ΑΑ, κακή ψυχολογία, λανθασμένες επιλογές και απόγνωση

RyanStack

New Member
Καλησπέρα σε όλους.
Αποφάσισα και γω να μοιραστώ την εμπειρία μου, βλέποντας ότι αρκετοί αντιμετωπίζουν εδώ το ίδιο πρόβλημα υγείας.Γιατι για μένα και για πολλούς ειδικούς η ΑΑ είναι ένα δυνητικό πρόβλημα υγείας.Περισσοτερο παρακινηθηκα από το ποστ ενός συνομιληκου μου,που ήταν πραγματικά λες και το έγραψα εγώ.
Είμαι 27 ετών και τα πρώτα σημάδια αραίωσης ξεκίνησαν στα 17,ναι καλά διαβάζετε.Ηδη πριν κλείσω τα 19 μου είχα αραίωση διόλου ευκαταφρόνητη στο μπροστά μέρος.Ξεκινησα λοιπόν με μινοξιδιλη οπως οι περισσότεροι.Παροτι το ακολουθούσα πιστά,δεν έβλεπα αποτέλεσμα, άρχισε ήδη να με ενοχλεί πάρα πολύ και τότε έκανα το μεγαλύτερο λάθος που μπορούσα.Πηγε η μητέρα μου στη ΔΕΘ στο περίπτερο μιας κλινικής και έκλεισε μεταμόσχευση.Χωρις περαιτέρω έρευνα.Δεχτηκα λοιπόν με ένα σχετικά μικρό κόστος και σταμάτησα κάθε θεραπεία γιατί μου είπαν ότι θα σου βάζουμε οπότε χρειάζεται και θα έχεις μια χαρά μαλλιά.Αποτελεσμα μετά από περίπου ενάμιση χρόνο να έχω ένα κάκιστο αποτέλεσμα μπροστά, διαλυμένη δοτρια περιοχή που δεν μου επιτρέπει να κουρευω τα μαλλιά μου κοντά και διάσπαρτη αραίωση στο υπόλοιπο του κεφαλιού.Πλεον με τα χρόνια η κατάσταση προοδευτικά χειροτέρεψε και έχω φτάσει στα 27 μου να έχω το κούρεμα του 80χρονου θείου μου.Εχω διαλυθεί ψυχολογικά,δεν θέλω να βγαίνω έξω,δεν γνωρίζω κοπέλες,δεν φλερτάρω,δεν ζω.Παλευω στον καθρέφτη να καμουφλαρω ότι μπορώ αλλά δεν.Καθημερινα γίνομαι λήπτης προσβολών,όπως σκύψε λίγο να χτενιστω,το καλοκαίρι να σε πάρουμε για φωτοβολταϊκο και διάφορα τέτοια που λίγο πολύ όλοι έχουμε ακούσει.
Σε μένα που έχασα και τον πατέρα μου στα 16 και έχω και κατάθλιψη η ΑΑ είναι το μαρτύριο της σταγόνας.Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο.Ζω για τη μέρα που θα έχω μαλλιά.Θα κάνω τα πάντα για να τα αποκτήσω.Υπερβολη? Ίσως.Παρ όλα αυτά έτσι νιώθω.Πηγα πριν ένα μήνα σε δύο κλινικές.Οι μεν μου είπαν να κάνω απλά ένα prp, χωρίς καμία αγωγή,με κόστος γύρω στα 600,οι δε μεταμόσχευση,prp και αγωγή στα 7.200.Ποιον να πιστέψεις?Και παρότι δεν τα έχω τα 7.200 αν μου επιβεβαιώσουν ότι θα έχω αποτέλεσμα θα πουλήσω το σπιτι που μου άφησε ο παππούς μου και θα τα δώσω.Δεν θα ξαναβγω έξω,δεν θα ξαναβάλω βενζίνη στο αυτοκίνητο.Αρκει να πάψει αυτό το μαρτύριο.Τα μαλλιά είναι αρχοντιά ρε παιδιά.Ειναι κύρος.Η αραίωση είναι μιζέρια.Νιωθω ότι δεν αξίζω τίποτα ότι θα χάσω δουλειές,δεν θα βρω ποτέ κοπέλα.Και τις γυναίκες τις δικαιολογώ.Ποια νέα κοπέλα θέλει να έχει δίπλα το κακέκτυπο του πατέρα της?Να τα χάσεις στα 45 ναι.Οχι στα 23.Βαρεθηκα να ακούω τις ίδιες ανοησίες,για τον Τζέισον Στέιθαμ και τον Βιντ Ντίζελ και να φοράω τραγιασκα λες και ζούμε στο 30.Μεγαλο φαρμάκι η ΑΑ.Εκτος των άλλων είναι το βασικότερο σημάδι γήρανσης.Ειμαι με συνομιληκους μου και με κάνουν πάντα για μεγαλύτερο.Θα ανεβάσω και φωτογραφίες για να μου πείτε τις απόψεις σας.Θερμη παράκληση,να μου απαντήσουν μόνο άτομα με το ίδιο πρόβλημα,ή άτομα που είναι σχετικά.Τα "δεν είναι σημαντικα τα μαλλιά" τα έχω ακούσει πολλές φορές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
Λοιπον φιλε ειμαι περιπου παρομοια περιπτωση με σενα, ειχα αραιωση απο αρκετα μικρος βεβαια ποτε δεν εκανα μμ κλπ. Σιγουρα η εμφανιση παιζει πολυ μεγαλο ρολο στις μερες μας αλλα παλι σιγουρα δεν ειναι το παν. Η μονη συμβουλη που θα σου εδινα ειναι να βρισκεις διεξοδους, αθληματα δουλεια οτιδηποτε δεν ξερω σε τι φαση εισαι τωρα αλλα οτι σ αρεσει και μπορεις καντο. Δεν νομιζω οτι καποιος στον κυκλο σου 27+- δεν εχει ξαναδει ατομο με αραιωση αν ειναι δυνατον.
 

