2η μμ fue 1.811 grafts στην LP clinic (Παπανικολάου Λευτέρης)

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από εκεί ακριβώς ξεκίνησε και όλη η κουβέντα- διαφωνία.. Αυτές τις αδυναμίες τις βλέπουμε παντού και εδώ λέμε σε μια παρουσίαση που είναι ακόμα στον 6ο μήνα ότι ογιατρος δεν μπορεί και πρέπει να κρυφτεί στο καβούκι του.....

Αγαπητέ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε απλά για κάποιες αδυναμίες αλλά για πολύ πιο βασικές ελλείψεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Καλησπερα και χρόνια πολλά. Άρα έχει τελειώσει το αποτέλεσμα και το κρίνουμε αποτυχημένο??
Δεν έχει τελειώσει και κρίνεται ελλιπές.
Πρέπει να καταλάβεις οτι επειδή μπήκες σε διαφωνία με αεράτο,βλάφο,τολ και αυτή συνεχίζετε με όποιον τρόπο, αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να δεχθούν οι υπόλοιποι οτι η μεταμόσχευση είναι κοντά στο επιθυμητό.
Τώρα το παλικάρι που την έκανε κοιτάει στον καθρέφτη κ βλέπει μια πολύ βελτιωμένη εικόνα, που τον χαροποιεί, 1000 μπράβο. Απο την άλλη υπάρχει κ το αποτέλεσμα που θα έπαιρνε αν αξιοποιούνταν αλλιώς τα grafts δινοντάς του ακόμα καλύτερη εικόνα.
 

oreo

Well-Known Member
Ναι όντως κανένας μας δεν το ανέφερε.Ισως να θεωρείται από πολλούς σαν λεπτομέρεια μικρότερης σημασίας ;δεν ξέρω.Παντως αυτό που ειπώθηκε και που συνδέεται με αυτό που είπες είναι ότι δεν έχει την απαιτούμενη πυκνότητα και κατά επέκταση το transition zone φαίνεται μεγάλο,σωστά; Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγω
Το αναφέραν με άλλα λόγια και επ αυτού ήταν και η διαφωνία. Ο Cvial το ανέλυσε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπερα και χρόνια πολλά. Άρα έχει τελειώσει το αποτέλεσμα και το κρίνουμε αποτυχημένο??

Στην περιοχή που συζητάμε (hairline) δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι που να διαφοροποιεί αυτά που έγραψα. Ο σκοπός εδώ δεν είναι η αντιπαράθεση αλλά να καταλάβουμε όλη ποιό είναι το κακό, το μέτριο, το καλό και το πολύ καλό.
 

Bigk

Well-Known Member
Δεν έχει τελειώσει και κρίνεται ελλιπές
Νομίζω ότι είναι λίγο οξύμωρο αυτό που λες αλλά κατά τα άλλα έχεις δίκιο.. προτείνω απλά να μην κάνουμε καφενείο τις παρουσιάσεις..Σίγουρα δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι με όλους... Νομίζω όμως πως θα ήταν καλό να δώσουμε λίγο χρόνο ακόμα.
 

chris1908

Member
Νομίζω ότι είναι λίγο οξύμωρο αυτό που λες αλλά κατά τα άλλα έχεις δίκιο.. προτείνω απλά να μην κάνουμε καφενείο τις παρουσιάσεις..Σίγουρα δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι με όλους... Νομίζω όμως πως θα ήταν καλό να δώσουμε λίγο χρόνο ακόμα.
Αγαπητέ Bigk, αυτό που λένε τα μέλη είναι ότι για τα grafs που έβαλε θα μπορούσε να πάρει κάτι πολύ πιο καλό και σωστά σχεδιασμένο εκεί είναι το θέμα, χαίρομαι που την παρατήρησή μου για την hairline την ανέλυσε ο mod καθώς ελάχιστοι την παρατήρησαν ότι δεν είναι σωστή, άλλωστε όπως προ είπα σε όλες τις δημοσιευμένες δουλείες του συγκεκριμένου γιατρού υπάρχει θεματάκι στην hairline. Aπό εκεί και πέρα όπως εσύ παρατηρείς και αυτό έχει λογική επίσης είναι ότι ο ίδιος είναι οκ με το αποτέλεσμά του, σαφώς δείχνει καλύτερα από ότι ήταν και η αλλαγή που θα δει το επόμενο διάστημα εστιάζετε κυρίως στην πάνω ζώνη και όχι στην hairline. Συνεπώς πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και συμφωνώ ότι αν αποφεύγουμε στις παρουσιάσεις το καφενείο μπορούμε να εστιάζουμε στην ουσία των αποτελεσμάτων.
 

