Aeratos28, jose lorenzo ο ιατρός.. aeratos28 o ασθενής...,3301 grafts, 28/10/2022,1o βήμα..

vagosx

Well-Known Member
Αν το παχος είναι 0,054 θέλει όντως διόρθωση το CV, σε κάθε περίπτωση είναι τρομερά, ασυνήθιστα υψηλό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ημαστε πολλοι; φοβομαστε; Ελα θεε και κυριε...

Cvial μου εσυ αναφερθηκες και προσκαλεσες ατομα (π ξερεις λογικα) να μιλησουν για θεματα π ειναι εκτος μμ, που κινουνται στη σφαιρα του κουτσομπολιου και της ιντριγκας. οχι εγω.

κ μου προκαλει εντυπωση γιατι ως τωρα εβλεπα οτι μονο η μμ σε απασχολει.

Αν το παρατήρησες δεν άνοιξα εγώ αυτή την συζήτηση. Δεν με ενδιαφέρουν τα κουτσομπολιά,΄από την αρχή μιλώ μόνο για την μμ. Άλλοι άρχισαν να "κεντρίζουν" τον αεράτο να το συνεχίσει και να πει τι και πως. Μόνο τότε έκανα παρέμβαση διαβάζοντας τα σχόλια του Αεράτου ότι τα ξέρει από δεύτερο χέρι. Έκανα το αυτονόητο. Προσκάλεσα όποιους έχουν κάτι από πρώτο χέρι να το πουν. Τι σου φαίνεται περίεργο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο μέσος όρος δηλαδή υποδηλώνει πως σε σημεία τοπικά έχει και πάνω από 55g?

Δεν υποδηλώνει, το λέει ξεκάθαρα. Αν δεις τα στατιστικά των 5 φώτο που ανήρτησα φαίνεται σε ποιές έχει πάνω και σε ποίες κάτω. Μια διάιρεση είναι, αριθμός μετρηθέντων g/0.26.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Αν εξαιρέσεις τη hairline που είναι με μονά grafts και μας έριξε το λόγο στο 2.58,ακριβώς πίσω από αυτήν,το σύνολο μέχρι middle,είναι με λόγο 2.86 ..δλδ 0.054x55x2.86=σχεδόν 8.5 cv.. στο σενάριο της πολύ μεγάλης φυτρωσης ,ακριβώς πίσω από hairline θα είναι cv 8-8.5 και μπροστά hairline θα μας τα χαλάει λίγο..η δεύτερη για μένα ,θα είναι αναγκαία για να ομογενοποιήσω όπως το θέλω εγώ στο μυαλό μου
Από τον πολύ ψηλό λόγο προκύπτουν και τόσες τρίχες που θα δώσουν πλήρη κάλυψη.
Πίσω πάντα.
Μπροστά λογικό είναι να πέσει αλλά και πάλι είναι πολύ καλός ο λόγος συνολικά.
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι,αλλά δεν θα καθετε στο μάτι αυτή η διαφορά της hairline? Εγώ αυτό πιστεύω.
Θεωρητικά μιλάμε πάντα ,σε 8-9 μήνες θα μιλάμε με δεδομένα .
Από τον πολύ ψηλό λόγο προκύπτουν και τόσες τρίχες που θα δώσουν πλήρη κάλυψη.
Πίσω πάντα.
Μπροστά λογικό είναι να πέσει αλλά και πάλι είναι πολύ καλός ο λόγος συνολικά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H περίπτωση του Αεράτου είναι μια περίπτωση διαχυτης αραίωσης. Έχει μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Μειονέκτημα το ενδεχόμενο σοκλος στα μαμα στην λήπτρια, πλεονέκτημα τα 15-20g μαμά που έχει. Με 38g από μμ έχει φτάσει ανετα στα 55 που σε συνδυασμό με τον λόγο στα 2.8+ φτανεις σε σχεδόν μαμα τρίχες: 158 (με φύτρωση 100%, 150 με φύτρωση 95%). Τα 38g με υψηλό λόγο (πολύτριχα) προδιαθέτουν για πολύ ψηλά ποσοστά φύτρωσης. Εξαίρεση αποτελούν τα πρώτα 5μμ της hairline που εκεί έχεις όλα τα μονότριχα. Εξάλλου οι μετρήσεις μου έγιναν στην ζώνη Α, δηλαδή στο 1.5cm περίπου. Η εικόνα που δείχνει την καλή πυκνότητα είναι η παρακάτω. Προσέξτε ότι οι μπροστινές ζωνες έχουν παρόμοια πυκνότητα με περιοχες πίσω που έχουν μικρή ΑΑ. Αυτή είναι μια πολύ καλά ομογενοποιημένη περιοχή.

IMG_7738.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Ναι,αλλά δεν θα καθετε στο μάτι αυτή η διαφορά της hairline? Εγώ αυτό πιστεύω.
Θεωρητικά μιλάμε πάντα ,σε 8-9 μήνες θα μιλάμε με δεδομένα .
Από πίσω από τα πρώτα εκ θα έχεις φούλ εικόνα με τόσες τρίχες,το θέμα είναι μπροστά πως θα δέσουν έτσι ώστε με τα πίσω να είναι συμπαγής η όλη εικόνα.
Βασικά μπροστά θέλεις φουλ φύτρωση.
Πίσω και απώλεια να έχεις δε θα φαίνεται.
 

aeratos28

Just aeratos
Θα πρέπει να ανέβει η πυκνότητα της hairline αρκετά στη δεύτερη ..για να ισορροπήσει με τα πίσω ,θα πρέπει να ανέβει στα 60+ grafts.αφου ο λόγος είναι χαμηλός αναγκαστικά ,μόνο έτσι θα ισορροπήσει με τα πισω
Από πίσω από τα πρώτα εκ θα έχεις φούλ εικόνα με τόσες τρίχες,το θέμα είναι μπροστά πως θα δέσουν έτσι ώστε με τα πίσω να είναι συμπαγής η όλη εικόνα.
Βασικά μπροστά θέλεις φουλ φύτρωση.
Πίσω και απώλεια να έχεις δε θα φαίνεται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, καλό είναι να περιμένουμε να το δούμε. Συνήθως αυτοί που έχουν τέτοιες πυκνότητες μπροστά το κάνουν για να ισορροπήσουν με το layering μικρότερες πυκνότητες πιο πίσω. Εσύ μάλλον δεν το χρειάζεσαι αυτό. Από 1.5cm και πίσω έχεις πολύ τρίχα (μπροστά δεν μετρήσαμε για να δούμε την απόκλιση, πάντως από την φώτο σε πυκνότητα δεν φαίνεται να έχει σε τρίχες ίσως). Εξάλλου το φυσικό pattern (με κοντό μαλλί) είναι όσο πας προς τα πίσω να γίνεσαι πιο πυκνός, όχι το ανάποδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Ναι κατάλαβα τι λες .απλά σκέφτομαι πως για να μην έχει οπτικη διαφορά με τα πίσω,αφού είναι πολύ λιγότερες τρίχες λόγο των μονών,με αύξηση της πυκνότητας της hairline να μηδενίζει η οποία διάφορα..αλλά θα φανεί στην πορεία..ας πάει όπως πρέπει τώρα και αυτά είναι πτέσματα..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα μονά δεν καθορίζουν την πυκνότητα αλλά ενισχύουν την φυσικότητα. Είναι αυτά τα σκόρπια που αφήνουν κενά στην αρχή για να είναι φυσικό το αποτέλεσμα. Θεωρώ και εγώ όπως λες ότι το ζητούμενο είναι να πιάσει ταβάνι η φύτρωση, όλα τα άλλα έπονται και σίγουρα στην 2η αν πάει καλά η 1η είναι πταίσματα οι μικροδιορθωσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Cvial πιστεύεις ότι όλο αυτό που ανέλυσες, υπάρχει ποτέ περίπτωση να προλάβει να τα αναλύσει ακόμη και ένας Lorenzo κάνοντας τρία χειρουργεία την ημέρα;
 

Pan77

Active Member
Αν το παρατήρησες δεν άνοιξα εγώ αυτή την συζήτηση. Δεν με ενδιαφέρουν τα κουτσομπολιά,΄από την αρχή μιλώ m;ono για την μμ. Άλλοι άρχισαν να "κεντρίζουν" τον αεράτο να το συνεχίσει και να πει τι και πως. Μόνο τότε έκανα παρέμβαση διαβάζοντας τα σχόλια του Αεράτου ότι τα ξέρει από δεύτερο χέρι. Έκανα το αυτονόητο. Προσκάλεσα όποιους έχουν κάτι από πρώτο χέρι να το πουν. Τι σου φαίνεται περίεργο;
Ναι αλλά δεν ξεκίνησαν να τον κεντρίζουν από μόνοι τους. Αυτός το ξεκίνησε, πέταξε κάτι σαν κουτοπόνηρος που είναι για να κάνει πάλι παράπονα για την κλινική, είναι επόμενο ο κόσμος να ρωτάει πως και τι. Μέχρι τώρα δεν τον έχει επιβεβαιώσει κανείς. Μέχρι και στην παρουσίασή του πάει να δημιουργήσει ίντριγκα αντί να ασχοληθεί με την μμ...
 

aeratos28

Just aeratos
Άμα ήθελα ρε κουτεντε να κραξω και να κάνω φασαρίες ,εύκολα θα το έκανα ..το κουτό,στο αφιερώνω ,γτ μέχρι εκεί είσαι το πονηρός όχι,γτ δεν σου κόβει και για πολλά..με ρώτησαν τι έγινε στην κλινική 2-3 ,δεν αναφέρθηκα από μόνος μου..ρεμπεσκε
Ναι αλλά δεν ξεκίνησαν να τον κεντρίζουν από μόνοι τους. Αυτός το ξεκίνησε, πέταξε κάτι σαν κουτοπόνηρος που είναι για να κάνει πάλι παράπονα για την κλινική, είναι επόμενο ο κόσμος να ρωτάει πως και τι. Μέχρι τώρα δεν τον έχει επιβεβαιώσει κανείς. Μέχρι και στην παρουσίασή του πάει να δημιουργήσει ίντριγκα αντί να ασχοληθεί με την μμ...
 

Pan77

Active Member
Άμα ήθελα ρε κουτεντε να κραξω και να κάνω φασαρίες ,εύκολα θα το έκανα ..το κουτό,στο αφιερώνω ,γτ μέχρι εκεί είσαι το πονηρός όχι,γτ δεν σου κόβει και για πολλά..με ρώτησαν τι έγινε στην κλινική 2-3 ,δεν αναφέρθηκα από μόνος μου..ρεμπεσκε
Σε ρώτησαν τι έγινε όσον αφορά εσένα και τον γιατρό, όχι τι γινόταν με τους άλλους ασθενείς. Μπορούσες να πεις ότι δεν βρεθήκατε και να το έκοβες εκεί, αλλά εσύ άρχισες να λες τι πήρε το αυτί σου δεξιά και αριστερά.
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι,ότι πάλι καλά που δεν βρεθήκαμε ειπα γτ με αυτα που άκουσα δεν ξέρω αν θα ήταν καλή η ιδέα της συνάντησης..δεν είπα τι πήρε το αυτί μου ..εγώ δεν έχω πρόβλημα,να τα πω κιόλας..αλλά είπε ο cvial,καλύτερα ας ακουστει ότι είναι από αυτούς.γιναυτο και δεν συνέχισα να πω κατι
Σε ρώτησαν τι έγινε όσον αφορά εσένα και τον γιατρό, όχι τι γινόταν με τους άλλους ασθενείς. Μπορούσες να πεις ότι δεν βρεθήκατε και να το έκοβες εκεί, αλλά εσύ άρχισες να λες τι πήρε το αυτί σου δεξιά και αριστερά.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Εχω μεινει αναυδος για αλλη μια φορα με τα υπονούμενα και απορω γιατι ο @CVIAL δεν παιρνει θέση.

