ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο για να μπει μεσα στη λοσιον της σπιρο..τωρα χρησιμοποιω ενα ψιλοασχετο τζελ αλοης το οποιο ειναι για το προσωπο αρα ισως δε θα κανει για τα μαλλια...υπαρχει στο ιδιο λινκ που σου εδωσα και τζελ αλοης αλλα δεν το ειχα προσεξει γιατι ηταν πιο κατω
αλλα καλο μπορει να ειναι και αυτο ως γελη αλοης http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=1488

οσον αφορα φυτικη λοσιον ποια ειναι η γνωμη σου για αυτην

http://www.hairsite.com/hair-loss-articles/abst-89.htm
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

http://www.rousodimou.gr/showprod.php?aa=1399 αυτο το βιολογικο σαμπουαν περιεχει τσουκνιδα...δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει σαν καθημεριν σαμπουαν !
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos είπε:
δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο για να μπει μεσα στη λοσιον της σπιρο..τωρα χρησιμοποιω ενα ψιλοασχετο τζελ αλοης το οποιο ειναι για το προσωπο αρα ισως δε θα κανει για τα μαλλια...υπαρχει στο ιδιο λινκ που σου εδωσα και τζελ αλοης αλλα δεν το ειχα προσεξει γιατι ηταν πιο κατω
αλλα καλο μπορει να ειναι και αυτο ως γελη αλοης http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=1488

οσον αφορα φυτικη λοσιον ποια ειναι η γνωμη σου για αυτην

http://www.hairsite.com/hair-loss-articles/abst-89.htm

show αυτο ειναι χυμος αλοης και οχι Gel...δεν κανει γιαυτο που θελουμε εμεις

μη νομιζεις...αυτα που ειναι προσωπου ουσιαστικα θελουμε..ιδια δουλεια κανουν.
εγω χρησιμοποιω gel αλοης της aloe pura (ειτε σκετο ειτε με tea tree oil) και μου φαινεται πολυ καλο. αυτον θα σου προτεινα να παρεις. επισης να παρεις κανονικο φυτο αλοης και να κοβεις λιγο καθε 1,2,3 μερες, οποτε μπορεις και να βαζεις (αν λουζεσαι και πας για υπνο πχ)

γενικα, οτι προιοντα βρισκεις, φροντισε να εχουν καλες κριτικες...ψαψνε το θεμα στο νετ και βλεπε αν κανουν ή οχι...προιοντα που φαινονται να εχουν τελεια συστατικα αλλα να μην εχουν καλα reviews ή καθολου reviews μην τα εμπιστευεσαι... αυτα με δασκαλεψε ο σπυρος και νομιιζω εχει απολυτο δικιο...τωρα βεβαια ειναι πολυ καλο να δοκιμαζουμε και κανα 2 πραγματακια που να μην τα ξερουν οι αλλοι...ετσι και ικανοποιουμαι την περιεργεια μας και ενημερωνουμε και τους αλλους για το αποτελεσμα...οσον αφορα τη lotion ervamatin...την εχω χρησιμοποιησει...για αρκετους μηνες μπορω να πω... υποθετω πως για να μην τη συνεχισα δεν εμεινα ευχαριστημενος :p ουτε ο πατερας μου τη συνεχισε..................................
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos είπε:
http://www.rousodimou.gr/showprod.php?aa=1399 αυτο το βιολογικο σαμπουαν περιεχει τσουκνιδα...δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει σαν καθημεριν σαμπουαν !

η τσουκνιδα ειναι μια πολυ καλη προσθηκη στη θεραπεια...κανει καλη δουλεια οσον αφορα την ξηροδερμια και τη λιπαροτητα. εγω για να σου πω την αληθεια μολις εφερα κανονικη τσουκνιδα απο το χωριο και θα κατσω να πειραματιστω λιγο φτιαχνωντας λοσιον (δηλαδη τσουκνιδα και αλοη ισως και λιγο οινοπνευμα για διατηρηση). αν το σαμπουαν που λες βρεις συστατικα και δεν εχει sls δοκιμασε το. ειναι φτηνο και ενα σαμπουαν καταλαβαινεις αρκετα γρηγορα αν ειναι καλο, κακο ή αδιαφορο.
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ΣΤΟ λεω αυτο με τη γλυκολη γιατι και ο azyx σε ενα ποστ του εγραφε οτι βαζει τσιπουρο με αλοη και σπιρο και δεν ανεφερε καθολου την προπυλενογλυκολη..οποτε ειδα που δεν το ανεφερες και εσυ (πριν το διευκρινισεις που το διευκρινισες μετα) και μου δημιουργηθηκαν αποριες οσον αφορα τη χρησιμοτητα της!
 

