Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

giannis13 είπε:
[quote author=Σπύρος link=topic=1707.msg30308#msg30308 date=1269932754]
ηρέμησε-στην φτιαχτή φινα βάζουν συμπλήρωμα να γίνει χάπι(ζάχαρη κ.α)-έχει αναφερθεί ξανά και ρώτησα και φαρμακοτρίφτη ;D

ισχυει...το εχει αναφερει και ο πανος αυτο.....
[/quote]

ναι ετσι ειναι.....εχω συζητησει με φιλο φαρμακοποιο γι αυτο.....
Και με συμβουλεψε οτι τα χημεια τα μετρανε αυτα με πολυ μεγαλη ακριβεια και σου φτιαχνουν καψουλες ακριβως 1μγ....(το 1μγ ειναι 10 φορες μικροτερο απ οτι ειναι το κεφαλι της καρφιτσας....) ολο το αλλο μες την καψουλα ειναι σκονη ζαχαρη κτλ.....

tropheus είπε:
Πάνο, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Η ποσότητα φιναστερίδης είναι 1000% ισοκατανεμημέμη μέσα στο χαπάκι του Proscar... Μην σε προβληματίζει ΚΑΘΟΛΟΥ ...

Αυτο δεν μπορω να το ξερω με τοση ακριβεια τροφευς....μιας και φτιαχνονται ημερισιως δισεκατομυρια χαπια προσκαρ και η ποσοτητα των 5μγ ειναι τοσο μικρη που το θεωρω αδυνατον να ειναι καθε φορα με τον ιδιο τροπο καταναμημενη σε ολα τα χαπια.....
Και εξηγησα και πιο πανω οτι αν περνεις καθε μερα προσκαρ δεν υπαρχει προβλημα.....
αν ομως το περνεις καθε δευτ-τετ-παρασ που θελω εγω....τοτε υπαρχει προβλημα και πρεπει να ξερεις τι ποσοτητα περνεις.....γιατι θα υπαρξει μεταβολη στις τιμες των ορμονων και η συνεχεις και μακροχρονια μεταβολη τους θα δημιουργησει ανωμαλιες......γι αυτο προτιμω να εμπιστευτω καλυτερα την καψουλα.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

παντως πανο οσον αφορα τις εξετασεις και τα σχετικα μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι η φινα σε χαλαει....ενταξει το να παιρνεις καθημερινα ενα χαπι δεν ειναι και οτι καλυτερο...ισα ισα.....αλλα βρηκα και ενα ποστ του fitnesman που λεει:

''οσο για την φιναστεριδη μετα απο 5 χρονια χρησης 1,25mg/μερα,οι εξετασεις και ειδικα οι ορμονικες που μας ενδιαφερουν βγηκαν αριστες!!! π.χ. η DHT που ειπωθηκε παραπανω απο καποιον οτι μειωνετε 70% ηταν 325 pg/ml με φυσιολογικες τιμες 155-550pg/ml.εχω γραψει αναλυτικα ολα τα αποτελεσματα.γι αυτο οι χρηστες finasteride οσοι ανησυχειτε τοσο, Κ Α Ν Τ Ε ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!! εκει φαινονται σχεδον ολα !! το εχω πει πολλες φορες,πιστευω οτι παρενεργειες πραγματικες με 1mg finasteride την ημερα εχει το πολυ ενα 2% των χρηστων.φιλικα Γιαννης!''
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

τα ξερω ολα αυτα γιαννη.......την εχω ψαξει πολυ την φιναστεριδη......
αλλα ξερω και πολλα πραγματα που τα προκαλει η φινα και δεν ανιχνευονται.....
δεν ειναι τοσο αθωο χαπι οσο νομιζουμε......το αντιθετο μαλιστα.....
ειναι πολυ δυνατο φαρμακο....και λειτουργει ακριβως σαν το τσιγαρο.....
κανει την ζημια της αργα και σταθερα......με τροπο τετοιο που δεν ημαστε ικανοι να το αντιληφθουμε εγκαιρα......
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

Panos1982 είπε:
τα ξερω ολα αυτα γιαννη.......την εχω ψαξει πολυ την φιναστεριδη......
αλλα ξερω και πολλα πραγματα που τα προκαλει η φινα και δεν ανιχνευονται.....
δεν ειναι τοσο αθωο χαπι οσο νομιζουμε......το αντιθετο μαλιστα.....
ειναι πολυ δυνατο φαρμακο....και λειτουργει ακριβως σαν το τσιγαρο.....
κανει την ζημια της αργα και σταθερα......με τροπο τετοιο που δεν ημαστε ικανοι να το αντιληφθουμε εγκαιρα......

