Αthens2021, FUE, 3336g, 29-30/07/2021

Αthens2021

Active Member
Καλησπερα, ανοιγω ενα νεο νημα για μια μικρη παρουσιαση της μεταμοσχευσης που εκανα 29/7-30/7/21

Η μεταμοσχευση εγινε απο τον γιατρο κ.Τυρκαλα στην κλινικη Starks. Eυχαριστω πολυ τον Giorgos-3 που απο τις δημοσιευσεις του και τις αποριες που μου ελυσε, ηρθα σε μια πρωτη επαφη με την κλινικη και τον γιατρο.

Συνοπτικα σχετικα με εμενα : ειμαι 40, αντιμετωπιζω προοδευτικη διαχυτη αραιωση απο τα 20 και υποχωρηση στους κροταφους. Προηγηθηκε μια μεταμοσχευση strip στα 25 ( που ζητημα αν ηταν 400 grafts..αποτελεσμα πολυ φτωχο σε 2-3 ωρες) και μια ακομα στα 30 (γυρω στα 2700 grafts). Η εικονα βελτιωθηκε και την επομενη δεκαετια η αραιωση εξελιχθηκε με πολυ αργους ρυθμους, χωρις καμμια αγωγη. Τελευταια επεμβαση περυσι το καλοκαιρι με ενα SMP πανω στην ουλη του strip και στα temporals καθως και λιγο στον αριστερο κροταφο και στο crown. Με αυτα τα δεδομενα, με "σταθεροποιημενη" κατασταση, στα 40 πλεον κ με τα οσα ειδα απο το forum αποφασισα μια ακομα (ελπιζω τελευταια) επεμβαση fue.

Προεγχειρητικα εκλεισα ενα χρονο με αγωγη μινοξιδιλη, τους πρωτους 6 μηνες πρωι/βραδυ και μετα μονο βραδυ. Θεωρω οτι ειδα μια ανεπαισθητη βελτιωση και θα συνεχισω με χρηση 1 φορα/ημερα. Επισης απο τον Ιανουαριο και για 4 μηνες εκανα αγωγη με φιναστεριδη 0.25mg/ημερα, και τους επομενους 3 μηνες (μεχρι σημερα) 0.5mg/ημερα. Δεν ειδα καποια αλλαγη, ουτε καν στην υφη των μαλλιων, αλλα θα συνεχισω μεχρι τον Δεκεμβρη και θα επανεκτιμησω. Θα συνεχισω επισης την βιοτινη, βιταμινη E και C , D3 και μια πολυβιταμινη μαλλιων, που επαιρνα σταθερα και πιο πριν.

Σχετικα με την μεταμοσχευση : Προηγηθηκε ενα consultation 2 μηνες πριν, οπου εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο ολη την ενημερωση, τις προτασεις, την αψογη εικονα της κλινικης. Ειναι μια ομαδα νεων, πολυ καταρτισμενων ανθρωπων, ο καθενας στον τομεα του, με πολυ ορεξη και αγαπη γι αυτο που κανουν, που σαν team λειτουργουν πολυ οργανωμενα και αποτελεσματικα. Eπισης, τοσο κατα τη διαρκεια της επεμβασης, οσο και τις επομενες ημερες που εμεινα στη Θεσσαλονικη, ο επαγγελματισμος τους, η φροντιδα και η ευγενεια να εχω την καλυτερη εξυπηρετηση και εμπειρια, πραγματικα με εξεπληξε. Ευχαριστω παρα πολυ την Σταυρουλα για ολη την βοηθεια και την προσοχη που ειχα! Οπως εγραψα και σε αλλο νημα, το να βλεπεις να σου προσφερει μια κλινικη, και καθε μελος της ξεχωριστα, το καλυτερο που μπορει, εμενα με ευχαριστει πιο πολυ και απο το ιδιο το αποτελεσμα της επεμβασης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αthens2021

