Hair of Istanbul - 3.500 grafts - FUE - 11/11/2020

ManCyprus87

Well-Known Member
Ωχ και ήθελα να το αναφέρω και το ξέχασα! Μου έβαλαν 300 grafts στο crown και 3200 μπροστά. Στο crown δεν είχα μεγάλο θέμα αλλά νομίζω ήταν καλή επιλογή σε συνδυασμό με τη φίνα που θα αρχίσω αυτές τις μέρες. Σας βαζω και μια φώτο με το crown πως έμοιαζε το πρωί πριν την επέμβαση
Προβολή συνημμένου 29011


Αδερφέ μου μένω Ολλανδία οπότε πέταξα απο/προς εδώ. Απο όσο γνωρίζω είναι αδύνατη η μετάβαση από Ελλάδα-Τουρκία (ή το ανάποδο) καθώς τα σύνορα είναι κλειστά. Δεν γνωρίζω αν πρόκειται λόγω ιου ή για κάτι άλλο. Οπότε αν θες να πας, θα πας με ανταπόκριση από άλλη χώρα.
Για να πας στη Τουρκία δε χρειάζεσαι κάποιο χαρτί ή να δείξεις κάποιο τέστ. Συμπληρώνεις απλά ένα χαρτάκι με τα στοιχεία της διαμονής σου που σου δίνουν στο αεροπλάνο. Όσον αφορά covid: Είναι όλα ανοιχτά τα μαγαζιά εκεί. Το μόνο που έχουν επιβάλλει είναι μάσκες μέσα-έξω. Λένε ότι έχουν μόνο 2500 κρούσματα κάθε μέρα σε πόλη των 16 εκατ. κατοίκων... Όπως καταλαβαίνεις δε βγάζει και πολύ νόημα αυτό, απλά μάλλον κρύβουν νούμερα. Το αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης ήταν φίσκα απο κόσμο αλλά δεν κρατάνε και πολύ τις αποστάσεις.. Δεν έχει να κάνει με τους Τούρκους, συμβαίνει παντού αυτό. Όποια πτήση και να πάρεις απο οπουδήποτε. Δυστυχώς λείπει αυτή παιδεία. Το προσωπικό και οι εγκαταστάσεις είναι anti-covid αλλά ο κόσμος συμπεριφέρεται λες και όλο αυτό είναι fake news. Τι να πω..

Καλή φύτρωση να ευχηθώ και εγώ.
Δεν υπάρχει λίγο ρίσκο για πιθανό shock loss με τα 300 που μπήκαν στο crown? Φαίνεται αρκετά καλή η πυκνότητα στο crown. Έπαιρνες φιναστερίδη πριν την επέμβαση; Αν ναι, πόσο καιρό πριν, και σε topical form ή χάπι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλησπερα, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω μεταμοσχευση μαλλιων στην κλινικη που εκανες και εσυ καθως ειδα φωτογραφιες στο ινσταγκραμ με τα πριν και τα μετα και επαθα πλάκα. Θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο να μου πεις καποια πραγματα για την μετεγχειρητικη περίοδο δηλαδη τι σαμπουαν σου εδωσαν, τι θεραπειες σου προτειναν για μεγιστη πυκνοτητα (πχ μινοξιδιλη, prp συνεδριες,)τι πρεπει να προσεξεις και τι να αποφυγεις και γενικα οτι νομιζεις εσυ οτι ειναι σημαντικο για μετα την επεμβαση. Θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσες με τις αποριες μου
 

mpiliak0s

Member
Καλή φύτρωση να ευχηθώ και εγώ.
Δεν υπάρχει λίγο ρίσκο για πιθανό shock loss με τα 300 που μπήκαν στο crown? Φαίνεται αρκετά καλή η πυκνότητα στο crown. Έπαιρνες φιναστερίδη πριν την επέμβαση; Αν ναι, πόσο καιρό πριν, και σε topical form ή χάπι;
Καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.
Ναι, συμφωνώ μαζί σου και για να είμαι ειλικρινής με εξέπληξε λίγο όταν μου είπαν να μου βάλουν 300 πίσω. Δεν το είχα στο νου μου αλλά οκ, μπορώ να πω πως ταιριάζει με το long-term πλάνο μου οπότε δεν με "χάλασε" τόσο. Ποτέ δεν πήρα φίνα, άρχισα 1 βδομάδα μετά την επέμβαση χάπι στο 1mg ανά μέρα και σύντομα σε 1.25mg (δεν έχω παρατηρήσει παρενέργειες μέχρι στιγμής)