μαλιστα....παλι καλα που δεν καπνιζω και ουτε θα καπνισω ποτε.....
εστω πρεπει να ελπιζουμε σε μια οριστικη λυση στο μελλον ωστα καποια στιγμη να την κοψουμε οριστικα.......
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.....βεβαια σε γενικες γραμμες ολοι επηρεαζονται κατα καποιο τροπο.....

δες αυτο το αρθρο....http://209.85.129.132/search?q=cache:igc9P3oXhDoJ:www.baldingblog.com/2007/07/25/is-finasteride-making-my-eyes-sensitive-to-light/+propecia+sensitive+eyes+in+the+light&cd=4&hl=el&ct=clnk&gl=gr
ειναι κι αλλες παρενεργειες που προκαλει η φινα σε μακροχρονια χρηση.....αλλα δε τις αναφερει η μερκ.....γιατι ειναι πολυ σπανιες και δεν αποδυκνειεται οτι προερχονται απ την φινα.....
Κι ομως αν εισαι ο ασθενης....μεσα σου ξερεις αν ειναι απ την φινα η οχι....μιας και γνωριζεις τον εαυτο σου καλυτερα απ τον καθε γιατρο.......
Αυτο ακριβως εχω παθει κι εγω εδω και 3 βδομαδες.....τα ματια μου ειναι ευαισθητα στο πολυ φως...βουρκωνουν....και ειναι αρκετες φορες ξερα και κοκκινιζουν......
Αυτο το εχουν παρατηρησει κι αλλοι χρηστες φιναστεριδης που κανουν μακροχρονια χρηση....αλλα ειναι σπανιο.....(γενικα εγω απ οτι εχω καταλαβει παθαινω μονο τα σπανια μαλλον)
Δεν μπορω να ισχυριστω οτι ειναι 100% απ την φιναστεριδη αυτο που εχω παθει....αλλα ειμαι σχεδον 28 χρονων κ αυτο με τα ματια το παθαινω για πρωτη φορα......και αν φταιει η φινα ειναι και η μοναδικη παρενεργεια που μου εχει παρουσιασει ως τωρα......
Ενας αλλος φιλος μου....επερνε φινα 10 χρονια και δεν ειχε κανενα προβλημα.....την εκοψε πριν 1/5 χρονο....και τωρα ξαναρχισε πριν λιγους μηνες.....και εχει παθει ολα τα συμπτωματα που αναφερει η μερκ.....δεν εχει στυση...δεν εχει ορεξη....δεν εχει ποσοτητα σπερματος....ακομα κι αν εχει να εξπερματωσει 1 μηνα.......γενικα ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα.....δεν ειναι τοσο απλα.....
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

αυτο με τα ματια το εχω και εγω....δεν μπορω το πολυ φως ή να κοιταω κατι που γυαλιζει πολυ.....δακρυζω πανευκολα και τσουζουν ευκολα......
αλλα τι να κανεις ρε γαμωτο..... :-[
 

vrm

Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

Πάνο, διακρίνω μια έντονη ανησυχία, προβληματισμό;;;
Φαίνεται ότι σε επηρέασε το θέμα που έχει με τα μάτια σου. Αν σε ρωτούσε κανείς πριν απο κάποιους μήνες για τη φινα, δεν θα είχες τις ίδιες απόψεις.
Η αλήθεια είναι ότι η φιναστερίδη δεν είναι ένα "αθώο" φάρμακο. Το κύριο μειονέκτημα της δεν είναι τόσο οι παρενέργειες που εμφανίζει, όσο η διάρκεια που απαιτεί. Σου λέει όσο αντέξεις κύριε 5-10-30-100 χρόνια... Κατα καιρούς εχουμε πάρει φάρμακα με ευρεία γκάμα παρενεργειών, πολύ μεγαλύτερη απο της φιναστερίδης. Ωστόσο, τα φάρμακα αυτά τα σταματας μετα απο 6-8 μήνες ίσως λίγο περισσότερο ή και σε μικρότερο χρονικό διάστημα...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

