ΑΑ, κακή ψυχολογία, λανθασμένες επιλογές και απόγνωση

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μου ειδα και αυτο που ειπες για φωτοβολταικο κλπ... και τον @oreo τον ειπαν ασβοκουναβο χαχαχαχα
Δηλαδη με συγχωρεις, εσυ γιατι παρεξηγηθηκες και αυτος οχι >>?????

Και επειδη βλεπω νομιζεις οτι οι γκομενες και γενικοτερα ο περισσοτερος κοσμος εχει την ευκαιρια να ασχοληθει με το μαλλι και ανα αυτο ειναι προβλημα.
Σε πληροφορω πως οι περισσοτεροι εχουν πολυ σοβαροτερα θεματα, οικονομικα υγειας κλπ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Το προβλημα δεν ειναι το μαλλι εδω.
Ανατρεξε σε βοηθεια ειδικου.ΧΘΕΣ!!
Αυτο ειναι το καλυτερο δωρο που θα κανεις στο εαυτο σου!!!!


Μετα και το μαλλι θα φτιαξεις και ολα. Τωρα ομως ανα αυριο το πρωι ξυπνουσες με το μαλλι πυκνο τερμα, παλι καπου αλλου θα εβρισκες το θεμα!!!
Συμφωνώ με τον φίλο και βάζω μια φωτό για να δείς ποιόν επέλεξε μια πολύ όμορφη γυναίκα δημόσια. Είμαι σχεδόν 99% σίγουρος οτι το παλικάρι έχει πολλά κιλά προσωπικότητα γιατί λεφτά η κα κάμερον έχει μπόλικα...
υγ. 9 χρόνια γάμος...
diaz-talksb.jpg
 