Καλησπερα, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω μεταμοσχευση μαλλιων στην κλινικη που εκανες και εσυ καθως ειδα φωτογραφιες στο ινσταγκραμ με τα πριν και τα μετα και επαθα πλάκα. Θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο να μου πεις καποια πραγματα για την μετεγχειρητικη περίοδο δηλαδη τι σαμπουαν σου εδωσαν, τι θεραπειες σου προτειναν για μεγιστη πυκνοτητα (πχ μινοξιδιλη, prp συνεδριες,)τι πρεπει να προσεξεις και τι να αποφυγεις και γενικα οτι νομιζεις εσυ οτι ειναι σημαντικο για μετα την επεμβαση. Θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσες με τις αποριες μου

Καλησπέρα Χρήστο. Οι φωτογραφίες στο ινσταγκραμ που είδες είναι όντως αληθινές αλλά σκέψου πολύ καλά αν ταιριάζεις στο πρότυπο τους. Αν είσαι στο ίδιο μοτίβο με τους υπόλοιπους που πήγαν εκεί τότε οκ, αρκεί να φτιάξεις ένα καλό μακροχρόνιο πλάνο για σένα. Την κλινική για ιατρικές μεταχειρουργικές συμβουλές δεν θα την άκουγα και θα σου εξηγήσω το γιατί.
Εαν θέλεις ιατρικές συμβουλές, τις παίρνεις μόνο την ημέρα της επέμβασης όταν δεις το γιατρό (μετά την επέμβαση), οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία γίνεται με εκπροσώπους (ιδίως από όταν φύγεις απο Τουρκία και μετά). Οι οποίοι μάλιστα μου είπαν να μη κάνω τίποτα, ούτε φίνα ούτε μινοξιδίλη καθώς το μόνο πράγμα που μπορεί να φτιάξει την τριχόπτωση είναι μια μμ. Καθαρά ανούσια η επικοινωνία μου με αυτούς στο θέμα του μακροχρόνιου πλάνου. Είναι καλοί σε αυτό που κάνουν και τους επέλεξα μόνο για την πρακτική εκτέλεση της μμ. Εάν θελήσω συμβουλές, πολύ πιθανό να επικοινωνήσω με κάποιο γιατρό άλλης κλινικής. Αυτά απο εμένα όσον αφορά το κομμάτι των συμβουλών απο τη κλινική.

Τώρα στις ερωτήσεις σου, αυτά που μου έδωσε η κλινική είναι τα εξής:
Απο τη 3η μέρα κιόλας έβαζα απο μόνος μου:
  • Saline spray στη ληφθείσα περιοχή κάθε 1 ώρα (βοηθάει στο να κρατάει την περιοχή ενυδατωμένη και να αφαιρεθούν πιο γρήγορα τα scabs. Το σταμάτησα όταν τα έβγαλα) Baxter NaCl 0.9%
  • Aloe Vera Gel στη δότρια για να βοηθήσει με την επούλωση και το φάγωμα (κάποιο παρόμοιο με αυτό). Αν επιλέξεις να αγοράσεις τότε κοίτα η περιεκτικότητα του να είναι πάνω απο 99%. Σταμάτησα περίπου μετα απο 3 εβδομάδες καθώς δεν είχα πλέον ενοχλήσεις.
Το πιο σημαντικό είναι όπως πολλοί έχουν πει εδώ μέσα να έχεις ένα μακροχρόνιο πλάνο για σένα. Για παράδειγμα εγώ ήξερα ότι ταιριάζω στο μοντέλο των μμ αυτής της κλινικής, επέλεξα να το κάνω αλλά επίσης άρχισα και φίνα. Υποθέτω πως αυτό το πλάνο θα με κρατήσει για κάποια χρόνια σε ικανοποιητικά επίπεδα. Ίσως κάνω και prp συνεδρίες στο μέλλον. Θα δείξει, ακόμα δεν το έχω ψάξει πολύ.
 
  • Like
Reactions: tol
Τα προιοντα της kerastase ( σπρει αμπουλες, σαμπουαν) τα χρησιμοποιεις για καποιο συγκεκριμενο χρονικό διαστημα που σου υπεδειξε η κλινικη? Επισης ποτε μπορεις να επιστρεψεις στη δουλεια και στις δραστηριοτητες σου( πχ γυμναστηριο) . Οσον αφορα εμενα , ειμαι 24 ετων και ξεκινησα να εχω τριχοπτωση απ τα 16. Μου ειχαν πεσει εντελως τα μαλλια στους κροταφους ομως παραδοξως η τριχοπτωση δεν εχει επεκταθει περαιτερω απο τοτε. Παρολα αυτα η τριχα του μαλλιου μου ειναι λεπτη ταλαιπωρημενη, λαδωνει ευκολα και εχω και πιτυριδα. Anyway το θεμα με τα μαλλια μου εχει γινει εμμονη ιδεα καθως δεν ειναι οτι καλυτερο να τα χανεις απο τοσο νεαρή ηλικια πιστεψε με. Περναω πολυ ωρα μπροστα στον καθρεφτη παλευοντας να κρυψω με τη φρατζα και τα τσουλουφια τα κενα απ τους κροταφους, καποτε ειπα δε γαμιεται και τα ξυρισα γουλι ομως δεν ησυχασα ποτε οποτε η μεταμοσχευση ειναι μονοδρομος για μενα . Το πλανο μου μετεπειτα ειναι θεραπεια με φιναστεριδη για να διαιτηρησω τα υπολοιπα, μινοξιδιλη για καλυτερη πυκνοτητα, καποιες βιταμινες μαλλιων (το perfectil μου εχουν πει οτι ειναι καλο) , κολλαγονο και ομεγα3, καλο σαμπουαν και κοντισιονερ ( το οποιο δεν ξερω βεβαια αν ειναι οντως χρησιμο) απο φαρμακειο και οχι τα κοινα απο σουπερμακετ. Αυτο ειναι το πλανο μου για τα επόμενα χρονια δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο δυνατο, οποιαδηποτε γνωμη η συμβουλη εννοειται ευπροσδεκτη.
 

mpiliak0s

Member
Τα προιοντα της kerastase ( σπρει αμπουλες, σαμπουαν) τα χρησιμοποιεις για καποιο συγκεκριμενο χρονικό διαστημα που σου υπεδειξε η κλινικη? Επισης ποτε μπορεις να επιστρεψεις στη δουλεια και στις δραστηριοτητες σου( πχ γυμναστηριο) . Οσον αφορα εμενα , ειμαι 24 ετων και ξεκινησα να εχω τριχοπτωση απ τα 16. Μου ειχαν πεσει εντελως τα μαλλια στους κροταφους ομως παραδοξως η τριχοπτωση δεν εχει επεκταθει περαιτερω απο τοτε. Παρολα αυτα η τριχα του μαλλιου μου ειναι λεπτη ταλαιπωρημενη, λαδωνει ευκολα και εχω και πιτυριδα. Anyway το θεμα με τα μαλλια μου εχει γινει εμμονη ιδεα καθως δεν ειναι οτι καλυτερο να τα χανεις απο τοσο νεαρή ηλικια πιστεψε με. Περναω πολυ ωρα μπροστα στον καθρεφτη παλευοντας να κρυψω με τη φρατζα και τα τσουλουφια τα κενα απ τους κροταφους, καποτε ειπα δε γαμιεται και τα ξυρισα γουλι ομως δεν ησυχασα ποτε οποτε η μεταμοσχευση ειναι μονοδρομος για μενα . Το πλανο μου μετεπειτα ειναι θεραπεια με φιναστεριδη για να διαιτηρησω τα υπολοιπα, μινοξιδιλη για καλυτερη πυκνοτητα, καποιες βιταμινες μαλλιων (το perfectil μου εχουν πει οτι ειναι καλο) , κολλαγονο και ομεγα3, καλο σαμπουαν και κοντισιονερ ( το οποιο δεν ξερω βεβαια αν ειναι οντως χρησιμο) απο φαρμακειο και οχι τα κοινα απο σουπερμακετ. Αυτο ειναι το πλανο μου για τα επόμενα χρονια δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο δυνατο, οποιαδηποτε γνωμη η συμβουλη εννοειται ευπροσδεκτη.

Στη δουλειά σου μπορείς να επιστρέψεις ακόμα και την επόμενη μέρα αρκεί να προσέχεις να μη χτυπήσεις το κεφάλι σου ή να ιδρώσεις. Εξαρτάται και τη δουλειά αλλά εσύ δε θα νιωθεις κάποιο πόνο ή κάτι τέτοιο. Γυμναστήριο μετά απο 1 μήνα απο την επέμβαση μπορείς να αρχίσεις κανονικά.

Τώρα για τα υπόλοιπα σε καταλαβαίνω και εγώ τα έχασα πολύ γρήγορα απο τα 22 μου μέχρι τα 25. Γενικότερα το πλάνο σου μου φαίνεται αρκετά καλό, φαίνεται ότι σε προβληματίζει αρκετά μόνο και μόνο απο το πόσο το έχεις ψάξει :p

Θα πρότεινα να ανοίξεις ένα νήμα με τα μαλλιά σου και τις απορίες σου για να μπορέσουν οι πιο έμπειροι του θέματος να εκφράσουν άποψη, να πάρεις πιο πλήρη καθοδήγηση για το μακροχρόνιο πλάνο αλλά και για να μην επεκτείνουμε αυτό το νήμα περισσότερο : - )
 
Μια τελευταια ερωτηση. Τι εννοεις να μην ιδρωσω , δηλαδη τι μπορει να συμβει? Μιλας και σε ατομο που ιδρωνει για πλακα χωρις κάποιο ιδιαιτερο λόγο. Anyway ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την ανταποκριση. Αα πες μου λιγο και για τα σαμπουαν και τις αμπουλες και τα σπρει που σου εδωσαν. Για ποσο διαστημα τα χρησιμοποιεις?
 

mpiliak0s

Member
Μια τελευταια ερωτηση. Τι εννοεις να μην ιδρωσω , δηλαδη τι μπορει να συμβει? Μιλας και σε ατομο που ιδρωνει για πλακα χωρις κάποιο ιδιαιτερο λόγο. Anyway ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την ανταποκριση. Αα πες μου λιγο και για τα σαμπουαν και τις αμπουλες και τα σπρει που σου εδωσαν. Για ποσο διαστημα τα χρησιμοποιεις?
Ιδίως τις πρώτες μέρες δεν επιτρέπεται να ιδρώσεις γιατί ρισκάρεις να τραυματίσεις το φρεσκοτοποθετημένο graft με τον ιδρώτα. Ή τουλάχιστον εμένα έτσι μου είπαν στη κλινική. Εάν κάνεις κάποια χειρωνακτική εργασία θα πρότεινα να πάρεις άδεια. Διαφορετικά να βρεις κάποια άλλη λύση στο πως μπορείς να αποφύγεις τον ιδρώτα. Συγκεκριμένα μου είπαν το εξής
"Avoid exercising, lifting heavily, bathing or entering the sauna to prevent excessive sweating for 1 month. Do not enter the sea or pool"

Τα σαμπουάν και τα λοιπά τα χρησιμοποιώ μέχρι να τελειώσουν. Απο εκεί και μετά μπορώ να χρησιμοποιήσω ότι σαμπουάν επιθυμώ.
 

mpiliak0s

Member
Καλημέρα σε όλη τη κομπανία και καλή χρονιά.

2 μήνες απο την επέμβαση σκέφτηκα να σας δώσω ένα μικρό update για το πως μοιάζει το κεφάλι μου. Νομίζω ότι όλα βαδίζουν σύμφωνα με το πλάνο. Κλασικό shedding στην αρχή (τώρα καθόλου προς το παρόν), κοκκινάδα να παραμένει και random τρίχες να φυτρώνουν.
Ακόμα χρησιμοποιώ το σαμπουάν της κλινικής και κάνω μασάζ κάθε μέρα που λούζομαι ώστε να βοηθήσω το blood flow στη ληφθείσα περιοχή. Γενικά η αριστέρη μου πλευρά της δότριας, μοιάζει ελαφρώς καλύτερα απο οτι πριν ενα μήνα.
Έριξα και το πρώτο κούρεμα μου πριν περίπου 8-9 μέρες με μηχανή στα 3mm.

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι όλα κυλούν οκ. Αναμένω σχόλια σας.

Φιλικά, Φίλιππος.
 

Συνημμένα

  • front_flash.jpg
    front_flash.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 512
  • front_no_flash.jpg
    front_no_flash.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 439
  • side_left.jpg
    side_left.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 391
  • side_right.jpg
    side_right.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 390
  • donor.jpg
    donor.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 392
  • crown.jpg
    crown.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 520

gerassis

Well-Known Member
Αν κρίνω από αυτά που διαπίστωσα στην 1η μου μεταμόσχευση όλα βαίνουν φυσιολογικά. Εμένα άργησε να δώσει το hairline αλλά φούντωσε γρήγορα η κορυφή. Η φύτρωση στη κορυφή είχε σχεδόν ολοκληρωθεί στους 3.5 μήνες ένω μπροστά επεσαν όλα και άρχισαν να βγαίνουν από τον 4ο μήνα και μετά. Κάθε 15 μέρες υπήρχε αισθητή διαφορά. Όταν άρχισαν να βγαίνουν η μια πλευρά πύκνωσε γρηγορότερα απο την άλλη και αυτό πιστεύω οτι οφείλεται στη διαφορετική γενετική προδιάθεση κάθε ρίζας. Οταν πηγαίνεις για κούρεμα τα μαλλιά έχουν μεγαλώσει ανομοιόμορφα και ο κουρέας ομαλοποιεί το αποτέλεσμα. Επίσης είχα προσέξει πως αρκετά πολύτριχα είχαν δώσει στην αρχή μια τρίχα και έκαναν να επανέλθουν άλλους 2 μήνες. Μην ανησυχείς τα αποτελέσματα της κλινικής στο instagram είναι εντυπωσιακά και από ότι βλέπω λίγο πολύ σε όλους το ίδιο χτίσιμο κάνουν. Μου άρεσε πολύ η διαχείριση της δότριας. Είναι ομοιόμορφη και χωρίς παράθυρα ή χαμόγελα. Εμένα το παράθυρο και τα λευκά dots έσβησαν στους 14 μήνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mpiliak0s

Member
Μικρό update από μεριά μου.
Μόλις πριν λίγες μερες φτάσαμε στο 3ο μήνα. Θαρρώ πώς πηγαίνουν όλα βάση προγράμματος.

Οι λοιπές περιοχές παραμένουν ίδιες πάνω κάτω. Θα επανέλθω στο 4ο μήνα με πιο αναλυτικές φώτο.
 

Συνημμένα

  • ECCD8BC1-2555-476B-B920-CC42E9DD7143.jpeg
    ECCD8BC1-2555-476B-B920-CC42E9DD7143.jpeg
    375.2 KB · Προβολές: 724

v_anast

Member
Μικρό update από μεριά μου.
Μόλις πριν λίγες μερες φτάσαμε στο 3ο μήνα. Θαρρώ πώς πηγαίνουν όλα βάση προγράμματος.

Οι λοιπές περιοχές παραμένουν ίδιες πάνω κάτω. Θα επανέλθω στο 4ο μήνα με πιο αναλυτικές φώτο.
Λίγο υπομονή, μπαίνεις στην πιο «ζωηρή» φάση. Με το καλό!
 

mpiliak0s

Member
Καλημέρα σε όλους τους φιλους.

Εκλεισα 4 μήνες προχθές. Κουρεύτηκα εχθές και σας επισυνάπτω φωτογραφίες πριν και μετά το κούρεμα μου με μια μέρα διαφορά.

Να σημειώσω ότι οι φωτογραφίες είναι χθεσινές με κόντρα ήλιο.
 

Συνημμένα

  • front.jpg
    front.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 447
  • front.jpg
    front.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 437
  • donor_1.jpg
    donor_1.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 424
  • donor_2.2.jpg
    donor_2.2.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 393
  • donor_2.jpg
    donor_2.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 360
  • donor_3.jpg
    donor_3.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 360
  • crown.jpg
    crown.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 370
Τελευταία επεξεργασία:

mpiliak0s

Member
και εδω σας παραθέτω τις φωτογραφίες μια μέρα πριν το κούρεμα για να δειτε πως ήμουν με μακρύτερο μαλλί.
(για φωτογραφίες πριν την επέμβαση ανατρέξτε στη σελίδα 3)
 

Συνημμένα

  • front_no_haircut.jpg
    front_no_haircut.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 355
  • donor_back_no_haircut_.jpg
    donor_back_no_haircut_.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 339
  • side_left.jpg
    side_left.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 287
  • side_right.jpg
    side_right.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 330
  • crown_no_haircut.jpg
    crown_no_haircut.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 317

mpiliak0s

Member
Και τώρα τα σχόλια και οι ανησυχίες μου. Προφανώς είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Ημουν λιγότερο να σας πω την αληθειά αλλά μόλις είδα το πως ήμουν πριν ένιωσα λίγο καλύτερα και προφανώς ελπίζω προς το -ακόμα- καλύτερο :p

Το donor area μου φαίνεται μια χαρά εμένα προσωπικά.

Ανησυχίες:
Νο1
Με απασχολεί πολύ ότι η μια πλευρά στους κροτάφους μεγαλώνει πιο αργά απο την άλλη. Περίμενα ομοιόμορφο growth απο αυτά που έχω δει στους άλλους και να μην έχω αυτά τα κενά σημεία. Ελπίζω να αλλάξει στη πορεία.. Αυτη ίσως είναι η μεγαλύτερη ανησυχία μου αυτη τη στιγμή αλλά πιστεύω ότι κι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός στο recover.

No2
Όπως θα δείτε στη φωτογραφία που σας παραθέτω απο τη hairline, ο τρόπος που έχουν τοποθετήσει τις τρίχες, αυτές φυτρώνουν κάθετα στους κροτάφους (κόκκινα κυκλάκια). Το οποίο είναι εμφανές απο κοντά αμα το προσέξεις. Διάβασα κάπου ότι όταν μεγαλώσει τότε η τριχα θα πάρει κλίση και θα μπορώ να τη χτενίζω όπως θέλω. Εσείς τι λέτε; Με ανησυχεί λίγο που φυτρώνει με αυτό το τρόπο.

No3
Επίσης στη hairline φαίνεται λίγο αραιή όσον αφορά τη πυκνότητα. Ελπίζω να καλυτερεύσει κι αυτο γιατι όσο το κοιτάω με γυμνο μάτι μου φαίνεται ότι εχουν βγει όλες οι τριχες στη hairline και ανησυχώ μηπως μείνει έτσι αραιή.

Τέλος, θέλω να κλείσω θετικά με μια φωτογραφία μου όπου με το "σωστό" φωτισμό είναι πάρα πολύ εμφανής η διαφορά όπου με κρατάει θετικό και χαρούμενο :)

Αναμένω σχόλια σας.
 

Συνημμένα

  • side_front_left.jpg
    side_front_left.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 298
  • side_front_right.jpg
    side_front_right.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 386
  • IMG_4711.jpg
    IMG_4711.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 377
  • IMG_4706.JPG
    IMG_4706.JPG
    525.1 KB · Προβολές: 404
  • IMG_4702.jpg
    IMG_4702.jpg
    536.2 KB · Προβολές: 432

tol

Well-Known Member
Εκλεισα 4 μήνες προχθές. Κουρεύτηκα εχθές και σας επισυνάπτω φωτογραφίες πριν και μετά το κούρεμα μου με μια μέρα διαφορά.

Φιλε mpiliako, δεν πρεπει να ανησυχεις για την περαιτερω φυτρωση. Εισαι ακομη στον 4ο μηνα. Εχεις μπροστα δυο μηνες"δυνατους" που θα βελτιωσουν παρα πολυ την εικονα σου.

Ωστοσο, προσωπικη αποψη...η δοτρια με ξυρισμενο look στα εμπειρα ματια δειχνει ξεκαθαρα οτι εχει γινει μεταμοσχευση. Τα white dots ειναι εμφανη.

Γενικα...θεωρω οτι, οσο καλος και να ειναι ενας γιατρος, οσο μικρα και να ειναι τα εργαλεια εξαγωγης, η δοτρια ξυρισμενη αποκαλυπτει τη μεταμοσχευση.

Προσωπικα ποτέ δε θα ξυριζα τα μαλλια μετα απο μεταμοσχευση. Αντιθετα, παρατηρωντας τις φωτογραφιες προ κουρεματος, αισθητικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο η εικονα του μαλλιου...αρκει να ξυριζες τις διασπατρες τριχες στο σβερκο.

Screenshot_20210313-143243.png


Θα μου πεις...προσωπικα γουστα ειναι αυτα. Συμφωνω...ο καθενας κανει τις επιλογες που τον ικανοποιουν.

Καλη συνεχεια, φιλε μου. Το καλοκαιρακι θα σε βρει με πλουσια κομη.
 

mpiliak0s

Member
Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου φίλε tol. Έχω σκεφτεί ότι στο μέλλον ίσως κάνω κάποιο SMP για να το καλύψω στη δότρια αλλά προς το παρόν δε με πειράζει μπορώ να πω. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν/μπορούν να το αναγνωρίσουν χωρίς να τους το πω οπότε δε με πειράζει να πέφτω σε γνώστες σαν και εσάς μια στο τόσο :) Αλλά όταν μεγαλώσει το μαλλί θα δοκιμάσω διάφορα hair styles ώστε να δω κι αυτό που λες αν μου ταιριάζει καλύτερα.


Λίγο άσχετη σημείωση αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι συνεχίζω να είμαι σε φίνα εδώ και 4 μήνες. (1,25mg/κάθε δεύτερη μέρα). Κάποια στιγμή θα ξεκινήσω και πολυβιταμίνες ή/και biotin.
 
  • Like
Reactions: tol

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες για να δείτε την εξέλιξη μου. Στις παρακάτω βλέπετε πως ήμουν στους 5μιση μήνες πριν κουρευτώ με όσο κόντρα ήλιο μπόρεσα να έχω και "μακρύ" μαλλί.
 

Συνημμένα

  • 5.5_months_front.jpg
    5.5_months_front.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 376
  • 5.5_months_front_b.jpg
    5.5_months_front_b.jpg
    2 MB · Προβολές: 351
  • 5.5_months_scalp.jpg
    5.5_months_scalp.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 328
  • 5.5_months_scalp_b.jpg
    5.5_months_scalp_b.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 341
  • 5.5_months_side.jpg
    5.5_months_side.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 418

mpiliak0s

Member
Και εδω φτάσαμε αισίως στους 6 μήνες! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χαρούμενος νιώθω με το αποτελεσμά μου! Πραγματικά νιώθω ότι όχι μόνο έχω ξεχάσει το πως ημουν πριν, αλλά όταν βλέπω φωτογραφίες νομιζω ότι ειναι άλλος άνθρωπος.
Αυτό που βλέπω στο καθρέφτη με ικανοποιεί αφάνταστα και όπως πολλοί λένε "μακάρι να το είχα κάνει νωρίτερα".

Μερικές μικρές ανησυχίες:
1. Οι τρίχες συνεχίζουν να βγαίνουν κάθετα. Ελπίζω οταν μεγαλώσουν κι άλλο να μπορέσω να τις δώσω τη κατευθυνση που θέλω.
2. Θα δείτε ένα μικρό κενό σημείο στο scalp που έχει απομείνει. Γνωρίζω ότι ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα (6 μήνες) γιαυτό δεν ανησυχώ τόσο πολύ προς το παρόν.

Ανυπομονω να ακούσω τα δικά σας σχόλια.


Υ.Γ.
Συνεχίζω ακάθεκτος φίνα (1,25mg/κάθε δεύτερη μέρα)
 

Συνημμένα

  • 6_months_front_A.jpg
    6_months_front_A.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 394
  • 6_months_front_B.jpg
    6_months_front_B.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 376
  • 6_months__frontside_b.jpg
    6_months__frontside_b.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 349
  • 6_months_frontside_left.jpg
    6_months_frontside_left.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 317
  • 6_months_side_left.jpg
    6_months_side_left.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 312
  • 6_months_side_right.jpg
    6_months_side_right.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 272
  • 6_months_back.jpg
    6_months_back.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 287
  • 6_months_crown.jpg
    6_months_crown.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 295
  • 6_months_reverse_a.jpg
    6_months_reverse_a.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 277
  • 6_months_reverse_b.jpg
    6_months_reverse_b.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 269
Μπλουζα