Πολυ απογοητευμενη απο γιατρο σε απογνωση!

Παιδιά θα ήθελα επί αυτού τη γνώμη σας οποιος μπορει παρακαλω.κάνοντας ένα μίνι ψάξιμο καθώς ακομα όντας οικονομικα στριμωγμενη μονο απλα αιματολογγικα θ ψαχτω πχ φεριτινή ,σίδηρο κλπ,παρατήρησα λοιπον οτι 90% των τριχών π χάνω εχουν άσπρο μπαλάκι στ τελείωμα .ψάχνοντας περαιτέρω ειδα οτι ειναι τριχες τελογενείς . οταν έψαξα τελογενη τριχοπτωση telogen effluvium βρήκα αντίστοιχες φωτο μ κοπέλες μ ήπια αραίωση όπως εγω κροταφικα (παρεθεσα φωτο στ αρχή τ θέματος) θα μπορούσε η διακοπή των χαπιών αντισυλληπτικών ν κανει κατι τέτοιο;σας παρακαλώ κάποιος τα φώτα τ γτ απ τη γγιατρό τι ν πω σωθήκαμε!!!:(o_O http://wigsuk-custom.com/about-hair-loss/types-hair-loss/telogen-effluvium/
Η tellogen δημιουργείται σε υψηλη E2, ενω εσυ Κικη εχεις χαμηλη Ε2.
Αρα δεν μπορει να σχετίζονται.

Παρειγειλε 3-4 πακετα απο το σπανακι που σου έγραψα, τωρα ο καιρος ειναι πιο κρυος, δεν νομιζω να χαλασει μεχρι να ερθει στη Χιο.(να το βαλουν στη ισοθερμικη σακουλα)
Φθηνό ειναι καπου 1,50 ευρω η Σακούλα.
Για να ξεβουλωσουν τα ενζυμα σου, κ να δουλεψουν παλι φυσιολογικα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατά τη δική μου γνώμη κι εμπειρία, το σταμάτημα των αντισυλληπτικών επιφέρει σίγουρα telogen effluvium (τελογενή τριχόρροια ή τριχορροή), ακόμη και χωρίς να έχεις πολυκυστικές. Κάνε ένα google search με τους όρους "stopping birth control pills and telogen effluvium" και δες ότι υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές.
Οι τρίχες που μπήκαν σε τελογενή φάση, θα πέσουν ότι και να κάνεις, οπότε αν δε συντρέχουν άλλοι λόγοι, τότε απλώς θα κάνεις υπομονή και η κατάσταση θα σταθεροποιηθεί μετά από λίγους μήνες. Επίσης εικάζω πως οι ορμονολογικές εξετάσεις που θα γίνουν πολύ σύντομα μετά τη διακοπή των αντισυλληπτικών, δε θα είναι απαραίτητα 100% αντιπροσωπευτικές, καθώς θα πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να σταθεροποιήσει ο οργανισμός σου την παραγωγή ορμονών (ρώτα καλύτερα κάποιο γυναικολόγο πάνω σε αυτό). Τα αντισυλληπτικά από όσο ξέρω δρουν ρυθμιστικά, ακόμα και κάποιους κύκλους αφού τα έχεις σταματήσει. Επίσης, κάτι που είχε αναφερθεί από το δερματολόγο μου, είναι πως την αραίωση, οι γυναίκες την παρατηρούμε στο μπροστά μέρος του κεφαλιού περισσότερο, ακόμη κι αν ΔΕΝ έχουμε ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία επειδή έτσι κι αλλιώς οι τριχοθήλακες εκεί είναι μονοί (αντίθετα με τους διπλούς και τριπλούς στο πίσω μέρος του κεφαλιού), οπότε η επιθετική απώλεια γίνεται εμφανέστερη εκεί.
 