ntinzerv

Member
Καλησπέρα σε όλους.
Αποφάσισα και γω να μοιραστώ την εμπειρία μου, βλέποντας ότι αρκετοί αντιμετωπίζουν εδώ το ίδιο πρόβλημα υγείας.Γιατι για μένα και για πολλούς ειδικούς η ΑΑ είναι ένα δυνητικό πρόβλημα υγείας.Περισσοτερο παρακινηθηκα από το ποστ ενός συνομιληκου μου,που ήταν πραγματικά λες και το έγραψα εγώ.
Είμαι 27 ετών και τα πρώτα σημάδια αραίωσης ξεκίνησαν στα 17,ναι καλά διαβάζετε.Ηδη πριν κλείσω τα 19 μου είχα αραίωση διόλου ευκαταφρόνητη στο μπροστά μέρος.Ξεκινησα λοιπόν με μινοξιδιλη οπως οι περισσότεροι.Παροτι το ακολουθούσα πιστά,δεν έβλεπα αποτέλεσμα, άρχισε ήδη να με ενοχλεί πάρα πολύ και τότε έκανα το μεγαλύτερο λάθος που μπορούσα.Πηγε η μητέρα μου στη ΔΕΘ στο περίπτερο μιας κλινικής και έκλεισε μεταμόσχευση.Χωρις περαιτέρω έρευνα.Δεχτηκα λοιπόν με ένα σχετικά μικρό κόστος και σταμάτησα κάθε θεραπεία γιατί μου είπαν ότι θα σου βάζουμε οπότε χρειάζεται και θα έχεις μια χαρά μαλλιά.Αποτελεσμα μετά από περίπου ενάμιση χρόνο να έχω ένα κάκιστο αποτέλεσμα μπροστά, διαλυμένη δοτρια περιοχή που δεν μου επιτρέπει να κουρευω τα μαλλιά μου κοντά και διάσπαρτη αραίωση στο υπόλοιπο του κεφαλιού.Πλεον με τα χρόνια η κατάσταση προοδευτικά χειροτέρεψε και έχω φτάσει στα 27 μου να έχω το κούρεμα του 80χρονου θείου μου.Εχω διαλυθεί ψυχολογικά,δεν θέλω να βγαίνω έξω,δεν γνωρίζω κοπέλες,δεν φλερτάρω,δεν ζω.Παλευω στον καθρέφτη να καμουφλαρω ότι μπορώ αλλά δεν.Καθημερινα γίνομαι λήπτης προσβολών,όπως σκύψε λίγο να χτενιστω,το καλοκαίρι να σε πάρουμε για φωτοβολταϊκο και διάφορα τέτοια που λίγο πολύ όλοι έχουμε ακούσει.
Σε μένα που έχασα και τον πατέρα μου στα 16 και έχω και κατάθλιψη η ΑΑ είναι το μαρτύριο της σταγόνας.Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο.Ζω για τη μέρα που θα έχω μαλλιά.Θα κάνω τα πάντα για να τα αποκτήσω.Υπερβολη? Ίσως.Παρ όλα αυτά έτσι νιώθω.Πηγα πριν ένα μήνα σε δύο κλινικές.Οι μεν μου είπαν να κάνω απλά ένα prp, χωρίς καμία αγωγή,με κόστος γύρω στα 600,οι δε μεταμόσχευση,prp και αγωγή στα 7.200.Ποιον να πιστέψεις?Και παρότι δεν τα έχω τα 7.200 αν μου επιβεβαιώσουν ότι θα έχω αποτέλεσμα θα πουλήσω το σπιτι που μου άφησε ο παππούς μου και θα τα δώσω.Δεν θα ξαναβγω έξω,δεν θα ξαναβάλω βενζίνη στο αυτοκίνητο.Αρκει να πάψει αυτό το μαρτύριο.Τα μαλλιά είναι αρχοντιά ρε παιδιά.Ειναι κύρος.Η αραίωση είναι μιζέρια.Νιωθω ότι δεν αξίζω τίποτα ότι θα χάσω δουλειές,δεν θα βρω ποτέ κοπέλα.Και τις γυναίκες τις δικαιολογώ.Ποια νέα κοπέλα θέλει να έχει δίπλα το κακέκτυπο του πατέρα της?Να τα χάσεις στα 45 ναι.Οχι στα 23.Βαρεθηκα να ακούω τις ίδιες ανοησίες,για τον Τζέισον Στέιθαμ και τον Βιντ Ντίζελ και να φοράω τραγιασκα λες και ζούμε στο 30.Μεγαλο φαρμάκι η ΑΑ.Εκτος των άλλων είναι το βασικότερο σημάδι γήρανσης.Ειμαι με συνομιληκους μου και με κάνουν πάντα για μεγαλύτερο.Θα ανεβάσω και φωτογραφίες για να μου πείτε τις απόψεις σας.Θερμη παράκληση,να μου απαντήσουν μόνο άτομα με το ίδιο πρόβλημα,ή άτομα που είναι σχετικά.Τα "δεν είναι σημαντικα τα μαλλιά" τα έχω ακούσει πολλές φορές.
Φίλε δε θα σ πω όλα αυτά που λένε εδώ μερικοί περί μη σε νοιαζουν τα μαλλια κλπ αφού σε νοιαζουν προφανώς όπως κι εμένα και όλους όσους είναι εδώ. Λοιπόν πας σ ενα γιατρό, (εγώ πάω στον Αργυρίου) και κοιτάς για θεραπείες. Εγώ προσωπικά κάνω αρκετές για ν χω τα μέγιστο αποτέλεσμα. Εγώ χρησιμοποιώ φίνα, lllt καπέλο, prp, derma roller, βιταμίνες κι ένα σαμπουαν cystiphane biorga. Υπάρχει και η μινοξιδιλη αλλά εγώ δε τη μπορώ ούτε τοπικά ούτε απ το στόμα. Είμαι 24 και αν να τα χα ξεκινήσει πιο νωρίς θα μουν ακόμα καλύτερος στο μαλλί αλλά και τωρα είμαι φουλ ευχαριστημενος!!
 

