ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

επειδη εχω δει διαφορες παντετες για το φιλτραρισμα της homemade spiro να πω το εξης. παλιοτερα που ειχαμε μια συζητηση με τον ακη (και στο forum αν δεν κανω λαθος αλλα και κατ ιδιαν) ειχε πει οτι η ψυξη βοηθαει ακομα περισοτερο στο να διαλυθει η σπιρονολακτονη στο οινοπνευμα...και αν το ψαξετε σχολαστικα στο ιντερνετ ισως να το πετυχετε καπου. οποτε ισως να ειναι καλυτερο να κανετε υπομονη καμια 12αρια ωριτσες με το φιλτραρισμα...ε δε μας βιαζει και κανεις...σπιρο θελω τωρα την εθελω... :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakos

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Youl Briner είπε:
Το άλλο το kikland λεει τίποτα η να μείνουμε στα σίγουρα αποτελέσματα του rogaine?

Τι σε πείθει ότι η kirkland δεν έχει σίγουρα αποτελέσματα.

Πάντως από http://www.minoxidildirect.com/Minoxidil_International.htm πακέτο για 6 μήνες, σύνολο έδωσα 44 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Έφτασε σπίτι μου σε περίπου 9 ημερολογιακές ημέρες. Απλώς σε κάποια φάση αμφέβαλα αν θα μου τα στείλουν γιατί οι τρόμπες ούτε ένα απαντητικό email δεν στέλνουν. Αλλά τελικά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Πάντως από τα 29 ευρώ του regaine το μήνα στα 44 για 6 μήνες έχει διαφορά. Άσε που της kirkland το μπουκαλάκι είναι με δοσομετρητή και βοηθάει πολύ παραπάνω να βάζεις σταγόνες στα σημεία που θέλεις και μετά να απλώνεις με το χέρι....


Αααα και μια άκυρη ερώτηση, εντελώς :eek:fft: , εξάλλου και το post μου είναι :eek:fft: ......

Ο Άκης "και Παναγιώτης" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? μπας και έχει τίποτα μπλεξίματα για το forum :chinscratch
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

lalakos είπε:
Αααα και μια άκυρη ερώτηση, εντελώς :eek:fft: , εξάλλου και το post μου είναι :eek:fft: ......

Ο Άκης "και Παναγιώτης" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? μπας και έχει τίποτα μπλεξίματα για το forum :chinscratch

Οχι ρε συ δεν παιζει,ακυρο μου φαινετα-συμπτωση θα ειναι.
Εδω εχει μεινει ανοιχτη στο νετ η καθε μαλ furious3 ια που πουλανε μουφιες κ κανεις δεν ειχε ποτε προβλημα (ενω σε καθε αλλη πολιτισμενη χωρα θα τον ειχαν κανει ρομπα) τι στα διαλα.
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

lalakos είπε:
Ο Άκης "και Παναγιώτης" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? μπας και έχει τίποτα μπλεξίματα για το forum :chinscratch
Εγώ δεν έχω net και περιμένω από την forthnet να μου κάνουν την μεταφορά (300m ποιο δίπλα πήγα ρε μαμώτο, καλύτερα να έσκαβα εγώ να περάσω το καλώδιο).

Πέρυσι σε παρόμοιο περιστατικό μου πήρε 2 1/2 μήνες, ελπίζω σε ταχύτερη εξυπηρέτηση.
Δεν μπορώ και τα net cafe (έχω πολλά κομπλεξ :-* )


Sorry για το :eek:fft:
 

Youl Briner

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Παράθεση από: Youl Briner στις Νοέμβριος 13, 2009, 09:56:36 μμ
Το άλλο το kikland λεει τίποτα η να μείνουμε στα σίγουρα αποτελέσματα του rogaine?



Τι σε πείθει ότι η kirkland δεν έχει σίγουρα αποτελέσματα.

Πάντως από http://www.minoxidildirect.com/Minoxidil_International.htm πακέτο για 6 μήνες, σύνολο έδωσα 44 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Έφτασε σπίτι μου σε περίπου 9 ημερολογιακές ημέρες. Απλώς σε κάποια φάση αμφέβαλα αν θα μου τα στείλουν γιατί οι τρόμπες ούτε ένα απαντητικό email δεν στέλνουν. Αλλά τελικά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Πάντως από τα 29 ευρώ του regaine το μήνα στα 44 για 6 μήνες έχει διαφορά. Άσε που της kirkland το μπουκαλάκι είναι με δοσομετρητή και βοηθάει πολύ παραπάνω να βάζεις σταγόνες στα σημεία που θέλεις και μετά να απλώνεις με το χέρι....


Αααα και μια άκυρη ερώτηση, εντελώς , εξάλλου και το post μου είναι ......

Ο Άκης "και Παναγιώτης" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? μπας και έχει τίποτα μπλεξίματα για το forum
« Τελευταία τροποποίηση: Χθες στις 10:35:13 πμ από lalakos »

---------------------------

finasteride 1mg/μέρα
minox ανά 15 ώρες
fungoral 2 φορές την εβδομάδα
Dr Lee spironolactone 5% κάθε βράδυ

Aloe Vera και Baby Oil για ενυδάτωση

Δεν είπα ότι δεν έχει αποτελέσματα, ‘εγω δεν έχω ιδέα και ψάχνομαι μήπως κάποιος πιο παλιός την ξέρει να πάρω καμιά έγκυρη βοήθεια σχετικά με αυτήν.
Ρώτησα γιατί είδα την τιμή και είπα μήπως παίζει τίποτα με την ποιότητα και είναι τόσο φθηνή!
Επειδή όμως έχω τρομερή ξηροδερμία, φαγούρα , κοκκινίλες και ερεθισμό μάλλον πρέπει να την σταματήσω σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο φόρουμ , σωστά?
Γιαυτό άρχισα να ψάχνομαι να παραγγέιλω με αφρό rogaine μπας και σταματήσουν όλα αυτά.
Πράττω σωστά η γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο να τα αντιμετωπίσω?
Ευχαριστώ πάντως!
 

Youl Briner

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

azyx είπε:


Τσάμπα είναι...
Όμως έπειδή έχω τρελαθεί με τις κοκκινίλες και την φαγούρα, αν δεν βρω καποια λύση, παώ για αφρό δυστυχώς.
 

azyx

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Youl Briner είπε:
Τσάμπα είναι...
Όμως έπειδή έχω τρελαθεί με τις κοκκινίλες και την φαγούρα, αν δεν βρω καποια λύση, παώ για αφρό δυστυχώς.

Εγω εχω περιορίσει της κοκκινίλες, ερεθισμο απο το PPG και την εθανολη βαζοντας ελαιολαδο μεσα στο σαμπουαν! 20ml ελαιολαδο ανα 100ml σαμπουαν! Δεν αφηνει το μαλι λιπαρο... δεν μυριζει ασχημα και κανει πολυ δουλεια! Απο τοτε που το κανω δεν βαζω αλοη βερα ποια!!!
Η αλλη λυση ειναι να παρεις μινοξ σε σκονη και να φτιαξεις δικο σου διάλυμα! Το καλυτερο που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι μινοξ σε υγρη λεκιθινη απο soy χωρις καθολολου ppg kai με ελαχιστο οινοπνευμα + νερο απλα για να αραιωσεις την σκονη μινοξ πριν την ριξεις στην υγρη λεκιθινη! Η υγρη λεκιθινη ειναι LIPOSOME οποτε μ αυτο τον τροπο πρεπει να εχεις και καλυτερη μεταφορα της μινοξ στον θυλακα!
 

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

τελικα απο οσους χρησιμοποιουν καιρο τοπικη spiro ειδαν αποτελεσμα-παρενεργειες? εγω που την χρισιμοποιω κανα 6 μηνο ειδα απλα μια στα8εροτητα...η οποια ομως ισως και να εμενε ετσι χωρις να χρησιμοποιησω spiro...οταν κατα διαστιματα εβαζα και minoxidil,εβγαζα και λιγες μικρες τριχες...αλλα μεχρι εκει...ΥΓ την 8εραπεια την κανω σε κροταφους μονο..
 

nick354

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Παιδια γεια σας!Προσπαθησα να διαβασω καποιες απο τις 45 σελιδες αλλα καπου μπερδευτικα! :(.Τελικα εχουμε δει οικονοποιητικα αποτελεσματα απο την λοσιον?Κανενα side?Φαγουρα,κοκκινιλα η οτιδηποτε αλλο?Κατι τελευταιο με την χρηση μινοξιδιλης πως μπορω να την συνδιασω?Το πρωι μινοξιδιλη και το βραδυ την λοσιον?Ειναι οκ?Ευχαριστω για το χρονο σας! :)
 

Youl Briner

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

azyx είπε:
[quote author=Youl Briner link=topic=386.msg20492#msg20492 date=1258239267]
Τσάμπα είναι...
Όμως έπειδή έχω τρελαθεί με τις κοκκινίλες και την φαγούρα, αν δεν βρω καποια λύση, παώ για αφρό δυστυχώς.