kikh vas

Member
Κατά τη δική μου γνώμη κι εμπειρία, το σταμάτημα των αντισυλληπτικών επιφέρει σίγουρα telogen effluvium (τελογενή τριχόρροια ή τριχορροή), ακόμη και χωρίς να έχεις πολυκυστικές. Κάνε ένα google search με τους όρους "stopping birth control pills and telogen effluvium" και δες ότι υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές.
Οι τρίχες που μπήκαν σε τελογενή φάση, θα πέσουν ότι και να κάνεις, οπότε αν δε συντρέχουν άλλοι λόγοι, τότε απλώς θα κάνεις υπομονή και η κατάσταση θα σταθεροποιηθεί μετά από λίγους μήνες. Επίσης εικάζω πως οι ορμονολογικές εξετάσεις που θα γίνουν πολύ σύντομα μετά τη διακοπή των αντισυλληπτικών, δε θα είναι απαραίτητα 100% αντιπροσωπευτικές, καθώς θα πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να σταθεροποιήσει ο οργανισμός σου την παραγωγή ορμονών (ρώτα καλύτερα κάποιο γυναικολόγο πάνω σε αυτό). Τα αντισυλληπτικά από όσο ξέρω δρουν ρυθμιστικά, ακόμα και κάποιους κύκλους αφού τα έχεις σταματήσει. Επίσης, κάτι που είχε αναφερθεί από το δερματολόγο μου, είναι πως την αραίωση, οι γυναίκες την παρατηρούμε στο μπροστά μέρος του κεφαλιού περισσότερο, ακόμη κι αν ΔΕΝ έχουμε ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία επειδή έτσι κι αλλιώς οι τριχοθήλακες εκεί είναι μονοί (αντίθετα με τους διπλούς και τριπλούς στο πίσω μέρος του κεφαλιού), οπότε η επιθετική απώλεια γίνεται εμφανέστερη εκεί.
θα συμφωνήσω γτ παρατηρώ γενικά αρκετή τριχόπτωση πχ150 κ βγάζω αν πλυθώ κ στ λούσιμο ενώ ξερω η ανδρογενετικη λειτουργεί αλλιώς συν οτι ειδε κροταφική αραίωση κατι π συνήθως δν κανει η ανδρογενετικη στη γυναίκα.οολες μα όλες π θα βγουν θ εχουν το άσπρο άκρο κ θα ναι τελογενείς αυτο παρατηρώ!το χω ψάξει αυτα π πρότεινες κ το βλέπω συνεχώς σε ξένα σαΐτ,κ δε ξερω πραγματικά τι ναι 'καλυτερα' κανείς ν χει τελογενη η ανδρογενετικη ;:confused::(
 

kikh vas

Member
Η tellogen δημιουργείται σε υψηλη E2, ενω εσυ Κικη εχεις χαμηλη Ε2.
Αρα δεν μπορει να σχετίζονται.

Παρειγειλε 3-4 πακετα απο το σπανακι που σου έγραψα, τωρα ο καιρος ειναι πιο κρυος, δεν νομιζω να χαλασει μεχρι να ερθει στη Χιο.(να το βαλουν στη ισοθερμικη σακουλα)
Φθηνό ειναι καπου 1,50 ευρω η Σακούλα.
Για να ξεβουλωσουν τα ενζυμα σου, κ να δουλεψουν παλι φυσιολογικα.
το θέμα ειναι πως κάνουμε εικασίες και δε εχω κάποια αποτελέσματα αιματολογικά να δω δλδ τι τρέχει..αλλα απο καθημερινή εμπειρία τις βλέπω 95% όλες με το άσπρο άκρο τελογενείς δηλαδή
 
το θέμα ειναι πως κάνουμε εικασίες και δε εχω κάποια αποτελέσματα αιματολογικά να δω δλδ τι τρέχει..αλλα απο καθημερινή εμπειρία τις βλέπω 95% όλες με το άσπρο άκρο τελογενείς δηλαδή
Οι θεωρειες οι πολλες ειναι για τα Πανεπιστήμια, εδω προεχει να λυθει το ζήτημα.
Ελπιζω να σου αρεσουν οι σπανακοπιτες, και στο συζηγο σου επίσης.
 

kikh vas

Member
Οι θεωρειες οι πολλες ειναι για τα Πανεπιστήμια, εδω προεχει να λυθει το ζήτημα.
Ελπιζω να σου αρεσουν οι σπανακοπιτες, και στο συζηγο σου επίσης.
μ αρεσουν μ αρεσουν!ειναι τόσο πολύπλοκο σε μας τις γυναίκες το ζήτημα που με απελπίζει ώρες ωρες
 
