Alexskg, Dr. Jose Lorenzo, fue, 3601 grafts, 11-12/03/2022 (1st operation)

Bill 10

Member
Το βασικο ειναι ν εχει φυτρωση γιατι εχει βαλει grafts πολυτριχα τ οποια ειναι πολυ σημαντικα για την καλυψη!!Αν αποτυχει δυσκολο λογω lorenzo εχεις θεμα γιατι εχεις χασει τα καλυτερα grafts.Σα σκακι ειναι:ολα τα grafts ειναι πολυτιμα,αλλα αυτα τα grafts ειναι σα να χασει πυργο κ αξιωματικο στην αρχη της παρτιδας.Δυσκολευει μετα για να πετυχεις το τελειο.Γι αυτο πιστευω ειναι πολυ σημαντικη η αναλυση κ τα στατιστικα!!Για να ξερεις που βαδιζεις,αποθεματα δοτριας κ τι περιθωρια λαθους εχεις!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexskg

Verified MM member
Σ'ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερέστατη ανάλυση @CVIAL. Η αλήθεια είναι ότι η έλλειψη μεγάλης πυκνότητας είναι αυτή που από την αρχή με αγχώνει. Απ'ότι καταλαβαίνω η στρατηγική βασίζεται κυρίως στον καλό λόγο. Αυτο που αναρωτιέμαι είναι αν θα μπορούσαμε ίσως να πηγαίναμε την hairline λίγο πιο πάνω ωστε να μιρύνουμε την επιφάνεια προς κάλυψη και να μπορούσαμε να πετύχουμε καλύτερες πυκνότητες ή αν η προσέγγιση που πήρε ο γιατρός τώρα θα είναι καλύτερη.
 

alexskg

Verified MM member
Ανεβαζω και μια φωτο που νομοζω οτο φαινεταιβκαθαρα η τοποθετηση, τωρα που εχει καθαρισει η περιοχή.
20220323_085458.jpg
 

DoctorWho

Well-Known Member
Πολύ ενδιαφέρον περιστατικό καθώς θα δούμε την έκβαση μιας επέμβασης αυτής της φιλοσοφίας σε μια πλήρως τεχνητά δημιουργημένης hairline, καθώς στις άλλες περιπτώσεις που είδα υπήρχε μαμά μαλλί πολύ κοντά στην περιοχή που χτίστηκε η νέα hairline. Η δική μου ερώτηση είναι 100 τρίχες με λόγο 2.5 και 40g/cm2 έχουν διαφορά (και αν ναι τι?) 100 τρίχες με λόγο 2,00 και πυκνότητα 50g/cm2 όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα (τα νούμερα προφανώς ενδεικτικά για να γίνονται πιο εύκολα οι πράξεις, ως προς το κονσεπτ μας νοιάζει).
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε μου για την ώρα,γνώμη δική μου είναι πως οι φωτό αυτες δεν έχουν σημασία..ο λόγος είναι πως τα περισσότερα είναι πολυτριχα ,τα οποία θα δώσουν εντελώς άλλη εικόνα με κανονικό μακρύ μαλλί απο αυτό που βλέπεις τώρα..καμία σχέση..
 

aeratos28

Just aeratos
Σωστό ερώτημα..εγώ γιατρέ μου,για hairline πάντως ,θα προτιμούσα τα 50,για να μην πω 55 + με λόγο 2.0 ..
Σε κάποια απόσταση,θα φαίνονται το ίδιο θεωρώ.εσυ στον καθρέφτη όμως,θα βλέπεις τις διαφορές..άλλο να έχουν φυτευθεί 50+ ματσάκια ,αλλά 40..στο χωράφι,(δέρμα) άλλη εικόνα θα φαίνεται στο ένα περιστατικό και άλλη στο άλλο..
Πολύ ενδιαφέρον περιστατικό καθώς θα δούμε την έκβαση μιας επέμβασης αυτής της φιλοσοφίας σε μια πλήρως τεχνητά δημιουργημένης hairline, καθώς στις άλλες περιπτώσεις που είδα υπήρχε μαμά μαλλί πολύ κοντά στην περιοχή που χτίστηκε η νέα hairline. Η δική μου ερώτηση είναι 100 τρίχες με λόγο 2.5 και 40g/cm2 έχουν διαφορά (και αν ναι τι?) 100 τρίχες με λόγο 2,00 και πυκνότητα 50g/cm2 όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα (τα νούμερα προφανώς ενδεικτικά για να γίνονται πιο εύκολα οι πράξεις, ως προς το κονσεπτ μας νοιάζει).
 

