουθενά εκτός εάν δεν εχεις διαγνωσθεί με κοιλιοκακη οπότε κρίνεται απαγορευτική .
Plus οτι ειναι ακριβή Δίαιτα.
Δε χανεις κιλά όμως . Όλα τα τρόφιμα χωρις γλουτενη ειναι φορτωμένα με ζάχαρη .
Εχει η φίλη μου κοιλιοκακη και ακολουθεί αυστηρή δίαιτα χωρις γλουτενη εδω και 7 χρονια .
Τρώμε απο διαφορετικα σκεύη ( τα μαχαιροπήρουνα δε πρεπει να ακουμπήσουν ψωμί γιατι η γλουτενη μεταφέρεται )
μηπως επεσε στην παγιδα των φρουτων?
τα φρουτα εχουν και υδατανθρακες και ζαχαρη.
σε αντιθεση με το τι πιστευουν οι περισσοτεροι τα φρουτα παχαινουν.
ο πατερας μου στα 60 χρονια μονο μια χρονιά ειχε παρει κιλα,ειχε ελατωσει πολυ το φαγητο και ειχε πεσει με τα μουτρα στα φρουτα,πολλα,καθε μερα
 

Georgie

Well-Known Member
μηπως επεσε στην παγιδα των φρουτων?
τα φρουτα εχουν και υδατανθρακες και ζαχαρη.
σε αντιθεση με το τι πιστευουν οι περισσοτεροι τα φρουτα παχαινουν.
ο πατερας μου στα 60 χρονια μονο μια χρονιά ειχε παρει κιλα,ειχε ελατωσει πολυ το φαγητο και ειχε πεσει με τα μουτρα στα φρουτα,πολλα,καθε μερα
Κοιτα ισχύει οτι πολλα απο τα φρούτα εχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη , όμως απο την αλλη περιέχουν και φυτικές ίνες .
Δεν εχει να κανει με τα φρούτα όμως .
Τα προϊόντα χωρις γλουτενη εχουν σα μειονέκτημα την έλλειψη γεύσης ,όπως και πολλα προϊόντα τύπου light κλπ.
Αυτο το ρυθμίζει η παραγωγή με υψηλότερη ποσότητα ζάχαρης για να υπάρξει επιθυμητό αποτέλεσμα και για να γινει ελκυστικό το προϊόν στην αγορά !
Δυστυχώς προϊόντα χωρις Λίπος, Ζάχαρη,Αλάτι, Αλεύρι (γλουτενη) δεν εχουν τύχη για μεγάλη παραγωγή και απευθύνονται σε ενα πολυ μικρό ποσοστό Ανθρώπων γίαυτο ειναι και πανάκριβα .
Αν θες μια συμβουλή απο εμένα ειναι πολυ νερό αερόβια και μαύρη σοκολάτα 85% .( σου κόβει την όρεξη & πολλα ωφέλη)
Οχι εξαντλητικές δίαιτες που γυρίζουν μπούμερανγκ στον οργανισμό .
 

Georgie

Well-Known Member
Αν δεν τρως υδατάνθρακες θα πονέσει η τσέπη πάντως, βεβαια αν τρως απο εξω συχνα θα είσαι στα ίσια σου.
Εγώ τρώω σπάνια ντελιβερι.
Αυτο τωρα με την γλουτενη νομιζω δεν ισχυει στη ΚΕΤΟ....ο υδατάνθρακας είναι υδατάνθρακας (εκτος αν δεν καταλαβα καλα)

@Georgie
πακετο η πάθηση αυτή!

Ειχα αρκετα συμπτωματα και εγω...δεν εχω κανει εξεταση ποτε, αλλα εχουν ελαχιστοποιήθει καποια οπως χρονια διάρροια, φουσκωματα, χαμηλό σίδηρο.
Αστο,δραμα ειναι, που πολλές φορές σε περιορίζει σε πολλα , οχι μονο τον ασθενή αλλα και τον σύντροφο,φίλο κλπ .
Γενικά εχει πολύς κόσμος που δεν εχει κανει την εξέταση (ουτε εγω)
Βέβαια σου δίνει συμπτωματα απο τη παιδική ηλικια, αλλα οταν ημουν παιδι εγω το έριχναν στο ματι !:)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια καλημερα,η διαιτα εδειξε τεραστια φόντα απο το πρωτο 24ωρο.σιγουρα αυτο ηταν το ποιο αναιμακτο 1,5 κιλο που εχασα ποτε στην ζωη μου,εννοω χωρις καμια προσπαθεια,χωρις να πεινασω.
η πρωτη μερα με βρηκε λιγο απροετοίμαστο απο φαγητα οπότε ξεκινησε καπως ετσι.
ξυπνησα,ηποια εναν φραπε τραβεστι,χωρις ζαχαρη δηλαδη :p
μετα απο καμια ωρα εφαγα μια ομελετα με 3 αυγα,
οποτε ενιωθα οτι πηγαινα να πεινασω ετρωγα αυγα βραστα,πρεπει να εφαγα 5 μεχρι το απογευμα.
κατα τις 8 η ωρα εψησα στον φουρνο ενα κοτοπουλο ολοκληρο,οχι ανοστο κανονικα με τα λαδια του τα βουτυρά του και το αλατοπιπερο του,εφαγα τα 2 μπουτια τις 2 φτερουγες,μαζι με τις πετσες εννοειται.
αυτα.
ειχα σκοπο να φαω και αλλο αλλα εφυγε η μερα και δεν πεινασα.
με βλεπω να γινομαι μεγαλος οπαδος της
 