To καλύτερο από τα δύο -ΑΓΑ ή τελογενή δηλαδή- είναι να έχεις το δεύτερο, καθώς οι θύλακες παραμένουν υγιείς. Οπότε όταν περάσει η τριχόπτωση και δε συντρέχει κάποιος παράγοντας που την παρατείνει, οι τρίχες θα φυτρώνουν κανονικά.
 

kikh vas

Member
To καλύτερο από τα δύο -ΑΓΑ ή τελογενή δηλαδή- είναι να έχεις το δεύτερο, καθώς οι θύλακες παραμένουν υγιείς. Οπότε όταν περάσει η τριχόπτωση και δε συντρέχει κάποιος παράγοντας που την παρατείνει, οι τρίχες θα φυτρώνουν κανονικά.
αν επιτρέπεται εσυ τι εχεις; κατι εποχικό περαστικό η αγά η ΤΕ;ν σ πω σκέφτομαι γ ΤΕ γτ εδω κ καιρο τα φρύδια μ επίσης ψιλομαδαν κάνουν. κενάκια αλλαεπανερχονται αμεσα
 
Όσες φορές μου έγινε διάγνωση, ήταν ΤΕ. Και το έχω πάθει από αντισυλληπτικά πάνω από 1 φορές. Έχουν συντρέξει κι άλλοι λόγοι, όπως απώλεια βάρους, έντονη παρατεταμένη καταπόνηση, μακρόχρονη σχετικά λήψη φαρμάκων, χειρουργείο. Έχω ευαισθησία στο θέμα του μαλλιού, και όποτε μου συμβαίνει κάτι σωματικό ή ψυχολογικό, δυστυχώς έχει πρώτα αντίκτυπο στο μαλλί. Παρόλα αυτά συχνά περνάω και πολλούς μήνες σερί που το μαλλί δεν πέφτει και πυκνώνει. Επίσης έχω συναντήσει πολλές φορές στο Internet πως ακόμα και σε γυναίκες με εντελώς φυσιολογικό μαλλί, συμβαίνει μαζική απώλεια μετά από γέννα, γιατί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δε χάνουν σχεδόν καθόλου.
 
Επίσης φρύδια-βλεφαρίδες μαδάνε και σε μένα και δεν είναι πυκνά. Αποφεύγω να βάφομαι και να ξεβάφομαι καλού κακού.
 

kikh vas

Member
Όσες φορές μου έγινε διάγνωση, ήταν ΤΕ. Και το έχω πάθει από αντισυλληπτικά πάνω από 1 φορές. Έχουν συντρέξει κι άλλοι λόγοι, όπως απώλεια βάρους, έντονη παρατεταμένη καταπόνηση, μακρόχρονη σχετικά λήψη φαρμάκων, χειρουργείο. Έχω ευαισθησία στο θέμα του μαλλιού, και όποτε μου συμβαίνει κάτι σωματικό ή ψυχολογικό, δυστυχώς έχει πρώτα αντίκτυπο στο μαλλί. Παρόλα αυτά συχνά περνάω και πολλούς μήνες σερί που το μαλλί δεν πέφτει και πυκνώνει. Επίσης έχω συναντήσει πολλές φορές στο Internet πως ακόμα και σε γυναίκες με εντελώς φυσιολογικό μαλλί, συμβαίνει μαζική απώλεια μετά από γέννα, γιατί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δε χάνουν σχεδόν καθόλου.
ορμονες δυστυχως τ χειρότερο στη γυναίκα για το μαλλι! α κ συ συμπασχούσα μ τη παλιοαντισυλληψη! :p κ γω τα κοψα 1 μήνα τ 13 μετα απ συμβουλή γιατρου δήθεν ν ξεκουραστεί ο οργανισμός κ ΜΕΤΑ π τα ξανάρχισα Σεπτέμβρης με Μάη της τρελης!.μ αφησε 1 χρόνο κ φέτος μόλις τα κοψα πάλι .πάλι τα ίδια! Σίγουρα κάνουν πρόβλημα πολύ σε βάθος χρονου. απλα κ η ΤΕ εχει τα δικά της πχ διαβάζω δε εχει κπ θεραπεία παρα μόνο ν περιμένεις τ καιρο ν περάσει ο κακός παράγοντας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kikh vas

