Πολυ απογοητευμενη απο γιατρο σε απογνωση!

kikh vas

Member
καλησπερα σε ολους!εχω ξαναγραψει για το προβλημα μου που ξεκινησε τον ιουνιο αλλα πλεον νιωθω αβοηθητη καθως η γιατρος με απογοητευσε πολυ .αναφερω συντομα πραγματα για τη περιπτωση μου :(ειμαι 23 πρωτοπαρουσιασα τριχοπτωση το 2012-13 με πολυ πτωση κατοπιν διακοπης των αντισυλληπτικων για 1 μηνα το καλοκαιρι ξεκινησε δλδ σεπτεμβρη ως μαη,με ειδε γιατρος με πυκνομετρηση με βρηκε καλα κ σταματησε μονο του το μαη ,για το 2014 με αφησε δε ειχα καποιο θεμα .εγω εχω πολυκιστικες ωοθηκες περνω 5 τελευταια ετη χαπια και σταματησα και φετος το μαιο οριστικα για να αποκτησω παιδακι τοτε ξεκινησε 1 μηνα μετα το δραμα μου.μαλλι φευγει πολυ!δε λαμβανω κατι αλλο φαρμακο ουτε κανω εξωσωματικη ουτε ορμονες ουτε αυτη τη στιγμη ειμαι εγκυος ,απλα κανενα ξοζαλ κ αεριους γιατι εχω χρονια κνιδωση επισης κανω διατροφη διολου στερητικη 1500-1600 θερμιδες )επομενως μιας και δε βλεπω υφεση εκανα το σφαλμα να παω σε γιατρο της πρωτευουσας (εξοδα μεγαλη αποσταση ειμαι απο αιγαιο και ολα αυτα εις ματην).για να μπω στο θεμα .με ρωτουσε και με συμβουλευε πραγματα να το πω ψιλοκουλα του τυπου :που βρισκεις τις τριχες ?κοψε τα μαλλια σου που ειναι στους ωμους καρε πολυ κοντο να δυναμωσουν η το αλλο που μου φανηκε τρελο μη πιανεις τις χαλαρες κοτσιδες χαμηλες που κανω γιατι δε θα αναπνει το μαλλι σου και να μη τα μαζευεις ουτε χαμηλα με λαστιχο γιατι καθε φορα θα βγαινουν στο λαστιχακι και αμαρτια δε θα σου μεινει τιποτα στ τελος!σας το λεω και τρομαζω αλλα μου ελεγε τετοια πραγματα!μου εκανε εξεταση τραβωντας τουφες μεγαλες οπου τις μεναν 4-5 στα χερια και αναφωνουσε :πω πω πολυ! και με εκανε να νιωθω χαλια.κατοπιν μου λεει εχεις ανοιξει στους κροταφους .γιατρε απαντω ξερατε και απο χτες τους κροταφους μου?οποτε παρα τα οσα της ειπα μου ειπε πως οχι δε σχετιζεται το οτι εκοψα τη αντισυλληψη με τη τριχοπτωση αλλα οταν τη ρωτησα οτι αν τα ξαναπαρω θα βελτιωθει η κατασταση απαντησε σιγουρα! με παρεπεμψε να δω τα ορμονικα μου σε ενδοκρινολογο αλλα παρολα αυτα μου εδωσε μινοξιδιλη botafex 6 ψεκασμους 2 φορες τη μερα καθε μερα 2%.μου ειπε για ανδρογεννετικη αλωπεκια απλα βλεποντας το κεφαλι και τραβωντας τριχες,παροτι της ειπα πως χανω πολυ και απο παντου και οτι ισως εχει να κανει με τις πολυκιστικες.δε μου εξηγησε καν τι ειναι η μινοξιδιλη botafex και οταν τη ρωτησα αν κανει παρενεργειες ειπε οχι πολυ καλο φαρμακο.ομως εγω ξερω απο φιλους πως κανει πολλα, οπως οιδηματα και χαλαει τον ανθρωπο.και τι απαντησε?ναι μου λεει αν τρεχει σταγονα στ προσωπο των φιλων σου οταν βαζουν για αυτο πρηζονται και τους ασχημαινει!τη ρωτησα για τη χρονια κνιδωση μου ειπε υπογραφει δε θα με ενοχλησει!και το κυριοτερο που μ κανε κακη εντυπωση λεει να το κανω αυτο το σχημα 6 βδομαδες!μα εγω διαβασα εδω πως αυτο δε πρεπει να σταματα γιατι με τη μινοξιδιλη οτι βγαζεις αν το κοψεις φευγει!κι ομως δε ειπε κατι επ αυτου!της ειπα να κανω μια πυκνομετρηση και ειπε πως αυτα ειναι πραγματα αχρηστα της πλακας!πραγματικα ειμαι σε απογνωση σας παρακαλω οποιος μπορει να με διαφωτισει αλλα και να ποσταρω εικονες της καταστασης να μ πειτε θα το εκτιμουσα πολυ!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
βασικά ηρέμησε μην αγχωνεσαι!εντάξει λογικό είναι να είσαι κάπως,το καταλαβαίνω,αλλά με το να τρελενεσαι δεν κανείς κάτι..cool λοιπόν.όσο για την γιατρό,κλασική γιατρός!!άχρηστη θα έλεγα!6 εβδομάδες botafex δεν νομίζω να προλάβει να κάνει τίποτα..συνήθως με αυτό το φάρμακο αποτελέσματα βλέπεις μετά από 3 μήνες χρήσης..μην σου πω θέλει 6 μήνες!τώρα στις 6 εβδομάδες αν δουλέψει το botafex ίσως να δεις να χάνεις και κάποια μαλλιά ακόμα λόγω δημιουργίας νέας τρίχας..αν το σταματήσεις τότε?? απλά 0 !! κλασικά θα πας πάλι,να την πληρώσει πάλι βέβαια!να σε κουμπωσει αλλά φάρμακα πάλι για 6 εβδομάδες και μετά πάλι επίσκεψη και άντε πάλι!τι να της πεις????Σκέψου λέει κιόλας άχρηστο το τριχοριζογραμμα!!έλεος..
 

kikh vas

Member
ετσι ακριβως !υφος αυθεντιας!μα κ μενα 6 βδομαδες μου φανηκαν πολυ λιγο!το θεμα ειναι πως δε θελω να ξαναπαω και η διαγνωση ανδρογενετικης απλα με τραβηγμα χωρις να μου κανει καποιες ορμονολογικες μια πυκνομετρηση ενα τριχοριζογραμμα μ φανηκε περιερργο,επισης παιδια τι να λεμε φοβαμαι τη μινοξιδιλη με αυτα που βλεπω εδω απο χρηστες
 

aeratos28

Just aeratos
kikh vas σε καταλαβαίνω..είναι περίεργο φάρμακο,σε άλλους δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα,σε άλλους εμφανίζει..εγώ δεν κάνω καμία θεραπεία,είμαι κατά των φαρμάκων,πριν κάποια χρόνια είπα να το δοκιμασω..πήρα την μινοξιδιλη regain 5% και την εβαζα 3 μήνες και κάτι.κανένα αποτέλεσμα!παρενέργειες?? πρηστηκε το πρόσωπο μου,έκανα κάτι κύκλους κατά μαύρους,ειχα πολλους πορους στο μετωπο.χαλια πολλά σου λέω..όλοι με κοίταζαν περίεργα και μου έλεγαν ότι δειχνω μεγαλύτερος και πολύ κουρασμένος..την έκοψα και μετά από 5-6 μήνες συνηλθα..έγινε το πρόσωπο μου όπως πριν..για μένα καλό θα ήταν να κανεις κάτι με ενδοκρινολόγος να δεις τι γίνεται και σίγουρα ένα τριχοριζογραμμα θα βοηθούσε πολύ στο να δεις τι ακριβώς συμβαίνει..πως ειναι, σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μαλλιά και ύστερα να δεις πως πρέπει σωστά να το αντιμετωπίσεις..όχι αυτές τις βλακειες που σου είπε ή madam! και να είσαι cool,όλα οκ θα πανε
 

kikh vas

Member
σε ευχαριστω πολυ ειλικρινα ,μα οντως δε μπορω να εμπιστευτω γυναικα που εν ετη2015 μου λεει μη τα πιανεις αλογοουρα απ αυτο πεφτουν!και ναι ξερω απο φιλο μου χρονια με τη μινοξιδιλη δε την αντεχε! απλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι που μ κανει περιεργο..απ οσα διαβασα εβγαλα το πορισμα πως η αα εχει να κανει με προοδευτικη λεπτυνση τριχων κ οχι τοσο επιθετικη τριχοπτωση και στις γυναικες αραιωση στις κορυφη (χωριστρα) και μ κανει περιεργο να μ διαγνωσει αα ενω εχω επιθετικη τριχοπτωση και ειδε θεμα στους κροταφους και χανω μαλλι (κυριως τις πιο μακριες τριχες) απο παντου κ απ κει δηλαδη π οι αντρες δε χανετε ποτε πχ κοντα στ λαιμο,παραλληλα αρνουταν οτι η διακοπη της αντισυλληψης μπορει να το πυροδοτησε και μετα παραδεχτηκε οτι ναι αν αφησω το θεμα παιδι για πιο μετα και ξαναρχισω αντισυλληψη θα βελτιωθει
 

kikh vas

Member
niki καλησπερα επαιρνα απο κοριτσάκι15 ετων διάλειμματικα ενα εξάμηνο ενα χωρίς γτ είχα αμηνόρροια τρίμηνη τοτε έπειτα ξεκίνησα συναπτά χωρις διακοπή απ τα 18 μου ως φέτος π μαι 23 και τα παράτησα το Μάιο .πάντα απο 18 ως 23 έκανα 1μηνα διακοπή τ καλοκαίρι
 

FreeThinker

Well-Known Member
15 ετων ειναι πολυ μικρη ηλικια για αντισυλληπτικα... αλλα δεν ξερω πως μπορει να εχει επηρεασει. μην αγχωνεσαι παντως. σιγουρα πρεπει να επισκεφθεις κι αλλο δερματολογο. αυτο που σου ειπε με την αλογοουρα δεν ειναι εντελως μουφα, ειναι γωνστο οτι οταν εχεις τα μαλλια σφιχτη κοτσιδα για χρονια τα καταπονεις απο τις ριζες οποτε μπορει να επηρεασει σε καποιο βαθμο. αν δεν εχεις α/α τοτε μπορεις να παρεις μινοξιδιλη για ενα διαστημα προφανως μεγαλυτερο των 6 εβδομαδων, για κανα εξαμηνο ας πουμε και να την σταματησεις και να παραμεινουν τα αποτελεσματα.

η μινοξιδιλη δεν ειναι τοσο τραγικη οσο νομιζεις παντως... εμενα δε μου χει εμφανιση ποτε παρενεργειες 3 χρονια χρησης!
 

kikh vas

Member
πολυ χαίρομαι που δε σου έβγαλε παρενέργειες!μακαρι και μενα!ηταν σκοπιμο ν παρω γτ ημουν με αμηνόρροια δυστυχώς 3μηνη.πιςτευω ειναι πως θα τύχει σε κάθε άτομο πχ σήμερα όπως εσυ μ πε φίλος πως δε τ έβγαλε κατι κακό κ άλλοι μ λενε γ οιδήματα αύξηση βάρους κ πολλά ακομα..απλα με παραξενεύει η διάγνωση της κ απλα τραβώντας τούφες .εννοώ χάνω κ διάχυτα κ μ πε γ θέμα σε κροτάφους (βασικά ετσι ηταν πάντα οι κρόταφοι μ με παραξενεύει αυτο) ενώ νμζω ο χαρακτήρας της ΑΑ ειναι άλλος.δε ξερω υπάρχει κατι μπαμ να τη χαρακτηρίζει; να καταλάβω αν τη εχω ..γτ η γιατρός πιο πολυ μ μπέρδεψε παρα μ έσωσε.αυτη βασικά εννόησε ποτέ ουτε χαλαρή κοτσίδα γτ άκουσον άκουσον θα βγαίνουν τα μαλλιά βγάζοντας τ λαστιχάκι λες κ αν ειναι να βγουν δε θα βγουν στ χτένισμα!!! Σκέφτομαι αν όντως εχω γ τοπική σπιρονολακτονη .ξέρεις κανείς σαν ιδέα τ λεει;
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ακουσε με, στο θεμα της γυναικειας ανδρογενετικης αλωπεκιας δεν εχω εμπειρια, ψαξου λιγο στο φορουμ στο τμημα που αφορα γυναικες. Βαλε αν μπορεις φωτογραφιες να δουμε λιγο την κατασταση.

Παντως η ανδρογενετικη αλωπεκια στις γυναικες, ειναι υπαρκτο προβλημα αλλα και απειρως πιο σπανιο σε σχεση με την εμφανιση της στους αντρες. Οποτε εσυ θα παιρνεις σαν δεδομενο βαση πιθανοτητων οτι ΔΕΝ εχεις α/α σε αντιθεση με καποιον αντρα που με το που αρχισει να χανει μαλλι, ειναι σχεδον δεδομενο οτι εχει α/α.

Η δικια μου συμβουλη απο προσωπικη εμπειρια: ΜΗΝ φοβασαι την μινοξιδιλη. Οι παρενεργειες της ειναι πολυ σπανιες και ηπιες οταν εμφανιζονται. Οι πιο γνωστες της παρενεργειες ειναι φαγουρα και κοκκινισμα του δερματος και ισως ελαφρα πτωση της πιεσης. Εγω δεν εμφανισα ποτε κατι τετοιο οπως και πολλοι αλλοι. Μου φαινεται αστειο να ακουω αντρες να παραπονιουνται για το πως βγαλανε μαυρους κυκλους και πρηστηκε το προσωπο τους κλπ. Τωρα για τις γυναικες ειναι αλλιως, αλλα το regaine υπαρχει σε δοση 2% που ειναι πολυ πιο ηπια απο το 5% και ειναι κυριως για γυναικες. Μπορεις να δοκιμασεις αυτο.

Σιγουρα πρεπει ομως να επισκεφθεις κι αλλον δερματολογο. Η μαλλον κι αλλους. Η γυναικεια αλωεκια πιστευω εχει περισσοτερες πιθανοτητες ανστρεψιμοτητας απο την αντρικη. Και μην τα ισοπεδωνουμε ολα για τους γιατρους. Υπαρχουν πολλοι ασχετοι, αλλα και μερικοι που ξερουν. Πρεπει να επισκεφθεις αρκετους (αν εχεις τα χρηματα βεβαια) για να πετυχεις αυτους που ξερουν.

Παντως εγω στη θεση σου, θα ξεχνουσα για λιγο τουλαχιστον καιρο την κοτσιδα, τουλαχιστον να τα πιανεις οσο πιο χαλαρα γινεται αν ειναι το στυλ σου αυτο. Το αλλο που σου ειπε να τα κουρεψεις καρε ειναι ο,τι πιο ηλιθιο εχω ακουσει, ειλικρινα.
 

aeratos28

Just aeratos
free thinker το ότι εσένα δεν σε πηραξε το φάρμακο δεν λέει κάτι..επίσης το ότι σου φαίνεται αστείο εσένα για το πρήξιμο στο πρόσωπο και για τους μαύρους κυκλους, δεν σημαίνει ότι είναι και αστείο..και δεν παραπονεθηκα σε κανέναν,είπα τι συνέβει σε εμένα με τη μινοξιδιλη και για ποιο λόγο την σταμάτησα..αν αυτό το βλέπεις παράπονο εσύ,δικό σου θέμα αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε!δηλαδή εγώ που είμαι άντρας και είπα πιθανά προβλήματα που μπορεί να συμβούν στον οποιοδήποτε,τι με αυτο?δεν σε πιάνω αγόρι..!;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
@aeratos28

Φιλε αν με πιστευεις, οταν το εγραψα αυτο δεν ειχα δει το σχολιο σου παραπανω, ετσι δεν ηταν μπιχτη για σενα συγκεκριμενα. :p Ειχα στο μυαλο μου ενα thread που διαασα προσφατα και καποιος ελεγε οτι μετα απο πολλα χρονια χρησης μινοξιδιλης κοιταχτηκε μια μερα στον καθρεφτη και συνειδητοποιησε ποσο γερασμενος και πρησμενος εδειχνε. Μου φαινεται αστειο με την εννοια οτι ειμαστε αντρες και ειναι δικαιολογημενο να μην εχουμε λειο και απαλο δερμα οπως οι γυναικες. Αλλα αν εσενα σ ενοχλει απολυτως δεκτο. Εγω προσωπικα προτιμω μαλλια απο ωραιο δερμα παντως. Τωρα θα μου πεις σιγα τα πολλα μαλλια που βγαζει η μινοξιδιλη, αλλα καταλαβαινεις τι εννοω.

Οπως και να χει, αν η κοπελα δει παρενεργειες, μπορει να το κοψει.
 

aeratos28

Just aeratos
ok σε πιστεύω και σορυ αν σου φάνηκα επιθετικός κάπως,δεν είχα τέτοιο σκοπό αλήθεια..αλλά να ξέρεις κάποιους τους χαλάει παρά πολύ ή μινοξιδιλη..όπως εμένα!δεν έχεις ιδέα,άλλος άνθρωπος ήμουν μετά από 3 μήνες χρήσης και την εκοψα μαχαίρι!
 

erevos

Active Member
Σε κατι πιο πολύπλοκο όσον αφορά την αιτία, όπως η γυναικεία τριχόπτωση δεν είναι λογικό αρχικά να γίνουν εξετάσεις (πάντα με την καθοδήγηση ειδικού)?
 

FreeThinker

Well-Known Member
@aeratos28

Νταξει ρε, ευγενικος ησουνα, εγω μπορει να αντιδρουσα χειροτερα αν ημουν στη θεση σου :p

Το λενε αρκετοι αυτο για τη μινοξιδιλη, κριμα ειναι. Εμενα δε με χαλασε ποτε, τουλαχιστον μεσα στη γενικη ατυχια μου ημουν σε ενα πραγμα τυχερος. Αν και τωρα πια ισως ειναι σα βαζω νερο μετα απο τοσα χρονια, ουτε παρενεργειες, ουτε κατι θετικο. Αλλα εχω εθιστει, δε γινεται να περασει μερα χωρις να βαλω, τρεμω απο τον φοβο. Εσυ πως την παλευεις χωρις μινοξ?
 

aeratos28

Just aeratos
εγώ τη παλευω μια ζωή χωρίς τίποτα μέχρι τώρα στα 30..για δοκιμή πριν κάτι χρόνια δοκιμασία μινοξιδιλη αλλά στο 3μηνο την πέταξα..δεν βάζω τίποτα,αλλά με ανακατεμένο χτένισμα κάπως δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου ότι έχω πρόβλημα..norwood 2 ειμαι
 

FreeThinker

Well-Known Member
Την καλυτερη δουλεια κανεις. Δεν ξερω καν γιατι εισαι στο φορουμ τοτε. Εγω ειμαι norwood 3 στα 20 μου και βαζω στο κεφαλι μου ο,τι θες.
 

kikh vas

Member
παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες ,οικονομικα δε εχω τη δυνατοτητα γ πολλους ιατρους , αφου να φανταστειτε εκοψα την αντισυλληψη για παιδακι και ο συζυγος εχασε τη δουλεια και πανε ολα τα θεματα πισω και η οικογενεια και ολα! πραγματικα σιγουρα θα πρεπει να τη δοκιαμσω για να δω αν κανει κατι κακο σε μενα .παντως ετσι οπως τ βλεπετε παιζει να χω α/α? εννοω θα ειναι προτιμοτερο πιστευω μια τελογενης τριχοπτωση απ τα ορμονικα σκαμπανευασματα.κοτσιδα μη φαντυαστειτε τπτ .οσο πιο ελααφρυ υπαρχει ουτε τα στεγνωνω τα μαλλακια μ μονα τς τα αφηνω μετα το μπανιο ουτε βαφες ουτε τπτ
 

kikh vas

Member
παραθετω καποιες οπως μ ειπε ενα μελος απο πανω ευχαριστω προκαταβολικα
 

Συνημμένα

  • κικη1.jpg
    κικη1.jpg
    664.5 KB · Προβολές: 78
  • κικη2.jpg
    κικη2.jpg
    430 KB · Προβολές: 79
  • κικη3.jpg
    κικη3.jpg
    358.2 KB · Προβολές: 77
  • κικη4.jpg
    κικη4.jpg
    469.9 KB · Προβολές: 73
  • κικη5.jpg
    κικη5.jpg
    561.2 KB · Προβολές: 75

kikh vas

Member
Σε κατι πιο πολύπλοκο όσον αφορά την αιτία, όπως η γυναικεία τριχόπτωση δεν είναι λογικό αρχικά να γίνουν εξετάσεις (πάντα με την καθοδήγηση ειδικού)?
αυτο της ειπα κ εγω και μ ειπε πηγαινε σε ενδοκρινολογο να δεις γενικα και ειδικα τις ορμονες σου αλλα και χωρις αυτα ειχε βγαλει με τη μια απλα τραβωντας τουφες το πορισμα πως ειναι α/α.τι ν πω!!!!!!!!!!
 
Μπλουζα