ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

arhiatros

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Αυριο θα παρω τα υλικα και θα γινω φαρμακοτριφτης. θα σε ενημερωσω για την παρασκευη του διαλυματος και αν αντιμετωπισα καποιες δυσκολιες στο φιλτραρισμα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakos

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

αν και δεν είναι το καλύτερο thread για αυτό που θέλω να πω, αλλά τεσπα, ας το πω εδώ.

Λοιπόν παραγγελία από mionoxidil.com 2 κουτιά spiro 5%, θεραπεία που σου βγάζει περίπου 3 και κάτι μήνες, συνολικό κόστος 48,50 euro. Το δέμα το έστειλαν με airmail στης 26 Σεπτεμβρίου και σήμερα 5 Οκτωβρίου ήρθε το ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ. Χμμμ δηλαδή περίπου 10 ημερολογιακές ημέρες. Δεν είναι ούτε άσχημα ως χρόνος και ούτε πολύ ακριβά θα έλεγα....
 

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

sovagg είπε:
Το φιλτραρισμα θα το κανεις με φιλτρο καφε??Εγω παντως δυσκολευμαι να παρω μετα το φιλτραριμα ικανη ποσοτητα διαλυματος...Συνηθως δηλ δε σταζει πολυ..Και με προβληματιζει αυτο το θεμα γτ καταληγω να τη βαζω σχεδον αφιλτραριστη στο κεφαλι μου..Αν καταφερεις παντως και τη φτιαξεις,στειλε μου αν δε σου κανει κοπο ενα μνμ να μου πεις πως τα καταφερες περιπου.

Sovagg, το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα αυτό, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το εξής εφόσον δεν παίρνεις αρκετή τελική ποσότητα με το φίλτρο του καφέ.
Στο αρχικό διάλυμα κατά την παρασκευή διέλυσε τα 20 χαπάκια σε 150 ml αλκοόλης ή ακόμη και σε 200 ml, οπότε μετά το φιλτράρισμα να έχεις μια τελική ποσότητα γύρω στα 40-50 ml.
 

BLuEArMy

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

geofish είπε:
Sovagg, το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα αυτό, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το εξής εφόσον δεν παίρνεις αρκετή τελική ποσότητα με το φίλτρο του καφέ.
Στο αρχικό διάλυμα κατά την παρασκευή διέλυσε τα 20 χαπάκια σε 150 ml αλκοόλης ή ακόμη και σε 200 ml, οπότε μετά το φιλτράρισμα να έχεις μια τελική ποσότητα γύρω στα 40-50 ml.

Χμμ.. Σκέφτομαι όμως ότι αυτά τα 40-50ml θα έχουν μόνο 1% spiro και αν στη συνέχεια προσθέσουμε και άλλο τόσο PPG και Νερό , τότε θα είναι μόλις 0,5% ! :-[ Λέω κάτι λάθος;
 

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Όχι δεν έχεις λάθος, το λάθος ειναι δικο μου ξέχασα να το αναφέρω από την βιασύνη μου ότι στην αρχή διαλύεις παραπάνω χάπια ας πούμε 30. Τα 150 ή 200 ml είναι λίγο υπερβολικά αλλά το ανάφερα για να δει σε πρώτη φάση πόση τελική ποσότητα παίρνει.
Πάντως με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω ένα πείραμα με φίλτρο του καφέ και θα σας πω.
 

sovagg

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Οκ geofish δοκιμαζω αυτο που ειπες με 30 χαπακια στα 200ml και θ σε ενημερωσω.
 

Μ32

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Πάμε στο φαρμακείο και αγοράζουμε :
1 κουτάκι ALDACTONE των 100mg
1 φυσιολογικό ορό των 1000ml
1 σύριγγα των 60ml για δοσομετρητή
1 μπουκαλάκι 200ml με σταγονομετρητή

-Βράζουμε σε ένα μπρίκι 200ml φυσιολογικού ορού και καθώς βράζει ρίχνουμε τα 20 χαπάκια του ALDACTONE.
-Ανακατεύουμε αρκετή ώρα μέχρι να λιώσουν όλα τα χαπάκια και να γίνουν "λάσπη" μέσα στο φυσιολογικό ορό.
-Αφήνουμε το διάλυμα να κρυώσει.
-Το βάζουμε σε ένα μπουκαλάκι και το φυλαμε στο ψυγειο.


ως εδω καλα φιλοι μου.εχω μια απορια ομως κ παρ ολο που εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω.ποτε φιλτραρουμε το μιγμα αυτο?εγω προσωπικα θα βαλω κ λιγο οινοπνευνα(βρηκα καποιο που λεγεται ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΟΣ ΛΟΣΙΟΝ και περιεχει αλκοολη στους 70 βαθμους.Γραφει οτι ειναι καταληλη για μασαζ,κ καθαρισμο προσωπου,με αρωμα χαμομιλιου κ οτι δεν ξηραινει το δερμα)Μηπως να βαλω καλυτερα καθαρο οινοπνευμα στους 95 βαθμους?ευχαριστω
 

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Με αφορμή ότι πολλοί φίλοι εδώ μέσα δυσκολεύονται να πάρουν αρκετή τελική ποσότητα διαλύματος κατά το φιλτράρισμα, έχω να προτείνω την εξής πατέντα την οποία δοκίμασα σήμερα με επιτυχία.
Όσοι λοιπόν θέλουν να το παίξουν χημικοί και θέλουν λίγο να παιδευτούν ας κάνουν το εξής

-Υλικά που θα χρειαστούν
-Μια σύριγγα των 10ml η 20 ml η ακόμη καλύτερα αν υπάρχει μεγαλύτερη. (από το φαρμακείο).
-Φίλτρο του καφέ
-Βαμβάκι
-1 κουτί aldactone (20 χαπάκια των 100mg)
-Αλκοόλη
-Αφιονισμένο νερό
-Προπ/γρυκολη

Ουσιαστικά δεν λέω τίποτα καινούργιο για τα υλικά εκτός του βαμβακιού, αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος παρασκευής και ειδικά αυτό του φιλτραρίσματος.

Λοιπόν το γράφω ξανά κυρίως για τους καινούργιους.
Έτσι για διάλυμα 100 ml, θα διαλύσουμε τα 20 χαπάκια σε ποσότητα αλκοόλης (πχ. 50-60 ml) ανακατεύουμε καλά και το αφήνουμε στο ψυγείο για 24 ώρες.
Την επόμενη το ξανά ανακατεύουμε καλά και κάνουμε το φιλτράρισμα.
Πριν όμως ξεκινήσουμε το φιλτράρισμα θα κάνουμε το εξής
Παίρνουμε την σύριγγα και βγάζουμε το εμβολο.
-Κόβουμε ένα κομμάτι από το φίλτρο του καφέ περίπου 1 cm2. Με ένα στύλο η ένα μολύβι περνάμε το χαρτάκι και το τοποθετούμε μέσα στην σύριγγα μέχρι την βάση που είναι η οπή. Το τοποθετούμε έτσι ώστε να πατήσει όσο το δυνατόν πιο επίπεδα στην βάση (Φώτο 1)
- παίρνουμε κομμάτι από βαμβάκι και το τοποθετούμε και αυτό μέσα στην σύριγγα και το πατάμε με το στύλο η μολύβι για να συμπιεστεί καλά. Καλό είναι το βαμβάκι μέσα να είναι το ένα πέμπτο της αρίθμησης της σύριγγας (δηλ. αν η σύριγγα είναι των 10 ml τα 2 από την βάση να είναι βαμβάκι. (Φώτο 2).
- αφού τα έχουμε κάνει αυτά κάνουμε το φιλτράρισμα δηλ. παίρνουμε μια ποσότητα από το αρχικό διάλυμα και το βάζουμε στην σύριγγα μέχρι περίπου να γεμίσει. Βάζουμε το εμβολο σύριγγα και πιέζουμε ώστε να πάρουμε το τελικό διάλυμα σε ένα μπουκαλάκι (Φώτο 3).

Εάν έχουμε μικρή σύριγγα το επαναλαμβάνουμε την διαδικασία τόσες φορές μέχρι να περάσει όλη η ποσότητα από το αρχικό διάλυμα.
Αφού τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία τότε προσθέτουμε την προ/γλυκόλη και το αφιονισμένο νερό μέχρι τα 100 ml

Καλή επιτυχία. Ελπίζω να είμαι κατανοητός
 

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Επειδή για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να επισυνάψω της φωτογραφίες τις πρόσθεσα στην εικονοθήκη και εκεί μπορείτε να τις δείτε.
 

sovagg

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

geofish είπε:
Με αφορμή ότι πολλοί φίλοι εδώ μέσα δυσκολεύονται να πάρουν αρκετή τελική ποσότητα διαλύματος κατά το φιλτράρισμα, έχω να προτείνω την εξής πατέντα την οποία δοκίμασα σήμερα με επιτυχία.
Όσοι λοιπόν θέλουν να το παίξουν χημικοί και θέλουν λίγο να παιδευτούν ας κάνουν το εξής

-Υλικά που θα χρειαστούν
-Μια σύριγγα των 10ml η 20 ml η ακόμη καλύτερα αν υπάρχει μεγαλύτερη. (από το φαρμακείο).
-Φίλτρο του καφέ
-Βαμβάκι
-1 κουτί aldactone (20 χαπάκια των 100mg)
-Αλκοόλη
-Αφιονισμένο νερό
-Προπ/γρυκολη

Ουσιαστικά δεν λέω τίποτα καινούργιο για τα υλικά εκτός του βαμβακιού, αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος παρασκευής και ειδικά αυτό του φιλτραρίσματος.

Λοιπόν το γράφω ξανά κυρίως για τους καινούργιους.
Έτσι για διάλυμα 100 ml, θα διαλύσουμε τα 20 χαπάκια σε ποσότητα αλκοόλης (πχ. 50-60 ml) ανακατεύουμε καλά και το αφήνουμε στο ψυγείο για 24 ώρες.
Την επόμενη το ξανά ανακατεύουμε καλά και κάνουμε το φιλτράρισμα.
Πριν όμως ξεκινήσουμε το φιλτράρισμα θα κάνουμε το εξής
Παίρνουμε την σύριγγα και βγάζουμε το εμβολο.
-Κόβουμε ένα κομμάτι από το φίλτρο του καφέ περίπου 1 cm2. Με ένα στύλο η ένα μολύβι περνάμε το χαρτάκι και το τοποθετούμε μέσα στην σύριγγα μέχρι την βάση που είναι η οπή. Το τοποθετούμε έτσι ώστε να πατήσει όσο το δυνατόν πιο επίπεδα στην βάση (Φώτο 1)
- παίρνουμε κομμάτι από βαμβάκι και το τοποθετούμε και αυτό μέσα στην σύριγγα και το πατάμε με το στύλο η μολύβι για να συμπιεστεί καλά. Καλό είναι το βαμβάκι μέσα να είναι το ένα πέμπτο της αρίθμησης της σύριγγας (δηλ. αν η σύριγγα είναι των 10 ml τα 2 από την βάση να είναι βαμβάκι. (Φώτο 2).
- αφού τα έχουμε κάνει αυτά κάνουμε το φιλτράρισμα δηλ. παίρνουμε μια ποσότητα από το αρχικό διάλυμα και το βάζουμε στην σύριγγα μέχρι περίπου να γεμίσει. Βάζουμε το εμβολο σύριγγα και πιέζουμε ώστε να πάρουμε το τελικό διάλυμα σε ένα μπουκαλάκι (Φώτο 3).

Εάν έχουμε μικρή σύριγγα το επαναλαμβάνουμε την διαδικασία τόσες φορές μέχρι να περάσει όλη η ποσότητα από το αρχικό διάλυμα.
Αφού τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία τότε προσθέτουμε την προ/γλυκόλη και το αφιονισμένο νερό μέχρι τα 100 ml

Καλή επιτυχία. Ελπίζω να είμαι κατανοητός

Φαινεται καλη η σκεψη σου.Αντε να δουμε αν θα τα καταφερουμε τελικα...
 

arhiatros

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

φιλε sovag εφτιαξα το διαλυμα οπως ακριβως λεει η συνταγη του Ακη, τωρα το χω βαλει στο ψυγειο να στραγγισει απο το φιλτρο του καφε. το χω κανα μισαωρο και οπως το παρακολουθω σταζει σταγονιτσα σταγονιτσα.. θα περιμενω να δω αν το πρωι θα μου εχει δωσει αρκετο καθαρο διαλυμα. Αν και οπως το βλεπω πρεπει να εχεις δικιο... Ξέρεις μαλλον τι γινεται? μαλλον
παει το ιζημα που δημιουργειται και μαλλον φραζει τους πορους του φιλτρου οποτε μετα δυσκολα στραγγιζει.. δε ξερω μηπως θα έπρεπε να αλλαζουμε ανα δυωρο τα φιλτρα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ρε παιδια τελικα πως να το κανω το διαλυμα?να το κανω με φιλτρο του καφε η οχι?θα μου δωσει ικανοποιητικγη η ποσοτητα,και 1% σπιρονολακτονη η τσαμπα τα πειραματα και το κοπο...φιουφ με μπερδεψες με το βαμβακι και το μολυβι..δε πιστευω να κανει μπουμ :tease:
 

sovagg

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

arhiatros είπε:
φιλε sovag εφτιαξα το διαλυμα οπως ακριβως λεει η συνταγη του Ακη, τωρα το χω βαλει στο ψυγειο να στραγγισει απο το φιλτρο του καφε. το χω κανα μισαωρο και οπως το παρακολουθω σταζει σταγονιτσα σταγονιτσα.. θα περιμενω να δω αν το πρωι θα μου εχει δωσει αρκετο καθαρο διαλυμα. Αν και οπως το βλεπω πρεπει να εχεις δικιο... Ξέρεις μαλλον τι γινεται? μαλλον
παει το ιζημα που δημιουργειται και μαλλον φραζει τους πορους του φιλτρου οποτε μετα δυσκολα στραγγιζει.. δε ξερω μηπως θα έπρεπε να αλλαζουμε ανα δυωρο τα φιλτρα...

Μεχρι το πρωι??Εγω το ειχα 2 μερες να σταζει και παλι μου εδωσε 5ml διαλυμα(σχεδον τπτ δηλ).Ναι συμφωνω στο οτι φραζουν οι ποροι του φιλτρου απ το ιζημα..Θα προσπαθησω παντως αυριο το νεο τροπο του geofish με το βαμβακι να δω αν θα το πετυχω..
 

arhiatros

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

και εγω επειδη το εβλεπα να μη σταζει... αλλαξα το φιλτρο και στραγγιξα το παλιο στο καινουργιο φιλτρο με τα χερια.. ετσι στο παλιο φιλτρο εμεινε μονο το ιζημα που το πεταξα.. περιμενω να δω αποτελεσματα το πρωι.
 

Μ32

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Θεωρητικα το κολπακι με τη συριγγα εχει καλες πιθανοτητες.βεβαια με απασχολει το γεγονος οτι τ ιζιμα μπορει να εχει ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.μηπως ειναι καλυτερα να το βαζουμε αφιλτραριστο?
 

spi

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ναι Guys μηπως αφιλτραριστο θα μας βγαλει απο ολο αυτο το κοπο και θα μας δωσει παραπανω ευεργετικες ουσιες?
 

arhiatros

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

σωστος ο προβληματισμος και εγω το σκεφτηκα... οποιος γνωριζει ας απαντησει!
 

Μ32

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

και θα ηταν καλυτερα να μας πει καποιος που εχει κανει κ τις 2 μεθοδους,κ με ιζημα κ χωρις.
 

geofish

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Λοιπόν να το ξεκαθαρίσουμε. Το aldactone έχει σαν δραστική ουσία την σπρειρονολακτόνη και καμία άλλη. Όλες οι υπόλοιπες ουσίες που περιέχει είναι τα έκδοχα και είναι αδρανείς. Ο λόγος που υπάρχουν είναι ότι χρησιμοποιούνται σαν συντηρητικά, διαλυτικά, σταθεροποιητές, βελτιωτικά γεύσης, χρωστικές.
Στο ίζημα δεν μένει η σπρειρονολακτόνη γιατί διαλύεται στην αλκοόλη και περνάει στο τελικό διάλυμα σχεδόν όλη εφόσον περάσει και όλη η ποσότητα αλκοόλης και δεν έχει δεσμευτεί μέσα στο ίζημα ή δεν μπορεί να φιλτραριστεί.
Για αυτό ανέφερα και την πατέντα παραπάνω.
 

BLuEArMy

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Εγώ προμηθεύτηκα σήμερα τα υλικά και προσπάθησα για πρώτη φορά! Λοιπόν όταν προσπάθησα να λιώσω τα χάπια.. βγήκε πολύ εύκολα η σκόνη απο μέσα και διαχωρήστηκε απο το κέλυφος! Τα έριξα ΟΛΑ ΜΑΖΙ στο οινοπνευμα για να διαλυθούν! Μήπως θα ταν καλύτερα να αφαιρέσω το κέλυφος; εκεί δε περιλαμβάνονται όλα τα έκδοχα; Ή καλά έκανα που τα διέλυσα κι αυτά μέσα!;
 
Μπλουζα