ΟΛΟΙ οι ανθρωποι που ΦΙΛΟΞΕΝΗΘΗΚΑΝ στην κλινική μου ειχαν από όλους μας την απαιτούμενη προσοχη και μόνο: μιας και ηταν περιστατικα άλλου ιατρού, το προσωπικό μου και εγω ήμασταν εκεί μονο αν συνεβαινε κατι που ήταν απαραιτητη η "βοηθεια", τυπου που ειναι τα ποτηρια/πιατα, χαρτια, υλικα κτλ. ΟΛΑ τα υπόλοιπα ειναι δουλεια της ομάδας που τους χειρουργούσε την οποια συνδραμαμε με καθε δυνατο τροπο στο παρασκήνιο οπως θα επιβεβαιωσει ο @CVIAL

Οσους ασθενείς έτυχε να δω τους χαιρετισα τυπικά, πολλους δεν τους ειδα καν διότι ήμουν σε άλλο όροφο
Να τονισω ότι ΟΛΟΙ όσοι παρερευθηκαν (πλην ενος) ήταν υπερβολικα ...μαγκωμενοι, και φανηκαν να ειναι άβολα που με εβλεπαν, πιθανον διότι νομιζουν διάφορα.
Απο την μερια μου ημουν εσκεμμενα πολυ συντομος στην καλημερα μου και καθότι ειναι περιστατικά ΑΛΛΟΥ ιατρού, ο και άγραφος κωδικα δεοντολογιας μεταξύ ιατρών σε αυτες τις περιπτωσεις ΑΠΑΙΤΕΙ την ελάχιστη επαφη με περιστατικα συναδελφου εκτος αν ειναι κατι εξαιρετικα επειγον, που φυσικα, ποτε δεν συνεβη.

Λογικό ειναι κανει να μην γνωριζει πως ΟΦΕΙΛΕΙ να φερεται ενας ιατρός που ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ εναν συναδελφο και τα περιστατικά του στην κλινική του:
Πρεπει να εισαι ΑΟΡΑΤΟΣ στην ιδια σου την κλινική και να περιορισεις την επαφη στο ελάχιστο, ειδικα όταν ο φιλοξενούμενος θεραπων ιατρός ΔΕΝ γνωριζει τη γλωσσα που μιλας με τον ασθενη ΤΟΥ και θα μπορουσε να υποθεσει το οτιδηποτε.
Καλημερα, καλως ήρθατε, καλή συνεχεια, τελος
Και λίγα λες γιατρέ.
Και θερμότατος ήταν ο χαιρετισμός, με χειραψία, όταν όλος ο κόσμος έκανε "μπουνίτσες"και συμβουλές μου έδωσες και αυτό που δε θα ξεχάσω, όταν με παρότρυνες να μην οδηγήσω με ρώτησες αν έχω χρήματα για ταξί, βάζοντας το χέρι στην τσέπη...
Κι αν ήμουν μαγκωμένος ήταν διότι αισθανόμουν άβολα που ήμουν στην κλινική σου επιλέγοντας άλλο γιατρό και όχι για αυτά που έχω ακούσει.
Για το προσωπικό δεν υπάρχουν λόγια!!!!!
 

aeratos28

Just aeratos
Αν αυτά που ειπώθηκαν ,δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικοτητα ,τότε λάθος ενημερώθηκα και λάθος συμπέρασμα βγηκε..και θα ζητήσω και συγνώμη κιόλας αν όντως δεν ισχυουν..εγω δεν έχω τέτοια κολλήματα.
 
Μπλουζα