Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

aeratos28

Just aeratos
Αύριο λέω να ξεκινήσω και εγώ.εχω μπει στην πρίζα να την ξεκινήσω.μια ερωτηση,επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι..από όσπρια τρώμε ? Γιατί τους έχω αδυναμία.η όχι? Επίσης όταν ας πούμε τρως μπριζόλα μπορείς να φας και σαλάτα μαρούλι μαζί?η έχει μπόλικος υδατάνθρακες?και άλλο ένα ,για τα αυγά που είπες ,ρε μάνα,ολόκληρα τα αυγά η μόνο το ασπράδι γιατί ξέρω ότι οι κρόκοι σε καθημερινη βάση κιόλας δεν κάνουν καλό. Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αύριο λέω να ξεκινήσω και εγώ.εχω μπει στην πρίζα να την ξεκινήσω.μια ερωτηση,επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι..από όσπρια τρώμε ? Γιατί τους έχω αδυναμία.η όχι? Επίσης όταν ας πούμε τρως μπριζόλα μπορείς να φας και σαλάτα μαρούλι μαζί?η έχει μπόλικος υδατάνθρακες?και άλλο ένα ,για τα αυγά που είπες ,ρε μάνα,ολόκληρα τα αυγά η μόνο το ασπράδι γιατί ξέρω ότι οι κρόκοι σε καθημερινη βάση κιόλας δεν κάνουν καλό. Ευχαριστω
τα αυγα δεν πειραζουν στην χοληστερινη,ηταν ενας μυθος που καταρριφθηκε.
δες πως θα τα βρεις ολα,στο γουγλι πληκτρολογεις μαρουλι υδατανθρακες,δεξια στην οθονη θα σου βγαλει τα παντα,χωρις να μπεις καν σε μια σελιδα,οι ποσοτητες που λεει παντα ειναι στα 100 γραμμαρια,εγω εγραψα μαρουλι υαδατανθρακες,πατησα εντερ,χωρι να μπω καπου μου εβγαλε δεξια αυτο
Διατροφικά στοιχεία
Μαρούλι
Ποσότητα ανά 100 g
Θερμίδες (kcal) 14
Λιπίδιο 0,2 g
Κορεσμένα λιπαρά 0 g
Πολυακόρεστο λιπαρό οξύ 0,1 g
Μονοακόρεστο λιπαρό οξύ 0 g
Χοληστερόλη 0 mg
Νάτριο 28 mg
Κάλιο 194 mg
Υδατάνθρακες 2,9 g
Φυτικές ίνες 1,3 g
Ζάχαρη 0,8 g
Πρωτεΐνη 1,4 g
Βιταμίνη A7.405 IUΒιταμίνη C9,2 mg
Ασβέστιο36 mgΣίδηρος0,9 mg
Βιταμίνη D0 IUΒιταμίνη B60,1 mg
Βιταμίνη B120 µgΜαγνήσιο13 m
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να πω κατι που σημερα το εμαθα,τα χωριατικα λουκανικα,τα κοκτειλ λουκανικα και τα φρανκφουρτης λουκανικα εχουν μεσα πατατα.
δεν ειναι καταλληλα κρεατα για αυτην την διαιτα.
εγω εχω παρει αποφαση να την ακολουθησω για παντα,οχι τοσο αυστηρα απο ενα σημειο και μετα θα κανω και τις καταχρησεις μου.
απο οσα εχω διαβασει,ριχνει χοληστερινη,πιεση και τριγλυκεριδια.επειδη τα κοιταω συχνα αυτα θα μιλησουν οι εξετασεις με αριθμους.
εχω χοληστερινη και τριγλυκεριδια τελικες απο φεραρι γι αυτο τα παρακολουθω.
δυναμεις του σκοτους,μεταμορφωστε αυτο το πλαδαρο κορμι στον μαμρα τον παντοτινο!!!
hqdefault.jpg
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα είσαι 2-3 μέρες στη διατροφή?πως το βλέπεις?πως σε πάει?από κιλά τι έχεις κάνει ως τώρα?
ειμαι 4 μερες,αρχισε να φρεναρει σε ταχυτητα που φευγουν αλλα συνεχιζουν να φευγουν,ειμαι 3 κιλα κατω.
ειμαι σε πολυ καλη διαθεση γιατι πραγματικα δεν μου λειπει τιποτα απο φαγητο,χορτατος κοιμαμαι,χορτατος ξυπναω και χορτατος ειμαι ολη μερα,περιμενα να ζοριστω με την ελειψη ζαχαρης στον καφε αλλα δεν με χαλασε ουτε αυτο.
οι μπυρες μου λειπουν γιατι ειναι το μοναδικο ποτο που πινω,δεν μπορω να κατεβασω τιποτα αλλο.
απο περιεργεια κοιταξα μηπως υπαρχει μπυρα χωρις υδατανθρακα αλλα δεν βλεπω κατι,μαλλον επειδη το συστατικο που βγαινει ειναι απο μονο του υδατανθρακας.
μου ταιριαζει για αυτο θα την ακολουθησω,τα ποιο πολλα εγω τα ειχα κομμενα ετσι και αλλιως,ψωμι,φρουτα,λαχανικα,γλυκα,ρυζι,αναψυκτικα,μια φορα τον μηνα απο αυτα ετρωγα και αν....
σε εσενα πως το βλεπεις?ξεκινησες?εχασες?ενταξει απο ψυχολογια?
 