Flag17

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου όταν ανεβάσεις τις φωτογραφίες που λες θα μπορέσουμε να σε συμβουλεύσουμε για το τι μπορείς να πάρεις και τι να περιμένεις. Τώρα στο κομμάτι του κύρους, κοπέλες κλπ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα. Αυτά είναι ξεκάθαρα θέμα αυτοπεποίθησης και του πόσο "γεμιζεις" το χώρο με την παρουσία σου. Αν τα μαλλιά σε ριχουν τόσο που δεν έχεις αυτοπεποίθηση για αλλά δυνατά σου στοιχεία είναι ένα άλλο θέμα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καταρχάς ξεκινά από κάτι βασικό που δεν κοστίζει τίποτα σε χρήματα και σίγουρα θα σε κάνεις να νιώσεις καλύτερα ...διώξε τους τοξικούς "φίλους" σου που δήθεν σου κάνουν χιούμορ κ σε χτυπούν εκεί που πονάς (προς το παρόν).... αυτά από εμένα.... Τα περί μαλλιού θα στα πουν άλλοι πιο ορεξατοι από μένα αυτήν την Περίοδο....
 

Denvi

Well-Known Member
Εγω φιλε μου σχετικη με τα μαλλια δεν ειμαι, αλλα καταλαβαινω πως νιωθεις. Εχεις διαγνωσθει οντως με καταθλιψη απο σωστη διαγνωση, το εψαξες αρκετα? Γιατι και σ'αυτον τον τομεα γινονται καμια φορα λαθη σαν αυτο που περιγραφεις οτι εγινε στη ΔΕΘ μες στην αγωνια σας να δωσετε αμεσα λυση και η ζωη περνα με λαθος εντυπωσεις για το πως εχουν τα πραγματα. Τα μαλλια για μενα δεν ειναι τοσο σημαντικα οσο περιγραφεις, αλλα, οκ, αν εσυ ετσι νιωθεις φερσου και αναλογα για να υποστηριξεις αυτο που λες. Κανε μια σωστη ερευνα, διαβασε οσο μπορεις, επισκεψου ισως και μια τριτη κλινικη. Αυτο το 7200 για παραδειγμα δεν μπορει να σπασει πχ σε περισσοτερες με λιγοτερα grafts συνεδριες? Για το φλερτ που λες μην το βαζεις κατω, οσο απομονωνεσαι τοσο κλεινεσαι στη μαυριλα και εγκλωβιζεις τον εαυτο σου μεσα στο "προβλημα", οποτε δε μενει χωρος για κατι αλλο. Τρωγωντας ερχεται η ορεξη κι αν φας και καμια χυλοπιτα δε χαλασε ο κοσμος, ο επιμενων νικα :)
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγω φιλε μου σχετικη με τα μαλλια δεν ειμαι, αλλα καταλαβαινω πως νιωθεις. Εχεις διαγνωσθει οντως με καταθλιψη απο σωστη διαγνωση, το εψαξες αρκετα? Γιατι και σ'αυτον τον τομεα γινονται καμια φορα λαθη σαν αυτο που περιγραφεις οτι εγινε στη ΔΕΘ μες στην αγωνια σας να δωσετε αμεσα λυση και η ζωη περνα με λαθος εντυπωσεις για το πως εχουν τα πραγματα. Τα μαλλια για μενα δεν ειναι τοσο σημαντικα οσο περιγραφεις, αλλα, οκ, αν εσυ ετσι νιωθεις φερσου και αναλογα για να υποστηριξεις αυτο που λες. Κανε μια σωστη ερευνα, διαβασε οσο μπορεις, επισκεψου ισως και μια τριτη κλινικη. Αυτο το 7200 για παραδειγμα δεν μπορει να σπασει πχ σε περισσοτερες με λιγοτερα grafts συνεδριες? Για το φλερτ που λες μην το βαζεις κατω, οσο απομονωνεσαι τοσο κλεινεσαι στη μαυριλα και εγκλωβιζεις τον εαυτο σου μεσα στο "προβλημα", οποτε δε μενει χωρος για κατι αλλο. Τρωγωντας ερχεται η ορεξη κι αν φας και καμια χυλοπιτα δε χαλασε ο κοσμος, ο επιμενων νικα :)

Μιας και σε έχουμε εδώ βρε @Denvi καλό θα ήταν να πεις την άποψη σου περί φαλάκρας και φλερτ. Θεωρείς αποτρεπτικό παράγοντα στο να φλερτάρει κάποιος το να είναι φαλακρός ; Δηλαδή είναι δυνατόν εν έτη 2022 να υπάρχει κόσμος που πιστεύει πως δε θα βρει γυναίκα επειδή έχει καραφλίτσα ; Που ζούμε ; Πιστεύω η τοποθέτηση σου θα βοηθούσε πολλούς γιατί κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλά παρόμοια εδώ πέρα και καλό θα ήταν να δούμε και μία γυναίκα πως το βλέπει.
 

