ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

qpwoeiruty999

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

barman είπε:
θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε airol(tretinoin)για κρεμα? Που ειναι κ super στην απορροφηση?

Έχεις κάπου τα συστατικά της? Δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη αλλά έχω την εντύπωση ότι συνήθως χρειάζεται κάποιος "οδηγός" για να εισχωρήσει μια ουσία μέσα απο το δέρμα. πχ PPG, glycerin, alcohol, fatty oils
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

qpwoeiruty999

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Και κάτι άλλο. Παραθέτω μια λίστα με branded κρέμες που αναφέρονται ως πιθανοί οδηγοί για σπιρο

1) Cetaphil (κάπου λένε ότι την εισηγείται και την χρησιμοποιεί ο dr proctor - αυτό το όνομα αδυνατώ να το μεταφράσω :p στα προιόντα του).

2) Dermovan(θεωρείται no1 αλλά δεν παράγεται πλέον)

3) E45

4) Vanicream

5) Dermabase

6) ultrabase

7) Neutrogena neutral cream
 

Jakard

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

tropheus είπε:
Το καλύτερο DHT Blocker :

Πάμε στο φαρμακείο και αγοράζουμε :
1 κουτάκι ALDACTONE των 100mg
1 φυσιολογικό ορό των 1000ml
1 σύριγγα των 60ml για δοσομετρητή
1 μπουκαλάκι 200ml με σταγονομετρητή

-Βράζουμε σε ένα μπρίκι 200ml φυσιολογικού ορού και καθώς βράζει ρίχνουμε τα 20 χαπάκια του ALDACTONE.
-Ανακατεύουμε αρκετή ώρα μέχρι να λιώσουν όλα τα χαπάκια και να γίνουν "λάσπη" μέσα στο φυσιολογικό ορό.
-Αφήνουμε το διάλυμα να κρυώσει.
-Το βάζουμε σε ένα μπουκαλάκι και το φυλαμε στο ψυγείο.
- Βάζουμε μια φορά την ημέρα στις ρίζες των μαλλιών μας...

ΤΙ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ;;;;;;;;

Τοπική spironolactone περίπου 1,5%. SUPER DHT BLOCKER !!! Υπάρχουν αρκετά studies επί του θέματος.
Αυτό όμως που φτιάξαμε έχει αρκετά υπέρ και ένα κατά.

Tα υπέρ : ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ, ΔΕΝ ΒΡΩΜΑΕΙ, ΔΙΝΕΙ ΟΓΚΟ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ (αν και τα θολώνει λίγο)
Τα κατά : ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ. Αν όμως του βάλεις οινόπνευμα (όπως κάνουν όλοι στο εξωτερικό) μην παραξενευτείς αν όλοι σε αποφεύγουν... Η ΒΡΩΜΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ !!!!

Εγώ το χρησιμοποιώ τουλάχιστον ένα χρόνο και θεωρώ ότι είναι μακράν το πιο αποτελεσματικό τοπικό διάλυμα. Ασε που είναι και ΠΑΜΦΘΗΝΟ...

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ INFLAMMATION.

Για όσους βαριούνται να το φτιάξουν το πουλάει και ο Lee αλλά το ξαναλέω βρωμάει.
Ίσως καλή λύση (αν και δεν το έχω δοκιμάσει) είναι να ρίξεις μέσα (την ώρα που βράζει) και κάποια χαπάκια proscar...

Καλησπερα και ευχαριστουμε για το ποστ σου ολοι. Ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι στν φαση ποθ σκεφτομε να αρχισω αντιανδρογονο τοπικο για να μην εχω σε λιγα χρονια φαλακρα ,το 1.5% της Spiro δεν ειναι πολυ μικρο ποσοστο ? Ο Dr.Lee ας πουμε τιν δινει σε 5% και 2.5% το λιγοτερο.Ευχαριστο πολυ παιδια .
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Φίλε Jakard σίγουρα είναι σημαντική η συγκέντρωση αλλά ακόμη πιο σημαντική είναι
Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ..

Είσαι διατεθιμένος να βάζεις στο κεφάλι σου για πολλά χρόνια μια λοσιόν με spiro 2% που βρωμάει ή μια κρέμα 5% που σου λαδώνει το μαλλί (αναφέρομαι στα προϊόντα του Lee) ;
Αν ναι τότε προχώρα με τα προϊόντα του Lee που είναι πράγματι πολύ ποιοτικά...

Αν όχι τότε προχώρα σε ιδιοκατασκευές (μέσα στο τρέχον topic θα βρεις και άλλες) οι οποίες μπορεί να μην είναι και τόσο ποιοτικές (κυρίως λόγο χαμηλής απορρόφησης) αλλά θα μπορείς να τις χρησιμοποιείς για πολύ καιρό χωρίς να σε κουράζουν ......
 

lalakos

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

tropheus είπε:
Φίλε Jakard σίγουρα είναι σημαντική η συγκέντρωση αλλά ακόμη πιο σημαντική είναι
Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ..

Είσαι διατεθιμένος να βάζεις στο κεφάλι σου για πολλά χρόνια μια λοσιόν με spiro 2% που βρωμάει ή μια κρέμα 5% που σου λαδώνει το μαλλί (αναφέρομαι στα προϊόντα του Lee) ;
Αν ναι τότε προχώρα με τα προϊόντα του Lee που είναι πράγματι πολύ ποιοτικά...

tropheus, η 5% spyro του Lee δεν θα έλεγα ότι λαδώνει το μαλλί. Ίσως είναι το μόνο τοπικό που μπορώ να βάλω το πρωί και να βγω έξω.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

lalakos είπε:
tropheus, η 5% spyro του Lee δεν θα έλεγα ότι λαδώνει το μαλλί. Ίσως είναι το μόνο τοπικό που μπορώ να βάλω το πρωί και να βγω έξω.

Συγκριτικά με άλλα τοπικά πράγματι λαδώνει λιγότερο το μαλλί. Ίσως να την πάλευα τα πρώτα χρόνια που ασχολούμουν με θεραπείες με την 5% του Lee (ακόμη έχω στο ψυγείο μου δύο βαζάκια). Αλλά πλέον ...

Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει αυτό που προτείνω στο πρώτο post. Θα πάθεις πλάκα με τον όγκο που δίνει στο μαλλί ;)
Σίγουρα δεν είναι το ποιό αποτελεσματικό αλλά δε θα σε κουράσει ποτέ...
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Ρε παιδια πεστε καμια ιδεα γιατι μου βουλώνει το ψεκαστηρι απο το ριγκειν με την spiro2 και δεν πετάει καθολου.Τι να κανω; :( :(
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ANAR είπε:
Ρε παιδια πεστε καμια ιδεα γιατι μου βουλώνει το ψεκαστηρι απο το ριγκειν με την spiro2 και δεν πετάει καθολου.Τι να κανω; :( :(

Βάλε το διάλυμα σε μπουκαλάκι με σταγονομετρητή ... (εγώ πάντως αυτό έχω κάνει) γιατί συνέχεια θα βουλώνει ...
 

zagga

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ρε παιδια επειδη εχω χνουδια μπροστα με αυτο μπορω να τα κανω τριχες?(χνουδι δλδ λεπτη τριχα που μεγαλωνει αλλα πολυ λεπτη)
 

lalakos

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

zagga είπε:
ρε παιδια επειδη εχω χνουδια μπροστα με αυτο μπορω να τα κανω τριχες?(χνουδι δλδ λεπτη τριχα που μεγαλωνει αλλα πολυ λεπτη)

zagga, αυτό το χνούδι παλεύουμε όλοι για να το κάνουμε τρίχα. Δεν είναι εύκολο. Αλλά όχι και "εντελώς" ανέφικτο. Σίγουρα το χνούδι μπροστά θέλει συνδυαστική θεραπεία. Χωρίς φίνα, μόνο σπύρο χμμμμ.... Ααα και να ξέρεις εεε, ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ. Από προσωπική εμπειρία με 2 μήνες που βάζω τώρα σπύρο κάτι καλό είδα. Το χνούδι πολλαπλασιάστηκε και αρκετές παν να γίνουν κανονικές, αν και κοντές ακόμα. Τώρα το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν σε αυτό βοήθησε η σπύρο, γιατί η θεραπεία μου περιέχει και φίνα και μίνοξ. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν δεν δοκιμάσεις, κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά. Πάντως μόνο σπύρο για dhl blocker δεν θα έλεγα ότι είναι αρκετό.
 

