βουρτσισμα.

cool11

Well-Known Member
Βουρτσιζει κανεις αλλος εκτος απο εμενα;
Και μονο οτι τονωνει την κυκλοφορια του αιματος στο τριχωτο πριν την εφαρμογη, και κοστος 0, αξιζει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Χαζη απορια....αλλα εδω ειμαστε για να τα λυνουμε ολα, σωστα;

Εχω καθιερωσει, εκει που βουρτιζα 1 λεπτο πριν την εφαρμογη του καθε τοπικου,
πλεον να βουρτσιζω περιπου 5λεπτο!
Τωρα ομως, οταν μετα βαζω τοπικο, τσουζει καπως το κεφαλι...
Τι σημαινει αυτο; Οτι βουρτσιζω πολυ και εντονα και πρεπει να βουρτσιζω λιγοτερα λεπτα και λιγοτερο εντονα,
ή οτι καλα κανω, και τα τοπικα εισχωρουν καλυτερα, αρα συνεχιζω ετσι;
 

gazotenekes

Member
Καλησπέρα.Μερικές ερωτήσεις παρακαλώ. 1.Η φορά του βουρτσίσματος από το πίσω μέρος του κεφαλιού προς τα μάτια(σαν το βιντεάκι) η και το αντίθετο? 2.Βουρτσίζουμε μόνο στα σημεία με πρόβλημα η όλο το κεφάλι?3.Kάποιος που είναι σχεδόν ξυρισμένος (3-6 χιλ) κάνει να βουρτσίζει? 4.Πρίν το λούσιμο η μετά?Πραγματικά ενδιαφέρον θέμα.Ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Εγω παντως βουρτσιζω ολο το κεφαλι. Τι, θα καθεσαι να ψαχνεις που πρεπει και που δεν πρεπει;
Και μονο που βοηθα σε καλυτερεη αιματωση, καλο κανει.
Και αν δεν κανω λαθος, βοηθα και στην καλυτερη απορροφηση των τοπικων.
 

gazotenekes

Member
μια συμβουλη,δοκιμαστε με φυσικη τριχα,δεν ειναι δυσευρετες ουτε κοστιζουν κατι,μονο ορεξη.
αν αμφιβαλετε για το μοντελο παρτε αυτο
Αυτή δεν υπάρχει πλέον.Έχεις να προτίνεις κάποια άλλη διότι δεν βγάζω μεγάλη άκρη? Ευχαριστώ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτή δεν υπάρχει πλέον.Έχεις να προτίνεις κάποια άλλη διότι δεν βγάζω μεγάλη άκρη? Ευχαριστώ.
δεν κανω πλεον βουρτσισμα,ολες κανουν,ειναι η χρηση που κανει το αποτελεσμα και οχι το υλικο.
δηλαδη η τριβη του δερματος
 

hlonline

New Member
Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος οι γερμανικες σελιδες του ebay να γινονται auto-translate στα αγγλικα ωστε να μπορεσω να παραγγειλω; :p
 

Briner

Active Member
Νομίζω ότι δεν μπορείς να είσαι συνδεδεμένος όταν κάνεις αυτόματη μετάφραση ολόκληρης σελίδας. Θα σε πετάξει έξω.
 

nothinggr

Member
Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος οι γερμανικες σελιδες του ebay να γινονται auto-translate στα αγγλικα ωστε να μπορεσω να παραγγειλω; :p
o chrome δινει τετοια δυνατοτητα, ετσι ειχα παραγγειλει κι εγω βουρτσα απο το ebay
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hlonline

New Member
Τελικα πηρα μια απο Jumbo.

Ερωτηση...

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να την καθαρισω πριν την χρησιμοποιησω;
 

cool11

Well-Known Member
Μεχρι και νημα για τραυματισμους απο roller εχει ανοιχτει (ανατριχιαζω ακομη και να μπω να το διαβασω!),
αλλα το 'ταπεινο' και αρκετα αποτελεσματικο βουρτσισματακι δεν συγκεντρωνει την προτιμηση του κοσμου εδω...
 

gazotenekes

Member
Καλησπέρα.Το βούρτσισμα λειτουργει και λειτουργεί αρκετά.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω,και πιο συγκεκριμένα τον Kapa ο οποίος ξεκίνησε το post, ποιός θεωρεί-θεωρείτε ότι είναι ο σωστός τρόπος βουρτσίσματος.Κάθετα από πίσω πρός τα εμπρός η και το αντίθετο? Δεν ξέρω αν έχει τόση σημασία η φορά, αλλά μιας και το κάνουμε όσοι το κάνουμε,ας το κάνουμε σωστά.Ευχαριστώ.
 

nine

Active Member
Δεν εδωσα χρονο στο βουρτσισμα το σταματησα στον ενα μηνα λογω shedding κατα την διαρκεια του.
Οταν χανω τοσες τριχες κατα την διαρκεια της μερας χανω αλλες τοσες οσο καιρο βουρτισμα μετα το μπανιο σε βρεγμενο μαλλι.
Χτενιζα με ξυλινη προς ολες τις κατευθυνσεις και εμεναν πολλες στην χτενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα.Το βούρτσισμα λειτουργει και λειτουργεί αρκετά.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω,και πιο συγκεκριμένα τον Kapa ο οποίος ξεκίνησε το post, ποιός θεωρεί-θεωρείτε ότι είναι ο σωστός τρόπος βουρτσίσματος.Κάθετα από πίσω πρός τα εμπρός η και το αντίθετο? Δεν ξέρω αν έχει τόση σημασία η φορά, αλλά μιας και το κάνουμε όσοι το κάνουμε,ας το κάνουμε σωστά.Ευχαριστώ.
απο πισω προς τα εμπρος,δηλαδη ξεκινας απο μπιφτεκι και πας μεχρι μροστα.
κανω και εγω βουρτσισμα εδω και 3 εβδομαδες και η μειωση τριχοτωσης ειναι εμφανης
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν εδωσα χρονο στο βουρτσισμα το σταματησα στον ενα μηνα λογω shedding κατα την διαρκεια του.
Οταν χανω τοσες τριχες κατα την διαρκεια της μερας χανω αλλες τοσες οσο καιρο βουρτισμα μετα το μπανιο σε βρεγμενο μαλλι.
Χτενιζα με ξυλινη προς ολες τις κατευθυνσεις και εμεναν πολλες στην χτενα.
ξεκινα παλι δωστου χρονο,θα μειωσει την τριχοπτωση,το για ποσο δεν ξερω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Θα ξαναδοκιμασω. Υπαρχει προβλημα μετα το λουσιμο; Γιατι καπου διαβασα ειναι πιο ευαισθητο το τριχωτο για shedding εκεινη την ωρα.
μην βουρτσιζεις και με βρεγμενο μαλλι,θα χαλασεις γρηγορα την βουρτσα
 
Μπλουζα