jersey

Well-Known Member
Πάντως με 1600 grafts (800 σε κάθε συνεδρία) που έβαλε συνολικά μπροστά δεν μπορούμε να αναμένουμε υψηλές πυκνότητες, αυτό ειναι δεδομένο. Οπότε για τα grafts που έβαλε μπροστά δεν νομίζω οτι θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο σε πυκνότητα από αυτό που πήρε. Οπότε λαμβάνοντας αυτό υπόψιν το αποτέλεσμα είναι μια χαρά.
Αν έβαζε 3000 μοσχεύματα μπροστά αντί για τα 1600 που έβαλε τότε θα περιμέναμε να τον δούμε και "μπετό". Το αν έπρεπε να μπουν περισσότερα αυτό ειναι άλλη κουβέντα...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως με 1600 grafts (800 σε κάθε συνεδρία) που έβαλε συνολικά μπροστά δεν μπορούμε να αναμένουμε υψηλές πυκνότητες, αυτό ειναι δεδομένο. Οπότε για τα grafts που έβαλε μπροστά δεν νομίζω οτι θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο σε πυκνότητα από αυτό που πήρε. Οπότε λαμβάνοντας αυτό υπόψιν το αποτέλεσμα είναι μια χαρά.
Αν έβαζε 3000 μοσχεύματα μπροστά αντί για τα 1600 που έβαλε τότε θα περιμέναμε να τον δούμε και "μπετό". Το αν έπρεπε να μπουν περισσότερα αυτό ειναι άλλη κουβέντα...

Θα διαφωνήσω με το σκεπτικό. Υπάρχει μεγάλη διαφορά του μπετού από τις σκόρπιες καλαμιές στον κάμπο. Για να καταλαβαίνουμε τι λέμε. Όταν φτιάχνεις hairline πρέπει να την φτιάξεις σωστά. Αν δεν σε φτάνουν τα graft την πας πιο ψηλά ή κλείνεις λιγότερο τους κροτάφους. Τέτοιου είδους όμως προσεγγίσεις όπως εδώ είναι λάθος. Πιο πίσω μπορείς να κάνεις ότι εκπτώσεις θες, έχεις το layering που είναι ένα πολύ καλό όπλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jersey

Well-Known Member
Θα διαφωνήσω με το σκεπτικό. Υπάρχει μεγάλη διαφορά του μπετού από τις σκόρπιες καλαμιές στον κάμπο. Για να καταλαβαίνουμε τι λέμε. Όταν φτιάχνεις hairline πρέπει να την φτιάξεις σωστά. Αν δεν σε φτάνουν τα graft την πας πιο ψηλά ή κλείνεις λιγότερο τους κροτάφους. Τέτοιου είδους όμως προσεγγίσεις όπως εδώ είναι λάθος. Πιο πίσω μπορείς να κάνεις ότι εκπτώσεις θες, έχεις το layering που είναι ένα πολύ καλό όπλο. Υπάρχει μεγάλη διαφορά του μπετού από τις σκόρπιες καλαμιές στον κάμπο. Για να καταλαβαίνουμε τι λέμε.
δεν αναφέρομαι σε αυτά τα σκόρπια grafts που έχει βάλει μπροστά και φαίνονται, που προφανώς θα ηταν σωστό να τα μαζέψει πιο μέσα. Μιλάω για την πυκνότητα πιο πίσω, όπου με 1600 grafts δεν αναμένεις υψηλές πυκνότητες. Αυτό και μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Μα ακριβώς αυτό λέω, για αυτό θες μικρότερο transition zone. Όταν υπάρχει μικρότερο transition zone οι χοντρές πλέον δεν προκαλούν τόσο γιατί ουσιαστικά είναι σαν να μην είχες τριχόπτωση, δεν φαίνονται σαν καλαμιές στον κάμπο. Όταν όμως έχεις υποχώρηση δεν μπορεί να έχεις τέτοιο πάχος μπροστά είναι αφύσικο.

