Αthens2021, FUE, 3336g, 29-30/07/2021

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατρός στο 99.9%. Αλλά μην μπερδεύεις την εικόνα με την φύτρωση. Η είκονα μπορεί να είναι το ισοζύγιο φύτρωση-σοκλος (όταν υπάρχουν μαμα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αthens2021

Active Member
Για turbo αποτέλεσμα θες 800 για καλό με οικονομία στα graft 500. Στα 800 η κίτρινη γραμμή στο κέντρο πρέπει να μπει πιο μέσα.
Προβολή συνημμένου 48584
Eυχαριστω CVIAL ,θα το κρατησω το σχεδιο! Η αληθεια ειναι οτι δεν πιστευω σε turbo αποτελεσματα σε μενα , οπως εγω θεωρω το μαλλι του τυπου στο avatar μου, γιατι ειμαι το χαρακτηριστικο παραδειγμα diffuse thinner σ ολο το κεφαλι, με πολυ λεπτη εντελως ισια τριχα. Αλλα σε κατι λιγο καλυτερο, κι ας ειναι και 1000grafts
 

Disco

Well-Known Member
Cvial εχω μια απορια.
Στο συγκεκριμένο σημειο που συζηταμε εδω στον φιλο Athens προφανως δεν εχει επιτευχθεί η αναμενόμενη φυτρωση.
Επειδη το έχω δει και σε αλλα περιστατικα αυτο (δεν θυμαμαι απο πια μελη ήταν) και επειδη ειχα κι εγω παρόμοια αστοχία στο ιδιο περίπου σημειο την οποια βεβαια στην 4η μεταμοσχευση που εκανα τον ιανουαριο την ενισχυσα παλι αυτη την περιοχη η ερώτηση μου ειναι η εξης.
Η αστοχια αυτη ειναι καθαρα θεμα γιατρού η παιζει να οφειλεται και στον οργανισμό του ασθενη?
Π.χ λεω εγω (δεν ξερω αν ειναι και σωστο αυτο) ελλιπής αιμάτωση η κάποιο αγγειακο προβλημα στο συγκεκριμενο σημειο.
Ειναι 100% λαθος-αστοχια του γιατρού η ευθύνεται και ο ιδιος ο οργανισμος?
20210810_010009.jpg


Για να κρίνεις ένα σημείο, πως έχει πάει η φύτρωση θα πρέπει να δεις όμως και την τοποθέτηση που έγινε. Από τη φώτο φαίνεται πάντως να μην έχει ενισχυθεί τόσο πίσω αυτη η περιοχή που κύκλωσες όσο οι κρόταφοι...Τουλάχιστον αυτό φαίνεται αν δεν κάνω λάθος..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το πιστευω απολυτα. Θα χασει απο τη φυσικοτητα, απλα θα "συμφωνει" το δικο μου ματι πιο πολυ οταν με βλεπω.. (!)
Αυτή την στιγμή το αποτέλεσμα δείχνει κάποιον που πάσχει από φυσική αραίωση. Το ζητούμενο είναι να δείξει φυσικό χωρίς να τονίζεται η αραίωση, δηλαδή η ύπαρξη ΑΑ.
 

Αthens2021

Active Member
Cvial εχω μια απορια.
Στο συγκεκριμένο σημειο που συζηταμε εδω στον φιλο Athens προφανως δεν εχει επιτευχθεί η αναμενόμενη φυτρωση.
Επειδη το έχω δει και σε αλλα περιστατικα αυτο (δεν θυμαμαι απο πια μελη ήταν) και επειδη ειχα κι εγω παρόμοια αστοχία στο ιδιο περίπου σημειο την οποια βεβαια στην 4η μεταμοσχευση που εκανα τον ιανουαριο την ενισχυσα παλι αυτη την περιοχη η ερώτηση μου ειναι η εξης.
Η αστοχια αυτη ειναι καθαρα θεμα γιατρού η παιζει να οφειλεται και στον οργανισμό του ασθενη?
Π.χ λεω εγω (δεν ξερω αν ειναι και σωστο αυτο) ελλιπής αιμάτωση η κάποιο αγγειακο προβλημα στο συγκεκριμενο σημειο.
Ειναι 100% λαθος-αστοχια του γιατρού η ευθύνεται και ο ιδιος ο οργανισμος?
Κι εγω την εχω αυτη την απορια ! Παραθετω κ μια φωτο πριν τη μμ. Σ αυτο το σημειο ειχα το μεγαλυτερο κενο. Υπολογιζοντας οτι δουλευτηκε κ μια περιμετρος κατω απο αυτα τα μαλλια με το κατεβασμα της hairline, θεωρω οτι μπηκαν grafts κ εκει αλλα οχι πολλα μ αποτελεσμα να απαλυνουν την αραιωση. Και ειναι και το ισοζυγιο φυτρωση/shockloss. Ομως και τωρα σν ξαναμπω η αληθεια ειναι οτι τη φοβαμαι αυτη τη περιοχη γιατι κ εγω το ιδιο εχω παρατηρησει απο παρουσιασεις μελων
 

Συνημμένα

  • 20210303_023748.jpg
    20210303_023748.jpg
    435.9 KB · Προβολές: 153
  • 20220102_021634.jpg
    20220102_021634.jpg
    345.6 KB · Προβολές: 168

Αthens2021

Active Member
Αυτή την στιγμή το αποτέλεσμα δείχνει κάποιον που πάσχει από φυσική αραίωση. Το ζητούμενο είναι να δείξει φυσικό χωρίς να τονίζεται η αραίωση, δηλαδή η ύπαρξη ΑΑ.
Σωστο ! Ακριβως ετσι θα το περιεγραφα κι απο κοντα που το βλεπω
 

Αthens2021

Active Member
Προβολή συνημμένου 48586

Για να κρίνεις ένα σημείο, πως έχει πάει η φύτρωση θα πρέπει να δεις όμως και την τοποθέτηση που έγινε. Από τη φώτο φαίνεται πάντως να μην έχει ενισχυθεί τόσο πίσω αυτη η περιοχή που κύκλωσες όσο οι κρόταφοι...Τουλάχιστον αυτό φαίνεται αν δεν κάνω λάθος..
Στους κροταφους η πυκνωση που μου εκανε ειναι τετοια, που αν την ειχα την ιδια και στο forelock δε θα επιδιωκα κατι παραπανω
 

platanos

Well-Known Member
Κι εγω την εχω αυτη την απορια ! Παραθετω κ μια φωτο πριν τη μμ. Σ αυτο το σημειο ειχα το μεγαλυτερο κενο. Υπολογιζοντας οτι δουλευτηκε κ μια περιμετρος κατω απο αυτα τα μαλλια με το κατεβασμα της hairline, θεωρω οτι μπηκαν grafts κ εκει αλλα οχι πολλα μ αποτελεσμα να απαλυνουν την αραιωση. Και ειναι και το ισοζυγιο φυτρωση/shockloss. Ομως και τωρα σν ξαναμπω η αληθεια ειναι οτι τη φοβαμαι αυτη τη περιοχη γιατι κ εγω το ιδιο εχω παρατηρησει απο παρουσιασεις μελων
Η περιοχή αυτή είναι καταραμένη (πλάκα κάνω :p ) . Η αληθεια είναι ότι έχει μια ιδιομορφία, (το έχω ξαναγράψει και είχα κάνει ερώτηση) τις περισσότερες φορές τα αποτελέσματα πάσχουν σε αυτό το σημείο (αν πάσχουν), δείτε τις περισσότερες μεταμοσχεύσεις στο forum μας ή και έξω.
Και στη δικιά μου περίπτωση ενώ έχω μπει δύο φορές εκεί είμαι πιο αραιός (ακόμα βρίσκεται σε εξέλιξη βέβαια)
Έχουμε καποια εξήγηση, είναι τυχαίο? @CVIAL ?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπάρχει κάποιο μυστήριο ή κάτι δομικά οργανικό αν εννοείς αυτό.
 

Gianney

Well-Known Member
Στην ουσία εσύ θες να μικρύνει η κόκκινη γραμμή το transition zone αλλά νομίζω έπρεπε με χρήση πολυτριχων από την αρχή και όχι αύξηση πυκνότητας αφού ήδη οι ρίζες ειναι πολύ κοντά.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220425_160718.jpg
    IMG_20220425_160718.jpg
    598.3 KB · Προβολές: 163

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

platanos

Well-Known Member
Δεν υπάρχει κάποιο μυστήριο ή κάτι δομικά οργανικό αν εννοείς αυτό.
Στο δομικά οργανικό εννοούσα. Οπότε είναι καθαρά θέμα του εκάστοτε γιατρού οταν συμβαίνει και ότι μπορεί ίσως να δίνει βάση στη hairline που είναι η "βιτρίνα" φαντάζομαι.
Θα το έχεις δει και συ οτι τα περισσότερα αποτελέσματα πάσχουν εκεί έτσι, δεν είναι μόνο δικιά μου η παρατήρηση?
 

vlafo

Well-Known Member
Πάσχουν εκεί γιατί δεν είναι θέμα μόνο αν το ενίσχυσε που μπορεί να συμβαίνει αλλά τι έχασε.
Οπότε και να μπήκε όσο τον έπαιρνε στο φόρλοκ,αν έχασε μαμά μαλλιά απο το στρεσάρισμα τότε η εικόνα φαίνεται η ίδια.
Το έχουμε δε σε πολλές περιπτώσεις αλλά δεν μπορείς με απόλυτη ακρίβεια να το διαπιστώσεις αυτό.
Αλλά πιθανότατα αυτό συμβαίνει.
Έχει κάνει 3μμ o Athens και είναι πολύ ταλαιπωρημένος.
 

platanos

Well-Known Member
Πάσχουν εκεί γιατί δεν είναι θέμα μόνο αν το ενίσχυσε που μπορεί να συμβαίνει αλλά τι έχασε.
Οπότε και να μπήκε όσο τον έπαιρνε στο φόρλοκ,αν έχασε μαμά μαλλιά απο το στρεσάρισμα τότε η εικόνα φαίνεται η ίδια.
Το έχουμε δε σε πολλές περιπτώσεις αλλά δεν μπορείς με απόλυτη ακρίβεια να το διαπιστώσεις αυτό.
Αλλά πιθανότατα αυτό συμβαίνει.
Έχει κάνει 3μμ o Athens και είναι πολύ ταλαιπωρημένος.
Εκτός του Athens, το έχουμε δει και σε περιπτώσεις που ο χ, ψ γιατρός "φοβάται" να μπει εκεί, ή μπαίνει και τα αποτελέσματα είναι φτωχά πολλές φορές γιαυτό και το έγραψα σαν παρατήρηση.
Και επίσης τα πιο "τούμπανα" αποτελέσματα που έχουμε δει (τουλάχιστον οπτικά) είναι αυτά που είχαν δυνατό μαμά forlock.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τις περισότερες φορές αυτό συμβαίνει. Δεν μπαίνουν σε αυτές τις περιοχές λόγω φόβου σοκλος ή όντως συμβαίνει σοκλος.
 

oreo

Well-Known Member
2000g και καλύπτεις όλες τις προβληματικές περιοχές. Το φορλοκ τελικά φαίνεται αδηφάγο όπως και το crown σε πλειονότητα περιπτώσεων. Φταίει όμως και ο λόγος γιατί τα πολύτριχα με το χτένισμα δίνουν άλλη κάλυψη. Στην θέση σου θα μελετούσα πάρα πολύ καλά την τρίτη επέμβαση, αφενός γιατί έχεις ταλαιπωρήσει πολύ την περιοχή και αφετέρου ρίχνεις τους τελευταίους στρατιώτες στην μάχη και πρέπει να γράφτεί ρουα ματ. Αν παίξεις με λίγα g σαν προσωπική εκτίμηση λέω οτι δεν θα δεις μεγάλη διαφορά.
 

Αthens2021

Active Member
2000g και καλύπτεις όλες τις προβληματικές περιοχές. Το φορλοκ τελικά φαίνεται αδηφάγο όπως και το crown σε πλειονότητα περιπτώσεων. Φταίει όμως και ο λόγος γιατί τα πολύτριχα με το χτένισμα δίνουν άλλη κάλυψη. Στην θέση σου θα μελετούσα πάρα πολύ καλά την τρίτη επέμβαση, αφενός γιατί έχεις ταλαιπωρήσει πολύ την περιοχή και αφετέρου ρίχνεις τους τελευταίους στρατιώτες στην μάχη και πρέπει να γράφτεί ρουα ματ. Αν παίξεις με λίγα g σαν προσωπική εκτίμηση λέω οτι δεν θα δεις μεγάλη διαφορά.
Για την ακριβεια την "τεταρτη" επεμβαση (αν κανω) , εχω ηδη 3 . Εχεις δικιο ομως δεν ξερω απο τεχνικα θεματα..προσπαθω απλα με τη βοηθεια του forum να κατευθυνομαι προς γιατρους οσο το δυνατον πιο ευελικτους αξιοπιστους με καλα αποτελεσματα και προς γιατρους που εχουν επιλεγει απο μελη πολυ πιο εμπειρα απο εμενα. Το σοφοτερο θαταν ν κρατησω βεβαια και 1000g για κανενα μικρο μπαλωμα στο μελλον. Αλλα δεν υποσχομαι
 

JimKan1

Well-Known Member
Φιλε μηπως εχεις και καμια φωτο απο την δοτρια; θα ειχε ενδιαφερον να δουμε σε τι κατασταση ειναι.
 

Αthens2021

Active Member
Φιλε μηπως εχεις και καμια φωτο απο την δοτρια; θα ειχε ενδιαφερον να δουμε σε τι κατασταση ειναι.
Οχι δυστυχως, πρεπει να βαλω καποιον να με βγαλει γιατι μονος μου δε τις πετυχαινω στα τυφλα (!). Αν προκυψει, ειδικα τωρα που τα εχω στα πιο κοντα τους θα ανεβασω. Συνηθως τα εχω σε ενα μεγεθος που δε διακρινεται οτι εγινε αφαιρεση grafts
 
Μπλουζα