guru_gr

Member
Απο οτι εχω καταλάβει πολλά ξεκινούν από το έντερο!

kapa η χθεσινη σου διαιτα μοιαζει περισσότερο σε Ντουκαν;)
το οτι δεν πείνασες εχει να κανει με την υψηλή πρωτεινη που κατανάλωσες νομίζω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
kapa
σε μπερδεψα μαλλον, εγω κανω διαλειμματικη νηστεια εδω και 2 χρονια περιπου.
ΚΕΤΟ εκανα για κανα 2μηνο στο παρελθόν και τελος.
1,87/84 κιλα απο 102 πριν 3 χρονια.
Το σημαντικότερο σε εμενα ειναι οτι ειμαι σταθερός σε κιλα εδω και 1 χρονο, γιατι παντα επαιζα με το φαινομενο του μπαλονιου!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απο οτι εχω καταλάβει πολλά ξεκινούν από το έντερο!

kapa η χθεσινη σου διαιτα μοιαζει περισσότερο σε Ντουκαν;)
το οτι δεν πείνασες εχει να κανει με την υψηλή πρωτεινη που κατανάλωσες νομίζω
σαν ποσοτητα τοσο ετρωγα και πριν αλλα επαιρνα κιλα δεν εχανα,μονο το ειδος του φαγητου αλαξα,οχι την ποσοτητα.
παντως αληθεια δεν πεινασα,με αυτα μεσα στην μερα ειμαι πληρης
 

aeratos28

Just aeratos
Kapa καλή αρχή,ρε φίλε επειδή εγώ είμαι μπουνταλας και δεν τα πιάνω αυτά του τύπου τρώω μόνο πρωτεινες και λιπαρά χωρίς υδατάνθρακα ,αν έχεις διάθεση κάνε μια ενημέρωση έτσι για λίγο διάστημα του τι τρως στη μέρα,δλδ ας πούμε σήμερα τι θα φας πάλι για να πάρω γραμμή .χαχαχα:D:p:D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa καλή αρχή,ρε φίλε επειδή εγώ είμαι μπουνταλας και δεν τα πιάνω αυτά του τύπου τρώω μόνο πρωτεινες και λιπαρά χωρίς υδατάνθρακα ,αν έχεις διάθεση κάνε μια ενημέρωση έτσι για λίγο διάστημα του τι τρως στη μέρα,δλδ ας πούμε σήμερα τι θα φας πάλι για να πάρω γραμμή .χαχαχα:D:p:D
μονο πρωτεινες και λιπαρα ειναι ολα τα κρεατα που θα γινουν φουρνο,σχαρας η τηγανιτα.και τα ψαρια το ιδιο,θα πρεπει να αποφυγουμε το παναρισμα,οχι σνιτσελ,η παναδα ειναι αλευρι μαζι με παραγωγο αλευριου,την γαλετα.
οχι αλευρωμα στα ψαρια τα τηγανιτα.οχι μπιφτεκια γιατι εχουν ψωμι στην γεμιση.
επιτρεπονται μπριζολα τηγανιτη η σχαρας η φουρνου.
πανσετα τηγανιτη η σχαρας η φουρνου.
ψαρονεφρι τηγανιτο η σχαρας η φουρνου.
μοσχαρισια μπριζολα τηγανιτη η σχαρας η φουρνου.
ψαρια τηγανιτα η σχαρας η φουρνου,χωρις αλευρωμα στο τηγανισμα.
κοτοπουλο τηγανιτο η σχαρας η φουρνου.
σκοπος ειναι να μην υπερβαινουμε τα 50γρ υδατανθρακα την μερα,επιτρεπονται λαδια αλατια βουτυρα.
κατι που αφορα το ποτο τωρα που ειχα προαναφερει.
η μπυρα εχει 3,6 γραμμαρια υδατανθρακα ανα 100μλ,δηλαδη το μικρο κουτακι που ειναι 330μλ εχει 12? γραμμαρια υδατανθρακα,επειδη καποιος θα χρειαστει τουλαχιστο 6 για να πει οκ ηποια θα παει στα 70 γραμμαρια υδατανθρακα μπορει και παραπανω.
το ουισκι απο την αλλη(μπιαχ) εχει 0,1 υδατανθρακα στα 100 μλ,τιποτα δηλαδη.
ενα αυγο εχει 0,7 υδατανθρακα οποτε οσα και να φας στην μερα δεν ξεφευγεις.
φρουτα κομμενα,τα λαχανικα εχουν καποιους υδατανθακες διαφορετικες ποσοτητες το καθε ενα,ζαχαρη κομμενη σε ολες τις μορφες,καφες αναψυκτικα,γλυκα,παγωτα,αν δωσουμε το καυσιμο αυτο το σωμα δεν θα καψει λιπος.
ψωμι,ζυμαρικα,κριθαρακι,ρυζι κομμενα,πατατες κομμενες,πιτες κομμενες,πιτσες κομμενες.
ακομα τα ψαχνω και εγω για ποσσοτητες υδατανθρακα εχω ριξει πολυ διαβασμα το τελευταιο 5ημερο.
προς το παρον την παω πολυ αυστηρα,δηλαδη δεν τρωω ουτε 10γρ υδατανθρακα μεσα στην μερα,μονο κρεας και αυγα.
σημερα εφαγα τα 2 στηθια κοτοπουλο που μεινανε απο χθες,θα φαω ομελετα και πανσετα μεσα στην μερα,εχω παντα βραστα αυγα για ρεζερβα,απλα για να σταματαω την πεινα μεταξυ των γευματων,προχειρο και ευκολο
 

aeratos28

Just aeratos
Κατανοητό τώρα.χαχαχα ,όποτε βλέπω πως από ποσότητα στο κοτόπουλο η μπριζόλες κτλ ουσιαστικά δεν υπάρχει περιορισμός .μπορείς να φας και δύο μπριζόλες το μεσημέρι άνετα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κατανοητό τώρα.χαχαχα ,όποτε βλέπω πως από ποσότητα στο κοτόπουλο η μπριζόλες κτλ ουσιαστικά δεν υπάρχει περιορισμός .μπορείς να φας και δύο μπριζόλες το μεσημέρι άνετα.
οπως το βλεπω εγω η στερηση ειναι ψυχολογικη,δεν ειναι σωματικη,υπαρχει αφθονια τροφων και δεν ανεφερα καν τα λαχανικα.
και 2 μπριζολες ανετα.
προσωπικα το βλεπω σαν την ποιο ευκολη διαιτα που υπαρχει,οσες δοκιμασα στο παρελθον ηταν με πολλες ελλειψεις και πολυ αυπνια.
 

guru_gr

Member
ενα τρικ που κανω στην πεινα μου ειναι να ξεκινω παντα με σαλατα δεκα λετα διάλειμμα και μετα την πεφτω στην πρωτεΐνη...σχεδον παντα αφηνω φαγητο!
οποιος με ξερει γνωριζει οτι ΔΕΝ αφηνα φαγητο ποτε :p:D:p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω εχω αναθεωρησει τα παντα οσα ηξερα,που τελικα δεν ηξερα για την διατροφη,νομιζα οτι οι θερμιδες και το λιπος μας παχαινουν.
αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου δεν θα πιστευα...
εχω χασει 2,3 κιλα σε 33 ωρες,ζυγιζομαι σε ψηφιακη ζυγαρια με τα ιδα παντα ρουχα.
και φυσικα δεν περιμενα τοση ταχυτητα,περιμενα κατι σε 200 γραμμαρια την μερα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω κατα ενθουσιαστει,το λεω με χερι στην καρδια....
τα αποτετελεσματα ειναι φοβερα σε σχεση με τον ποσο κοπο καταναλωσα,σχεδον καθολου δηλαδη,το σχεδον αφορα το ψυχολογικο(δηλαδη κανεις κατι διαφορετικο σε σχεση με αυτο που εκανες) οχι το σωματικο,αξιζει να το δοκιμασετε,και αξιζει να το ψαξετε.
η συγκεκριμενη διαιτα απαιτει μεταβαση και οχι στερηση.
μας παχαινουν οι υδατανθρακες τελικα.οχι τα λιπη οχι οι θερμιδες....
το μονο κακο που βλεπω ειναι οτι προκαλει συχνοουρια.
απο τα λιγα που καταλαβα ειναι οτι το σωμα χρησιμοποιει τους υδατανθρακες σαν καυσιμη υλη,αν δεν τον εχει θα καψει το λιπος,
αν εχει υδατανθρακα θα καταναλωσει αυτον και θα αποθηκευσει το λιπος.
περιμενω και δικες σας εντυπωσεις....
 
Μπλουζα