Η παρακάτω πλήρως εκτιθεμένη hairline έχει σχεδόν όλα τα χαρακτηρισικά ενός σωστού design και η τρίχα δεν είναι λεπτή. Πολλά μονότριχα (όσο πιο χοντρή η τρίχα τόσο περισσότερα μονότριχα θες), irregularities, peaks and valleys, μικρό transition zone.

Προβολή συνημμένου 43988
Τωρα που το ξαναδιαβάζω εγώ δεν έχω καταλάβει ποιο από τα δύο είναι καλύτερο... να μην βάλεις καθόλου sentinels η να φουλαρεις πυκνότητα 45 50 προφανώς ώστε να μειώσεις κατά πολύ το transition zone;
 

tol

Well-Known Member
Πάντως με 1600 grafts (800 σε κάθε συνεδρία) που έβαλε συνολικά μπροστά δεν μπορούμε να αναμένουμε υψηλές πυκνότητες, αυτό ειναι δεδομένο.

Βρε παιδια, ο ibarumah εβαλε 10.600 τριχες!!!

Ειναι λιγες; Μην τρελαθουμε!!!

Δειτε ποια ηταν η κατασταση του μαλλιου πριν τις δυο μεταμοσχευσεις...

Screenshot_20220106-014940~2.png


Ο φιλος εχει ηδη πολυ μαλλι.

Εχει ολες τις προϋποθεσεις για ενα ιδανικο αποτελεσμα.

Αντ' αυτου βλεπουμε αυτη την εικονα...

Screenshot_20220106-192549.png


Σχετικα χαμηλη πυκνοτητα, ψηλα οι κροταφοι, διασπαρτα grafts.

Ειναι αυτο ικανοποιητικο αποτελεσμα;

Μου θυμιζει τα video που εχει ανεβασει ο ιδιος ο κ. Παπανικολαου, στα οποια γελανε και οι πετρες με την πυκνοτητα και παρολα αυτα ο γιατρος και ο πελατης δηλωνουν απολυτα ικανοποιημενοι!!!

Ε, βεβαια...αν ο γιατρος εχει επιγνωση των περιορισμενων ικανοτητων του, θα δηλωνει ικανοποιημενος, οταν θα πιανει ταβανι, οταν θα προσφερει ενα αποτελεσμα με αντικειμενικη αξιολογηση 6 στα 10.

Το 6 ειναι γι' αυτον το αριστο. Και, δυστυχως, οι αδαεις πελατες αποδεχονται το 6 ως αριστο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε όλες τις σοβαρές κλινικές τα sentinels είναι κοντά στην definite zone. Μόνο έτσι δεν κάνουν μπαμ. Εξαίρεση αποτελούν τα baby hairs, τα οποία μεταξύ μας δεν είναι και εύκολο να βρεθούν ειδικά στην εποχή μας που η μεγάλη πλειοψηφία πάσχει από ρετρο. Τις περισσότερες φορές αυτό τον ρόλο παίζουν οι miniaturized, μαμα υπολείματα της παλιάς hairline. Εδώ όσοι παίρνουν φίνα έχουν πλεονεκτημα γιατί διατηρούν πολλές τέτοιες τρίχες στην hairline. Αυτό ο γιατρός πρέπει να το λάβει υπόψιν του στον σχεδιασμό της hairline, αν υπάρχουν φυσικά τέτοιες και αν τον παίρνει ο σχεδιασμός ως προς το ύψος. Παράδειγμα η πιο κάτω φώτο. Με την λαβίδα φαίνεται η μαμα miniaturized λίγο πιο μπροστά ή αρκετά μπροστά από την νέα hairline.

sentinels.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bigk

Well-Known Member
Βρε παιδια, ο ibarumah εβαλε 10.600 τριχες!!!

Ειναι λιγες; Μην τρελαθουμε!!!

Δειτε ποια ηταν η κατασταση του μαλλιου πριν τις δυο μεταμοσχευσεις...

Προβολή συνημμένου 44016

Ο φιλος εχει ηδη πολυ μαλλι.

Εχει ολες τις προϋποθεσεις για ενα ιδανικο αποτελεσμα.

Αντ' αυτου βλεπουμε αυτη την εικονα...

Προβολή συνημμένου 44017

Σχετικα χαμηλη πυκνοτητα, ψηλα οι κροταφοι, διασπαρτα grafts.

Ειναι αυτο ικανοποιητικο αποτελεσμα;

Μου θυμιζει τα video που εχει ανεβασει ο ιδιος ο κ. Παπανικολαου, στα οποια γελανε και οι πετρες με την πυκνοτητα και παρολα αυτα ο γιατρος και ο πελατης δηλωνουν απολυτα ικανοποιημενοι!!!

Ε, βεβαια...αν ο γιατρος εχει επιγνωση των περιορισμενων ικανοτητων του, θα δηλωνει ικανοποιημενος, οταν θα πιανει ταβανι, οταν θα προσφερει ενα αποτελεσμα με αντικειμενικη αξιολογηση 6 στα 10.

Το 6 ειναι γι' αυτον το αριστο. Και, δυστυχως, οι αδαεις πελατες αποδεχονται το 6 ως αριστο.
Έχω την εντύπωση πως η αρχική εικόνα του (αν δεν κάνω λάθος στο άτομο) ήταν αυτή....οπότε νομίζω tol πως κάνεις λάθος
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220106-215932_Chrome.jpg
    Screenshot_20220106-215932_Chrome.jpg
    640.8 KB · Προβολές: 115

Bigk

Well-Known Member
Εκτός και αν δεν κάνεις λάθος και σκοπίμως δείχνεις μονίμως ενα παραπλανητικο "πριν" ...
 

Gianney

Well-Known Member
Σε όλες τις σοβαρές κλινικές τα sentinels είναι κοντά στην definite zone. Μόνο έτσι δεν κάνουν μπαμ. Εξαίρεση αποτελούν τα baby hairs, τα οποία μεταξύ μας δεν είναι και εύκολο να βρεθούν ειδικά στην εποχή μας που η μεγάλη πλειοψηφία πάσχει από ρετρο. Τις περισσότερες φορές αυτό τον ρόλο παίζουν οι miniaturized, μαμα υπολείματα της παλιάς hairline. Εδώ όσοι παίρνουν φίνα έχουν πλεονεκτημα γιατί διατηρούν πολλές τέτοιες τρίχες στην hairline. Αυτό ο γιατρός πρέπει να το λάβει υπόψιν του στον σχεδιασμό της hairline, αν υπάρχουν φυσικά τέτοιες και αν τον παίρνει ο σχεδιασμός ως προς το ύψος. Παράδειγμα η πιο κάτω φώτο. Με την λαβίδα φαίνεται η μαμα miniaturized λίγο πιο μπροστά ή αρκετά μπροστά από την νέα hairline.

Προβολή συνημμένου 44018
Thanks.Αρα στην περίπτωση του φίλου έπρεπε να ναι κοντά τα sentinels με την defined και τωρα μπορεί να τα αφαιρέσει η να κλείσει την transition zone με grafts αν θα ήθελε να το διορθώσει.Αν και εγώ πιστεύω θα ήθελε και λίγο κατέβασμα αριστερά και δεξιά για να κλείσουν λίγο οι κροταφοι.
 

Gianney

Well-Known Member
Εκτός και αν δεν κάνεις λάθος και σκοπίμως δείχνεις μονίμως ενα παραπλανητικο "πριν" ...
Ρε φίλε νομίζω δεν καταλαβαίνεις τι σου λένε.Για να το παίξεις συνήγορος υπεράσπισης πρέπει τουλάχιστον να καταλαβαίνεις
 

Bigk

Well-Known Member
Ρε φίλε νομίζω δεν καταλαβαίνεις τι σου λένε.Για να το παίξεις συνήγορος υπεράσπισης πρέπει τουλάχιστον να καταλαβαίνεις
Είδες το screenshot? Τι πιστεύεις πως δεν κατάλαβα?? Αυτό είναι το πραγματικό πριν του ανθρώπου και όχι αυτό που σκοπίμως δείχνει ο tol.. συνήγορος δεν το παίζω κανενός.. θα έβγαζα πολλά λεφτά
 

tol

Well-Known Member
Έχω την εντύπωση πως η αρχική εικόνα του (αν δεν κάνω λάθος στο άτομο) ήταν αυτή....οπότε νομίζω tol πως κάνεις λάθος


Φιλε μου, οι φωτογραφια που ανεβασα δεν ηταν δικη μου. Ηταν φωτογραφια που ο ιδιος ο ibarumah ανεβασε πριν την πρωτη μεταμοσχευση.

Ομως, και σε αυτες τις φωτογραφιες φαινεται οτι το προβλημα υπηρχε μονο στους κροταφους. Μια σχετικα μικρη περιοχη στην οποια μπηκαν περιπου 5000 τριχες. Αρα, θα επρεπε να ειχε γινει μπετον αρμε.

Επισης, επειδη, φιλε μου, επιμενεις να υποστηριζεις με θερμη εναν γιατρο περιορισμενων δυνατοτητων, ανεβαζω διαφημιζομενα video απο τον ιδιο τον κ. Παπανικολαου. Προφανως τα θεωρει κορυφαια και αντιπροσωπευτικα των δυνατοτητων του...


4400 διασπαρτες τριχες!!!




6500 διασπαρτες τριχες παρελαυνουν σε εποχη κορωναϊου...με αποστασεις 2 μετρων!!!




12.200 τριχες...και ανυπαρκτη hairline!!!




6.500 τριχες...με κοντο κουρεμα...δραμα η κατασταση.

Θα μπορουσα, φιλε μου, να αναβασω και άλλα μετριοτατα αποτελεσματα που για τον κ. Παπανικολαου ειναι τα κορυφαια του και γι' αυτο αλλωστε τα διαφημιζει.

Ακολουθει συγκεκριμενη τακτικη...αφαιρει grafts απο το φιλετο της δοτριας. Επιλεγει τα πολυτριχα. Ετσι, πετυχαινει υψηλοτατους λογους...πανω απο 2,5 τριχες ανα graft.

Και, ομως, αποτυγχανει να παρουσιασει ικανοποιητικα αποτελεσματα.

Οι συγκεκριμενοι πελατες ξοδεψαν τα καλυτερα (απο αποψης λογου) grafts. Μελλοντικα θα χρειαστουν και αλλες μεταμοσχευσεις. Που θα βρουν αραγε αναλογης ποιοτητας graft;

Φανταστειτε την απογνωση τους, οταν θα θελουν να βελτιωσουν την εικονα τους, αλλά η δοτρια θα εχει εξαντληθει και τα εναπομειναντα graft θα εχουν πολυ χαμηλο λογο.

Αυτη ειναι, φιλοι μου, η αντικειμενικη αληθεια για τις δυνατοτητες του κ. Παπανικολαου.
 
Μπλουζα