DoctorWho

Well-Known Member
Φίλε μου για την ώρα,γνώμη δική μου είναι πως οι φωτό αυτες δεν έχουν σημασία..ο λόγος είναι πως τα περισσότερα είναι πολυτριχα ,τα οποία θα δώσουν εντελώς άλλη εικόνα με κανονικό μακρύ μαλλί απο αυτό που βλέπεις τώρα..καμία σχέση..
Εννοείς πιο βελτιωμένη από ότι είναι τώρα? Εγώ να είμαι ειλικρινής είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα μου τώρα και έχω πάρει πολλά κοπλιμεντα. Θεωρητικά μέχρι να έχουμε το shedding στον ~1 μήνα υποθέτω έχουμε ένα free Trial της εικόνας μας όπως θα είναι στον 1 χρόνο αν τα κουρεψουμε στο ίδιο μήκος (?)
 

DoctorWho

Well-Known Member
Σωστό ερώτημα..εγώ γιατρέ μου,για hairline πάντως ,θα προτιμούσα τα 50,για να μην πω 55 + με λόγο 2.0 ..
Σε κάποια απόσταση,θα φαίνονται το ίδιο θεωρώ.εσυ στον καθρέφτη όμως,θα βλέπεις τις διαφορές..άλλο να έχουν φυτευθεί 50+ ματσάκια ,αλλά 40..στο χωράφι,(δέρμα) άλλη εικόνα θα φαίνεται στο ένα περιστατικό και άλλη στο άλλο..
Αν λάβεις υπόψη και την επιβίωση βέβαια μπαίνει ένας ακόμα παράγοντας σημαντικός υπέρ της χαμηλής πυκνότητας με μεγάλο λόγο... Αν όντως υπάρχει σημαντική διαφορά τότε ίσως έχει νόημα το Splitting (που κάνει ο Erdogan για παράδειγμα) εφόσον μπορεί να εγγυηθεί καλή επιβίωση των grafts...
 

Bill 10

Member
Σ'ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερέστατη ανάλυση @CVIAL. Η αλήθεια είναι ότι η έλλειψη μεγάλης πυκνότητας είναι αυτή που από την αρχή με αγχώνει. Απ'ότι καταλαβαίνω η στρατηγική βασίζεται κυρίως στον καλό λόγο. Αυτο που αναρωτιέμαι είναι αν θα μπορούσαμε ίσως να πηγαίναμε την hairline λίγο πιο πάνω ωστε να μιρύνουμε την επιφάνεια προς κάλυψη και να μπορούσαμε να πετύχουμε καλύτερες πυκνότητες ή αν η προσέγγιση που πήρε ο γιατρός τώρα θα είναι καλύτερη.
Πιστευω ειναι καλα σ αυτο το υψος κ μαρεσει ο σχεδιασμος αλλα σιγουρα πραγμα που το ηξερες κ απο την αρχη γιατι σχεδον ησουν αδειος θα χρειαστεις κ δευτερη!!Εκει θα κρινουμε φυσικοτητα κ ολα,στη δευτερη!!Τωρα πιστευω οτι θα βελτιωθει παρα πολυ η εικονα σου!!
Σ'ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερέστατη ανάλυση @CVIAL. Η αλήθεια είναι ότι η έλλειψη μεγάλης πυκνότητας είναι αυτή που από την αρχή με αγχώνει. Απ'ότι καταλαβαίνω η στρατηγική βασίζεται κυρίως στον καλό λόγο. Αυτο που αναρωτιέμαι είναι αν θα μπορούσαμε ίσως να πηγαίναμε την hairline λίγο πιο πάνω ωστε να μιρύνουμε την επιφάνεια προς κάλυψη και να μπορούσαμε να πετύχουμε καλύτερες πυκνότητες ή αν η προσέγγιση που πήρε ο γιατρός τώρα θα είναι καλύτερη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ανεβαζω και μια φωτο που νομοζω οτο φαινεταιβκαθαρα η τοποθετηση, τωρα που εχει καθαρισει η περιοχή. Προβολή συνημμένου 47291
Σωστό ερώτημα..εγώ γιατρέ μου,για hairline πάντως ,θα προτιμούσα τα 50,για να μην πω 55 + με λόγο 2.0 ..
Σε κάποια απόσταση,θα φαίνονται το ίδιο θεωρώ.εσυ στον καθρέφτη όμως,θα βλέπεις τις διαφορές..άλλο να έχουν φυτευθεί 50+ ματσάκια ,αλλά 40..στο χωράφι,(δέρμα) άλλη εικόνα θα φαίνεται στο ένα περιστατικό και άλλη στο άλλο..

H άποψη μου είναι ότι από την στιγμή που στον @alexskg έχει προταθεί 2step strategy (για να κλείσει και το πίσω), αυτή η προσέγγιση είναι η πιο ενδεδειγμένη και η πιο safe. Όπως έχουμε ξαναπεί, όσο αυξάνεις πυκνότητες και μάλιστα με μεγάλα μεγέθη punch (λόγω πάχους και πολυτρίχων) αυξάνεις το ρίσκο επιβίωσης. Από την στιγμή που θα μπει για δεύτερη μμ, αν θέλει να ρίξει άλλα 5-10g να πάει στα 50 μπροστά για τους λόγους που αναφέρει ο Αεράτος (όχι για λόγους επάρκειας τριχών αλλά ριζών) μπορεί να το κάνει άνετα χωρίς κανένα ρίσκο και αφού έχει μπροστά του το τελικό αποτέλεσμα αφού θα ξέρει ακριβώς τι fine tuning χρειάζεται. Όπως επισήμανα μιλάμε περίπου για 200g επιβάρυνση. Εδώ να επισημάνω ότι πολλά αποτελέσματα του Cuto που ρίχνουν σαγόνια αφορούν τέτοιες πυκνότητες (40g) και τέτοιους λόγους. Μου το έχει επισημάνει ο Λορένζο βλέποντας τις postop φωτογραφίες τοποθέτησης.

Άρα και για να το κλείσουμε, ο Αεράτος έχει κάνει μια σωστή αλλά θεωρητική παρατήρηση. Για να καταλάβουμε αν έχει και πρακτικό νόημα πρέπει να δούμε το τελικό αποτέλεσμα του φίλου για να καταλάβουμε αν τα 40g με λόγο 3 σε κενό κεφάλι τι είδους φυσικότητα δίνουν. Αυτό θα είναι πραγματικά χρήσιμο για όσους επιλέξουν 1step strategy, δηλαδή να τελειώσουν με την μια. Τέτοια περίπτωση ήταν ο karaflomalias στον οποίο ο Λορένζο υπερέβει κατά 500g το νούμερο διαχείρισης της δότριας για να μην αναγκαστεί να πάει σε 2η για 500g. Υπενθυμίζω ότι εκεί μιλάμε για crown 43g και hairline μαζί με λίγα μαμα 50g.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστευω ειναι καλα σ αυτο το υψος κ μαρεσει ο σχεδιασμος αλλα σιγουρα πραγμα που το ηξερες κ απο την αρχη γιατι σχεδον ησουν αδειος θα χρειαστεις κ δευτερη!!Εκει θα κρινουμε φυσικοτητα κ ολα,στη δευτερη!!Τωρα πιστευω οτι θα βελτιωθει παρα πολυ η εικονα σου!!