vrm είπε:
Πάνο, διακρίνω μια έντονη ανησυχία, προβληματισμό;;;
Φαίνεται ότι σε επηρέασε το θέμα που έχει με τα μάτια σου. Αν σε ρωτούσε κανείς πριν απο κάποιους μήνες για τη φινα, δεν θα είχες τις ίδιες απόψεις.

οχι δε θα ειχα τις ιδιες αποψεις......αλλα οι αποψεις γι αυτο ειναι γενους θυληκου.....για να τις αλλαζουμε..... ;D
Η φινα ηξερα απ την αρχη οτι ειναι ισχυρο φαρμακο.....αλλα με ελαχιστες παρενεργειες....αυτο ειναι αληθεια βεβαια....οι πιο πολλοι που θα παρουν φινα δε θα εχουν κανενα προβλημα.....
η μακροχρονια χρηση ειναι το κυριως θεμα ομως......εγω θα συνελθω.....δεν προκειτε να την κοψω την φινα.....αλλα θα την μειωσω σε 3 φορες την βδομαδα.....γιατι σε μαρκοχρονια χρηση αλλο να περνεις 3 μγ τη βδομαδα και αλλο 7......
Απο μια καλη μελετη συναρτησεων και απο γνωμες γιατρων που βρηκα στο ιντερνετ καταληξα οτι το καλυτερο που συνδιαζει και υγεια μακροχρονια και ταυτοχρονα προστασια των μαλλιων ειναι το δευτερα τεταρτη παρασκευη 1μγ........κι αυτο θα κανω για την ωρα.....
 

vrm

Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

Panos1982 είπε:
οχι δε θα ειχα τις ιδιες αποψεις......αλλα οι αποψεις γι αυτο ειναι γενους θυληκου.....για να τις αλλαζουμε..... ;D

:D :D


τρεις φορες την εβδομάδα εε;;; Λογικά θα συνεχίσεις να οφελήσε απο τη φινα!
Αντίθετα, εγω σκεφτομαι να σταματήσω, αν και είναι νωρίς ακόμη... :chinscratch :chinscratch
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

παντως εγω σκεφτομαο ν την αρχισω καπου στον ιουνιο.....θα κανω χρηση για περιπου 1,5 χρονο συνεχομενα και μετα ή θα μειωσω τη δοση ή θα το κανω μερα παρα μερα....μαλλον το δευτερο......
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

vrm είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1707.msg30346#msg30346 date=1269971665]
οχι δε θα ειχα τις ιδιες αποψεις......αλλα οι αποψεις γι αυτο ειναι γενους θυληκου.....για να τις αλλαζουμε..... ;D

:D :D


τρεις φορες την εβδομάδα εε;;; Λογικά θα συνεχίσεις να οφελήσε απο τη φινα!
Αντίθετα, εγω σκεφτομαι να σταματήσω, αν και είναι νωρίς ακόμη... :chinscratch :chinscratch
[/quote]

γιατι σκεφτεσαι να την σταματησεις???? ειδες καποιο προβλημα???
Εγω παιδια περνω φινα 13 μηνες.....και αν εξαιρεσουμε αυτη την αδυναμια των ματιων μου στο εντονο φως τις τελευταιες μερες.....δεν εχω δει κανενα προβλημα ολο αυτο τον ενα χρονο που εκανα χρηση φινα....ουτε σε στυση...ουτε σε ορεξη....ουτε σε ποσοτητα σπερματος ουτε σε αισθηση(που μερικοι λενε οτι χανουν την αισθηση και ειναι λες και φορανε προφυλακτικο ενω δεν φορανε...ας πουμε..) εγω δεν ειχα ουτε εχω κανενα τετοιο προβλημα......Το μονο που εχω παθει ειναι αυτο με τα ματια τωρα και θα δω τι θα γινει κ μ αυτο....αν και το βλεπω να υποχωρει αρκετα.....
Αλλα εσυ vrm γιατι λες να την σταματησεις???ποσο καιρο την περνεις??? γενικα δεν ειμαι αντιθετος στο να αρχισει να περνει καποιος φινα.....αλλα πλεον θα συνιστουσα πιο εξιδικευμενα....

giannis13 είπε:
παντως εγω σκεφτομαο ν την αρχισω καπου στον ιουνιο.....θα κανω χρηση για περιπου 1,5 χρονο συνεχομενα και μετα ή θα μειωσω τη δοση ή θα το κανω μερα παρα μερα....μαλλον το δευτερο......