Jakard

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

genesis είπε:
[quote author=show_palmettos link=topic=386.msg22129#msg22129 date=1261315959]
επισης..γιατι σε οτι χρησιμοποιεις βαζεις αλοη μεσΑ? οχι οτι ειναι κακο αλλα ειναι λιγο περιττο νομιζω
αν θες εκτος απο νταμπλ αλφα για μειωση της dht παρε και πρασινο τσαι σε καψουλες οι οποιες μειωνουνε τη δραση του ενζυμου που κανει τη μετατροπη απ τεστο σε dht ,ενω η φινα μειωνει την dht ειτε τη βαζεις τοπικα ειτε με αγωγη δια του στοματος

χρησιμοποιω αλοη αφενος γτ πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος οδηγος (στερεοποιει τα διαλυματα οποτε οταν πας να βαλεις στο κεφαλι δε χυνεται το διαλυμα σε ολο το προσωπο σου και απορροφαται αμεσοτατα και εξολοκληρου), προφυλασεσαι απο τυχον ερεθισμους, και για μενα ειναι και ενας τροπος ενυδατωσης καθως δεν χρησιμοποιω κοντισιονερ. επισης εχει και ενα καρο θρεπτικα.

αυτο με το τσαι το σκεφτομαι να το κανω, καθως ειχαμε και μια συζητηση με τον φιλο τον heyya και μου το προτεινε το τσαι κι εκεινος..απλα για να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα του τσαγιου και δεν κξερω κατα ποσο κανει δουλεια..και αν κανει δουλεια πως την κανει? τοπικα? ροφημα? αποσταγμα? αιθεριο? καψουλα? να το φας ωμο? (ωχ....ξεφυγα λιγο απο το θεμα και ζηταω συγνωμη)
[/quote]

Αν και δεν συμφωνω με την τοπικη ντουτα που χρησιμοποιεις επειδη εχω δει πολλα αρνητικα σε διαφορα φορουμς βλεπω οτι εκανες λοσιον Ketoconazole κατι το οποιο σκεφτομουν και εγω γιατι απο μονο του το fungoral ...πως σου φενεται λοιπον ? βοηθαει καθολου ι @@ σου προκαλει μονο τριχωπτοση?
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Jakard είπε:
[quote author=genesis link=topic=386.msg22132#msg22132 date=1261316948]
[quote author=show_palmettos link=topic=386.msg22129#msg22129 date=1261315959]
επισης..γιατι σε οτι χρησιμοποιεις βαζεις αλοη μεσΑ? οχι οτι ειναι κακο αλλα ειναι λιγο περιττο νομιζω
αν θες εκτος απο νταμπλ αλφα για μειωση της dht παρε και πρασινο τσαι σε καψουλες οι οποιες μειωνουνε τη δραση του ενζυμου που κανει τη μετατροπη απ τεστο σε dht ,ενω η φινα μειωνει την dht ειτε τη βαζεις τοπικα ειτε με αγωγη δια του στοματος

χρησιμοποιω αλοη αφενος γτ πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος οδηγος (στερεοποιει τα διαλυματα οποτε οταν πας να βαλεις στο κεφαλι δε χυνεται το διαλυμα σε ολο το προσωπο σου και απορροφαται αμεσοτατα και εξολοκληρου), προφυλασεσαι απο τυχον ερεθισμους, και για μενα ειναι και ενας τροπος ενυδατωσης καθως δεν χρησιμοποιω κοντισιονερ. επισης εχει και ενα καρο θρεπτικα.

αυτο με το τσαι το σκεφτομαι να το κανω, καθως ειχαμε και μια συζητηση με τον φιλο τον heyya και μου το προτεινε το τσαι κι εκεινος..απλα για να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα του τσαγιου και δεν κξερω κατα ποσο κανει δουλεια..και αν κανει δουλεια πως την κανει? τοπικα? ροφημα? αποσταγμα? αιθεριο? καψουλα? να το φας ωμο? (ωχ....ξεφυγα λιγο απο το θεμα και ζηταω συγνωμη)
[/quote]

Αν και δεν συμφωνω με την τοπικη ντουτα που χρησιμοποιεις επειδη εχω δει πολλα αρνητικα σε διαφορα φορουμς βλεπω οτι εκανες λοσιον Ketoconazole κατι το οποιο σκεφτομουν και εγω γιατι απο μονο του το fungoral ...πως σου φενεται λοιπον ? βοηθαει καθολου ι @@ σου προκαλει μονο τριχωπτοση?
[/quote]



χμμμ...πολυ αρνητικο σε βλεπω γενικα φιλε μου... κοιτα.... πρωτον, η ντουτα πιστευω οτι εχει παρεξηγηθει γτ εχει πολυ μεγαλη περιοδο με εντονο shedding...εγω αποφασισα να μην την κοψω, ακομα και οταν ειχα ψιλοαπογοητευτει...για να σου πω την αληθεια σε κανα 4-6 μηνες περιμενω αποτελεσματα απο ντουτα.. και στην τελικη ειναι το πιο ευκολο τοπικο...θα δειξει...τωρα για την κετο δεν μπορω να σου πω γτ την χρησιμοποιω μονο 2-3 βδομαδες...
 

Μ32

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

genesis είπε:
(επισης, να πω οτι ο φιλος ο ported προφανως κατι λαθος εχει γραψει, γτ το να διαλυσεις σχεδον 20 χαπια των 100mg σε 3-5ml ppg ειναι αδυνατο. εκτος βεβαια αν εχει κατι αλλο στο μυαλο του που εγω δεν μπορω να το καταλαβω, η δεν το εχω σκεφτει)
κ εγω το ιδιο πιστευω,οτι ηθελε να γραψει 30-50ml.
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Μ32 είπε:
[quote author=genesis link=topic=386.msg22119#msg22119 date=1261271284]

(επισης, να πω οτι ο φιλος ο ported προφανως κατι λαθος εχει γραψει, γτ το να διαλυσεις σχεδον 20 χαπια των 100mg σε 3-5ml ppg ειναι αδυνατο. εκτος βεβαια αν εχει κατι αλλο στο μυαλο του που εγω δεν μπορω να το καταλαβω, η δεν το εχω σκεφτει)
κ εγω το ιδιο πιστευω,οτι ηθελε να γραψει 30-50ml.
[/quote]

και παλι M32 δε νομιζω οτι η ppg κανει τοσο δουλεια οσο το οινοπνευμα... και μιλαω για τη διαλυση παντα ετσι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

εκεινο ειναι 12 χαπακια , γιαυτο ρωταω
ετσι το εφτιαχνα και εγω αλλα θελω να δοκιμασω μαυτον τον τροπο , μου φενετε πιο ευκολος
 

Leone

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Εμενα ρε παιδια το οινοπνευμα απο τη spiro σε συνδιασμο με το regaine με εχει πεθανει.Η φαγουρα δε παλευεται.Πως μπορω να φτιαξω τη spiro και να ειναι πιο φιλικη με το δερμα μου γιατι δε σηκωνω το παραπανω συνδιασμο με regaine και σπιρο.Και κατι αλλο ρε παιδια χρησιμοποιω αλοη gel 99% και οταν λουζομαι βγαινουν απο το δερμα μου κομματια μεμβρανης μαζι με τριχες.Τι ειναι αυτο?
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

https://secure.vaultserver.com/s/hairmedics/product_info.php?cPath=39&products_id=74&osCsid=0d99ace849506f137ab67bfe827ea32b
ο καλυτερος συνδυασμος ειναι αυτος...αν θες ομως προσθεσε και αλοη μεσα σε αυτη τη λοσιον!
φιναστεριδη παρε 0.5mg τη μερα που ειναι κι αυτη αποτελεσματικη οσο σχεδον το 1mg τη μερα και να λουζεσαι με σαμπουαν κετοκοναζολης ελευθερο sls
 

Leone

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Φιλε show palmettos δε γνωριζω καλα αγγλικα αν μπορουσες να με βοηθησεις περισσοτερο και οποιο αλλο παιδι ξερει καποια αλλη συνταγη της spiro χωρις οινοπνευμα..
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

μιλαει για τη συνεργικη δραση της μινοξιδιλης με τη σπιρονολακτονη σε περιπτωση που βρισκονται και οι δυο ουσιες μεσα σε μια λοσιον! αν δε θελεις να βαλεις οινοπνευμα τοτε βαλε σκετη αλοη με σπιρονολακτονη αλλα θα εχει μικροτερη απορροφητικοτητα απο οτι ο συνδυασμος αλοη-οινοπνευματος-σπιρο
η μινοξιδιλη ομως ειμαι της αποψης οτι πρεπει να εχει μεσα και αντι-dht συστατικα πχ avodart,saw palmetto,green tea,finasteride για τη μειωση της διυδροτεστορονης τοπικα! συν τη ληψη προσκαρ για μειωση της και εσωτερικα!πρεπει δηλαδη και να λουζεσαι με σαμπουαν κετοκοναζολης και να βαζεις μινοξιδιλη για επανεκφυση και σπιρο για μπλοκαρισμα τριχοπτωσης και αλοη για μη ερεθισμους και sides αλλα και τοπικη ή δια του στοματος (ή και τα δυο) αγωγή για την ελαττωση της εμφανισης dht
με το libro shampo μειωνεις σμηγμα και εχεις τη δραση regrowth της κετο...με το dnc-l εχεις και αντι-dht και τριχοπλαστικα συστατικα,,,με τη σιτοστερολη μειωνεις εσωτερικα την δραση της αναγωγασης,με το ιπποφαες μειωνεις το αγχος που ριχνει τα μαλλια αλλα και τις ελευθερες ριζες δεν τις αφηνεις να δρασουν και με το οινοπνευμα εχεις μεγαλη αποροφητικοτητα της σπιρο...στο χερι σου ειναι το τι θα κανεις!
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

show_palmettos είπε:
και με το οινοπνευμα εχεις μεγαλη αποροφητικοτητα της σπιρο...

με το οινοπνευμα περισσοτερο βοηθας στο να διαλυθει η σπιρο και οχι στην απορροφητοκοτητα...
 

Leone

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Παιδια θα ηθελα μια συνταγη να μου δωσετε για spiro με αλοη.Πως τη φτιαχνουμε τι προσθετουμε καθως και σε τι περιεκτικοτητα το καθε συστατικο%.Επισης οταν λεμε αλοη στη spiro πως τη προσθετουμε μεσα(εχω gel αλοης).Αν βαλω παλι οινοπνευμα στη spiro και προσθεσω και αλοη μεσα στη spiro πιστευετε οτι θα εχω παλι ερεθισμο και φαγουρα?Αυτα οσον αφορα τη spiro μαγκες(αυτες ειναι οι αποριες μου).
Τωρα οσον αφορα τη μινοξ σκεφτομαι να βαλω μεσα πρασινο τσαι και χαπια φινας.Τι γνωμη εχετε?Πρασινο τσαι απο το φαρμακειο θα βρω και σε τι μορφη?Και τελος ποσα χαπακια φινα να βαλω μεσα στη μινοξ?Τα χαπια φινας τα λιωνουμε τα κανουμε σκονη η τα βαζουμε οπως ειναι μεσα στη μινοξ?Παιδια αυτες τις αποριες εχω αν μπορειτε βοηθηστε με.Οποιαδηποτε επιπλεον προταση δεκτη.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

genesis

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Leone είπε:
Παιδια θα ηθελα μια συνταγη να μου δωσετε για spiro με αλοη.Πως τη φτιαχνουμε τι προσθετουμε καθως και σε τι περιεκτικοτητα το καθε συστατικο%.Επισης οταν λεμε αλοη στη spiro πως τη προσθετουμε μεσα(εχω gel αλοης).Αν βαλω παλι οινοπνευμα στη spiro και προσθεσω και αλοη μεσα στη spiro πιστευετε οτι θα εχω παλι ερεθισμο και φαγουρα?Αυτα οσον αφορα τη spiro μαγκες(αυτες ειναι οι αποριες μου).
Τωρα οσον αφορα τη μινοξ σκεφτομαι να βαλω μεσα πρασινο τσαι και χαπια φινας.Τι γνωμη εχετε?Πρασινο τσαι απο το φαρμακειο θα βρω και σε τι μορφη?Και τελος ποσα χαπακια φινα να βαλω μεσα στη μινοξ?Τα χαπια φινας τα λιωνουμε τα κανουμε σκονη η τα βαζουμε οπως ειναι μεσα στη μινοξ?Παιδια αυτες τις αποριες εχω αν μπορειτε βοηθηστε με.Οποιαδηποτε επιπλεον προταση δεκτη.Ευχαριστω εκ των προτερων.

δες εδω πως φτιαχνεται..http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,417.0.html μολις το κανει αυτο μετα: δε βαζεις νερο, αν θες δε βαζεις ουτε ppg, αλλα αν δε βαλεις ppg βαλε καμια 10αρια ml παραπανω οινοπνευμα (για να διαλυθει η σπιρο καλυτερα). καλο ειναι βεβαια για να εισαι ΠΙΟ σιγουρος οτι θα διαλυθει η σπιρο να βαλεις και οινοπνευμα και ppg...μετα προσθετεις αλοη...για να φτιαξεις κρεμωδες διαλυμα πρεπει να βαλεις πολυ αλοη...καπου στα 40-60 ml... οποτε το διαλυμα σου θα ειναι περιπου 1% σπιρο, αλλιως, αν βγει ``νερουλο`` απλα θα εχεις μεσα στο διαλυμα σου κομματακια αλοης, που δεν θα διαλυονται καν... επειδη το εκανα (το κρεμωδες εννοω,οχι για πολυ, για κανα μηνα) δε νομιζω οτι αξιζει γτ ειναι πολυ μικρη ποσοτητα σπιρο. για να φτιαξεις μεγαλυτερη ποσοτητα σπιρο πρεπει να διαλυσεις περισσοτερα χαπια aldactone αλλα δεν ειναι εφικτο να γινει στις ιδιες ποσοτητες οινοπνευματος και ppg... να σε πληροφορησω οτι -απ οτι πιστευεται- ειναι καλο αν φτιαξεις σπιρο να βαλεις αποσταγμα πρασινου τσαγιου ή saw παλμεττο...ενα καθαρο dht blocker δηλαδη, αλλα οχι duta!! για μενα, αν θες να φιαξεις σπιρο, κανε 2% , χωρις αλοη, και βαζε μετα απο κανα 15λεπτο αλοη...ή και περισσοτερο απο 15λεπτο, αναλογα με το ποσο μπορεις να αντεξεις χωρις φαγουρες κλπ... και να βαζεις 2 φορες τη μερα...να σου πω ομως, οτι ειδικα αν βαζεις 2 φορες τη μερα η βρωμα δεν παλευεται (καλα αν δε λουστεις ενδιαμεσα αστο...). μπορεις επισης, για να σπασεις λιγο τη μυρωδια να παρεις κανα αιθεριο ελαιο (λεβαντα, βανιλια κλπ) με ψιλοεντονο αρωμα και να βαλεις 4-5 σταγονες (μην βαλεις πολυ απο το αιθεριο γτ μπορει να ερεθισεις πολυ το τριχωτο σου) αλλα και παλι να ξερεις οτι θα μυριζει πολυ, ειδικα αν ιδρωσεις εστω και ελαχιστα...ελπιζω να βοηθησα.
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

φαρμακείο:κουτί Aldactone των 100mg,οινόπνευμα(95%),αλόη τζελ(99%)/supermarket:φίλτρα για Γαλλικό καφέ.
Ρίξτε σε δοχείο που εχει μέσα 40ml οινόπνευματος 15 λιωμένα (στο μίξερ) χάπια Aldactone, βάλτε το καπάκι και ανακατέψτε.
Ρίξτε το αυτό διάλυμα σε άλλο δοχείο,στο οποίο έχετε προσαρμόσει το φίλτρο του καφέ κ
βάλτε το στο ψυγείο για κάμποσες ώρες.Όταν τελειώσετε, προσθέστε στο διάλυμα 50ml αλόη βέρα κ ανακατέψτε καλά.

Με την παραπάνω συνταγή προστατεύουμε τις ρίζες των τριχών της κεφαλής μας από τη δράση της διυδροτεστοστερόνης χωρίς να ερεθίζεται το κεφάλι.
Για την αντιμετώπιση της αλωπεκίας ανδρογενετικού τύπου δε σωνόμαστε μονο με τη συνταγή αυτή αλλα στην αγωγή μας πρέπει να συμπεριλάβουμε και μινοξιδιλή συνδυαζόμενη τοπικά με φιναστερίδη(σαν homemade ή dnc-l που εχει μινοξ-παλμετο σαν έτοιμο) η οποία θα εφαρμόζεται με διαφορά 12 περίπου ωρών απο τη συνταγή της σπίρο αλλα και ένα πολύ καλό σαμπουάν στα συστατικά του οποίου υπαρχει η κετοκοναζόλη σε ποσοστό 2% με το οποίο πρέπει να λουζόμαστε καθημερινά στο μεσοδιάστημα της χρήσης των δύο λοσιόν....σπιρουλίνα και χάπια με ντουταστερίδη ή παλμέτο ή πράσινο τσάι ή τσουκνίδa μπορούν επίσης να βοηθήσουν τη διατήρηση της καλής υγείας των μαλλιών μας!
 
Μπλουζα