Σωστή παρατήρηση, το είδα και στον εαυτό μου. Σε χέρσο χωράφι χωρίς καθόλου μαμα (έστω 5g) είναι σχεδόν αδύνατον να τελειώσεις σε 1μμ χωρίς touchup. Θες 50+g και λόγους 2,4 αφού δεν έχεις καμμιά υποστήριξη. Αν δε έχεις χοντρή τρίχα όπως εγώ ρισκάρεις σοβαρά λόγω μεγάλων εργαλείων, αν έχεις λεπτή θες ακόμα μεγαλύτερη πυκνότητα άρα πάλι είσαι σε ρίσκο. Η επιλογή υψηλός λόγος με μέτριες πυκνότητες σου δίνει το μπαζωμα για υψηλών προδιαγραφών μαλλί με την μέγιστη ασφάλεια. Από εκεί και πέρα τα 200-300g μπροστά για να το κάνεις (πιθανώς) πιο φυσικό είναι αστεία υπόθεση με ένα ΑΛΛΑ βέβαια. Είναι μια ταλαιπωρία δεύτερης επέμβασης αν δεν θες κάτι άλλο. Βέβαια για τόσα graft μπορείς να την κάνεις ακούρευτη, σίγουρα στην λήπτρια αλλά και στην δότρια (με τις γνωστές λωρίδες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η αλήθεια είναι ότι η επέμβασή του δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, άδεια περιοχή λίγα g, έχει όμως ενδιαφέρον να συζητηθεί (αν το επιθυμεί και αυτός) η γενικότερη στρατηγική της περίπτωσής του.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Αυτο που αναρωτιέμαι είναι αν θα μπορούσαμε ίσως να πηγαίναμε την hairline λίγο πιο πάνω ωστε να μιρύνουμε την επιφάνεια προς κάλυψη και να μπορούσαμε να πετύχουμε καλύτερες πυκνότητες ή αν η προσέγγιση που πήρε ο γιατρός τώρα θα είναι καλύτερη.
Καλή επιτυχία Alexskg!
Ούτε χιλιοστό πιο πάνω η hairline!
Είμαι53+ με hairline στα 7,5 cm κι όμως το μάτι μου είναι εκεί.
Αυτό το "τσικ " με τρώει.

Και είμαι και άδειος πιο πίσω ε!
Με την ευκαιρία να πω και τη γνώμη μου για το σχεδιασμό της hairline, την οποία βρίσκω κάπως τριγωνική-
μυτερή όμως είναι ένα τρικ για εξοικονόμηση g που πιάνει.
Και βέβαια όταν φυτρώσουν τα μαλλιά δεν θα φαίνεται τόσο.
 

alexskg

Verified MM member
Καλή επιτυχία Alexskg!
Ούτε χιλιοστό πιο πάνω η hairline!
Είμαι53+ με hairline στα 7,5 cm κι όμως το μάτι μου είναι εκεί.
Αυτό το "τσικ " με τρώει.

Και είμαι και άδειος πιο πίσω ε!
Με την ευκαιρία να πω και τη γνώμη μου για το σχεδιασμό της hairline, την οποία βρίσκω κάπως τριγωνική-
μυτερή όμως είναι ένα τρικ για εξοικονόμηση g που πιάνει.
Και βέβαια όταν φυτρώσουν τα μαλλιά δεν θα φαίνεται τόσο.
Σ'ευχαριστω πολύ Ιουλιε. Καλη επιτυχια και σ εσένα! Όντως η hairline ειναι λιγο τριγωνικη αλλά αν αυτο εξοικονομεί γκραφτς δεν με ενοχλεί καθόλου. Περιμενω να δω πως θα δειχνει με μακρύ μαλλί.
 

Gianney

Well-Known Member
Σ'ευχαριστω πολύ Ιουλιε. Καλη επιτυχια και σ εσένα! Όντως η hairline ειναι λιγο τριγωνικη αλλά αν αυτο εξοικονομεί γκραφτς δεν με ενοχλεί καθόλου. Περιμενω να δω πως θα δειχνει με μακρύ μαλλί.
Η δοτρια σου αν θυμάμαι είναι κοντά στα 10000 με τόσα grafts γίνεσαι μαμισιός ξανά γτ έπαιξες άμυνα με τριγωνική hairline για εξοικονόμηση όπως λες;Εκτός αν σ αρέσει έτσι ο σχεδιασμός
 

jersey

Well-Known Member
Η δοτρια σου αν θυμάμαι είναι κοντά στα 10000 με τόσα grafts γίνεσαι μαμισιός ξανά γτ έπαιξες άμυνα με τριγωνική hairline για εξοικονόμηση όπως λες;Εκτός αν σ αρέσει έτσι ο σχεδιασμός
Με τετοια δότρια θα μπορούσε επίσης να περιορίζε και την επιφάνεια στην πρώτη επέμβαση για να εκλεινε την μπροστινη περιοχη με μεγαλύτερη πυκνότητα..
 
Μπλουζα