Γιαννη επειδη εισαι nw2 θα σου πω το εξης.....οταν δεις οτι παει να αρχισει να αραιωνει το κροουν σου με το που το δεις ομως (πριν προλαβει να αραιωσει δλδ) τοτε να την αρχισεις την φινα.....ειναι η καλυτερη στιγμη....πιστεψε με.....
Επισης θα σου ελεγα οτι ειτε περνεις φινα καθε μερα....ειτε μερα παρα μερα ειναι το ιδιο πραγμα.....η dht ανεβαινει ενα σκαρτο 5%.... οποτε δεν θα επηρεασει την τριχοπτωση σου.....οσο η dht ειναι χαμηλα δεν υπαρχει προβλημα.....επισης να σου πω οτι αν περνεις δευτερα τεταρτη παρασκευη οπως θα κανω εγω.....μετα την παρασκευη αφηνεις 2 μερες κενες....σε αυτες τις δυο μερες η dht ανεβαινει ενα σκαρτο 10% και ουτε......οποτε και παλι δεν εχεις προβλημα.....αλλα ειναι και καλο κατα την γνωμη μου πλεον που ανεβαινει εστω κι αυτο το λιγο καθε βδομαδα γιατι "κραταει ξαγρυπνα καποια οργανα" σε μερικους που ισως εχουν προβλημα.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

πανο ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες....μονο που ειμαι nw2 αλλα εχει ανοιξει και το κραουν....δεν πολυφαινεται......πρεπει να το προσεξεις πολυ για να το καταλαβεις......αρα ειναι μονοδρομος το να αρχισω......
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

giannis13 είπε:
πανο ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες....μονο που ειμαι nw2 αλλα εχει ανοιξει και το κραουν....δεν πολυφαινεται......πρεπει να το προσεξεις πολυ για να το καταλαβεις......αρα ειναι μονοδρομος το να αρχισω......

τοτε αρχισε την επι τοπου......!!!!! και μη την φοβασαι....ειδικα εσενα δε θα σου ελεγα ποτε ψεμματα.....παρτην και μη σκεφτεσαι τι θα κανω τι θα παθω κτλ κτλ.....ειναι σπανιο να δεις sides απ την φινα....το προβλημα ειναι στη μακροχρονια χρηση......και ακολουθοντας αυτο το 3ημερο τη βδομαδα που ανεφερα εισαι πολυ πιο καλλυμενος οσο αναφορα την μακροχρονια χρηση.....
βεβαια αν με την καθημερινη ληψη εχεις 100% επιτυχια....το 3ημερο (αν κ δε το εχω δοκιμασει ακομα για μεγαλο διαστημα) λογικα ισως να μειωνει το αποτελεσμα στο 95% ας πουμε....αλλα η διαφορα ειναι απειροελαχιστη και πιστευω οτι αξιζει καλυτερα το 3ημερο παρα το every day....
Ολα αυτα στα λεω απο οτι εχω διαβασει μεχρι σημερα και απο την προσωπικη εμπειρια που εχω με την φινα εδω και ενα χρονο......πιστευω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αρχισεις αμεσως αλλα οχι καθε μερα.....δε χρειαζεται....
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

ρε συ σιγουρα οχι καθε μερα?????δεν ξερω ρε γαμωτο...το σκεφτομαι....

η λογικη μου ειναι η εξης:οτι να κανω πρωτα τη σωστη θεραπεια δηλαδη 1 μγ καθε μερα ωστε να παρω το μεγιστο δυνατο και μετα συντηρηση.....

δηλαδη πιστευω οτι με 1 μγ μερα παρα μερα δεν θα παρω αρκετα καλο αποτελεσμα....αν βεβαια παρω το 95% οπως λες δε με χαλαει καθολου...ισα ισα το ιδιο ειναι.......
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

ειχα βρει στο ιντερνετ κατι συναρτησεις που συγκριναν το προπεσια με το αβοταρντ......
στο προπεσια στην χρηση 1μγ το γραφημα εδειχνε οτι αν επερνες φινα την δευτερα το πρωι ας πουμε
ειχες χαμηλη dht ολη την δευτερα. τωρα αν την τριτη δεν επερνες καθολου......
η αυξηση μεχρι την τεταρτη το πρωι που θα ξαναπαρεις ας πουμε......ηταν σχεδον μια ευθεια γραμμη.....δλδ ως την τεταρτη ηταν σχεδον το ιδιο.....ειχε ανεβει ενα μονο ενα τικ.......πραγμα το οποιο δεν επηρεαζει κατα την γνωμη μου....και ειδα γενικα στην αμερικοι ειναι πολλοι γιατροι που προτινουν το μερα παρα μερα......
Αλλα αν θες παρε και καθε μερα για κανα χρονο οπως λες να εισαι πιο σιγουρος και το μειωνεις μετα.......
Οσο αναφορα τον πρωτο χρονο μονο....ειτε καθε μερα ειτε μερα παρα μερα.....το αποτελεσμα και στην υγεια κ στο μαλλι θα ειναι ιδιο πιστευω.......
Το μερα παρα μερα ενδυκνειται για τις μακροχρονιες χρησης....οποτε στον 1ο χρονο παρε και καθε μερα δεν θα αλλαξει τιποτα.......
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

ναι....ευχαριστω ρε παναη....γτ εγω γενικα δεν το εχω πολυψαξει...να διαβασω δηλαδη αρθρα και τα σχετικα......μονο απο εδω οτι ξερω....
παντως για παρενεργειες και τετοια δε φοβαμαι ουτε εχω αγχος....και πιστευω ολα μια χαρα θα πανε.....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

για ψαχτο κι εσυ λιγο...κ οταν το ψαξεις πες μου τι βρηκες......
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

Panos1982 είπε:
για ψαχτο κι εσυ λιγο...κ οταν το ψαξεις πες μου τι βρηκες......

οκ...οποτε βρω χρονο και διαθεση θα το ψαξω και θα πω....απλα οταν διαβαζω μερικα αρθρα μερικοι κινδυνολογουν κατα της φινας και αυτο ειναι λιγο σπαστικο...δηλαδη δεν ειναι αντικειμενικοι......τεςπα.....
 

show_palmettos

New Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

η καλυτερη λυση ειναι να μπαινει η φιναστεριδη τοπικα....οπως τοπικα μπαινει και η μινοξιδιλη!!!!
κατα τη δικια μου γνωμη και η φινα και η ντουτα πρεπει να μπαινουν τοπικα στο κρανιο οπως μπαινει η σπιρονολακτονη και η μινοξιδιλη!!!!
πολλοι θα διαφωνησουνε γιατι δεν πιστευουνε οτι η φιναστεριδη μπορει να βοηθησει τοπικα οσο βοηθαει με αγωγη απτο στομα...αλλα δεν πειραζει..ο καθενας εχει την αποψη του! :)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγορα Propecia απο ιντερνετ.......

show_palmettos είπε:
η καλυτερη λυση ειναι να μπαινει η φιναστεριδη τοπικα....οπως τοπικα μπαινει και η μινοξιδιλη!!!!
κατα τη δικια μου γνωμη και η φινα και η ντουτα πρεπει να μπαινουν τοπικα στο κρανιο οπως μπαινει η σπιρονολακτονη και η μινοξιδιλη!!!!
πολλοι θα διαφωνησουνε γιατι δεν πιστευουνε οτι η φιναστεριδη μπορει να βοηθησει τοπικα οσο βοηθαει με αγωγη απτο στομα...αλλα δεν πειραζει..ο καθενας εχει την αποψη του! :)

δηλαδη πιστευεις οτι ειναι ακομα καλυτερα τοπικα?????
εγω δεν το νομιζω αλλα οκ...ο καθενας εχει την αποψη του.....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα