Πολυ απογοητευμενη απο γιατρο σε απογνωση!

kikh vas

Member
δεν λεω οτι τωρα ειναι ειδικευομενη τωρα εχει γραφειο και ασκει 20 χρονια τη δουλεια ,προ 20ετιας ηταν συγγρος ειδικευομενη,αλλα ναι αυτο παραπαει ελαφρα τη καρδια παρε μινοξ λες και ειναι ντεπον
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kikh vas

Member
παιδια καλησπερα μόλις πήρα τα αποτελέσματα κάποιων εξετάσεων και ΕΙΜΑΙ απογοητευμένη καθώς ήθελα να πιστεύω οτι η τριχόπτωση σε μ οφείλεται σε καποια διαταραχή στ θυροειδη η καποια αναιμία κατά πως φάνηκε καλώς η κακώς τα αποτελέσματα μ ειναι τα εξής:
tsh:2.88 0.25_4.00
Σίδηρος: 102 45_160
Ασβέστιο: 9.8 8.6_10.2
σιδηροδεσμευτικη ικανότητα: 336 250_380
φερριτινη :132.1 13_150
t3: 1.27 0.80_2.00
t4: 9.60 5.10_14.10
ft3 :3.02 2.00_4.40
ft4: 1.33 0.93_1.70
Αντισώματα θυρεοσφαιρινικα :18.9 <115
antitpo 12.5 <34
Αιμοσφαιρίνη: 12.8 12_15.8 επομένως αυτα δείχνουν ολοταχώς για ΑΑ η καποια διαταραχή απ τ στοπ στ αντισυλληψη;τι λέτε;
 

kikh vas

Member
Παιδιά καλησπέρα οποίος μπορεί κ ξέρει ΕΠδ δε πήγα ακόμα γ δεύτερη γνώμη κτλ (δεινά οίκονομικα)εμφάνισα αραίωση σε 1 μήνα μπροστά όπως παραθέτω ΣΤΕ φωτο!έχει κανείς δει κάτι αντίστοιχο; Ξέρει κάποιος αν δειχνει η εικόνα α\α και αν ναι πάει τόσο γρήγορα;έχω τρομοκρατηθεί! κ οποίος από τα παιδιά ξέρει από αυτό τ πράγμα μαζί με τα πολύ άσχημα οικονομικα θα μ καταλάβει πληρως:(
 

Συνημμένα

  • 20151026_183350~2.jpg
    20151026_183350~2.jpg
    798 KB · Προβολές: 24
  • 20151026_173630~2.jpg
    20151026_173630~2.jpg
    162 KB · Προβολές: 24
  • 20151026_183408~2.jpg
    20151026_183408~2.jpg
    911.7 KB · Προβολές: 25

GiannisTak

Active Member
δεν λεω οτι τωρα ειναι ειδικευομενη τωρα εχει γραφειο και ασκει 20 χρονια τη δουλεια ,προ 20ετιας ηταν συγγρος ειδικευομενη,αλλα ναι αυτο παραπαει ελαφρα τη καρδια παρε μινοξ λες και ειναι ντεπον

Μινοξιδίλη (τοπική) χρησιμοποίησα και εγώ για 3 μήνες για θεραπεία από αλωπεκία (όχι ανδρογενετικού τύπου) χωρίς την παραμικρή παρενέργεια. Πιστεύω πως είναι εντελώς ακίνδυνη ακόμα και για χρόνια χρήση. :)
 
Το πρόβλημά σου δεν είναι τόσο μεγάλο όσο νομίζεις. Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα πως ήσουν πρώτα και πως είσαι τώρα, αλλά κατά τη γνώμη μου παραμένει ζήτημα τελογενούς τριχορροής. Αν χάνεις εκατοντάδες τριχών ανά ημέρα, είναι λογικό το να δεις κάποια αραίωση, γιατί δεν προλαβαίνουν να αντικαθίστανται στον ίδιο ρυθμό. Το σοκ από το σταμάτημα των αντισυλληπτικών προκαλεί τριχόπτωση για λίγους μήνες, και πρέπει να οπλιστείς με υπομονή. Αφού σταματήσουν να πέφτουν τόσο πολύ, θα δεις κατά πόσο φυτρώνουν φυσιολογικά - που μάλλον αυτό θα συμβεί. Και η τριχόπτωση δε θα σταματήσει μαχαίρι από τη μια μέρα στην άλλη, απλώς θα έχεις ανάμεσα στις υπόλοιπες και κάποιες "καλές μέρες", που σιγά σιγά θα γίνονται περισσότερες!
 
Παιδιά καλησπέρα οποίος μπορεί κ ξέρει ΕΠδ δε πήγα ακόμα γ δεύτερη γνώμη κτλ (δεινά οίκονομικα)εμφάνισα αραίωση σε 1 μήνα μπροστά όπως παραθέτω ΣΤΕ φωτο!έχει κανείς δει κάτι αντίστοιχο; Ξέρει κάποιος αν δειχνει η εικόνα α\α και αν ναι πάει τόσο γρήγορα;έχω τρομοκρατηθεί! κ οποίος από τα παιδιά ξέρει από αυτό τ πράγμα μαζί με τα πολύ άσχημα οικονομικα θα μ καταλάβει πληρως:(
Αυτες οι μετρήσεις Κική, φενονται κανονικές.
Βέβαια η ΑΑ δεν φενεται με τέτοιες μετρήσεις, έπρεπε να μετρήσεις τοις ορμόνες Ε1, Ε2, dht.
Οι ορμόνες διαταρασονται παρα πολύ απτα αντισυλληπτικά.
Όπως σου είπα οι μετρήσεις στην κοπέλα στη Θεσσαλονίκη ηταν ολες οι παραπάνω ορμόνες παρα πολυ χαμηλά.
Αυτό που βοηθάει για να ρυθμησεις τοις ορμόνες πάλι σε φυσιολογικά επίπεδα είναι το Aschwagand
http://www.oleashop.gr/p.SFP-ASHWAGANDHA-ROOT-EXTRACT-60CAPS-SOLGAR.177887.html

Καθώς κ η θεραπεία για τοις πολυκιστικες ωοθήκες το

http://brightcorenutrition.com/product/sweet-kale-capsules-90-count/
 

kikh vas

Member
Μινοξιδίλη (τοπική) χρησιμοποίησα και εγώ για 3 μήνες για θεραπεία από αλωπεκία (όχι ανδρογενετικού τύπου) χωρίς την παραμικρή παρενέργεια. Πιστεύω πως είναι εντελώς ακίνδυνη ακόμα και για χρόνια χρήση. :)
Αλήθεια; Χαίρομαι !καλό ειναι αυτό !με 2%;
 
Τελευταία επεξεργασία:

kikh vas

Member
Αυτες οι μετρήσεις Κική, φενονται κανονικές.
Βέβαια η ΑΑ δεν φενεται με τέτοιες μετρήσεις, έπρεπε να μετρήσεις τοις ορμόνες Ε1, Ε2, dht.
Οι ορμόνες διαταρασονται παρα πολύ απτα αντισυλληπτικά.
Όπως σου είπα οι μετρήσεις στην κοπέλα στη Θεσσαλονίκη ηταν ολες οι παραπάνω ορμόνες παρα πολυ χαμηλά.
Αυτό που βοηθάει για να ρυθμησεις τοις ορμόνες πάλι σε φυσιολογικά επίπεδα είναι το Aschwagand
http://www.oleashop.gr/p.SFP-ASHWAGANDHA-ROOT-EXTRACT-60CAPS-SOLGAR.177887.html

Καθώς κ η θεραπεία για τοις πολυκιστικες ωοθήκες το

http://brightcorenutrition.com/product/sweet-kale-capsules-90-count/
σε ευχαριστώ πολύ κ πάλι οι γνώσεις σ είναι τοπ! οντως δε εκανα ακόμα τα ορμονικά γιατί ταπί κ μη ψύχραιμη ..απλά έχω πανικοβληθεί κ λέω μήπως οντως ειναι ΑΑ εκεί π μ άνοιξε σε ένα μη να στο χωρίστρα..όμως θα βάλω τ δυνατά μ ν τ δω στο ερχόμενο μήνα κ εύχομαι παρά πολύ να έχεις δίκιο γιατί τη φοβάμαι τη ανδρογεννετικη
 

kikh vas

Member
Το πρόβλημά σου δεν είναι τόσο μεγάλο όσο νομίζεις. Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα πως ήσουν πρώτα και πως είσαι τώρα, αλλά κατά τη γνώμη μου παραμένει ζήτημα τελογενούς τριχορροής. Αν χάνεις εκατοντάδες τριχών ανά ημέρα, είναι λογικό το να δεις κάποια αραίωση, γιατί δεν προλαβαίνουν να αντικαθίστανται στον ίδιο ρυθμό. Το σοκ από το σταμάτημα των αντισυλληπτικών προκαλεί τριχόπτωση για λίγους μήνες, και πρέπει να οπλιστείς με υπομονή. Αφού σταματήσουν να πέφτουν τόσο πολύ, θα δεις κατά πόσο φυτρώνουν φυσιολογικά - που μάλλον αυτό θα συμβεί. Και η τριχόπτωση δε θα σταματήσει μαχαίρι από τη μια μέρα στην άλλη, απλώς θα έχεις ανάμεσα στις υπόλοιπες και κάποιες "καλές μέρες", που σιγά σιγά θα γίνονται περισσότερες!
σε ευχαριστώ πολύ γ τ απάντηση και τη συμπαράσταση οντως χάνω πχ 100 120 καθημερινά Χωρίς μπανιοκ χτες πλύθηκα μετά από 7ημερο αλλόυστη επίτηδες να δωτι θα γίνει. .εέγινετης τρελής! !!100 χωρια και καμιά 300αρα μετά πλύσιμο και χτένισμα. έχω ανοίξει αυτό το μήνα μπροστά στη χωρίστρα και νμζ ήταν ένδειξη ΑΑ!
 

GiannisTak

Active Member
Αλήθεια; Χαίρομαι !καλό ειναι αυτό με 2%;

5% χρησιμοποίησα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επίσης αγνόησε τις σαχλαμάρες του bioherbal και του paoki. Ο μόνοι αρμόδιοι για να δουν αποτελέσματα ενδοκρινολογικών και να σε συμβουλεύσουν υπεύθυνα είναι ειδικευμένοι γιατροί. Απλώς διασταύρωσε τις διαγνώσεις.

Από τις φωτό βλέπω ότι το μαλλί σου δεν είναι άσχημο.
 

kikh vas

Member
κική μην παίρνεις κανένα συμπλήρωμα ,μην παίρνεις κανένα φάρμακο,μην πας σε κανένα γιατρο,και μην κανεις καμια εξέταση, το μονο που θα καταφέρεις με όλα αυτά είναι να χασεις τα χρήματα σου και πολύ πιθανό την ψυχική σου υγεία στο τέλος.
αυτό που χρειάζεσαι είναι φαγητό! ξέμεινες από ενέργεια, και σε περιόδους υποσιτισμού το σώμα προτιμά να διοχετεύει την ενέργεια σε σημαντικότερες λειτουργίες του οργανισμού , από το να σου μεγαλώνει μαλλιά...


κανε ένα διατροφικό πλάνο με 2500+ θερμίδες μοιρασμένες σωστά μέσα στην μέρα ,με όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά ( υδατάνθρακες, πρωτεΐνη, λιπαρά) σε μια αναλογια 40-30-30, ξεκινώντας με ένα μεγάλο πρωινό και μοιράζοντας σωστά την ενέργεια μέσα στην μέρα χωρίς περιορισμούς, για τους επόμενους 6-12 μήνες τουλάχιστον.

αλλα πρόσεχε μην πας απότομα από 1500 στις 2500+, να πας σταδιακά.... άμα δυσκολεύεσαι καλο θα είναι να μιλήσεις με έναν διατροφολόγο να σου βγάλει ένα πρόγραμμα και να σε παρακολουθεί όσο διάστημα χρειάζεται.
το πρόβλημα είναι ότι περνώ σε αυτές τς θερμίδες πανεύκολα βάρος!ας πούμε σε αυτές φαντάσου ενώ έχω κ 10 κιλά για χάσιμο κατά τ bmi κι όμως δε χάνω απλά συντηρούμαι !αν ανεβώ ανεβαίνει κ η ζυγαριά!συν ότι μίλησα μ γιατρό είπε γ τ ύψος μ καλά ειναι αυτες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paoki

New Member
5% χρησιμοποίησα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επίσης αγνόησε τις σαχλαμάρες του bioherbal και του paoki. Ο μόνοι αρμόδιοι για να δουν αποτελέσματα ενδοκρινολογικών και να σε συμβουλεύσουν υπεύθυνα είναι ειδικευμένοι γιατροί. Απλώς διασταύρωσε τις διαγνώσεις.

Από τις φωτό βλέπω ότι το μαλλί σου δεν είναι άσχημο.

μιλα όμορφα, η κοπέλα τρώει 1500 θερμίδες , υποσιτισμένη είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

kikh vas

Member
5% χρησιμοποίησα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επίσης αγνόησε τις σαχλαμάρες του bioherbal και του paoki. Ο μόνοι αρμόδιοι για να δουν αποτελέσματα ενδοκρινολογικών και να σε συμβουλεύσουν υπεύθυνα είναι ειδικευμένοι γιατροί. Απλώς διασταύρωσε τις διαγνώσεις.

Από τις φωτό βλέπω ότι το μαλλί σου δεν είναι άσχημο.
τωρα ξεκινησα ν κάνω μπροστά όπως βλέπεις κάποια ελλειψη μετά από τρελή τριχόπτωση 5μηνο..κ φοβάμαι τη πορεία..ρωτάω Επδ πολλοί είδαν παρενέργειες μ μινοξ
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
μιλα όμορφα πανιβλακα, η κοπέλα τρώει 1500 θερμίδες , υποσιτισμένη είναι.
την επόμενη φορά που θα χαρακτηρίσεις μέλος, θα κάνεις διακοπές.

Επίσης αγνόησε τις σαχλαμάρες του bioherbal και του paoki.
Την επόμενη φορά που θα δείξεις έλλειψη σεβασμού στα άλλα μέλη θα κάνεις διακοπές.
 

GiannisTak

Active Member
Εγώ δεν είχα την παραμικρή ενόχληση από την μινοξιδίλη 5%. Άλλοι αναφέρουν πως έχουν αλλά δεν πιστεύω πως είναι τραγικά τα πράγματα. Στη θέση σου θα ξεκινούσα την θεραπεία επειδή δουλεύει.

Καλό θα ήταν να μην παριστάνετε τους γιατρούς μερικοί, μπερδεύοντας όσους ψάχνονται. Όχι ότι είναι τίποτα σπουδαίο να είσαι γιατρός αλλά γιατί μερικά ξερά αποτελέσματα δεν λένε πολλά πράγματα. Υπάρχουν και άλλες εξετάσεις, το ιστορικό του ασθενούς, άλλα συμπτώματα, υπάρχει αυτό που λέμε "όψη του ασθενούς" που δεν φαίνονται σε μια βιοχημική.

Σοραλτένο, όταν κάποιοι τρέχουν να σχολιάζουν βιοχημικές/ορμονικές χωρίς να γνωρίζουν τίποτα, ή να συμβουλεύουν "κανένα φάρμακο" και ρίχτο στο φαί, υποβαθμίζουν το φόρουμ και τη χρησιμοτητά του. Η κοπέλα έχει την αγωνία της και δεν την σέβονται με το να παριστάνουν τους σπεσιαλίστες στους ορμονικούς δείκτες.
 

paoki

New Member
Μινοξιδίλη (τοπική) χρησιμοποίησα και εγώ για 3 μήνες για θεραπεία από αλωπεκία (όχι ανδρογενετικού τύπου) χωρίς την παραμικρή παρενέργεια. Πιστεύω πως είναι εντελώς ακίνδυνη ακόμα και για χρόνια χρήση. :)
γιατρος εισαι και λες οτι ειναι ακινδυνη?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Σοραλτένο, όταν κάποιοι τρέχουν να σχολιάζουν βιοχημικές/ορμονικές χωρίς να γνωρίζουν τίποτα, ή να συμβουλεύουν "κανένα φάρμακο" και ρίχτο στο φαί, υποβαθμίζουν το φόρουμ και τη χρησιμοτητά του. Η κοπέλα έχει την αγωνία της και δεν την σέβονται με το να παριστάνουν τους σπεσιαλίστες στους ορμονικούς δείκτες.
καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά: α) it's not your call to make, β) με το να επιτίθεσαι προσωπικά δεν καταφέρνεις κάτι πέρα από την τόνωση του "εγώ". Θες να βοηθήσεις; έχεις την ικανότητα να το κάνεις χωρίς προσωπικές επιθέσεις & ειρωνείες.
 

GiannisTak

Active Member
Soralteno, επαγγελματίας βιοχημικός είμαι, αλλά δεν αισθάνομαι καθόλου αρμόδιος όταν με ρωτάνε διάφορα (εκτός φόρουμ) και ξερά τους λέω να συμβουλευτούν το γιατρό τους, όσο και αν δεν έχω σε εκτίμηση αρκετούς από δαυτους. Not me call.

Για το άλλο, έχεις δίκιο για τον προσωπικό τόνο αλλά όταν κάποιος καταφεύγει σε ένα φόρουμ, βάζει φωτό και εξηγείται ότι θέλει μια δεύτερη γνώμη επειδή είναι σε δεινή οικονομική θέση για να αναζητήσει ειδικό, νιώθω οτι πρέπει να διαμαρτυρηθώ όταν γράφονται διάφορες "συμβουλευτικές" #@@$#$*ιες από κατα τεκμήριο "μη ειδικούς"*. ( πολύ ευγενικά)
 

kikh vas

Member
καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά: α) it's not your call to make, β) με το να επιτίθεσαι προσωπικά δεν καταφέρνεις κάτι πέρα από την τόνωση του "εγώ". Θες να βοηθήσεις; έχεις την ικανότητα να το κάνεις χωρίς προσωπικές επιθέσεις & ειρωνείες.
Ζητάω συγνώμη π δημιουργήθηκε ως αφορμή τ θέμα μ για αντιπαράθεση από τ φόρουμ κ τα παιδιά, θ ευχαριστήσω όλους γ τις συμβουλές κ ως πολυπαραγοντικο θέμα η τριχόπτωση ευχαριστω γ τις απόψεις παραινέσεις,δε χρεθαζεται να κάνουμε αυτό το κλίμα,δέχομαι κ σέβομαι τις απόψεις όλων ευχαριστω και μ συγχωρείται
 
Μπλουζα