dlazaros

Well-Known Member
@RyanStack Πρώτον φίλε μου ψυχραιμία, για οτιδήποτε σημαντικό ξεκίνα απο εκεί. Μετά πάρε μια βαθιά αναπνοή και βγάλε μια φωτό μπροστά και μια πίσω όσο πιο πίσω φτάνεις με καλό φωτισμό και κρύψε τα μάτια για ανωνυμία. Μετά θα γίνει το εξής, ή θα εμπιστευτείς τις γνώμες μας και θα αποκτήσεις δική σου πλεον εμπεριστατωμένη και θα πάρεις αποφάσεις για λύσεις, ή θα συνεχίσεις να βυθίζεσαι βαθύτερα στην άβυσσο της αυτολύπησης. Σε περίπτωση που είσαι ανοιχτός να πάρεις την πόρτα με την λύση είμαστε εδω χωρίς φανφάρες και αρώματα να σου πούμε τι είναι καλύτερο για την κατάσταση σου τώρα και με ποιό σχέδιο και με πόσο χρήμα και σε πόσο χρόνο θα είσαι εκεί που φαντάζεσαι εαν γίνεται.
Εσύ πρέπει τώρα να αποφασίσεις εαν είσαι μέρος του προβλήματος (δεν θέλω φίνα γιατί θα βγάλω τρίτο μάτι και θα πέσει το πέος στο πάτωμα..) ή έτοιμος για λύση. Δεν υπάρχουν μαγικά, φιναστερίδη ξεκινάς άμεσα έστω και 3χ την εβδομάδα Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή με ενα προσκάρ χωρίς συνταγή στα 4 με 6€. Βλέπεις σε μερικούς μήνες που είσαι και εαν είσαι σταθερός σου ανοίγονται λύσεις για ΜΜ είται μία είται πολλές. Το ποιές λύσεις έχεις είναι συνάρτηση της φωτό που θα βάλεις.
 

Denvi

Well-Known Member
Μιας και σε έχουμε εδώ βρε @Denvi καλό θα ήταν να πεις την άποψη σου περί φαλάκρας και φλερτ. Θεωρείς αποτρεπτικό παράγοντα στο να φλερτάρει κάποιος το να είναι φαλακρός ; Δηλαδή είναι δυνατόν εν έτη 2022 να υπάρχει κόσμος που πιστεύει πως δε θα βρει γυναίκα επειδή έχει καραφλίτσα ; Που ζούμε ; Πιστεύω η τοποθέτηση σου θα βοηθούσε πολλούς γιατί κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλά παρόμοια εδώ πέρα και καλό θα ήταν να δούμε και μία γυναίκα πως το βλέπει.
Πολυ ευχαριστως φιλαρακο μου και μακαρι να ληφθει σοβαρα υποψη η αποψη μου, ειδικα απο οσους δυσολευονται περισσοτερο να διαχειριστουν την κατασταση. Πιστευω οτι οποιος νιωθει ασχημα που εχει φαλακρα/αραιωση ΠΡΕΠΕΙ να φλερταρει ασυστολα, επιβαλλεται δλδ, γιατι μονο ετσι θα καταλαβει οτι δε νοιαζονται ολες οι γυναικες για το μαλλι του. Πρεπει να επιδιωκει συνεχως τις γνωριμιες και να φερεται απλα οπως θα φεροταν αν ηταν μαλλιάς. Εννοειται οτι δε στεκει η αποψη οτι δε βρισκεις γυναικα επειδη δεν εχεις μαλλι, ετσι..επουδενι δλδ. Δε χρειαζεται να εχεις παρα εναν μικρο κοινωνικο κυκλο οπουδηποτε κι αν ζεις για να το αντιληφθεις αυτο. Κι οσο μεγαλωνει ο κοινωνικος σου κυκλος τοσο ανοιγει το ματι κ το μυαλο σου, και βλεπεις παντου φαλακρους/αραιωμενους/γλομπους με μια χαρα ερωτικη ζωη και τσααακ σου καθεται κι εσενα με λιγη προσπαθεια. Κλεισμενος μεσα, αναλωνοντας τη σκεψη σου ξανα και ξανα στο "ειμαι καραφλας, αρα αντιερωτικος/αντιαισθητικος/απωθητικος" κτλ, πως ειναι δυνατον να βρεις γυναικα και διαθεση για φλερτ? Ειναι φρικτη η απωλεια των μαλλιων, συμφωνω και συμπασχω. Αλλά ενα ειναι το απολυτο διπτυχο για την επιτυχια και δε σχετιζεται με το μαλλι: αυτογνωσια+αυτοπεποιθηση. Φερε μπροστα σε μια "νορμαλ" γυναικα εναν γλομπο με αυτα τα 2 στοιχεια κι εναν με πλουσια μαλλια. Και δες ποιον θα διαλεξει :)
 

oreo

Well-Known Member
Πολυ ευχαριστως φιλαρακο μου και μακαρι να ληφθει σοβαρα υποψη η αποψη μου, ειδικα απο οσους δυσολευονται περισσοτερο να διαχειριστουν την κατασταση. Πιστευω οτι οποιος νιωθει ασχημα που εχει φαλακρα/αραιωση ΠΡΕΠΕΙ να φλερταρει ασυστολα, επιβαλλεται δλδ, γιατι μονο ετσι θα καταλαβει οτι δε νοιαζονται ολες οι γυναικες για το μαλλι του. Πρεπει να επιδιωκει συνεχως τις γνωριμιες και να φερεται απλα οπως θα φεροταν αν ηταν μαλλιάς. Εννοειται οτι δε στεκει η αποψη οτι δε βρισκεις γυναικα επειδη δεν εχεις μαλλι, ετσι..επουδενι δλδ. Δε χρειαζεται να εχεις παρα εναν μικρο κοινωνικο κυκλο οπουδηποτε κι αν ζεις για να το αντιληφθεις αυτο. Κι οσο μεγαλωνει ο κοινωνικος σου κυκλος τοσο ανοιγει το ματι κ το μυαλο σου, και βλεπεις παντου φαλακρους/αραιωμενους/γλομπους με μια χαρα ερωτικη ζωη και τσααακ σου καθεται κι εσενα με λιγη προσπαθεια. Κλεισμενος μεσα, αναλωνοντας τη σκεψη σου ξανα και ξανα στο "ειμαι καραφλας, αρα αντιερωτικος/αντιαισθητικος/απωθητικος" κτλ, πως ειναι δυνατον να βρεις γυναικα και διαθεση για φλερτ? Ειναι φρικτη η απωλεια των μαλλιων, συμφωνω και συμπασχω. Αλλά ενα ειναι το απολυτο διπτυχο για την επιτυχια και δε σχετιζεται με το μαλλι: αυτογνωσια+αυτοπεποιθηση. Φερε μπροστα σε μια "νορμαλ" γυναικα εναν γλομπο με αυτα τα 2 στοιχεια κι εναν με πλουσια μαλλια. Και δες ποιον θα διαλεξει :)
Αυτόν με τα πλούσια μαλλιά ?
 

alex7

Well-Known Member
Πολυ ευχαριστως φιλαρακο μου και μακαρι να ληφθει σοβαρα υποψη η αποψη μου, ειδικα απο οσους δυσολευονται περισσοτερο να διαχειριστουν την κατασταση. Πιστευω οτι οποιος νιωθει ασχημα που εχει φαλακρα/αραιωση ΠΡΕΠΕΙ να φλερταρει ασυστολα, επιβαλλεται δλδ, γιατι μονο ετσι θα καταλαβει οτι δε νοιαζονται ολες οι γυναικες για το μαλλι του. Πρεπει να επιδιωκει συνεχως τις γνωριμιες και να φερεται απλα οπως θα φεροταν αν ηταν μαλλιάς. Εννοειται οτι δε στεκει η αποψη οτι δε βρισκεις γυναικα επειδη δεν εχεις μαλλι, ετσι..επουδενι δλδ. Δε χρειαζεται να εχεις παρα εναν μικρο κοινωνικο κυκλο οπουδηποτε κι αν ζεις για να το αντιληφθεις αυτο. Κι οσο μεγαλωνει ο κοινωνικος σου κυκλος τοσο ανοιγει το ματι κ το μυαλο σου, και βλεπεις παντου φαλακρους/αραιωμενους/γλομπους με μια χαρα ερωτικη ζωη και τσααακ σου καθεται κι εσενα με λιγη προσπαθεια. Κλεισμενος μεσα, αναλωνοντας τη σκεψη σου ξανα και ξανα στο "ειμαι καραφλας, αρα αντιερωτικος/αντιαισθητικος/απωθητικος" κτλ, πως ειναι δυνατον να βρεις γυναικα και διαθεση για φλερτ? Ειναι φρικτη η απωλεια των μαλλιων, συμφωνω και συμπασχω. Αλλά ενα ειναι το απολυτο διπτυχο για την επιτυχια και δε σχετιζεται με το μαλλι: αυτογνωσια+αυτοπεποιθηση. Φερε μπροστα σε μια "νορμαλ" γυναικα εναν γλομπο με αυτα τα 2 στοιχεια κι εναν με πλουσια μαλλια. Και δες ποιον θα διαλεξει :)
Ο γλομποΜπεζος όμως έχει σούπερ εκρηκτική μελαχροινή
 