Εγω εχω περιορίσει της κοκκινίλες, ερεθισμο απο το PPG και την εθανολη βαζοντας ελαιολαδο μεσα στο σαμπουαν! 20ml ελαιολαδο ανα 100ml σαμπουαν! Δεν αφηνει το μαλι λιπαρο... δεν μυριζει ασχημα και κανει πολυ δουλεια! Απο τοτε που το κανω δεν βαζω αλοη βερα ποια!!!
Η αλλη λυση ειναι να παρεις μινοξ σε σκονη και να φτιαξεις δικο σου διάλυμα! Το καλυτερο που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι μινοξ σε υγρη λεκιθινη απο soy χωρις καθολολου ppg kai με ελαχιστο οινοπνευμα + νερο απλα για να αραιωσεις την σκονη μινοξ πριν την ριξεις στην υγρη λεκιθινη! Η υγρη λεκιθινη ειναι LIPOSOME οποτε μ αυτο τον τροπο πρεπει να εχεις και καλυτερη μεταφορα της μινοξ στον θυλακα!
[/quote]
Aυτο με το ελαιολαδα θα το δοκιμασω απο σήμερα κιολας! στο καθημερινο σαμπουαν σωστα? οχι στο fungoral πιστευω!
Αν μπορεις κανε μια πιο αναλυτικη περιγραφη για το πως μπορω να φτιάξω δικη μου μινοξ και απο που προμηθευομαι τα υλικα όπως και τις αναλογίες τους. Ευχαριστω πάντως!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Εγω που χρησιμοποιώ την σπιρο του Ακη κανα 2μηνο δεν εχω δει παρενέργειες ουτε αποτελεσματα μεχρις στιγμης
Αν και πιστευω για αποτελεσματα ειναι νωρίς ακομα.Θα δουμε
 

azyx

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Youl Briner είπε:
[quote author=azyx link=topic=386.msg20505#msg20505 date=1258278264]
[quote author=Youl Briner link=topic=386.msg20492#msg20492 date=1258239267]
Τσάμπα είναι...
Όμως έπειδή έχω τρελαθεί με τις κοκκινίλες και την φαγούρα, αν δεν βρω καποια λύση, παώ για αφρό δυστυχώς.

Εγω εχω περιορίσει της κοκκινίλες, ερεθισμο απο το PPG και την εθανολη βαζοντας ελαιολαδο μεσα στο σαμπουαν! 20ml ελαιολαδο ανα 100ml σαμπουαν! Δεν αφηνει το μαλι λιπαρο... δεν μυριζει ασχημα και κανει πολυ δουλεια! Απο τοτε που το κανω δεν βαζω αλοη βερα ποια!!!
Η αλλη λυση ειναι να παρεις μινοξ σε σκονη και να φτιαξεις δικο σου διάλυμα! Το καλυτερο που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι μινοξ σε υγρη λεκιθινη απο soy χωρις καθολολου ppg kai με ελαχιστο οινοπνευμα + νερο απλα για να αραιωσεις την σκονη μινοξ πριν την ριξεις στην υγρη λεκιθινη! Η υγρη λεκιθινη ειναι LIPOSOME οποτε μ αυτο τον τροπο πρεπει να εχεις και καλυτερη μεταφορα της μινοξ στον θυλακα!
[/quote]
Aυτο με το ελαιολαδα θα το δοκιμασω απο σήμερα κιολας! στο καθημερινο σαμπουαν σωστα? οχι στο fungoral πιστευω!
Αν μπορεις κανε μια πιο αναλυτικη περιγραφη για το πως μπορω να φτιάξω δικη μου μινοξ και απο που προμηθευομαι τα υλικα όπως και τις αναλογίες τους. Ευχαριστω πάντως!
[/quote]
Εχω βαλει ελαιολαδο και στο FUNGORAL και στο καθημερινο σαμπουαν! Βαζω με 20 ml ελαιολαδο μεσα σε 100 ml σαμουαν και το κουναω πολυ καλα πριν απο καθε χρηση... αυτο απλα!
εδω http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,882.0.html ο tropheus εχει αναλυτικη περιγραφη για το πως να φτιαξεις μονος σου!
 
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

πως μπορει να κανει δουλεια το ελαιολαδο μεσα σε 1-2 λεπτα?? αντε 4 σου λεω!
αφου θελει 15-20 ++
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

απλά δεν αφήνει το μαλλί τόσο αφυδατωμένο όσο με απλό fungoral-αυτό βέβαια για κανονικά/ξηρά μαλλιά,γιατί εγώ με λιπαρά ποτέ δεν είχα πρόβλημα.. 8)
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Exoυν γραφτει πολλα για την αποτελεσματικότητα της spiro2%
Eγω κλεινω 2 μηνες που βαζω spiro2% (μετα απο τρελο αρεωμα το αυγουστο)
Μεχρις στιγμής στο 2μηνο βλεπω να πυκνώνουν και παλι τα μαλλιά και να φαίνονται ποιο χοντρες οι τρίχες στο κεφαλι
Αυτο το διαπίστωσα και εγω και η γυναικά μου οποτε δεν ειναι ιδεα μου.Βάζω 2 φορες την ημερα (στο διάλυμα βαζω 15+ χαπακια μεσα και οχι 12 οποτε γίνεται ποιο δυνατο χωρις να εχω δει παρενεργειες μεχρις στιγμης


Ριγκειν μια φορα την ημερα
spiro2% πρωι-βραδυ 15+ χαπακια
Φουνγκοραλ μερα παρα μερα

Ελπιζω να συνεχίσω ετσι και να πανε ολα καλα
 

lalakos

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

λοιπόν 1 μήνα και κάτι με 5% σπίρο από Dr Lee και άρχισα να βλέπω ένα αρκετά ενδιαφέρων και καλό αποτέλεσμα στην hairline και κροτάφους. Θα ποστάρω photos πριν και μετά για να δείτε πως πάρα πολλές τρίχες που ήταν χνουδάκι έγιναν μαύρες και φυσικά επιτέλους μεγάλωσαν (όχι πολύ βέβαια!!!) Άντε να δούμε πόσο θα δώσει η spiro και να μην πάνε τζάμπα οι παραγγελίες από το America... ;D
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Υπαρχει τροπος να φτιάξουμε spiro 5% μονοι μας; ::)
 

qpwoeiruty999

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ANAR είπε:
Υπαρχει τροπος να φτιάξουμε spiro 5% μονοι μας; ::)
Αυτό ψάχνω κι εγώ. Προς το παρον χρησιμοποιώ αυτή του Lee, αλλά ψάχνω να φτιάξω τη δική μου πιο οικονομικά. Σε αναζήτηση σε ξένα φορουμ πήρα διάφορες ιδέες. Προσανατολίζομαι να πάρω κρέμα cetaphil (Αμερικάνικη- φαίνεται καλή), αλλά με ανησυχεί το ότι περιέχει dimethicone και μήπως εμποδίζει την απορρόφιση της μινοξ. Απο την άλλη, και η κρέμα του Lee περιέχει dimethicone. Εναλλακτικά, πι φθηνή κρέμα που έχει καλά reviews είναι η E45 (Αγγλική μάλλον) αλλα απο μια άλλη έρευνα, εικάζεται ότι είναι comedogenic. Δεν ξέρω πως μεταφράζεται στα Ελληνικά αλλά αυτό σημαίνει ότι φράζει τους πόρους. Οπότε, κοιτάζω για κρέμα που να είναι non-comedogenic, να μην περιέχει dimethicone , parabens etc. Αν δεν βρώ κάποια δοκιμασμένη, μάλλον με βλέπω για cetaphil απο το ebay.

Σε ότι αφορά τα fillers (υπόλοιπα συστατικά πέραν της ενεργούς ουσίας) που βρίσκονται μέσα στα χάπια σπιρο (aldactone ή και spirotone ή spirolon για τους Κύπριους), πολλοί χρήστες φαίνεται να τα αφήνουν αφιλτράριστα. Μάλιστα, πολλοί πιστεύουν ότι αυτό αυξάνει τη διάρκεια απορρόφισης της σπιρο.

Άρα, στο μυαλό μου είναι η εξής διαδικασία, σύμφωνα πάντα με τα όσα έχω διαβάσει. Σπάμε 18-19 χάπια aldactone 100mg(για τους Κύπριους είπαμε spirolon 100mg και για όσους παραγγείλουν online, spirotone) μέσα στο γουδί(έτσι λέγεται νομίζω). Δυαλύουμε μέσα σε 3-5 ml PPG (προπυλενογλυκόλη) απο φαρμακείο (δεν ξέρω ακόμα πόσο δύσκολο είναι να το βρούμε αυτό) και ανακατεύουμε μέχρι να δημιουργήσουμε ένα ομοιογενές μείγμα. Αυτό το βήμα χρειάζεται έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι όσο πιο ομοιογενές γίνεται. Το ρίχνουμε μετά μέσα σε 60ml κρέμας που προανάφερα και ανακατεύουμε πολύ πολύ καλά (ίσως ένα μιξεράκι φραπε να βοηθήσει?). Αυτή η αναλογία, μας δινει περίπου κρέμα 3%, που θεωρείτα ως αρκετή. Αν θέλουμε να αλλάξουμε λίγο την υφή της κρέμας (να την αραιώσουμε για ευκολία στην εφαρμογή), προσθέτουμε μικτοποσότητα(σταγόνες φαντάζομαι) απιονισμένου νερού και ανακατεύουμε πολύ πολύ καλά. Επαναλαμβάνυμε μέχρι να μας ικανοποιήσει το τελικό αποτέλεσμα. Μην το παρακάνουμε βέβαια!!!

Αυτά προς το παρόν. Αν βρω κάτι συμπληρωματικό θα το αναφέρω!
 

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε airol(tretinoin)για κρεμα? Που ειναι κ super στην απορροφηση?
 
Μπλουζα