aeratos28

Just aeratos
Πήγα να ξεκινήσω αλλά με έπεισε μια γριπη και έχω από χθες και είμαι με σούπα ρυζακι ,λέω να την κάνω μόλις συνέλθω.καπα πόσα γεύματα κάνεις τη μέρα ρε συ?3-4?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πήγα να ξεκινήσω αλλά με έπεισε μια γριπη και έχω από χθες και είμαι με σούπα ρυζακι ,λέω να την κάνω μόλις συνέλθω.καπα πόσα γεύματα κάνεις τη μέρα ρε συ?3-4?
Δεν τα μετράω.μπορεις να κάνεις όσα θες.3 η 4 κάνω και εγω.δεν προλαβαίνω περισσότερα.και δεν θέλω να υοθετησω να κουβαλάω και φαγητό μαζί.
 

aeratos28

Just aeratos
Φαίνεται πάντως ενδιαφέρουσα διατροφή.και μονο που λες ότι δεν πεινάς είναι μεγάλη υπόθεση στο ψυχολογικό κομμάτι.εγω θα παίξω μπάλα στην αρχή αλλιώς.ια ξεκινήσω με 3 μέρες αποτοξίνωση τρώγοντας αγγούρι μόνο και μετά θα την ξεκινήσω .
 

paulo

Active Member
Αύριο ξεκινάω και γω !
Κετο με διαλειματικη νηστεία 8/16 δηλαδή τρως 8 ώρες και τις άλλες νηστικός
 

