ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

spi

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

2 ερωτησουλες.το διαλλυμα αφου το αφησω 24 ωρες στο ψυγειο,μετα το βαζω στην συριγγα απο πανω η το "τραβαω" ωστε να φιλτραριστει 2 φορες?και επισης,αφου το βαλω στη συριγγα το βαζω σε αλλο δοχειο που εχουμε προσαρτημενο το φιλτρο του καφε η ειναι περιττο?αν ναι ποση ωρα το αφηνουμε εκεινο στο ψυγειο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Μετά το ψυγείο βάζεις το διάλυμα πάνω από την σύριγγα και μετά βάζεις το εμβολο. Όχι δεν το τράβας με την σύριγγα.
Το κομμάτι από το φίλτρο του καφέ το προσαρμόζεις μέσα στην σύριγγα στην βάση του εκεί που είναι η οπή (Φώτο 1 στην εικονοθήκη στις εικόνες του user’s images).
 

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Αν αναρωτηθούν κάποιοι γιατί στις Φώτο χρησιμοποιώ μικρό μπουκαλάκι έχω να πω, ότι εγώ κάνω διάλυμα σπιρο κάθε 10 μέρες δηλ. 20 ml. Κάθε 10 μέρες διαλύω 4 -5 χαπάκια aldactone σε 10 ml αλκοόλης και μετά το φιλτράρισμα προσθέτω το νερό και την προ/γρυκόλη μέχρι τα 20 ml.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

lalakos είπε:
χμμμ παιδιά θέλω μόνο μια απάντηση....

dr lee 5% ή home made spiro?

ίσως να μπερδεύει λίγο η φάση μου..... μιλάω πάντα για την spiro του dr lee 5% ή home made spiro....

Το ρωτάω γιατί από τη μια έχουμε το βάσανο της παραγγελίας και φυσικά η τιμούλα του που είναι λίιιγο πιο τσιμπημένη, αλλά ξέρεις τι αγοράζεις
και από την άλλη έχουμε την ευκολία του φαραμακείου της γειτονίας αλλά ίσως το ζόρι της παρασκευής του... εεε ακούω

φυσικα και home made λογο και τιμης αλλα και την κανεις οποτε θες και δεν περιμενεις ποτε θα ερθει απο εξωτερικο

spi είπε:
θα γραψω κατι που ειναι off topic αλλα δε θελω να ανοιξω καινουριο γιατι απλα μια ερωτηση ειναι και αν ξερει καποιος τιποτα.μου ειπε ενας φιλος μου οτι του συνεστησαν να χρησιμοποιει σαπουνι πισσας στα μαλλια του για την τριχοπτωση και μου ειπε οτι απο τοτε που το δοκιμaσε δε βλεπει τριχες να πεφτουν.ξερει κανεις κατι?
Yes i know i am :eek:fft:


δεν γνωριζω κατι αλλα μαλλον ιδεα του θα ειναι - αν δουλευει τοσο θα ηταν ευρειος διαδεδομενο

BLuEArMy είπε:
Αν ακολουθήσω τη συνταγή του Άκη και απλά αντικαταστήσω το PPG με EMU oil πιστεύετε ότι θα υπάρχει η ίδια μεταφορά στο θύλακα;

κατα απολυτο αριθμο οχι
αν δεν σε ενοχλει στο δερμα η ppg δεν βρισκω λογο να το κανεις

επειτα το λαδι εμου ειναι ιδιαιτερα λιπαρο
 

BLuEArMy

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό;

BLuEArMy είπε:
Εγώ προμηθεύτηκα σήμερα τα υλικά και προσπάθησα για πρώτη φορά! Λοιπόν όταν προσπάθησα να λιώσω τα χάπια.. βγήκε πολύ εύκολα η σκόνη απο μέσα και διαχωρήστηκε απο το κέλυφος το οποίο έυκολα μπορεί να αφαιρεθεί! Τα έριξα ΟΛΑ ΜΑΖΙ στο οινοπνευμα για να διαλυθούν! Μήπως θα ταν καλύτερα να αφαιρέσω το κέλυφος; εκεί δε περιλαμβάνονται όλα τα έκδοχα; Ή καλά έκανα που τα διέλυσα κι αυτά μέσα!;

Επίσης σήμερα τελείωσα με τη διήθηση και με 10 χαπάκια πήρα 10 ml (άρα 20 ml τελικό διάλυμα με τις προσθήκες)!
Η τεχνική με τη σύριγγα δε λειτούργησε για μένα γιατί μετά τις πρώτες σταγόνες έφραξε η σύριγγα και δε περνούσε τπτ! Γι'αυτό άλλαζα συνεχώς φίλτρα σε ένα ποτήρι γι αν απάρω αυτά τα 10 ml!

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι γιατί έχει διαφορετικό χρώμα (διαφανές) ενώ του lee κιτρινίζει και γιατί έχει σαφώς διαφορετική μυρωδιά! Είναι τελικά το ίδιο διάλυμα ή μήπως κάτι δε κανουμ!
 

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Bluearmy, με αυτές τις αναλογίες που έβαλες έφτιαξες τελικό διάλυμα 5% και όχι 2% εκτός αν ήθελες τόσο τελικό διάλυμα (5%).
Επίσης να ρωτήσω το κομμάτι του φίλτρου του καφέ που το έβαλες?. Το είπα και πριν, παίρνουμε ένα κομματάκι φίλτρου εμβαδού 1 cm2 και το τοποθετούμε μέσα στη βάση της σύριγγας και ύστερα βάζουμε το βαμβάκι.
Αν δυσκολεύεσαι πάλι τόσο πολύ στην διήθηση τότε χρησιμοποίησε μόνο βαμβάκι μέσα στην σύριγγα (όλο και κάτι από την σαβούρα κρατάει).
 

BLuEArMy

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Ναί έκανα αυτό ακριβώς αυτό που λες! Και μάλιστα με σύριγγα των 20ml όμως μετά τις πρώτες σταγόνες φράσσεται εντελώς και όσο κι αν πίεζα το έμβολο δεν έβγαινε τπτ! Επίσης πήρα μόνο 10ml επειδή χάθηκε τεράστια ποσότητα λόγω τις συνεχούς αλλαγής φίλτρων! 'Αλλαξα 3 φίλτρα μέσα σε 5 λεπτά οπότε χανόταν και κάποια ποσότητα! Άρα μπορεί να μην είναι ακριβώς 2 αλλά ούτε και 5, αφου αρχικά το διάλυμα σαν σύνολο ήταν 2% .. άρα και μετά τη διήθηση πάλι 2% θα 'ναι! Απλά χάθηκε ποσότητα!
 

Μ32

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Φιλοι μου το εφτιαξα κ εγω το μιγμα!αντι για 20 χαπια εβαλα 30,σε 80ml οινοπνευμα.δεν χρησιμοποιησα συριγγα,αλλα το κλασικο με το δοχειο.η αλλαγη που εκανα ηταν οτι χρησιμοποιησα 2 δοχεια στο πρωτο φιλτραρισμα.προβλημα κανενα με βουλωματα,με μια αλαγη φιλτρου ολα οκ.το τελικο προιον που πηρα ηταν 35ml,και το συμπληρωσα μεχρι τα 100 με ορο κ προπυλ/λυκερινη σε αναλογια 50-50.απο μυρωδια ΚΑΝΕΝΑ προβλημα,σε σημειο να λεω πως κατι εκανα λαθος.η εφαρμογη πολυ ευκολη,στεγνωνει αμεσως,και.........περιμενω αποτελεσματα στο 6μηνο.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Μετα απο 10 μηνες που υπαρχει το τοπικο ποιες ειναι οι εντυπώσεις απο αυτους που το χρησιμοποιουν
 

FITNESSMAN

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

καλο μεσημερι.χρησιμοποιω 5-6 μηνες περιπου την σπιρο του dr lee 5%.δεν δεν εχω δει κατι αξιολογο ακομα.αλλα σιγουρα ειναι νωρις ακομα .γνωμη μου ειναι να δοκιμαζουμε καθε προιον η φαρμακο για 1 χρονο το λιγοτερο και μετα να βγαζουμε συμπερασματα.δεν χρειαζεται να βιαζομαστε...δεν υπαρχουν μαγικα φιλτρα και συνταγες που μολις τα βαζουμε να γεμιζουμε μαλλια.ολες οι θεραπειες χρειαζονται υπομονη.
 