Denvi

Well-Known Member
Ο γλομποΜπεζος όμως έχει σούπερ εκρηκτική μελαχροινή
@alex7 σορρυ, δεν το επιασα, (ο μπεζος με την τσαλικη δεν ειναι?)
Αυτο που λεω και ειλικρινα αμφιβαλλω οτι δεν το πιστευετε, ειναι οτι προεχουν αλλα πραγματα, το μαλλι, ναι, ισχυει, σου δινει, αλλα δε σου αφαιρει απαραιτητα. Δε συγκρινουμε 2 τυπους με αυτοπεποιθηση με και χωρις μαλλι, οκ, εκει ο μαλλιας μπορει να υπερεχει, αλλα ο κοσμος ειναι γεματος απο ανθρωπους με και χωρις αυτοπεποιθηση, και τους "ανταγωνιζεσαι" ολους. Ε λοιπον, ειναι πολλες οι γυναικες που θα σε ξεχωρισουν γι'αυτο και οχι για το μαλλι σου. Ειναι σα να λεμε οτι μια γυναικα δε θα βρει αντρα γιατι εχει πχ. κυτταριτιδα (συχνοτητα εμφανισης σχεδον οσο η αραιωση στους αντρες). Ενταξει, ο Brad Pitt μπορει να μην τη θελει, αλλα οκ, ας επιτρεψουμε κ σε καποιους να εχουν υψηλα στανταρντς τι να κανουμε. Ο καθενας οφειλει να κανει το καλυτερο που μπορει για τον εαυτο του, αλλα ειναι πλανη να νιωθει πχ γέρος χωρις να ειναι. Ακουγονται πολυ βαρια λογια που δειχνουν πολυ πεσμενη ψυχολογια και θεωρω οτι ειναι πραγματικα αδικο να βιωνεται ετσι. Και θα ρωτουσα οσους ειχαν βαρια ψυχολογια και εκαναν μεταμοσχευση: επηρεαστηκε ο κοσμος απο την αλλαγη τους ή οι ιδιοι επειδη πηραν μια ικανοποιηση κι αρχισαν να νιωθουν πιο ωραια με τον εαυτο τους?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
@alex7 σορρυ, δεν το επιασα, (ο μπεζος με την τσαλικη δεν ειναι?)
Αυτο που λεω και ειλικρινα αμφιβαλλω οτι δεν το πιστευετε, ειναι οτι προεχουν αλλα πραγματα, το μαλλι, ναι, ισχυει, σου δινει, αλλα δε σου αφαιρει απαραιτητα. Δε συγκρινουμε 2 τυπους με αυτοπεποιθηση με και χωρις μαλλι, οκ, εκει ο μαλλιας μπορει να υπερεχει, αλλα ο κοσμος ειναι γεματος απο ανθρωπους με και χωρις αυτοπεποιθηση, και τους "ανταγωνιζεσαι" ολους. Ε λοιπον, ειναι πολλες οι γυναικες που θα σε ξεχωρισουν γι'αυτο και οχι για το μαλλι σου. Ειναι σα να λεμε οτι μια γυναικα δε θα βρει αντρα γιατι εχει πχ. κυτταριτιδα (συχνοτητα εμφανισης σχεδον οσο η αραιωση στους αντρες). Ενταξει, ο Brad Pitt μπορει να μην τη θελει, αλλα οκ, ας επιτρεψουμε κ σε καποιους να εχουν υψηλα στανταρντς τι να κανουμε. Ο καθενας οφειλει να κανει το καλυτερο που μπορει για τον εαυτο του, αλλα ειναι πλανη να νιωθει πχ γέρος χωρις να ειναι. Ακουγονται πολυ βαρια λογια που δειχνουν πολυ πεσμενη ψυχολογια και θεωρω οτι ειναι πραγματικα αδικο να βιωνεται ετσι. Και θα ρωτουσα οσους ειχαν βαρια ψυχολογια και εκαναν μεταμοσχευση: επηρεαστηκε ο κοσμος απο την αλλαγη τους ή οι ιδιοι επειδη πηραν μια ικανοποιηση κι αρχισαν να νιωθουν πιο ωραια με τον εαυτο τους?
Όχι ο Μπέζος .Ο Jef Bezos της Amazon
 

oreo

Well-Known Member
Όχι ο Μπέζος .Ο Jef Bezos της Amazon

Ρε φίλε περίμενα πως και πως ποιος θα ρώταγε !!!!! αχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχχααχαχα
@Denvi με συγχωρείς για το spoil στο καθ ομολογία εμψυχωτικό και με ρεαλιστικό υπόβαθρο κείμενο. Συμφωνώ σε αυτά που λες απλά είπα να δώσω μια πιο παιχνιδιάρικη χροιά.
 

Denvi

Well-Known Member
Ρε φίλε περίμενα πως και πως ποιος θα ρώταγε !!!!! αχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχχααχαχα
@Denvi με συγχωρείς για το spoil στο καθ ομολογία εμψυχωτικό και με ρεαλιστικό υπόβαθρο κείμενο. Συμφωνώ σε αυτά που λες απλά είπα να δώσω μια πιο παιχνιδιάρικη χροιά.
Εγω σ'εχω μαθει, εσυ απορω πως δεν προεβλεψες απο που θα ερθει η ερωτηση χαχαχα
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους.
Αποφάσισα και γω να μοιραστώ την εμπειρία μου, βλέποντας ότι αρκετοί αντιμετωπίζουν εδώ το ίδιο πρόβλημα υγείας.Γιατι για μένα και για πολλούς ειδικούς η ΑΑ είναι ένα δυνητικό πρόβλημα υγείας.Περισσοτερο παρακινηθηκα από το ποστ ενός συνομιληκου μου,που ήταν πραγματικά λες και το έγραψα εγώ.
Είμαι 27 ετών και τα πρώτα σημάδια αραίωσης ξεκίνησαν στα 17,ναι καλά διαβάζετε.Ηδη πριν κλείσω τα 19 μου είχα αραίωση διόλου ευκαταφρόνητη στο μπροστά μέρος.Ξεκινησα λοιπόν με μινοξιδιλη οπως οι περισσότεροι.Παροτι το ακολουθούσα πιστά,δεν έβλεπα αποτέλεσμα, άρχισε ήδη να με ενοχλεί πάρα πολύ και τότε έκανα το μεγαλύτερο λάθος που μπορούσα.Πηγε η μητέρα μου στη ΔΕΘ στο περίπτερο μιας κλινικής και έκλεισε μεταμόσχευση.Χωρις περαιτέρω έρευνα.Δεχτηκα λοιπόν με ένα σχετικά μικρό κόστος και σταμάτησα κάθε θεραπεία γιατί μου είπαν ότι θα σου βάζουμε οπότε χρειάζεται και θα έχεις μια χαρά μαλλιά.Αποτελεσμα μετά από περίπου ενάμιση χρόνο να έχω ένα κάκιστο αποτέλεσμα μπροστά, διαλυμένη δοτρια περιοχή που δεν μου επιτρέπει να κουρευω τα μαλλιά μου κοντά και διάσπαρτη αραίωση στο υπόλοιπο του κεφαλιού.Πλεον με τα χρόνια η κατάσταση προοδευτικά χειροτέρεψε και έχω φτάσει στα 27 μου να έχω το κούρεμα του 80χρονου θείου μου.Εχω διαλυθεί ψυχολογικά,δεν θέλω να βγαίνω έξω,δεν γνωρίζω κοπέλες,δεν φλερτάρω,δεν ζω.Παλευω στον καθρέφτη να καμουφλαρω ότι μπορώ αλλά δεν.Καθημερινα γίνομαι λήπτης προσβολών,όπως σκύψε λίγο να χτενιστω,το καλοκαίρι να σε πάρουμε για φωτοβολταϊκο και διάφορα τέτοια που λίγο πολύ όλοι έχουμε ακούσει.
Σε μένα που έχασα και τον πατέρα μου στα 16 και έχω και κατάθλιψη η ΑΑ είναι το μαρτύριο της σταγόνας.Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο.Ζω για τη μέρα που θα έχω μαλλιά.Θα κάνω τα πάντα για να τα αποκτήσω.Υπερβολη? Ίσως.Παρ όλα αυτά έτσι νιώθω.Πηγα πριν ένα μήνα σε δύο κλινικές.Οι μεν μου είπαν να κάνω απλά ένα prp, χωρίς καμία αγωγή,με κόστος γύρω στα 600,οι δε μεταμόσχευση,prp και αγωγή στα 7.200.Ποιον να πιστέψεις?Και παρότι δεν τα έχω τα 7.200 αν μου επιβεβαιώσουν ότι θα έχω αποτέλεσμα θα πουλήσω το σπιτι που μου άφησε ο παππούς μου και θα τα δώσω.Δεν θα ξαναβγω έξω,δεν θα ξαναβάλω βενζίνη στο αυτοκίνητο.Αρκει να πάψει αυτό το μαρτύριο.Τα μαλλιά είναι αρχοντιά ρε παιδιά.Ειναι κύρος.Η αραίωση είναι μιζέρια.Νιωθω ότι δεν αξίζω τίποτα ότι θα χάσω δουλειές,δεν θα βρω ποτέ κοπέλα.Και τις γυναίκες τις δικαιολογώ.Ποια νέα κοπέλα θέλει να έχει δίπλα το κακέκτυπο του πατέρα της?Να τα χάσεις στα 45 ναι.Οχι στα 23.Βαρεθηκα να ακούω τις ίδιες ανοησίες,για τον Τζέισον Στέιθαμ και τον Βιντ Ντίζελ και να φοράω τραγιασκα λες και ζούμε στο 30.Μεγαλο φαρμάκι η ΑΑ.Εκτος των άλλων είναι το βασικότερο σημάδι γήρανσης.Ειμαι με συνομιληκους μου και με κάνουν πάντα για μεγαλύτερο.Θα ανεβάσω και φωτογραφίες για να μου πείτε τις απόψεις σας.Θερμη παράκληση,να μου απαντήσουν μόνο άτομα με το ίδιο πρόβλημα,ή άτομα που είναι σχετικά.Τα "δεν είναι σημαντικα τα μαλλιά" τα έχω ακούσει πολλές φορές.
Καλημερα,φιναστεριδη δοκιμασες ποτε;Μονο μινοξιδιλη αναφερεις στο αρχικο ποστ σου.Σχετικα με την μεταμοσχευση που ειχες κανει,θυμασαι το ονομα της κλινικης ή καποιου γιατρου;Μην κανεις καμια βεβιασμενη κινηση,εισαι μονο 27,πρεπει να παιξεις εξυπνα τα χαρτια σου και στο λεω αυτο ως παθων.Ανεβασε φωτογραφια της καταστασης σου σε δοτρια και ληπτρια και ισως να βοηθηθεις αρκετα και να βρεθεις πιο κοντα στην σωστη λυση,κουραγιο!
 

giorgosv

Active Member
Κουράγιο φίλε. Λίγο έως πολύ όλοι έχουμε αισθανθεί αυτά που νιώθεις και εσύ.
Σήμερα υπάρχουν πολλές λύσεις. Όταν βάλεις φωτογραφίες θα καταλάβουμε καλύτερα.
Ακόμη και σε περίπτωση που δεν έχεις μοσχευματα υπάρχει και το smp που αν γίνει καλά δείχνει σαν ξυρισμένο μαλλί.
Ψυχραιμία, λογική σκέψη και όχι βιαστικές κινήσεις.
 

nikoskiske

Member
Θέλω να μιλήσω λίγο για το ψυχολογικο κομμάτι της υπόθεσης.
7 χιλιάδες για μεταμόσχευση σε ποιον γιατρό; γιατί 7k σημαίνουν πολλά μοσχεύματα. Αν τα έχεις αυτά τα μοσχεύματα και αυτά τα λεφτά τότε μπορείς να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα από κάποιον καλό γιατρό του εξωτερικού.
Λες ότι είσαι διατεθειμένος να πουλήσεις σπίτι.
Η άποψη μου είναι ότι και 5 βίλες να έχεις με ακριβά αμάξια κλπ δεν έχουν κανένα νόημα και σημασία από την στιγμή που έχεις κατάθληψη και είσαι δυστυχισμένος.
Προτιμότερο να μην έχεις τίποτα αλλά να είσαι ευτυχισμένος και να χαίρεσαι την ζωή σου μακριά από κατάθληψη και ψυχολογικά.
Οπότε αν έχεις αυτή την δυνατότητα ξεκινάς μια αναζήτηση γιατρού και κλινικής παίρνεις απόψεις και προσφορές. Δεν πας στο πρώτο που βρίσκεις, και με τέτοιο μπάτζετ πας στους καλύτερους με το καλύτερο αποτέλεσμα όπως ο κοντε.
Υπάρχει λύση και ελπίδα στο προβλημα σου οπότε πάρε τα πάνω σου και πάρε κουράγιο γιατί αν το αποφασίσεις θα μπορέσεις να αλλάξεις την ζωή σου και να διορθώσεις το πρόβλημα σου.
Σίγουρα δεν θα έχεις επιτυχία στις γυναικες επειδή θα έχεις μαλλιά, αλλά θα νιώθεις καλά με τον εαυτό σου και έτσι θα έχεις επιτυχία με τις γυναίκες.
Τέλος αν θες οπωσδήποτε βάλε φωτός εδώ για μια εκτίμηση. Επίσης πες μας πόσα grafts έβαλες στην πρώτη και που.
Είναι σημαντικό εδώ να γνωρίζουμε που γίνονται καλές δουλειές και που όχι έτσι ώστε να μπορούμε να βοηθήσουμε στο μέλλον και άλλους. Όπως επίσης σε ποιον γιατρό πήγες για και πόσα grafts σου είπε για 7 χιλιάδες.
Τέλος και σημαντικότερο. Ξεκίνα χτες φιναστεριδη. Είσαι 27.μονο να δώσει έχει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το προβλημα δεν ειναι το μαλλι εδω.
Ανατρεξε σε βοηθεια ειδικου.ΧΘΕΣ!!
Αυτο ειναι το καλυτερο δωρο που θα κανεις στο εαυτο σου!!!!


Μετα και το μαλλι θα φτιαξεις και ολα. Τωρα ομως ανα αυριο το πρωι ξυπνουσες με το μαλλι πυκνο τερμα, παλι καπου αλλου θα εβρισκες το θεμα!!!
 

jersey

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους.
Αποφάσισα και γω να μοιραστώ την εμπειρία μου, βλέποντας ότι αρκετοί αντιμετωπίζουν εδώ το ίδιο πρόβλημα υγείας.Γιατι για μένα και για πολλούς ειδικούς η ΑΑ είναι ένα δυνητικό πρόβλημα υγείας.Περισσοτερο παρακινηθηκα από το ποστ ενός συνομιληκου μου,που ήταν πραγματικά λες και το έγραψα εγώ.
Είμαι 27 ετών και τα πρώτα σημάδια αραίωσης ξεκίνησαν στα 17,ναι καλά διαβάζετε.Ηδη πριν κλείσω τα 19 μου είχα αραίωση διόλου ευκαταφρόνητη στο μπροστά μέρος.Ξεκινησα λοιπόν με μινοξιδιλη οπως οι περισσότεροι.Παροτι το ακολουθούσα πιστά,δεν έβλεπα αποτέλεσμα, άρχισε ήδη να με ενοχλεί πάρα πολύ και τότε έκανα το μεγαλύτερο λάθος που μπορούσα.Πηγε η μητέρα μου στη ΔΕΘ στο περίπτερο μιας κλινικής και έκλεισε μεταμόσχευση.Χωρις περαιτέρω έρευνα.Δεχτηκα λοιπόν με ένα σχετικά μικρό κόστος και σταμάτησα κάθε θεραπεία γιατί μου είπαν ότι θα σου βάζουμε οπότε χρειάζεται και θα έχεις μια χαρά μαλλιά.Αποτελεσμα μετά από περίπου ενάμιση χρόνο να έχω ένα κάκιστο αποτέλεσμα μπροστά, διαλυμένη δοτρια περιοχή που δεν μου επιτρέπει να κουρευω τα μαλλιά μου κοντά και διάσπαρτη αραίωση στο υπόλοιπο του κεφαλιού.Πλεον με τα χρόνια η κατάσταση προοδευτικά χειροτέρεψε και έχω φτάσει στα 27 μου να έχω το κούρεμα του 80χρονου θείου μου.Εχω διαλυθεί ψυχολογικά,δεν θέλω να βγαίνω έξω,δεν γνωρίζω κοπέλες,δεν φλερτάρω,δεν ζω.Παλευω στον καθρέφτη να καμουφλαρω ότι μπορώ αλλά δεν.Καθημερινα γίνομαι λήπτης προσβολών,όπως σκύψε λίγο να χτενιστω,το καλοκαίρι να σε πάρουμε για φωτοβολταϊκο και διάφορα τέτοια που λίγο πολύ όλοι έχουμε ακούσει.
Σε μένα που έχασα και τον πατέρα μου στα 16 και έχω και κατάθλιψη η ΑΑ είναι το μαρτύριο της σταγόνας.Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο.Ζω για τη μέρα που θα έχω μαλλιά.Θα κάνω τα πάντα για να τα αποκτήσω.Υπερβολη? Ίσως.Παρ όλα αυτά έτσι νιώθω.Πηγα πριν ένα μήνα σε δύο κλινικές.Οι μεν μου είπαν να κάνω απλά ένα prp, χωρίς καμία αγωγή,με κόστος γύρω στα 600,οι δε μεταμόσχευση,prp και αγωγή στα 7.200.Ποιον να πιστέψεις?Και παρότι δεν τα έχω τα 7.200 αν μου επιβεβαιώσουν ότι θα έχω αποτέλεσμα θα πουλήσω το σπιτι που μου άφησε ο παππούς μου και θα τα δώσω.Δεν θα ξαναβγω έξω,δεν θα ξαναβάλω βενζίνη στο αυτοκίνητο.Αρκει να πάψει αυτό το μαρτύριο.Τα μαλλιά είναι αρχοντιά ρε παιδιά.Ειναι κύρος.Η αραίωση είναι μιζέρια.Νιωθω ότι δεν αξίζω τίποτα ότι θα χάσω δουλειές,δεν θα βρω ποτέ κοπέλα.Και τις γυναίκες τις δικαιολογώ.Ποια νέα κοπέλα θέλει να έχει δίπλα το κακέκτυπο του πατέρα της?Να τα χάσεις στα 45 ναι.Οχι στα 23.Βαρεθηκα να ακούω τις ίδιες ανοησίες,για τον Τζέισον Στέιθαμ και τον Βιντ Ντίζελ και να φοράω τραγιασκα λες και ζούμε στο 30.Μεγαλο φαρμάκι η ΑΑ.Εκτος των άλλων είναι το βασικότερο σημάδι γήρανσης.Ειμαι με συνομιληκους μου και με κάνουν πάντα για μεγαλύτερο.Θα ανεβάσω και φωτογραφίες για να μου πείτε τις απόψεις σας.Θερμη παράκληση,να μου απαντήσουν μόνο άτομα με το ίδιο πρόβλημα,ή άτομα που είναι σχετικά.Τα "δεν είναι σημαντικα τα μαλλιά" τα έχω ακούσει πολλές φορές.
Φίλε μου νομίζω πρέπει να αλλάξεις σκεπτικό, το πραγματικό πρόβλημα δεν ειναι ότι έχεις λιγότερα μαλλιά και δεν σου θα σου δώσουν τα μαλλιά αυτοπεποίθηση αν δεν τα βρεις εσύ ο ίδιος με τον εαυτό σου. Ακόμα και μαλλιά να έχεις περισσότερα μετά θα βρεις κάτι άλλο. Βλέπεις διάφορους άντρες με καράφλα και αραίωση και έχουν δίπλα τους ΓΥΝΑΙΚΑΡΕΣ γιατί πολύ απλά τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και δεν κάθονται να μιζεριάζουν επειδή έτυχε να έχουν λιγότερα μαλλιά από άλλους....! Οι ίδιοι είναι δε πετυχημένοι με κύρος στη ζωή τους και έχουν κερδίσει τον σεβασμό των άλλων. Τον σεβασμό δεν θα στο δώσουν τα παραπάνω μαλλιά που θα έχεις αλλά η προσωπικότητα σου, την οποία θα χτίσεις εσύ σταδιακά και σίγουρα δεν θα στη δώσουν οι παραπάνω τρίχες όπως λανθασμένα νομίζεις. Επίσης να ξέρεις ότι οι κοπέλες σε μικρότερη ηλικία <24 κοιτάνε περισσότερο τα μαλλιά, μετέπειτα αυτά αλλάζουν και κοιτάνε περισσότερο την προσωπικότητα σου, τον χαρακτήρα σου, το κύρος σου, το πόσο πετυχημένος είσαι, το αν μπορείς να τους προσφέρεις μια καλή ζωή, το να νιώθουν ασφάλεια μαζί σου.
Οπότε χαλάρωσε και μη λες τρέλες δεν σε ενδιαφέρει αν θα πουλήσεις το σπίτι σου ή να μην ξαναβγείς έξω. Μη τρελαθούμε κιόλας οτι θα σταματήσεις τη ζωή σου για τρίχες. Αυτά τα λες τώρα ενώ σε λίγα χρόνια θα τα έχεις μετανιώσει που θα έχεις πιάσει το πραγματικό νόημα.

Από εκεί και πέρα κάνε οτι μπορείς για να βελτιώσεις το θέμα των μαλλιών σου. Πάρε την θεραπεία σου και βλέπεις αν κάνεις κάποια επέμβαση μετά από καιρό. Όλα στην ώρα τους και με ηρεμία χωρίς να κάνεις επιπόλαιες κινήσεις. Αν παρόλα αυτά δεν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με τα μαλλιά απλά τα ξυρίζεις κάνεις ένα SMP και συνεχίζεις κανονικά τη ζωή σου ήρεμος. Τα πράγματα ειναι πολύ απλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα