Πολυ απογοητευμενη απο γιατρο σε απογνωση!

αυτο της ειπα κ εγω και μ ειπε πηγαινε σε ενδοκρινολογο να δεις γενικα και ειδικα τις ορμονες σου αλλα και χωρις αυτα ειχε βγαλει με τη μια απλα τραβωντας τουφες το πορισμα πως ειναι α/α.τι ν πω!!!!!!!!!!
Γειασου Κικη και καλως μας ηρθες.
Λοιπον Κικη οντως το προβλημα πρεπει να σου το εχει δημιουργήσει το αντισυλληπτικό.
Αυτο δυστυχώς εχει την ικανοτητα να μειώνει την Ε1(Οιστρονη), σε επιπεδα χαμηλωτερα απο το κανονικο.
Αυτο το πραγμα προκαλεί, δυο προβληματα τουλαχιστον,
1. χαμηλη απορρόφηση ασβεστιου
2.Το θεμα με το μαλλί
Αυτο που μπορεις τωρα να κανεις ειναι, να μετρησεις την Ε1, για να δεις οντως αν ειναι σιγουρα αυτο το σεναριο.
Τι γινεται με το ασβέστιο, εισαι σιγουρι οτι απορροφά αρκετο ο οργανισμός? μηπως εχεις προβλημα με τα νυχια κλπ?

Μετα η θεραπεια γιαυτο ειναι ευκολη, πρεπει να αναβει παλι η Ε1,
Αυτο γινεται με την καταναλωση σε βιολογικο Σπανακι (bio inside).
Καθως κ με το Συμπληρωμα διατροφης που λεγεται Ασταξανθινη, και ολα θα τελειωσουν κ δεν θα εχεις κανενα θεμα.
http://m.vitacost.com/products/nutrex-hawaii-bioastin-hawaiian-astaxanthin-12-mg-50-gel-caps-1
Αν μπορεις να την παραγγείλεις αυτη, ειναι θησαυρό για σενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kikh vas

Member
καλησπερα σε ευχαριστω πολυ γ τη απαντηση,λοιπον ναι !ναι αυτο συζητηουσα πριν λιγο εδω με συμπασχουσα πως ειναι γενικα παλιοφαρμακα και μειωνουν αποροοφηση βιταμινων κανουν τοξινες και αλλα πολλα..πρεπει να εχεις δικιο.δυστυψως δε μπορω απ ξενα σαιτ.σε ελληνικο οχι ε?ειχα δει οιστρονες και τετοια τ 2013 αλλα επαιρνα χαπι κ ηταν οκ τοτε.οσο γ τ ασβεστιο λιγο φετα θα φαω αραια κ που αλλα κ παλι δυσχεραινει ως ειπες τη απορροφηση .d3 που αρχισα πιτσευεις θα βοξθουσε ?η κανενα ασβεστιο? με τα νυχια ναι ασχετο πρεπει να ναι προσφατα στ χερι ονυχομηκητιαση οχι κατι αλλο.επειδη δυστυχως ανεργη κ ανασφαλιστη παει πολυ το μαλλι για τη οισρτονη?
υγ:με βαση τις φωτο βλεπεις α.α αν ξερεις?
 
καλησπερα σε ευχαριστω πολυ γ τη απαντηση,λοιπον ναι !ναι αυτο συζητηουσα πριν λιγο εδω με συμπασχουσα πως ειναι γενικα παλιοφαρμακα και μειωνουν αποροοφηση βιταμινων κανουν τοξινες και αλλα πολλα..πρεπει να εχεις δικιο.δυστυψως δε μπορω απ ξενα σαιτ.σε ελληνικο οχι ε?ειχα δει οιστρονες και τετοια τ 2013 αλλα επαιρνα χαπι κ ηταν οκ τοτε.οσο γ τ ασβεστιο λιγο φετα θα φαω αραια κ που αλλα κ παλι δυσχεραινει ως ειπες τη απορροφηση .d3 που αρχισα πιτσευεις θα βοξθουσε ?η κανενα ασβεστιο? με τα νυχια ναι ασχετο πρεπει να ναι προσφατα στ χερι ονυχομηκητιαση οχι κατι αλλο.επειδη δυστυχως ανεργη κ ανασφαλιστη παει πολυ το μαλλι για τη οισρτονη?
υγ:με βαση τις φωτο βλεπεις α.α αν ξερεις?
Ενταξυ, δεν ειναι αναγκη να τη μετρησεις την Οιστρονη, τα αλλα τα χρειαζεσαι οπως δηποτε.
Γιατι θα σου ρυθμισουν το ενζυμικο συστημα παλι να δουλεει "ρολόι"
Οσο για το σπανάκι, δεν ξερω αν ξέρετε απο φυτα, εκει που εσαι, θελει λιπασμα καλιο για να αποκτησεις τοις ουσιες που μας ενδιαφερουν.
Την Ασταξανθινη την εχει κ Ο Rio mare σολωμος, αυτη η κονσέρβα δηλ.
Απο ποιο νησι εισαι αν επιτρεπεται?
Κι εγω κατω εδω κοντα στο γαιδουρονησι ειμαι.
 

kikh vas

Member
απο συμπληρωματα δε ξερω αν βοηθουν παρηγγειλα d3 λυσινη και ωμεγα 3που μ πε ο γιατρος και για μελλοντικα για εγκυμοσυνη.ασταξανθινη ,πρωτη φορα τ ακουω ευχομαι να μην ειμαι αλλεργικη.αν μ λες τονο ναι δε εχω αλλεργια αλλα και παλι ποσους να φας εχει βαρεα μεταλλα .δεν αναστρεφει σκετο τη οιστρονη η ασταξανθινη γιατι για σπανακια κ τετοια σωθηκες:p δε ειμαι απο κρητη εγω απο χιο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kikh, από τις φότο σου δεν φαίνεται να έχεις Α.Α. Η ελαφρά αραίωση στους κροτάφους σου δείχνει πιο πολύ σε στυλ traction alopecia. Δες για παράδειγμα τις φότο της κοπέλας εδώ

http://www.thewestminsterpractice.c...within-3-to-4-months-before-and-after-photos/

Αν σταματήσεις να πιάνεις το μαλλί σου πίσω και ίσως να τα κόψεις λίγο για να πάρουν ώθηση, μπορεί να καλυτερέψεις αισθητά. Σίγουρα οι ορμόνες σου έχουν επηρεάσει την ποιότητα της τρίχας και είναι πιο επιρρεπής στο τράβηγμα, αλλά τέτοιου είδους τριχόπτωση, αν προληφθεί στην αρχή, πριν υποστούν μεγάλη ζημιά οι θύλακες, είναι αναστρέψιμη. Μινοξιδίλη δεν νομίζω ότι θα την ακουμπούσα προς το παρόν.
 

kikh vas

Member
gomi σε ευχαριστω γ τη απαντηση.ισχυει τα πιανω πισω καθημερινα αλλα μη φανταστεις τα 'τσιτα' χτενισματα π κανουν μερικες μια απλη κοτσιδα κανω αλλογουρα τυπου.σιγουρα θα τα κοψω για να τα χειριζομαι πιο ευκολα .κοτσιδουλες χαμηλες δε επηρεαζουν λογικα τ θεμα?υπαρχει κατι που μπορω να κανω αλλο?ακουσα για τοπικη εφαρμογη κρεμμυδι καποτε απο γνωστους ισχυει?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για 2 μήνες προσπάθησε να αποφύγεις εντελώς οτιδήποτε τα ταλαιπωρεί. Αν δεν δεις βελτίωση, τότε, επειδή ο χρόνος σε τέτοιου είδους περιπτώσεις είναι πολύτιμος, μπορείς να δοκιμάσεις μινοξιδίλη για τουλάχιστον 2 με 3 μήνες με ενδιάμεσα (1 μήνα) κάποια προσθήκη κορτικοστεροειδών μιας και χαρακτηριστικό της πτώσης της τρίχας στην αλωπεκία έλξης, είναι η φλεγμονή.
Αυτά στα αναφέρω όχι βέβαια από δική μου εμπειρία, αλλά απ ότι έχω διαβάσει κατά καιρούς σε διάφορα φόρουμ και είχαν αποτέλεσμα.
 

kikh vas

Member
δε στεγνωνω με πιστολακι φαντασου,εννοειται θα τα κοψω κ θα τα πιανω χαμηλα πλεον,θα μπορουσε δηλαδη ολο αυτο να σχετιζεται με τη διακοπη να εκανε τς θυλακες πολυ ευαισθητους?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δε στεγνωνω με πιστολακι φαντασου,εννοειται θα τα κοψω κ θα τα πιανω χαμηλα πλεον,θα μπορουσε δηλαδη ολο αυτο να σχετιζεται με τη διακοπη να εκανε τς θυλακες πολυ ευαισθητους?

Ναι kikh. Το μαλλί είναι ένας απίστευτος μηχανισμός...επηρεάζεται από τα πάντα και κυρίως από τις ορμόνες. Οι φότο σου πάντως εμένα μου φαίνονται μια χαρά...
 

erevos

Active Member
Βιοτίνη που είναι από τα φθηνότερα συμπληρώματα θα μπορούσες να συμπεριλάβεις και καστορέλαιο που απ' ότι διαβάζω απορροφάται γρήγορα και είναι αντιφλεγμονώδες.
 

kikh vas

Member
Ναι kikh. Το μαλλί είναι ένας απίστευτος μηχανισμός...επηρεάζεται από τα πάντα και κυρίως από τις ορμόνες. Οι φότο σου πάντως εμένα μου φαίνονται μια χαρά...
προφανως ο συνδυθασμος καθημερινο πιασιμο εστω κ χαλαρο π κανω αλλα ψηλο και διακοπη αντισυλληπτικων τη εκανε τη ζη,μια τ!σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kikh vas

Member
Βιοτίνη που είναι από τα φθηνότερα συμπληρώματα θα μπορούσες να συμπεριλάβεις και καστορέλαιο που απ' ότι διαβάζω απορροφάται γρήγορα και είναι αντιφλεγμονώδες.
δυστυχως με τη βιοτινη κ παλι το'13 π ειχα τριχοπτωση τη πηρα και μου ενετεινε τα σπυρακια και τη εκοψα.εχω ακουσει ομως για καστορελαιο κ επισης σκεφτομουν κρεμμυδακι αιματωση λεει κανει κ γενικα καλο
 

kikh vas

Member
υπαρχει καποιος τροπος να το βαζω στη περιοχη?για λιγο καιρο θελω να κινηθω φυσικα να μη παρω πχ καποια μινοξιδιλη η κορτιζονη για να με δει πρωτιστως ενδοκρινολογος οποτε με ενδιαφερει αρκετα .μελος επισης μ ειπε για ασταξανθινη εγω ηδη ξεκινησα d3 +omega3+l lysine κ ισως βαλω και ασβεστιο κ ασταξανθινη
 

kikh vas

Member
Το Ginkgo είναι κ αυτό συμπλήρωμα δες εδώ: http://www.skroutz.gr/c/1405/siblirwnata_diatrofis.html?keyphrase=ginkgo+biloba. Θα πρότεινα της Solgar 60mg γιατί τα 120mg+ είναι μπαρούτι.
αα πιστευα ειναι κατι π παει τοπικα σα εκχυλισμα! δουλευει ομως και απο συστηματικη ληψη εσωτερικα ? απευθυνομαι επισης σε οποιονσηποτε ξερει κατι φυτικο π να δινει growth καθως ακομα ειμαι σε καθεστως ψαξιματος και δε εχω καποια διαγνωση στα χερια μ για ν προχωρησω σε μινοξιδιλη η κατι αλλο
 

kikh vas

Member

erevos

Active Member
Τελευταία επεξεργασία:

kikh vas

Member
Θεωρείται καλό για το μαλλί. Πάντως θα σου πρότεινα να ξεκινήσει με καστορέλαιο μιας και είναι πιο εύκολο στη διαχείρηση (το δαφνέλαιο λαδώνει πολυ) και θεωρείται πολύ καλό για το μαλλί. Δες εδώ: http://www.sensities.com/product_details.php?id=1441&mid=18&n=Καστορέλαιο_(ΕΒ)_100ml
ωχ λαδωνει? ειμαι κ μονη μου πολυ,δλδ 4 φορες τη βδομαδα λουσιμο και θελω κ παραπανω φαντασου! καστορελαιο ναι εχω ακουστα που το βαζουν κοριτσια σε βλεφαριδες..κ αυτο μασκα λογικα, 2 φορες τη βδομαδα καλα ειναι?
 
Μπλουζα