Xristos87, FUE, 2530g, 21/4/2021

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης βλέπουμε οτι άνοιξε και υπήρξε το shock loss; και πιο πίσω στο midscalp. Άρα ίσως ηταν γενικό shock loss από την επέμβαση τόσο στο forelock της Α ζώνης όσο και στο midscalp.

Δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τα βίντεο. Ελάχιστο μαλλί είχε στο middle, ελάχιστο έχει και τώρα. Πολύ μικρή η διαφορά. Απλά κάνει περισσότερο αίσθηση στο μάτι γιατί πριν το συνέκρινες με άδειες περιοχές ενώ τώρα με περιοχές με μεγαλύτερη πυκνότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Θεωρητικα αν εισαι καλος υποψηφιος θα πρεπει ετσι και αλλιως να ναι τελικο απο Χ6 ανεξαρτητα της φιναστεριδης. Αν δεν ειναι σημαινει οτι έχεις dupa και αυτο ειναι σοβαρο θεμα.
Ή ρέτρο. Σαν εμένα. Τότε θες φιναστερίδη προχθές διαφορετικά τα ξυρίζεις.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
σίγουρα η φίνα δεν σε σώζει από το shock loss, αν γίνει παραπάνω χρήση αναισθητικού ή τραυματιστεί ο θύλακας από την δημιουργία των υποδοχών. Σε αυτά ευθύνεται ο γιατρός και η τενχική του. Εδώ παρατηρείς οτι έχει ανοίξει και πιο πίσω, στο midscalp, ξαφνικα μετά την επέμβαση, παρόλο που έπαιρνε φίνα; Σε τι λες να ευθύνεται αυτό, στην παραπάνω χρήση αναισθησίας; Επισης όταν μπαίνεις ανάμεσα στα μαμά μαλλιά βοηθάει και η χρηση sharp implanter όπου υπάρχει μικρότερος τραυματισμός δέρματος, άρα και λιγότερες πιθανότητες για shock loss, σε σχέση με την τεχνική pre made incisions που ακολουθηθηκε εδώ.
Ενδεχομένως να είναι το overdose που είπες. Πάντως και πιο πίσω να πας είχε θέμα στο middle. Απλά δεν πρέπει να δόθηκε ιδιαίτερη βάση. Νομίζω εδώ δε μιλάμε για shock loss αλλά απλά για less is more τεχνική Νικ.
 

nick90

Well-Known Member
Ενδεχομένως να είναι το overdose που είπες. Πάντως και πιο πίσω να πας είχε θέμα στο middle. Απλά δεν πρέπει να δόθηκε ιδιαίτερη βάση. Νομίζω εδώ δε μιλάμε για shock loss αλλά απλά για less is more τεχνική Νικ.

Εδώ ειναι η εικόνα του πριν. Εμένα ξεκάθαρα μου φαίνεται καλύτερη η εικόνα στο middle στο πριν από οτι στο μετά. Δεν το βλέπεις και εσύ; Δες το βίντεο πως ειναι το middle στις πανοραμικές του τώρα. Και στο forelock ειχε αρκετό μαλλάκι πριν όπου και το ενίσχυσε κιόλας.

20210424_234242.jpg
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
@nick90 Ξέρεις τι νομίζω ότι γίνεται. Λόγω φιναστερίδης δυνάμωσε αισθητά η δότρια και αν συνυπολογιστεί και η καλή τρίχα από άποψη χρώματος και του πάχους μπήκε στο hairline τουμπάνιασε εκεί. Οπότε υπάρχει ανισορροπία με το middle που είναι όπως στη φωτογραφία και γι αυτό φαίνεται κενό. Επίσης αυτή τη φώτο αν την γυρίσεις ανάποδα θα δεις ότι η τρίχες έχουν φορά προς τα ''μπροστά'' . Το κούρεμα τώρα είναι προς τα πίσω για να φαίνεται πιο πυκνό. Εγώ πιστεύω ότι η ανισορροπία στην πυκνότητα της hairline με το middle αλλά και το κούρεμα προς τα πίσω δίνουν καλό illusion για ότι μπήκε αλλά ακυρώνουν τις αδύναμες από πριν περιοχές. Για να φέρει το κεφάλι του σε ισορροπία πρέπει να μπει λίγο middle να τελειώνει.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Αν γίνονταν με τον τρόπο αυτό οι παρουσιάσεις, το 90% θα ζήταγε τα λεφτά του πίσω.

Να το χαίρεσαι το μαλλί σου. Αν σου περισσεύει χρόνος και χρήμα, ρίξε και μια αναμνηστική (που είναι της μόδας) στη μέση του κεφαλιού και θα είσαι τέλειος.
 

nick90

Well-Known Member
@nick90 Ξέρεις τι νομίζω ότι γίνεται. Λόγω φιναστερίδης δυνάμωσε αισθητά η δότρια και αν συνυπολογιστεί και η καλή τρίχα από άποψη χρώματος και του πάχους μπήκε στο hairline τουμπάνιασε εκεί. Οπότε υπάρχει ανισορροπία με το middle που είναι όπως στη φωτογραφία και γι αυτό φαίνεται κενό. Επίσης αυτή τη φώτο αν την γυρίσεις ανάποδα θα δεις ότι η τρίχες έχουν φορά προς τα ''μπροστά'' . Το κούρεμα τώρα είναι προς τα πίσω για να φαίνεται πιο πυκνό. Εγώ πιστεύω ότι η ανισορροπία στην πυκνότητα της hairline με το middle αλλά και το κούρεμα προς τα πίσω δίνουν καλό illusion για ότι μπήκε αλλά ακυρώνουν τις αδύναμες από πριν περιοχές. Για να φέρει το κεφάλι του σε ισορροπία πρέπει να μπει λίγο middle να τελειώνει.
Δεν υπάρχει μόνο με το Middle ανισορροπία (το οποίο ήταν σε καλύτερη κατάσταση πριν την επέμβαση από οτι βλέπω) αλλά και με το forelock το οποίο και αυτό υστερεί παρόλο που ειχε δικές του τρίχες εκεί και ενισχύθηκε σαφώς, αλλά δεν ήταν αρκετό όπως αποδείχτηκε. Μονο τα ευνοικά του χαρακτηριστικά τον βοηθάνε και κρύβουν το κενό πίσω από την hairline με το χτένισμα προς τα πίσω, οπως ειπώθηκε και πριν.
 

koumparos

Well-Known Member
Μα ποια η σημασία αν είναι δυνατή τρίχα η όχι ,αφού το shock loss προκύπτει είτε από εκτεταμένη χρήση αναισθητικου είτε από μεγάλη πυκνότητα και δημιουργία λίμνης αίματος αίματος με συνέπεια να μην μπορούν να αναπνεσουν.Μηπως πρόκειται για μεγάλο μύθο τελικά το φίνα και πρόληψη shock loss;;
Κανείς δεν πρόκειται να σου απαντήσει με σιγουριά.Τα καλύτερα αποτελέσματα τα βλέπουμε σε συνδυασμό με φίνα που έχει χορηγηθεί τουλάχιστον 1 χρόνο πριν την μμ.Η παλιά θεωρία είναι αυτό που ανέφερα εγώ.Η καινούργια θεωρεί το αναισθητικό κλειδί στο σοκλος.
 

aeratos28

Just aeratos
Τα είπαν και οι προηγούμενοι από εμένα..κοίτα με το χτένισμα που κάνεις προς τα πίσω η εικόνα σου καλή είναι,αρκετά καλή .σίγουρα χρειάζεσαι και άλλη επέμβαση για να κλείσεις οποία κενά υπάρχουν .πάντως σε γενικές γραμμές είσαι σε καλό επίπεδο .το τι έπρεπε να γίνει εξαρχής το είπαμε,τώρα το τι πρέπει να γίνει από το σημείο που είσαι,έχεις σαν σκέψη να προχωρήσεις σε άλλη επέμβαση?
 

witcher

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα φαίνεται καλο σε γενικές γραμμές με το κατάλληλο χτένισμα προς τα πίσω που κρύβει τα κενά, ενώ με το αντίθετο χτένισμα προς τα μπροστά αποκαλύπτει τα κενά στην Α ζώνη. Με το βίντεο αποκαλύφθηκε το κενό που υπάρχει στο forelock της Α ζώνης το οποίο είχε αποκαλυφθεί αρχικά στις φωτογραφίες του 6ου μήνα όπου και παραμένει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
σίγουρα η φίνα δεν σε σώζει από το shock loss, αν γίνει παραπάνω χρήση αναισθητικού ή τραυματιστεί ο θύλακας από την δημιουργία των υποδοχών. Σε αυτά ευθύνεται ο γιατρός και η τενχική του. Εδώ παρατηρείς οτι έχει ανοίξει και πιο πίσω, στο midscalp, ξαφνικα μετά την επέμβαση, παρόλο που έπαιρνε φίνα; Σε τι λες να ευθύνεται αυτό, στην παραπάνω χρήση αναισθησίας; Επισης όταν μπαίνεις ανάμεσα στα μαμά μαλλιά βοηθάει και η χρηση sharp implanter όπου υπάρχει μικρότερος τραυματισμός δέρματος, άρα και λιγότερες πιθανότητες για shock loss, σε σχέση με την τεχνική pre made incisions που ακολουθηθηκε εδώ.
Τελικά ο τραυματισμός του δικτύου αποτελεί θέμα τύχης, απλά όσο πιο έμπειρος κάποιος τόσο μειώνεται το ποσοστό αποτυχίας.
Βασίζεσαι αποκλειστικά στο focus γιατρού/τεχνικών....... συνυπολογίζεις και τους άλλους λόγους που μπορείς να τον πιείς κρύο και μένεις poker face στο τέλος.
Θυμήθηκα κορυφαία αγγελία απο εστιατόριο μιας και λέμε για skillset: ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΕΡΑΚΟΣ ΜΕ ΤΡΕΜΑΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΠΑΡΜΕΖΑΝΑ ΣΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Μπράβο για το βίντεο και ιδιαίτερα για την εναλλαγή φοράς του ηλίου. Άκρως κατατοπιστικό και αποκαλυπτικό. Θα σου πρότεινα αν σκοπεύεις να κάνεις δεύτερη, να μελετήσεις πολύ καλά το πλάνο σου, γιατί μπορείς να πάρεις εκπληκτικό αποτέλεσμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ ειναι η εικόνα του πριν. Εμένα ξεκάθαρα μου φαίνεται καλύτερη η εικόνα στο middle στο πριν από οτι στο μετά. Δεν το βλέπεις και εσύ; Δες το βίντεο πως ειναι το middle στις πανοραμικές του τώρα. Και στο forelock ειχε αρκετό μαλλάκι πριν όπου και το ενίσχυσε κιόλας.

Προβολή συνημμένου 43480

καμμια σχέση στον φωτισμό αλλά πιο σημαντικό στο χτένισμα. Στην προ μμ χτενίζονται προς τα πίσω και δημιουργείται layering στο middle. Στο βίντεο είναι ακριβώς το αντίθετο αφαιρείται layering.
 

aeratos28

Just aeratos
Γενικά πάντως σε hairline καλά είναι,έχει χτίσει μια βάση,πίσω χρειάζεται γέμισμα..με πόσα grafts πιστεύετε πως θα έκλεινε σωστά όλο το κεφάλι του?
 

nick90

Well-Known Member
καμμια σχέση στον φωτισμό αλλά πιο σημαντικό στο χτένισμα. Στην προ μμ χτενίζονται προς τα πίσω και δημιουργείται layering στο middle. Στο βίντεο είναι ακριβώς το αντίθετο αφαιρείται layering.
Προφανώς δεν ειναι ίδιος ο φωτισμός αλλά δεν έχει άλλη φώτο βασικά να συγκρίνουμε στον ιδιο φωτισμό. Για το ότι υπήρξε περαιτέρω υποχώρηση και στο middle μετά την επέμβαση, δεν το λέω μόνο εγώ αλλα και ο ιδιος ο Xristos87 το ανέφερε που το διαπίστωσε οτι συνέβη είτε λόγω τριχόπτωσης είτε shock loss είτε συνδυασμός αυτών, που το συζήτησε με τον γιατρό κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Προφανώς δεν ειναι ίδιος ο φωτισμός αλλά δεν έχει άλλη φώτο βασικά να συγκρίνουμε στον ιδιο φωτισμό. Για το ότι υπήρξε μείωση κάλυψης και στο middle μετά την επέμβαση, δεν το λέω μόνο εγώ αλλα και ο ιδιος ο Xristos87 το ανέφερε που το διαπίστωσε οτι συνέβη είτε λόγω τριχόπτωσης είτε shock loss είτε συνδυασμός αυτών, που το συζήτησε με τον γιατρό κιόλας.
Νιck νομίζω οτι όντως το layering εξαπατά , αντε να έχασε και ένα τσακ, τι κάλυψη να προσφέρουν 10 τρίχες χτενισμένες προς τα πάνω και όπισθεν
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα