GregKont fue, 3290 grafts, 09-10/01/2020

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ζήτησα από τον κο Αναστασάκη αν υπάρχει κάποια σχετική μελέτη με αυτά που συζητάμε και μου έστειλε μια πολύ φρέσκια (2019) του Shapiro/Josephitis για την σύγκριση COMBO (FUT+FUE) vs FUE only (ίσως και την μοναδική που υπάρχει). Τον ευχαριστώ πολύ. Την ποστάρω για να υπάρχει δυνατότητα να την διαβάσει κάποιος αναλυτικά. Θα προσπαθήσω παρακάτω να την προσαρμόσω στην συζήτηση.

Η μελέτη ήταν πειραματική, δηλαδή σε 2 ασθενείς χωρίστηκε το κεφάλι στην μέση και στο ένα κομμάτι έγινε FUE και στο άλλο FUT. Μετρήθηκαν αρχικές & τελικές πυκνότητες με κάθε μέθοδο και συγκρίθηκε η combo (FUT+FUE) με την FUE only παίρνοντας δεδομένα από τις μετρήσεις των 2 περιοχών σε 2 ασθενείς έτσι ώστε να υπάρχει και ένας μέσος όρος.

H μέση δότρια περιοχή κατά FUE ήταν 225cm2
To συνολικό εμβαδόν των στριπ (2) ήταν 73,86cm2
H αρχική πυκνότητα σε hairs/cm2 ήταν 189
Στην FUE only περιοχή πάρθηκε 40% της αρχικής πυκνότητας και αυτό ήταν και το όριο.
O λόγος ήταν 2.1 (νομίζω αυτό το μέγεθος δεν μετρήθηκε αλλά δεν έχει σημασία γιατί μετρήθηκε η πυκνότητα σε τρίχες)
Άρα η αρχική πυκνότητα ήταν 189/2.1 = 90g

Σύμφωνα με αυτά που πόσταρε ο Πανος ο διαθέσιμος αριθμός του COMBO (σε τρίχες) θα ήταν
FUT (73.86cm2 x 189h) + FUE ((225cm2-73,86cm2) x 189 x 40%) = FUT (13.959) + FUE (11.430) = 25.389h ή 12.090g

Σύμφωνα με την μελέτη είναι:
FUT (13.959) table5 + FUE (5.253)* combination of table 6 and 5= 19.219 ή 9.149g
* Δυστυχώς δεν μας αναφέρει αναλυτικά (μόνο περιληπτικά) την μεθοδολογία υπολογισμού των τριχών της FUE μετά το στριπ.

Όπως βλέπουμε οι 5.253 τρίχες που μπορούν να εξαχθούν με FUE μετά το στριπ είναι περίπου το 18% (και όχι το 40%) του συνολικού αριθμού των τριχών της διαθέσιμης safe περιοχής (από την οποία έχει αφαιρεθεί το στριπ). Αυτό το νούμερο φυσικά μεταβάλλεται (δεν είναι σταθερό) εξαρτώμενο από διάφορες παραμέτρους. Oπως έγραψα και στο προηγούμενο σχόλιό μου: "Σίγουρα όμως δεν είναι 40% αλλά κάποιο μέρος αυτού" στο δικό μου παράδειγμα ήταν 26%. Μακάρι στο μέλλον να υπάρξει και μια πιο αναλυτική και παραμετρική εξίσωση υπολογισμού του COMBO όπως προσπάθησα να κάνω πιο πάνω με τις ελλιπείς γνώσεις μου.

177.full-page-001.jpg 177.full-page-002.jpg 177.full-page-003.jpg 177.full-page-004.jpg 177.full-page-005.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 26595


Εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 με διαθέσιμα graft προς εξαγωγή 35x80x40%=1120
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5-0.5) x 10 = 40cm2
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800 (δηλαδή 35x80) / 40 = 70g
Graft που μπορουν να εξαχθουν με FUE: 22g (70g- min48g) x 40 = 880g
Όπως βλέπουμε το νούμερο (880) είναι μικρότερο από αυτό που θα παιρνόταν από την FUE πριν το στριπ (1120).

Η περιοχή A μετα το στριπ επεκτάθηκε επίσης κατά ένα εκατοστό για να ραφτεί, άρα μεγάλωσε λόγω ελαστικότητας. Επειδή δεν είναι πακτωμένη στο όριο της safe περιοχής του crown θεωρούμε ότι έγινε σε κάποιο ποσοστό ευρύτερο λίφτινγκ δηλαδή κατέβηκε η safe περιοχή και ορισμένα graft που δεν είναι safe εισήλθαν στην περιοχή που είχε προσδιοριστεί ως safe πριν την FUT. Eπίσης και οι αποστάσεις μεταξύ των graft (x) μεγάλωσαν και κατόπιν λόγω του strech-back φαινομένου επανήλθαν (μερικώς ή ολικώς). Θεωρώ ότι από αυτή όλη την διαδικασία το λιφτινγκ είναι επίσης 0.5cm ή 50% (δεν ξέρω το ακριβές νούμερο) άρα εισήλθαν graft από μη safe κατά 0.5cm.
Οι υπολογισμοί εχουν ως εξής:
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 με διαθέσιμα graft προς εξαγωγή 35x80x40%=1120
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5) x 10 = 45cm2 (εδώ δεν αφαιρούμε το 0.5cm γιατί τα graft που εισήλθαν δεν είναι safe)
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800/45 = 62g
Graft που μπορουν να εξαχθουν με FUE: 14g (62g-min48g) x 40 = 560g
Όπως βλέπουμε το νούμερο (560) είναι μικρότερο από αυτό που θα παιρνόταν από την FUE πριν το στριπ (1120).

Αν προσθέσουμε το Α+Β=880+560=1440 αντί για 2240, δηλαδή το 40% (2240/5600) έγινε περίπου 26% (1440/5600), άρα ο συνολικός αριθμός που μπορείς να πάρεις με combo είναι το FUT+ 26%xFUE της υπόλοιπης αρχικής δότριας περιοχής αφαιρουμένου του στριπ. Εννοείται ότι το νούμερο αλλάζει αν αλλάξει το ποσοστό του lifting και το εμβαδόν της δότριας περιοχής. Σίγουρα όμως δεν είναι 40% αλλά κάποιο μέρος αυτού.

Καταρχην να πω οτι το ποστ ειναι εξαιρετικα δομημενο κ πολυ αξιολογο γενικοτερα, μπραβο !!!
εχω καποιες ενστασεις ομως που θελω να αναφερω κ να συζητησουμε.

Καταρχην οσο αφορα την αναλυση της περιοχης (Α) νομιζω οτι κακως δεν αφαιρεσες το -0,5.
Η περιοχη προ στριπ ηταν 3,5Χ 10 κ εκει βρισκοντουσαν 2800 safe θυλακια.
οταν επιμηκυναμε την περιοχη προς τα κατω 1εκ. για να κλεισει το στριπ η περιοχη μεγαλωσε 1εκ. αλλα και τα safe θυλακια
που ηταν στο τερμα επανω θα τραβηχτουν κι αυτα 0,5εκ οπως λες προς τα κατω....
οποτε γιατι λες αυτο ?
" εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 ---> σωστα
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5) x 10 = 45cm2 ---> η περιοχη των 45 δεν ειναι safe ( μονο τα 40 ειναι τα υπολοιπα 5 οχι.)
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800/45 = 62g " ---> στην περιοχη των 45 ειναι κ non safe κ ο αριθμος θυλακιων ειναι ~3200
δεν ειναι safe η περιοχη των 45τ.εκ. γιατι στο 0.5 εκ του επανω μερους ειναι non safe θυλακια.
και εχουν εισβαλει στην περιοχη αυτη περαν των 2800 θυλακιων που ηταν safe... κι αλλα non safe περιπου 400 στο παραδειγμα μας....
αρα κακως διαιρεις το 2800 δια το 45 γιατι τα 2800 βρισκονται στην περιοχη 1+3.5-0.5 ( που ειναι 40) κ οχι στην 1 +3.5 γιατι εκει βρισκονται κ non safe.

Ξανασκεψου το γιατι νομιζω οτι το εχεις κανει λαθος σε εκεινο το σημειο.

Επισης θελω να αναφερω εναν ακομα παραγοντα που ξεχασες να υπολογισεις στο κατα τα αλλα πολυ ορθο ποστ σου.
η ουλη την ημερα της επεμβασης δεν υφιστατε. ( θα εξηγησω)
Οταν κανεις στριπ τα θυλακια που ηταν φατσα στη επανω μερια του στριπ κ τα θυλακια π ηταν φατσα στην κατω μερια οταν γινει η ραφη του δερματος ενωνονται εντελως. εφαπτονται μεταξυ τους κ δεν υπαρχει η παραμικρη αποσταση. θυλακια τα οποια απειχαν 2 ποντους πριν το στριπ μεταξυ τους τωρα εφαπτονται.
Επειδη ακριβως δεν υπαρχει ουλη (δεν εχει βαθος) την ημερα του χειρουργειου θα ονομασω το σημειο αυτο της τομης σημειο 0.

δες απο κατω φωτο πως ειναι η ουλη την ημερα του χειρουργειου.
strip.jpg

βλεπεις οτι η τομη ειναι 0 τα θυλακια πανω κ κατω της τομης ακουμπανε μεταξυ τους.

Δεν εχω δικια μου φωτο καλη κοντινη αλλα δες απο κατω και μια δικη μου φαινεται στην ακρη ισα ισα λιγο η τομη μου
IMG_5785.JPG


εστω κι απ αυτο το λιγο καταλαβαινεις ομως οτι η τομη ειναι με ανυπαρκτο βαθος κ το δερμα πανω-κατω ακουμπαει.


Στην απο κατω φωτο κοιτα την τομη μου οταν ξυρισα το κεφαλι μου δερμα.... ακριβως 1 μερα πριν μπω στην asmed για την μμ.
( 9 χρονια μετα )

ouli mou.jpg


Η ουλη μου εχει πλατος 0,4 εκ.
Αυτο σημαινει οτι τα θυλακια πανω κ κατω της ουλης την 1η μερα εφαπτονταν μεταξυ τους ηταν κολλητα αλλα τωρα απεχουν 0,4εκ.
κ μαλιστα για 30 τρεχοντες ποντους... αυτο αλλαζει πολυ τα πραγματα κ τα νουμερα...

Ας πουμε στο παραδειγμα σου που εκανες απο πανω.
εκει που προσθετεις το +1 εκ στην εξισωση στις περιπτωσεις για να τραβηξεις τις περιοχες Α & Β στο σημειο 0 (της τομης)
θα πρεπει να αφαιρεσεις μετα αυτα τα 0,4 εκ του scarring, του ουλωδη ιστου δηλαδη που δημιουργηθηκε στην τομη κ δεν υπηρχε την 1η μερα που εγινε η ραφη αλλα εγινε μετα απο καποιους μηνες που σταθεροποιηθηκε η κατασταση.
γιατι τελικα τα θυλακια της περιοχης β που ηταν επανω ακριβως στο σημειο 0 υποχωρησαν 0,2 εκ.
κ αντιστοιχα υποχωρησαν και τα θυλακια της περιοχης Α 0.2 εκ. απο το σημειο 0.
Αρα θα πρεπει να αφαιρεσεις 0,2 απ την περιοχη Α και 0,2 απ την περιοχη Β.
Αρα η εξισωση θα πρεπει να γινει καπως ετσι {1(-0,2)+3,5-0,5} Χ10 γιατι αυτη η εξισωση θα ισχυει μετα απο καποιους μηνες κ οχι αυτη που
εθεσες στο παραδειγμα. Αυτη που εθεσες θα ισχυει μονο την ημερα της επεμβασης.
Αρα ο αριθμος θα γινει {1(-0,2)+3,5-0,5} Χ10 = 38 τ.εκ. και οχι 40.
αρα 2800 θυλακια / 38 = 73,7 αντι 70 π ηταν την 1η μερα.
Αρα θα μπορουν να εξαχθουν 73,7- 48 Χ 38 = 976,6 απο (1120) κ οχι 880 οπως εβγαλες στο παραδειγμα ( τα 880 θα μπορουσαν μονο την πρωτη-ες μερες μετα το χειρουργειο.)

Με ασταθμητο παραγοντα παντα το strecth back γιατι πολυ ορθα το εχεις υπολογισει στο -0,5 και νομιζω κι εγω οτι μεσοσταθμικα εκει ειναι πανω κατω γιατι παιζει πολυ ρολο το τι δερμα εχει ο καθε υποψηφιος σκληρο η ελαστικο. Οποιος εχει ελαστικο κανει καλυτερο stretch back κ οποιος σκληρο δεν κανει πολυ γιατι το δερμα δεν ειναι πολυ ευκαμπτο....

Αυτα τα σημεια ειχα να επισημανω και θεωρω οτι ορθως επισημανες οτι δεν ειναι ακριβως 40% το ποσοστο που μπορουμε να αφαιρεσουμε μετα το στριπ με την μεθοδο fue. Αλλα δεν ειναι κ τοσο μικρα οσο τα εβγαλες κατ εμε της ταξεως του 26%.

ειδα εχεις κανει κι αλλο ποστ με μια μελετη που ανεβασες δεν εχω αλλο χρονο να την δω τωρα ομως.....
ηδη το ποστ που ειχες φτιαξει ηταν τοσο λεπτομερες κ πολυσυνθετο κ ηθελε αρκετη σκεψη κ αναλυση που μου εφαγε σχεδον 30 λεπτα να το διαβασω κ επειτα να το αναλυσω καλα στο μυαλο μου....

Στα προχειρα ειδα το cοnclusion της μελετης που λεει για +3200 θυλακια xtra οταν χρησιμοποιεις κ τις 2 τεχνικες.
Μεσοσταθμικα καπου εκει το υπολογιζω κι εγω αναλογα ελαστικοτητας βεβαια κλπ που εχω αναφερει κ σε προηγουμενο ποστ γτ κανει μεγαλες διαφορες.
Επισης επειδη δεν εχω χρονο θα το κανω σε επομενες μερες θελω να μου πεις στην μελετη αν οι μετρησεις που εκαναν εγιναν την 1η μερα που εγινε το χειρουργειο κ δεν υπηρχε πρακτικα ουλη (υπηρχε μονο τομη κ το σημειο 0 ) η εγινε μετα απο καποιο διαστημα μηνων η ενος ετους....
που υπαρχει πλεον και ουλη κ stretch back γενικοτερα.
γιατι αυτο μεταβαλει τα νουμερα.... την μερα της επεμβασης το δερμα ειναι τσιτα κ ουλη ανυπαρκτη κ τα νουμερα ειναι πολυ χειροτερα απ οτι θα ειναι μετα απο καποιους μηνες που θα απλωσει η ουλη κ θα γινει το stretch back. (Θα ανεβουν οι πυκνοτητες)

Επισης μια πολυ καλη πηγη γνωσης για πιο ακριβη νουμερα κ ποσοστα επειδη ειναι ενδιαφερον το θεμα
θα ηταν αν ο Κ. Αναστασακης (δεν ξερω τι ειδους consultation κανει ) αλλα αν κανει μετρησεις στους ασθενεις του πριν την μμ κ μετραει πυκνοτητες κλπ να τις συγκρινει με ενα χρονο μετα την μμ που πανε παλι για το τσεκ απ τους στον γιατρο.αφορα οσους κανουν fut.
εκει αν επαναλαβει μια πυκνομετρηση 1 χρονο μετα το στριπ κ το κανει σε 5-6 ασθενεις του θα εχουμε μια πολυ πιο σαφη εικονα
κ ειναι νομιζω αρκετα ευκολο να πραγματοποιηθει κατι τετοιο απ τον γιατρο. ( αν θελεις παροτρυνε τον να το κανει σε ασθενεις του με strip που περνανε απο εκει για ελεγχο κ βρισκονται πανω απο τον 9ο μηνα... )
Να κάνει μια συγκριση πυκνοτητας προ στριπ κ after > 9 months
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχην να πω οτι το ποστ ειναι εξαιρετικα δομημενο κ πολυ αξιολογο γενικοτερα, μπραβο !!!
εχω καποιες ενστασεις ομως που θελω να αναφερω κ να συζητησουμε.

Καταρχην οσο αφορα την αναλυση της περιοχης (Α) νομιζω οτι κακως δεν αφαιρεσες το -0,5.
Η περιοχη προ στριπ ηταν 3,5Χ 10 κ εκει βρισκοντουσαν 2800 safe θυλακια.
οταν επιμηκυναμε την περιοχη προς τα κατω 1εκ. για να κλεισει το στριπ η περιοχη μεγαλωσε 1εκ. αλλα και τα safe θυλακια
που ηταν στο τερμα επανω θα τραβηχτουν κι αυτα 0,5εκ οπως λες προς τα κατω....
οποτε γιατι λες αυτο ?
" εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 ---> σωστα
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5) x 10 = 45cm2 ---> η περιοχη των 45 δεν ειναι safe ( μονο τα 40 ειναι τα υπολοιπα 5 οχι.)
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800/45 = 62g " ---> στην περιοχη των 45 ειναι κ non safe κ ο αριθμος θυλακιων ειναι ~3200
δεν ειναι safe η περιοχη των 45τ.εκ. γιατι στο 0.5 εκ του επανω μερους ειναι non safe θυλακια.
και εχουν εισβαλει στην περιοχη αυτη περαν των 2800 θυλακιων που ηταν safe... κι αλλα non safe περιπου 400 στο παραδειγμα μας....
αρα κακως διαιρεις το 2800 δια το 45 γιατι τα 2800 βρισκονται στην περιοχη 1+3.5-0.5 ( που ειναι 40) κ οχι στην 1 +3.5 γιατι εκει βρισκονται κ non safe.

Ξανασκεψου το γιατι νομιζω οτι το εχεις κανει λαθος σε εκεινο το σημειο.

Επισης θελω να αναφερω εναν ακομα παραγοντα που ξεχασες να υπολογισεις στο κατα τα αλλα πολυ ορθο ποστ σου.
η ουλη την ημερα της επεμβασης δεν υφιστατε. ( θα εξηγησω)
Οταν κανεις στριπ τα θυλακια που ηταν φατσα στη επανω μερια του στριπ κ τα θυλακια π ηταν φατσα στην κατω μερια οταν γινει η ραφη του δερματος ενωνονται εντελως. εφαπτονται μεταξυ τους κ δεν υπαρχει η παραμικρη αποσταση. θυλακια τα οποια απειχαν 2 ποντους πριν το στριπ μεταξυ τους τωρα εφαπτονται.
Επειδη ακριβως δεν υπαρχει ουλη (δεν εχει βαθος) την ημερα του χειρουργειου θα ονομασω το σημειο αυτο της τομης σημειο 0.

δες απο κατω φωτο πως ειναι η ουλη την ημερα του χειρουργειου.
Προβολή συνημμένου 26617
βλεπεις οτι η τομη ειναι 0 τα θυλακια πανω κ κατω της τομης ακουμπανε μεταξυ τους.

Δεν εχω δικια μου φωτο καλη κοντινη αλλα δες απο κατω και μια δικη μου φαινεται στην ακρη ισα ισα λιγο η τομη μου
Προβολή συνημμένου 26618

εστω κι απ αυτο το λιγο καταλαβαινεις ομως οτι η τομη ειναι με ανυπαρκτο βαθος κ το δερμα πανω-κατω ακουμπαει.


Στην απο κατω φωτο κοιτα την τομη μου οταν ξυρισα το κεφαλι μου δερμα.... ακριβως 1 μερα πριν μπω στην asmed για την μμ.
( 9 χρονια μετα )

Προβολή συνημμένου 26619

Η ουλη μου εχει πλατος 0,4 εκ.
Αυτο σημαινει οτι τα θυλακια πανω κ κατω της ουλης την 1η μερα εφαπτονταν μεταξυ τους ηταν κολλητα αλλα τωρα απεχουν 0,4εκ.
κ μαλιστα για 30 τρεχοντες ποντους... αυτο αλλαζει πολυ τα πραγματα κ τα νουμερα...

Ας πουμε στο παραδειγμα σου που εκανες απο πανω.
εκει που προσθετεις το +1 εκ στην εξισωση στις περιπτωσεις για να τραβηξεις τις περιοχες Α & Β στο σημειο 0 (της τομης)
θα πρεπει να αφαιρεσεις μετα αυτα τα 0,4 εκ του scarring, του ουλωδη ιστου δηλαδη που δημιουργηθηκε στην τομη κ δεν υπηρχε την 1η μερα που εγινε η ραφη αλλα εγινε μετα απο καποιους μηνες που σταθεροποιηθηκε η κατασταση.
γιατι τελικα τα θυλακια της περιοχης β που ηταν επανω ακριβως στο σημειο 0 υποχωρησαν 0,2 εκ.
κ αντιστοιχα υποχωρησαν και τα θυλακια της περιοχης Α 0.2 εκ. απο το σημειο 0.
Αρα θα πρεπει να αφαιρεσεις 0,2 απ την περιοχη Α και 0,2 απ την περιοχη Β.
Αρα η εξισωση θα πρεπει να γινει καπως ετσι {1(-0,2)+3,5-0,5} Χ10 γιατι αυτη η εξισωση θα ισχυει μετα απο καποιους μηνες κ οχι αυτη που
εθεσες στο παραδειγμα. Αυτη που εθεσες θα ισχυει μονο την ημερα της επεμβασης.
Αρα ο αριθμος θα γινει {1(-0,2)+3,5-0,5} Χ10 = 38 τ.εκ. και οχι 40.
αρα 2800 θυλακια / 38 = 73,7 αντι 70 π ηταν την 1η μερα.
Αρα θα μπορουν να εξαχθουν 73,7- 48 Χ 38 = 976,6 απο (1120) κ οχι 880 οπως εβγαλες στο παραδειγμα ( τα 880 θα μπορουσαν μονο την πρωτη-ες μερες μετα το χειρουργειο.)

Με ασταθμητο παραγοντα παντα το strecth back γιατι πολυ ορθα το εχεις υπολογισει στο -0,5 και νομιζω κι εγω οτι μεσοσταθμικα εκει ειναι πανω κατω γιατι παιζει πολυ ρολο το τι δερμα εχει ο καθε υποψηφιος σκληρο η ελαστικο. Οποιος εχει ελαστικο κανει καλυτερο stretch back κ οποιος σκληρο δεν κανει πολυ γιατι το δερμα δεν ειναι πολυ ευκαμπτο....

Αυτα τα σημεια ειχα να επισημανω και θεωρω οτι ορθως επισημανες οτι δεν ειναι ακριβως 40% το ποσοστο που μπορουμε να αφαιρεσουμε μετα το στριπ με την μεθοδο fue. Αλλα δεν ειναι κ τοσο μικρα οσο τα εβγαλες κατ εμε της ταξεως του 26%.

ειδα εχεις κανει κι αλλο ποστ με μια μελετη που ανεβασες δεν εχω αλλο χρονο να την δω τωρα ομως.....
ηδη το ποστ που ειχες φτιαξει ηταν τοσο λεπτομερες κ πολυσυνθετο κ ηθελε αρκετη σκεψη κ αναλυση που μου εφαγε σχεδον 30 λεπτα να το διαβασω κ επειτα να το αναλυσω καλα στο μυαλο μου....

Στα προχειρα ειδα το cοnclusion της μελετης που λεει για +3200 θυλακια xtra οταν χρησιμοποιεις κ τις 2 τεχνικες.
Μεσοσταθμικα καπου εκει το υπολογιζω κι εγω αναλογα ελαστικοτητας βεβαια κλπ που εχω αναφερει κ σε προηγουμενο ποστ γτ κανει μεγαλες διαφορες.
Επισης επειδη δεν εχω χρονο θα το κανω σε επομενες μερες θελω να μου πεις στην μελετη αν οι μετρησεις που εκαναν εγιναν την 1η μερα που εγινε το χειρουργειο κ δεν υπηρχε πρακτικα ουλη (υπηρχε μονο τομη κ το σημειο 0 ) η εγινε μετα απο καποιο διαστημα μηνων η ενος ετους....
που υπαρχει πλεον και ουλη κ stretch back γενικοτερα.
γιατι αυτο μεταβαλει τα νουμερα.... την μερα της επεμβασης το δερμα ειναι τσιτα κ ουλη ανυπαρκτη κ τα νουμερα ειναι πολυ χειροτερα απ οτι θα ειναι μετα απο καποιους μηνες που θα απλωσει η ουλη κ θα γινει το stretch back. (Θα ανεβουν οι πυκνοτητες)

Επισης μια πολυ καλη πηγη γνωσης για πιο ακριβη νουμερα κ ποσοστα επειδη ειναι ενδιαφερον το θεμα
θα ηταν αν ο Κ. Αναστασακης (δεν ξερω τι ειδους consultation κανει ) αλλα αν κανει μετρησεις στους ασθενεις του πριν την μμ κ μετραει πυκνοτητες κλπ να τις συγκρινει με ενα χρονο μετα την μμ που πανε παλι για το τσεκ απ τους στον γιατρο.αφορα οσους κανουν fut.
εκει αν επαναλαβει μια πυκνομετρηση 1 χρονο μετα το στριπ κ το κανει σε 5-6 ασθενεις του θα εχουμε μια πολυ πιο σαφη εικονα
κ ειναι νομιζω αρκετα ευκολο να πραγματοποιηθει κατι τετοιο απ τον γιατρο. ( αν θελεις παροτρυνε τον να το κανει σε ασθενεις του με strip που περνανε απο εκει για ελεγχο κ βρισκονται πανω απο τον 9ο μηνα... )
Να κάνει μια συγκριση πυκνοτητας προ στριπ κ after > 9 months

Έχεις δίκιο στα περί ουλής, απλά δεν ήθελα να περιπλέξω περισσότερο τους υπολογισμούς μου αλλά να αποδείξω πρόχειρα ότι δεν μπορεί να ισχύει το 40% αλλά ένα μικρότερο νούμερο το οποίο προφανώς εξαρτάται από περισσότερους παράγοντες και δεν είναι τόσο εύκολο να υπολογιστεί με ακρίβεια. Το 26% που έβγαλα είναι αυθαίρετο (το δήλωσα εξάλλου) γιατί και το 0.5cm μπορεί να μην ισχύει αλλά και δεν λαμβάνει υπόψιν και την ουλή όπως σωστά αναφέρεις. Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο τεκμηριωμένα στην μελέτη που παρέθεσα και που δεν στηρίζεται σε υποθέσεις (όπως έκανα εγώ για το lifting) αλλά σε πραγματικές μετρήσεις σε όλο το κεφάλι. Εκεί λοιπόν προκύπτει ακόμη μικρότερο νούμερο 18% το οποίο πάλι έχει σχέση με διάφορους παράγοντες. Σε άλλα κεφάλια μπορεί να είναι διαφορετικό αλλά όχι και άλλη τάξη μεγέθους. Σε αυτή την μελέτη υπολόγισαν και την ουλή και από ότι κατάλαβα οι τελικές μετρήσεις έγιναν 1 χρόνο μετά τις επεμβάσεις.

Τώρα ως προς τους δικούς μου υπολογισμούς. Η περιοχή Α σε σχέση με την Β έχει μια διαφορά. Η Α (προς τον σβέρκο) μπορεί να μικρύνει σαν εμβαδόν αφού αφορά το σύνορο δηλαδή περιοχή που σταματά το τριχωτό, άρα με το lifting μπορεί να "μικρύνει" η περιοχή που έχει μαλλιά (να μεγαλώσει ο σβέρκος) και να πάει από 45cm2 στα 40cm2. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην hairline. Αν την ξεκινήσεις ψηλότερα αυξάνεις την πυκνότητα από εκεί και πάνω αφού μειώνεις το εμβαδόν του τριχωτού. H περιοχή Β δεν μπορεί να μικρύνει τεχνητά αφού συνορεύει με περιοχή που έχει (και θέλει) μαλλιά, τα δε μαλλιά που έρχονται σε αυτή την περιοχή λόγω του streching & strech back (το μισό εκατοστό) δεν μπορούν να προστεθούν γιατί δεν είναι safe αλλά και γιατί θα χρειαστεί να αντικατασταθούν σαν πυκνότητα (άρα να αφαιρεθούν από το ισοζύγιο, ίσως βέβαια με έναν μειωτικό συντελεστή 40%) για αυτό δεν τα λαμβάνω υπόψιν αλλά λαμβάνω υπόψιν το συνολικό εμβαδόν. Από την στιγμή που συγκρίνουμε με την αντίστοιχη FUE για να είναι ισοδύναμη η σύγκριση πρέπει να πάρουμε το 45 σε αυτή την περιοχή (και όχι το 40) ενώ στην κάτω μπορούμε το 40 γιατί απλά θα βλέπουμε κατά 5μμ μεγαλύτερο σβέρκο σε σχέση με την FUE κάτι που προφανώς δεν είναι προβληματικό.

Το λιφτινγ και το strechback μεταβάλλει την σχετική και την απόλυτη απόσταση μεταξύ των graft, δηλαδή μεταβάλλει το εμβαδόν των φυτεμένων και άδειων περιοχών και εξ' αυτού επηρεάζει την πυκνότητα. Δεν γεννά προφανώς πυκνότητα μέσω νέας φύτρωσης. Τέτοιες περιοχές (που διαφοροποιείται σε σχέση με την αντίστοιχη FUE) είναι η ουλή, (π.χ 0.4cmx30cmx90g=1080g) και το το λιφτινγκ από το σβέρκο (π.χ 0.5cmx30x90g=1350g) γιατί μεταβάλεις το εμβαδόν του τριχωτού. Αυτά τα graft θα τα πάρεις παραπάνω σε σχέση με την FUE και θα τα "πληρώσεις" με ελαφρώς μεγαλύτερο σβέρκο (no prob) και μια ουλή που πρέπει να σκεπάσεις με κάποιο ελάχιστο μήκος μαλλιού (αυτό είναι κάποιο θέμα για μερικούς). Δεν βλέπω κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Καλη μελετη !
Λεει πολλα γενικοτερα και πολυ αξιολογοι κ εμπειροι οι γιατροι που πηραν μερος.
Καταρχην μας λεει οτι FUT > FUE ( οσο αφορα τα θυλακια που μπορουν να δωσουν απο μονες τους )
αυτο για οσους σνομπαρουν τη μεθοδο fut....
Επισης λεει οτι η fue δινει μεσοσταθμικα 6κ θυλακες lifetime και οτι αυτο το νουμερο συνηθως ειναι επαρκες για μεγαλη μεριδα του πληθυσμου.
δυστηχως δεν ειμαστε ολοι τυχεροι να ειμαστε nw4 στα 50+ ομως....

Ενα αλλο στοιχειο ειναι οτι ο συνδιασμος fut + Fue εδωσε 60% παραπανω τριχες απ οτι η fue only....table 5*
11400 hairs (fue) ---> 18120 hairs (fut +fue)
Οι μετρησεις εγιναν οντως 1 χρονο μετα ( ευτυχως ειναι εμπειροι οι γιατροι γτ θα ηταν ανοητο να τις εκαναν επι τοπου... )

Ωστοσο αναφερουν οτι αυτο ειναι ενα δειγμα αλλα περισσοτερες ερευνες πρεπει να γινουν επι του θεματος
για να βγουν πιο ακριβη συμπερασματα κ νουμερα .....

Σιγουρα το κλειδι ειναι να εχει καποιος καλη ελαστικοτητα, οσο καλυτερη εχει τοσο πιο πολυ θα μπορει να χρησιμοποιει το 100% των θυλακων του
μεσω της FUT. αντι να χρησιμοποιει το 40 ή 30% με την fue....
Οσο λιγοτερη ελαστικοτητα τοσο θα κερδιζει εδαφος η fue στη δοτρια σου και οσο κερδιζει η fue θα βγαλεις μικροτερα νουμερα με τον συνδιασμο των τεχνικων γιατι strip(100%) > fue ( 30-40% ) . Αντιστροφα οσο κερδιζει εδαφος απ τη δοτρια σου η FUΤ τοσο χανεται απ την FUE κι αυτο ειναι κερδος. Αρα το μεσοσταθμικο νουμερο της μελετης που εδωσε ~3200 θυλακια παραπανω με την μιξη των 2 τεχνικων απ οτι θα εδινε η fue μονο... θα μικραινει αν καποιος εχει μικροτερη ελαστικοτητα και θα μεγαλωνει αν καποιος εχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα απ οτι οι ασθενεις στο παραδειγμα.

Θα βαλω τα χαρακτηριστικα απο το δικο μου κεφαλι μιας κ εχω κανει και τα δυο ειδη επεμβασεων.....

Απ: μεταμοσχευση στο βανκουβερ 2-11-2009 Dr. Hasson 3240 grafts

η κατανομη μου σε μονοτριχα διτριχα κτλ ηταν η εξης.....
990 μονοτριχα......
1620 διτριχα
και 640 με 3 η 4 η 5 τριχες

990 X 1 hair --> 990 hairs
1620 X 2 hairs --> 3240 hairs
450 X 3 hairs --> 1350 hairs
150 X 4 hairs --> 450 hairs
40 X 5 hairs --> 200 hairs

Συνολο --> 3250 θυλακια - 6230 hairs ( 1,92 λογος )
εκταση στριπ 1.4 Χ 28 = 39.2 τ.εκ.
* προφανως κ εγινε εκτεταμενο splitting στα θυλακια του στριπ γτ ο μαμισιος λογος μου ειναι πολυ μεγαλυτερος συμφωνα με τις μετρησεις στον erdo.

Μετρησεις δοτριας erdo 2017


temporal 48θυλ. --> 2.2 λογος
parietal 56 --> 2.53 λογος
occipital (πανω απ την ουλη) 49 --> 3.34 λογος
occipital (κατω απ την ουλη ) 65 --> 2.69 λογος

Μεσοσταθμικη πυκνοτητα / λογος δοτριας = 54,5 θυλ / 2,69 λογος

Βλεπουμε οτι μεσοσταθμικα ο φυσικος λογος της δοτριας μου ειναι 2.69.

Στο χασσον επεσε στο 1.92 αυτο σημαινει οτι εγινε slpitting της εκτασης του 40% .

Απ το στριπ εβγαλα 3250 θυλακια σε 39.2 εκ. λωριδας δερματος = 83 θυλακια / τετ εκ.
Αν υπολογισουμε το splitting 40% τοτε η μαμισια μεσοσταθμικη πυκνοτητα προ του splitting ηταν 59 θυλ.

Αρα τα 59 θυλ / τετ.εκ που ηταν η φυσικη μεσοσταθμικη πυκνοτητα που ειχα προ στριπ
μετατραπηκε σε 54.5 θυλακια μεσοσταθμικα συμφωνα με τις μετρησεις του erdo.
Αυτο σημαινει μια μειωση πυνκοτητας της ταξης του 8% μετα απο 1.4 εκ πλατους στριπ ( προφανως αν κανω αλλο ενα στριπ 1.6 εκ. θα μειωθει αλλο ενα 8-10 % )


Αν ελεγξουμε την πυκνοτητα δοτριας που εχω οταν εκανα to consultation στον ερντο ειναι γενικα πολυ χαμηλη, ( ~ 54.5 θυλ. μεσοσταθμικα )
ο ερντο μου ομογενοποιησε στα 51g στη hairline. ( εξ ου κ ειναι τοσο πολυ πυκνη )
Αντιλαμβανομαι ομως οτι στη δοτρια το νουμερο ειναι ομογενοποιημενο σε χαμηλοτερο νουμερο απ το 51 γιατι
αλλιως δε θα εβρισκε τα 4000 θυλακια ( τοσα εβγαλε απ τη δοτρια αλλα με το 25% σπλιτ , τελικα τοποθετησε 5κ στη ληπτρια ) ουτε σε 500 τ.εκ δοτριας δε τα εβρισκε.....

Αντιλαμβανομαι κατι ομως.

τα 59,5 θυλακια της δοτριας εγιναν 54.5 μετα απ το στριπ.
Αυτη η μειωση ομως της πυκνοτητας εχει να κανει μονο ως προς το πανω κατω... κ οχι ως προς το αριστερα δεξια....
δλδ μετα το στριπ αυξηθηκε η αποσταση μεταξυ των θυλακιων μονο ως προς τα απο πανω η τα απο κατω τους κ οχι απ τα αριστερα /δεξια τους γιατι το δερμα τραβιεται μονο ως προς το πανω κατω κατα το στριπ.

Δλδ ενα θυλακιο αυξησε κατα 8% την αποσταση του απο το απο πανω του κ το κατω του αλλα καθολου απ το διπλανο του.

Παραδειγμα * Αν σε ενα τετ. εκ. εχουμε 7 θυλακια στη σειρα κ 7 σειρες στο υψος = 7Χ7 49 θυλ ανα τετ.εκ
τοτε μετα απο ενα στριπ θα μειωθει η πυκνοτητα των θυλακιων εντος του τετ. εκ. επειδη αυξηθηκε η αποσταση μεταξυ των θυλακιων αλλα μονο ως προς το υψος
δλδ θα εχουμε ας πουμε 7(μηκος ) Χ 6 ( υψος ) = 42 θυλ.

Αυτο δινει ενα μεγαλο αβανταζ.....
η φορα των τριχων στην πισω πλευρα του κεφαλιου ειναι απο πανω προς τα κατω...στον αξονα δλδ που αυξηθηκε η αποσταση των θυλακιων.
οποτε εφ οσων τα θυλακια δεν εχουν χασει την πυκνοτητα που ειχαν μεταξυ τους προ στριπ ως προς τα αριστερα δεξια
και εχουν χασει μονο ως προς το πανω κατω... τοτε αυτη η διαφορα καλυπτεται ανετα απ την φορα που εχουν οι τριχες κ το μηκος τους....
οπως ακριβως οταν εχουμε μια ουλη 4μμ κ δεν φαινεται οταν εχουμε μαλλι 9μμ
ετσι κ οταν μεγαλωσει η αποσταση 8% μεταξυ των θυλακιων που ισουτε περιπου στο +0,2 του χιλιοστου μεταξυ τους,
αυτο μεσω της οφθαλμαπατης η του illusion λογο του οτι καλυπτεται απ την φορα της τριχας κ του μηκους του μαλλιου αυτη η τοσο μικρη αποσταση δεν φαινεται. Αν αυξανοταν ομως η αποσταση των θυλακων ως προς το αριστερα δεξια τοτε η φορα των τριχων δε θα βοηθουσε στη καλυψη....

Καταλαβες τι θελω να πω γενικως.... αυτη η σταθερα των 48 θυλακιων ομογενοποιησης που ειχες δωσει στο παραδειγμα σου cvial
με το σκετσακι μπορει ειναι σωστη στα χαρτια.
Στην πραξη ομως μπορει να σπασει το φραγμα αυτο χωρις να γινει αντιληπτο (εφ οσων το στριπ μειωνει την πυκνοτητα μονο καθετα ) χωρις αυτο να μπορει να γινει αντιληπτο απ το ματι....μεσω της φορας των τριχων κ της ψευδαισθησης....
Κ κατι τετοιο πρεπει να εχει γινει κ σε εμενα γιατι ειναι αδυνατον να εχει ομογενοποιησει ο ερντο στα 51 την δοτρια μου....δεν βγαινουν τα νουμερα....
Κ παρ ολο που εβγαλε τοσα θυλακια κ γεμισα μαλλι επανω σε ολο το κεφαλι η δοτρια μου εξακολουθει να δειχνει παρα πολυ δυνατη
ενω πραγματικα σε νουμερα σιγουρα δεν ειναι !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι πολύ καλή η μελέτη και έχω πάρει την άδεια του Dr. Shapiro για να την μεταφράσω στα Ελληνικά και να την ποστάρω σε ένα sticky στην ενότητα "όσα πρέπει να ξέρετε πριν την μμ". Λέει και άλλα πέραν αυτών που σωστά επισήμανες, αλλά θα τα αναλύσουμε εκτενώς σε άλλο πόστ.

Σε αυτό που λες ως προς το 48 σαν ελάχιστο όριο και την ψευδαίσθηση, να σημειώσω ότι το 48 από μόνο του δεν λέει τίποτα και ούτε την έχω δώσει σαν παράμετρο από μόνη της, απλά μια κάποια ελάχιστη τιμή υπάρχει που διαφέρει από κεφάλι σε κεφάλι. Το σωστότερο είναι να πεις ποιο ποσοστό αποψίλωσης είναι αυτό που σου αφήνει CV στην δότρια 5.4 (αν δεχτούμε αυτό το όριο). Το coverage είναι πιο δόκιμη παράμετρος αλλά και αυτό δεν δίνει την πλήρη εικόνα αφού δεν λαμβάνει υπόψιν του την υφή των μαλλιών (σγουρά, ίσια) και το κόντραστ με το δέρμα. Στην δική σου περίπτωση σημαντικότατο ρόλο έπαιξε και η τρίχα αφού με 65μ είναι εξαιρετικά χοντρή και ο υψηλός λόγος (να σου θυμίσω ότι η δική μου είναι 58-60μ) για την κάλυψη και την εικόνα της δότριας. Στην δότρια ξεκίνησες με average CV=9.7 (υποθέτοντας 50%ΟC, 40%PA, 20%TE αν μου στείλεις το εξελ θα είμαι πιο ακριβής). Υποθέτοντας ότι το 5.4 είναι το αποδεκτό, θα μπορούσε να σε φτάσει εκεί (ειδικά με το splitting) και να φαίνεσαι καλά. Χονδρικά υπολογισμένο και με δεδομένο ότι είχες πάχος 65μ, αρχική πυκνότητα γύρω στα 55 και λόγο 2.7 (αλλιώς δεν βγαίνει το 9.7 εκτός και αν το 55 είναι άλλο), είχες διαθέσιμα (υποθέτοντας έκταση δότριας 250cm2, φαίνεται πάλι από το εξελάκι) γύρω στα 6000, με το αναγκαίο splitting παραπάνω (γιατί αλλιώς δεν μπορείς να κατέβεις τόσο χαμηλά σε πυκνότητα στην δότρια ακόμα και αν οι συνολικές τρίχες δίνουν 5.4). Από την στιγμή που πήρες μόνο 5000 με splitting, έχεις απόθεμα που σημαίνει ότι το CV είναι πιο πάνω από 5.4 για αυτό η δότρια είναι δυνατή, επειδή το CV είναι δυνατό. Δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτά τα νούμερα αλλά είμαι σίγουρος ότι η δοτριά σου έχει πάνω από 5.4.

Τώρα ως προς την συζήτησή μας και από την ανάλυση του Shapiro προκύπτει ότι χονδρικά πέραν του FUT μπορείς να πάρεις με FUE και τα μισά (το γράφω χονδρικά) περίπου graft από αυτά που θα έπαιρνες από την εναπομείνουσα αρχική (κατά FUE) safe περιοχή με δεδομένο ότι είσαι στους μέσους όρους ελαστικότητας, κλπ, κλπ. Αυτά για να μπορούν να γίνουν κάποιοι χονδρικοί υπολογισμοί και να υπάρχει και ένας πρακτικός μπούσουλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Θεωρητικα λοιπον, εγω αν κανω στριπ δευτερη επεμβαση τελιωσα με τη fue, μετα γιατι εχω παρει τα μισα της ηδη σχεδον
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς. Το καλύτερο είναι πάντως μόλις κάνεις το στριπ, να γίνουν οι μετρήσεις της δότριας (σε επαρκές χρονικό διάστημα), πυκνότητα, λόγος, πάχος να υπολογιστεί το CV, οπότε θα ξέρεις τι έμεινε για την επόμενη. Βέβαια αφού κάνεις ένα στριπ γιατί να μην κάνεις και ένα δεύτερο για να πάρεις τον μέγιστο αριθμό graft?
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Προφανώς. Το καλύτερο είναι πάντως μόλις κάνεις το στριπ, να γίνουν οι μετρήσεις της δότριας (σε επαρκές χρονικό διάστημα), πυκνότητα, λόγος, πάχος να υπολογιστεί το CV, οπότε θα ξέρεις τι έμεινε για την επόμενη. Βέβαια αφού κάνεις ένα στριπ γιατί να μην κάνεις και ένα δεύτερο για να πάρεις τον μέγιστο αριθμό graft?

θα το σκεφτω οταν ερθει η ωρα. Για την ωρα θα εξετασω τι στριπ μπορω να βγαλω , δλδ τι ελαστηκοτητα εχω κλπ. Αν μπορω να βγαλω 4000+ μοσχευματα με ενα στριπ πιστευω θα καλυψω τις αναγκες μου για αρκετα χρονια.

αν θα κανα δευτερη fue θα τα μονο αν στην τελευταια μμ ηθελα καλυτερη επιλογη συγκεκριμενων μοσχευματων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω, σε ένα τέτοιο paper δεν θα μπορούσε να λέει ψέματα στις μετρήσεις. Εξάλλου και το μαθηματικό μοντέλο τον επιβεβαιώνει.
 

Panos1982

Well-Known Member
Ηθελα να μιλησω με αριθμο G για να δωσω να γινει κατανοητο οτι δεν ειναι δογμα ενα νουμερο (x) απ το οποιο δεν κανει να κατεβουμε....αλλα και μεσω του CV γινεται...
Tο CV ειναι πιο ολιστικη προσεγγιση κ σιγουρα ενας καλος μπουσουλας.
Εγω προφανως εχω λιγοτερα απο 51G στη δοτρια μιας κ εκει ο λογος μου ειναι
2.7 κ οχι 2.07 οπως στη ληπτρια κ συγκεκριμενα στην hailrine οπως μου την αναδημιουργησε ο ερντο σε λογο/θυλ.
Για να πεσω σε 5.4 στη δοτρια πρεπει να πεσω στα 31G. 0,065X2.7X31 = 5.44CV
Ο λορεν δεν κανει split γι αυτο κ μπορεις να ομογενοποιεις πιο easy κ να παιζεις με τα ιδια G all around....
Στον ερντο δουλευει αλλιως γιατι οι λογοι μεταβαλονται λογο split αρα πρεπει να αλλαζουν κ τα G αναλογα με τον λογο της καθε περιοχης...

Το Cv βεβαια υπολογιζει 3 παραγοντες παχος , λογο κ πυκνοτητα που ειναι βασικα αλλα ειναι κι αλλα που δεν μπορει να τα προσδιορισει
και επηρεαζουν αμεσα την οπτικη εικονα. Οπως ανεφερες το χρωμα contrast δερματος / τριχας οπως κ το ισια σγουρη....
αλλα οπως κ η φορα της τριχας διαφοροποιουν πολυ τα πραγματα.
θυμησου απλα τον Σωκρατη... ο ιδιος ησουν στην μετρηση κ ανεφερες για 100g αλλα λογο φορας τριχας υπηρχε οπτικη ανεπαρκεια πυκνοτητας
παρ ολο το πολυ υψηλο Cv που προφανως θα ειχε στην περιοχη.....

Το Cv δεν ειναι τιποτα αλλο απο εναν αυτοματο πιλοτο. Κανει ακριβως αυτο, σε κραταει σε τροχια να πλεεις εντος τον ασφαλη οριων
και να μην προσκρουσεις σε βουνο aka μαδημενη δοτρια κλπ...την προσγειωση ομως παντα την κανει ο πιλοτος χειροκινητα βγαζει τον αυτοματο πιλοτο οταν ειναι πλεον κοντα στον προορισμο κ κρινει ο ιδιος πως θα το προσγειωσει καθε φορα.
Ετσι κ ο εκαστως γιατρος κρινει οταν εχει φτασει κοντα σε αυτα τα ορια Cv 5.4 Αν και ποσο τον παιρνει ακομα να κινηθει κ πως...
σγουρη τριχα , χρωμα τριχας / δερμα , φορα etc...

Θεωρητικα λοιπον, εγω αν κανω στριπ δευτερη επεμβαση τελιωσα με τη fue, μετα γιατι εχω παρει τα μισα της ηδη σχεδον

Οχι Οχι......οταν τελειωσεις με τα στριπ θα εχεις αλλη μια fue greg.
Σωστα λεει ο cvial οτι αν κανεις στριπ θα πρεπει να ξανακανεις για να παρεις τα μεγιστα ωφελη της τεχνικης κ της δοτριας σου,
αλλα θα υπαρχει κι αλλος χωρος για FUE.

Κοιτα θα στο πω με νουμερα.

189εκ δοτριας με 40% εξαγωγη στα 7000 - 7500 σε υπολογισε ο λαπα ?
ας παρουμε οτι εχεις 7200 δυνατοτητα δοτριας με fue τεχνικη.
Αυτο με μια εξαγωγη της ταξης του 40% σημαινει οτι στην περιοχη των 189 εκ εχεις 18000 θυλακια συνολικα.
Καταρχην συμφωνα με την μελετη αν χρησιμοποιεις τις 2 τεχνικες θα εχεις ενα boost +60% αν συνδιασεις τις 2 τεχνικες απ οτι αν κανεις
fue only. Αυτο σημαινει 7200 + 60% = 11500 θυλ. συμφωνα με την μελετη.

Η μαμα σου πυκνοτητα στην δοτρια πριν κανεις τιποτα ηταν η εξης 18000 / 189 = 95.2 θυλ / τετ. εκ.

Αυτη τη στιγμη εφ οσων αφαιρεσες 3300 η δοτρια σου εχει 18000-3300 / 189 = 77,7 θυλ/ τετ. εκ.

Η πυκνοτητα σου ειναι μεσοσταθμικα στο 77,7 πλεον.

Α κανεις στριπ με μια μεση ελαστικοτητα θα βγαλεις περιπου μια λωριδα 3χ30 συνολικα απ ολα τα στριπ. (οχι σε ενα )
αρα αυτα τα 90εκ με πυκνοτητα 77.7 θα σου δωσουν 7000 θυλακια συνολικα.

Οταν τελειωσεις με τα στριπ η πυκνοτητα σου θα εχει διαμορφωθει απο 77.7 περιπου ενα -20% πιο χαμηλα.
ετσι δειχνει κ η ερευνα περιπου 20% κ τα δικα μου νουμερα εδειξαν 8% σε 1.4 εκ πλατος λωριδας... στα 3 εκ. κι εγω περιπου στο 20% εικαζω οτι θα ειμαι. Εμπειρικα λοιπον για καθε 1.5 εκ πλατους λωριδας στριπ χανουμε περιπου 10% πυκνοτητα δοτριας.

Αρα η δοτρια σου θα ειναι περιπου στα 62 θυλακια μετα την fue και τα στριπ. ( 77.7 -20% )
μονο που αυτη η μειωση (20%) πυκνοτητας δεν ειναι ολικη αλλα ειναι μονομερης μονο στον καθετο αξονα κ οχι στον οριζοντιο...
στον οριζοντιο οι θυλακες δεν χανουν την συνοχη τους κ αυτο ειναι μεγαλο αβανταζ λειτουργουν σαν κουρτινα που σκεπαζει τα καθετα κενα.

αν αφαιρεσουμε απ τα 189 τα 90 του στριπ θα εχουμε περιπου 99 εκ δοτριας για fue η οποια θα μπορει να σου δωσει
αν θεσουμε το 5.4Cv ως χαμηλοτερο οριο, Τοτε σε θυλακια εσυ εχεις το 45 θυλ / εκ. γιατι τοσο βγαινει με τον λογο 2.2 κ το παχος σου 0.55μικρον οπως τα αναφερεις στην 1η σελιδα στο νημα σου.
Τοτε 45 x 2.2 x 0,055 = 5.44 Cv

Μεσοσταθμικα δεν πρεπει να κατεβεις κατω απ τα 45g αρα στα 99 εκ δοτριας θα μπορεις να βγαλεις περιπου 62 (που θα εχεις )
μειον 45 που ειναι το κατωτατο safe οριο = 17 θυλακια επι 99 εκ δοτριας = 1673 θυλακια.

εδω να πουμε οτι εφ οσων η συνοχη των θυλακιων στον οριζοντιο αξονα δεν χανουν την συνοχη τους αλλα μονο στον καθετο τοτε
αυτη η μειωση πυκνοτητας του 20% απ τα στριπ καλυπτεται πανευκολα λογο της φορας της τριχας στην δοτρια πισω
γιατι τα κενα δημιουργουνται εκει ακριβως που τρεχει η φορα των τριχων....
φαντασου οτι 4χιλ παχος στριπ κ ΔΕΝ φαινεται με 9χιλ μαλλι.... η αυξηση αποστασης των θυλακων ειναι +20% αυτο σε χιλιοστα ειναι
25% του ενος χιλιοστου... ειναι 0,25 μικροχιλιοστα. αμελητεα διαφορα που δεν τη βλεπει το ματι κ παρ ολο που
μειωνει την πυκνοτητα πρακτικα δεν επηρεαζεσαι τοσο. Τα κενα καλυπτονται κ αυτο ενοουσα οτι το Cv ειναι ενα αυτοματος πιλοτος
ο γιατρος οταν πας εκει μετα τα 2 στριπ , το πιθανοτερο ειναι να μπορει σου ριξει το Cv και λιγο ακομα πισω στην occipital και να μην υπαρχει οπτικο θεμα κ να παρεις ακομα μεγαλυτερα νουμερα θυλακων...

Σκεψου απλα οτι ακομα κι αν εχεις το ιδιο ακριβως Cv σε ολο το κεφαλι, δεν θα δειχνουν ολες οι περιοχες το ιδιο....
το κροουν θα δειχνει πιο αραιο απ τη hairline λογο φορας τριχων κ ελειψης βαθους κ γωνιας που το κοιτας ενω αντιστοιχα η δοτρια πισω θα δειχνει πιο πυκνη απ ολα τα υπολοιπα λογο καθετης φορας τριχων σε σχεση με τον παρατηρητη....

Το ποστ αυτο δεν θα το κανω ποτε edit.
σου εχω πει εξαρχης οτι θα βγαλεις 11-12κ θυλακια συνολικα με τον συνδιασμο εδω κ μηνες πριν κανουμε ολες αυτες τις αναλυσεις...
κρατα τα νουμερα που σου ειπα κ δεν θα κανω edit....οταν θα κανεις τις επεμβασεις σου θα διαπιστωστεις οτι θα εισαι πολυ κοντα σε αυτα
τα νουμερα και πιο πανω μπορει να πας πιο κατω οχι !!

Αν μπορω να γινω ακομα πιο ακριβης θα ελεγα 1ο στριπ 4500-5000 , 2ο στριπ 2000-2500
και τελευταιο fue 1500+.


Κρατα τες για προφητεια τις 2 παραπανω bold γραμμες :p
Αν κατεβεις τελικα Ελλαδα κ τα πουμε απο κοντα θα καταλαβεις πολυ καλα τι εννοω οτι δεις την δοτρια μου απο κοντα κ την ψιλαφησεις....
κ οτι ολα αυτα που λεμε τοση ωρα ηταν "σχεδον αχρειαστα...."
 

gregkont13

Verified MM member
Ηθελα να μιλησω με αριθμο G για να δωσω να γινει κατανοητο οτι δεν ειναι δογμα ενα νουμερο (x) απ το οποιο δεν κανει να κατεβουμε....αλλα και μεσω του CV γινεται...
Tο CV ειναι πιο ολιστικη προσεγγιση κ σιγουρα ενας καλος μπουσουλας.
Εγω προφανως εχω λιγοτερα απο 51G στη δοτρια μιας κ εκει ο λογος μου ειναι
2.7 κ οχι 2.07 οπως στη ληπτρια κ συγκεκριμενα στην hailrine οπως μου την αναδημιουργησε ο ερντο σε λογο/θυλ.
Για να πεσω σε 5.4 στη δοτρια πρεπει να πεσω στα 31G. 0,065X2.7X31 = 5.44CV
Ο λορεν δεν κανει split γι αυτο κ μπορεις να ομογενοποιεις πιο easy κ να παιζεις με τα ιδια G all around....
Στον ερντο δουλευει αλλιως γιατι οι λογοι μεταβαλονται λογο split αρα πρεπει να αλλαζουν κ τα G αναλογα με τον λογο της καθε περιοχης...

Το Cv βεβαια υπολογιζει 3 παραγοντες παχος , λογο κ πυκνοτητα που ειναι βασικα αλλα ειναι κι αλλα που δεν μπορει να τα προσδιορισει
και επηρεαζουν αμεσα την οπτικη εικονα. Οπως ανεφερες το χρωμα contrast δερματος / τριχας οπως κ το ισια σγουρη....
αλλα οπως κ η φορα της τριχας διαφοροποιουν πολυ τα πραγματα.
θυμησου απλα τον Σωκρατη... ο ιδιος ησουν στην μετρηση κ ανεφερες για 100g αλλα λογο φορας τριχας υπηρχε οπτικη ανεπαρκεια πυκνοτητας
παρ ολο το πολυ υψηλο Cv που προφανως θα ειχε στην περιοχη.....

Το Cv δεν ειναι τιποτα αλλο απο εναν αυτοματο πιλοτο. Κανει ακριβως αυτο, σε κραταει σε τροχια να πλεεις εντος τον ασφαλη οριων
και να μην προσκρουσεις σε βουνο aka μαδημενη δοτρια κλπ...την προσγειωση ομως παντα την κανει ο πιλοτος χειροκινητα βγαζει τον αυτοματο πιλοτο οταν ειναι πλεον κοντα στον προορισμο κ κρινει ο ιδιος πως θα το προσγειωσει καθε φορα.
Ετσι κ ο εκαστως γιατρος κρινει οταν εχει φτασει κοντα σε αυτα τα ορια Cv 5.4 Αν και ποσο τον παιρνει ακομα να κινηθει κ πως...
σγουρη τριχα , χρωμα τριχας / δερμα , φορα etc...



Οχι Οχι......οταν τελειωσεις με τα στριπ θα εχεις αλλη μια fue greg.
Σωστα λεει ο cvial οτι αν κανεις στριπ θα πρεπει να ξανακανεις για να παρεις τα μεγιστα ωφελη της τεχνικης κ της δοτριας σου,
αλλα θα υπαρχει κι αλλος χωρος για FUE.

Κοιτα θα στο πω με νουμερα.

189εκ δοτριας με 40% εξαγωγη στα 7000 - 7500 σε υπολογισε ο λαπα ?
ας παρουμε οτι εχεις 7200 δυνατοτητα δοτριας με fue τεχνικη.
Αυτο με μια εξαγωγη της ταξης του 40% σημαινει οτι στην περιοχη των 189 εκ εχεις 18000 θυλακια συνολικα.
Καταρχην συμφωνα με την μελετη αν χρησιμοποιεις τις 2 τεχνικες θα εχεις ενα boost +60% αν συνδιασεις τις 2 τεχνικες απ οτι αν κανεις
fue only. Αυτο σημαινει 7200 + 60% = 11500 θυλ. συμφωνα με την μελετη.

Η μαμα σου πυκνοτητα στην δοτρια πριν κανεις τιποτα ηταν η εξης 18000 / 189 = 95.2 θυλ / τετ. εκ.

Αυτη τη στιγμη εφ οσων αφαιρεσες 3300 η δοτρια σου εχει 18000-3300 / 189 = 77,7 θυλ/ τετ. εκ.

Η πυκνοτητα σου ειναι μεσοσταθμικα στο 77,7 πλεον.

Α κανεις στριπ με μια μεση ελαστικοτητα θα βγαλεις περιπου μια λωριδα 3χ30 συνολικα απ ολα τα στριπ. (οχι σε ενα )
αρα αυτα τα 90εκ με πυκνοτητα 77.7 θα σου δωσουν 7000 θυλακια συνολικα.

Οταν τελειωσεις με τα στριπ η πυκνοτητα σου θα εχει διαμορφωθει απο 77.7 περιπου ενα -20% πιο χαμηλα.
ετσι δειχνει κ η ερευνα περιπου 20% κ τα δικα μου νουμερα εδειξαν 8% σε 1.4 εκ πλατος λωριδας... στα 3 εκ. κι εγω περιπου στο 20% εικαζω οτι θα ειμαι. Εμπειρικα λοιπον για καθε 1.5 εκ πλατους λωριδας στριπ χανουμε περιπου 10% πυκνοτητα δοτριας.

Αρα η δοτρια σου θα ειναι περιπου στα 62 θυλακια μετα την fue και τα στριπ. ( 77.7 -20% )
μονο που αυτη η μειωση (20%) πυκνοτητας δεν ειναι ολικη αλλα ειναι μονομερης μονο στον καθετο αξονα κ οχι στον οριζοντιο...
στον οριζοντιο οι θυλακες δεν χανουν την συνοχη τους κ αυτο ειναι μεγαλο αβανταζ λειτουργουν σαν κουρτινα που σκεπαζει τα καθετα κενα.

αν αφαιρεσουμε απ τα 189 τα 90 του στριπ θα εχουμε περιπου 99 εκ δοτριας για fue η οποια θα μπορει να σου δωσει
αν θεσουμε το 5.4Cv ως χαμηλοτερο οριο, Τοτε σε θυλακια εσυ εχεις το 45 θυλ / εκ. γιατι τοσο βγαινει με τον λογο 2.2 κ το παχος σου 0.55μικρον οπως τα αναφερεις στην 1η σελιδα στο νημα σου.
Τοτε 45 x 2.2 x 0,055 = 5.44 Cv

Μεσοσταθμικα δεν πρεπει να κατεβεις κατω απ τα 45g αρα στα 99 εκ δοτριας θα μπορεις να βγαλεις περιπου 62 (που θα εχεις )
μειον 45 που ειναι το κατωτατο safe οριο = 17 θυλακια επι 99 εκ δοτριας = 1673 θυλακια.

εδω να πουμε οτι εφ οσων η συνοχη των θυλακιων στον οριζοντιο αξονα δεν χανουν την συνοχη τους αλλα μονο στον καθετο τοτε
αυτη η μειωση πυκνοτητας του 20% απ τα στριπ καλυπτεται πανευκολα λογο της φορας της τριχας στην δοτρια πισω
γιατι τα κενα δημιουργουνται εκει ακριβως που τρεχει η φορα των τριχων....
φαντασου οτι 4χιλ παχος στριπ κ ΔΕΝ φαινεται με 9χιλ μαλλι.... η αυξηση αποστασης των θυλακων ειναι +20% αυτο σε χιλιοστα ειναι
25% του ενος χιλιοστου... ειναι 0,25 μικροχιλιοστα. αμελητεα διαφορα που δεν τη βλεπει το ματι κ παρ ολο που
μειωνει την πυκνοτητα πρακτικα δεν επηρεαζεσαι τοσο. Τα κενα καλυπτονται κ αυτο ενοουσα οτι το Cv ειναι ενα αυτοματος πιλοτος
ο γιατρος οταν πας εκει μετα τα 2 στριπ , το πιθανοτερο ειναι να μπορει σου ριξει το Cv και λιγο ακομα πισω στην occipital και να μην υπαρχει οπτικο θεμα κ να παρεις ακομα μεγαλυτερα νουμερα θυλακων...

Σκεψου απλα οτι ακομα κι αν εχεις το ιδιο ακριβως Cv σε ολο το κεφαλι, δεν θα δειχνουν ολες οι περιοχες το ιδιο....
το κροουν θα δειχνει πιο αραιο απ τη hairline λογο φορας τριχων κ ελειψης βαθους κ γωνιας που το κοιτας ενω αντιστοιχα η δοτρια πισω θα δειχνει πιο πυκνη απ ολα τα υπολοιπα λογο καθετης φορας τριχων σε σχεση με τον παρατηρητη....

Το ποστ αυτο δεν θα το κανω ποτε edit.
σου εχω πει εξαρχης οτι θα βγαλεις 11-12κ θυλακια συνολικα με τον συνδιασμο εδω κ μηνες πριν κανουμε ολες αυτες τις αναλυσεις...
κρατα τα νουμερα που σου ειπα κ δεν θα κανω edit....οταν θα κανεις τις επεμβασεις σου θα διαπιστωστεις οτι θα εισαι πολυ κοντα σε αυτα
τα νουμερα και πιο πανω μπορει να πας πιο κατω οχι !!

Αν μπορω να γινω ακομα πιο ακριβης θα ελεγα 1ο στριπ 4500-5000 , 2ο στριπ 2000-2500
και τελευταιο fue 1500+.


Κρατα τες για προφητεια τις 2 παραπανω bold γραμμες :p
Αν κατεβεις τελικα Ελλαδα κ τα πουμε απο κοντα θα καταλαβεις πολυ καλα τι εννοω οτι δεις την δοτρια μου απο κοντα κ την ψιλαφησεις....
κ οτι ολα αυτα που λεμε τοση ωρα ηταν "σχεδον αχρειαστα...."

Εδω ειμαι Πανο! Φυγαμε για καφε ;)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το Cv δεν ειναι τιποτα αλλο απο εναν αυτοματο πιλοτο. Κανει ακριβως αυτο, σε κραταει σε τροχια να πλεεις εντος τον ασφαλη οριων
και να μην προσκρουσεις σε βουνο aka μαδημενη δοτρια κλπ...την προσγειωση ομως παντα την κανει ο πιλοτος χειροκινητα βγαζει τον αυτοματο πιλοτο οταν ειναι πλεον κοντα στον προορισμο κ κρινει ο ιδιος πως θα το προσγειωσει καθε φορα.
Ετσι κ ο εκαστως γιατρος κρινει οταν εχει φτασει κοντα σε αυτα τα ορια Cv 5.4 Αν και ποσο τον παιρνει ακομα να κινηθει κ πως...
σγουρη τριχα , χρωμα τριχας / δερμα , φορα etc...

Θα συμφωνήσω σε αυτό που και εγώ εξέφρασα μια αμφιβολία, αν δηλαδή το 5.4 είναι το τελικό νούμερο. Νομίζω και εγώ ότι είναι περισσότερο ένας μπούσουλας για να φτάσεις στο 85-90% του δρόμου. Μετά οι ιδιαιτερότητες του καθενός και τα μη ποσοτικοποιημένα χαρακτηριστικά αρχίζουν και παίζουν περισσότερο ρόλο. Ως εκ τούτου νομίζω ότι θα φανεί μετά από τα 2 στριπ που και εγώ σε συμβουλεύω να κάνεις. Το σίγουρο είναι ότι με τα 2 στριπ δεν θα επιβαρύνεις την δότρια σου άρα από αυτή την πλευρά θα έχεις πλεονέκτημα για αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να εξαντλήσεις τα στριπ. Δεν είναι μόνο οι αριθμοί αλλά και η επιβάρυνση του δέρματος. Για να σου δώσω και εγώ ένα παράδειγμα, στην δική μου περίπτωση και Erdo και Lorenzo μου μίλησαν για 5500g. Τελικά, μπορώ άνετα να πάω 7000g και για λόγους χαρακτηριστικών αλλά και επειδή οι εξαγωγές ήταν τέλειες και συντηρητικές. Αν είχα πάρει 4500 με την πρώτη μπορεί να μην το έφτανα ποτέ αυτό το νούμερο.
 

gregkont13

Verified MM member
Θα συμφωνήσω σε αυτό που και εγώ εξέφρασα μια αμφιβολία, αν δηλαδή το 5.4 είναι το τελικό νούμερο. Νομίζω και εγώ ότι είναι περισσότερο ένας μπούσουλας για να φτάσεις στο 85-90% του δρόμου. Μετά οι ιδιαιτερότητες του καθενός και τα μη ποσοτικοποιημένα χαρακτηριστικά αρχίζουν και παίζουν περισσότερο ρόλο. Ως εκ τούτου νομίζω ότι θα φανεί μετά από τα 2 στριπ που και εγώ σε συμβουλεύω να κάνεις. Το σίγουρο είναι ότι με τα 2 στριπ δεν θα επιβαρύνεις την δότρια σου άρα από αυτή την πλευρά θα έχεις πλεονέκτημα για αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να εξαντλήσεις τα στριπ. Δεν είναι μόνο οι αριθμοί αλλά και η επιβάρυνση του δέρματος. Για να σου δώσω και εγώ ένα παράδειγμα, στην δική μου περίπτωση και Erdo και Lorenzo μου μίλησαν για 5500g. Τελικά, μπορώ άνετα να πάω 7000g και για λόγους χαρακτηριστικών αλλά και επειδή οι εξαγωγές ήταν τέλειες και συντηρητικές. Αν είχα πάρει 4500 με την πρώτη μπορεί να μην το έφτανα ποτέ αυτό το νούμερο.

Θελω να κανω συντομα μια αναλυτικη εκτίμηση δοτριας. Να δω δηλαδη πως ειναι η δοτρια μου μετα τη μμ σε πυκνοτητες, να δω ελαστηκοτητες, λογους κλπ.

ισως το κανω στον κ. Αναστασακη
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και το κυριότερο σε επούλωση. Γιατί όχι, τώρα που γράφει και στο φόρουμ έχει και καλύτερη ιδέα για το τι ψάχνουμε οπότε θα έχεις και ενδιαφέρουσα συζήτηση και για το combo. Δεν νομίζω να βρεις στην Ελλάδα και άλλον για FUT. Εξάλλου αυτός μου έστειλε και το paper για το combo.
 

gregkont13

Verified MM member
Και το κυριότερο σε επούλωση. Γιατί όχι, τώρα που γράφει και στο φόρουμ έχει και καλύτερη ιδέα για το τι ψάχνουμε οπότε θα έχεις και ενδιαφέρουσα συζήτηση και για το combo. Δεν νομίζω να βρεις στην Ελλάδα και άλλον για FUT. Εξάλλου αυτός μου έστειλε και το paper για το combo.
Συμφωνω
 

gregkont13

Verified MM member
Καλησπερα σε ολους. Σε 10 μερες πλεον 8μηνο και η αληθεια ειναι πως το peak του αποτελεσματος ειναι τωρα. Τα μμ μαλλια ειναι αρκετα πιο σγουρα απο τα υπολοιπα (γενικα τα πισω και τα πλαινα μου ειναι πιο σγουρα) και ετσι πετυχαινω ακομα καλυτερο boost. Ο @Panos1982 με ειδε και απο κοντα και μπορει να πει και εκεινος πως του φανηκε το αποτελεσμα. Οπως εχω ξαναπει, για δευτερη μμ στα επομενα 2 χρονια σκεφτομαι το στριπ ωστε να καλύψω mid και κροουν. Επισης, ισως, κατεβασω και 0.5 ποντο ακομα τη χερλαιν για να κλεισω λιγο παραπανω και τους κροταφους. Παρολα αυτα δεν ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο. Θα κριθει απο το ποσα μπορω να δωσω με στριπ , ποσα χρειαζομαι για full head of hair κλπ.
 

Συνημμένα

  • 19F1755E-74CE-4B5D-859A-FDFF7805A971.jpeg
    19F1755E-74CE-4B5D-859A-FDFF7805A971.jpeg
    261.5 KB · Προβολές: 425
  • A8EE7148-00C9-492C-A77A-E3CD379664C8.jpeg
    A8EE7148-00C9-492C-A77A-E3CD379664C8.jpeg
    214.2 KB · Προβολές: 471
  • FD4C6905-E460-427A-8F49-C20CC32948E0.jpeg
    FD4C6905-E460-427A-8F49-C20CC32948E0.jpeg
    114.2 KB · Προβολές: 442
  • 58AB3424-1A55-4880-B1B3-97E5A7C73C1C.jpeg
    58AB3424-1A55-4880-B1B3-97E5A7C73C1C.jpeg
    114.9 KB · Προβολές: 428
  • FC5EDDA6-8B78-4BA4-B6F8-08C1DA5B3C96.jpeg
    FC5EDDA6-8B78-4BA4-B6F8-08C1DA5B3C96.jpeg
    176.1 KB · Προβολές: 419

vlafo

Well-Known Member
Η χερλάιν σου και η πυκνότητα της είναι μια χαρά.
Δεν χρειάζεται να κλείσεις κανένα κρόταφο μη χαραμίσεις άλλα μοσχεύματα εκεί.
Με μια ακόμα θα είσαι πολύ δυνατός.
 
Μπλουζα