Member
Φρύδια δε βάφω ετσι μονά τς κατι παθαίνουν κ κάνουν που κ που κανα κενό εμφανές και ΜΕΤΑ επανέρχονται.διαβαζω η ΤΕ δίνει και στα φρύδια. η βλεφαρίδες ένα θεματακι
 
Κι εμένα δεν ήταν καλά τα ορμονικά μου για χρόνια, και μόνο τη τελευταία διετία (σχεδόν) έχουν στρώσει κάπως. Θα κάνω κι εγώ εξετάσεις τέλη του μήνα να δω που βρίσκομαι. Αυτό για τη διακοπή προκειμένου να ξεκουραστεί ο οργανισμός, διάβασα πρόσφατα πως δεν έχει καμία ιατρική βάση, αφού δεν προσφέρει κάτι, και μπορείς να μην κάνεις διακοπές καθόλου. Σε κάποια ηλικία όμως πρέπει να τα κόψεις οριστικά όπως και να χει, οπότε το μάδημα δε μπορείς να το αποφεύγεις για πάντα.

Δε μπορώ να σου πω να μην παίρνεις αντισυλληπτικά έχοντας πολυκυστικές, γιατί συχνά σε αυτές τις περιπτώσεις τα αρνητικά του χαπιού είναι λιγότερα από τα αρνητικά του να αφήνεις την κατάσταση χωρίς ρύθμιση.
 

kikh vas

Member
Κι εμένα δεν ήταν καλά τα ορμονικά μου για χρόνια, και μόνο τη τελευταία διετία (σχεδόν) έχουν στρώσει κάπως. Θα κάνω κι εγώ εξετάσεις τέλη του μήνα να δω που βρίσκομαι. Αυτό για τη διακοπή προκειμένου να ξεκουραστεί ο οργανισμός, διάβασα πρόσφατα πως δεν έχει καμία ιατρική βάση, αφού δεν προσφέρει κάτι, και μπορείς να μην κάνεις διακοπές καθόλου. Σε κάποια ηλικία όμως πρέπει να τα κόψεις οριστικά όπως και να χει, οπότε το μάδημα δε μπορείς να το αποφεύγεις για πάντα.

Δε μπορώ να σου πω να μην παίρνεις αντισυλληπτικά έχοντας πολυκυστικές, γιατί συχνά σε αυτές τις περιπτώσεις τα αρνητικά του χαπιού είναι λιγότερα από τα αρνητικά του να αφήνεις την κατάσταση χωρίς ρύθμιση.
θα συμφωνήσω μεγάλο σφάλμα κ ασαφές αυτο μ το να ξεκουράζεται 1 μήνα ο οργανισμός καθώς αυτο συμβαίνει στις 7 μερες διακοπής λήψης!κ όμως ετσι μ χε πει...τι ν πω..εννοείται κ πάλι δε μπορεις ν τα παιρνεις γ παντα οπως μ πε τοτε αυτός ο γυναικολόγο να κανω ελαφρά τη καρδιά αλλα ουτε και ν απέχεις..εγω εχω γκαραντί κ τ πολυκυστικο υπόβαθρο φαντάσου ημουν 15 ετων παιδι με 3μηνη αμηνόρροια και δε ήξερα τι μ συνέβαινε μηπως εχω κατι πιο σοβαρό και ορμονικά τ αντίκτυπο ηταν μεγάλο τοτε άσχημη διάθεση πολλά πολλά..ορμονολογικά θ τδω κ
κ γω θεου θέλοντας απ τ Νοέμβρη. Άσχετο αλλα επειδή δε πολυξερω βοηθούν κάποιες στάνταρ ορμόνες σε διάγνωση αγά η ΤΕ;και πάνω κάτω άνευ ασφάλισης αν ξέρεις πάει πολυ τ 'μαλλι';
 
Οι γνώσεις μου πάνω σε αυτό είναι σχετικά αόριστες. Η κοινή λογική λέει πως με χαμηλές -κάτω από τα όρια- γυναικείες ορμόνες ή/και αντίθετα υψηλές τιμές ανδρογόνων, είναι πολύ πιθανό να έχεις θέμα.
Κάτι που έμαθα μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι πως στην ΑΓΑ πχ, δεν έχει τόση σημασία αν έχεις πολλή ή λίγη DHT, αλλά το πόσο ευαίσθητοι είναι οι τριχοθύλακες σου σε αυτήν. Κι αυτό από όσο ξέρω δε μπορείς να το διαπιστώσεις με εξέταση. Άρα κάποια πράγματα είναι σχετικά από άτομο σε άτομο.
Για την τριχόπτωση επίσης είχα πετύχει πως στη γυναίκα ίσως έχει κάποια σχέση η Δ4-Ανδροστενεδιόνη, αλλά όταν το ανέφερα σε ενδοκρινολόγο, μου είπε πως δε θα δείξει κάτι, και δε μου την έγραψε την εξέταση.

Χωρίς ασφάλιση δε γνωρίζω πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις, αλλά έχω την αίσθηση πως είναι ακριβές.
 

kikh vas

Member
Οι γνώσεις μου πάνω σε αυτό είναι σχετικά αόριστες. Η κοινή λογική λέει πως με χαμηλές -κάτω από τα όρια- γυναικείες ορμόνες ή/και αντίθετα υψηλές τιμές ανδρογόνων, είναι πολύ πιθανό να έχεις θέμα.
Κάτι που έμαθα μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι πως στην ΑΓΑ πχ, δεν έχει τόση σημασία αν έχεις πολλή ή λίγη DHT, αλλά το πόσο ευαίσθητοι είναι οι τριχοθύλακες σου σε αυτήν. Κι αυτό από όσο ξέρω δε μπορείς να το διαπιστώσεις με εξέταση. Άρα κάποια πράγματα είναι σχετικά από άτομο σε άτομο.
Για την τριχόπτωση επίσης είχα πετύχει πως στη γυναίκα ίσως έχει κάποια σχέση η Δ4-Ανδροστενεδιόνη, αλλά όταν το ανέφερα σε ενδοκρινολόγο, μου είπε πως δε θα δείξει κάτι, και δε μου την έγραψε την εξέταση.

Χωρίς ασφάλιση δε γνωρίζω πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις, αλλά έχω την αίσθηση πως είναι ακριβες

Όντως όλα σχετικά ειδικά σε ενα τόσο πολυπαραγοντικο θέμα τη γυναικεία τριχόπτωση.σε ευχαριστω πολυ γ τ χρόνο σ κ τ ενδιαφέρον μακαρι να μας ειναι περαστικά και βελτιωσιμα μ τ καιρο
 
μ αρεσουν μ αρεσουν!ειναι τόσο πολύπλοκο σε μας τις γυναίκες το ζήτημα που με απελπίζει ώρες ωρες
Δεν ειναι καθολου πολύπλοκο Κικη γιατι υπαρχει φυσικο φαρμακο για το θεμα με τοις ωοθηκες κ την ολη ορμονικη "ανακατωσούρα".
Ειναι το superfood λαχανιδα Kale.
Επισης υπαρχει σε καπσουλες ale


http://www.2happy.gr/gr/el/products...-ton-ofthalmon-opos-i-ekfylisi-oxras-koilidas

Μπορεις βεβαια να το καλιεργησεις σε γλαστρα ή χωράφι
http://www.olyplant.gr/fytefsh-se-glastra/brokolo-se-glastra-kale/

Φυτα εχει ενας γεωπονος στη Ναξο.
 

Συνημμένα

  • 2015-10-06-00-41-15-1709089505.jpeg
    2015-10-06-00-41-15-1709089505.jpeg
    10.4 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:

kikh vas

Member
Δεν ειναι καθολου πολύπλοκο Κικη γιατι υπαρχει φυσικο φαρμακο για το θεμα με τοις ωοθηκες κ την ολη ορμονικη "ανακατωσούρα".
Ειναι το superfood λαχανιδα Kale.
Επισης υπαρχει σε καπσουλες ale


http://www.2happy.gr/gr/el/products...-ton-ofthalmon-opos-i-ekfylisi-oxras-koilidas

Μπορεις βεβαια να το καλιεργησεις σε γλαστρα ή χωράφι
http://www.olyplant.gr/fytefsh-se-glastra/brokolo-se-glastra-kale/

Φυτα εχει ενας γεωπονος στη Ναξο.
σε ευχαριστω κ πάλι..δε τα ήξερα όλα αυτα ουτε καν πριν ν μ τα πεις .αλλα θα πρεπει πρώτα να το δω ορμονολογικα δυστυχώς ε;
 
Μπλουζα