nick90

Well-Known Member
Εγώ θα ήθελα να σταθώ σε κάτι άλλο. Το συγκεκριμένο νήμα δεν θα θυμίζει πολύ το νήμα του xristos31 'Ψυχολογία υπό το 0" ;

 

Kostas97

Well-Known Member
Εγώ θα ήθελα να σταθώ σε κάτι άλλο. Το συγκεκριμένο νήμα δεν θα θυμίζει πολύ το νήμα του xristos31 'Ψυχολογία υπό το 0" ;

Το παρατηρησα και γω ... Επειδη ομως ειναι ευαισθητο το θεμα ας μη ξεκινησουμε συζητησεις εδω.
 

oikodomos

Member
Θέλω να μιλήσω λίγο για το ψυχολογικο κομμάτι της υπόθεσης.
7 χιλιάδες για μεταμόσχευση σε ποιον γιατρό; γιατί 7k σημαίνουν πολλά μοσχεύματα. Αν τα έχεις αυτά τα μοσχεύματα και αυτά τα λεφτά τότε μπορείς να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα από κάποιον καλό γιατρό του εξωτερικού.
Λες ότι είσαι διατεθειμένος να πουλήσεις σπίτι.
Η άποψη μου είναι ότι και 5 βίλες να έχεις με ακριβά αμάξια κλπ δεν έχουν κανένα νόημα και σημασία από την στιγμή που έχεις κατάθληψη και είσαι δυστυχισμένος.
Προτιμότερο να μην έχεις τίποτα αλλά να είσαι ευτυχισμένος και να χαίρεσαι την ζωή σου μακριά από κατάθληψη και ψυχολογικά.
Οπότε αν έχεις αυτή την δυνατότητα ξεκινάς μια αναζήτηση γιατρού και κλινικής παίρνεις απόψεις και προσφορές. Δεν πας στο πρώτο που βρίσκεις, και με τέτοιο μπάτζετ πας στους καλύτερους με το καλύτερο αποτέλεσμα όπως ο κοντε.
Υπάρχει λύση και ελπίδα στο προβλημα σου οπότε πάρε τα πάνω σου και πάρε κουράγιο γιατί αν το αποφασίσεις θα μπορέσεις να αλλάξεις την ζωή σου και να διορθώσεις το πρόβλημα σου.
Σίγουρα δεν θα έχεις επιτυχία στις γυναικες επειδή θα έχεις μαλλιά, αλλά θα νιώθεις καλά με τον εαυτό σου και έτσι θα έχεις επιτυχία με τις γυναίκες.
Τέλος αν θες οπωσδήποτε βάλε φωτός εδώ για μια εκτίμηση. Επίσης πες μας πόσα grafts έβαλες στην πρώτη και που.
Είναι σημαντικό εδώ να γνωρίζουμε που γίνονται καλές δουλειές και που όχι έτσι ώστε να μπορούμε να βοηθήσουμε στο μέλλον και άλλους. Όπως επίσης σε ποιον γιατρό πήγες για και πόσα grafts σου είπε για 7 χιλιάδες.
Τέλος και σημαντικότερο. Ξεκίνα χτες φιναστεριδη. Είσαι 27.μονο να δώσει έχει.
δεν θα εδινα ομως σε καμια περιπτωση φιναστεριδη σε ατομο οταν βρισκεται σε τετοια ψυχολογικη κατασταση. Μπορει να του δημιουργησει περισσοτερα προβληματα και να βρεθει στο χειλος του γκρεμου. Πρωτα να τα βρει με τον εαυτο του. Ισως να τα ξυρισει κιολας αν ειναι εντονο το προβλημα και μετα κανει το πλανο μεταμοσχευσης και ληψης φαρμακων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Το προβλημα που δεν ειανι το μαλλι δε αυτη την περιπτωση παιδια. Φορουμ τριχοπτωσης ειμαστε αλλα εδω ειναι πιο βαθυ.
Οσο νωριτερα καποιος απευθυνθει σε ειδικο ψυχικης υγειας τοσο καλυτερα για εκεινον!
 

oikodomos

Member
Το παρατηρησα και γω ... Επειδη ομως ειναι ευαισθητο το θεμα ας μη ξεκινησουμε συζητησεις εδω.
Θεωρω αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο ζουμε ενα δραμα το 2021 οταν η εξωτερικη μας εμφανιση δεχεται ζημια. Τους νιωθω απολυτα. Το θεμα ειναι να εισαι μαχητης και να βγεις απο αυτην την καταιγιδα ειτε με βοηθεια ειδικου, ειτε συγγενων ειτε του ιδιου σου του εαυτου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Θεωρω αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο ζουμε ενα δραμα το 2021 οταν η εξωτερικη μας εμφανιση δεχεται ζημια. Τους νιωθω απολυτα. Το θεμα ειναι να εισαι μαχητης και να βγεις απο αυτην την καταιγιδα ειτε με βοηθεια ειδικου, ειτε συγγενων ειτε του ιδιου σου του εαυτου.
Αν καποιος περαν του μαλλιου δεν εχει να παρουσιασει τιποτα αλλο, κακο του κεφαλιου του.
Σου μιλαω ειλικρινα, δεν ξερω ουτε εναν που ειχε περαση σε γυναικες με μαλλι και χωρις μαλλι την εχασε. Ή με αλλαγη στο κουρεμα που λενε καποιοι.

Οταν καποιος τα χανει και θεβρει οτι αυτο του στερει την επαφη με το αντιθετο φυλο ειναι δεδομενο οτι και με μαλλι δεν ειχε επαφες.
Τωρα το μαλλι αποτελει εξιλαστηριο θυμα.
 

nick90

Well-Known Member
Το παρατηρησα και γω ... Επειδη ομως ειναι ευαισθητο το θεμα ας μη ξεκινησουμε συζητησεις εδω.
Λογικό ειναι να το παρατήρησες. Οποιος είχε διαβάσει εκείνο το νήμα και τι έγραφε αμέσως πάει το μυαλό του εκεί... Τέλος πάντων
 

oikodomos

Member
Αν καποιος περαν του μαλλιου δεν εχει να παρουσιασει τιποτα αλλο, κακο του κεφαλιου του.
Σου μιλαω ειλικρινα, δεν ξερω ουτε εναν που ειχε περαση σε γυναικες με μαλλι και χωρις μαλλι την εχασε. Ή με αλλαγη στο κουρεμα που λενε καποιοι.

Οταν καποιος τα χανει και θεβρει οτι αυτο του στερει την επαφη με το αντιθετο φυλο ειναι δεδομενο οτι και με μαλλι δεν ειχε επαφες.
Τωρα το μαλλι αποτελει εξιλαστηριο θυμα.
Δεν αντιλεγω. Σωστα τα οσα λες. Το μαλλι ειναι η κορυφη του παγοβουνου και υπαρχουν και αλλα προβληματα που θα πρεπει να λυσει με την εαυτο του απο εκει και περα οταν ερχεται και αυτο το θεμα των μαλλιων στην επιφανεια τοτε λυγιζεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
δεν θα εδινα ομως σε καμια περιπτωση φιναστεριδη σε ατομο οταν βρισκεται σε τετοια ψυχολογικη κατασταση. Μπορει να του δημιουργησει περισσοτερα προβληματα και να βρεθει στο χειλος του γκρεμου. Πρωτα να τα βρει με τον εαυτο του. Ισως να τα ξυρισει κιολας αν ειναι εντονο το προβλημα και μετα κανει το πλανο μεταμοσχευσης και ληψης φαρμακων.
5htp συμπλήρωμα 100mg μόνο τις μέρες που παίρνω φίνα (3χ) και όλα καλά, πίνω νερό στο όνομα του.
 

dlazaros

Well-Known Member
Απο εκεί και πέρα ας είμαστε ειλικρινείς, αν είσαι παπάρας με τις γυναίκες τότε είσαι και με μαλλιά είσαι και χωρίς είσαι και παχύς είσαι και λεπτός. Τα μαλλιά είναι τα φτερά του παγωνιού που κλαίει επειδή έχει άσχημα πόδια..
 

Kostas97

Well-Known Member
Απο εκεί και πέρα ας είμαστε ειλικρινείς, αν είσαι παπάρας με τις γυναίκες τότε είσαι και με μαλλιά είσαι και χωρίς είσαι και παχύς είσαι και λεπτός. Τα μαλλιά είναι τα φτερά του παγωνιού που κλαίει επειδή έχει άσχημα πόδια...
Φιλε Λαζαρε ακριβως. Και αυτο το καταλαβαινει καποιος που εχει κυκλοφορησει.
Αν εισαι ολη μερα μεσα με τις ανασφαλειες σου, νομιζεις πραγματα που δεν ισχυουν στην πραγματικη ζωη.
 

dlazaros

Well-Known Member
Φιλε Λαζαρε ακριβως. Και αυτο το καταλαβαινει καποιος που εχει κυκλοφορησει.
Αν εισαι ολη μερα μεσα με τις ανασφαλειες σου, νομιζεις πραγματα που δεν ισχυουν στην πραγματικη ζωη.
Έτσι είναι φίλε μου, απο εκεί και πέρα ο φίλος και κάθε φίλος που έχει ψυχολογία υπό το μηδέν και δεν κάνει έστω το πρώτο βήμα να βγάλει φωτό και να ακούσει λύσεις είναι σαν τον ζητιάνο που θέλει καλύτερη ζωή αλλά είναι κάθε μέρα στην γωνία κλαίγοντας την μοίρα του που δεν του έδωσε αυτά που ονειρευόταν αλλά δεν ζητάει βοήθεια... ζητάει μόνο χρήματα...

υγ. μου βγάζετε τον φιλόσοφο απο μέσα μου εδω...
 

Kostas97

Well-Known Member
Και ενα χαρακτηριστικο τετοιων ανθρωπων ειναι το εξης. Οταν τους λες οτι αυτο που τους προβληματιζει δεν ειναι το προβλημα τους, δε σε ακουν. Σου λενε αυτα μου τα παν και αλλοι.
Δεν θελουν να βρουν λυση, αλλα θελουν να ριχνουν καπου το προβλημα.
Γιατι για να βρεις λυση πρεπει να σηκωσεις αναστημα και να βγεις απο αυτες τις μιζερες σκεψεις .
 

dlazaros

Well-Known Member
Και ενα χαρακτηριστικο τετοιων ανθρωπων ειναι το εξης. Οταν τους λες οτι αυτο που τους προβληματιζει δεν ειναι το προβλημα τους, δε σε ακουν. Σου λενε αυτα μου τα παν και αλλοι.
Δεν θελουν να βρουν λυση, αλλα θελουν να ριχνουν καπου το προβλημα.
Γιατι για να βρεις λυση πρεπει να σηκωσεις αναστημα και να βγεις απο αυτες τις μιζερες σκεψεις .
Η ζωή δεν μου φέρθηκε πάντα καλά, αλλά αυτό που κατάλαβα όταν έφτασα στον πάτο ήταν οτι έχεις επιλογές. Η πρώτη είναι να ξανασηκωθείς και να ξαναρχίσεις απο την αρχή (δεν έχει πιο κάτω... μόνο πάνω πάει τώρα), η δεύτερη είναι να μάθεις να ψαρεύεις και οχι να σου δώσουν ψάρια (μάθε κάτι νέο για να γίνει αυτό που θές... ξεκίνα, κάνε κάτι αναπάντεχο, διαφορετικό), και η τρίτη είναι να καταλάβεις οτι σήμερα είσαι άλλος ανθρωπος απο αυτόν που ήξερες χθές (μέρα με την μέρα πλησιάζεις σε αυτό που δουλεύεις να γίνεις, δεν γίνεται σε μια μέρα και δεν στο χαρίζουν)...
 

tol

Well-Known Member
Το θεμα ειναι να εισαι μαχητης και να βγεις απο αυτην την καταιγιδα ειτε με βοηθεια ειδικου, ειτε συγγενων ειτε του ιδιου σου του εαυτου.

Φιλε οικοδομε, δραττομαι της ευκαριας και παραθετω την προσωπικη μου αποψη επι του θεματος.

Προσωπικα, οπως ο καθενας αλλωστε, αντιμετωπισα κατα καιρους προβληματα και αδιεξοδα.

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν απευθυνθηκα σε ειδικους. Ποτέ δεν πιστεψα οτι η λυση στο προβλημα θα ερθει εξωθεν.

Η προσωπικη μου βιοθεωρια ειναι μια...

Ο ιδιος ο ανθρωπος ειναι ρυθμιστης της τυχης/μοιρας του. Ο ιδιος ο ανθρωπος, στηριζομενος αποκλειστικα στον εαυτο του, διαμορφωνει το παρον και το μελλον του.

Ο Μεσσιανισμος για μενα ειναι μια εντελως παραταιρη κοσμοθεωρια.

Οταν πνιγεσαι, οταν βουλιαζεις, μην περιμενεις καποιο θαυμα, καποια εξωτερικη δυναμη που θα σε βοηθησει.

Πιασου απο τον εαυτο σου, οπλισου με δυναμη, υπομονη και θεληση. Ξεπερασε τις δυναμεις σου, δωσε ολο το "ειναι", την ψυχη σου, ωστε να βελτιωσεις την κατασταση.

Μη μενεις αδρανης, μην παραιτησαι. Να σκεφτεσαι οτι πρεπει να κάνεις τα αδυνατα δυνατα, για ξεφυγεις απο τον βρογχο των προβληματων που σε πνιγει.

Επομενως, η συμβουλη που θα εδινα και στον απελπισμενο φιλο μας και σε ολους, ειναι...

"Μην αφηνετε το κακο να κυριαρχησει...σηκωθειτε απο ντιβανια, καναπεδες, κρεβατια (οπως θα ελεγε μια ψυχη :p :D ) και παρτε την τυχη στα χερια σας".

Δεν σας αρεσει η εξωτερικη εμφανιση; Καντε οτιδηποτε περνα απο τα χερια σας να τη βελτιωσετε. Θεραπεια μαλλιων, εξασκηση σωματος...

Δεν σας ικανοποιει η κοινωνικη αποδοχη που εχετε; Βελτιωστε ολα τα αρνητικα του χαρακτηρα σας, χτιστε μια αξιολογη προσωπικοτητα που θα κερδισει τον αυθορμητο σεβασμο των αλλων.

Και παντοτε να εχετε υποψη σας...

"Με τα λογια χτιζω ανωγεια και κατωγεια"

Οσα εγραψα, για να πραγματοποιηθουν, θελουν εργα. Θελουν κοπο, θυσιες, αστειρευτη θεληση.

Μην ψαχνετε για Μεσσιες και λυτρωτες.

Ο ιδιος ο εαυτος σας θα σας λυτρωσει και θα μετατρεψει τον Γολγοθα απο κρανιου τοπο σε χωρα της επαγγελιας.
 

oreo

Well-Known Member
Συμφωνώ με τον φίλο και βάζω μια φωτό για να δείς ποιόν επέλεξε μια πολύ όμορφη γυναίκα δημόσια. Είμαι σχεδόν 99% σίγουρος οτι το παλικάρι έχει πολλά κιλά προσωπικότητα γιατί λεφτά η κα κάμερον έχει μπόλικα...
υγ. 9 χρόνια γάμος...
Προβολή συνημμένου 44096
Πρέπει να πούμε εδώ όμως οτι το είχε φορτωμένο σασί με χιλιόμετρα η κυρία
 
Μπλουζα