Μ32

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ported είπε:
[quote author=ANAR link=topic=386.msg20877#msg20877 date=1258965607]
Υπαρχει τροπος να φτιάξουμε spiro 5% μονοι μας; ::)
Αυτό ψάχνω κι εγώ. Προς το παρον χρησιμοποιώ αυτή του Lee, αλλά ψάχνω να φτιάξω τη δική μου πιο οικονομικά. Σε αναζήτηση σε ξένα φορουμ πήρα διάφορες ιδέες. Προσανατολίζομαι να πάρω κρέμα cetaphil (Αμερικάνικη- φαίνεται καλή), αλλά με ανησυχεί το ότι περιέχει dimethicone και μήπως εμποδίζει την απορρόφιση της μινοξ. Απο την άλλη, και η κρέμα του Lee περιέχει dimethicone. Εναλλακτικά, πι φθηνή κρέμα που έχει καλά reviews είναι η E45 (Αγγλική μάλλον) αλλα απο μια άλλη έρευνα, εικάζεται ότι είναι comedogenic. Δεν ξέρω πως μεταφράζεται στα Ελληνικά αλλά αυτό σημαίνει ότι φράζει τους πόρους. Οπότε, κοιτάζω για κρέμα που να είναι non-comedogenic, να μην περιέχει dimethicone , parabens etc. Αν δεν βρώ κάποια δοκιμασμένη, μάλλον με βλέπω για cetaphil απο το ebay.

Σε ότι αφορά τα fillers (υπόλοιπα συστατικά πέραν της ενεργούς ουσίας) που βρίσκονται μέσα στα χάπια σπιρο (aldactone ή και spirotone ή spirolon για τους Κύπριους), πολλοί χρήστες φαίνεται να τα αφήνουν αφιλτράριστα. Μάλιστα, πολλοί πιστεύουν ότι αυτό αυξάνει τη διάρκεια απορρόφισης της σπιρο.

Άρα, στο μυαλό μου είναι η εξής διαδικασία, σύμφωνα πάντα με τα όσα έχω διαβάσει. Σπάμε 18-19 χάπια aldactone 100mg(για τους Κύπριους είπαμε spirolon 100mg και για όσους παραγγείλουν online, spirotone) μέσα στο γουδί(έτσι λέγεται νομίζω). Δυαλύουμε μέσα σε 3-5 ml PPG (προπυλενογλυκόλη) απο φαρμακείο (δεν ξέρω ακόμα πόσο δύσκολο είναι να το βρούμε αυτό) και ανακατεύουμε μέχρι να δημιουργήσουμε ένα ομοιογενές μείγμα. Αυτό το βήμα χρειάζεται έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι όσο πιο ομοιογενές γίνεται. Το ρίχνουμε μετά μέσα σε 60ml κρέμας που προανάφερα και ανακατεύουμε πολύ πολύ καλά (ίσως ένα μιξεράκι φραπε να βοηθήσει?). Αυτή η αναλογία, μας δινει περίπου κρέμα 3%, που θεωρείτα ως αρκετή. Αν θέλουμε να αλλάξουμε λίγο την υφή της κρέμας (να την αραιώσουμε για ευκολία στην εφαρμογή), προσθέτουμε μικτοποσότητα(σταγόνες φαντάζομαι) απιονισμένου νερού και ανακατεύουμε πολύ πολύ καλά. Επαναλαμβάνυμε μέχρι να μας ικανοποιήσει το τελικό αποτέλεσμα. Μην το παρακάνουμε βέβαια!!!

Αυτά προς το παρόν. Αν βρω κάτι συμπληρωματικό θα το αναφέρω!
[/quote]Μπορει να ειναι χαζο αυτο που λεω,αλλα γιατι αντι για τις κρεμες που λεσ,και οι οποιες δεν υπαρχουν στα φαρμακεια,να μην χρησιμοποιησουμε τζελ αλοης,το οποιο κ αποροφαται σιγουρα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

φιλε ml32 εγω με αλοη το εχω κανει. η αποροφητικοτητα της αλοης, ποιοτικα, ποσοτικα, και χρονικα απλα δεν υπαρχει!!!επισης να προσθεσω οτι η σπιρο ειναι απολυτα διαλυτη σε αλκοολουχα οποτε μαλλον το οινοπνευμα ειναι απαραιτητο. και ειναι απαραιτητο και στη διατηρηση της (εκτος ψυγειου), ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες. και θεωρω πολυ σημαντικη τη διαδικασια φιλτραρισματος της σπιρο...του διαχωρισμου της δηλαδη απο τα υπολοιπα συστατικα του χαπιου. οταν μιλαμε για τοπικο διαλυμα, τα περαιτερω συστατικα του χαπιου μαλλον εμποδιζουν τη διαδικασια απορροφησης της σπιρο, καθως η σπιρο θα ειναι εγκλοβισμενη μεσα τους. και το κακο με το aldactone ειναι οτι περιεχει μεγαλες ποσοτητες αλλων συστατικων, σε σχεση με την ποσοτητα σπιρο. (δεν ειμαι επιστημονας, ειναι προσωπικες οι αποψεις μου και βεβαιως καθε αντιρρηση ειναι δεκτη)

(επισης, να πω οτι ο φιλος ο ported προφανως κατι λαθος εχει γραψει, γτ το να διαλυσεις σχεδον 20 χαπια των 100mg σε 3-5ml ppg ειναι αδυνατο. εκτος βεβαια αν εχει κατι αλλο στο μυαλο του που εγω δεν μπορω να το καταλαβω, η δεν το εχω σκεφτει)
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

genesis γιατι ψαχνεις καθημερινο σαμπουαν? το libroman μια χαρα ειναι νομιζω μιας και εχει και κετοκοναζολη 2% και δεν εχει sls και αποτρεπει τη δημιουργια πυτιριδας! ριχνεις και αλοη μεσα σε αυτο οποτε μια χαρα
αντι για φιναστεριδη παιρνω βητα σιτοστερολη που εχει το ιπποφαες ,εσυ το πας σε τοπικη εφαρμογη με double A που ειναι πολυ καλη λυση και αυτη. συμφωνω απολυτα μαζι σου στο θεμα μιξης σπιρονολακτονης,αλοης και οινοπνευματος,αλλα εχω μια απορια,η διηθηση γινεται αφου εχει ανακατευτει πρωτα η σπιρον0ολακτονη με το οινοπνευμα και στο τελος στο διηθημενο προιον μπαινει η αλοη οπου ξαναανακατευεις,σωστα?
τελος θα ηθελα να σε ρωτησω αν πιστευεις οτι η μινοξιδιλη σε λοσιον ειναι λιγοτερο regrowth οσον αφορα το αποτελεσμα σε σχεση με την κετοκοναζολη σε λοσιον που εσυ χρησιμοποιεις.
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

επισης..γιατι σε οτι χρησιμοποιεις βαζεις αλοη μεσΑ? οχι οτι ειναι κακο αλλα ειναι λιγο περιττο νομιζω
αν θες εκτος απο νταμπλ αλφα για μειωση της dht παρε και πρασινο τσαι σε καψουλες οι οποιες μειωνουνε τη δραση του ενζυμου που κανει τη μετατροπη απ τεστο σε dht ,ενω η φινα μειωνει την dht ειτε τη βαζεις τοπικα ειτε με αγωγη δια του στοματος
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos είπε:
genesis γιατι ψαχνεις καθημερινο σαμπουαν? το libroman μια χαρα ειναι νομιζω μιας και εχει και κετοκοναζολη 2% και δεν εχει sls και αποτρεπει τη δημιουργια πυτιριδας! ριχνεις και αλοη μεσα σε αυτο οποτε μια χαρα
αντι για φιναστεριδη παιρνω βητα σιτοστερολη που εχει το ιπποφαες ,εσυ το πας σε τοπικη εφαρμογη με double A που ειναι πολυ καλη λυση και αυτη. συμφωνω απολυτα μαζι σου στο θεμα μιξης σπιρονολακτονης,αλοης και οινοπνευματος,αλλα εχω μια απορια,η διηθηση γινεται αφου εχει ανακατευτει πρωτα η σπιρον0ολακτονη με το οινοπνευμα και στο τελος στο διηθημενο προιον μπαινει η αλοη οπου ξαναανακατευεις,σωστα?
τελος θα ηθελα να σε ρωτησω αν πιστευεις οτι η μινοξιδιλη σε λοσιον ειναι λιγοτερο regrowth οσον αφορα το αποτελεσμα σε σχεση με την κετοκοναζολη σε λοσιον που εσυ χρησιμοποιεις.

φιλε show ψαχνω καθημερινο σαμπουαν, τελειως φυτικο και βιολογικο, χωρις sls, για χρηση πριν το libroman (πρωτο χερι) αλλα και για τις ενδιαμεσες μερες. λουζομαι με libro καθε 2-3 μερες. τωρα πηρα και το frezyderm sebum control που μου ειπε ο σπυρος και το χρησιμοποιω καθε 2-3 μερες (απο αυτο βαζω και τα 2 χερια, οχι πρωτο χερι αλλο και δευτερο φρεζυ) για να φυγει οποιο ιχνος σμιγμ.δερμ.

παιρνω και ιποφφαες 1 ανα ημερα αλλα το εχω ξεκινησει λιγο καιρο τωρα

οπως τα λες ειναι με την σπιρο. εγω τη φτιαχνω οπως ο ακης στη συνταγη του και προσθετω αντι για απιονισμενο νερο, αλοη. αλλα προσθετω πολυ αλοη, περιπου 50 μλ, για να γινει το μιγμα σαν κρεμα. δλδ φτιαχνω σπιρο περιπου 1% και βαζω 2 φορες τη μερα.

για μινοξ και κετο δεν μπορω να σου απαντησω. μινοξ δεν εχω βαλει ποτε και κετο χρησιμοποιω 2-3 βδομαδες τωρα. θεωρω παντως οτι αν εχει αποτελεσμα η κετο θα το καταλαβω μεσα στο τετραμηνο και οχι παραπανω. κι αυτο γτ χρησιμοποιω κανα 5μηνο duta και spiro ως dht, και πιστευω οτι αν η κετο κανει δουλεια θα την κανει αμεσως. (να ξανααναφερω, παλι, για αλλη μια φορα οτι την κετο λοσιον την εμαθα απο τον azyx. δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν χαπια κετο)
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

μα ο ακης βαζει και προπυλενογλυκολη ή προπυλενικη γλυκολη οπως αλλιως λεγεται..ενω σε προηγουμενο σου ποστ αναφερεις οτι στη λοσιον βαζεις αλοη,οινοπνευμα και σπιρο.αρα δε βαζεις μονο ενα συστατικο σε σχεση με τη συνταγη του ακη.σωστα? εκτος αν δεν ειναι τοσο απαραιτητη η προπυλενικη γλυκολη οποτε κανει δουλεια η λοσιον της σπιρο και χωρις αυτην
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos είπε:
επισης..γιατι σε οτι χρησιμοποιεις βαζεις αλοη μεσΑ? οχι οτι ειναι κακο αλλα ειναι λιγο περιττο νομιζω
αν θες εκτος απο νταμπλ αλφα για μειωση της dht παρε και πρασινο τσαι σε καψουλες οι οποιες μειωνουνε τη δραση του ενζυμου που κανει τη μετατροπη απ τεστο σε dht ,ενω η φινα μειωνει την dht ειτε τη βαζεις τοπικα ειτε με αγωγη δια του στοματος

χρησιμοποιω αλοη αφενος γτ πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος οδηγος (στερεοποιει τα διαλυματα οποτε οταν πας να βαλεις στο κεφαλι δε χυνεται το διαλυμα σε ολο το προσωπο σου και απορροφαται αμεσοτατα και εξολοκληρου), προφυλασεσαι απο τυχον ερεθισμους, και για μενα ειναι και ενας τροπος ενυδατωσης καθως δεν χρησιμοποιω κοντισιονερ. επισης εχει και ενα καρο θρεπτικα.

αυτο με το τσαι το σκεφτομαι να το κανω, καθως ειχαμε και μια συζητηση με τον φιλο τον heyya και μου το προτεινε το τσαι κι εκεινος..απλα για να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα του τσαγιου και δεν κξερω κατα ποσο κανει δουλεια..και αν κανει δουλεια πως την κανει? τοπικα? ροφημα? αποσταγμα? αιθεριο? καψουλα? να το φας ωμο? (ωχ....ξεφυγα λιγο απο το θεμα και ζηταω συγνωμη)
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos είπε:
μα ο ακης βαζει και προπυλενογλυκολη ή προπυλενικη γλυκολη οπως αλλιως λεγεται..ενω σε προηγουμενο σου ποστ αναφερεις οτι στη λοσιον βαζεις αλοη,οινοπνευμα και σπιρο.αρα δε βαζεις μονο ενα συστατικο σε σχεση με τη συνταγη του ακη.σωστα? εκτος αν δεν ειναι τοσο απαραιτητη η προπυλενικη γλυκολη οποτε κανει δουλεια η λοσιον της σπιρο και χωρις αυτην

παρεξηγησες :p δεν ειπα καπου οτι δεν βαζω ppg (προπυλενογλυκολη). απλα ειπα οτι σιγουρα βαζω οινοπνευμα. για να σου πω την αληθεια ισως να ειναι λιγο περιττη η ppg αλλα τη βαζω για σιγουρια. και σιγουρια γτ? γτ ειναι κι αυτη διαλυτης της σπιρο και ταυτοχρονα και οδηγος. οποτε απλα σιγουρευομαι οτι θα διαλυθει στα σιγουρα η σπιρο. τωρα για οδηγο δεν την πολυχρειαζεσαι απαξ και εχεις αλοη αλλα...ας σιγουρευτουμε απο παντου για να μαστε πιο σιγουροι ;D (να προσθεσω οτι κατα την παρασκευη της σπιρο, πρωτα διαλυω τη σπιρο σε οινοπνευμα, μετα ριχνω ppg και ξανα ανακατευω, και μετα τη φιλτραρω)
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

καπου ειχα διαβασει οτι καλυτερα ως καψουλα και οχι ΩΣ ΡΟΦΗΜΑ!
οσον αφορα βιολογικα σαμπουαν το exesio εχει αβοκαντο το οποιο αβοκαντο εχει σιτοστερολη
απο αλοη ποια ειναι η γνωμη σου να παρω αυτο το σπρει αλοης? >> http://www.e-fitnessclub.gr/website/product_info.php?cust_id=&template_id=&lang=gr&cPath=4_12&cPath=4_12_14 που το λενε aloe first
επισης αν θες βιολογικο φυτικο σαμπουαν τσεκαρε το biokap shampoo 200 ml

http://www.derma-line.gr/content.asp?catid=3
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos είπε:
καπου ειχα διαβασει οτι καλυτερα ως καψουλα και οχι ΩΣ ΡΟΦΗΜΑ!
οσον αφορα βιολογικα σαμπουαν το exesio εχει αβοκαντο το οποιο αβοκαντο εχει σιτοστερολη
απο αλοη ποια ειναι η γνωμη σου να παρω αυτο το σπρει αλοης? >> http://www.e-fitnessclub.gr/website/product_info.php?cust_id=&template_id=&lang=gr&cPath=4_12&cPath=4_12_14 που το λενε aloe first
επισης αν θες βιολογικο φυτικο σαμπουαν τσεκαρε το biokap shampoo 200 ml

http://www.derma-line.gr/content.asp?catid=3

ναι αλλα ως καψουλα θα μεταβολλιζεατι ψιλο αργα...βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως ναναι και καλυτερα να μεταβολιζεται αργα...δεν ξερω...ασε καλυτερα μην μπερδεψ και τους υπολοιπους που διαβαζουν...

το exesio το χρησιμοποιουσα καποτε αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος

το σπρει αλοης για ποιο λογο το θελεις? πες τη χρηση που θες να κανεις για να σου πω την αποψη μου.

σκεφτομαι να παρω της aloe pura το σαμπουαν για κανονικα μαλλια...
 
Μπλουζα