Active Member
Στο κυριως θεμα τωρα, οι δικες μου επιθυμιες αφορουσαν ενα ελαφρυ κατεβασμα και νεα οριοθετηση περιμμετρικα της hairline και πυκνωση στην α ζωνη με ομαλο δεσιμο με τη β ζωνη. Εχω εξαιρετικα λεπτη τριχα που κανει τα μαλλια να φαινονται ακομα πιο λιγα, ετσι ηθελα περισσοτερο να εξασφαλισω μια hairline που να μ αρεσει και λιγοτερες προσδοκιες ειχα για μια α' πυκνοτητα (που αλλωστε ουτε ως εφηβος δεν ειχα). Με ικανοποιησε πολυ που ο γιατρος συζητησε μαζι μου χωρις να υψωσει κανενα τειχος και να αρνηθει πραγματα με τροπο απολυτο, οπως ειχε συμβει σε consultations με αλλες κλινικες.
Το πλανο ηταν για μια μονοημερη συνεδρια και μια δευτερη συνεδρια μονο εαν κρινοταν απαραιτητο. Τελικα η μεταμοσχευση μοιραστηκε μεσα σε δυο ημερες μιας και υπηρχε η δυνατοτητα στο προγραμμα της κλινικης. Συμφωνησαμε σε ολα και αυτο που βλεπω στον καθρεπτη να εγινε, ειναι ακριβως οπως θα το επελεγα.

Πιο κατω παραθετω καποιες photos απο πριν και μετα την μεταμοσχευση, καθως και τα νουμερα. Οι photos που ειναι απο το κινητο μου θεωρω οτι δεν ειναι πολυ καθαρες, λογω χαμηλης αναλυσης συσκευης κτλ. (αν θεωρειτε οτι προσφερουν κατι, μπορω ευχαριστως να συνεχισω ν ανεβαζω ανα μηνα.)

Την πρωτη ημερα τοποθετηθηκαν 1836grafts (4156 τριχες) στον αριστερο κροταφο και στο κεντρο. Την δευτερη ημερα τοποθετηθηκαν 1500grafts (3491 τριχες) στον δεξι κροταφο και οπου ειχαν μεινει κενα. Η hairline κατεβηκε περιπου 0.7cm στο κεντρο και 1.5cm στους κροταφους και πλεον ειναι περιπου στα 6 cm απο τα φρυδια.
 

Αthens2021

Active Member
20210805_225126.jpg
20210805_225438.jpg
20210805_225533.jpg
 
Καλή φυτρωση
Μπήκαν αρκετά μοσχεύματα και μαζί με αυτά που ειχες θα φτιάξουν ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα
Η χρέωση έγινε με το graft ή σαν διήμερη συνέδρια;
 

jersey

Well-Known Member
Καλή φυτρωση να έχεις! Καλή επιλογή κλινικής. Έβαλες πολλά μοσχεύματα και είχες ήδη αρκετά δικά σου, οπότε η λογική λέει ότι πας για δυνατό αποτέλεσμα. Πόσο σε χρέωσε ο Τυρκαλάς για τα 3336 grafts ;
 

makis25

Well-Known Member
δηλαδη εχουμε , στριπ 400+στριπ 2700+3336 fue . συνολο 6400+ . Τα οποια εχουν μπει που; στο μπροστα μισο του κεφαλιου ; Καλη επιτυχια .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

khaos13

Member
Καλή φύτρωση!

Τα 6εκ. δεν είναι χαμηλά για hairline; Επειδή συνήθως διαβάζω/ακούω για 7-7.5εκ. σαν μέσο ύψος hairline. Σε τι απόσταση ήταν πριν τη FUE; Αν δεν τα χρειαζόσουν για πουθενά αλλού καλά έκανες και τα έβαλες βέβαια.

Σε δεύτερη σκέψη καταλαβαίνω ότι εξαρτάται και από το εκάστοτε κεφάλι και στις φωτό δεν φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλά.
 

Gianney

Well-Known Member
Καλή επιτυχία ,Smp στα τεμποραλς δεν έχω ξανακουσει, μπορείς να μας δείξεις φωτό ;
 

Ronaldo

Well-Known Member
καλή φύτρωση αδερφέ, τελικά έκανες διήμερη ενώ είχες αναφέρει για μονοήμερη. Καλό αυτό, το μπούκωσες πιο πολύ.

Πάντως το SMP στην ουλή του στριπ φαίνεται απαράδεκτο, καλύτερα να μη το έκανες καθόλου.... Η ουλή του στριπ τι παχος εχει;
 

Gianney

Well-Known Member
Δεν ξέρω αν θα βάλεις άλλες φωτό με την ημέρα τοποθέτησης..αλλά εκ πρώτης,3336 εμένα δεν μου φαίνονται..από αυτες τις φωτό.
Δεν ξέρω αν όντως μπήκαν τόσα, άλλα αν μπήκαν σε βλέπω μπροστά καλύτερα και από τον φίλο vlafo.Μπετον αρμέ και λίγο θα ναι..
 

Αthens2021

Active Member
Καλή φύτρωση!

Τα 6εκ. δεν είναι χαμηλά για hairline; Επειδή συνήθως διαβάζω/ακούω για 7-7.5εκ. σαν μέσο ύψος hairline. Σε τι απόσταση ήταν πριν τη FUE; Αν δεν τα χρειαζόσουν για πουθενά αλλού καλά έκανες και τα έβαλες βέβαια.

Σε δεύτερη σκέψη καταλαβαίνω ότι εξαρτάται και από το εκάστοτε κεφάλι και στις φωτό δεν φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλά.

Σ ευχαριστω! Πριν χασω καθολου μαλλια, η hairline μου ηταν στο σημειο που πηγε τωρα. Η μετρηση απ την κλινικη ηταν για 6.3cm.. εγω την μετραω 6cm. Το σημαντικοτερο ειναι οτι ικανοποιει εμενα. Μπορω να πω οτι δεν θα εκανα μεταμοσχευση χωρις αυτο το στοιχειο. Με προβληματιζε η αραιωση αλλα δεν θα εκανα. Η hairline με χαλαγε. (..περι ορεξεως.. )
 

Αthens2021

Active Member
καλή φύτρωση αδερφέ, τελικά έκανες διήμερη ενώ είχες αναφέρει για μονοήμερη. Καλό αυτό, το μπούκωσες πιο πολύ.

Πάντως το SMP στην ουλή του στριπ φαίνεται απαράδεκτο, καλύτερα να μη το έκανες καθόλου.... Η ουλή του στριπ τι παχος εχει;

Thanks man, συμφωνω, κι εγω κρυβομαι τωρα με αυτη την εικονα που εχω πισω.. ομως τα μαλλια δεν τα εχω ποτε ετσι. Τα εχω σε ενα μηκος οπου δεν διακρινεται ολο αυτο, παρα μονο κρυβει την ουλη ( σε ενα καλυτερο βαθμο τουλαχιστον). Δεν γνωριζω για παχος (!)
 

Αthens2021

Active Member
δηλαδη εχουμε , στριπ 400+στριπ 2700+3336 fue . συνολο 6400+ . Τα οποια εχουν μπει που; στο μπροστα μισο του κεφαλιου ; Καλη επιτυχια .
..Το "400" απλα το ειπα αυθαιρετα .. αυτο που θυμαμαι ηταν μια οριζοντια γραμμη απο μονοτριχα κατα μηκος της hairline,..δεν εγιναν καν μετρησεις I guess (..) Τα μοσχευματα της fue φτανουν περιπου μεχρι το μεσο του κεφαλιου δεξια και αριστερα του κεντρου. Thanks
 

Αthens2021

Active Member
Δεν ξέρω αν όντως μπήκαν τόσα, άλλα αν μπήκαν σε βλέπω μπροστά καλύτερα και από τον φίλο vlafo.Μπετον αρμέ και λίγο θα ναι..
Μπα οχι, οπως ειπα, εγω εχω παρα πολυ λεπτη τριχα..ακομα και αν αποκτουσα την πυκνοτητα που ειχα στο λυκειο, δεν ειχα καμμια σχεση με τα μαλλια του vlafo. Προσωπικα με απασχολει να συνεχισω τις αγωγες, να εχω μια καλη φυτρωση και μια καλυτερη εικονα. Ο,τι μπηκε, μπηκε.
 
Μπλουζα