Youl Briner

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

sovagg είπε:
[quote author=arhiatros link=topic=386.msg18776#msg18776 date=1254756661]
Αύριο θα παρω τα υλικα για να φταξω τη lotion σπειρονολακτονης 2% του Ακη οπως λεει εδω ( http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,417.0.htm ). κάποιες ερωτησεις ομως θελω να κανω
1. θελει καθολου βρασιμο (εκει δεν αναφερει τιποτα)?
2. πόσες ωρες το αφηνω να στραγγισει απο το φιλτρο του καφε?
3. μετα θέλει συνεχεια ψυγειο?
4. βαζω regaine 5% πρωι βραδυ. μπορω μαζι με το regaine να βαζω και τη lotion σπειρονολακτονης?
5. λέω να βάλω το διάλυμα σε αδειο μπουκαλακι regaine, γιατι ξερω πως 6 ψεκασμοι ειναι 1 ml, οποτε να βαζω και απο τη lotion σπειρονολακτονης 6 ψεκασμους ανα 12ωρο. σωστά?

Το φιλτραρισμα θα το κανεις με φιλτρο καφε??Εγω παντως δυσκολευμαι να παρω μετα το φιλτραριμα ικανη ποσοτητα διαλυματος...Συνηθως δηλ δε σταζει πολυ..Και με προβληματιζει αυτο το θεμα γτ καταληγω να τη βαζω σχεδον αφιλτραριστη στο κεφαλι μου..Αν καταφερεις παντως και τη φτιαξεις,στειλε μου αν δε σου κανει κοπο ενα μνμ να μου πεις πως τα καταφερες περιπου.
[/quote]


Καλησπέρα φίλε μου,
Να σου πω καθώς την έφτιαξα εγώ και ήταν πολύ εύκολο με την χρήση φίλτρου καφέ melitta ( Δες Φώτο http://img372.yfrog.com/i/picture72.jpg/ ). Το φίλτρο αυτό έχει μεγάλους πόρους σχετικά και η διήθηση γίνεται αρκετά γρήγορα (περίπου1 ώρα) Επίσης έβαλα και επτά σταγόνες έλαιο λεβάντας και μυρίζει πολύ όμορφα….
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

μετα το φτιαξιμο του μιγματος χρειαζεται να το εχουμε στο ψυγειο συνεχεια?
 

arhiatros

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Youl Briner είπε:
[quote author=sovagg link=topic=386.msg18780#msg18780 date=1254759140]
[quote author=arhiatros link=topic=386.msg18776#msg18776 date=1254756661]
Αύριο θα παρω τα υλικα για να φταξω τη lotion σπειρονολακτονης 2% του Ακη οπως λεει εδω ( http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,417.0.htm ). κάποιες ερωτησεις ομως θελω να κανω
1. θελει καθολου βρασιμο (εκει δεν αναφερει τιποτα)?
2. πόσες ωρες το αφηνω να στραγγισει απο το φιλτρο του καφε?
3. μετα θέλει συνεχεια ψυγειο?
4. βαζω regaine 5% πρωι βραδυ. μπορω μαζι με το regaine να βαζω και τη lotion σπειρονολακτονης?
5. λέω να βάλω το διάλυμα σε αδειο μπουκαλακι regaine, γιατι ξερω πως 6 ψεκασμοι ειναι 1 ml, οποτε να βαζω και απο τη lotion σπειρονολακτονης 6 ψεκασμους ανα 12ωρο. σωστά?

Το φιλτραρισμα θα το κανεις με φιλτρο καφε??Εγω παντως δυσκολευμαι να παρω μετα το φιλτραριμα ικανη ποσοτητα διαλυματος...Συνηθως δηλ δε σταζει πολυ..Και με προβληματιζει αυτο το θεμα γτ καταληγω να τη βαζω σχεδον αφιλτραριστη στο κεφαλι μου..Αν καταφερεις παντως και τη φτιαξεις,στειλε μου αν δε σου κανει κοπο ενα μνμ να μου πεις πως τα καταφερες περιπου.
[/quote]


Καλησπέρα φίλε μου,
Να σου πω καθώς την έφτιαξα εγώ και ήταν πολύ εύκολο με την χρήση φίλτρου καφέ melitta ( Δες Φώτο http://img372.yfrog.com/i/picture72.jpg/ ). Το φίλτρο αυτό έχει μεγάλους πόρους σχετικά και η διήθηση γίνεται αρκετά γρήγορα (περίπου1 ώρα) Επίσης έβαλα και επτά σταγόνες έλαιο λεβάντας και μυρίζει πολύ όμορφα….
[/quote]


ωραια την επομενη φορα θα δοκιμασω φιλτρα melitta.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Τελικα ευτιαξα την Τοπική Σπιρονολακτόνη 2% του ΑΚΗ
Ολα καλα στην κατασκευη αλλα οταν κανω χρήση μετα το κεφάλι βρωμάει αρκετα
Τουλάχιστον να ειναι αποτελεσματική
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Σπυρο παρόλο που πειρα το απιονισμενο νερο με αρομα λεβαντας παλι βρομάει
Θα δοκιμάσω αυτο που μου ειπες
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

επειδη εχω φτιαξει και του ακη την συνταγη εμενα παλι δεν μου μυριζει τοσο
οσο αφηνετε να εννοειθει απο ποστς αρκετων μελων
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

FITNESSMAN είπε:
καλο μεσημερι.χρησιμοποιω 5-6 μηνες περιπου την σπιρο του dr lee 5%.δεν δεν εχω δει κατι αξιολογο ακομα.αλλα σιγουρα ειναι νωρις ακομα .γνωμη μου ειναι να δοκιμαζουμε καθε προιον η φαρμακο για 1 χρονο το λιγοτερο και μετα να βγαζουμε συμπερασματα.δεν χρειαζεται να βιαζομαστε...δεν υπαρχουν μαγικα φιλτρα και συνταγες που μολις τα βαζουμε να γεμιζουμε μαλλια.ολες οι θεραπειες χρειαζονται υπομονη.

fitnessman τι ακριβως περιμενεις να σου δωσει η σπιρο εστω κ μετα απο ενα χρονο...?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Παναγιωτης είπε:
επειδη εχω φτιαξει και του ακη την συνταγη εμενα παλι δεν μου μυριζει τοσο
οσο αφηνετε να εννοειθει απο ποστς αρκετων μελων

Παναγιώτη το κακό είναι ότι όποιος έχει πάνω του τη spiro συνηθίζει τη μυρωδιά και δεν του κάνει ιδιαίτερη εντύπωση μετά από λίγο.

Επειδή θεωρώ ότι το πως μυρίζει κάθε άνθρωπος είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό, ιδιαίτερα στην προσέγγιση του στο αντίθετο φύλο, θα πρέπει αν έχεις το θάρρος με κάποιον - α που δε σε βλέπει συνέχεια (όπως η κοπέλα σου που σε βλέπει συνέχεια) να ρωτήσεις για την αίσθηση που έχει όταν σε πλησιάζει.

Τα λέω αυτά γιατί και εγώ όταν πριν από κάποια χρόνια είχα δοκιμάσει τη spiro με αλκοόλη αν και δεν μου μύριζε πολύ ιδιαίτερα μετά από κάποιο διάστημα ανακάλυψα ότι δεν αισθάνονταν το ίδιο οι άλλοι που με πλησίαζαν.

Για να είμαι όμως ειλικρινής δεν είχα δοκιμάσει ποτέ μέσα στο διάλυμα να βάλω κάποια αρωματική ουσία ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ξερεις τι

εχω φτιαξει και μια αλλη λοσιον η οποια εκεινη οντως μυριζε ασχημα
δεν παρατηρησα το ιδιο ομως στην σπειρονολακτονη

επισης δεν εχω βαλει perfume καθολου μεσα και το σκεφτομαι

οπως και να εχει θα πρεπει να το κοιταξω πιο προσεκτηκα

ευχαριστω !!
 
Μπλουζα