nucky

Active Member
33 ώρες είναι πολύ μικρό διάστημα , μπορεί και να μην είναι λίπος αυτό που έχασες αλλά υγρά (έχεις και συχνοουρία).
Πρόσεξε μην πάθεις καμιά αφυδάτωση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
33 ώρες είναι πολύ μικρό διάστημα , μπορεί και να μην είναι λίπος αυτό που έχασες αλλά υγρά (έχεις και συχνοουρία).
Πρόσεξε μην πάθεις καμιά αφυδάτωση
γενικα πινω αρκετο νερο,αλλα και πριν επινα,δεν αλαξα ποσοτητες.
ηταν το πρωτο σοκ στο σωμα και φυγανε τοσο πολλα στο ξεκινημα,απο τα 100 η 300 γραμμαρια υδατανθρακα που ετρωγα ξαφνικα στα 10.
τωρα παει ποιο αργα,περιπου μισο κιλο την μερα κατω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αύριο ξεκινάω και γω !
Κετο με διαλειματικη νηστεία 8/16 δηλαδή τρως 8 ώρες και τις άλλες νηστικός
αυτην η διαιτα με κουρασε τα τελευταια χρονια,και σωματικα και ψυχολογικα,εφτασα σε σημειο να μην την αντεχω,να την σταματαω συνεχεια και να γυρναω στο μηδεν τα τελευταια 5 χρονια.
ποιο πριν που εβλεπα τα αποτελεσματα εχανα πολυ γρηγορα και ευκολα και επαιρνα κουραγιο.
τωρα τα χανω πολυ δυσκολα και οταν βλεπεις την ζυγαρια στα ιδια για μια εβδομαδα,ενω εχεις χασει τον μισο υπνο απο την πεινα καπου λες γιατι υποφερω?
ειναι σαν να πας να δουλεψεις 8 ωρες για να πληρωθεις 5 ευρω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εννοείς τις 8 ώρες ;
Χωρίς αυτο το οκτάωρο πόσες φορές μπορείς να φας με την κετο;
αν κανεις σκετη κετο δεν εχει περιορισμους στα γευματα,ο περιορισμος ειναι στους υδατανρακες μονο,σε οποιαδηποτε μορφη τους,και στους επεξεργασμενους ζυμαρικα,και στους μη επεξεργασμενους,φρουτα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
απο οσο ειδα τα βιντεο σημερα πρεπει να ειναι η μερα που η ινσουλινη πιανει πατωμα σε εμενα,εχω μια σχεδον μαστουρα απο την νυστα,και δεν εκανα και τιποτα κουραστικο σημερα.
οποιος την ακολουθησει αφιερωστε λιγο χρονο στο yutube,εχει υπερ και κατα,δεν ειναι ολα ροδινα.
εγω ειδα 5-6 βιντεο και ακομα το ψαχνω.
επισης παρατηρω οτι πινω πολυ νερο,διψαω ολη μερα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και τελικα απετυχε ξεκαθαρα...
εκει που εχασα 3 κιλα,ξανα πηρα 1,5 οποτε μετα απο 11?12? μερες ειμαι μολις 1 κιλο κατω χωρις καμια διαθεση απο το σωμα να χασει αλλο.
19 στα 20 αρθρα που εχουν γραφτει για αυτην την διαιτα ειναι ακυρα,μονο 1 στα 20 λεει την αληθεια.
οτι το σωμα θα βρει τον τροπο να ξεφυγει,θα παρει το λιπος του φαγητου της ημερας για ενεργεια και οχι το δικο του λιπος.
μεχρι να το δω και πανω μου δεν το πιστευα,αλλα...τα αποτελεσματα μιλανε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το μονο που ησχυει στην πραξη απο οσα διαβασα και ειναι πραγματικα αξιοσημείωτο,ειναι οτι η διακοπη ζαχαρης σου δημιουργει μικροτερη αισθηση πεινας οταν εισαι νηστικος.
εχω 3 μερες κανω ενα γευμα την ημερα,χανω με μια ταχυτητα μισο κιλο την μερα,η πεινα ειναι σχεδον ανυπαρκτη.
επειδη το εχω ξανα κανει το ιδιο στο παρελθον με ζαχαρη μεσα στην μερα,η αισθηση της πεινας ηταν τριπλασια,σε σημειο που εφτανε τον πονο
 

paulo

Active Member
Πιστεύω και το 8/16 παίζει μεγάλο ρόλος και εγώ ειμαι στην 8 μέρα και έχασα 4 κιλά .
Απλα με ενοχλεί αυτή η κρεατοφαγία επειδή έχω και λιγο ανεβασμένη χοληστερίνη δεν θα την συνεχίσω μετα τις 15 μέρες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H διαλλειματική (16:8) για μένα είναι μονόδρομος γιατί είναι πολύ εύκολη στην εφαρμογή της και αν την συνηθίσεις (πολύ εύκολο αφού πρακτικά αποφεύγεις μόνο το πρωινό) μπορείς να την συνεχίσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα, αφού στο στάδιο συντηρησής της χρειάζεται να την εφαρμόζεις μόνο 2 ημέρες την εβδομάδα. Αν την συνδυάσεις με κόψιμο (ή και περιορισμό) των "άσπρων" (ζάχαρη, αλεύρι, αλάτι) έχεις καθαρίσει. Όλα τα άλλα με ειδικές διατροφές (keto, κλπ) σε παντρεύουν με τροφικές εξαρτήσεις και όταν σου περάσει η φούρια πρακτικά ξανακυλάς.
Η δε διαλλειματική πέραν της απώλειας (ή διατήρησης) βάρους προσφέρει και τεράστια άλλα οφέλη στην υγεία ειδικά για όσους κάνουν καθιστικό τρόπο ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα