Yaman, 4380 grafts, FUE, 21-12-2020

Nik.Mos

Well-Known Member
Υπαρχουν δυο ειδη αναγκων,οι προσκαιρες και οι μακροχρονιες.Στην τουρκια μπορεις να ικανοποιησεις επαρκως τις πρωτες(αν σου κατσει η μπιλια),με αμεση ομως αρνητικη επιδραση στις δευτερες.Οι λογοι εχουν εξηγηθει παραπανω.
Ο επιχειρηματικος προσανατολισμος των τουρκικων κλινικων στοχευει στο να βαζουν στο χειρουργειο οσο περισσοτερο κοσμο μπορουν.Αυτο ειναι το business plan τους.Τα δεκαδες καθημερινης λειτουργιας δωματια τους που ειναι στην σειρα να γεμιζουν και ας πηγαινουν περιπατο οι ιδιαιτερες αναγκες των πελατων.Ειχα βρεθει σε ενα τετοιον διαδρομο και το μονο που ελειπε ειναι καποιος να στεκεται απεξω και να κανει αμπεμπαμπλομ σε ποιο δωματιο θα παιχτει η μαλακια.
Δεν ειναι τυχαιο που απαξ και κλεισεις consultation με τουρκικη κλινικη ,αυτη θεωρει οτι σε εχει ηδη κλεισει σαν πελατη της και οτι εισαι δικος της.Πριν καν εσυ ταξιδεψεις εχουν αποφασισει να σε δεχτουν και θα κανουν ή/και θα πουν τα παντα για να σε κρατησουν και να μην φυγεις.Φυσικα ελπιζω κατανοουμε ολοι για ποσους και διαφορετικους λογους κατι τετοιο ειναι εγκληματικο και ανηθικο.Και ποσο τραγικες εντελει οι συνεπειες για τον ιδιο τον πελατη.
Αυτη η πολιτικη τυφλης αποδοχης ειναι καταστροφικη για τον πελατη και θα πρεπει ολοι να ειναι πολυ προσεχτικοι οταν επιλεγουν την τουρκια για μεταμοσχευση.Αν στην πολιτικη αυτη συνυπολογισουμε και την απουσια fut τα πραγματα γινονται ακομη χειροτερα,βασικα θα εβαζα δραματικων διαστασεων.
Φυσικα κανενα μενος με καμια τουρκικη κλινικη σε προσωπικο επιπεδο,απλα αναφερομαι στο επιχειρηματικο μοντελο που τις χαρακτηριζει ολες ανεξαιρετως.Αλλωστε,hate the game not the player.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Υπαρχουν δυο ειδη αναγκων,οι προσκαιρες και οι μακροχρονιες.Στην τουρκια μπορεις να ικανοποιησεις επαρκως τις πρωτες(αν σου κατσει η μπιλια),με αμεση ομως αρνητικη επιδραση στις δευτερες.Οι λογοι εχουν εξηγηθει παραπανω.
Ο επιχειρηματικος προσανατολισμος των τουρκικων κλινικων στοχευει στο να βαζουν στο χειρουργειο οσο περισσοτερο κοσμο μπορουν.Αυτο ειναι το business plan τους.Τα δεκαδες καθημερινης λειτουργιας δωματια τους που ειναι στην σειρα να γεμιζουν και ας πηγαινουν περιπατο οι ιδιαιτερες αναγκες των πελατων.Ειχα βρεθει σε ενα τετοιον διαδρομο και το μονο που ελειπε ειναι καποιος να στεκεται απεξω και να κανει αμπεμπαμπλομ σε ποιο δωματιο θα παιχτει η μαλακια.
Δεν ειναι τυχαιο που απαξ και κλεισεις consultation με τουρκικη κλινικη ,αυτη θεωρει οτι σε εχει ηδη κλεισει σαν πελατη της και οτι εισαι δικος της.Πριν καν εσυ ταξιδεψεις εχουν αποφασισει να σε δεχτουν και θα κανουν ή/και θα πουν τα παντα για να σε κρατησουν και να μην φυγεις.Φυσικα ελπιζω κατανοουμε ολοι για ποσους και διαφορετικους λογους κατι τετοιο ειναι εγκληματικο και ανηθικο.Και ποσο τραγικες εντελει οι συνεπειες για τον ιδιο τον πελατη.
Αυτη η πολιτικη τυφλης αποδοχης ειναι καταστροφικη για τον πελατη και θα πρεπει ολοι να ειναι πολυ προσεχτικοι οταν επιλεγουν την τουρκια για μεταμοσχευση.Αν στην πολιτικη αυτη συνυπολογισουμε και την απουσια fut τα πραγματα γινονται ακομη χειροτερα,βασικα θα εβαζα δραματικων διαστασεων.
Φυσικα κανενα μενος με καμια τουρκικη κλινικη σε προσωπικο επιπεδο,απλα αναφερομαι στο επιχειρηματικο μοντελο που τις χαρακτηριζει ολες ανεξαιρετως.Αλλωστε,hate the game not the player.
Κοίταξε καλό είναι να μην υπάρχει ισοπέδωση των πραγμάτων.Δεν χρειάζεται να παίρνουμε πάντα τις ακραίες περιπτώσεις για να υποστηρίζουμε τις απόψεις μας. Δεν λειτουργούν όλες έτσι και δεν θα το ρίσκαραν κιόλας για την εικόνα τους να βάζουν όποιον να ναι μέσα. Καθώς μετά δέχεται οικονομική ζημιά αν δεν πάει καλά κάποιος και βγει στο YouTube και γράψει αρνητική κριτική. Οι περισσότεροι δεν είναι νεολαία που λες είναι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας με μεγάλες εκτάσεις που δεν στερούνται έτσι οι μακροχρόνιες ανάγκες τους καθώς τα μοσχεύματα θα μείνουν εκεί δεν φεύγουν. Επίσης οι περισσότεροι γνωρίζουν που πάνε και ότι θα έχουν επιθετικές προσεγγίσεις και παράλληλα ακολουθούν θεραπεία. Όπως γίνεται και στις άλλες χώρες π.χ. Ισπανία που κάνουν επιθετικές προσεγγίσεις.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Η πλειονοτητα των πελατων ειναι νεες ηλικιες 20-25 χρονων.Τυχαινει να εχω εικονα της τουρκικης αγορας ,οτι σου λεω ειναι εξακριβωμενο και ισχυει.Δεν υπαρχει πολιτικη απορριψης ασθενων,απο το να τον φαει ο ανταγωνισμος και να κλεισει την επιχειρηση του θα κανει εκπτωσεις σε βασικα standards τα οποια ομως αν δεν τηρουνται απαρεγκλιτως ακολουθουν ασχημες συνεπειες.
Για τα ασχημα περιστατικα τους αρκει να αναλογιστεις τον υψηλο αριθμο των repair cases που στην πλειοψηφια τους προερχονται απο την τουρκια.Αν γνωριζες τον πραγματικο αριθμο κακων περιστατικων απο τουρκια θα ειχες φρικαρει.
Κανεις δεν γνωριζει που παει,το επιχειρημα με την αγγλια που εφερες ειναι ατοπο.Στην Αγγλια οι τιμες καλων κλινικων ειναι απλησιαστες ακομα και για μισθους Αγγλιας.Λογικο και επομενο να πετανε για τουρκια.Η πλειονοτητα αυτων εχουν πληρη αγνοια βασικων αρχων μμ και πεφτουν στην παγιδα.
Εχεις τελειως λανθασμενη εικονα για το πως εχουν τα πραγματα στην τουρκια,μακραν απο την αληθινη.
 

Georgie

Well-Known Member
Η πλειονοτητα των πελατων ειναι νεες ηλικιες 20-25 χρονων.Τυχαινει να εχω εικονα της τουρκικης αγορας ,οτι σου λεω ειναι εξακριβωμενο και ισχυει.Δεν υπαρχει πολιτικη απορριψης ασθενων,απο το να τον φαει ο ανταγωνισμος και να κλεισει την επιχειρηση του θα κανει εκπτωσεις σε βασικα standards τα οποια ομως αν δεν τηρουνται απαρεγκλιτως ακολουθουν ασχημες συνεπειες.
Για τα ασχημα περιστατικα τους αρκει να αναλογιστεις τον υψηλο αριθμο των repair cases που στην πλειοψηφια τους προερχονται απο την τουρκια.Αν γνωριζες τον πραγματικο αριθμο κακων περιστατικων απο τουρκια θα ειχες φρικαρει.
Κανεις δεν γνωριζει που παει,το επιχειρημα με την αγγλια που εφερες ειναι ατοπο.Στην Αγγλια οι τιμες καλων κλινικων ειναι απλησιαστες ακομα και για μισθους Αγγλιας.Λογικο και επομενο να πετανε για τουρκια.Η πλειονοτητα αυτων εχουν πληρη αγνοια βασικων αρχων μμ και πεφτουν στην παγιδα.
Εχεις τελειως λανθασμενη εικονα για το πως εχουν τα πραγματα στην τουρκια,μακραν απο την αληθινη.
Έχει αλλάξει η κατάσταση στην Αγγλία
Παίζουν στα 2 pound το μόσχευμα, μπορεί και πιο κάτω .
Το πιστεύεις ότι η dhi παίζει να είναι και η πιο ακριβή?
Αλλά έχεις δίκιο .
Χωριά ολόκληρα έχουν φύγει για Τουρκία, ειδικά στο παρελθόν .
 

Disco

Well-Known Member
Η πλειονοτητα των πελατων ειναι νεες ηλικιες 20-25 χρονων.Τυχαινει να εχω εικονα της τουρκικης αγορας ,οτι σου λεω ειναι εξακριβωμενο και ισχυει.Δεν υπαρχει πολιτικη απορριψης ασθενων,απο το να τον φαει ο ανταγωνισμος και να κλεισει την επιχειρηση του θα κανει εκπτωσεις σε βασικα standards τα οποια ομως αν δεν τηρουνται απαρεγκλιτως ακολουθουν ασχημες συνεπειες.
Για τα ασχημα περιστατικα τους αρκει να αναλογιστεις τον υψηλο αριθμο των repair cases που στην πλειοψηφια τους προερχονται απο την τουρκια.Αν γνωριζες τον πραγματικο αριθμο κακων περιστατικων απο τουρκια θα ειχες φρικαρει.
Κανεις δεν γνωριζει που παει,το επιχειρημα με την αγγλια που εφερες ειναι ατοπο.Στην Αγγλια οι τιμες καλων κλινικων ειναι απλησιαστες ακομα και για μισθους Αγγλιας.Λογικο και επομενο να πετανε για τουρκια.Η πλειονοτητα αυτων εχουν πληρη αγνοια βασικων αρχων μμ και πεφτουν στην παγιδα.
Εχεις τελειως λανθασμενη εικονα για το πως εχουν τα πραγματα στην τουρκια,μακραν απο την αληθινη.
Αυτό με το 20-25 δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Καταρχήν δεν εχει προχωρήσει καν η αραίωση τους σε αυτές τις ηλικίες για να μπούνε για επέμβαση εκτός αν πάνε για norwood 6-7. Δεν καταλήγουν όλοι norwood 6-7. Απλα ενα μικρο ποσοστό. Πάνε μεγαλύτερες ηλικίες ή αν πάνε νέοι πανε όσοι εχει προχωρήσει πολύ η αραίωση τους οπότε δεν υπάρχει λόγος να περιμένουν κιόλας.
Έχεις μια προκατειλημμένη άποψη για τις τούρκικες κλινικές και χρησιμοποιείς τις ακραίες περιπτώσεις για να πείσεις τους άλλους. Δε λέω καλό είναι να υπάρχει προσοχή σε οτιδήποτε επιλέξεις και καλή έρευνα, αλλά όχι να είμαστε και απόλυτοι σε αυτά που λέμε.
Φίλε μου οτι βλέπω λεω, εσύ αντίθετα έχεις βάλει κάτι στο μυαλό σου χρησιμοποιώντας τα πιο απίθανα σενάρια για μας πείσεις. Εδώ πριν έλεγες ότι σε αυτό το group στο facebook, βάζουν μικρές φωτογραφίες χωρίς τη δότρια και κάνουν το αντίθετο από αυτό που είπες...!!!! Από εκεί φαίνεται ότι είσαι προκατειλημμένος και λες πράγματα που δεν ισχύουν. Καλό είναι να μη παίρνεις τις πιο ακραίες περιπτώσεις και να είσαι ρεαλιστής και όχι να φαντάζεσαι πράγματα.
Αν δεν έδιναν καλά αποτελέσματα θα είχαν κλείσει οι περισσότερες αλλά αντίθετα τις βλέπεις να παραμένουν. Το ότι κάνουν και πολλά περιστατικά δείχνει κιόλας ότι έχουν και περισσότερη εμπειρία από κάποιο γιατρό που κάνει μια επέμβαση τη μέρα. Όσο για την Αγγλία οι περισσότεροι απο Αγγλία πάνε απο συστάσεις φίλων τους που ήταν ευχαριστημένοι αλλά και από τις διαφημίσεις που γίνονται εκεί. Μέχρι και στα γήπεδα υπάρχουν διαφημίσεις.

Δηλαδή τόσο αγώνα που κάνεις για να πείσεις για την ακαταλληλότητα τους θα έλεγε κανείς ότι έχεις οικονομικό συμφέρον να απορριφθεί σαν επιλογή η Τουρκία. Γιατί συνήθως τόση προπαγάνδα κάνουν οι ελληνικές κλινικές, επειδή χάνουν πελάτες από τις κλινικές της Τουρκίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Φίλε μου κανεις ενα λάθος .
Το target group ειναι αυτο που αναφέρει ο @Nik.Mos .
Ειναι λογικό, γιατι τοτε ξεκινάει η αραιωση και σε πιάνει πανικός .
Σίγουρα δεν ειναι μονο αυτοί , αλλα και πολλοί μεγαλύτερης ηλικίας που δε το ψάχνουν και πολυ .
Plus οτι το συνδιαζουν και με ενα ταξιδι στην όμορφη Κωνσταντινούπολη . (Αεκτζης ειμαι δε τη λέω Istanbul ;) )
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αυτό με το 20-25 δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Καταρχήν δεν εχει προχωρήσει καν η αραίωση τους σε αυτές τις ηλικίες για να μπούνε για επέμβαση εκτός αν πάνε για norwood 6-7. Δεν καταλήγουν όλοι norwood 6-7. Απλα ενα μικρο ποσοστό. Πάνε μεγαλύτερες ηλικίες ή αν πάνε νέοι πανε όσοι εχει προχωρήσει πολύ η αραίωση τους οπότε δεν υπάρχει λόγος να περιμένουν κιόλας.
Έχεις μια προκατειλημμένη άποψη για τις τούρκικες κλινικές και χρησιμοποιείς τις ακραίες περιπτώσεις για να πείσεις τους άλλους. Δε λέω καλό είναι να υπάρχει προσοχή σε οτιδήποτε αλλά όχι να είμαστε και απόλυτοι σε αυτά που λέμε.
Φίλε μου οτι βλέπω λεω, εσύ αντίθετα έχεις βάλει κάτι στο μυαλό σου χρησιμοποιώντας τα πιο απίθανα σενάρια για μας πείσεις. Καλό είναι να μη παίρνεις τις πιο ακραίες περιπτώσεις και να είσαι ρεαλιστής και όχι να φαντάζεσαι τα χειρότερα σενάρια.
Αν δεν έδιναν καλά αποτελέσματα θα είχαν κλείσει οι περισσότερες αλλά αντίθετα τις βλέπεις να αυξάνονται. Το ότι κάνουν και πολλά περιστατικά δείχνει κιόλας ότι έχουν και περισσότερη εμπειρία από κάποιο γιατρό που κάνει μια επέμβαση τη μέρα. Όσο για την Αγγλία οι περισσότεροι απο Αγγλία πάνε απο συστάσεις φίλων τους που ήταν ευχαριστημένοι αλλά και από τις διαφημίσεις που γίνονται εκεί. Μέχρι και στα γήπεδα υπάρχουν διαφημίσεις.
Συνεχιζεις και παρουσιαζεις δικα σου στοιχεια που ομως δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.Μπορει να στα μεταφερουν ετσι οκ,αλλα πιστεψε με,πεφτεις πολυ εξω.
Το καλο αποτελεσμα θα ειναι καλο μεχρι να παψει να ειναι.Μπορει σε 5 μπορει σε 10 χρονια.Ο λογαριασμος ομως καποια στιγμη θα ερθει.Και ειναι ψεμα οτι η φινα θετεται ως προυποθεση απο τις τουρκικες κλινικες οπως στην ισπανια.Η τουρκια ισπανια δεν θα γινει ποτε,ουτε σε επιπεδο ικανοτητων ουτε ηθικης.
Τα πολλα χειρουργεια την ημερα το μονο που δειχνουν ειναι η αδιαφορια και ελλειψη επαγγελματικης ηθικης εκ μερους της κλινικης.
Καμια ικανοτητα δεν δειχνει,το ακριβως αντιθετο.
Σκεψου το ως εξης:Αν οι τουρκικες κλινικες αρχιζαν να εφαρμοζουν τα διεθνη standards στις μμ που ακολουθουν ολες οι καλες κλινικες σε Ευρωπη και Αμερικη δεν θα ειχαν χρονο για τοσες μεταμοσχευσεις.Το οτι εχουν χρονο ειναι καραμπινατο red flag το οποιο οι υποψηφιοι προς μεταμοσχευση θα πρεπει να λαβουν υποψη
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φίλε μου κανεις ενα λάθος .
Το target group ειναι αυτο που αναφέρει ο @Nik.Mos .
Ειναι λογικό, γιατι τοτε ξεκινάει η αραιωση και σε πιάνει πανικός .
Σίγουρα δεν ειναι μονο αυτοί , αλλα και πολλοί μεγαλύτερης ηλικίας που δε το ψάχνουν και πολυ .
Plus οτι το συνδιαζουν και με ενα ταξιδι στην όμορφη Κωνσταντινούπολη . (Αεκτζης ειμαι δε τη λέω Istanbul ;) )
Ελα ρε Αεκαρα,και εγω Κωνσταντινουπολη την λεω,απο δω και περα HoK την κλινικη :p
 

bobby

Well-Known Member
Συνεχιζεις και παρουσιαζεις δικα σου στοιχεια που ομως δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.Μπορει να στα μεταφερουν ετσι οκ,αλλα πιστεψε με,πεφτεις πολυ εξω.
Το καλο αποτελεσμα θα ειναι καλο μεχρι να παψει να ειναι.Μπορει σε 5 μπορει σε 10 χρονια.Ο λογαριασμος ομως καποια στιγμη θα ερθει.Και ειναι ψεμα οτι η φινα θετεται ως προυποθεση απο τις τουρκικες κλινικες οπως στην ισπανια.Η τουρκια ισπανια δεν θα γινει ποτε,ουτε σε επιπεδο ικανοτητων ουτε ηθικης.
Τα πολλα χειρουργεια την ημερα το μονο που δειχνουν ειναι η αδιαφορια και ελλειψη επαγγελματικης ηθικης εκ μερους της κλινικης.
Καμια ικανοτητα δεν δειχνει,το ακριβως αντιθετο.
Σκεψου το ως εξης:Αν οι τουρκικες κλινικες αρχιζαν να εφαρμοζουν τα διεθνη standards στις μμ που ακολουθουν ολες οι καλες κλινικες σε Ευρωπη και Αμερικη δεν θα ειχαν χρονο για τοσες μεταμοσχευσεις.Το οτι εχουν χρονο ειναι καραμπινατο red flag το οποιο οι υποψηφιοι προς μεταμοσχευση θα πρεπει να λαβουν υποψη
Πιστεύω ότι το 99% των κλινικών στη τουρκία είναι hair Mills, ξεκάθαρα!!!!
 

mpiliak0s

Member
Φιλαρακια, εγω σαν άτομο που διαβαίνει το 5ο μήνα με μεταμόσχευση απο τη Hair of Istanbul, έχω να πω πως ο @Nik.Mos τα λέει πολύ σωστά γιατί τα είδα απο κοντά να συμβαίνουν. Μαζί με εμένα γινόντουσαν περίπου άλλες 6 μμ παράλληλα και συνολικά μέσα στη μέρα γίνανε καμιά 10-12.

Ωστόσο αξίζει να αναφέρω το εξής:
Ναι, είναι επιθετική η τακτική τους. Το ήξερα απο πριν και το επέλεξα να το κάνω παρόλα αυτά γιατί αποφάσισα να μπω στη φίνα.
Όχι, η δότρια μου δεν είναι κατακρεουργημένη παρόλο που το άτομο που εβγαζε τα τριχοθυλάκια μου έμοιαζε φουλ για trainee technician (πραγματικά μάλλον έγινε κάποιο θαύμα)

Έχουν πάρα πολλά redflags για πολλούς και σίγουρα δεν είναι η τοπ. Θέλει μεγάλη συζήτηση για το αν αξίζει να κάνεις εκεί και σίγουρα έχει να κάνει με τη κάθε περίπτωση κεφαλιού. Ωστόσο δηλώνω πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα μου ως τώρα και δεν το μετάνιωσα. Πραγματικά είμαι χαρούμενος (ισως και λιγο κωλοφαρδος οσον αφορα τα extractions) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι επειδή δούλεψε για μένα θα πρέπει να το προτείνω τυφλά και σε άλλους! Όπως είπα θέλει μεγάλη ανάλυση η κάθε περίπτωση, πως σκοπευεις να τους προσεγγισεις όταν πας (να μη τους αφησεις να σου πουνε/κάνουν αυτοι ότι θελουν) και το τι μακροπροθεσμο πλανο σκοπεύεις να ακουληθήσεις.
 

Aris81

Well-Known Member
Σαν μέλος που έχω κάνει μμ στην Κωνσταντινούπολη,έχω να πω τα εξής.
Στην Πόλη υπάρχουν άπειρες επιλογές σε μμ,από αμφιβόλου αποτελεσματικότητας κέντρα αισθητικής με λιγότερο από 1ευρώ/graft(είχα Άγγλο συνεπιβάτη στην πτήση επιστροφής που έδωσε 800ευρώ για 1200grafts),μέχρι κάποιες κορυφαίες επιλογές παγκοσμίως.
Το να τσουβαλιάζουμε όλους τους παραπάνω,είναι παράλογο..

Φυσικά απορρίπτουν και οι τουρκικές κλινικές ασθενείς.

Και φυσικά υπάρχουν redflags και σε πολλές περιπτώσεις δεν ισχύουν κάποια ευρωπαϊκά στάνταρντς.

Όμως το να συγκρίνουμε χώρα με χώρα είναι παράλογο,γιατί αν είναι έτσι ας πάει κάποιος Figura και όχι HLC.

Η Κωνσταντινούπολη,δεν είναι επιλογή για όλους.
Παρ'όλα αυτά,εγώ δηλώνω πολύ ευχαριστημένος τόσο από τη διαδικασία,
όσο και από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.

@mpilako, η αλήθεια είναι ότι πήγες σε μία μεσαίας κατηγορίας κλινική,
που είναι πολύ φρου φρου και αρώματα...
Από το κτίριο,το Instagram, μέχρι τα χρυσο-μαύρα βανάκια που σας μετέφεραν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Συμφωνώ απόλυτα με τον Άρη.Επισης τα ίδια γίνονται και εδώ.Καθε καρυδιάς καρύδι βάζει μαλια πλέον.Μονο στο facebook καθημερινά βλέπω ένα σωρό διαφημίσεις για μεταμόσχευση.Δεν είναι όμως όλες οι ελληνικες κλινικές και οι γιατροί για πέταμα.Ειμαι σίγουρος ότι σε μερικά χρόνια λίγοι θα πηγαίνουν εξωτερικό για μαλια.Ηδη έχουμε πάρει μια πρώτη γεύση από πραγματικά καλούς γιατρούς και επαγγελματίες όπως ο Αναστασάκης και αναμένουμε τα αποτελέσματα του Τιρκαλα πολύ σύντομα.Επισης κάποιες έμπειρες νοσηλεύτριες του βεκρή κάνουν πλέον πολύ καλή δουλεια και σέβονται την δοτρια.Εχω δει αποτελέσματα από κοντά.Ο ίδιος ο βεκρης εάν και πανάκριβος όταν την κάνει ο ίδιος θεωρείται από τους καλύτερους και ένας από τους ποιο έμπειρους στο χώρο.Και πόσους ακόμα έχουμε να μάθουμε που δεν είναι γνωστοί στο φόρουμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ στα περισσότερα πλην του ότι ο Βεκρής θεωρείται από τους καλύτερους (σαν χειρούργος ιατρός όχι σαν θεωρητική εμπειρία του αντικειμένου και των μμ γενικότερα). Δεν έχω δει αποτελέσματά του για να του δώσω τέτοιον τίτλο. Σαν manager και επιχειρηματίας όντως είναι ο καλύτερος.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Σαν μέλος που έχω κάνει μμ στην Κωνσταντινούπολη,έχω να πω τα εξής.
Στην Πόλη υπάρχουν άπειρες επιλογές σε μμ,από αμφιβόλου αποτελεσματικότητας κέντρα αισθητικής με λιγότερο από 1ευρώ/graft(είχα Άγγλο συνεπιβάτη στην πτήση επιστροφής που έδωσε 800ευρώ για 1200grafts),μέχρι κάποιες κορυφαίες επιλογές παγκοσμίως.
Το να τσουβαλιάζουμε όλους τους παραπάνω,είναι παράλογο..

Φυσικά απορρίπτουν και οι τουρκικές κλινικές ασθενείς.

Και φυσικά υπάρχουν redflags και σε πολλές περιπτώσεις δεν ισχύουν κάποια ευρωπαϊκά στάνταρντς.

Όμως το να συγκρίνουμε χώρα με χώρα είναι παράλογο,γιατί αν είναι έτσι ας πάει κάποιος Figura και όχι HLC.

Η Κωνσταντινούπολη,δεν είναι επιλογή για όλους.
Παρ'όλα αυτά,εγώ δηλώνω πολύ ευχαριστημένος τόσο από τη διαδικασία,
όσο και από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.

@mpilako, η αλήθεια είναι ότι πήγες σε μία μεσαίας κατηγορίας κλινική,
που είναι πολύ φρου φρου και αρώματα...
Από το κτίριο,το Instagram, μέχρι τα χρυσο-μαύρα βανάκια που σας μετέφεραν.
Αρη καλησπερα.Ειναι λογικο οταν μια κλινικη ασχολειται με πολλους πελατες ανα ημερα να μην εχει τον χρονο που απαιτειται για να εξετασει και να ασχοληθει επαρκως με τον καθε ασθενη ξεχωριστα και να επικεντρωθει στις ιδιαιτερες αναγκες και χαρακτηριστικα του.Το κερδος προκυπτει απο την ποσοτητα πελατων η οποια πρεπει να διατηρειται συνεχως υψηλη για να μεγαλωνει το κερδος περισσοτερο.
Στην τουρκια η σειρα εχει ως εξης:μπαινεις στην κλινικη,κανεις το χειρουργειο και φευγεις.Ολες οι ενδιαμεσες υπηρεσιες που ειναι ζωτικης σημασιας παραλειπονται.Θα μπορουσαν να παρεχονται αλλα κατι τετοιο θα απαιτουσε περαιτερω ανοιγμα κοστολογιου(επενδυση σε προσωπικο,σε μηχανηματα,σε πρακτικες),κατι που με την σειρα του θα οδηγουσε σε αυξηση της τιμης μμ.Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που χρεωνουν και τοσο χαμηλες τιμες,κρατανε τα λειτουργικα κοστη οσο χαμηλοτερα μπορουν.
Και στην δικη σου περιπτωση θυμαμαι δεν ειχε γινει ουτε εξεταση δοτριας,ουτε υπηρξε καποιο μακροχρονιο πλανο,απλα ο γιατρος σου σχεδιασε την hairline και μετα μπηκες για χειρουργειο.Και μπορει αυτες οι παραλειψεις να μην σου δημιουργησουν καποιο θεμα εσενα προσωπικα (δεν ειχες θεμα ΑΓΑ,πολυ σημαντικο) αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται ο ασθενης με τετοια ελαφροτητα.

Επισης δεν καταλαβαινω την μανια των τουρκων να εξαφανιζουν κροταφους θυληκοποιωντας τις hairline.
 

Disco

Well-Known Member
Πάντως την εξέταση δότριας και λήπτριας περιοχής και όλα τα χαρακτηριστικά σου μπορείς να τα μάθεις άνετα αν κάνεις consultation με έναν καλό γιατρό του εξωτερικού, να ακούσεις και το πλάνο του που θα χαράξει για σένα χωρίς απαραίτητα να κάνεις μεταμόσχευση με αυτόν τον γιατρό ( αν δεν θες να πληρώσεις 4-5 ευρώ το graft).
Και μετά μπορείς να πας και σε μια άλλη κλινική και να δεις τι σου προτείνουν και να το συγκρίνεις με το πλάνο του γιατρού που είχες κάνει consultation πριν και αν συμφωνούνε και είναι παρόμοια προχωράς. Επίσης μπορείς να τους κάνεις και εσυ πρόταση ανάλογα το πλάνο που είχες στο μυαλό σου από πριν.
Με αυτόν τον τρόπο και πλάνο θα έχεις και θα ξέρεις όλα τα χαρακτηριστικά σου και πόσα graft χρειάζεσαι για κάθε περιοχή και θα έχεις γλιτώσει αρκετές χιλιάδες ευρώ. Δηλαδή εκεί που θα πλήρωνες 4-5 ευρώ το graft στους ακριβούς γιατρούς του εξωτερικού να πληρωσεις από 1-2 ευρώ το graft σε μια άλλη κλινική που δεν ασχολείται τόσο πολύ με μετρήσεις κτλπ... όπως και η HDC που δεν κάνει κάποιο πλάνο με μετρήσεις, αλλά προσφέρει world class αποτελέσματα ή σε κάποια άλλη κλινική με μικρότερη τιμή ανά graft. Νομίζω πως πολλοί θα το έχουν κάνει μέχρι τώρα αυτό.
Δηλαδή πιστεύω η κλινική που θα επιλέξεις δεν είναι τοσο απαραίτητο να σου κάνει αναλυτικές μετρήσεις αν εσύ ήδη τα ξέρεις από πριν αυτά και ακολουθήσεις το πλάνο που είχες από πριν.
Έτσι θα εισαι διασφαλισμένος ότι έβαλες τόσα όσα, ώστε να σου μείνει απόθεμα και χωρίς να πληρώσεις όσα ζητάνε οι μεγαλογιατροί του εξωτερικού λόγω των διεθνών πρακτικών που ακολουθούν και του πλάνου που κάνουν.

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί για τις κλινικές της Τουρκίας, είναι ότι δέχονται επιδοτήσεις για λόγους ιατρικού τουρισμού, οπότε μπορούν να έχουν και χαμηλότερες τιμές. Επίσης ότι το ευρώ, εχει μεγαλη αξία για αυτούς λόγω της υποτίμησης της Τουρκικής λίρας. Οπότε ειναι υπεραρκετά αυτά τα λεφτα που ζητάνε, οπότε γι'αυτούς τους λόγους έχουν και χαμηλές τιμές και προσελκύουν άτομα από πολλές χώρες του εξωτερικού.

Το τσουβάλιασμα επίσης όλων των κλινικών στη Τουρκία είναι άτοπο. Υπάρχουν διάφορες κλινικές στη μεσαια κατηγορία στην Τουρκία που οι γιατροί τα κάνουν και όλα μόνα τους και κάνουν 1-2 επεμβάσεις τη μέρα και άλλες πολύ καλές κλινικές όπως Asmed, HLC, Pekiner, Keser. Όποιος τις τσουβαλιάζει όλες μαζί πρόκειται ξεκάθαρα για προπαγάνδα από μέρος του, που συνήθως τέτοια προπαγάνδα ακολουθούν οι ελληνικές κλινικές και οι αντιπρόσωποι τους για να μη χάνουν πελάτες απο τις τούρκικες κλινικές. Αλλά όσο δεν βελτιώνονται οι ελληνικές κλινικές και παραμένουν στάσιμες τόσο θα χάνουν πελάτες.
 
  • Like
Reactions: spi

Aris81

Well-Known Member
Αρη καλησπερα.Ειναι λογικο οταν μια κλινικη ασχολειται με πολλους πελατες ανα ημερα να μην εχει τον χρονο που απαιτειται για να εξετασει και να ασχοληθει επαρκως με τον καθε ασθενη ξεχωριστα και να επικεντρωθει στις ιδιαιτερες αναγκες και χαρακτηριστικα του.Το κερδος προκυπτει απο την ποσοτητα πελατων η οποια πρεπει να διατηρειται συνεχως υψηλη για να μεγαλωνει το κερδος περισσοτερο.
Στην τουρκια η σειρα εχει ως εξης:μπαινεις στην κλινικη,κανεις το χειρουργειο και φευγεις.Ολες οι ενδιαμεσες υπηρεσιες που ειναι ζωτικης σημασιας παραλειπονται.Θα μπορουσαν να παρεχονται αλλα κατι τετοιο θα απαιτουσε περαιτερω ανοιγμα κοστολογιου(επενδυση σε προσωπικο,σε μηχανηματα,σε πρακτικες),κατι που με την σειρα του θα οδηγουσε σε αυξηση της τιμης μμ.Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που χρεωνουν και τοσο χαμηλες τιμες,κρατανε τα λειτουργικα κοστη οσο χαμηλοτερα μπορουν.
Και στην δικη σου περιπτωση θυμαμαι δεν ειχε γινει ουτε εξεταση δοτριας,ουτε υπηρξε καποιο μακροχρονιο πλανο,απλα ο γιατρος σου σχεδιασε την hairline και μετα μπηκες για χειρουργειο.Και μπορει αυτες οι παραλειψεις να μην σου δημιουργησουν καποιο θεμα εσενα προσωπικα (δεν ειχες θεμα ΑΓΑ,πολυ σημαντικο) αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται ο ασθενης με τετοια ελαφροτητα.

Επισης δεν καταλαβαινω την μανια των τουρκων να εξαφανιζουν κροταφους θυληκοποιωντας τις hairline.

Αναφέρεσαι πάλι στην "Τουρκία",σαν να να πρόκειται για κάποια κλινική,ενώ πρόκειται για μία χώρα που έχει αναπτύξει βαριά βιομηχανία μμ,
από αναρίθμητα κέντρα αισθητικής μέχρι αξιοζήλευτες και παγκόσμια αναγνωρισμένες κλινικές.
Και ενώ δε σου αρέσει γενικά να τσουβαλιάζεις,εδώ το κάνεις με χαρακτηριστική ευκολία.
Δε σου καταλογίζω δόλο,αλλά δεν αντιλαμβάνεσαι ότι είναι άτοπο;

Δεν αμφιβάλλω ότι είχες σχέση με Τουρκία.
Οι πληροφορίες σου όμως δεν είναι εγχρονισμένες στο σήμερα.
'Εγραψες ότι οι κλινικές δεν απορρίπτουν ασθενείς,πράγμα που εγώ διαπίστωσα δια ζώσης ότι εν έτη 2020 δεν ισχύει.
Ξέρεις για παράδειγμα ότι απορρίπτουν ασθενείς για τους οποίους πιστεύουν ότι μία μμ δεν είναι λύση,
για τον απλό λόγο ότι δεν θέλουν να διακινδυνέψουν μία μελλοντική δυσφήμιση;
Ξέρεις ότι πλέον προτείνουν Hair Pigmentation;

Θυμάσαι την έκπληξή σου όταν σας έγραψα ότι έταιρη κλινική μου πρόσφερε δωρεάν μμ,
με αντάλλαγμα δώδεκα μήνες παρουσίαση του αποτελέσματός μου στα social media;
Θέλεις να στείλω στον CVIAL screenshot στο Whatsapp με πρόταση του εκπρόσωπου της δικής μου κλινικής,
προ τριών ημερών,να παρουσιάσω μέσω youtube το δικό μου αποτέλεσμα,ενώ έχουν περάσει.......5μήνες;
Kαι μάλιστα με το αζημείωτο.

Αντιλαμβάνεσαι ότι οι κλινικές που απευθύνονται και στην ευρωπαϊκή αγορά,δεν υπολογίζουν αν χαρίσουν μία μμ,
γιατί ξέρουν ότι μπορεί αυτή η μμ,να τους φέρει άλλες 100;
Σίγουρα έχεις διαβάσει για τον Erdogan και το γεγονός ότι υπάρχει κλινική,μέσα στην κλινική,με χαμηλότερο κόστος.
Αυτό φυσικά το έχουν κάνει και άλλες κλινικές,που έχουν επίσης άλλες τιμές για τους ντόπιους.

Κλινικές οι οποίες έχουν καταλάβει ότι χωρίς τους Ευρωπαίους ασθενείς,που πληρώνουν υψηλότερο τίμημα συγκριτικά με τους ντόπιους,
δεν υπάρχει μεγάλο κέρδος...
Αν ήταν έτσι η Εlite θα άνοιγε παραρτήματα σε κωμοπόλεις της Τουρκίας και σε πόλεις της Ασίας,
όχι σε πόλεις της Ευρώπης,όπως έχει κάνει.

Όσο για το θέμα της μμ,έχω γράψει άπειρες φορές ότι η Τουρκία δεν είναι για όλους.
Όμως έχοντας δει πολλές παρουσιάσεις,κυρίως εγχώριες,βλέποντας παράλληλα το κεφάλι μου,τη Hairline,αν έχω πολύτριχα μπροστα,κ.λ.π.
πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι να πλήρωνα τα υπερδιπλάσια στην Ελλάδα,αλλά με πιο φτωχό αποτέλεσμα.
Όσο αφορά κάποιο μακροπρόθεσμο πλάνο,έχω πει ότι η κλινική αφιέρωσε χρόνο να επιχειρηματολογήσει κατά των παράλογων απαιτήσεών μου όσο αφορά Hairline,ύψος και σχεδιασμό,με αποτέλεσμα που μέχρι τώρα τους δικαιώνει και έχουμε συμφωνήσει ότι σε ενδεχόμενο που κάτι πρέπει να διορθωθεί,να επέμβουμε στο μέλλον.

Ναι,έχεις δίκιο σε αυτό που έγραψες για temporal peaks ,όπως επίσης αυτό που έχει επισημανθεί για τη δότρια.
Αλλά αν τα είχαν κάνει και αυτά σωστά,τότε δε θα υπήρχε κανένας Lorenzo και Freitas,αλλά καραβάνι καραφλών από τον Έβρο μέχρι την Κων/πολη.
Στην περίπτωσή μου,η αστοχία στους κροτάφους,θα κρυφτεί από το κούρεμα που είχα πάντα.
Αν δε γίνει αυτό,τότε πάω για επιδιόρθωση..

Τέλος,θεωρείς ότι με 4500ευρώ για 1500grafts(η πρόταση ελληνικής κλινικής)
θα πετύχαινα καλύτερο αποτέλεσμα;
Για να μην βάλω στο τραπέζι πέρα από το υπέρογκο κόστος/λίγα grafts και τίποτα πολύτριχα στη Hairline ή άλλες αστοχίες.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Για καθε ενα περιστατικο που επιδιορθωνουν ωστε αυτο να βγει καλο και να χρησιμοποιηθει στα social media για προσελκυση νεων πελατων υπαρχουν απο πισω δεκαδες αποτυχημενα που τα εφαγε το σκοταδι.
Επιδιορθωση ζητωντας ανταλλαγματα(διαφημιση) δεν ειναι σωστη πρακτικη ουτε δειχνει επαγγελματισμο και ηθικη.

Στην Ευρωπη,οι σοβαρες κλινικες θα δεχτουν να βοηθησουν(και το κανουν οπως το εκαναν και στο παρελθον) τον ασθενη χωρις να αποσκοπουν στην εκμεταλλευση του περιστατικου μεσω της διαφημισης του,το κανουν επειδη ετσι επιτασσει η επαγγελματικη τους ηθικη.Ευρωπαικη αξια.

Το επιχειρημα οτι καμια κλινικη δεν θελει κακα αποτελεσματα δεν εχει βαση,ουτε σκεφτονται με αυτο τον τροπο οι τουρκικες κλινικες.Και εξηγουμαι:
Ειναι τοσο πολλοι οι πελατες που μπαινοβγαινουν στις κλινικες αυτες που και στατιστικα να το παρεις οι πιθανοτητες καποιοι να παρουν κακο αποτελεσμα ή κατι να παει στραβα ειναι πολυ υψηλο.Και φυσικα το γνωριζουν οι κλινικες αυτο πολυ καλα.Αν μιλαμε πχ για εναν 25αρη που κατεβασε hairline ,θα χρειαστει να περασουν καποια χρονια για να γινει φανερο το οποιο προβλημα.Μπορει σε 10 μπορει σε 15 χρονια.Και οταν πλεον το προβλημα γινει ορατο,η κλινικη θα μπορεσει πολυ ευκολα να αποτιναξει την ευθυνη απο πανω της και να την ριξει σε χιλιους δυο παραγοντες γιατι θα εχει το αλλοθι της εξελισσομενης τριχοπτωσης που θα το χρησιμοποιησει βολικα για να δικαιολογησει την ανεπαρκη προσεγγιση του περιστατικου και τα δικα της λαθη.Ελλειψη ηθικης.
Και δεν ειναι απαραιτητο οτι οσοι παιρνουν κακο αποτελεσμα θα βγαινουν να το δειχνουν,ειναι τοσος ο κοσμος που κανει μεταμοσχευσεις σε καθημερινη βαση και μονο ενα πολυ μικρο ποσοστο αυτων που αποφασιζουν να θεσουν εαυτους σε δημοσια θεα σε φορουμ και social media και να ασχοληθουν.Αλλοι δεν θελουν,αλλοι δεν γουσταρουν,αλλοι αγνοουν πληρως την υπαρξη των φορουμ μμ ,αλλοι ντρεπονται..and the list goes on
Παιδια,στην τουρκια πεινανε,ειναι δυνατον να διωξουν υποψηφιο οταν γνωριζουν οτι θα τον φαει ο ανταγωνιστης τους;Αλλα και να το κανουν,με νοιαζει κατω απο ποιες συνθηκες συμβαινει αυτο.Αν προκειται πχ για πελατες που η κλινικη ξερει οτι θα βγουν στα social media προφανως θα χρειαστει να τους απορριψει για να μην της κολλησει η ρετσινια του "κουτσοι στραβοι ολοι στον Αγιο Παντελεημονα".Για καθε εναν που απορριπτουν για να προστατεψουν την δημοσια εικονα τους μπαζουν απο την πισω πορτα τους αλλους δεκα.Δεν υπαρχει απορριψη παιδες,τουλαχιστον οχι οταν τα φωτα ειναι σβηστα.Γιατι εκει φαινεται και η ποιοτητα και η ηθικη της καθε κλινικης:what do you do when the lights are out,when nobody sees you?
 

Aris81

Well-Known Member
Δε φταίει κανείς...
Εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω με ανοιχτά χαρτιά,γιατί αν ανέβαζα κανά βίντεο youtube να σου το παίξω ανεξάρτητη παρουσίαση,
χαμπάρι δε θα έπαιρνες εσύ με τις πολλές πληροφορίες από Τουρκία, ότι μου έχουν κάνει δώρο τη μμ.
Στο thread μου σας έχω πει από την πρώτη μέρα να γράφετε ελεύθερα και ότι στο τέλος θα βγάλουμε πόρισμα μαζί,
ενώ θα μπορούσα να γράφω μπαρούφες ότι τη μμ μου την έκανε ολόκληρη ο γιατρός και να έμεναν και στην τσέπη μου τα 1750ευρώ

Και στα γράφω όλα αυτά,γιατί....

Για καθε ενα περιστατικο που επιδιορθωνουν ωστε αυτο να βγει καλο και να χρησιμοποιηθει στα social media για προσελκυση νεων πελατων υπαρχουν απο πισω δεκαδες αποτυχημενα που τα εφαγε το σκοταδι.
Επιδιορθωση ζητωντας ανταλλαγματα(διαφημιση) δεν ειναι σωστη πρακτικη ουτε δειχνει επαγγελματισμο και ηθικη.

σκας γάιδαρο...
Που έγραψα εγώ για επιδιόρθωση με αντάλλαγμα διαφήμιση,που είμαι ακόμη στον 5ο μήνα;

Πόσο τάληρα να στo σπάσω ρε συ...
Η κλινική(όπως και η άλλη που πρότεινε τζάμπα) προέβλεψε από την αρχή ότι έχω τις προυποθέσεις για εντυπωσιακή φουντωτή εμπρόσθια κατάσταση.
Αποτέλεσμα αρεστό στο κοινό της,δηλαδή άτομα σαν εμένα που θα επιλέξουν με γνώμονα ένα κεφάλι τίγκα στα grafts
και που δε θα δώσoυν σημασία σε δότρια(όπως δεν έδωσα και εγώ) και σε ένα σωρό άλλες τεχνικές λεπτομέρειες
Είμαι ο πλέον κλασσικός ασθενής μίας μέσης κλινικής στην Κωνσταντινούπολη.
Που νομίζεις ότι απευθύνονται;
Σε εσένα;

Eσύ,ο Vlafo και οι περισσότεροι γνώστες,
είστε μόνο για HLC,Erdogan και το πολύ ακόμη δύο κλινικές,
τις οποίες φυσικά τσουβαλιάζεις μαζί με τα ινστιτούτα μποτέ της Σεχραζάτ στην Πλατεία Ταξίμ

Καλό βράδυ,γιατί με εσένα θα μου κάνει pop up κανά graft και ας έχουν περάσει 5 μήνες...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@Aris81 δεν μιλησα για την δικη σου περιπτωση,ειναι αδικο να με κατηγορεις για κατι τετοιο.Ξαναδιαβασε τι εγραψα.
Απαντησα στο σχολιο σου περι επιδιορθωσεων απο τουρκικες κλινικες σε περιπτωση που κατι παει λαθος.Και ειπα οτι προκειται περι μιας υπηρεσιας που δεν χαρακτηριζεται απο ανιδιοτελεια ουτε προαγει ηθικοτητα αφου η κλινικη αναμενει κερδος απο αυτην την κινηση,την διαφημιση του πελατη της στα social media.
Που ακριβως μιλησα για την δικη σου περιπτωση;Τζαμπα μου τα χωνεις.
Προσωπικα δεν ειμαι προσκειμενος προς καμια τουρκικη κλινικη,λαθος κανεις και εχω εξηγησει τους λογους παραπανω.
Η δοτρια και οι τεχνικες λεπτομερειες μπορει να μην ενδιαφερουν τον μεσο ασθενη,αφου αυτο που θελει ειναι μαλλια,αλλα ενδιαφερουν ομως την κοινοτητα ωστε να διαμορφωνονται και να συγκεντρωνονται ολες οι απαραιτητες πληροφοριες και γνωσεις που θα βοηθουν νεους ανθρωπους να κανουν σωστες επιλογες.Αλλωστε,χωρις στοιχεια τεχνικης φυσεως πως θα μπορουμε να ξεσκαρταρουμε τους καλους απο τους κακους;

Edit:Οι παρουσιασεις στο youtube στην πλειονοτητα τους ειναι κατοπιν συνεννοησης με τις κλινικες με καποιο αντιτιμο,ειτε μπαινοντας στο payroll της κλινικης (μαυρα πολλες φορες) ειτε με εκπτωσεις στην τελικη τιμη της μεταμοσχευσης.Δεν θα προσπαθησω καν να βγαλω συμπερασματα απο παρουσιασεις των youtubers.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα,

βρίσκομαι στους 3.5 μήνες..Συνεχίζω τις βιταμίνες, τη lotion και το σαμπουάν που μου δώσανε όπως και φιναστεριδη..

Οι δοτριές περιοχές έχουν βελτιωθεί πολυ σε σχέση με πώς ήταν πριν 1.5 μήνα.

Η ληπτρια έχει βελτιωθεί πολύ επίσης σε σχέση με 1.5 μήνα πριν λόγω του ότι είχε αδειάσει αρκετά λόγω του εκτεταμένου shock loss.. Αυτή τη στιγμή είναι έτσι ακριβώς όπως ήταν πανω-κατω πριν την μεταμόσχευση..
Ήλπιζα όμως οτι τώρα στους 3.5 μήνες θα έπρεπε να είχα αισθητή διαφορά σε πύκνωση σε σχέση με πριν την μεταμόσχευση..
 

Συνημμένα

  • IMG_20210412_103354.jpg
    IMG_20210412_103354.jpg
    1 MB · Προβολές: 235
  • IMG_20210412_103228.jpg
    IMG_20210412_103228.jpg
    746 KB · Προβολές: 236
  • IMG_20210412_103104.jpg
    IMG_20210412_103104.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 236
Μπλουζα